fazfuzefstbSQCUtoU! Wu Telegrammen Plaatselijk nieuws Gemengd nieuws Sportnieuws j Wetenschap en Techniek arktberichten Buitenland FEUILLETON. DE RGER VRIJDAG 1 OCTOBER I9fl LOOS ALARM OVER BRAZILIË. Revolutie tegengesproken. WASHINGTON, 1 Oct. In verband met geruchten dat in Brazilië een revolutl- onnaire beweging zou zijn ontstaan, heeft de ambassadeur der Vereen. Sta ten te Rio de Janeiro aan het departe ment van buiteniandsche zaken geseind dat de toestand in Brazilië volmaakt rustig ia. JAPANNERS LUDEN ZWARE VER LIEZEN. Chineesche luchtmacht in actie. SJANGHAI, 1 Oct. Het Chineesche persagentschap „Centrum News", meldt dat gisteren 30 Chineesche vliegtuigen deelnamen aan de krijgsverrichtingen te Puanghsing en zware verliezen hebben toegebracht aan de Japanners. DE OPMARSCH DER JAPANNERS. TOKIO. 1 Oct. Volgens een bericht uit Tientsin hebben de Japanners aan de spoorweg Tientsin—Kukau gistermiddag Bientsjin bezet, gelegen op 24 KM. ten noorden van Tetsjau. De voorhoede der Japanners heeft vanmorgen reeds de aanval op laatstgenoemde plaats inge zet. ARRESTATIES TE JERUZALEM. JERUZALEM, 1 Oct. Twee vooraan staande Arabieren zijn hier vandaag ge arresteerd, namelijk Kualidi, burgemee- ter van Jeruzalem, die lid is van het Hooge Arabische Comité en Foead Aba, secretaris van dit comité. Onnoodige opschudding. Alblasserdam. Donderdag te ongeveer half twee werd een gedeelte van de ge meente in opschudding gebracht door een Jongen, die een kind te water zou heb ben zien vallen. Terstond werd de aandacht gevestigd op een kind van den heer M. M. Z., wiens gezin in een woonark is gehuis vest en die in dienst van de N.V. Chris- tiaanse en Nielsen te 's-Oravenhage ia Doctoren en politie waren tegenwoor dig en twee leden van de reddingsbri gade sprongen te water, doch konden niets bespeuren. De moeder intusschen was bewusteloos geworden van de schrik, zoodat een lid van de EHB.Q. haar hulp moest ver- leenen. Na eenige tijd duiken, wat geheel Vruchteloos bleek, ging men eerst eens op school kijken, of het bedoelde kind wel de drenkeling kon zijn. De politie, die daar een onderzoek in stelde, kreeg te hooren, dat het kind van den heer Z. heel rustig in de schoolbank sat. Ter overtuiging werd het kind me de genomen naar de oudera Doch op een nabij liggende woonark had men ook een kind, dat op school moest zijn en nu was ook deze moeder niet tevreden, eer zij met haar eigen oogen gezien had, was dat ook haar kind veilig op school was. Gelukkig bleek alles te berusten opeen sterke fantasie van den Jonge E. H. B. O. AJWaaserdaiu. Dinsdagavond had in de kaal Concordia de 15e feestavond van de Vereen. EJI.BO. voor Alblasserdam en Omstreken plaats. De voorzitter huldig- de de bestuursleden de heeren Hollan der en Jongkindt, die 15 jaar deel had den uitgemaakt vah het bestuur. Eerst genoemde ontving als blijk van waardee- "dng een stoel en de heer Jongkindt een leeslamp. De 2e voorzitter overhandigde len voorzitter een vulpenhouder, daar sok hij 15 Jaar lang deel uitgemaakt had ran het; bestuur, terwijl voorts ook aan mevr. en dr. T. A. Hooftman een ge schenk werd overhandigd. Tegenwoordig waren op deze feestavond de belde wet houders van Alblasserdam, de secretaris ran de gemeente Nieuw-Lekkerland en de heer O. v. d. Koogh namens de afd. van Het Oroëne Kruis. De heer J. C. L. 8mit dehonk aan rje vereenlging twee gasmaskers. Ook viw mevr. en dr. Hooft man elk kreeg men een gasmasker als mede van den heer Voorslulja namens het gemeentebestuur van Nieuw-Lekker land, terwijl weth. Boersma namens het gemeentebestuur van Alblasserdam eenig oefenmateriaal aan de vereenlging ter Ul stelde De heer v. d Koogh over- hl^Ugde een gesloten couvert namens de afdeellng Het Gr. Kruis voor de aan- •chaffing van materialen. Verder werden log verschillende bloemstukken aange-' boden, terwijl de vereeniging door bo vengenoemde heeren W>erd gecomplimen teerd, alsmede door afgevaardigden van diverse vereenigingen. Namens de inge- aetenen van Alblasserdam werd aan die vereenlging een vlag cadeau gegeven, waarvoor een inzameling was gehouden langs de hulzen. Het humoristische ge deelte van deze avond werd verzorgd door den heer C. den Boef met zijn ge- gelschap. terwijl de heer Stout en dc dames Voorsluijs zorgden voor het muzi- tale fedeeU* Gemeenterekening 1936. Aifanentol. B en W. hebben aan dé' raad de gemeenterekening over 1936 aan geboden. Deze sluit in de gewone dienst met aan ontvangsten f 21.118.28 en uit gaven f 29.056,37. nadeelig saldo f 1938.09, doch er is nog te verhalen f 1163,90. zoo dat de rekening sluit met een tekort van f 774,19. tegenover een tekort van f 527.96 op de dienst 1935. De kap; taaldienst sluit in ontvangsten op t 8878.95 en ultggven f 8960,15, nadee lig saldo f 81.20. tegenover een batig saldo op de dienst 1935 van f 1159,58. Voor werkloozen werd een bedrag uit gekeerd van f 31 005.62. voor steun tón behoeftigen f 11.047.08. Ontvangen is uit het werkloozensubsidiefonds f 3 175.20. De opbrengst der personeele belastingen is f 1.858.42, grondbelasting f 1.123,99, ver mogensbelasting f 43. Benschop. Vrijwel de geheele veestapel in deze gemeente is door het mond- en klauwzeer aangetast. Niet minder dan 126 gevallen zijn thans aangegeven. Zes runderen, twee kalveren en eenige var ken zsijn aan deze ziekte bezweken. Bleskensgraaf. Het mond- en klauw zeer in deze gemeente begint gelukkig weer wat af te nemen. Zoo goed als geen enkele hofstede is van deze ziekte vrij gebleven, zoodat de schade, door de vee houders geleden, buitengewoon groot Is. Daarbij komt nog, dat het zoo goed als uitgesloten is bij de herstelde koelen.de melkgift weer tot normaal op te voeren. OPLICHTER GEARRESTEERD. Gouda. In samenwerking met een ambtenaar van de gem. steunverleening heeft de Godusche politie gisteravond op het station den 42-jarigen J. Th. J. aan gehouden, onder verdenking van frau duleus steuntrekken. Hij heeft in Den Haag sedert geruime tijd verschillende ingezetenen onder allerlei voorwendsels geld afhandig weten te maken, waarbij hij zich voordeed als een zenuwpatiënt. J. heeft van deze inkomsten geen aan gifte gedaan en heeft thans bekend. De politie maakte procesverbaal op. Gorinchem. De heer 'G. Renardel de Lavalette zal wegens vertrek naar Den Haag ontslag nemen als voorzitter der af deellng Gorcum en Omstreken van het Ned. Onderwijzersgenootschap, als voor zitter der commissie voor het vacantie- kinderfeest alsmede als bestuurslid van andere corporaties. r Voedsel en brandstof voor werklooocn. Krimpen a.d. Lek. Werkloozen of daar mede gelijk te stellen personen, kunnen, evenals vorige jaren, door bemiddeling van het comité tot financiering van de tóhkoop van levensmiddelen en brand stoffen, aardappelen en kolen voor win tervoorraad op gemakkelijke betalings voorwaarden- betrekken. Besteld kunnen worden Bevelander. Roodstar of Eigen heimers alsmede eierkolen. De prijs van de eierkolen bedraagt f 1.18 per H L. Op gave van het benoodigde kwantum moet gedaan worden op Vrijdag 1 Oct. ^des avonds van half acht tot half negen ten gemeentehuize, ingang bodekamer. Geen geitenkeuring. Krimpen a.d. Lek. Het bestuur der geitenfokvereenlging „Door veredeling verbetering" zal w^ens. het heerschen van hetmond- en klauwzeer geen keuring houden. Gevonden: twee contactsleuteltjes vap een auto. Terug te bekomen bij A. v. d. Werke, Mandenmakersstdep no. 11. Langeruigeweide. De Pluimvee- en Ko- nijnenhoudersvereeniging „Nut en Sport" Driebruggen e.o„ gevestigd te Langerui- geweidê, hield een ledenvergadering bij den heer J. C,. Rlemens. De notulen wer den uitgesteld tot een volgend# verga dering, terwijl de Ingekomen stukken voor kennisgeving werden aangenomen. Wegens afwezigheid van den penning meester kon geen verslag worden uitge bracht van diens boeken en bescheiden. Bij monde van den heer J. G. van Ingen werd verslag gedaan van de V.P.Z.H. vergadering te Rotterdam. De Bondsten- toonstelling zal dit 'jaar te Klaaswaal plaats hebben. Hierna werd verslag uit gebracht der boeken en bescheiden van den veilingmeester. Met een kleine op merking werd dit jonder dankzegging goedgekeurd. Nadat over het Inenten van kippen was gesproken, werd een druk gesprek gevoerd over het fokken van raskonljnen Het bestuur zal de le den zoo noodig voorlichting geven, ter wijl in de geest van het fokken van der gelijke konijnensoorten zal worden ge werkt. In de Novembervergadering zal een datum tot het houden van een tafel keuring alhier worden vastgesteld. In de rondvraag werd besloten het blad de „Kleine Veeteelt", zoowel bij de leden als bij het bestuur te doen circuleeren. Een ongeval dat goed afliep. Langerujgeweidé. Een ledige zandtrein kennende vanaf de stortplaats van rijks weg no. 12, zou een wisselplaats bij de tunnel alhier passeeren, toen van af de put een beladen zandtrein naderde. De machinist van de beladen trein had moe ten stoppen, doch reed door. Waardoor de ledige trein in de zijde werd tfegrepen. Beide locomotieven kwamen dpaj# gp df spoorlijn te staan, terwijl een der kip- karren werd vernield. Het mag als een wonder worden beschouwd dat geen persoonlijke ongevallen hebben plaats gehad. De arbeider F. v. A.. werkzaam aan dë Rijksweg no. 12 Den HaagUtrecht, kwam met zijn been ander een beladen zandtrein. DF teenen van zijn rechter voet werden zoodanig verwond, dat de hulp van dokter Kuhler moest worden ingeroepen. Na voorloopig verbonden te zijn, heeft de doktar den patiënt met zijn auto naar het ziekenhuis te Woer den vervoerd. Mond- en klauwseer, Langeruigeweide. In deze gemeente zijn een kalf en een koe aan mond- en klauwzeer bezweken en door de GJSK.R. O. ter vernietiging afgehaald. De extra collecten voor de diakonie der Ned. Herv. Kerk te Waarder e.a. heeft f 285,76 opgebracht. In de gewone collecte voor de diaconie werd een bank biljet van f 10 en een rijksdaalder ge vonden. W. Fredrlkee. t Meerkerk. In de ouderdom van bijna 60 jaren is hier overleden de heer W. Fredrikze, in leven penningmeester van de Vereeniging „Een School met den Bijbel" en oud-lid van de gemeenteraad. B. en W. hebben voor de keuring van huurauto's aangewezen de heer W. van de Marei, commissaris van politie te Gorinchem. Bij de agent der arbeidsbemidde ling staan thans 42 werkloozen Inge schreven, van wie er 15 zijn geplaatst in de werkverschaffing. Telefoon. Meerkerk. Onder nummer 36 Is thans de woning van den heer Lindhoud, rijks veldwachter alhier, telefonisch aange sloten. Hoü. Mij. van Landbouw. Moerkerk. Dezer dagen vergaderde de afd. Vianen van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw in hotel Brug- huis alhier. Voorzitter was de hèer G. Slob. Deze opende de vergadering, waar na de notulen werden gelezen en goed gekeurd. Als bestuursleden werden her kozen de heeren G. Slob. A. B. Kok en H. Bassa Je. De agenda van de algemeene vergadering, welke op 6 October wordt gehouden .werd voorts besproken. Hiama hield ir. Kleinhodt een lezing over de Pachtwet. Verschillende vragen werden gesteld en beantwoord. Tenslotte volgde een gratis verloting. De uitslag was als volgt: G. H. Spek, een paar emmers; D. C. Middelkoop, een snoeischaar; J. Olie man een aktetasch en G. Mijnlieff, een veescheermachine. Moercapelie. Woensdagmiddag leed de kolenhandelaar Zijderhand, met zijn vrachtauto de Zijdeweg af in de rich ting Kruisweg; halverwege de Zijdeweg moest Z. uitwijken voor een uit de ter genovergestelde richting komende per sonen-auto. Hierbij geraakte zijn auto blijkbaar te ver in de berm, waarbij hij tevens de macht over het stuur verloor. De auto botste tegen een lichtpaal aan welke vrijwel geheel afknapte. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Het duurde geruimen tijd, alvorens de wagen weder op de begane weg was ge bracht. Orgelbespeling. Nieuw-Lekkerland. Op Donderdag 7 October zal in de Gereformeerde Kerk een orgelbespeling plaats hebben dodr den blinden organist H. J. Kruithof van Kampen. De bespeling wordt afgewis seld door zang en het lezen van een me ditatie in blindenschrift. Medewerking verleent de christelijke zangvereenlging „Omnia cum Deo", directeur de heer P. den Boer. Noordeloos. Er zijn in deze gemeente in totaal aangegeven 106 gevallen v van mond- en klauwzeer en 11 gevallen van varkenspest over de eerste negen maan den van 1937. Tot nu toe zijn 4 kleine bedrijven vrij gebleven van mond- en klauwzeer. Bij den correspondent der arbeids bemiddeling stonden Donderdag twaalf werkzoekenden ingeschreven. Ons bericht omtrent het ongeval, dat het dochtertje van den landbouwer A. Westerink is overkomen, vereischt "n verbetering. Het kind is namelijk niet van de fiets, doch van de trap gevallen. Iepziekte. Niewwerkerk a.d. IJseel. Zijn het vorige joar verschillende boomen uitgerooid aan de Breedeweg wegens lepziekte, dit jaar zuilen verschillende zware boomen moe ten worden verwijderd asm de Nieuwer- kerkache weg. eveneens wegens de Iep- riekte. Het boomgewas in de Zuidplay- polder, langs de wegen, is de laatste Ja ren zeer gedund. In de Zuldplaspolder ztjn het vorige Jaar zeer vele stookwarenhuizen gespuwd Daar de totaal opbrengst van dc stook- tomaten, tegen verwachting, vrij goed is gewest, zullen er In de komende vanter wederom enkele nieuwe stookkasten wor- deih bijgebouwd. Nieuwerkèrk a.d. IJsseL Heden her- mm pm dejiag waarop hij 25 jaar geleden werd aange steld tot blokwachtqr bij de Ned. Spoor wegen. De heer v. d. Ham was geduren de deze tijd steeds alhier werkzaam. Winkelweek. Nieuwerkerk a.d. IJsseL Vrijdagavond 15 October zal de winkelweek, welke ge organiseerd is door de afd. van de K.N. VM.B., worden geopend. De Middenstands- beurs zal in de middag'van Woensdag 27 October worden geopend. Het uitvoerend comité is voornemens burgemeester F. Jas te verzoeken te openingsrede ie wil len uitspreken. B. V. L. Ouderkerk a.«L IJsseL Bij de door de plaatselijke afdeellng van de B. V. L. ge houden eerste ronde voor de fraaie wis selbeker, die thans werd beëindigd, werd bezitter'voor de tijd van 3 maanden de heer C. Vermeej Jr. met 389 p. (max. 400 p.). De tweede ronde ora deze beker zal aanvangen op 1 Oct. De schutter die tweemaal achtereen het hoogst aantal punten schiet, wordt definitief eigenaar van deze beker. Einde huurstaking. SeheDuinen. De huurstaking, hter toe gepast als gevolg van een kwestie tus- schen huurders en eigenaars van wonin gen over het. betalen der gelden vc^r de waterleiding, kan als geëindigd beschouwd worden. De eigenlijke hifcsbaas is de heer L. Donker, arts te Amèide, die de tus- schenkomst van den rechter neeft ir.ge- roejfen. Krachtens diens beslissing ia de eerste huurder enkele dagen geleden door den deurwaarder uit zijn huis ge zet. Hij nam voorloopig zijn intrek bij zijn buurman, den tweeden huurder, te gen wlen, aldus had de rechter beslist, de deurwaarder eerst de volgende week handelend zou optreden. Donderdag zijn echter beider inboedels per* vrachtauto naar elders vervoerd en zijn de huizen ontruimd. De derde huurder is weer aan het onderhandelen. Omdat over deze zaak. die een alge meen karakter heeft, ook veel onjuiste geruchten zijn verspreid, melden we nog dat niet de huisbaas, maar het Water leidingbedrijf de leiding afgesneden had. De kwestie is begonnen met een schrif telijk verzoek door de huurders aan den huisbaas, toen de aansluiting bij de wa terleiding er was, om verlaging der huur die f 3 en f 3.25 per week was of vrijstel ling van 't betalen der watergelden. Dit verzoek, zoo melden de huurders, is niet Hoof water. Sliedrecht. Zondag 3 October v.m. 5 35 uur; Maandag 4 October 5.15 uur; Dins dag 5 October vjn. 5.50 uur; Woensdag 6 October 6.20 uur; Donderdag 7 Oct. v.m. 6 55 uur; Vrijdag 8 October v.m. 7.35 uur Zaterdag 9 October v.m. 3.10 uur. AUTp IN DE VLIST. De inzittenden gered. Vlist. Woensdagmorgen reden de heer Hartman, bouwkundige uit Den Haag en zijn echtgenoote in een vierpersoonsauto langs de Vlist in de riphting Schoonho ven. Bij het passeeren van enkele wiel rijders kon de heer Hartman dé wagen niet op de weg houden en het voertuig verdween vrijwel geheel in de ter plaatse vrij diepe Vlist. Het gelukte een wielrijder en een weg werker, het portier van de wagen te openen en de inzittenden op het droge te brengen. Zij bleken geen letsel te heb ben gekregen. De auto is later met be hulp van een kraanwagen gelicht. PER FIETS NAAR DE OOST. Twee Amsterdammers zoeken werk. Er zijn altijd nog ondernemende jon gelui in ons land, die hier geen werk kunnen vinden er niet bij de pakken neerzitten, maar probeeren of zij in de vreemde beter kunnen slagen. Uit dit hout gesneden zijn de 21-jarige H. Ge- raets en de 251jarige W. H. H."Peltzer te Amsterdam, die op weg zijn naar de Oost. Zij zijn thans te Medan gearri veerd. Voor zoover mogelijk hebben zij de tocht per fiets gemaakt. Tot Calcutta hebben zij de landweg gehouden. Soms legden ze ëen gedeelte af met een an der vervoermiddel." Een tocht van meer dan tienduizend kilometer hebben zij op deze wijze afgelegd. Te Calcutta scheep ten zij zich in naar Belawan en zoo kwa men zij in Deli aan. De jongelui zijn ter beschikking ge steld van de Immigratie Commissie, die moet beslissen over een eventueele tijde lijke toelating in Indië. WATERVLIEGTUIG VERONGELUKT. Acht dooden, één zwaar ge wonde. Donderdag stootte een watervliegtuig der marine bij de daling te Spezzia (Ita lië) met een vleugel tegen het dak van een kleine loods en stortte neer op een groep zeelieden, van wie er zeven gedood werden. De piloot liep ernstige verwón- duigen op. De waarnemer kwam om. WEERBERICHT. Naar waarneming in de morgen van 1 October. Het dunne pijltje geeft de stand van de vorige dag aan. Verwachting tot Zaterdagvon<fc Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen; nevelig tot licht bewolkt met weinig of geen regen in het Noorden; in het Zuiden nevelig tot zwaar bewolkt met eenige kans op regen; weinig ver andering in temperatuur. Waterstand: Schoonhoven hg. water 4.10 uur. 1.00 M Keulen stand 2.09 M-, val 0.09 M. Maastricht 30 Sêpt. 40.77 M., val 0.04 M. Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 57 graden Fahrenheit. Vrijdag 1 October: Op 3.30, cmde* 4.04. Nieuwe Maan Maandag 4 Oc* rits tober. Wielrijders, licht op! 1 October 7.07 «uw Ameide. Zondag zal Rohda I voor da competitie der UP.V.B. te Utrecht een uitwedstrijd spelen tegen A-R.U.S. L Krimpen a.d. Lek. Zondag worden ge speeld: VN.D. I—Dilettant L te Rotter dam om 2 uur; Lekkerkerk 2—Dilettante te Lekkerkerk om 2 uur; Lekkerkerk 3— Dilettant 3, te Lekkerkerk om 11.30 uur. Krimpen a.d. IJssel. Zondag speelt D C V. I een thuiswedstrijd voor de 3de klasse KNVB. tegen EDS. I van Rot terdam. Gezien laatstgenoemde club over een zeer sterk elftal beschikt, zullen on ze dorpsgenooten alle zeilen moeten bij zetten om eenig succes te bereiken. Nieuw-Lekkerland. Zaterdagmiddag gaat Zwerver n van Kinderdijk op be zoek bij Steeds Hooger Q te Oud-Beier land. Zwerver I heeft rust. Sliedrecht. Zondag speelt Sliedrecht thuis een wedstrijd tegen Feijenoord 2. Sliedrecht I gaat op bezoek bij S.V.V. »w.i. OF ZOEK NAAR DIOCLETIANUS» GRAF Belangrijke opsporingen. In Joego-Slavië zijn oudheidkundigen druk bezig met de opsporing van óf plaats, waar zich het graf bevindt ra keizer Diocletianus, de ruim 1600 Jaar geleden is gestorven. Het groote prachtige paleis, dat Dio cletianus, na ais keizer van het Romein sche rijk te zijn afgetreden, te Split (Spalato) had doen bouwen, vormt hef centrum van de snel groeiende moderne stad Split. Onlangs zijn opgravingen vej richt in een oude kerk, die te midden van de overblijfselen van het paleisia gelegen, en daarbij zijn belangrijke ge gevens omtrent den bouwtijd aan 't licht gekomen. Verschillende sprcophagen zijn blootgelegd, en naar de meening der oudheidkundigen is het mogelijk dat het graf van den Keizer, over welks ligging men eeuwenlang in het onzekere heeft verkeerd, in de omgeving van Split zal worden gevonden. BOTER, KAAS EN EIEREN. GOUDA. 30 Sept. Coop. Zuid-Holland- sche Eierveiling G A. (C.Z.HE.). Veilings- bericht van 30 September. Aanvoer 66500 kippeneieren, prij/en: 56-58 K.G. f 4.60 —4.70, 58-60 K G. f 4.70—4.80. 00-62 K G f 4 80—4.90. 62-66 K.G. f 4.90—5.15, brui ne 58-70 K.G. f 4.80—5.30, kleine eieren f 4—4.50, alles per 100 stuks. Aanvoer 500 eendeieren, prijzerw f 2.803.20 per 108 stuks. Kalkoeneleren f 5.30 per 100 stuks^ hgneiejgfi I 2,85—3-55 jae* 100 3 TWEEDE BLAD. 1 Nieuwsblad voor zuid-holland en cntMrr schoon horen sent otmm bun |-|- FRANKRIJK ZENDT SPAANSCHE VLUCHTELINGEN HEEN. Practische en financieele b De Fransche regeering heeft besloten dat aUe Spaansche vluchtelingen, die in dat land vertoeven en die ten laste van staat of gemeente komen, over de grens van hun keuze het land moeten verlaten. Een uitzondering is slechts ge maakt voor de zieken en voor de vluch telingen, die bij particuheren zijn on dergebracht. In het Zuiden langs de Spaansche grens, waar duizenden vluchtelingen ver toeven, heeft dit besluit diepe indruk ge maakt. De minister van Binnenlandsche Za ken, Marx Dormoy, voert als motief voor dezen maatregel aan, dat het zoowel uit practisch als uit financieel oogpunt voor Frankrijk zeer bezwaarlijk wordt om al de Spaansche vluchtelingen, wier aan tal thans ongeveer 55.000 beloopt, te herbergen, aangezien een groot gedeelte hunner zonder eigen middelen van be staan is. Zij kosten den Franschen staat ongeveer een millioen francs per dag. Vermoedelijk zullen ook overwegingen ▼an politieken aard achter dit besluit staan, en ongetwijfeld houdt het mede verband met het feit, dat verscheiden groote misdaden van den laatsten tijd aan vreemdelingen toegeschreven wor den. De officieele redenen vormen ech ter bezwaren van financieelenen prac- fcischen aard, en naar verklaard wordt, heeft minister Dormoy de zaak onlangs met den "Spaanschen minister-president Negrin besproken, die er mede accoord ging, dat den vluchtelingen bevolen wor den zou. Frankrijk te verlaten, hetzij naar het roode. hetzij naar het witte kamp. Er is nog geen termijn bepaald en over de, wijze, waarop men het be oogde resultaat meent te kunnen berei ken. worden evenmin inlichtingen ver- ftrekt, WIL FRANCO ONDERHANDELEN? bij de recht- In diplomatieke kringen te Parijs ver luidt. dat generaal Franco met vooraan staande persoonlijkheden te Valencia en Barcelona besprekingen begonnen is. die een voorbereiding zouden vormen voor officieele onderhandelingen ter beëindi ging van de burgeroorlog. Franco heeft hiertoe, aldus dit tele gram, het initiatief genomen in de vaste overtuiging, dat de oorlog tenslotte zal eindigen met een definitieve overwinning van de nationalisten; hij zou niettemin bereid zijn zekere voorwaarden aan te bieden, die verband houden met de stem ming van belangrijke elementen in de vakbonden van het republikeinsche Spanje. Met name moet hij waarborgen bieden op het gebied van de arbeidswetgeving welke naar zijn meening voor de bonden aanvaardbaar zijn. Men legt er de na druk op, dat het contact zich nog in een beginstadium bevindt. Franco is van Dat was niets voor haar oom, hij sloot de dsur altijd zeer zorgvuldig af als hij uitging en daar had hij zijn goede rede nen voor, bedacht zij. Misschien was hij erg gehaast geweest of zenuwachtig bij de gedachte over haar verraad en haar vlucht. Wellicht had hij daardoor verge ten zijn deur af te sluiten Hoe dan ook. zij wist, dat hij met bin nen was en dat zij niets had te vreezen en haar oom was de eenigste op dc we reld voor wien zij bang was. Het zou eri niets op aankomen als er iemand anders binnen was. Zonder eenig geluid te maken, deed zij de deur open, e tapte de kamer binnen en sloot de deur achter zich. In de kamer was het don ker, daar-was niemand, maar zij noorde een zacht fluisterende vrouwenstem in de kamer ernaast. En verder het zachte brommen van een mannenstem. "Wie waren daar?-Dat moest zij weten, voor dat zij verder kon gaan met hetgeen zij hier kwam doen. Daar was een vrouw binnen, ze be hoefde dus niet bang te zijn. Zóó bang was ze voor haar oom, dat minder ge vaar haar niet kon deeren. Op haar tee nen loopend, terwijl zij niet meer leven maakte dan een schaduw zou hebben gedaan, rdng ze naar de deur van de slaapkamer. Twee raenschen, wier gezichten ver licht werden door een eiectrische zak lantaarn, stapten door de geheime gang ln de kast, die op onverklaarbare manier openstond. De n^an had ze reeds eerder gexieix. toen had M echter een blinddoek oordeel, dat hij deze voorwaarden kan dicteeren. be nationalistische regeeringschef zou tot deze houding niet zijn geleid door pessimisme ten aanzien van de resulta ten van de strijd, doch veeleer doordat in de onder zijn bewind staande gebie den een zekere oorlogsmoeheid zou heer schen. DE STRIJD TEGEN DE ZEEROOVER8. Overeenkomst met Italië ge- teekend. De marine deskundigen van Enge land, Frankrijk en Italië hebben gister middag om één uur het drielandenac- coord inzake de „anti-piraten"-patrouil- le in de Middellandsche Zee geteekend. De bijzonderheden van de overeen komst zijn nog niet bekend gemaakt. Men neemt echter algemeen aan. dat hierbij aan elk der drie vloten, t.w. van Engeland. Frankrijk en Italië, een be paalde zóne wordt toegekend, waarin de betreffende vloot geheel verantwoorde lijk zal zijn voor de bescherming van koopvaardijschepen tegen wilde aan vallen. Strijdkrachten van gemengde nationaliteit zullen niet gebruikt wor den Het accoord voorziet \n een volledi ge samenwerking tusschen de verschil lende nationale eenheden. ZUSTER VAN GENERAAL DE LLANO VRIJGELATEN. Nog meer dames uitgewisseld. Senora Rosario Queipo de Llano. de zuster van den bekenden Spaanschei', nationalistischen generaal, heeft d® vrouwengevangenis te Valencia verlaten en zal tegen republikeinsche gevange nen worden uitgewisseld. Ook de drie nog jeugdige dochters van markies De- larios, Marguerita, Maria Isabella en Maria Louisa, zijn om dezelfde redenen uit de gevangenis ontslagen. Marguerita is 23 jaar oud en trouwde met Miguel Primo de Rivera; zij werd sinds 't uitbreken van de burgeroorlog door de republikeinen gevangen gehou den. Haar beide zusters waren als verpleeg sters bij het Roode Kruis aangesteld, doch werden bij het offensief op Biu- nete door de republikeinen gevangen genomen. In de gevangenis, waarin deze vier adellijke dames zich bevonden, zijn nog 61 andere dames van hooge Spaansche afkomst. Volgens den correspondent van United Press worden zij beter behan deld dan de gewone gevangenen, vooral wat de voeding aangaat. Tot de achter gebleven gevangenen behooren o.a. een nicht van generaal Franco en haar kindje van één Jaar. DE OVERVAL OP DE DUIKBOOT TE BREST. Troncoso bekent. Het onderzoek in zake de geruchtma kende poging tot diefstal van de Spaan sche regeeringsduikboot C 2, in de ha ven van Brest, heeft een nieuwe wen ding genomen, doordat een der voor naamste figuren, de nationalistische commandant Troncoso, in een brief aan den Franschen rechter van in structie een volledige bekentenis heeft afgelegd. Volgens Troncoso zou hij ech- voorgehad. Ze herkende hem onmiddel lijken- ze wist dat slechts de dood hem wachtte, als hij hier overrompeld werd. De dood de doodeens zou die hun aller deel zijnof nog iets ergers dan de doodbedacht zij vlug, toen zij naar de vrouw keek, want zij kon heusch wel raden, wie die vrouw was. Als die hier in de handen van haar oom vielMinnie werd koud bij de gedach te alleen Zij hoorde hun voetstappen op de stee- nen vloer van de gang en in haar duis tere kamer kon zij het schijnsel van hun eiectrische lantaarns zien. waarmede zij de muren en het plafond van de don kere gang belichtten. O. als zij hier ge zien werden! Haar eigen gevaar scheen in het niet te verzinken bij deze ge dachte. En toen, terwijl elke zenuw gespannen was. versteende zij als het ware bij het hooren van een haar zoo bekend geluid. Iemand deed de deur open. Wie was het? Was 't haar oom? Er was geen tijd om iets te overleggen, zij moest direct han delen. zonder er over te denken, dat leed geen uitstel, maar één ding was zeker, haar oom moest die twee daar niet vin den ,zij moest ze van een wissen dood reddenen van wat erger was dan de dood Voortgedreven door haar gevoel, meer dan door haar verstand, met een schok tot de werkelijkheid teruggekeerd, vloog zij op de kastdeur toe. greep de handle, trok die naar beneden en de zware, stee- ncn muur, die de gang afsloot, draaide snel weer op zijn plaats terug. Op hetzelfde oogenblik werd htt licht in de andere kamer aangedraaid, voet stappen kwamen naderbij, voetstappen, die zij kende en verfoeide. Zij had, geen tijd om zich te verbergen, geen tijd om iets te doen. of ergens heen te gaan Ziil leunde tegen de deur van de kast. t ter getieel op eigen initiatief hebbefé gehandeld. De commandant neemt de volledige verantwoordelijkheid op zich voor dc*n overval op de C 2 en alles, wat daarme de samenhangt. Zijn advocaat heeft aarf de pers medegedeeld, dat Troncoso z ch' ter voorbere.ding van de overval twee maal naar Brest heeft begeven. Tijdens de overval bevond hij zich. naar nij zeif verklaard heeft, aan boord van de C 2. De reden van het stilzwijgen, dat Troncoso tot dusverre heeft volgehou den zou zijn, dat hij, geheel onafhan kelijk van zijn superieuren, het initia tief had genopien tot de overval. ja zelfs in strijd met hun orders, want de nationalistische autoriteiten hadden, zoo heet het verder, een streng verbod uitgevaardigd voor elke gewelddaad op Transch grondgebied, maar het ver langen om den nationalisten één der duikbooten van de regeering in handïn te spelen, zou Troncoso te machtig zijn geworden. Hij scheen overtuigd van zijn succes en hij hoopte dat de glorie van zijn daad zijn superieuren achteraf m:ld zou stemmen. MUSSOLINI WEER TE ROME. Het vertrek uit Berlijn. Mussolini is met de andere Italiaan- sche gasten Woensdagmiddag te 15.15 uur uit Berlijn vertrokken om naar Rome terug te keeren. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat het afscheid van de beide staatslieden op het station zeer hartelijk was. Beiden schudden el kaar langdurig de hand. De trein, waar mede Mussolini reisde, verliet 't station, terwijl de muziek 't Itallaansche volks lied speelde. Voor het coupéraam wuif de de Duce de menigte, welke hem uit geleidde deed. toe. In welingelichte kringen wordt verno men. dat geen officeel communiqué over het" bezoek zal worden gepubli ceerd. Een dergelijk communiqué, zoo zegt men, is niet noodig. daar de rede voeringen van de beide staatslieden op het sportveld, voldoende zijn. om de Duitsch-Italiaansche betrekkingen uit een te zetten. De Giomale d'Italia verklaart, dat t bezoek van Mussolini bevestigd heeft, dat er op het oogenblik twee Europa's bestaan: het nieuwe Europa van fascis me en nationaal-socialisme en het oude Europa van de liberaal-democratische traditie. Is het mogelijk aldus vraagt het blad het jonge en het oude Euro pa te verzoenen? Te Berlijn heeft men eens te meer verzekerd, dat verzoening VRIJDAG 1 OCTOBER IfJI en met hem de schoonmaak REINIGT ALLES geschc^eh met halfgesloten oogen, terwijl haar hart in haar keel bonsde! Hij had nu de deur bereikt, zocht naar de schakelaar en even later baadde de kamer in een wit licht. Daar stond hij in de deurpost haar zwijgend aan te zien, hetgeen haar nog angstiger maak te, want in zijn oogen lag een blik van iemand, die nooit meer bij zijn verstand zou komen, iemand, die geen verschil meer zou kennen tusschen medelijden en wreedheid. Zij zyeeg. terwijl zij van schrik in elkaar kroop tegen de deur van de kast. Eindelijk verbrak hij de stilte en sprak op vlakken toon, die vol sarcasme en venijn was. Zoo, ben je daar? Ze bleef zwijgen. Ben Je bij je armen, ouden oom te ruggekomen om goed voor hem te zorgenom hem te verwennenom hem te berchermen Hij brak ln een snijdende lach uit. die door merg en been ging. Zij huiverde. Ik ben teruggekomen om mijn klee- ren te halen, oom. Och. ja. je kleeren. zei hij. je hebt -er wel een goed oogfenblik voor uitgeko zen. dat ik niet hier was. Wist je niet dat je oude oom blU is. Je hier te zien? Hoe onvoorzichtig van je om hier te ko men. terwijl ik uit was hoe onna denkend Hij lachte weer. Niet doen, oom. protesteerde zij angstig. Wat niet doen? vroeg hij. Niet zoo lachen, riep ze uit. Als U mij wilt dooden, ga uw gang. maar martel me niet. Wat doe je daar bij die deur? vroeg hij. Er kwam geen antwoord, want Minnie leunde rfalf bezwijmd .tegen de kastdeur met gesloten oogen, onverschillig vat er met haar jou Fcbeuie^.*^» DWTSCH4TAIIAANSCHE VRIFNDSCHAP. Heel de wereld zag vol spanning Naar dat lieflijk tafereel Van de beide hoofdfiguren Op het politiek tooneel. Zou die innige verhouding Werkelijk zoo innig zijn, Of was 't enkel een vertooning En die liefde toch maar schijn? Alle buitenstaanders vragen Wat daar wel uit groeien kan: Zijn die twee soms in de toekomst Weer een stoute „zet" van plan? Zal men d' anderen weer plaatsen Voor een nieuw voldongen feit, En dat in 't belang des vredes Of van de rechtvaardigheid? De „verliefden" hebben al reeds Een verklaring afgelegd En daarin werd voor de meeaten Niets onaangenaams gezegd. Alleen Rusland was, als altijd, Weer de groote zondebok. Met de anderen hadden zij het Deze keer niet aan den stok. De betuigingen van vriendschap En van vredelievendheid Zijn voor ieder zeer verkwikkend In zoo'n zorgenvollen tijd. Jammer was h©t dat die uiting Van hun beider goede trouw Als gewoonlijk vergezeld ging Van een groote wapenschouwl mogelijk is. Fascisme en nationaal-so cialisme hebben als partij geen pro gramma van verbreiding en als staat geen aanvallend programma. Als in de toekomst Europa fascistische zal zijn. zal dat geschieden door de natuurlijke ont wikkeling der nationale, binnenlandsche krachten. In afwachting daarvan kun nen de beide Europa's naast elkaar le ven ln een geest van samenwerking. Donderdagmiddag is Mussolini weer te Rome aangekomen. De Itallaansche hoofdstad bereidde den Duce een grandioze thuiskomst. Alle partij formaties en een groote me nigte burgers stonden langs de weg, die de stoet volgde, van het station tot aan de Piazza Venezia. waar het volk zich verzamelde om Mussolini zijn vreugde en aanhankelijkheid te betuigen. De aan komst van den Duce werd aangekondigd door sirènes en klokgelui. Mussolini hield een recfe, waarin hij verslag uitbracht van zijn reis en be paalde punten der politieke ontwikke ling uiteen zette. Telegram aan Hitier. Bij hét verlaten van het Duitsche ge bied heeft de Duce aan Hitier een tele gram gezonden, waarin hij dankt voor de onvergetelijke dagen, hulde brengt aan het Duitsche volk. wijst op de on verbrekelijke banden die Rome en Ber- De deur was open toen ik wegging, zei haar oom, naar haar toekomend, en de andere deur ook, de deur daar bin- nen en daar had ik mijn reden voor. en daar had ik mijn reden voor Hij trok zijn hoofd terug en lachte weer. Toen pakte hij Minnie bij de arm en trok haar ruw van de deur weg, zoo ruw, dat haar arm bijna uit het lid ge trokken werd, maar geen klacht kwam over haar lippen. Ga daar weg. canaille, knarsetandde hij. Hij gaf haar zoon duw. dat zij aan de andere kant van de kamer terecht kwam en tegen de kleerkast viel, die wankelde door de vaart, waarmede zij er tegenaan^geworpen werd. Hij smeet de deur van de kast open. de deur naar de gang was natuurlijk ge slotendat had Minnie eenige minu ten tevoren gedaan. Hij staarde er zwijgend naar geduren de enkele seconden in een onheilspellend zwijgen. Daarna duwde hij de handle naar bo ven en de steenen muur zwaaide open. maar door het duister zag hij niets. Hij lachte, een akelige, spottende lach.Jftrok de handle weer cfïnlaag en sloot de deur. Heb Jij die steenen deur dicht ge daan. Minnie? vroeg hij. Zij zweeg. Wie heeft het dan gedaan? vroeg hij weer. Toen kreeg ze de macht over haar stem terug Nooit zou hij mogen weten dat er iemand in de gang was. Ja. ik heb hem gesloten, zei ze zacht het tochtte hét. toÉvhtte zoo Maar haar oom lende 'haar bet^ Zijn krankzinnige oogen schenen von*n te schieten en als Hefbare een gat in haar hersens te branden, toen hij p haar toe trad en haar arm'omdraaide, totdat alle kleur uit haar gelaat geweken was. Wie is daar binnen? vroeg hij. Nia..,- aie/xiemand, oom. lijn verbinden en de verwachting *it- spreekt, dat hij den Fuhrer te eenigei tijd in Italië zal*kunnen begroeten. De „Times" overhet bezoek. De „Times" wijdt een hoofdartikel aan het bezoek van Mussolini aan Duitsch- land. „Er is weinig reden," aldus het blad, „om neerhalende beschouwingen over deze gebeurtenis, welke zoo Juist heeft plaats gehad, te geven, nu zij voor een redelijken beschouwer zop weinig reden voor onrust geeft en zooveel, waarover hij zich kan verheugen. Slechts onver beterlijke paniekzaaiers zouden bezwa ren kunnen hebben tegen den hoofdin houd van de redevoeringen, waarnaar Dinsdag geheel Duitschland heeft ge luisterd. „Het zou voor de beide leiders bijna onmogelijk zijn geweest om zich open lijker en duidelijker voor de vrede nit te spreken, dat zij hebben gedaan." Het blad besluit zijn beschouwing metj de volgende woorden: „De weg van de veiligheid is de weg van onderling be grijpen. Engeland is tot samenwerking bereid met elk land. welk binnenlandsch bestuur het ook heeft, dat vrede bevor dert en welvaart ten doel heeft en het Britsche volk wil niets liever dan in de gelegenheid- te worden gesteld om daar van bewijzen te geven." Laat mijn arm los, U zult hem nog bre ken," klonk haar stem ih doodsangst. Je liegt, brulde hij, zijn gezicht vlak bij 't hare, er is iemand binnen, ik weet het, mfj kun Je mets voorliegenJij.. ik weet de waarheid. Wie is daar? Hij draaide haar arm zoolang om tot dat haar lichaam in elkaar zakte. Plot seling liet hij haar los en zij viel in een stoel, die vlakbij de kleerkast stond. Neen* met jou zal ik straks wei af rekenen, barstte hij los, ik zal zonder jou hulp wel te weten komen, wie daar in die gang is. Hij ging naar de andere kamer, terwijl zij weer tot bewustzijn kwam, hoorde zij dat hij voor zijn heische machine ging zitten, de wielen in beweging bracht en de stroom inschakelde. Bevend stond ze op, ging naar de deur, liep, "terwijl hij voor de machlnd zat, achter hem langs, terwijl^ zij er goed op lette, wat hij deed. Zij draalde aan de deurknop, om naar buiten te gaan en de politie te roepen, want zij wist beter dan iemand anders, welk lot de beide gevan genen boven het hoofd hing in dien vreeselijken gang O, riep zij in haar doodsangst uit, want toen zij zag dat de deur van bin ten met het hangslot afgesloten w^s, waarvan ztj geen sleutel had. toen be greep zij, dat ook zij gevangen was. Zij keek vlug rond hoe zij zou kunnen ontsnappen, maar zag geen uitweg. De ramen, die gelijk waren met de stoep wa ren met tralies voorzien, zij kon nergens ontsnappen. Wacht! brulde de man. die voor zijn heische machine zat. wacht even. kleine Minnie, direct zal ik mijn aandacht bij jou bepalen Je kunt hier toch niet 4reg. voordat ik het je toesta. En misschien heb Je er dan geen behoefte meer aan misschienwie weet. wat je dan zal ▼ooien.... IWordt vervolgdL

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 2