SCHOONHOVENSCHE COURANT .7^ 100 60 Plaatselijk nieuws Schoonhoven 1 nmm J. K. SNOEI Water in de Haven. NIEUWE GEÏLLUSTREERDE BIJBEL. TUK BLIPZUDEX, WOENSDAG M NOVEMBER 1ST7 C9e JAARGANG. MU Postrekening en 'K. een van Idlng van dan STADHUISSTRAAT 7-» LOPIKERSTRAAT 43 ook voor bss« van den in aan 3—1 rar da Maas genomen op Rij aankoop voor 1.00 een bijzonder mooie Kalender Cadeau, tevens bij aankoop van *2 Gloeilampen vanaf 48 et. 1 dag gratis autopedden. SCHOONHOVEN regel meer sing halven tentiën worden plaatst in „De De verzekerde moet in hei bezit i.jn van een polis ZOU- Veel spel van den MELKPRIJS VERHOOGD. De melkslijters hebben de prijs volle melk verhoogd van 10 op 11 ct. per liter. De karnemelk is van 5 tot 6 ct. op geslagen. BOTERMARKT. Op de hedenmorgen gehouden Boter markt werd besteed voor Goêboter f 0.80, Weiboter f 0.75, beide per hall K.G. Handel zeer vlug. GEVONDEN VOORWERPEN. Een leeren knielap, een zllvreen da- mespolshorloge, een springtouw, een al< pinomuts. Inlichtingen politiebureau. Jan Brouwer Nchoonhovea Haven U3 Gloeilampen vanaf 34 et. Ned. habr. 1UQU uur garantie. llalU rijrn 8 Lantaarns 18 Mtofsulffeni en ób cent p. i 2 jaar garantie en eigendom. Pbiïipa Radio f 1.- per week. Contant Guldens voordeeliger. voor de afd. Verplegingsartikelen na dekking van het tekort van het consul tatiebureau, geraamd op 1 252 met een voordeeiig saldo van f 96. Voor de afd. B, de wijkverpleging, werd het nadeelig slot op f 234 begroot. De heer Herm. A. Schreuder Sr. vestigde de aandacht op de steeds terugloopende contributie’s voor deze afdeeling en vond het schandelijk, dat die post op deze begrooting slechts f 80Q kon bedragen. Zoo kon ook het na deel!^ saldo van het consultatiebureau gemakkelijk worden opgeheven als aan het daar-geplaatste busje wat beter werd gedacht. Verleden jaar werd voor ruim 100 kinderen van de voortreffelijke dien sten van het bureau gebruik gemaakt, zoodat een opbrengst van f 30 aan vrij willige giften inderdaad heel gering is. De voorzitter moest die opmerkingen dan ook onderschrijven. Het totaal uiteinde lijk tèkort baarde den heer Woudenberg eenige zorg, doch de penningmeester kon gelukkig wijzen op het gunstig resultaat van de bazar, dat voorloopig weer uit komst brengt. Bij een bespreking omtrent het Consul tatiebureau voor Zenuw- en Geesteszie ken, dat in het gebouw van Het Groene Kruis zitting houdt, werd nog eens ge wezen op het algemeen en volstrekt neu traal karakter dezer instelling, die de geheele provincie tot werkterrein heeft. Als bestuurslid werd in de.vacature van den heer W. Brouwer de heer B. Scheljgrond gekozen, wien van deze be noeming bericht zou worden gezonden. zoo hopeloos lang in de regel het geval Is. Ad verten tiën1-6 regels f 1.30 elke regel meer f 0.20; derde plaatsing halven prys. Adver- agratis ge- Gorcumer”. dam en de muur waren gedreven, los kwamen en het was kwart over vier, voordat aan de zijde van de Tol zóóveel planken aan weerszijden van de kleldam waren weggetrokken, dat men deze kon doorsteken, zoodat onder gejuich van de jeugd het water zich in de kleine ruimte tusschen dam en sluis stortte. De nieuwe sluis, die natuurlijk nog eenige tijd noo- dig heeft om te zwellen, liet al wat water door, maar eerst toen de slakken werden opengedraald, liep onder groote belang stelling de haven tot de Steenenbrug vol. Daar werd voorloopig de sluis nog geslo ten gehouden, doch later is met de hulp van het opkomend getij op de Lek de ge heele haven van water voorzien. Vandaag is met een lier het trekken van de Dam in de Voorhaven voortgezet en tegen den middag was het reeds tot over de helft gevorderd. Ook op de Oude Haven zal vanmiddag met het verwijde ren van de dam worden begonnen, pan rest nog slechts het wegbaggeren van de klei van de Dam in de Voorhaven, zoodat gezegd mag worden, dat de havenwerken voltooid zijn. Tot 16 Nov. had de gemeente vergun ning om de haven af te sluiten, zoodat het werk keurig op tijd gereed is. Voor het gemeentebestuur en den ar chitect mag het voorspoedig verloop van het groote werk en de tijdige voltooiing ervan een voldoening zijn en ook de uit- KEURING DIENSTPLICHT. Zooals bekend, heeft de Kroon bepaald, dat de dienstplichtigen der lichting 1938, die voorloopig vrijgesteld zijn wegens broederdienst, alsnog aan een geneeskun dig onderzoek zullen worden onderworpen De keuring der dienstplichtigen dezer gemeente zal plaats hebben op 30 Novem ber in de voormalige artilleriekazerne. Voor deze keuring komen 9 personen uit Schoonhoven in aanmerking. HET GROENE KRUIS. In aanmerking genomen, dat het ge brek aan animo voor vergaderingen chro nisch en algemeen is, mag die der afdee ling van Het Groene Kruis, Maandag avond in Belvédère gehouden, welge slaagd heeten. Bestuur en personeel in begrepen, waren 13 personen aanwezig, zoodat de voorzitter, de heer Hugo Scheer, ook ditmaal aan zijn welkomstwoord een uiting van spijt moest vastknoopen over deze geringe belangstelling. Voor het eerst woonde dokter J. G. Antvelink de vergadering bij en verklaarde zich, des gevraagd, gaarne bereid, een benoeming als adviseerend lid te aanvaarden. Na lezing en goedkeuring der notulen bracht de heer J. A. Woudenberg, die met den heer Mosterd de administratie van den penningmeester had gecontroleerd, over dat onderzoek rapport uit. Hij ver klaarde, dat alles keurig in orde was be vonden'en constateerde, dat Het Groene Kruis in den heer Verhoogh een kracht heeft, die niet genoeg Is te waardeeren. Bij die hulde sloot de voorzitter zich aan en hij zwaaide gelijke lof toe aan de se cretaresse, mevrouw J. Nolst Trenité Hermanidee, zulks naar aanleiding van het uitvoerig en welverzorgd verslag, dat deze gaf van de jongste algemeene ver gadering der Zuid-Holl. Vereeniging. In die vergadering was gesproken over kringverbanden en de voorzitter kon me- dedeelen, dat ook in deze omgeving reeds een dergelijk verband bestaat. De afdee ling Haastrecht heeft namelijk dezer da gen het initiatief genomen tot de oprich ting daarvan en ook Schoonhoven is tot dit verband toegetreden. Het omvat ver der de afdeelingen Bergambacht, Gouda, Gouderak, Oudewater en Stolwijk en be oogt, door onderling overleg, gezamen lijke’ belangen te behartigen en met de in de afdeelingen opgedane ervaringen elkaar van dienst te zijn. Het voornaamste punt der agenda voerder en het personeel fcunrtfï.n terug- K vormde de begrooting voor 1938. Ze sloot ABONNE’S, die mch onw adminiitratie opgeven voor n/l/Xn Gulden bij levenslange £AA Quldea H ZvVU ongeschiktheid. UW overleden. het eenigszins stugge weefsel doen ken nen, het lichtspel op het opgeheven ge laat. Er is ook een Apostel Paulus van Rembrandt. Daar zien we Paulus met een ruige haardos en ruige baard in diep ge peins zitten, in de rechterhand de veder, welke een oogenblik rust, de linkerhand in het volle licht, dat Rembrandtiek op*- straalt uit een hoek. De afbeelding is ge plaatst in de Brief aan de Thessalonicen- zen en men kan denken dat Paulus daar zit en de woorden overdenkt, welke hij dat volk zenden zal. „Want gij gedenkt, brieders, onzen arbeid en moeite”. Dat ziet men aan dezen Paulus, hoe hij ge arbeid heeft, dag en nacht. Tot het uiter ste vermoeid xit de apostel neder en over denkt zijn zendbrief. Hij is moe, hij zou willen rusten, maar hij schrijft: „Zoo laat ons dan niet slapen gelijk als de anderen, maar laat ons waken en nuch ter zijn”. We slaan een andere bladzijde op, een gekleurde plaat. Het visioen van Ezechiël door RafaëL Het is de ware Rafaëlisti- sche kunst, die we voor ons krijgen: de gesloten groep, het grootsche ruimte beeld, de fijnheid en lieflijkheid der fi guren, de teere penseelslagen, het rijke coloriet en mooie lichtverdeeling. Er is niets gedwongens in die moeilijke afbeel ding van de liggende os en leeuw, die toch ook tevens moeten zweven in de wolken. Over elke plaat zouden we wel een be spreken willen geven, maar er is nog een ander deel dat aandacht vraagt: de in houd, waarover Prof. Dr. H. Th. Obblnk toezicht gehouden heeft. Over de Inhoud van de Bijbel behoeven we onze lezers nets te zeggen, maar één ding moeten we toch vermelden. De tekst ie die van de Statenvertaling en goedgekeurd door het Neder landsch Bijbelgenootschap. Dus geen nieuwe vertaling. Die keuze lijkt ons gelukkig. De Leidsche vertaling is on getwijfeld wetenschappelijk nauwkeuri ger, maar zij mist, wat de oude Staten vertaling geeft: de geestelijke zalving, de Hebreeuwsche kleur, het breede gebaar. Welk een verschil in tekst bijvoorbeeld met dit enkele voorbeeld. Destatenver taling zegt: „De liefde vergaat nimmer meer*. De Leidsche vertaling geeft dat aldus weer: „De liefde houdt nooit op". Hier behoeven we geen woord bij te voe gen, leder voelt het enorme verschil van uitdrukking, van kracht, van gevoel, van innigheid. De Leidsche vertaling is we tenschappelijker, maar droog en zonder verheffing, de Statenvertaling is een mo- numen t van verheven schoonheid, een meesterstuk van stijl, uitmuntend door de macht en de soberheid van de taal. Deze geïllustreerde Bijbel is gedrukt met een kloeke heldere letter op stevig en zacht papier; vooraan bevindt zich een familieregister en het Boek is gebon den in een sterk linnen band, zwart met een eenvoudig gouden versiering op het voorblad. EIER VEILINGEN. Waaggebouw: Aan voer 2500 eieren. Prijzen: Kippeneieren f 5.00f 5.80, henneneieren f 3.50—f 4.20, eendeieren f 3.—, alles per 100 stuks. Lopikerstraat. Prijzen: Kippeneieren f 5.15f 5.60, henneneieren f 4r—f 4.40, beide per 100 stuks; boter f 0.75 per half K.G. „DE SCHAT UIT CONGO". „Arte Post Laboro” heeft het bewijs gegeven dat ze het gaat leeren. De too-- neeluitvoering van gisteravond stond in vergelijking tot die welke deze vereeni ging een paar jaar geleden gaf, op hoo- ger peil, al was het waar, dat de bezet ting thans over het algemeen geheel an ders was dan bij het eerste optreden van „Arto Post Laboro". Een flink bezo^e Nutszaal heeft met belangstelling het aardige stuk „De schat uit Congo" ge volgd en herhaalde malen door hartelijk gelach gedemonstreerd, dat men met ’t gebodene ingenomen was. Op zichzelf kan de keuze van ’n stuk bij een dilettanten tooneelvereeniging veel vergoeden, door de vele verwikke lingen wordt men bij het stuk geinte- reseerd, terwijl men dan den spelers wel een misstap kan vergeven, maar in dit geval scheen de vereeniging zich geen half succes te willen garandeeren, want uit alles bleek, dat gepoogd is ook op spelgebied zpo goed mogelijk voor de dag te komen. Soms trof werkelijk een levendigheid bijna natuurlijkheid die aangenaam aandeed, bijv, bij Moni que, bij Charles, terwijl Toutcha wel wat te wereldwijs was voor een tusschen Congo-negers opgegroeid natuurkind, maar toch ook niet on ver dienstelijk speelde, hoewel ze in scènes, waarin het op hartstochtelijke uitbarstingen en zoo aankwam, beter op dreef was dan in die, welke door haar eenvoud moesten tref fen, een fout overigens van alle spelers en in algemeene zin van alle dilettan- ten-tooneelvereenigingen den het geen vroolijkheid wekte tuinman Jan. De ander actrices en ook aa?dig partij, men niet de indruk dat ze een van buiten ge leerd lesje opzegden, de verwikkelingen in het stuk waren, zooals reeds gezegd, werkelijk onderhoudend gevonden, de ontknooping was tot ieders tevredenheid en origineel, terwijl, dank zij het feit, dat er geen tooneelsverwisseling behoef de plaats te hebben, de pauzes tusschen de bedrijven niet duurden als Regisseur was de heer W. Lensen. Een orkestje luisterde de pauzes mu zikaal op, terwijl een bal onder leiding van den heer De Wit velen nog eenige uren bijeen hield. De voorzitter der ver eeniging, de heer Lammers, sprak openings- en slotwoord. (anders dilettanten zijn). het Een goed werk volbracht Het pleit is beslecht: bet water staat in de Haven. „Zie zoo,” zei de werkbaas, „nou heb ben ze d’r zin!” en zoo was het, want de Schoonhovenaren waren niet tevreden, vóór zij de haven zagen volloopen. Dinsdag 24 Augustus begon men met het leegpompen en gisteren, dus juist 11 weken later was de tijd aangebroken om het met zooveel zorg verbannen water te rug te roepen. Al die tijd heeft het pu bliek met groote belangstelling de werken aan de haven en aan de sluizen gevolgd; critiek hoorde men weinig, waardeering heel veel. Maar ook zoo’n loopgraaf mid den door de stad gaat tenslotte vervelen, want een haven kan men dat moeilijk noemen en Schoonhoven zonder Haven is zooiets als Amsterdam zonder Rembrandt plein. Derhalve was men blij, dat gisteren de haven tn eere kon worden hersteld. Reeds dadelijk werd ’s morgens een begin ge maakt met het „trekken” van de dam in de Voorhaven. Zooals verwacht werd, duurde het uren, voor de eerste stukken damwand, die als wiggen pitscbety de acteurs gaven had tenminste CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Vanwege de afdeeling Alblasserwaard van de Chr. Boeren- en Tuindersbond worden deze winter weer verschillends cursussen gegeven en wel te Noordelooa een algemeene landbouwbouwcursus on der leiding van de heeren Van Engen en Wiegel, landbouwonderwijzers resp. te Giessen-Oudekerk en Meerkerk en te Lan gerak een tuinbouwcursus door den heer W. K. Haafkens, land- en tülnbouwonder- wijzer te Lexmond. Voor deze beide cur sussen bestaat voldoende belangstelling. Voor de afdeeling Alblasserwaard van de Chr. Boeren- én Tuindersbond wordt in de landbouwschool te Ottofend een cur sus gegeven in bemestingsleer door het hoofd der school, den heer Vink. Bij de opening werd het woord gevoerd door den voorzitter der afdeeling, den heer J. Aan- tjes, die de wensch uitsprak dat ook hier weer opnieuw voor de landbouw nuttig werk verricht zal kunnen worden, waarna da secretaris, de heer K. Aantjes, er aan herinnerde, dat het bemestingsvraagstuk er toe dringt voorlichting daarover te eischen, waarom dan ook èn in Giessen- Nieuwkerk door de landbouwvereeniglng Samenwerking èn hier door de afdeeling van de C. B. T. B. in overleg tot het or- ganiseeren van cursussen werd overge gaan. Tot leden der Comm, van Toezicht werden aangewezen de heeren J. Aantjes, Ottoland; C. Verhoef, Molenaarsgraaf; C. Korevaar Azn. te Molenaarsgraaf en A. Hakkesteegt, Goudriaan, welke dan ook deels aanwezig waren. Bijzonder groot bleek de deelname, voornamelijk onder de ouderen. Met 26 cursisten werd begon nen. Uitgaande van Afd. Alblasserwaard van de Chr. Jonge Boeren- en Tuinders- organisatie wordt deze winter te Ottoland een cursus gegeven in veekennis, door den heer Colder, Rijksveearts te Alblas- serdam. Een groot aantal jongens gaf zich reeds op. Verkooping. Lopik. Dinsdag had in café Helsloot de verkooping plaats van een woonhuis en smederij van de erven Hoogendoorn; Perceel I, ingezet op f 2025, door O. van Bladeren te Jaarsveld, werd bij afslag niet gemijnd. Perceel n, ingezet op f 300, door C. van Soolingen te Jaarsveld, werd gemijnd op f 140 door J. Verbaan. Per ceel I en II werden in combinatie ge mijnd op f 10 door G. van Bladeren. Te water. Zevenhuizen. Mej. J. H. L., die in de nacht van Maandag op Dinsdag pei fiets van Waddinxveen naar Zevenhui zen reed, is, door de duisternis misleid, in de sloot langs de Noordelijke Dwars weg gereden. Zonder hulp wist zij weer op de kant te komen, terwijl haar fieti de volgende morgen werd opgevischt. NIEUWSBLAD VODRZÜID HOLLAND EN UTRECHT .mtaro, 1° Telrf TeL-Adrw: Vannoot.iL S. k W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Po.lrek.ning 13763. I. Gulden bij verliet ZvU van *>en °°K- Er bestaan van de Bijbel verscheidene geïllustreerde uitgaven, maar ze waren reeds schaars en duur. Wel bestonden ook goedkoope platenbijbels, maar de il lustratie daarvan was dan ook inderdaad ^goedkoop” en leelijk. Nu kan men zon der twijfel veel beter een Bijbel bezitten zonder afbeeldingen, dan een waarbij de beschouwing der platen ergernis geeft door de slechte afwerking of atumperige teekeningen. De bedoeling van de illu straties kan tweeledig zijn, namelijk om den lezer in de Bijbel te helpen bij het zich voorstellen der in het Boek vermelde gebeurtenissen of om den lezer te toonen boe vroegere kunstenaars aich die ge schiedenis hebben gedacht. In belde ge vallen doet «ich voor een uitgever de moeilijkheid voor, dat het Oude- Nieuwe Testament bij een eenigszins be hoorlijke lllustreering een groot aantal platen eischen, waardoor de uitgave zoo kostbaar wordt, dat slechts weinigen soo’n Bijbel kunnen koopen. Maar als de oplage zoo klein is, dan moet ook weer de prijs van elk exemplaar nog hooger worden. De uitgeversmaatschappij W. de Haan te Utrecht heeft op gelukkige en royale wijze die moeilijkheden ofadervangen en de vragen opgelost. Zij geeft een Bijbel wit die ongemeen fraai geïllustreerd is, degelijk afgewerkt en toch laag in prijs TJ0) te. Daarbij heeft zij een bij uit stek deskundige belast met de keuze der platen, het is Professor Dr. W. Vogelsang, hoogleeraar in de kunstgeschiedenis, die uit de groote schat van kunstwerken, welke bestaat over bijbeltafereelen, een welberedeneerde keuze heeft gedaan. Prof. Vogelsang heeft voor de illustraties uitsluitend reproducties gekozen van meesterwerken en daarvan genomen 100 platen, teweten 36 gekleurde en 64 xwarte reproducties in koperdiepdruk. Deze Bijbel bevat afbeeldingen van wer ken van Tltiaan, Raphaël, Rembrandt, El Greco, Veronese, Jeroen Bosch, Leonardo da Vind. Hub van Eyck. Hugo v.d-Goes, Conrad Witz, Michel Angelo, Lucas van Leyden, Albrecht Dürer en anderen, ook afbeeldingen van mozaïeken, plafond schilderingen, miniaturen, en brevataria. Alle platen zijn met artistiek beleid gekozen en met zorg uitgevoerd. Elke afbeelding, hetzij in kleur, hetzij in zwart geeft door licht- of kleurverdeellng en scherpe of vervloeiende omtrekken, een juiste weergave van het origineel. We slaan het Boek op goed geluk open en we zien de afbeelding van den Apos tel Petrus, naar het schilderij van H. Bloemaert. Elk onderdeel daarvan moet den aandachtige beschouwer treffen, de uitdrukking van innig geloof en overge geven overtuiging, de natuurlijke val en golving van haren, van hoofd en baard, de klimming der gevouwen handen met de zuivere huidplooien, aderen en de be jaardheid dier handen, de stof-uitdruk- klng van de mantel, waarvan de plooien zien op succesvolle arbeid, waarvan Schoonhoven de resultaten op prijs weet te stellen. Aan het adres van de jeugd vooral bij de scholen op de Oude Haven zij hieraan nog de waarschuwing toegevoegd dat de haven nu te diep is voor grapjes en dat op de uitgegraven bodem de dren kelingen naar het midden zouden rollen! GEMEENTERAAD. Een openbare vergadering van de ge meenteraad wordt gehouden Maandag 15 Nov„ nam. 2 uur. De te behandelen on derwerpen zijn: 1. Vaststelling der raads- notulen van 26 October. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur. 4. Benoeming van een lid van het gereformeerde wees huis. 5. Onderharldsche aanbesteding van de schoonmaak enz. van diverse gemeen- tegebouwen. 6. Voorstel van B. en W. in zake de heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting. 7. Wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1937 en 1938. 8. Schrijven van den minister van economische zaken betref fende de verordening op de winkelslui tingswet. 9. Voorstel van B. en W. Inzake de invoering van een electriciteits-vast- rechttarief. 10. Eventueel andere voorko mende zaken. KIESCOLLEGE NED. HERV. KERK. Vrijdagavond had in de consistorieka mer der Ned. Herv. Kerk de verkiezing plaats van eenige leden van het kiescol lege. Aan de beurt van aftreden waren de heeren J. J. v. d. Ende, G. Rehorst, G. J. van Slljpe, A. v. d. Vlist en M. Suur, van wie de vier eerstgenoemden herkozen werden, terwijl in de plaats van den heer Suur, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, geko zen werd de heer W. Maasland. Voorts waren er drie vacatures, tamelijk van de heeren J. de Groot, P. J. de Hoog v. d. Bergh en P. Oosterom. Hierin werden benoemd de heeren D. Kaptein, E. de Kuiper en W. Wesseldijk. Telaf. 20. TeL-Adres: Van noot en. de verzekering, tyn volgea» de veelgestelde bepalingen tegen ongevallen verieicerd toof bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedem, QAfï Gulden by verlies Oflfl Gulden bij verlies 100 Gulden b$ verlies zr/A Gulden bij verlies van n. .....i-mI. JVU van hand oi voet, ZiUvl van een oog. IVV ran een duim. W een anderen vinger.

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 1