POKKEN BN inenting. -- Schoonhoven [PÏaatsei^’k nieuws iOV EMBER 1933 MAANDAG 8 NOVEMBER HSL ACHT ECAD ZIJDEN. 89e JAARGANG. lie. 7885. S. A W. N. VAN Telef. 20. TeL-Adree: Van next ten. eeu een v heeft een knipmes. men ekantoor orinohem e belastingen ris bureau te ELOOZE rWOOROING ABONNEES ding binnen ct postzegel selfs be- geverszijde). Beide heeren hebben hun benoeming aangenomen. Tot administra teur is aan de commissie toegevoegd de heer A. Verkerk, volontair ter secretarie. Berkenwoude. De heer K. Kievit, hoofd der openbare school, zal 11 November een lezing met lichtbeelden houdenover Zwitserland (Berner Oberland en Vier- woudstedenmeer De Nutsbibllotheek met pl.m. 150 boeken is thans ondergebracht bij de bi bliotheek der Ned. Herv. Kerk. Steun aan kleine boeren. Bergambacht. In een advertentie in dit nummer maakt het gemeentebestuur bekend, op welke dagen en uren de aan melding voor steunverleening aan kleine boeren kan plaats hebben. Tot leden der desbetreffende eommis- de geen het aantal sterfgevallen aan de pokziekte was zeer Te haastige automobilist. Haastrecht. Zaterdagmiddag reed personenauto door onze drukke, nauws dorpsstraat en trachtte drie vóór hem rij dende auto’s voorbij te komen; een te genligger verhinderde dit echter telkens. Tenslotte vooraan op de nieuwe breede weg buiten de nauwe Hoogstraat, dacht de bestuurder zijn kans te krijgen, doch toén maakte hij een aanrijding met een auto van den heer Van Vliet. De geha vende auto’s werden geparkeerd en samen togen partijen op weg naar de politie. Onderweg verklaarde de aanrijder rich echter garant voor de kosten. ABONNE’8, die **oh ua O/l/AA Gulden bjj levenslange ongeschiktheid. Cg als pest. Er was weinig te doen, van die tijd kende behandeling en in dezelfde lijn voort, maar op het oogen- bllk valt weer een stilstand waar te ne men. Men moet dus niet al te optimis tisch zijn, hoewel men thans kan zeggen dat men uit de schemering in het och tendgloren is gekomen. Van de opleving profiteert vooral onze scheepvaart, men komt hier op het oogenbllk zelfs scheeps- rulmte tekort, en met bekwame spoed wordt gewerkt aan de uitbreiding van de handelsvloot, in de landbouw en het bouwbedrijf is echter nog weinig van op leving te bespeuren. Behalve de vraag of deze economische verbetering blijvend zal zijn, zijn er nog de ernstige internatio nale verwikkelingen, zoodat de toekomst zich nog donker laat aanzien, maar er Is ‘n God die de wereld regeert, en het staat kundig en economisch leven beheerscht. In de strijd voor haar program heeft de Chr. vakbeweging een gedeelte van haar taak moeten laten vallen, zij is zelfs van het offensief in het defensief gekomen en bepaalt er zich thans toe te ver dedigen wat zij bezit. De beweging heeft zich echter doen gelden bij de sociale wetgeving en schenkt haar volle aan dacht aan de werkloozmzorg* de werk verschaffing, terwijl zij voor jeugdige werkloozen arbeidskampen heeft inge richt en voorts studieclubs organiseert. Tenslotte kan men In ons land, In verge lijking met toestanden die In het buiten land voorkomen, nog tevreden zijn. Met een opwekking om het beginsel der be weging uit te dragen, besloot deze spr. De heer W. Belger sprak over het on derwerp «Het zeil geheschen" en wees er op dat er in de Chr. vakbeweging een eenheid is, die schier in geen enkele an dere organisatie te vinden Is. De bewe ging heeft steeds gewaakt, terwijl men allerwege zich jarenlang op de eb liet afdrijven, het zeil werd gestreken en zonder eenige inspanning zakte steeds stroomafwaarts. Thans, nu er voorteekenen zijn, dat de vloed weer op komt, geeft de Chr. vakbeweging het pa rool „Het zeil geheschen”. Zij richt zich tie wederom verplichtend stellen, durft zij terecht niet aan, en het inentten laten afhangen van het inzicht der ouders is ook niet zonder gevaar. Het aantal inge ente personen vermindert snel, een ge slacht groeit op, dat op geringe uitzon deringen'na, niet gevaccineerd is. Niet veel meer dan 20.000 kinderen hebben die kunstbewerking ondergaan en de gevaar lijke toestanden, welke de gebeurtenissen in Spanje en China doen ontstaan, ma ken de kans op een pokken-epldemie niet ondenkbaaf. De pokken zijn uitermate besmettelijk, omdat de smetstof zich voort beweegt door de lucht, zoodat men be smet kan worden zonder met een lijder in onmiddellijk contact te komen. Het virus, de smetstof, van de pokken heeft een groot weerstand vermogen en de UJken van pokkenlijders zijn nog smet te) ijk. De overdrawing van de smet stof geschiedt vermoedelijk met de in- ademlngslueht en men begrijpt dat wan neer zich in eenig land van Europa pok kengevallen voordoen, de besmetting zich snel voortplant. De regeering heeft nu overleg gepleegd met de inspectie der volksgezondheid en vermoedelijk zal zij zonder dwang, maar door overreding de ouders pogen te be wegen hun kinderen te laten inenten. Het is gebleken dat beneden de leeftijd van 2 jaar de inenting vrijwel gevaarloos is en de kans op hersenontsteking uiterst ge ring. Daarom wil men pogen de ouders er toe te brengen op hun kinderen dit voorbehoedmiddel in het eerste of twee de levensjaar toe te passen. Er is echter nog een verzet om andere redenen, namelijk het religieuze bezwaar. De Nederlandsche regeering, hoe ook haar samenstelling moge zijn, eerbiedigt ieders consciëntie en er zijn in ons land zeer velen, die op grond van hun geloof en overtuiging weigeren zulke voorbehoed middelen te doen toepassen. Op deze grond is sinds vele jaren geijverd tegen de gedwongen vaccinatie. Van beide groepen is het verzet daar tegen zeer sterk en wederinvoering zou door tegen standers van beide richtingen een zoo scherp verzet uitlokken, dat de regeering daartoe stellig niet meer zal overgaan. K. REORGANISATIE BIJ DE REEDEKU OP DE LEK. )ta de jongste inkrimping van de •toombootdienst der N.V. Reederij op de Lek, doen thans weer hardnekkige ge ruchten de ronde, dat deze maatschappij voornemens zou zijn, de bootdiensten Rotterdam—Lekkerkerk geheel stop te Betten. Wij kunnen mededeelen, dat die ge ruchten onjuist zijn. Wel wordt bij de Reederij een reorganisatie voorbereid en wat daaromtrent is uitgelekt, heeft blijk baar tot deze onjuiste beweringen ge leid. Binnenkort hopen wij in staat te zijn, Uitvoerige mededeelingen te doen. groot. Wie genas was gewoonlijk voor zijn leven geschonden, pokdalig of zooais het populair heette „mottig”. Zoo algemeen was die mottigheid dat de op de formu lieren voor de signalementen stond „Al of niet pokdalig”. Nu is het een zeldzaam heid wanneer men een door de pokken geschondene ontmoet. Pest, cholera en pokken, vroeger regel matig voorkomende ziekten, zijn uit Eu ropa gebannen en niemand zal het be twijfelen of wij danken dat aan de ge neeskundigen, die onvermoeid gezocht en gepeinsd hebben over middelen om die doodelijke ziekten te bestrijden en te verdrijven. Wat de pokken betreft komt daarvoor de eer der verdrijving toe aan den Engelschen arts Jenner, den ontdek ker der inenting, aan wiens uitvinding 1 ongetwijfeld te danken is, dat wij van deze vreeselijke en doodelijke riekte vrij wel zijn ontslagen. Ruim een eeuw lang heeft de inenting tegen de pokken haar werk gedaan en hoewel het voorkwam, dat kinderen tengevolge der vaccinatie stierven, was dat getal, in vergelijking met het aantal dat aan pokken overleed, zeer gering. Vele Jaren achtereen be schouwde men dan ook practlsch de in enting als ongevaarlijk, tot voor enkele jaren het verscheidene malen voorkwam, dat kinderen na de vaccinatie de zeer ge vreesde encephalitis kregen en vele daar aan overleden. De drang van hen, die tegen de verplichte Inenting waren, werd toen zoo sterk, dat de regeering de vaccl- natiedwang tijdelijk ophief, vertrouwende dat de wetenschap onderwijl de oorzaak van het ontstaan van encephalitis zou kunpen opsporen en wegnemen. Dat gebeurde niet, de encephalitis postvaccinalis, of de hersenontsteking na 4e inenting, bleef de vaccinatie vergezel len, wel in zeldzame gevallen, maar toch genoeg om de inenting zelf te blijven duchten. De regeering staat thans voor de vraag wat zij doen moet De vaccina- hen niet door het organiseeren van werk kampen daarvoor benoed had. In de jaren die men nu achter zich heeft, heeft de regeering, die het land met beleid door de ernstige tijden heeft gebracht, veel critiek moeten slikken. Telkens weer drong men er op aan om de gouden stan daard los te laten, omdat men meende dat dan de toestand weer normaal zou worden. Dit was echter bedrog, als de gulden zonder directe noodzaak was los gelaten, zou het leed voor de arbeiders niet te overrien zijn geweest. De regee ring heeft onder drang en in buitenge wone omstandigheden de gouden stan daard vaarwel gezegd en gelukkig heeft dat geen funeste gevolgen gehad. Wijze maatregelen hebben erger weten te voor komen, maar als de toestand zich even tueel nog mocht toespitsen, als de duur te mocht toenemen enz., dan staat de Chr. vakbeweging klaar om op de noodlge verbeteringen aan te dringen. Het aan tal werkloozen in ons land is aanzienlijk minder dan het vorige Jaar, hoewel men zich de moeilijkheden niet ontveinst: de ouderen zullen bij deze opleving wel niet meer zoo gemakkeiljk aan de slag kun nen komen. Het is echter de taak der be weging om ook hieraan aandacht te schenken. De strijd is nog lang niet gestreden. Het gaat erom om de meening van de menschen rijp te maken voor het juiste inricht in de samenleving, wat hier nóg mogelijk is, in tegenstelling metjanden ais Duitschland en Rusland, waar de ge- loovigen vervolgd worden. Nog vele groo- te wenschen zou de beweging vervuld willen zien, want deze verdwaasde wereld is op een klip geloopen en het gevaar is groot. Er is echter reden tot dankbaar heid. Tweehonderdduizend jonge men- schen zijn bij de Chr. vakbeweging aan gesloten, die het Woord Gods tot hun kompas hebben en ChrWs tot Leidsman Die gesproken heeft: Komt tot Mij, allen die vermoeid en belast zift en Ik zal U rust geven." Na een slotwoord van den heer v. d. Vllst, die o.a. meedeelde dat op 18 No vember de eerste studieclub zal beginnen en het zingen van psalm 84 vers 3, ging de heer Belger in dankgebed voor. R.-K. STAATSPARTIJ. In de laatst gehouden vergadering van de Rljkskleskring Leiden voor de R.-K. Staatspartij, is de heer A. C. A. Deerenberg gekozen tot bestuurslid van de kieskring Lelden. In dezelfde vergadering Is hij voor de Rijkskieskring Leiden herkozen tot stem gerechtigd, lid van de Partijraad der R.- K. Staatspartij. DE VERLICHTING IN DE LOPIKER STRAAT. Zooais bekend, heeft het gemeentebe stuur besloten, dat de eigen verlichting, die de winkeliers in de Lopikerstraat hebben aangelegd, binnenkort moet wor den opgeruimd. De vereenlging „Lopikerstraat* zich in verband hiermede tot B. en W. gewend met een verzoek om die ophef fing in elk geval voorlooplg uit te stellen tot na 1 Januari, zulks met het oog op de feestdagen In December. In dezelfde brief herinnert „Nieuw Leven”. Lekkerkerk. De tooneelvereeniging „Nieuw Leven” gaf Woensdag haar eerste uitvoering in dit seizoen voor een stamp volle zaal in „De Groote Boer". Het eere- lid,1 de heer J. W. Breuklander, opende de avond en heette allen hartelijk welkom. Opgevoerd werden: „Vlammen”, tooneel- spel in 4 bedrijven dóór J. Grosfeld en na de pauze: „De knappe vrouw”, blijspel in één bedrijf door F. Hageman. Beide stuk ken werden goed vertolkt en het publiek heeft zeer genoten. De medewerkenden werden met hartelijk applaus beloond. Een gezellig bal hield velen nog eenige tijd gezellig bijeen. Nieuwerkerk a.<L IJsseL Het faillisse ment van den heer J. Groenendijk la opgeheven. Een waarschuwing. Ouderkerk a.d. IJsseL De politie waar schuwt de ingezetenen tegen de practij- ken uitgeoefend door een tusschenper- soon van K. uit Hilversum. Genoemd© tusschenpersoon koopt hier oude, waar deloos geworden premie-aandeelen van een Belgische leening op, onder voor waarde, dat nieuwe eveneens Belgische aandeelen van een grondcredietleening moeten worden aangekocht. Men moet eèhter eerst f 100 hebben voldaan, vóór men een aandeel in handen krijgt. De nieuwe aandeelen zijn wel niet waarde loos, maar worden veel te duur betaald. Het rapport dat de Hilversumsche politie op verzoek van de politie alhier omtrent K. heeft verstrekt, is zeer ongunstig. En kele ingezetenen zijn reeds van bovenge noemde practijken het slachtoffer ge* STEUN AAN KLEINE BOEREN. Lopik, Jaarsveld en Willige-Langerak. Ook deze gemeenten zijn toegetreden tot de steunregeling aan zoogen. klein» boeren. In verband daarmede, is voor elke ge meente een commissie ingesteld, waar van als voorzitter zal optreden voor Lo pik de heer J. den Hartogh, voor Jaars veld de heer J. F. de Gier, en voor Wil lige-Langerak de heer H. Hakkesteegt, allen wethouder. Als secretaris dezer commissie zal optreden de heer Joh. A, Vergeer te Lopik. Degenen, die meenen voor deze steun in aanmerking te komen, kunnen zich opgeven bij den secretaris der commis sie, die daartoe zitting zal houden op Dinsdag 9, Donderdag 11 en Vrijdag 12 November, telkens van twee tot drie uur, op het stempellokaal aap de laan bij de woning van den dokter te Lopik. Smakelijke liefdadigheid. Lekkerkerk. De commissie toti uitzen ding van zwakke kinderen naar ¥acantie- kolonies is voornemens op Woensdag 10 Nov. een oliebollendag te organiseeren. De opbrengst komt het zwakke kind ten goede. In de laatste jaren is het her- haaldeiijk voorgekomen dat het verblijf van 5 weken in een kolonie niet voldoen de was voor sommige kinderen en dat de koloniearts een langer verblijf in liet koloniehuis noodlg oordeelde. Daardoor werden van de kas zware offers geëischt, De kas Is uitgeput en heeft een extra ver sterking noodlg. De commissie hoopt, dat de burgerij van Lekkerkerk die dag veel oliebollen zal eten. CHR. BESTURENBOND. In de maand November organiseert de Chr. vakbeweging in het geheele land le ringen ten einde propaganda voor haar werk te maken. Schoonhoven was een der eerste gemeenten, die daarvoor in aan merking kwam, - n^y|.r de vergadering, welke VrijdrgavoiicRw het Chr. Vereeni- gingsgebouw in de Oranjestraat werd ge houden, was slechts matig bezocht. De voorzitter van de Chr. besturenbond, de heer A. v. d. Vllst, liet zingen Ps. 121 1, waarna hij dezelfde psalm in dz onbe rijmde tekst la*, en voorging tn gebed. Na eeen kort openingswoord van den voorzitter, kwam de eerste spreker, de heer K. Postma aan het woord, die sprak over JHet keerend getij”. Hij wees erop dat de laatste zeven Jaren jaren van diepe neergang geweest zijn. In arbeiders en bedrijfskringen maakte de crisis vele slachtoffers. Op het oogenbük echter neemt de crisis af en daarvoor was spr. dankbaar, maar men moet er aan den ken, dat het leed nog niet heelemaal ge leden ie, dat er gevaar bestaat voor een nieuwe kentering. Wel nam het economi- «che leven in ons land in 1936 een deed hoor en. Mej. R. Hooijkaas hield een keurige inleiding over: „De profeet Micha” en mej. L. Pelt over: „Onze klokken". Voorts werden enkele voor drachten en een samenspraak gedaan, waarbij „Hollandsche kaas” een geestige en „Jacoba van Beieren”,een historische inhoud hadden. Door de keurige costu mes en het feit, dat zelfs het uitschrijven der stukjes eigen werk was, kregen deze voordrachten een bijzondere beteekenis. Verschillende afgevaardigden voerden het woord en de zang van het koortje, zoomede enkele pauze's en samenzang der aanwezigen, maakten het geheel tot een bijzonder gezellige en geslaagde avond. Ds. Hoekstra was aan het eind de tolk der bezoekers om de vereenlging en in zonderheid de presidente hartelijk dank te zeggen voqr alles wat geboden werd. Voorts sprak hij een opwekkend woord en sloot de avond met dankgebed. GEVECHT. Gistermiddag na afloop van het voet ballen kregen de beide 17-jarige Z. en de L. aan het begin van de Opweg on- eenigheid. Zij waren al eenige tijd met elkaar aan het ruzie maken, toen de agent van politie van G„ die op eenige afstand stond toe te kijken, er blijkbaar genoeg van kreeg en naar het tweetal toestapte met de vraag of ze wilden vechten. De L. antwoordde in bevesti gende zin en voegde eraan toe, dat de kamp geen doorgang had, omdat de te genpartij weigerachtig was. De agent, die nu genoeg wist, pakte hierop de de linquenten beet en bracht hun hoofden op eenigszins onzachte wijze met elkaar in aanraking. Daarop gelastte hij de L. om zich te verwijderen. Deze voelde hier niets voor, het hoofderüntermezzo had zijn strijdlust juist nog aangewakkerd, en toen de agent aan zijn eisch kracht bijzette, kwam met een vaart een vuist van den jongen in het gelaat van den agent terecht Er volgde een worsteling, waarbij 3e heeren Deerenberg en Plomp assistentie verleenden. Toen de ehef.van politie, de heer Stulve arriveerde, was het pleit spoedig beslecht, en werd de temperament volle jongeman naar het politiebureau overgebracht, waar h|J een proces-verbaal opliep. Een en ander had natuurlijk veel bekijks. RIJWIEL ONTVREEMD. De vorige week deed een inwoner van Haastrecht bij de politie alhier aangifte, dat zijn rijwiel was ontvreemd. De poli tie toog op onderzoek uit Eenige dagen later berichtte een bewoner van deHoo- gedijk te Bergambacht, dat hij een rij wiel aan de Lekdijk gevonden had. Het bleek het ontvreemde vervoermiddel te zn. Verder kwam aan het licht, dat R. te Schoonhoven, toen hij des avonds laat van. Haastrecht naar hier wilde gaan en geen vervoermiddel bij de hand had, zich over het rijwiel had ontfermd en het, toen hij het doei der reis had be reikt, aan de kant van de dijk had ge zet. Hiervoor liep hij een proces-verbaal op. WATERBOUWKUNDIGEN IN DE DOP. Een aantal jongens was aan de Groene Singel aan het dammenleggen geslagen, blijkbaar geïnspireerd door de Haven werken, waar de damwanden zich zoo uitstekend van hun taak hebben gekwe ten. Van zoden enz. werden drie dam men door het water gelegd, maar de pret was gauw*uit, toen de politie er achter kwam, die hier tot maatstaf heeft dat het kwaad zichzelf moet straffen, waardoor de jongens een gedeelte van de Zaterdagmiddag konden besteden aan het afbreken van hun bouwsels, wat onder leiding van een paar gemeente werklieden gebeurde. Het gevolg was na melijk geweest, dat eenige schapeg over de dammen hun weide hadden verlaten. GEVONDEN. Een grijze jongensjas; Inl. politie-bureau. Het Is nog met zoo lang geleden, nog geen eeuw, dat het woord potten zelfde schrik aanjoeg tegen de pokziekte v.. geneeskunde doelmatige het be stuur aan -een toezegging van den wet houder der bedrijven, waarbij voor deze straat lampen van 100 watt in uitzicht zijn gesteld en aan de wenschelijkheid, dat het gasbedrijf het verlichtingsma teriaal der vereenlging zal overnemen. Dat de aanstaande opheffing dezer verlichting bij de winkeliers veel ont stemming verwekt, blijkt o.a. uit *n voor stel dat een der leden heeft ingediend, en dat, naar wij vernemen, nog in over weging is. Het betreft de organisatie van een etalage-wedstrijd op de laatste avond, dat de tegenwoordige verlichting in gebruik ral zijn. De bedoeling is, de étalages dan alle in rouwkleuren uit te voeren. „IN LIEFDE BLOEIEND»* Vrijdagavond hield de meisjesver een. op Geref. Grondslag „In liefde bloeiende” haar Jaarvergadering in de zaal van ho tel k la station, in tegenwoordigheid van een groot aantal ouders, begunstigers en afgevaardigden en leden van verwante vereenigingen. De presidente, mej. R. Valk, opende 1 wel nam het economi- daame’è wmZmriÜk 'tot' <17jonge’ men- het samenzijn met gebed en schriftlezing Tot leden der desbetreffende eommls- tele Ing. land In 1936 een an- schen, die In de ebbe-Jaren gevaar liepen en sprat een openingswoord, waarna een sle zijn benoemd de heeren J de Leeuw la -■> ea W. de Jw iwxj,ssrda. len versoberd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van Quldei1 bÜ ▼«‘be* Gulden bij verlies van De verzekerde moet in hei IVV van een daim. UV een anderen vinger. bezit zijn van een polis Advertentiën1-6 revels f 1.30 elke regel meer f 0.20; derde plaatsing hal ven prijs. Adver tentiën worden gratis ge plaatst in ,De Gorcumer”. NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT SCH00NH0VEN5CHE COURANT I 1 Met vertskenag 15 cm. Td.-Adre« VarmootaL S. I W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Poalrekemng 13763. oom admLUUU.U. opgersn voor de veriekeriag, lijn volgeni d. VMlgd.lde bapdingen tegen ongeeell, Ann OuHeü" kj onn OulUen by verhc OnO O"10”* l") UW overlijden. OV/U van hand oi voet, Zal/U T*n oo8-

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 1