II I km» KINDERTOESLAG OP LOON. Schoonhoven Plaatselijk nieuwe] I J Jta. w «EN BLABZUMM. WOENSDAG M JANUARI MM en bedestond In De nieuwe imaker i deze de koor tot de ran ge- Wij noeteeren de acUerUcbtes va» f 1«- en meer zoo op de fieU, dat de voor lamp niet mmder wordt! Zij. die reeds zoo’n achterlicht bij Lexmond. Ter gelegenheid van de ge boorte van een Prins,of een Prinses zal ook hier een speciale kerkdienst gehou den worden en wel op de dag na die der geboorte, des nam. 8 uur, onder leiding van ds. Alers van Dordrecht. WIJDINGSDIENSTEN. Ter gelegenheid van de te verwachten geboorte van een prins of prinses zullen ook hier ter stede in de kerken wijdings- diensten worden gehouden. In de Ned Herv. Kerk begint die dienst om 130 u. des avonds en wel op de dag der geboorte self, als het bericht vóór 6 uur des middags bekend is. Komt de tij ding na 8 uur, dan wordt de kerkdienst de volgende avond 130 u. gehouden. Voor de Geref. Kerk is de wijdings- dienst op ‘s avonds 7 uur bepaald. Hij wordt daar op de dag der blijde gebeur tenis gehouden, als de blijde mare vóór 2 uur is verkondigd, anders eveneens de volgende avond om 7 uur Mocht de dienst op Zaterdag vallen, dan gaat hij niet door en wordt het feit des Zondags herdacht In de Roomseh-KathoMeke Kerk wordt de blijde gebeurtenis ld de gewone dage- HJkscbe mis herdacht waarna de eerst volgende Zondag een plechtig Te Deum ■al worden gezongen. Aangwden da Remonstranteehe Geref. Er is in ons land een wat op komst waarin bepaald wordt dat aan arbei ders die meer dan 2 kinderen beneden 15 jaar hebben, een toeslag op het loon ge geven moet worden. Voor één categorie van arbeiders is die toeslag reeds in wer king gegaan, namelijk voor de schoen industrie. De werkgevers in die branche hebben een collectief contract gesloten met de werknemers, waarbij aan hen een toeslag verleend wordt wanneer zij meer dan 3 kinderen hebben beneden 14 jaar en de minister van sociale «aken heeft die overeenkomst bindend verklaard, het geen dus zeggen wil, dat sij gelden zal voor de geheels schoenindustrie en dat geen werkgever zich daaraan zal kunnen onttrekken. Diezelfde minister heeft dezer dagen ook een voorontwerp van wet Ingediend bij de hooge raad van arbeid, waarin die kinderbijslag wettelljk geregeld wordt voor alle bedrijven. In dat ontwerp wordt bepaald, dat alle arbeiders, ook zij die meer dan f 3000 salaris genieten, kinder bijslag moeten ontvangen van den werk gever, wanneer die arbeiders meer dan 2 kinderen beneden de 15 jaar hebben. Voor elk kind boven de twee moet den werknemer tot het 15e jaar van dis kin deren een toeslag worden uitbetaald van 3 van hun dagloon, tot een maximum van f 0.24 per dag en per kind. Dagloon boven de f 8 wordt voor de bijslag niet berekend. De bijslag mag noch geheel, noch gedeeltelijk op de arbeiders worden verhaald. Indien de wet wordt aange nomen. en dat is zeer waarschijnlijk, zal de toestand dus zoo worden, dat een ar beider met een weekloon van f 42. die 5 kinderen heeft van wie er 3 zijn beneden i rdag zijn t-kolonel de stad ▲dvwtawhte: 1-8 rorvla f 1J0 elke regel meer f 0.29; derde plaataing kalven prya. Adver- tentiên worden gratis ge plaatst »n „De Gorcumer’C ons gekocht hebben en meenen dat de voorlamp minder licht geeft, verzoeken wij even bij ons aan te komen en het komt gratis in orde! J. K. SNOEI, Stadhuissir. 7-9, Tel. 131, Lopikerslr.43, Tel. 59 de 15 jaar, een wekelijksche toeslag zal ontvangen van 3 x f 0.24 x 8 f 4.32 per week. De toeslag van 3 wordt echter slechts als minimum berekend, waarop, zegt de minister m de Memorie van Toe lichting, bedrijfsgewijze kan worden voortgebouwd. In die Memorie staat ook te lezen, dat de minister dit een rechtvaardiger „ver- deeling” acht van het totale loonbedrag. De uitdrukking „verdeeiing" lijkt ons niet juist, er is immers geen sprake van een andere „verdeeling" van het loon, doch van een toeslag, van een vermeerdering dus, want het nadrukkelljk verboden van die toeslag op het loon van den arbeider te verhalen. Ook is het beroep van den minister op het algemeen welzijn niet logisch. De mi nister betoogt, dat het billijk is en dat de arbeider ,Jn de algemeene organisatie der loonvorming niet een beletsel ont moet tot het voldoen aan zijn recht tot vorming van een gezin", hetgeen in meer gewone taal wil neggen, dat de arbeider zoodanig loon moet hebben, dat hij kan huwen. Dat zou juist zijn als een ver- hooging van het eigenlijke loon aan da orde was, maar dat blijft ongewijzigd. Da verhooging of de toeslag begint eerst bij het derde kind. Het is niet ons doel, hierbij ook te be spreken het oude vraagstuk van loon naar verdienste, naar prestatie, of naar behoefte. Het is nog niet mogelijk geble ken een van de beide stelsels in haar volle consequenties toe te passen en in dien dat gebeurde zou het slechts tot ontwrichting leiden. VERBREEDING LEKDIJK. Lekkerkerk. In het laatst der vorige week deed de blijde mare door onze ge-, meente de ronde, dat de Lekdijk in de kom der gemeente zou verbreed worden. We sijn ter bevoegder plaatse op onder zoek geweest, en het gerucht bleek waar heid te bevatten. Door het volhardend werken van den burgemeester zal de dijk 3 i i M verbreed worden. Dit werk zal gedeeltelijk in werkverschaffing worden uitgevoerd. De gelden worden verstrekt door het Werkfonds. Enkele formalitei ten moeten nog vervuld worden, maar 90 pCt. zekerheid bestaat er al. Voor het drukke rijverkeer, maar ook voor de voetgangers, zal deze tijding met groote ingenomenheid worden vernomen. Verassching D. I.uyten. Lekkerkerk. Maandag waren in de aula van het crematorium te Westerveld velen bijeen om de verassching bij te wonen van het stoffelijk overschot van den heer D. Luyten, die, zooals we in ons vorig nummer meldden, op 97-jarigen leeftijd te Deventer overleden is. Uit Lekkerkerk waren o.a. de burgemeester, de heerC.G. Roos, en de heer J. L. Bol. secretaris van de vereeniglng „Het Groene Kruis” aan wezig. Drs P. Lange uit Wassenaar, een klein- zoon van den ontslapene, darjkte namens de familie zijn grootvader voor alles wat hij voor hen is geweest, waama ds. A J. Wemer, Ned. Hervormd predikant te Deventer, zijn dank uitsprak namens ve len en ook namens de Merkelijke gemeen te van Deventer, voor wat de heer Luy ten had gedaan. De baar werd onder de tonen van 1 „Largo" van Hknde! neergelaten. Een familielid dankte voor de belangstelling. Lekkerkerk. De voorbereidende maat regelen voor de versiering met het oog op de blijde gebeurtenis in Soestdijk, ge ven op sommige plaatsen, aan de kom der gemeente al een feestelijk aanzien. Drie eerepoorten zijn reeds geplaatst en het gemeentehuis is weer op dezelfde wijze als bij het prinselijk huwelijk in feestkleed gestoken Ook in Opperdultln de buurt van de winkel van slager Breed- veld, staat een sieröjke poort. tweede halfjaar 1937 geen sterfgevallen zijn voorgekomen. Uit de gegevens van den doodgraver blijkt, dat zooieta in geen 50 jaar is voorgekomen. De drie varkens, welke zijn omge komen bij het auto-ongeluk in het west- einde, zijn voor de consumptie goedge keurd en voor de vrijbank verkocht. Ve len meldden na het bekend worden daar van zich aan voor het verkrijgen van goedkoop varkensvleesch. AmmerstoL De viering van de blijde gebeurtenis in het Koninklijke Huls zal OPENING. In het geheel verbouwde pand Lopi- kerstraat 13, opvallend door zijn fraaie oude gevel, die, zooals men weet, keurig is gerestaureerd, opent de heer P. J. J. de Bas, blijkens een advertentie in dit nummer, Zaterdag zijn nieuwe winkel in melk, boter, kaas, eieren enz. Zoo zorgvuldig als aan de buitenzijde het oude is bewaard, zoo afdoend 18 bin nen alles Vernieuwd en gemoderniseerd, zoodat een keurige en hygiënische win kel is ontstaan Intusschen vormt deze toch geen tegenstelling met de oud-Hol- landsche gevel, want wat harmonieerd landsche gevel, want wat harmonieert daarmede beter, dan het frtsch en zln- winkel? de heer Th. Dijkxhoorn, hebben den nister op het raadhuis ontvangen, verstrekten hem inlichtingen over werking van de spaarregeling en van an dere voorzieningen voor werkloozen Het gezelschap heeft nog een bezoek ge bracht aan de Arbeidsbeurs en aan het In de aanleg van sportterreinen bestaand werk van de werkverschaffing aan de Nieuwe Vaart. De openbare schooL Hoornaar. Bxj het van meer dan 200 handteekeningen voorziene adres aan de gemeenteraad, waarin gevraagd wordt, de openbare school niet op te heffen, is een memorie van toelichting gevoegd, waarin allereerst gewezen wordt op het eerste deel van art. 19 der Wet op het L.O. In dit artikel staat het voorschrift, dat m elke gemeente voldoende open baar lager onderwijs gegeven moet war* BOTERMARKT. Op de hedenmorgen gehouden Boter markt werd besteed voor Goêboter f 0.75 per half K G. EIERENVEILING. Waaggebouw: Aanvoer 3000 eieren. Prijzen: Kippeneieren f 3.50f 4, ben eieren f 3.30—f 3.50, eendeieren f 3.25, al les per 100 stuks. Lopikerstraat: Prijzen: Kippeneieren f 3.85—f 4.15, beneieren f 3.25—f 3.75, beide per 100 stuks; boter f 0.72f 0.73 per half K G. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent onderstaande gevondep voor werpen zijn Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie: Een portemonnaie met inhoud. Gemeente op het oogenblik geen voor ganger heeft, kan daar geen speciale wijdingsdienst worden gehouden. ABOMME’8, d»a mok ma oom adaaiaigtnU» opgovea voor 4o vonokonag, af» voigwaa do vaotgMtoido bopalioge» bogoa ongevallen venekerd voor bedrage», gewaarborgd door do NIEUWE HAVBANK te Sehiedam vaa 2000 oagoeehiküieid. 600 overlydea. 300 van band of voet, 200 Vu" 100 van een daim. 60 een andoren vinger. betit sja van oon poi^s van kleine waar de verschillende richtin gen in menig opzicht kunnen en ook willen samenwerken. DE FEESTEN. Nu de blijde gebeurtenis wellicht nog even zal uitblijven, meent het bestuur der vereen. „Oranje Boven" nog eens te moeten aandringen op het deelnemen aan een optocht door diverse groepen en vereeniglngen. De Vakschool zal hiervan waarschijn lijk de baanbreker zijn, daar men voor nemens is, met een wagen deel te ne men waarop de attributen van de horlo gemakers en de goud- en zilversmeden worden vertoond. Dit voorbeeld zou een aanmoediging kunnen zijn voor andere vereeniglngen of groepen, om niet ach ter te blijven. De middenstand kan er een gelegenheid in zien om afzonderlijk of collectief, iets van zich te laten hoo- ren. Aan het aangename van een oran- jefeestviering kan zoodoende het nut der reclame worden gepaard. Mogelijk kan op die wijze een uitge breide optocht worden geformeerd in de namiddag, gelijk met de rondrit van de ouden van dagen, terwijl eventueel des avonds diverse groepen zich weer kun nen aansluiten bij de rondgang en de Uchtstoet. Als Schoonhoven Iets bijzonders biedt, zal bezoek van buiten Schoonhoven niet uitblijven. Alle inlichtingen worden door het be stuur van Oranje Boven gaarne gegeven. Mo M 4W/WWSK NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT SCHOONHOVENSCHE COURANT f I TeW. M TdL-Adree: Vanaootea. S. W. N. VAN NOOT EN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 137ÖS. De „Oude Seh<teT. Krimpen a.d. Lek. In verband met het feit, dat wanneer de vergunning tot de bouw van een nieuw raaohuis afkomti. de „Oude Schooi" ook gesloopt zal wor den, vergaderden dezer dagen de bestu ren van de muziekvereen.ging „Crescen do", der gem. zangvereenlging „Krim pen a.d. Lek*’; der mandoilnevereeniging „Steeds Hooger" en der Esperantoveree- niging „Ciane Antafyen". Het doel dezer vergadering was een bespreking te voeren tot het verkrijgen van een ander oefenlokaal, daar boven genoemde vereeniglngen alle gebruik ma ken van één der lokalen van de „Oude School". Na rijp beraad, werd besloten, een adres tot de raad te richten, waarin verzocht wordt, een ander lokaal ter be schikking te stellen tegen dezelfde voor waarden, daar de financieels toestand der resp. vereeniglngen het niet toelaat om een zaal in één der cafe's te huren. Het Is voor genoemde vereeniglngen te hopen, dat een oplossing gevonden wordt, daar anders haar bestaansrecht niet verzekerd kan worden. Gemeenteraad. Noordeloos. De gemeenteraad komt Donderdag 13 Jan., van. 10 uur, in open bare vergadering bijeen. Ottoland. De weegbrug aan de Vuilen- dam, gesticht met de gemeenten Mole naarsgraaf en Brandwijk heeft in 1937 bruto f 315,35 opgebracht. - Tot president van de Ned Meisjes- vereeniging „Martha" is in plaats van mej. 8. de Heer, die als zoodanig heeft bedankt, gekozen mej. A. C. Swijnenburg, thans secretaresse en in haar plaats mej. A. van Hof Als 2e presidente in de plaats van mej. E. A, de Ruiter werd gekozen mej. N. Aanen, thans plaatsvervangster en in haar plaats is gekozen mej. L. Prins De afdeellng Ottoland van „De Macht van het Kleine" heeft f 28.30 af gedragen aan de suppletiekas van de Chr. Vereeniglng tot verpleging van lij ders aan vallende ziekten te Haarlem— Heemstede. den en wordt bepaald, dat afwijking van de verplichting tot het geven van vol doend openbaar onderwijs niet kan wor- den toegelaten, zoolang acht of meer Ouderkerk U IJaseL Op de te Rotter- dam gehouden internationale pluimvee- tentoonstellirg op 8 en 9 Januari, uitge schreven door „Cypica" van het R.P.K. V„ behaalde de heer A. Holdermans met een inzending Hollander, voedster jong een eerste prijs met eere-j^s voor da mooiste inzending. Hollander voedster. De poet 811 ed recht. Het post- en telegraafkan toor zal op de dag na de geboorte een prins of prinses na 1 uur n.m. sloten rijn voor de postdienst. De avondbestelling zal die dag niet worden uitgevoerd. De laatste busheh- ting vervalt. De telegraaf- en en tele foondienst blijven normaal geopend. Het centrale glro-kantoor zal die dag geen afrekeningen verzenden. Spoedbehan- delingen zullen slechts worden afgedaan voor zoover deze opdrachten het giro kantoor vóór elf uur hebben bereikt. T.B.C. vereenigteg. SliedrechL De TJ3.C. vereeniglng „Na zorg" heeft het voornemen in de week van 24 tot en met 29 Januari een wafel- verkoop te organlseeren, ten bate der kas. Schoorsteenbrand. ABlasoerdam. Bij den heer A van Ho- moet, woonachtig op de Bokkesteeg, brak *n schoorsteenbrand uit, die zich in den beginne ernstig liet aanzien, daar de schoorsteenmantel In brand geraakte. Nadat men eerst de bewoners, die reeds oud zijn, bij buren had onderge bracht, is het vuur gebluscht met een brandbluschapparaat van de gemeente, onder leiding van de heeren B. Uit den Boogaard en C. v. d. Graaf. Vervolgens is men op het dak geklommen en slaagde men erin ook de schoorsteen te blus- schen. Verzekering dekt de schade. Als bijzonderheid kan gemeld wor den, dat t het afgeloopen Jaar slechts 9 personen 'n overleden, terwijl in het bezoeken. De adressanten achten ’t voortbestaan der school In ’t belang van het gezinsle ven, want na eventueele opheffing zou den de kinderen naar een naburige ge meente moeten reizen en niet thuis het middagmaal kunnen gebruiken. Een raadsbesluit tot opheffing der school zou volgens de onderteekenaars lelden tot ernstige verstoring van het gemeenschapsleven In deze kleine ge meente, Nationale Feestdag. Sliedrecht. Op de Nationale Feestdag zullen ‘s avonds de plaatselijke vereenl- gingen een rondgang door de gemeente maken. Het bestuur der Sliedrechtsche Oranjevereenlging verzoekt den Ingezete nen zich met lampions achter de stoet aan te sluiten. Stolwijk. Mej. B„ wonende aan de Goudscheweg, viel deze week van de trap en bezeerde zich daarbij Inwendig zoo ernstig, dat zij geruime tijd het bed zal moeten houden. Dokter Adam verleende geneeskundige hulp. Door het niet uitkomen van de damclub Polsbroek 1 tegen Stolwijk 1, heeft laatstgenoemde club deze wedstrijd gewonnen met 200. In verband met de blijde gebeurte nis in het Koninklijk Huis, xal op de dag van de geboorte dee middags een op tocht gehouden worden voor de school kinderen, aan wie daarna een flimver- tooning. in hoofdzaak van opnamen uit deze gemeente en bewerkt door den heer A. F. Kool, in de zaal van den heer Zul- dervllet, zal worden aangeboden. Des avonds oih 6 30 uur zal een optocht door de gemeente worden gehouden, waaraan 29 vereeniglngen deelnemen De opstel ling geschiedt voor het raadhuis. Verder zal de muzlekvereenlgfng „Harmonie" in de zaal van den heer G. Romeyn, ver schillende vaderlandsche liederen uit voeren. Indien de geboorte voor des mor gens 11 uur bekend mocht worden, zul len op dezelfde dag de feestelijkheden plaats hebben, anders op de daarop voe gende dag. geoeurtenifl m ne* nuis z-ai -uiw» in deze gemeente op bescheiden wijze 1 leepplichljge kinderen de openbare school plaats hebben Zoodra de blijde mare ty>- kend zal zijn, zal de burgemeester een toespraak houden voor de Radio Centra le. De schoolkinderen zuilen, nadat eerst de beteekenls van het Oranje Huls voor land en volk uiteengezet zal zijn, worden onthaald, wanneer althans de blijde ge beurtenis op een schooldag valt; an ders heeft de tractatie op de eerst-ko- mende schooldag plaats. Een bedrag van ruim t 40 at 28 cent per leerling is be schikbaar gesteld uit de gemeentekas voor tractatie dar schoolkinderen van de openbare school. De schoollokalen zullen voor dit doel feestelijk worden versierd met medewerking van de verleden Jaar in *t leven geroepen feestcommissie. De J ouders der kinderen verleenden ook hun bijstand door het voor cile dag af staan van vlaggen en slingers. Schoorsteenbrand. Berkenwouda, In bet café van den heer A. Berkouwer brak Maandagmiddag schoorsteenbrand uit. Men was het vuur spoedig meester. Reeds was een plank begonnen te branden. Berfcenwoude. Woensdagavond heeft de burgemeester een zuivelkookcursus ge opend. De burgemeester wenschte de leerares, mej. De Wit de cursisten veel succes toe. De blijde gebeurtenis. Capefle a.d. UweL Op verzoek van het gemeentebestuur zullen de klokken van de Ned. Herv. Kerk en die van de Geref. Kerk a.d. IJsselmondschelaan, bij het bekend worden der blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin, een uur geluid wor den. De Oud-Geref Gemeente (voorgan ger ds. A. van Zon) zal op de dag der blijde gebeurtenis, of de dag daarna n.m. te 5 uur een dank- en houden. Toon eela vond. CapeBe x.d. IJsscL In de bovenzaal van den heer Van Boven, aan de Dorps straat, gaf de tooneelvereeniglng „Mor genrood” een opvoering van „Nanda”, tooneelspel in 4 acten, van Otto Zee- gers. De rollen werden u»tnemend ge speeld. De aandacht van het publiek, was van het begin tot’het einde gespan nen. Zeer In den smaak vielen ook verschillende zangnummers, die ’t „De Stem des Volks” uitvoerde. Jammer dat de belangstelling niet grooter was. Minister van Romme en de werkloozen- zorg. Gouda. Dinsdag heeft de minister van Sociale Zaken, prof. mr. C. P. M. Rom me, met eenige ambtenaren van zijn de partement een bezoek aan deze gemeen te gebracht, waar hij zich op de hoogte heeft gesteld van dg wijze, waarop hier de verschillende zaken van de werkloozen zorg worden uitgevoerd. Burgemeester E. G. Gaarlandt, de wethouder van sociale zaken, de heer C. H. Koem&ns, de ge^ meente-secretaris, de heer G. J. J. Pot en de directeur van de dienst voor arbeids bemiddeling en werkloosheidsverzekering, de heer Th. Dijkxhoorn, hebben den mi- ZU de

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 1