i SCH00NH0VEN5CHE COURANT r WRIGLEY HoIIandsche en Duitsche winkels. 1 Schoonhoven Kerk en School -- gerek Kerken. Aangenomen: de benoeming tot hulp prediker te Moerdijk cand. G. Spljkec Buitenland TWAALF BLADZIJDEN. VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1937 We JAARGANG-. besloot be- moeilijkheden moet iORWERPEN. jVoor Uw spijsvertering k diplomatiek de Steun van Frankrijk en Amerika. Wel zal, naar te Washington uit goe de bron verluidt, de regeering der Ver- eenlgde Staten zichrevenals Frankrijk aansluiten bij het voorstel van Enge land. Donderdag had de regeering te Lon- het de lichtingen verstrekt betreffende onder» staand gevonden voorwerp: Een rijwielbelastingmerk. PER PAKJE 5 CT. DE VOLMAAKTE KAUWGOM ing ■an onderwijs te erfelijkheids- De echtgenoote van den nieuwen burge meester stallatie Donderdag plaats had, werden bij de intrede in de nieuwe gemeente bloemen aangeboden. van am- be- dat mo- NIEUWSBLAD VODRZUID HOLLAND EN UTRECHT .1 Telef. 20. Tel.-Adres: V&nnooten. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. GESLAAGD. Mej. J. E. Rosendaal slaagde bij te Utrecht gehouden examen voor akte Fransch l.o. GOUDEN BRUILOFT. Gisteren vierde het echtpaar G. v« d. LeedenA. v d. Leeden-Vlok zijn 50-ja,- rig huwelijksfeest. Dit feit is in intieme kring op eemgszms feestelijke wijze her dacht. Vele familieleden kwamen het nog krasse paar gelukwenschen en boden ge schenken en bloemen aan.' Ook kennissen Portugal verbreekt de betrekkin gen met Tsjecho-Siowakije. ONTSTEMMING OVER WEIGERING VAN WAPEN LEVERING. Het departement van buitenlandsche zaken te Lissabon heeit Woensdagavond een nota gepubnceeid, waarin worat me degedeeld, dat de Portugeescne rtgee- ring alle diplomatieke beuekkingen met Tsjecho-Slowakije verbreekt. De Fortugeesche gezant te Praag, Car- neiro, is dien avond naar Weenen ver trokken en den gezant van Tsjecho-Slo wakije te Lissabon werd nog geaurende den tijd, welke noodig is voor de voor bereiding van zijn vertrek, diplomatieke onschendbaarheid toegestaan om te vol doen aan de internationale regelen van hoffelijkheid. rtugal ng Alfonso iwelijksvol- nsas Mar>« is met den Szartoryskl den echter, behalve die van de Fransche legeering, nog geen andere toezegging voor steun bij haar stap te Nanking en Tokio gekregen. Varachynl: Maandag, Woensdag eu Vnjdag. Pnja by vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 tuaandau 1.25 p. poet 1.50 Met versekenng 15 cents meer Japan s gedoogen, terwijl de Chineezen opmerken, dat, in zien Sjanghai tot „neutrale zóne" werd verklaard, onder garantie, van Britsche, Amerikaansche en Fransche bewakings- troepen, deze nimmer geweld zouden ge bruiken, wanneer Japan de nationalisa- tie-voorwaarden zou schenden. ABONKE'Ö, die ncn aan onu administratie opgeven voor de versekenng. nja volgen» de vaetge»telde bepalingen tegen ongevallen verzecerl voor be kagen, gewaaroorgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van OilAA Gulden by levenslange Gulden by Qftfï Gulden by verliet QflA ^ul^eQ by ’•rüe» Gulden bij verlies ZO Gulden by verlies van De verzekerde moet in het 4VvV ongeechiktheid. VVV overlyden. JUV van hand ot voel, ZvU van een oog. IVV van een duim. UU een anderen vinger. bezit z.jn van een poli» stelling blijk. Het is voor de oudjes een I gezellige dag geworden. Daar zij nog I beiden een tamelijk goede gezondheid genieten, hebben zij ten volle van dit be langrijke Jubileum kunnen genieten. AANBESTEDING. Bij de door B. en W. gehouden aanbe steding tot het maken van een nieuw pnvaatstelsel met bijbehoorende werken aan de School voor Chr. Volksonderwijs is als volgt ingeschreven: C. P. Wouden bei g f 1741, G. Plomp f 1790, J. L. Stomps f 1839, G. H. Kuijlenburg f 1869, J. Klip f 1896, Gebrs. v. d. Pauw f 1956, G. H. Zuur f 1963. P. Bouter f 1990. Het werk is aan den laagsten inschrijver ge gund. Alle Inschrijvers zijn hier woon achtig. UITSLAG VERKOOPING. Bij de Woensdag ten overstaan van no taris B. J. Teijinck gehouden veiling van onroerend goed, is verkocht: Perceel 1, hetwoon- en winkelhuis, gend 23 met tuin aan de Lopikerstraat aan den inzetter, den heer C. M. van Vliet te Lopik voor f 2475. Perceel 3, het woonhuis, gend. 4 aan de Langerakkerweg, aan den heer J. A. Straver, voor f 2900, nadat dit perceel op f 2425 was ingezet. Perc. 4, bouwland aan de Oostzijde van de Opweg, aan den inzetter, den heer D. J. van der Hek, voor f 620. Perceel 2, het woon- en winkelhuis, gend. 22. met bakkerij, schuurtje en erf aan de Oude Haven, ingezet op f 2675, is opgehouden. WIE IS DE EIGENAAR? In een warenhuis te Utrecht is een por- temonnaie met inhoud, bestaande uit. geld en papieren, gevonden. Een onder zoek van een en ander heeft uitgewezen dat de eigenaar te Schoonhoven woon achtig moet zijn en waarschijnlijk bewo ner van de Haven is. GEVONDE1 overweldige^UW Aan het Bureau yan Politie worden in- Ook de meest besliste tegenstander van HlUer en zijn regime zal moeten erkennen dat er qnder zijn bewind ook goede din gen tot stand gekomen zijn. Daartoe be hoort de regeling van den middenstand, waarbij een doeioewuste politiek gevoigd is. Reeds voor het Nazi-bewind was ver boden de oprichting van nieuwe een- heidsprijswinkels en bestond een scherpe bestrijding van het cadeaustelsel. In Mei 1933 kwiam toen de wet op de bescher ming van |en middenstand, waarbij het behoefte-element hoofdgedachte was. Onder behoefte-element verstaat men, dat het slechts dan veroorloofd is nieu we winkels te openen, wanneer daaraan behoefte blijkt te bestaan,'een beginsel waarvan juist de Nederlandsche wetgever niet wil weten. De hier te lande ontwor pen wet voor de middenstand stelt eiscnen van credietwaardigheid en vakkennis aan den winkelier, maar het behoefte-element is nadrukkelijk uit het ontwerp wegge laten. In de Duitsche wet gold als algemeene regel dat het oprichten van nieuwe mid- denstandszaken verboden is. Alleen wan neer werkelijk behoefte blijkt te bestaan aan aanvulling van de detailverkoop mocht een uitzondering worden gemaakt. Verder werd het verbod tot het openen van eenheidsprijswinkels voor onbepaal- den tijd verlengd en de bepalingen ten opzichte van het cadeaustelsel werden zoo gesteld, dat ze neerkwamen op een afschaffing daarvan. Tefislotte werden maatregelen genomen tegen de groote concurrentie van de middenstand door een nieuwe regeling betreffende de wa renhuizen, het filiaalbedrijf en de coöpe ratie. Wat de warenhuizen aangaat ver wachtte men in den aanvang dat deze geheel opgeheven zouden worden en ver moedelijk is dat ook wel de bedoeling ge weest Van die plannen is de regeering echter teruggekomen. omdat de waren huizen dermate diep in het economische leven bleken te zijn doorgedrongen, dat opheffing met te groote schade gepaard zou zijn gegaan. De maatregelen tegen Advertentiën1-6 regel» f 1.30 elke regel meer f 0.20; derde plaatsing halven prijs. Adver- tentien worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer’. -- De reden. In de motiveerlng van het Portugee- sche besluit wordt gezegd: „Portugal heeft voor de uitvoering van zijn bewapeningsprogram in Tsjecho- Slowakije machine-geweren besteld. On der de wapenleveranciers bevond zich ook de Cesko Slovenska Zbrogovska-fa- briek, die een staatsconcern vormt. De Tsjechische machinegeweren hadden de voorkeur wegens gunstigste leveri. gster- mijn. De onderhandelingen werden af gesloten onder voorwaarde, dat de wa pens uitsluitend voor het Portugeesche leger waren bestemd. De tekst der over eenkomst werd opgesteld en Portugal was bereid ze te onderteekenen. Op 23 Juli zond de fabrieksleiding een schrijven aan het Portugeesche gezant schap te Praag, waarin werd gezegd, dat de Tsjecho-Slowaaksche gegeering sedert 12 Juli weigerde den uitvoer van wapens toe te staan wegens Portugal’s houding in de niet-inmpnglngs-politiek. De afwijzing was voor Portugal ver rassend, daar met een staatsconcern was onderhandeld en Portugal niet ge waarschuwd werd. De Tsjechische minister van buiten landsche zaken verklaarde aan den Por- tugeeschen gezant, dat de eenige reden voor de afwijzing was de verplichting van Tsjecho-Slowakije op grond van de nlet-inmenglngsbepalingen. direct noch Indirect wanens aan één der Spaansche partijen te leveren. Geen politiek of conflict In een officieele verklaring van de regeering te Praag wordt een nadere uitleg gegeven. Nadat gebleken was, dat de firma in kwestie in den vereischten tijd geen wapens van een bepaald soort kon leveren, werd de Portugeesche DE „TIMES" CORRESPONDENT TE BERLIJN. Uitgewezen tegen Zondag. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat aan Normal! Ebbutt, den hoofdcorres pondent van de „Times” Donderdag is medegedeeld, dat hij voor den aange- kondigden termijn, dus voor Zondag a.s. 24 uur, het Duitsche rijksgebied verlaten. Aan het uitzettingsbevel is toegevoegd, dat een eventueel appél bij voorbaat veinvorpen is vanwege redenen van openbaar bel&ng. geering een nieuwe aanbieding gedaan van een ander type wapens dan eerst was uitgekozen. De Portugeesche regeering evenwel dit nieuwe aanbod niet aan te nemen en te blijven bij het oorspron kelijke type. Ze beschouwde de nieuwe aanbieding als een weigering om de oorspronkelijke opdracht uit te voeren en gaf haar gezant te Praag opdracht deze stad op 18 Augustus te verlaten. Geval zonder weerga. Wij willen duidelijk maken, aldus de verklaring, dat tusschen Tsjecho-Slowa kije en Portugal geen enkel politiek of diplomatiék conflict bestaat. Dat het mislukken der handelsbesprekingen moet leiden tot eenzijdige en formeele ver breking der diplomatieke betrekkingen moet beschouwd worden als een geval zonder weerga in de geschiedenis van de diplomatie. Gezant te Lissabon blijft op zijn post. De verbreking der diplomatieke tusschen Portugal en Tsje- heeft in leidende kringen De Overeenkomstig de verwachting heeft Donderdag de Japansche onderstaats secretaris van Buitenlandsche Zaken, den Britschen zaakgelastigde te Tokio heden medegedeeld, dat de Japansche regeering de bescherming van Japansche onderdanen niet aan vreemde mogend heden kan toevertrouwen. Intusschen wijst het Britsche voorstel op de angst, die in de kringen der ver- dragsmogendheden heerscht ten aan zien van de internationale nederzetting of wel hun eigen handelsbelangen in China. Wanneer n.l. de Chlneesch-Ja-* pansche oorlog zal doorgaan en Japan beslag zal blijven leggen op Chineesch gebied, zullen de andere groote mogend heden. die Chineesch gebied controlee- ren, voor de vraag gesteld worden of zij dit aan Japan zullen hebben af te staan. Het Britsche Sjanghai-voorstel is een te zwakke poging om er eenige uit werking van te kunnen verwachten. Men is zich te Londen daarvan wel bewust. In een officieuse beschouwing van den toestand wordt terecht opgemerkt, „tenzij de voornaamste Westelijke gendheden. die belangen in China heb ben, bereid zouden zijn tot geweld haar toevlucht te nemen, zij weinig actie ven invloed kunnen uitoefenen op de Ja pansche politiek in China. Daarom ook. al heeft China een beroep op de Vol kenbond onder oogen gezien, is ’t hoogst onwaarschijnlijk, dat China een derge- lijken maatregel zal nemen*. Van den Volkenbond is geen krachtige actie te verwachten, waar deze in Abessinië en Spanje niet het allerminste heeft kun nen uitrichten. Alleen een krachtige Britsch-Amerikaansche actie zou eenig effect kunnen hebben, doch daarvan is blijkbaar, althans op dit oogenbllk, geen sprake. Zoowel Washington als Londen houden zich bulten het gewapende con flict. DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN. BRITSCH BEMIDDELINGSVOOR STEL. Neutrale zóne in Sjanghai. De Britsche regeering heeft een po ging gedaan om het bloedvergieten en de verwoestingen in Sjanghai te stuiten. Ze heeft haar gezanten te Tokio en Nan king instruct.e. gegeven stappen te doen bij de Japansche en de Chineesche re geering met het oog op een neutralisa tie van het gebied van Sjanghai. Men stelt voor, dat Japan en China hun land- en vlootstrijdkrachten uit dit gebied zullen terugtrekken en dat in ruil daarvoor Groot-Brittannie zich zal belasten met de verantwoordelijkheid ▼oor bescherming der Japansche*ingeze tenen, op voorwaarde, dat de andere mogendheden, d.w.z. Frankrijk en de Vereenigde Staten daarbij behulpzaam zijn. De afbakening van de te neutrali- seeren streek zou het voofwerp vormen van een plaatselijke bespreking. Naar men te Londen meent, zou dit voorstel de Japansche bewering op de proef stellen, dat de Japansche strijd krachten slechts te Sjanghai opereeren teneinde de levens en eigendommen der Japanners te beschermen. Intusschen vindt de poging van de Britsche regeering in Japansche en Chi neesche kringen de warenhuizen bleven daarom beperkt tot het verbod voor het houden lunchrooms en het uitoefenen van bachtsbedrijven. Hierdoor werden paalde ontwikkelingsmogelijkheden voor die instellingen afgesneden en werd een zeker evenwicht met betrekking tot de warenhuizen bereikt. De filiaalbedrijven zijn aan banden gelegd door de rabatwet, welke het kor- tingsysteem regelt, dat een beiang.ijk onderdeel is in de filiaaizaken. De rabat wet heeft de kortingen zoodanig genof fel», dat deze voorsprong voor die zaken piactisch is weggenomen. Het coöperatievraagstuk was voor de Nazi-regeering het gemakkelijkste. Zij werden voor een deel eenvoudig geliqui deerd en voorzooverre zij bleven bestaan geheel onder het beheer van de natio naal socialisten gebracht. Er bestaan thans nog plannen om aan den middenstander ook bepaalde eischen te stellen, waaruit moet blijken dat hij zijn functie naar behooren zal kunnen vervullen. Alg men de Duitsche wetgeving op dit punt vergelijkt met de Nederlandsche, lijkt het dat de onze begint, waar de Duitsche ophoudt Zooals we hierboven zeiden, houdt het Nederlandsche ontwerp juist in wat de Duitsche er nog aan wil toevoegen, namelijk eischen van vakken nis en van credietwaardigheid, terwijl ons ontwerp het behoefte-element uitsluit. Er is Jn ons land echter nog geen begin gemaakt met het scheppen van een even wicht in de concurrentle-verhoudingen tusschen zelfstandige middenstandszaken. warenhuizen, filiaalbedrijven en coöpera ties. De verhoudingen in beide landen zijn niet gelijk en men kan ze dus ook niet in alle opzichten met elkaar verge lijken, maar wel kan men er rekening mee houden dat het eindresultaat‘in de verschillende landen niet veel uit elkaar loopt en daarpm zal ook hier te lande het behoefte-element en de verhouding van groote en kleine middenstandszakén niet geheel verwaarloosd kunnen blijven. K. trekkingen choslowakije te Praag groote verbazing gewekt, regeering heeft echter haar kalmte be houden en haar gezant te Lissabon in structies gezonden op zijn post te blij ven, zoolang de Portugeesche regeering hem geen moeilijkheden in den weg legt. geen gunstig onthaal. Het staat dan ook vrijwel vast, dat geen van beide partijen er aan denkt zijn troepen terug te trekken, nationale eer zou zulks niet EEN WELKOMSTGROET.

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 1