GLOEILAMPEN Schoonhoven 34 ct. JOOST VAN DEN VONDEL. [pjaatselijk nieuws TTTi BfcADSJDEN. N* 7Mt. .fDENBDAG 17 NOVEMBER 1337 Oe JAARGANG. wijken dienst VONDEL, als veertig-jarige. we K. 9 Rotter- den tijdens rde positie. r gar. Ned.fabrikaat Pracht licht/ Zuinig met troont naam j maakt. Een NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT SCH00NH0VEN5CHE COURANT I Telel 20. Tel-Adres: Vaunooten. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. Advertentien1-6 regels f 1.30 elke regel plaatsing i teatiêa wordt plaatst in MflPht II met goedkoope Gloeilampen iviuuiii U s|echte ervaring opgedaan hebben, neemt dan eens proef met onze Gasgevulde lampen! J. K. SNOEI - SCHOONHOVEN Stadhuisstraat 79, Lopikerstraat 43 een licht instrument voorzichtig moet afkrabben om de schoonheid van de oorspronkelijke lijnen te zien. Maar die vergelijking is mank, want bij Von del behoeft men mets te verwijderen, doch alleen moet men zich eenlge moeite geven om de schoonheid te leeren onder gaan en er in te kunnen doordringen. Zijn gemoedsleven is een bij uitstek belangrijk zielsproces, zijn dichterlijk genie is een ongemeen verschijnsel, waar op men jarenlang met de meeste aan dacht kan turen, zonder het ooit geheel schil met het bloktarlef is, dat de bloks niet door het volstrekte aantal van het K.W.U. verbruik worden vastgesteld, maar door een verhouding tusschen de ver bruikte K.W.U. en de daarvoor benoodig- de belasting. De hier bedoelde bioks zijn geen arbeidsbloks, maar bioks die de be- l&stingfactor aangeven. Er zijn nog verschillende andere tarie ven en combinaties, ook nog afzonderlij ke voor reclame-verlichting, maar de hier genoemde zijn voor onze gemeente de meest bruikbare. Het nu aangenomen stelsel zal bij wijze van proef voor een jaar worden inge voerd. We verwachten dat deelneming niet zoo groot zal zijn als B. en W. den ken, omdat een overgaan naar het vast- recht-stelsel slechts voor betrekkelijk weinigen voordeel zal geven. Misschien dat na een Jaar, als deze proef niet mocht slagen, een nieuwe genomen kan worden met een der genoemde systemen. meer f 0.20; derde halten prijs. Adveï- itordea gr t i gs- „De Gorcumer”. VAST RECHT. Er zijn andere stelsels. De raad heeft Maandag, zooals wel te Verwachten was, het voorstel van B. en W. aangenomen tot invoering van een vast recht voor het electricitextsverbruik naar den grondslag van het verbruiks- verleden. Dat wil zeggen dat zij, die van het vast recht gebruik willen maken men heeft keuze aangeslagen zullen worden voor de betaling van een vast be drag per jaar boven de voor hen ver laagde stroomprijs. Dat vast bedrag wordt als volgt verkregen: men telt het verbruik van de jaren 1936 en 1937 bij elkaar, deelt dat door 12 en trekt daar van 5 pCL af. Er was Maandag nogal wat verzet In de raadsvergadering over dit voorstel Er die het het in men buiten het vast recht en terloops Is in de raad^genöemd het staffel-tarief, dat een van die andere is. Een werk dat over de verschillende prijzen gofed Inlicht, is „Die Stromtarife der Elektrizitatswer- ke” door H. E. Eisenmenger en daarin vonden we-o.a. genoemd de volgende ta rieven Staffeltarief, waarbij het verbruik in een aantal staffels is verdeeld. De een heidsprijs van de K.W.U. hangt af van de staffel, welke de verbruiker in de maand door zijn afname heeft bereikt. Het Bloktarlef, waarbij het verbruik is verdeeld in bloks, welke beginnen met nul K.W.U. Een bepaalde eenheidsprijs per K.W.U. wordt voor het totaal verbruik In een blok verrekend en het deel van het verbruik dat tot in blok 2 komt, wordt berekend naar^een lagere K.W.U. prijs. Deze twee stelsels kunnen zoodanig verbonden worden, dat men voor de klei ne verbruikers het bloktarlef laat gelden, maar dat bij een zeker verbruik het staf feltarief in werking komt. Hel Hopkinsontarief, waarbij de prijs berekend wordt naar 2 posten op de re kening van den yerbrulker: een leve- ringsprljs en een arbeldsprijs. Het Wrighttarief. waarbij een bepaalde K.W.U. prijs gemaakt wordt voor een eer ste blok van ieder verbruiker, een tweede vrijs voor het ïolgemj blok enz, Hei yer- en al te doorgronden, maar ook zonder het waarnemen moede te worden; over zijn versificatie kan men een geleerd boek schrijven, doch er ook een onder houdende genoegelijke voordracht over geven; zijn taal is een juweel en geen van onze dichters heeft werken geschre ven, die ook maar ulfc de verte met dat van Vondel vergeleken kunnen worden. Hij is de eerste’ geweest,- die met vaardig heid en smaak te gast is gegaan op Neer- lands taal en uitdrukking, hij heeft in die sappige vrucht het mes gezet, dat he| kostelijke vocht naar alle zijden er uit stroomde; In breede strooken is onder zijn hand de schil gegleden en de drop pels van het geurig nat hebben hem langs de kin gevloeid. Maatschappelijk Is Vondel’s leven niet gemakkelijk geweest, huiselijke, financi- eele, politieke en godsdienstige zorgen hebben hem gekweld, van zijn kinderen beleefde hij luttel plelzier en als gunst gaf men den ouden dichter een betrek king aan de bank van leening. Oud, arm en eenzaam overleed hij 5 Februari 1679 op 92-jarigen leeftijd. Veertien dichters en kunstenaars droegen zijn lijkkist uit naar de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waar menig ander groot Nederlander rust en, zijn verzoek volgende, dekt slechts een eenvoudige steen zijn asch. van waardeering voor allen, die aan de voorbereidende werkzaamheden hebben medegewerkt en verklaarde de bazar voor geopend. Deze zal ook heden en morgen geopend zijn, op de uren, in ons blad reeds eerden bekend gemaakt. De vlag hangt uit aan( het Nut en een verlicht welkomstbord noodigt de belang stellenden binnen, De entree van 10 cent geeft gelegenheid gebruik te maken van de grabbelton, waarin ook meer of min der waardevolle artikelen zijn verpakt. Donderdagavond zal blijkens een ad vertentie in dit nummer het restant, dat weg moet, op verschillende wijzen aan den man worden gebracht. HET IDEALE! MET EEN HAARD 3 OF MEER KAMERS VERWARMEN. Vraagt inlichtingen zonder 'verplichting. Elk merk van Haard, Haardkachel, Vul- kachel wordt door ons geleverd. Huird- en Kachelhandel a trompetter, Lopikerstraat 4», Schoonhoven. Ook voor Reparatie JJjr adres, Verschijnt: Maandag, Woensdag en Vnjuag. Prij» bij vooruubsu- nnjt: voor Schoonnoven per d maanden L2Ó p- po»‘ W Met veraekermg 15 cent» meer zijn ook andere stelsels denkbaar, biihjkar zijn, zooals bepaling van nM recht naar huurwaarde van pand of naar de oppervlakte, maar voering van dat billijner systeem zou de gemeente per jaar ongeveer f 4000 kos ten an daarom kiest zij het onbillijker tarief. Ec ixrtAW wejyrel egjt andere bllek, dat, op enkele uitzonderingen na, alleen een stukje poëzie van onze mooie rivier' ziet verdwijnen. Wat betreft de verbinding met de Maasstad voor passagiers, kunnen wij er nog op wijzen, dat de Reederlj op de Lek een concessle-aanvraag heeft Ingediend om haar autobusdjenst VlanenKinder dijk te mogen doortrekken, via hetNleu- Veer (Alblasserdam—Ridderkerk) naar Rotterdam. Het dient duaj gezegd, dat de directie van de Reederlj niets nalaat om het pu bliek zoo veel mogelijk te gerieven en ook deze nieuwe, rechtstreeksche verbin ding op Rotterdam zou weer een aan zienlijke verbetering beteekenen, die in ruime kring met vreugde zou worden begroet. 10-50 kaars 60 Watt (75 kaars) 65 cent 7000uur 75 Watt (100 kaars) 70 cent 100 Watt (200 kaars) 79 cent Stofzuigers f 25.-, f 85.-, f 45.- 40 en 5ü ct. p. w. Philips Radio f 98.50, f 137, f 175 vanaf f 1.- p. w. Gratis onderzet Ui el Jan Brouwer, Haven 63, Schoonhoven sen nog niet van de i verstoken zullen blijven, dan in elk geval nog heel bruik van wordt gemaakt. Met de opheffing van de dienst op Schoonhoven, gaat de oudste der nu nog varende booten, „de Reederlj I”, dia 61 dienstjaren achter de rug heeft, uit de vaart Dat wil zeggen, dat 10 man per soneel overbodig worden, doch voor drie hunner heeft de directie werk gevonden in andere functies, zoodat aan 7 perso nen voorloopig ontslag moest worden aangezegd. Voor hen beteekent deze ver dere inkrimping van de dienst een heel ABUNNE’ö, die »ch aan onze administratie opgaven voor de verzekering, zijn volgen» de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HA.VBANK te Schiedam, van Galden by levenslange Al A A üulden bÜ Qhft 'Guiden by verliet 900 Gulden by verlies 100 öulden TerllM AA Gulden by verhei van De verzekerde moet in hel 20ÜU ongeschiktheid. VVV overlyden. «3UU van hand oi voet, nvv van een oog. lUv van een duim. UU een anderen vinger. bezit z.jn van een polil Zooals ook klein blad door zijn trilling met een licht instrument vc getuigt van de macht en de kracht van ae storm, zoo willen wij in een kort arti kel getuigen van Vondels grootheid. Ook ai zouden we ons niet moeten bepalen tot deze weinige regels, dan zouden we niet kunnen benaderen het ontzaglijke van dezen dichter, denker en wijze Shakes peare, de Engelsche dichter met wereld vermaardheid, staat als dichter beneden Vondel. Shakespeare’s vernuft, geest, fan tasie en zijn talent om personen uit te beelden is grooter dan van den zooveel ernstiger en diepzinniger Vondel, maar leg het beste uit Shakespeare’s werk naast een der gebeeldhouwde gedichten van onzen landgenoot en gij zult het meester schap in dichtkunst erkennen van den man wiens geboortedag we heden her denken. Bij Vondel voert de poezie heerschap pij, niet de verbeelding, de intrigue. Sta tig als Virgillus, wien hij zich gaarne tot voorbeeld stelde, is hij In zijn hoofdwer ken, striemend, geeselend en bloedig spotten kan hij als zijn toorn of min achting is gewekt, maar altijd zal men In lijn verzen vinden regels en strofen, waarin het edelst gevoel en de fijnste ge dachte harmonisch ineenvloeien en zich oplossen In een volle muzikale toon. Van sijn mannelijke jaren af tot zijn laatste snik, meer dan een halve eeuw, heeft Vondel die toon weten aan te houden. Als hij zijn werken schreef, deed hij dat met zijn geheele hart, zijn volle leven en voelen. Men vindt dat bijvoorbeeld terug in zijn gedichten over de onthoofding van Van Oldenbarneveldt, welke justitieel© moord hem zoo aangreep, dat hij er ern stig ziek van werd en die hem zoo zwaar moedig maakte, dat hij naar den dood haakte. Toen hij herstelde, was een van zijn eerste werken het treurspel „Pala- medes of de vermoorde onnoozelheld”, waarin hij het ter dood brengen van den ouden landsadvocaat, aan wien ons land onmeetbaar veel te danken had, in scher pe taal dramatiseerde. Het heeft Vondel bijna het leven gekost. Hij werd vervolgd en by de bespreking van zijn zaak door fle schepenen, wilde de vice-president, Jan Gijsbertseoon de Vries, hem ter dood ver- oordeelen. „Hing het van mij af," zelde hij, „Vondel zou het niet weer doen." De meerderheid der overigen was gelukkig clementer en verstandiger en zij veroor deelden Vondel tot een boete van 300 gulden, een voor dien tijd zeer hoog be drag. Vermoedelijk hebben zijn vrienden Burg en Hooft hem het betalen gemak kelijk gemaakt. De kring van Vonders vereerders is nooit groot geweest, voor de menigte is hij een gesloten boek, zijn taal is voor den oppervlakkigen lezer te moeliyk, te overladen met Grieksche en Romeinsche mythologie, zijn beeldspraak te diepzin nig, zijn beschrijvingskunst te zwierig en zijn gevoel te ontledend. Busken Huet vergeleek Vondel’s dichtkunst met een monument van antieke kunst, dat men DE BAZAR DER ORANJE-GARDE. Dinsdagmiddag is de bazar in het Nutsgebouw, ten bate van de Oranje-Gar- de, geopend in tegenwoordigheid van den burgemeester en diverse andere vrienden en vriendinnen van de,Garde. In een kort openingswoord sprak de voorzitter, de heer C. de Gruljter, na een hartelijk welkom, over de wijze waarop de O.-G. aan de noodlge financiën moet trachten te komen voor de aanschaffing van diverse instrumenten enz. Ze heeft geen vaste contribuanten of donateurs, de contributie der gardisten moet zoo laag mogelijk zijn en daarom was het noodzakelijk om de financiën te verster ken. De vorm van een bazar is een attrac tieve. Een smaakvolle collectie Is samen gebracht, er ïs een oliebollenstand, een theestand, een schilderijenmuseum met periscoop en verder de noodlge attracties als sjoelen, visschen, snelheidsrace, schie ten, enz. enz. Spr. bracht een woord van dank aan het gemeentebestuur voor de toestem ming en hoopte dat, gezien *tie leuke op stelling en versiering der zaal, de bazar zou mogen slagen. Hierop sprak de burgemeester een har telijk woord van belangstelling en con stateerde, dat de O. G. er in Schoonho ven is „ingegaan”. Hij wenschte de Gar de veel succes met haar pogen tot het verkrijgen van bedoelde baten. De. voorzitter daiuma een woord n, Zatarda lelmonumat De voorbereiding van de nu getroffen maatregel heeft reeds eenlge dagen ge leden het gerucht uitgelokt, dat de Ree- derij op de Lek haar bootdiensten ge heel zou opheffen. Wij hebben dat toen reeds weersproken en kunnen gelukkig thans met nadruk verklaren, dat we zoo ver nog lang niet zijn. Van Rotterdam tot Lekkerkerk blijft de geheele ^dienst regeling ongewijzigd en zelfs wordt de dienst van 7 uur v.m. van Lekkerkerk op Rotterdam, die tot nu toe alleen van Woensdag tot en met Zaterdag werd ge varen, voortuan ook op Maandag en Dinsdag onderhouden. Schoonhoven zal deze winter geen andere bootverblndlng overhouden dan de veeboot, die hier des Maandags en Dinsdags reeds om 5 uur des morgens vertrekt en waarvan ook wel eenige passagiers gebruik maken. Wel vernemen wij, dat het de bedoeling Is, op extra drukke dagen, als het aan tal passagiers daartoe aanleiding geeft, gelegenheid te geven de bootreizen ook tot boven Lekkerkerk, bijv, tot Schoon hoven of Ameide voort te zetten. In de zomer. Verder mogen wQ verwachten, dat des zomers en althans in de vacantietijd Schoonhoven en de hooger gelegen plaat- salonraderbooten aangezien er wat meer ge- door 7*;*-- J— -i beide zijden de rivier een goede dienst onder houden en die te Krimpen en te Kinder dijk op alle bootdiensten naar dam aansluiting geven. Ook ten aanzien van goederen gaat ’t publiek steeds meer de voorkeur geven aan het, vervoer langs de weg; de vracht auto's halen elk pakje aan huls af en bezorgen het op de plaats van bestem ming, zoodat men niets behoeft te laten halen of brengen. Ook in dit opzicht be teekent de opheffing van de bootdien sten dus geen nadeel voor de belangheb benden: de maatschappij past zich aan bij de elschen des tijds en heeft uitstekende snelgfiiederendiensten georganiseerd. Daar naast blijven trouwens voor zwaardere goederen de vrachtbooten varen, die er echter geen vaste dienstregeling op na houden. POEZIE, DIE VERDWIJNT. Stoombooten moeten voor de elseh des tijds. De tfld Is nabij, dat Schoonhoven ge heel op de autobus als openbaar voermiddel zal zijn aangewezen, spoorweg is ten doode opgeschreven LOTTE EN ALEX WINS IN SCHOON HOVEN. Een aardige cabaret-avond, een van het genre, dat in Schoonhoven hoogst zelden valt te genieten, wordt Donder dag 25 Nov. gehouden door het fonds, dat de openbare school in staat stelt, een kweekeling met acte als „boventallige” leerkracht werkzaam te houden. Dat doel alleen zal natuurlijk vooral on der vrienden van dit onderwijs sym pathie verwekken voor deze avond, doch ook uit het oogpunt van amusement valt die stellig aan te bevelen, want het pro gramma wordt verzorgd door niemand minder dan het welbekende ensemble Lotte en Alex Wins, welks t verdere uitwijding overbodig bal zal de avond besluiten. De advertentie in dit nummer ver meldt eenige nadere bijzonderheden. BOTERMARKT. Op de hedenmorgen gehouden Boter markt werd besteed voor Goêboter f 0.80 per half KG; Weiboter geen aanvoer. Handel zeer vlug. EIERVEILINGEN. Waaggebouw. Aanvoer 1000 eieren. Prij zen: Kippeneieren f 5.26f 5.75, ben eieren f 3.50f 4.50, eendeleren f 3. al les per 100 stuks. Lopikerstraat. Prijzen: Kippeneieren f 5.40f 5.80, beneieren f 4.35f 4 80, belde per 100 stuks; boter f 0.75f 0.77 per half K.G. Handel vlug. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent onderstaande gevonden voor werpen zijn Inlichtingen te bekomen aau het Bureau van Politie: Een paar motorhandschoenen. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. Brand gezocht, jenever gevonden Gouda. Gisteravond, omstreeks 10 uui Is in het kaaspakhuis van de N V. J. W. 8. aan de Peperstraat een geheime dis tilleerderij ontdekt. Bewoners van het Zwaansgat, waaraan‘het pakhuis aanae achterzijde grenst, bemerkten, dat uit 'I rechterbovenraam dikke rookwolken kwa men, terwijl anderen ook vlammen meenden te zien. Politie en brandweer werden gewaar schuwd, doch daar van een brand vooi? alsnog niets kon worden bemerkt, ging de politie ertoe over na eenige ver- geefsche verzoeken om toelating het kaaspakhuis met geweld binnen te drin gen. Aanvankelijk werd niets gevonden, dal aanleiding gaf tot het vermoeden van brandstichting of iets dergelijks, maar op de zolder werd in een kamertje aan de rechterachterzljde van het gebouw een complete geheime distilleerderij ontdekt. De politie ging over tot arrestatie van den zoon van den eigenaar der Kaas- handelmaatschappij, die daar mc-t een vriend bezig was, jenever te stoken, ter wijl de vader zich in het buitenland be vond. Alle voorwerpen, op deze distilleerderij betrekking hebbende werden in beslag ge nomen en de daders naar het bureau ovexgebracht. ver- De i en ook de rivier vormt geen verbindingsweg van beteekenls meer tusschen onze stad en de buitenwereld, hoezeer dat ook ve- .e jaren bet geval is geweest. Ten aan zien van de opheffing van de spoorlijn mag er reden zijn to^ klagen immers het publiek stelt dit vervoermiddel zeer op prijs en maakt er een dankbaar ge bruik van wat het verdwijnen der booten als middel van passagiersvervoer betreft, missen wij dat recht, want hier ligt de beslissing feitelijk geheel in onze eigen handen. Reizen per boot is uit de *at ernstiger ongerief dan voor het pu- tljd, wij hebben er geen geduld meer voor en geven de voorkeur aan snellere middelen, ook al hebben die in andere opzichten weer iets tegen. Wel zien wij gaarne de trotsche raderbooten varen, die aan het riviergezicht zulk een bij zondere bekoring geven en geregeld toont een vrij talrijk publiek belangstelling bij haar komen en gaan, maar die waar deering kan niet verhinderen, dat een vervoermiddel zijn bestaansrecht verliest als het publiek er geen gebruik van maakt. Zoo is het gesteld met de stoomboot- diensten van de N.V. Reedery op de Lek, tenminste wat Schoonhoven en de stroomopwaarts gelegen plaatsen be treft. De afname van het yervoer heeft reeds eenige malen geleid tot Inkrimping van de diensten, zoodat thans dage lijks nog slechts één boot in beide rich tingen onze stad aandoet. Qok die dienst loont niet meer de moeite en dat heeft de directie doen besluiten, hem na as. Zaterdag geheel te doen vervallen en daarmede alle diensten boven Lekker kerk stop te zetten, althans voorloopig voor de wlnterdlenst. Op het eerste gezicht lijkt die maat regel wat Ingrijpend, doch het dient er kend, dat de Reederlj op andere wijze éh meer naar de smaak van het publiek in het passagiersvervoer voorziet, haar autobussen, die aan van dc rivier eer. Z---“

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 1