NG S3 SCHDONHOVENSCHE COURANT f ,.r»i.rIOg 16 O..U Vmi.001- S. W. N. VAN HOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 26. Po.ua.nmt 13763. I. n assen ckers assen en IEM Stadsnieuws I PÏaatseiijk nieuws] M Conflict in het gemeen tebestuur van Krimpen aan de Lek. DE KLUIZENAARS. iNUARI 1838. AUHT BLADZIJDEN, Jfe Till. MAANDAG 26 JANUARI NH 79e JAARGANG, SCHOONHOVEN, Poatreksniug Talaf. 90. TaL-Adm: Vaxmooua S. A W. N. VAN nog wel gesproken kan worden van een i Meijer 8 j K. een ren De heer wenscht De in Borgstellingsfonds voor de buitengemeen ten. De ge- waar ge- centraal f 1A0 derde P«- be- ler- act. en SS an- is •er. N! ze .25 np. .25 Capeile a.d. UsseL Gevonden: een grijze mantelceintuur; een glacé handschoen; een motorhandschoen met bootrand. rozen bagage- riem, een blauwe zak met inhoud. De minister van soc. werkver- opnieqw van ‘t Zwarte Raadhuis- NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT wegCapelscheweg een concert geven. De chr. zangvereeniging »De Lofstem” zal Donderdagavond na de nationale feest dag een volkszangavond geven in het gebouw der Jongellngsvereeniging aan de Kerklaan. SERENADE. Zaterdagavond heeft T.A.V.E.N.U. on der flinke belangstelling van de zijde van het publiek een serenade gebracht voor de woning van den heer Alb. Meier aan de Oude Singel, die daar met den heer Pluut, eveneens op de Oude Singel woon achtig, gehuldigd werd in verband met het feit, dat zij 25 jaar lid dezer muzlek- vereeniging waren. De muzikanten wer den na de plechtigheid in de woning van den heer Meier onthaald, waarbij nog hartelijke woorden gesproken zijn. T.A.VJE.N.U. maakte nog een rondgang door de stad, waarbij het tijdens de Za- terdagavonddrukte natuurlijk niet aan belangstelling ontbrak. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het Bureau van Politie worden in lichtingen verstrekt betreffende onder staande gevonden voorwerpen: Een vulpen, twee sleutels, een krans, een poppenkleedje, een „De tante uit Dollarland", ’t welk gezien ’t geweldig applaus, zeer in de smaak viel. Ook de kleinste en jongste muzikant, de 14-jarige J. Bleijenberg, die enkele nummers op zijn accordeon ten beste gaf, mocht een welverdiend applaus oogsten, Buurtvereeniging „Middelburg”. Reeuwijk. De buurtvereen. „Middelburg" hield haar jaarvergadering. Na de ope ning door den voorzitter werden de jaar verslagen van den secretaris en den pen ningmeester behandeld. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het batig saldo f 159,66 bedroeg. De veriflca- tie-commissie had de rekening gecontro leerd en in orde bevonden. De heeren J. van Roon, M. Achterberg en P. Polderman werden als bestuursleden herkozen. Voorts werd een bespreking gehouden in verband met het Koninginnefeest in dit jaar. Waddinxveen. Aan onzen dorpsgenoot den heer C. A. van der Hoeve, bode bij de polders „Achterof en de Putte”, is de eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in brons, toegekend. Na dit plotseling einde der raadszitting hebben de raadsleden, die de zaal hadden verlaten, onderstaand schrijven aan B. en W. gericht: „De ondergeteekenden, raadsleden te Krimpen a.d. Lek, stellen den raad voor, te willen besluiten, aan het college van B. en W, te verzoeken, d,e voordracht tei vervulling van de betrekking van een hoofd aan de openbare lagere school No. II te Kr. a.d. Lek, te willen terugnemen en rekening houdende met de wensch van de meerderheid der raadsleden, om een hoofd te benoemen, dat het vertrou wen van de bevolking geniet deze voor dracht alsnog te willen aanvullen met den heer W. C. Spaan te Kr. a.d. Lek en den heer J. J. de Mas te Krimpen a.d. Lek. ’t Welk doende enz. w.g. L. van Duij- vendljk, J. C. Groeneveld, A. Groeneveld Jz„ C. W. v. Cappellen, A. Dogterom, P. Buitelaar, P. Liedorp, A. Koen, C. Roest.” Nieuwe vergadering. Inmiddels heeft de burgemeester tegen heden-, Maandagavond, 8 uur, de raad in spoedvergadering opnieuw bijeengeroe pen. De onderwerpen ter behandeling zijn: 1. Notulen. 2. Benoeming ttfdelijk armmeester. 3. Voorstel van diverse raads leden tot aanvulling van de voordracht hoofd openbare school no. II. 4. Benoe ming hoofd openbare lagere school no. n_ De voordracht luidt, nog ongewijzigd: 1. A. A. Koehoorn te Steenwijk; 2. B. Niemantsverdriet te Halle-Zelhem. 3. W. Hoogeveen te Boombergum. A BONNE'S, die wch a*n odm adnainutrxü» Gulden by leveneiange ZvVv ongeschiktheid. 7.50—9.10, M), klump- -11.90, jas 6 00—7.50 ard 5.20— tmy SAO er jan 8.50 witlof I 7.90—9.00, per K G. m Vrijdag jvie f 11J0 I, gele sa- ivoye kool m f 2.40— 3.50, roode f 9—10 70, la f 6.50— een f 2 50 n II f 8— 3.30—6.20 bos van 5 0—3.80 per .0 per 106 dfwityn. De raad loopt weg. Krimpen ad. Lek. Bij de groote moei lijkheden, die het gemeentebestuur on dervindt door de fraude ter secretarie, is als nieuw struikelblok een conflict gere zen tusschen den voorzitter met den len wethouder eenerzijds en de overige raadsleden met den 2en wethouder an derzijds. In de Vrijdag gehouden raadsvergade ring kwam bij de ingekomen stukken een adres aan de orde van de muziekvereeni- ging „Crescendo”, de zangver. „Kr. a.d. Lek”, de mandollnever. „Steeds Hooger" en de Esperantover., waarin verzocht werd, een repetitielokaal beschikbaar te stellen, daar in de toekomst door de bouw van een nieuwraadhuis ook de „oude ach ooi” gesloopt zal worden, welke thans als oefenlokaal wordt gebruikt. B. en W. stelden voor, de behandeling ▼an dit adres uit te stellen, aangezien de goedkeuring voor de bouw van een nieuw raadhuis nog niet is ontvangen. Aldus werd besloten. Ingekomen was voorts een schrijven van den heer J. Verhoeff, waarin deze ontslag aanvroeg uit de functie van tijdelijk arm meester, wegens te zware werkzaamheden Dit ontslag wordt verleend. In de plaats van den heer Verhoeff hebben B. en W. in overleg met het Arm bestuur den heer J. C. Hagen als tijdelijk ambtenaar benoemd. De heeren A. Koen en A Groeneveld gingen met deze benoeming niet accoord, waarop de voorzitter voorstelde na het afhande»en der agenda in een besloten vergadering over te gaan, teneinde deze zaak te bespreken. Daarmede ging de raad accoord. Eenige afschrijvingen van schoolgeld werden goedgekeurd, evenals een wijzi ging der begrooting 1937. De burgemeester, de heer G. J. van Oordt werd met algemeene stemmen be noemd tQt» Jld m hak Botterdamscij De onwelkome voordracht. Daarop volgde het laatste en belang rijkste punt der agenda: Benoeming hoofd der openbare lagere school No. II. De door B. en W. ingediende voordracht luidde: 1. A. A. Koehoorn te Steenwijk; 2. B. Niemantsverdriet te Halle-Zelhem; 3. B. Hoogeveen te Boombergum. De voorzitter deelde mede, dat deze voordracht binnend was en hiervan dus niet kan worden afgeweken. De heer L. van Duljvendljk sprak er zijn bevreemding over uit, dat bij de ter Inzage gelegde stukken, geen brieven wa ren over het gedrag van genoemde per sonen, verder zag hij de voordracht gaar ne aangevuld met den heer Spaan, die thans reeds geruime tijd, sinds na het overlijden van den heer Roubos, de func tie van hoofd waarneemt. Volgens spr. zou dan ook aan de wensch van het over- groote deel der raadsleden en van de ouders van alle op die school gaande kin deren zijn voldaan. De voorzitter «el, dat de Inspecteur eischte, dat één van de drie personen, die op de voordracht vermeld staan, zal wor den benoemd. Mocht de raad hieraan niet voldoen, dan zou de school per 13 Febr. worden gesloten, daar, gezien de nood- lijdendheid der gemeente, het salaris voor een hoofd dier school niet kan worden betaald. De heer Van Duljvendljk wilde echter den minister van onderwijs verzoeken, voor deze zaak eenig uitstel te verleenen. Na lange discussie bracht de voorzitter de voordracht, zooals die op de agenda vermeld stond in stemming. Alle raadsle den, behalve wethouder Mljnlieff, verlie ten toen echter de vergaderzaal Gezien de onvoltalllgheid van de raad was de voorzitter daardoor genoodzaakt, de ver gadering te sluiten. Ook de toegezegde geheime zitting en de gebruikelijke rondvraag hebben zoo doende geen doorgang gevonden. DE HAVEN WORDT VERSIERD. Wij vernemen, dat het bestuur der buurtvereeniging de Haven, bezig is met de voorbereiding van een eenvoudige versiering. De kas laat geen groote plan nen toe, doch met de beschikbare mid delen zal de straat zoo goed mogelijk, worden getooid. BENOEMD. De heer R. den Held te Gouda, als kweekellng met akte werkzaam aan de School voor Chr. Volksonderwijs alhier, is benoemd tot schrijver bij de politie te Rotterdam. Advertsntiên1-6 recclg elke regel meer 0.20; plaatsing halven prys. Adver- tentiën worden gr a t i ga- plaatst in ,De Gorcumer”. De lezers zijn in deze crisisjaren ver trouwd geraakt niet tal van die zij misschien vroeger wel maar weer dat voor de veel gebruikte en de gelief de term „conjunctuur”, dat een woord geworden is. Vraagt men om een juiste vertaling, een weergave in één woord, dan zal blijken dat zulks niet gemakkelijk is. De overzetting, welke we er iemand van hoorden geven, was niet alleen onjuist, maar er bleek ook uit, tot welke verkeerde begrippen het on matige bezigen van dat woord heeft ge leid. De hier bedoelde vertaalde con junctuur als „welvaartstoestand”. Dat is mis, ver mis, maar wij zien geen kans een ander woord te noemen, dat wel 'n goede vertaling is. We kunnen het be grip omschrijven en dan zou die luid den: het samenvallen en in elkander grijpen van gebeurtenissen en omstan digheden, vooral op het gebied van den handel, waardoor vraag en aanbod ont staan. Daarmede is het begrip conjunc tuur aangeduid, doch niet beschreven. Om dat te kunnen doen, zou men moe ten vermelden alles wat op de con junctuur invloed heeft en eigenlijk de conjunctuur vormt, zooals: koersopga- ven, marktberichten, beursberichten, ©ogstopgaven, schatklstontvangsten, dou anerechten, in- en uitvoerbepalingen, buitenlandsche handel, productie, ver bruik, wisselkoersen, staatsfinanciën, geldpolitiek, statistieken, e.d. Aan de hand van al die opgaven kan men zich een voorstelling maken van de conjunc tuur van het oogenblik en het zal dus wel duidelijk worden dat de conjunctuur van deze jaren geweldig schommelt. In het begin van 1937 leek het, dat «Ij zou verbeteren en dat gebeurde ook, maar in de herfst daalde die weer, «je prijzen van de belangrijkste grondstof fen en de koersen gingen met sprongen naar beneden en het einde van 1937 was zeker niet beter dan het begin. Na die wilde schommelingen is men rich gaan afvragen of er tegenwoordig opgaraa voor <U varaakanng. »y« voig— da vastgaataida totapahagaa ongevallen raraaaard voor badragaa, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK la Bchiadam, van Gulden by QhA Gulden »ii verlies OflA Gulden by verlies Gulden by verlies flO Gulden by verlies van Do verzekerde moet in het OVV ovenyden. JUU van bande: voet, LVV »an oen oog. 1VU van een duim. UU oen andoren vinger. bezit z(n van oen polio VIJFTIG-JARIG BESTAAN TRYFOSA Donderdagavond heeft de Ned. Herv. Meisjesvereeniging in het Geref. Wees huis in besloten kring haar vijf tig-Jarig bestaan herdacht. Uibgenoodigd waren de besturen van de verschillende zen- dingskransen en jeugdverenigingen, als mede eenige oud-leden. Mej. E. W. Dres- selhuis, de presidente, opende, na het laten zingen van Psalm 138 1 met ge bed, waarna zij las Psalm 4 146 en ver volgens een welkomstwoord sprak. De verschillende verslagen wérden goedge keurd. Er was een batig saldo van f 38 50. De avond werd verder gevuld met voor drachten, terwijl de krans driestemmig nog eenige liederen ten gehoore Dracht. Mej. Dresselhuis hield een interessante voordracht over „Bunyan’s Christen rei zen naar de Eeuwigheid”, en lichtte een en ander met lantaarnplaatjes toe. aanwezigen werden ondertusscheft tracteerd. Namens de besturen van en- keleg enoodlgde vereenigingen werden geschenken aangeboden, alsmede bedra gen in geld. Gelukwenschen werden over gebracht namens de ModjoWarno krans door mej. v. d. Leun, namens de Toradja krans door mevr. v. d. Bogerd en namens de Geref. Meisjesvereen. „Lydia” door mej. Ooms. Mej. A. v. d. Berg Sprak na mens de leden een woord van dank tot de presidente en bood haar een fruit mand aan. Mej. van de Leun sprak het slotwoord en ging, nadat gezongen was, In dank gebed voor. Nog meer bouwplannen. Alblasserdam. B. en W. hebben bouw vergunning verleend aan den heer A. van der Aa te Hardinxveld voor de bouw van 4 woningen. Voorts heeft de heer A de Kluijver te Nieuw-Lekkerland het voornemen 8 woningen te bouwen aan de Cornells Smitstraat en de dames M. C. en A. Stans alhier, willen aan dlezelf de straat 4 woningen bouwen. P. A. Zegelaar te Sliedrecht grond in optie te verkrijgen. Aan de Openb. lagere school 1, hoofd de heer Kramer, is tot kweeke- linge met acte benoemoy «nej. van Dordrecht Alblasserdam. zaken heeft goedgekeurd het schaf fingsobj eet ophoogen en ónder profiel brengen Paard, Nöordenstraat en straat Getracht zal worden planten en boommateriaal van de Ned. Siercentrale te verkrijgen om eventueel In werkver schaffing over te gaan tot aanleg van de tuin van *t ziekenhuis en plantsoe nen in plan Dam. Ged. Staten hebben thans bericht, dat zij accoord gaan met de tljdelijke grondprijsverlaging. Zendingsavond. Berkenwoude. Op de zendingsavond van de Ned. Herv. Kerk werden enkele" films vertoond van het werk der zen ding van de Broedergemeente in Suri name. De directeur van het Zeister Zen dingsgenootschap, de heer I. M. Legêne, oud-zendeling, vertelde op boeiende wij ze van het moeilijke, maar zeer zegen rijke werk. De opbrengst van de avond bedroeg ruim f 30. De kerkeraad der Ned. Herv. Kerk heeft besloten, de eerstvolgend Zondag- morgendienst na de geboorte van een Prinsenkind te bestemmen als gemeente lijke dankdienst. OngevaL Capeile a.d. IJssel. De kraandrijver P. C. van Leeuwen, wonende Bilderdijkslr. 24, had op de Chemische Fabrieken het ongeluk, met een voet beklemd te gera ken, waardoor dit lichaamsdeel werd ge wond en geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. De bepaling van de extra-bijslag voor inwonende kinderen van steuntrek kende werkloozen zijn gewijzigd en wel zoodanig, dat de leeftijdsgrens van 21 jaar is verlaagd tot 18 Jaar en het loon dat tenminste de laatste 13 weken moet zijn verdiend is verlaagd van f 7 tot f 3.50 per week. De blijde gebeurtenis. Capeile a.d. Er begint steeds meer teekening te komen in de plannen van de festiviteiten, welke gehouden zul len worden na de blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin. Voor de optocht met muziek in het westelijk deel der gemeente bestaat veel animo; steeds meer deelne mers melden zich hiervoor aan. Een ver sierde auto met een 10-tal gecostumeerde ruiters zullen de stoet openen. De mu- ziekvereeniging „Eendracht maakt macht” zal na de optocht in de Prins A if Oji het kruispunt Berm- I nog wel gesproken kan worden van een woorden, wereldconjunctuur. Dat gmg vroeger wel geleerd, mahr nu, m de tijd dat iedere staat voor veigeten heooen. Vooral geluiI ZjCh zelf zorgt, zoo min mogelijk zaken doet met andere landen, nu zijn er in mode- I de plaats van de wereldconjunctuur van voorheen, eigenlijk gekomen een aantal binnenlandsche conjunctuurtjes. Mis schien 13 het nog Juister te zeggen, dat de wereldconjunctuur niets anders is dan die van de Vereenlgde Staten. Ame rika is op economisch gebied zoo toon aangevend, dat de meeste landen ook Nederland een conjunctuur hebben gelijk aan die van Amerika. Dan zijn er verder een aantal landen, dia zich ge heel en al hebben losgemaakt van wat vroeger de wereldconjunctuur heette, zooals Rüsland, Duitschland, Italië, pan, Turkije, Argentinië, Brazilië, een binnenlandsche conjunctuur dreven wordt, welke uit één punt wordt geleid en bevolen en waar door die landen een geheel eigen hou ding kunnen aannemen. Zij hebben ook de conjunctuursprongen van 1937, de opkomst en de daling, niet meegemaakt, maar zijn fcr onberoerd door gebleven. Als de opbloei gebleven was, zouden zij er ook niet aan hebben kunnen deelne men. Voor de toekomst moeten we verwach ten, dat alle landen zich meer en meer zullen gaan toeleggen op concentratie, op samentrekking van de conjunctuur tot binnen eigen grenzen en zullen trachten zooveel mogelijk evenwicht te brengen in de eigen economische ver houdingen. Voor de wereldconjunctuur blijven dan slechts de kleine restjes over. Hoe de wereldhandel en de wereld- scheepvaart daardoor zouden lijden, be hoeven we niet uiteen te zetten. Maar ”oor zoover komt, zal wel gebleken zijn, dat het niet mogelijk is in onze maatschappij een bestaan te blijven voe ren als afgezonderden, als kluizenaars. Raadsagenda. Jaarsveld. De gemeenteraad vergadert Vrijdag 28 Januari, nam. 1.30 uur. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Vaststelling verorde ning onbezoldigde gemeente-veldwach- ters. 3. Aanvulling algemeene politiever ordening. 4. Voorstel aangaan nieuw con tract straatverlichting. 5. Idem wijziging leges-verordening. 6. Vaststelling tarief art. 13 LO. Wet 1920. 7. Verzoeken art. 13 L.O. Wet 1920. 8. Voorstel verlenging termijn ontruiming woning plaatselijk gemerkt no. 33. 9. Voorstel onbewoonbaar- verklaring woning plaatselijk gemerkt No. 235. 10. Verzoek Vereenlging voor Ge reformeerd "Schoolonderwijs te Lopik- Jaarsveld ex art. 72 L. O. Wet 1920. 11. Verrekening voorschotten bijzonder on derwijs 1938. 12. Voorstel vernieuwde con tract N.V. Gekro. Krimpen a.d. Lek. Dinsdag 25 Januari n.m. 7 uur zal ds. G. A. Pott, van Kralin- gen, in de Ned. Herv. Kerk alhier een le zing houden, uitgaande van de Vereenl ging van Manslldmaten. Na geruime tijd te hebben stilgele gen is de gem. werkverschaffing weder begonnen. Een dertigtal werkloozen is te werk gesteld. Gemeente rm. Lopik. Een openbare vergadering van de gemeenteraad is belegd op Maandag 24 Januari v.m. 10.30 uur. De agenda luidt als volgt: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Voorstel tot verhuring van het oostelijk gedeelte dër voortn. ambtswoning aan den heer G. L. Kroes. 3. Verzoek Kerkeraad Ned. Herv. Ge meente van Lopik c.a. om medewerking voor aanschaffing leermiddelen enz. 4e. Wijziging begrooting 1937. 5. Benoeming lid commissie tot wering van schoolver zuim. 6. Verzoek: T Bosch, P. J. van den Akker, C. J. van Vliet, medewerking art 15 L. G. Wet 1920. 7. Vernieuwing in structie Keuringsveearts, hoofd van dienst. 8. Vaststelling pensioensgrondslag C. van de Lijn. 9. Voorstel'vernieuwing contract straatverlichting. 10. Vaststelling voorschotten bijzondere scholen 1958. 11. Voorstel vernieuwing contract N.V. Ge kro. Moercapelle. De chr. gem. zangvereen. „Sursum Corda” en het Chr. Kinderkoor gaven Woensdag in de Chr. School’n uit voering. Een welverzorgd programma werd onder leiding van den directeur, den heer E. D. Looren de Jong uit Rotterdam vlot en verd enstelljk uitgevoerd. Dr. M. Verkerk opende en sloot de bijeenkomst en liet zingen Pslam 72 11 en spoorde allen aan om lid te worden van de zangvereen. en deze te steunen. Drie meisjes boden den direc teur een bloemenmand en mej. A. Bikker, pianiste, een bouquet seringen aan. belde lokalen der school waren tot alle hoeken gevuld. Nieuwerkerk *.<L IJsseL Een werklooze, die meende, redenen te hebben om te weigeren, naar de werkverschaffing te gaan, is door het steunorgaan tijdelijk van verdere steunverlening uitgesloten. Symphonie-orkest Oudewater. Het populair orkest „M H. van 't Kruijs", dat door verschillende om standigheden enkele jaren „slapende” is geweest, heeft deze week bewezen, niet voor goed te rijn ingedommeld. Toen het Donderdagavond in „Oudewater-Vooruit" weer de eerste uitvoering gaf. heerschte daar weder de gezellige sfeer, welke altijd de avonden van dit orkest heeft geken merkt. WIJ zagen bij de medewerkenden verschillende oude bekenden, die echter niets van hun vroegere activiteit hebben verloren. Het orkest staat tegenwoordig onder de eminente leiding van mej. G. A. Schoonderwoerd. Enkele leden hadden ook voor de bijpassende decors gezorgd, zoodat men zich bij de vertolking van de Petersburger-Sledevaart in een echt sneeuwgebied waande. Alle muzieknum mers werden zeer mooi vertolkt. Na de pauze werd een tooneelstuk opgevoerd

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 1