1 SCH00NH0VEN5CHE COURANT B1WI j ïladia 1 Plaatselijk nieuws j Schoonhoven CRISIS-IN VOER WET. TIEN BLADZIJDEN. JH. WOENSDAG 1 DECEMBER 1237 B worden gr m »De Gor Postrekening Al- IC avond. schouw 2 Warschau op talrijke voorzitter had het BOTERMARKT. Op de hedenmorgen gehouden Boter markt werd besteed voor Goéboter f 0.80 per half K.G.; Weiboter geen aan voer. al Straatverlichting. Reeuwijk. Op de Reewal en de Kerk- weg zal de straatverlichting worden uit gebreid. Dit zal door de desbetreffende Inwoners en de weggebruikers zeer zeker op hooge prijs gesteld worden. ict-dlrecteur n door dan erger (links). 2 2 8e- zal de 18 t r reiken. Het bestuur van de polder Sluip wijk heeft thans besloten deze gedeelten van de Bande weg te herstellen en op de zelfde hoogte te brengen als het meentewege nieuw aangelegde deelte. Het werk is opgedragen Gebr. van Vliet alhier. De gemeente leent in de kosten van uitvoering subsi die. Hierdoor komt ook weer een goede wegverbinding met de gemeente Heken dorp tot stand. SINTERKLAASFEEST. Het Sinterklaasfeest, georganiseerd door de afdeelingen van SJ).A.P„ VARA., In- itituut voor Arbeidersontwikkeling en de Bchoonhovensche Besturenbond, weer geslaagd heeten. De Nutszaal gisteravond, toen het feest plaats van ge- wegge- aan de ver schip geconken op de Lek. Streefkerk. Maandagmiddag geraak te op de Lek een schuit, behoorende tot een sleeptrein, even beneden het dorp in het ongerede. De schuit was geladen met mahonieboomen. Doordat de deklast ging schuiven, maakte het schip zware slagzij. De schipper en zijn gezin verlie ten het schip en men dacht niet anders of dit zou omslaan. Dit gebeurde echter niet, de lading schoof er af en het schip Aan- er zou het Is het ge in ons vorig nummer hebben we onder de rubriek „Uit ons Regeeringshuis” ge meld dat de crlsislnvóerwet was aange nomen en zeer in 't kort aangegeven wat die wet inhoudt. Het is echter voor velen van belang daarover Iets meer te zeggen. De beteekenis van deze wet, die ver moedelijk door de Eerste Kamer ook wel zal worden aangenomen, is, dat de re geering dan het recht zal hebben eiken Invoer te contingenteeren, zoodra zij zulks wenschelijk acht. Zelfs van goede ren, die hier te lande niet worden ge maakt, en die op de binnenlandsche markt geen bescherming noodig hebben. In dat geval is het de bedoeling de con tingenten te gebruiken als handelsobject. Voorts wordt de mogelijkheid geopend om voor alle landen of voor een of meer, een Invoerregeling tot «tand te brengen. Een onder gezamenlijk contingent vallend in- voerend land kan door het doen van con cessies zijnerzijds aanspraak krijgen op •en bijzondere behandeling. Het doel is echter meer om de uitvoer kit ons land te bevorderen dan om de binnenlandsche markt in bescherming te Demen en bij de bevordering van de uit roer zal geen onderscheid worden ge maakt tusschen de belangen van de nij verheid en van de landbouw. Wij moeten hopen dat deze toezegging niet vergeten zal worden, gezien de ervaring durven we In dat opzicht onze verwachtingen niet hoog te spannen. Het gevaar lijkt ons niet uitgesloten, dat, evenals tot nu toe dikwijls het ge val was. de landbouw de nadeelen van 8” handelspolitieke contlngenteeringen lal ondervinden, terwijl de voordeelen aan anderen ten deel vallen. Men vergelijke daarvoor maar eens de Invoer contingen- teerlng van veekoeken, het extra contln- 1 Het Groene Kruis. Willige-Langerak. In de ledenvergade ring van Het Groene Kruis voor Lopik, Jaarsveld en Wlllige-Langerak, welke vergadering In het raadhuis alhier werd gehouden, werden als bestuursleden her kozen de heeren A. H. S. Benschop enJ. K. Boon. mevr, van Dijke te Jaarsveld, de heer D. de With te Lopik en in de vacature wegens het overlijden van den heer Th. N. Strlen, werd gekozen de heer J. Nederend, alhier. We JAARGANG. NIEUWSBIADVDDRZUIDÜOUAND EN UTRECHT I TeM. 20. Td-Adro: VanoooloB S. I W. N. VAN NBOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. HosUekeuing 13753. P1-1»* m .P» Goroümer". bestuur heeft besloten, deze thans doen plaats hebben, afzonderlijk iedere laan en straat. De nummerplaatjes zün uitgevoerd in een flink formaat en met deugdelijk cij fer. Men dient dus voortaan bij adres opgave tevens de weg- of straatnaam te vermelden. f 1.-. p. week 2 jaar gar., gratis aanl., geen vooruitbet. Ntorsnlirera i 23, f 85, t 56. -4U en 50 ct per week Eleetr. etrUkUaera vanaf f 1tot f «.50. tiloeilampeu 34 cent Oaagevuld vanaf S5 cent 80 watt ct5 watt 70 ct100 watt 79 cent. Spaarlamp 5 watt 60 et. 8piegeirefl. lamp 9ü ct. RsdloUmpni. MO, 4:8, M3, f IO. 3 »tuk»| Jan Brouwer, Haven 63, Schoonhoven Een paar te bevragen bij E. Verechijnt Maandag, Woenadeg en Vnidag. Prijs bil vooruitheta- jü» vuor Schoonhoven per 8 >.aanden L2Ó p. post 1.50 Mel verzekering ló eenta meer geut Deensch vleesch e.d. In het door het ministerie van economische zaken uitge geven overzicht der contlngenteeringen, treft men op circa 120 contingenteerings- posten er hoogstens 10 aan welke betrek king hebben op landbouwproducten. Dat is dus nog geen 10 terwijl de overige industrleele artikelen zijn. Nog ligt gereed een ontwerp Tarief- m'achtigmgswet en wanneer ook dit is aangenomen, is ons land geheel op de weg van de actieve handelspolitiek. On der de tegenwoordige omstandigheden is voor een politiek van meer vrüe in- en uitvoer geen plaats. Dat is dus geheel Iets anders dan de overeenkomst der zoogenaamde Oslo- staten deed verwachten. De kleine West en Noord Europeesche staten namen toen het initiatief voor een verlaging van de douane-tarieven ter vermindering van de handelsbelemmeringen. Hoe geheel an ders ook dan het verdrag van Ouchy (1823) tusschen Nederland en België ge sloten. Dat heeft de regeerlng ook Inge zien en het wetsontwerp tot goedkeuring van dat verdrag Ingetrokken. Die Intrekking geschiedt echter niet alleen, omdat de regeering meent dat er onder de tegenwoordige omstandigheden toch niets van een vrijere handel kan komen, maar ook tengevolge van de hou ding der nlet-deelnemende staten, die hun rechten van meest begunstigde natie willen behouden. De Belgische regeering Is met deze Intrekking accoord gegaan. De verwachting dat de kleine mogend heden een voorbeeld zouden kunnen ge ven aan de grootere, voor een ruimere en vrijere handelspolitiek, Is daarmede te vens weggenomen. Zoeloe-aanval begon het je wel eens te duizelen. Alles bij elkaar was het een waarvan ook de kinderen voor honderd procent genoten hebben. Tenslotte had de uitreiking van tom- bola-prljzen plaats, waarop de geschen ken aan de bij bovengenoemde afdeellng aangesloten gezinnen werden ultgedecld. een gezond clubleven verheugen, waar de schutters elkaar gaarne bekampen. Brandalarm. Bergambacht. Dinsdagavond, ruim 5 uur, weid de gemeente-veldwachter ge waarschuwd, dat een felle brand woeade ten Westen van het dorp. Direct daar op hoorde men de bij de brandweerlie den aangebrachte alarmschellen rinkelen en spoedden de menschen zich naar de brandweergarage. Voordat uitgerukt werd kwam bericht binnen, dat zulks onnoo- dig was. Het bleek, dat de veehouder C. van V. in zijn weiland, achter zijn boer derij, een paar schouwen krullen liet verbranden. Aangezien zulks bij politie verordening verboden is, zal de veldwach ter tegen Van V. procesverbaal opmaken. Berkcnwoude. Dinsdagmiddag bracht aan de openbare lagere school Sinter klaas met Zwarte Piet een bezoek. Dat dit voor vele kleintjes een groote vreug de beteekende, laat zich begrijpen, len werden goed onthaald. R.-K. Vereenigingsgebouw. Cabauw. Het gebouw, staande op speelplaats der R.-K. Meisjesschool, ingericht tot R.-K. Vereenigingsgebouw. Behalve lokaliteit foor repetities en vergaderingen van diverse vereeniglngen biedt het gezellige interieur voor de Jongelui ’n aangename ontspannlngsruim- te; er bestaat gelegenheid tot het beoe fenen van verschillende gezelschapsspe len, terwijl zoowel leerzame als boeiende lectuur aanwezig is. Een en ander kwam tot stand op Initiatief en onder leiding van pastoor Oerbecke, die zeer actief deelneemt aanhet vereeniglngsleven in zijn parochie. OPHEFFING VAN STATIONS EN HALTEN. Met ingang van 15 Mei. De Nederlandsche Spoorwegen hebben thans bekend gemaakt, welke kleine sta tions en halten met Ingang van 15 Mei voor het publiek zullen worden gesloten. Het zijn er 148 in totaal. Op het baan vak Den Haag 8.S.Gouda worden op geheven: Nootdorp-Noord, Zoetermeer- Zegwaard, Bleiswijk-Kruisweg en Ze- venhuizen-Moercapeüe. Op het baanvak Dordrecht—Resteren vervallen: Baanhoek, Arkel, Wadenoyen en Echteld. Verblindend licht. Waddinxveen. Mej. S. werd op de weg tusschen Gouda en Waddinxveen door een auto, die met groote lichten reed, verblind. Zij reed met haar rijwiel van de weg en kwam onder aan de dijk neer. Zij had enkele kneuzingen opgeloopen, terwijl haar rijwiel werd beschadigd. De timmermansknecht F. reed met een handwagen, geladen met planken, van de hefbrug. Op de afrit kreeg de handwagen zoo'n gang, dat F. hem niet in zijn macht kon houden. De wagen kwam terecht tegen de voorzijde van 'n geparkeerd staande auto van mevr. 8., uit Gouda. De voorzijde van de auto werd zeer zwaar beschadigd. Huisnummering. Willige-Langerak. Door de uitbreiding van de gemeente was een nieuwe huls nummering noodzakelijk. Het gemeente- te naar EIERVEILINGEN. Waaggebouw. Aan voer 2500 eieren. Prij zen: Kippeneieren f 4.75f 5.25, 'ben eieren f 3.75f 4.25, eendeieren f 3, alles per 100 stuks. Lopikerstraat. PrijzenKippeneieren f 4.90—f 5.30, beneieren f 3 95t 4.40, bei de per 100 stuks; boter f 0.72—f 0.75 per AdONNL’b die i.ch aan on»e administratie opgerea voor de veraekenng. syn volgen» de vastgeetelie oepaiiagea legea ongevallen veriecerl voor beiragea, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van n/Mïfï Gulden by levenslange 4AA Guides by O Gulden by verlies Oftfl Gulden bij verlies tnn Gulden by verlies rTA Gulden by verlies van De verzekerde moet in het 4VUU ongeschiktheid. VVV overlijden. JuU van hand of voet. LUU van een oog. 1W van een daim. UU een anderen vinger. bezit sjn van een polis AmmerstoL Donderdagmiddag kwart over twee arriveerden St. Nicolaas en de Zwarte Piet met de trein. Andere Jaren kwamen ze altijd met de boot van de Reederij op de Lek, doch deze vaart niet meer, zoodat de gasten nu met de trein kwamen en door de jeugd van Ammer- stol werden afgehaald. Na op een paard gezeten, een rondgang gemaakt te heb ben door het dorp, nam de Sint zijn in trek in Gebouw, waar alles al In ge reedheid gebracht was om met de kin deren het Sint Nlcolaasfeest te vieren, wat dan ook op prettige wijze geschied de, gezien de glundere gezichten van de kinderen, die verschillende lekkernijen mochten ontvangen. Bij den agent van de arbeidsbe middeling staan 64 personen als werk loos ingeschreven. Nieuwjaatscommissie. Bergambacht. Ook dit jaar worden door het gemeentebestuur In iedere wijk eenlge ingezetenen verzocht een z.g. Nieuwj aarscommissie te vennen, met het doel op Oudejaarsdag aaft behoeft ge in gezetenen, levensmiddelen en brandstof fen te verstrekken. De commissie zal bij een worden geroepen tegen Dinsdag 14 dezer om 10 uur v.m. in het raadhuis, waarna per advertentie in dit blad aan de Ingezetenen zal worden bekend maakt op welke dagen de collecte worden gehouden. Mishandeling. Bergambacht. Maandagmorgen vroeg kregen de bewoners van de Bovenstad (Lekdijk boven Ammerstoi), J. C. en A. L. de J. oneenigheid met el kaar. Van woorden kwam het tot daden, waarbij J. C. zoodanig aan het hoofd werd verwond, dat hij zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen. Aangifte bij de politie volgde, zoodat van een en ander proces-verbaal werd opge maakt. Gevonden voorwerpen: wollen sportkousen Lak^tveld, Kerk weg. Goed afgeloopen. Ottoland. Dinsdag 7 Dec. is een auto bus van den heer Bouter, onderweg van Dordrecht naar Schoonhoven, door on bekende oorzaak op het Oosteinde al hier van de weg gereden en terecht ge komen tegen enkele knotyvilgen, waar tegen de bus is blijven hangen, zoodat deze niet in den Graafstroom terecht is gekomen. De chauffeur benevens een Inzittende dame met een kind bleven ongedeerd, zoodat het ongeluk goed is afgeloopen. Deelneming betuigd. Reeuwijk. in verband met het Prins Bemhard overkomen ongeval, heeft het gemeentebestuur aan de Koninklijke Fa milie en Prins Bernhard een schrijven van deelneming gezonden, waarin den Prins een spoedig algeheel herstel wordt toegewenschL De Blindeweg. Reeuwijk. Zooals onlangs werd gemeld was de Biinderweg, hoewel de gaten in deze weg van gemeentewege zijn gedempt en hierdoor een mooie rijweg was ont staan, voor het autoverkeer toch nog niet begaanbaar, omdat eenlge andere gedeel ten van deze weg, waarvan het onderhoud niet bij de gemeente berust, in een zeer slechte toestand verkeerden. De afd. poemen. Club mag zlcfe ook ia Oukpon outQ te be- mag was had, tot in alle hoeken gevuld met een woe lige, luidruchtige kinderschare, terwijl ook vele volwassenen waren verschenen. Het was de geheele avond een gegons en gesnap van je welste, en soms steeg de geanlmeerdheid zoo hoog, dat hooren en tien bijna verging, wat dus wel een be wijs was, dat er niets aan het kinderge luk ontbrak. „De Stem des Volks” onder leiding van den heer B. A. Hoon, verleende medewer king door eenlge liederen te zingen, waar na de heer C. Peerbolte de avond met een kort woord opende. Daarna kwam het groote oogenblik voor de jeugd, in af wachting van de komst van den goeden Bisschop werden Sinterklaasversjes ge zongen, welke de heer A. Baars op de piano begeleidde. Nadat aller hart eenige tijd vol verwachting geklopt had, verscheen de weldoener met zijn zwarten helper. Het hooge gezelschap viel een •tormachtige ontvangst ten deel. Sinter klaas moest overal handjesschudden, maar daar zijn geduld on uitputtelijk was, voldeed hij aan alle aanvragen en overal een vriendelijk wöord. Toen rumoer wat bedaard was namen dfe Sint en zijn knecht op het tooneel plaats, waarop, der traditie getrouw, enkele kleuters een versje voor St. Nicolaas snochten zingen. Dit was weer ’n aardig moment. Na een vermanend afscheids woord, vertrokken de Spaansche gasten weer, natuurlijk niet voordat de jeugd rij kelijk van pemoten was voorzien. Het verder gedeelte van de avond werd aangenaam gevuld door een groepje AJ. _C.-er8 uit Gouda, die kwamen met zang en dansspelletjes. Het was een aardig programma, waarvoor soms ook de mede werking der kinderen verzocht werd, die bijv, als supporters moesten optreden bij een Internationale voetbalwedstrijd, of een marsch van een Zoeloe-reglment moesten dèmonstreeren, waarvan het hoogtepunt was dat de Zoeloe’s onder afgrijselijk gegil met getrokken méssen op een vijand af sprongen. De animo van het jeugdige publiek voor deze nummers groot, vooral hU da Schietclub B.V.L. Bergambacht. De schietclub van de B. V. L. hield haar jaarlijkse he zoogen. 8t. Nicolaaswedstrijd, waarbij de prijzen be staan uit boterletters en speculaas. Ze werden als volgt behaald; Klasse A; 1. M. G. van Dujjvendljk; 98 punten; 2. M. den Haan 95 punten; 3 C. Mak 95 punten; 4. L. de Mix 90 punten, 5. C. v. d. Graaf 87 punten. Klasse B: 1. T. Spijker 97 punten; 2. P. Speksnijder 95 punten; 3. P. Noomen 93 punten; 4. J. Potuijt 92 punten; 5. C. W. v. d. Dool 92 punten. Klasse C: 1. C. Marée, 96 punten; 2. J. C. van Sprang 92 punten; 3. A. C. Roe lof fs 88 punten; 4. H. Botter 87 punten. Klasse D: 1. C. v. d. Oever 94 punten; 2. B. van der Wal 92 punten; 3. H. Smit 92 punten; 4. P. Langerak 92 punten; 5. J. Kamer 91 punten; 6. A. van Dam 89 punten, 7. F. Verheul 83 punten, 8. L. Beuzekom 78 punten. Op de jaarvergadering der club werden de prijzen uitgereikt. Besloten werd een proef te nemen met schieten In series van 4, waarbij de punten over verschil lende schietavonden worden verdeeld. De aftredende bestuursleden, de heeren Den Haan en J. Potuijt, resp. voorzitter en penningmeester, werden met aigemee- ne stemmen herkozen. In principe werd besloten ook In 1938 gezamenlijk een reis te maken. Bij controle bleken de boeken van den penningmeester te kloppen. Er was een batig saldo van f 87.81, zoodat de club nog heel wat patronen kan verschieten. Het ledental bedraagt 22 en is goed te ERNSTIGE VAL. Hersenschudding opgeloopen. Gouda. Maandag is de bouwvakarbei der H. G., uit Rotterdam, werkzaam aan een complex hulzen aan de Burgvllet- kade alhier, van een 4 meter hooge stei ger gevallen, met het gevolg dat hij met een hersenschudding in het Van Iterson ziekenhuis opgenomen moest worden. Inbraak. Krimpen a.d. Lek. Woensdagmorgen kwam de opzichter van de werkverschaf fing tot de ontdekking, dat was ingebro ken in het kantoortje en de opslagplaats der werkverschaffing. Er bleek slechts wemig te zijn ontvreemd. B en W. hebben aan gebr. Klap wijk vergunning verleend tot het bou wen van een dubbel woonhuis aan de Schoolstraat. Tot ouderling der Geref. Kerk is gekozen de heer K. Passchier en tot dia ken de heer J. Vogelezang, beiden resp. in de plaats van de heeren J. P. v. d. Graaf en A. van Kooten. De politie heeft hier op verzoek van den vader aangehouden het m'nderjarlg meisje M. O. en haar overgebracht naar de ouderlijke woning te Nieuwland. Gemeenteraad. Ottoland. De gemeenteraad zal Vrij dag 10 December, des voorm. 10 uur een openbare vergadering houden. herstelde zich in de goede stand, gezien men echter vermoedde dat toch iets bijzonder» aan de hand zijn, heeft’ de schipper even j^en dorp het anker uitgegooid. schip te ongeveer 8 uur ’s avonds zonken. Het ligt aan de kant, zoodat de scheepvaart er geen hinder van onder vindt. De boomen zijn hier en daar op- gevischt. Verzekering dekt de schade. Gevonden een bankbiljet. Inl. bij den gem.-veldwachter. Bij de Maandag gevoerde vanwege het polderbestuur zijn 10 over tredingen geconstateerd, alle wegens het laten liggen van een brug In de Oude- weterlng. Den overtreders Is een schik king voorgesteld. Onder leiding van den heer J. van Keulen, zal de gymnastiekvereen. Sparta Donderdag een uitvoering geven In de zaal van café Stuurman. MODERNE INRICHTING. De bekende electrlsche bankwerkerij, draaierij en schaverij, van de heer H. J. van Doom, die tot nu toe was gevestigd In de Lange Welstraat, is, blijkens een advertentie in dit nummer, verplaatst naar het pand Koestraat 68. Onlangs hebben wij reeds vermeld, dat dit péroeel met zijn oude gevel voor dit doel is verbouwd en we kunnen daaraan thans toevoegen, dat de verbouwing en Inrichting zijn geschied op een wijze, die deze zaak tot de modernste repara- tie-lnrichting van deze omgeving heeft gemaakt, berekend voor allerlei werk van zeer ulteenloopende aard. De adver tentie vermeldt daaromtrent meer. ARBEIDSBEMIDDELING. De lijst van ingeschreven werkloozen bij de arbeidsbemiddeling vermeldde op 6 December 163 personen, namelijk: bakkers, 1 blerbottelaar, 1 bloemist, chauffeurs, 1 dienstbode, 19 fabrieksar beiders, 5 goudsmeden, 9 grondwerkers, 1 houtbewerker, 1 kantoorbediende, klinker, 1 koperslager, 1 leerlooier, lompensorteerders, 2 loodgieters, 12 los se werklieden, 1 mandenmaker, 3 me taalbewerkers, 11 metselaars, 2 meubel makers, 2 molenaars, 1 onderwijzer, 11 opperlieden, 2 ovenisten, 3 pakhuis knechts, 1 plateelwerker, 2 reizigers, 7 schilders, 5 schippers, 11 sigarensorteer ders, 1 stoffeerder, 5 stokers, 1 straat- maker, 3 timmerlieden, 1 tuinman, 1 touwslager, 1 typograaf, 1 werkster, 1 winkelbediende, 20 zilversmeden, 1 con ducteur, 1 dekknecht, 3 heiers.

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 1