WEK DE GAL IN UW LEVER OP j FEUILLETON. J I Stille en valsche liefde. "Gemengdnieuws] VRIJDAG 4 FEBRUARI IMS EN UTRECHT, Schoochorensehe Courant nieuwsblad voor zuid-holland g TWEEDE BLAD. minister wor- VON BLOMBERG. zijn W5-0JM. herhaal, (Wordt vervolgd). JCS3ZS3 „OVERVETTE" rinso speciaal voor de wasmachine DE SLU1SWERKEN TE WIJK BIJ DUURSTEDE. om me verteer den een door REINHOLD ORTMANN. een op had laurier I te tot bedre gde scheepva len en zon m<,'’o,’,1 zal m oorlog met ge- Oiersberg gen was) maakt op het oogenblik zijn huwelijksreis op Capri. Blijkens mededeelingen te Berlijn von Blomberg bij zijn terugkeer Duitschland geen minister van meer zijn,.en ook als generaal veldmaar schalk practisch nonactlef worder^ (In dezen hoogsten rang, kent het Duitsche rijk geen staat van pensioen). Blijkbaar hebben de jongste familie aangelegenheden van den zeer ver dienstelijken officier zijn aanblijven in den hoogsten militairen rang toch moei lijk gemaakt. Over de opvolging zijn nog geen beslissingen genomen. jiet schijnt niet in het voornemen te liggen, dat Hitler of Görlng de functies overnemen. Berlin beveettgt het gerucht Zoo lang mogelijk had Wet rijksminis- terie van Propaganda de juistheid der ge ruchten tegengesproken, doch thans is Zij had het steeds als een uitgtmaak- te zaak beschouwd, dat Düringhoffen op ■ekeren dag met een mooi en verstan dig meisje in het huwelijk zou treden; Ja, zij had zich dikwijls in de levendig ste kleuren de schitterende, bek»oril,ki verschijning van de gelukkige uitgeschii- derd, wie het bschoren zou zijn door zijn sterke hand door het leven te worden geleid. Thans echter, nu aan dit ziekbed voor die andere iedere stoute wensch •vengoed was uitgesloten als voor haar zelf, thans had een echt vrouwelijk me degevoel over ieder ander gevoel de overwinning behaald. Tusschen beide vrouwen was daardoor, zonder dat het in haar woorden tot uitdrukking was geko men. ‘i soort van stille kameraadschap ontstaan, waardoor beiden zich innig tot elkander voelden aangetrokken en die haar met een oprecht wederzijdsch ver trouwen vervulde. Toen Ingeborg zich van den rieke af wendde, begaven zij zich naar het ven ster en begonnen op voorzichtlgen, fluis terenden toon een gesprek, waarin na tuurlijk Düringhoffen het eenlge onder werp was. Juffrouw Heleen toonde zich thans mededeelzamer, dan zij het onder den drukkenden last van haar vreeselijke Borgen ooit te voren geweest was. Op haar ernstige, eenvoudige wijze sprak zij over de verschrikkelijke uren, die zij ge durende de laatste weken hier in dit vertrek doorleefd had. «In al deze kwellende koortsfantasieën Scheen slechts één onderwerp voortdu rend zijn gedachten bezig te houden." (•eide zij os, „die ontdekking en dat manuscript namelijk, dat hij op der eer- melde j minutéi bij zijn.” „U bent naar het schijnt plichtsgetrouwe verpleegster, GEEN BOMBARDEMENT MEER VAN OPEN STÉDEN. Order aan linluche Spaansehe vliegers. De minister van Nationale Defensie te Barcelona, heeft de republikeinsche luchtmacht order gegeven slechts op de fronten verkennings- ,en bombarde- mentsviuchten te ondernemen. Open steden moeten gespaard den. BOMAANSLAG TE SOFIA. Een doode, drie gewonden. Te Sofia Ls in de woning van den Rus Kolenowitsj. den hoofdredacteur van 't Russische ant -communistische blad „Go- los Rossia” een heische machine ont ploft. Kolenowitsj zelf, zijn vrouw en zijn zoon werden gewond, terwijl de Rus Mikhailowitsj, die zich eveneens in het vertrek bevond werd gedood. De her komst van de heische machine is onbe kend. Kolenowitsj is in Wit-Russlsche kringen bekend om zijn actie tegen^tov- jet-Rusland. Dinsdagmiddag omstreeks 4 uur is de derdê en laatste sluisdeur in de haven van Wijk bij Duurstede aangekomen. Ondanks het stormachtige weer Is het transport door het Merwedekanaal en over de Lek voorspot Het plaatsen der tijdsverloop van tien jaren. In verband met de zaak*S. is tegen den heer B. te Behagen rechtsingang verleend, op grond van meineed bij de successiebelasting. Justitie richt zich tot de be volking. De officier van justitie te Alkmaar heeft zich in een oproep tot de bevol king van Behagen gericht, om ten spoe digste aangifte van eventueel gepleegde belastingontduiking te doen en te wei nig betaalde bedragen aan te zuiveren, teneinde te voorkomen, dat de justitie ontduikers ter verantwoording zal moe ten roepen. Merwedekanaal )adig verloopen. Het plaatsen der drie deuren, waar mede reeds een aanvang Is gemaakt, zal verscheidene dagen in beslag nemen. een zeer juffrouw Leopard," merkte Artois met een vrien- delijken glimlach op. „De arme Düring hoffen heeft in zijn groot ongeluk toch nog het geluk gehad zich In de allerbes te handen te bevinden." Hij hield de flesch tegen het licht en schudde haar heen en weer; maar hij aarzelde nog steeds haar weer op haar plaats te zetten. ,.U zoudt het misschien heel onbe scheiden vinden," vervolgde hij na een kleine pauze, ..als ik u verzocht mij een glas frisch water te bezorgen Ik ben op het punt te versmachten Maar als u werkelijk zoo buitengewoon vriendelijk zoudt willen zijn om mijn wensch te ver vullen, dan zou Ik u willen verzoeken het water eerst een paar minuten te laten doorloopen. Met dit warme weer begint het dan pas heerlijk koel te worden." Uit vrees, dat hij ondertusschen de verborgen Ingeborg zou kunnen ontdek ken en dat dan de een of andere ver schrikkelijke catastrophe kon ontstaan, besloot juft.-ouw Heleen slechts met een bezwaard hart aan zijn verlangen te vo’doen Maar zij zag geen mogelijkheid zijn verzoek af te slaan en daarom ver liet zij bevend het vertrek. in den toestand van den patient toe schrijft?" vroeg hij na eenlgen tijd aan de dochter van den deurwaarder voor wie dit langdurig onderhoud bepaald een tantalus-kwelling werd terwijl hij het met een heldere vloeistof nog voor de helft gevulde fleschje van de tafel nam. „Om de hoeveel tijd geeft u den patiënt daarvan in?” „Om de twee uur een eetlepel vol,” sta- juffrouw Heleen. „Over een paar in zullen de beide uren weer voor- LAFFE AANSLAG TE WARMEN- HUIZEN. Bejaarde wauw mee in de hals gestoken. De ver moedelijks dader aange houden. Woensdagnacht is te Warmenhuizen (N.H.) een moordaanslag gepleegd op de 62-jarige mevr. M. De familie M. had ter gelegenheid van de feestelijkheden een paar logé's en wegens gebrek aan slaapruünte was de heer M. naar de zolder getrokken om daar de nacht door te brengen, terwijl mevr. M. met een der logéetjes in een sten dag van zijn ziekte aan doctor Ar tois heeft overhandigd." „Aan mijn man?” vroeg Ingeborg ver baasd. „Een ontdekking? Daarvan heb ik tot op dit oogenblik in ‘ïf geheel niets geweten!" In de overtuiging, dat zij met deze on bescheidenheid ónmogelijk een onrecht kon begaan, vertelde juffrouw Heleen haar van den brief aan professor Wall- roth, dien zij volgens Düringhoffens dictaat had moeten schrijven en dien zij zich onultwischbaar woord voor woord in haar geheugen had Ingeprent Zij legde haar uit, hoe het gekomen was, dat inplaats van de professor, die on gelukkigerwijze juist op reis was gegaan, doctor Artois aan het dringend verzoek gevolg had gegeven en met welk vriendelijke bereidwilligheid hij de dracht van zijn doodzieken vriend aanvaard. „Er mbet daarbij wel van iets buiten gewoon gewichtigs sprake zijn geweest,” voegde zij er aan toe, „want mijnheer Düringhoffen sprak in zijn ijlende koorts daarover veel taker dan over iets an ders. Voor zoover ik uit zijn dikwijls on begrijpelijke wartaal wijs kon worden, was het een geneesmiddel, dat hij ge vonden meende te hebben, een vervan gingsmiddel voor kinine en morfine. Het was akelig, hoe lang en onsamenhan gend hij daarover kon spreken, hoewel hij toch klaarblijkelijk niet het minste besef van zijn woorden had Maar mijn hemel, wat hebt u, beste mevrouw? De lucht In dit vertrek is te drukkend voor u u bent niet wel!" Ingeborg was inderdaad opvallend bieeker geworden en gedurende eenige seconden had zij in een aanval van on macht steun moeten zoeken tegen het raamkozijn. Maar zij beantwoordde He- leerts vraag door een vastberaden ont kennende beweging. „Neen, neen, het Is niets. Zend mij nog niet weg. ik smeek u er on. U weet dns Luen over de „Endymion". In het Lagerhuis heeft minister Eden gisteren bij de beantwoording van vra gen. verklaard, dat de Brltsche regeering diep bezorgd Is over den aanval op de „Endymion”, welke onder geen omstan digheden kan worden gerechtvaardigd. Als het vo!led‘ge rapport zal zijn ont vangen. zal de regeering overwegen wel ke actie ondernomen moet worden bij de autoriteiten, die verantwoordelijk voor dezen volkomen ongerechtvaardig- den aanval op een Britsch koopvaardij schip BOM* OF FRANSCHE AMBASSADE. Niet ontploft. Donderdagmiddag is Madrid weer ge durende een half uur door de rechtschen gebombardeerd. Dertig bommel van zwaar kaliber vielen in het centrum der stad en één projectiel viel op de Fran- sche ambassade, doorboorde het dak en de tweede verdieping en viel tenslotte in een kamer op de eerste verdieping, zon der tot ontploffing te komen. De schade is aanzienlijk. Het aantal slachtoffers is nog onbekend. Ambulanee gebombardeerd. In de buurt van de grensstad Flgueras dicht btj de Oostkust en tusschen Per- pignon en Barcelona gelegen, is voorts een Amerikaansche ambulance, welke iveertig vrachtauto's levensmiddelen ver en U zult *e morgens „kiplekker** uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal in de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafacheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft Er vormen itch gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen; een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak diet weg. Maar CARTER S LEVERPILLETJES zullen zor- gen voor de vrue toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carters Leverpilletjes, verkijgbaar bü apothekers en drogisten in flacon» van 0.75. Rllitenland !sche\vliegers gebombardeerd. L-i De veiligheid in de Middelland- ache Zee. DU1KBOOTF.N WORDEN AANGEVALLEN Verklaring van Eden in het Lagerhuis. Woensdagmiddag heeft minister Eden de ambassadeurs van Frankrijk en Ita- Bë Corbin en Grandi ontvangen, om met hen te spreken c^er de maatregelen tot patroullleering in de Middellandsche Zee, naar aanleiding van het torpedee- ren van de „EndymionDe bespreking duurde ongeveer een half uur. Een com munique werd niet verstrekt. Het schijnt dat Eden voorstellen heeft- gedaan, welke door Corbin en Grandi aan hun regeeringen zijn voorgelegd. Als vast zal staan door wie de aanval op de „Endymion" is gedaan, dan kun nen ‘de drie mogendheden, die verant woordelijk zijn voor de patrouille een gemeenschappelijk protest indienen. Frankrijk was van meening, dat de pa- trouflleering versterkt moest worden en zoo doeltreffend mogelijk op peil wor den gebracht en inmiddels z(jn de maat regelen bekend geworden, waartoe, als gevolg van het overleg te Londen, is be sloten De beide regeeringen zullen aan de oor logsschepen die in het Westelijk deel van de M ddellandsche Zee deelnemen aan de patrouiilediensten ter bescher ming van de scheepvaart opdracht ge ven. elke duikboot, die buiten de terri toriale wateren onder water vaart, op de -aartroutes, aan te val- •’k te vem'etieen. der bedsteden beneden sliep. In. een tweede bedstede sliepen de dochter en een tweede logé. Plotseling werd de kamerdeur geopend En onbekende man ging rechtstreeks naar de eerste bedstede en stak met een mes naar mevr. M. Op het hulpgeroep van de anderen in de kamer nam de da der de vlucht. Toevallig kwam een der zoons juist thuis en hij waarschuwde een) dokter en de politie Deze laatste arres teerde daarop in een der cafe's te War menhuizen C. S. aldaar, een vroegeren vriend van de dochter. Hoewel deze S bleef ontkennen achtte de burgemeester van Warmenhuizen, toen hij 8. de volgende morgen aan een langdurig verhoor onderwierp, genoeg termen aanwezig om hem in arrest te houden Hij is naar het Huis van Bewa ring te A'kmaar overgebracht. Vermoedelijk heeft men hier te doen met een wraakneming, daar S. geduren de anderhalf Jaaf omgang heeft gehad 1 met de dochter des huizes en deze ver- keering onlangs Is verbroken. Het slachtoffer, dat met een mes in de halsstreek is bewerkt, is in de loop van de nacht naar het ziekenhuis te Alk maar overgebracht. Haar toestand is niet levensgevaarlijk. BELASTINGFRAUDE TE SCHAGEN. Winkelier verdacht van ont duiking. Het onderzoek, dat te Behagen door den rijksaccountantsdienst in samenwer king met de rljksveldwacht, wordt inge- -ww.M uiLBav ui JWUO scuic.uc uiaircioa- opvatt’ng van sommigen is het niet uit- tjes blj (je aangifte van belastingen, waarvoor de oud-wethouder S. in voor arrest zit, levert ook voor anderen be zwarende feiten op. Zoo is tegen den heer Been winke lier te Schagen, het vermoeden gerezen van valschheid In geschrifte bij belas tingaangifte. Het gaat hier om een be drag van f 15.000, gepleegd over een ton Rinso was is geen gewone was. Want de nieuwe, overvette Rinso is heel wat anders dan zeeppoeder Rjnso wordt speciaal gefabriceerd om te voldoen aan al de bijzondere eisen, die de wasmachine stelt. Onmiddellijk lost Rinso in lauw water op en geeft een werkzaam, blijvend sop, dat met zeeppoeder nooit 1 te krijgen is. En snel, dat het wassen met Rinso gaat! Binnen J anderhalf uur heeft U de hele gezinswas van 5 personen prachtig schoon gewassen, en niet alleen in de wasmachine, maar ook in elke tobbel Met één pakje Rinso van 1 21/z cent! zeer beslist, dat mijnheer Düringhoffen, alvorens het bewustzijn te verhezen, aan mijn man iets heeft gegeven?” „Stellig. De verpleegster had de deur van het aangrenzende vertrek opzette lijk op een kier laten staan, terwijl doc tor Artois zich bij den zieke bevond en ik zag duidelijk dat de doctor op bevel van zijn vriend een volgeschreven ca hier en verscheidene glazen met een wit poeder uit de ^chuifla van deze tafel nam. Hij «tak dat alles bij zich en ver trok spoedig daarna; maar ik mevrouw, dat hij het zonder twijfel met volle toestemming van mijnheer Düring hoffen deed." „O, steunde Ingeborg zicht „Als dat mogelijk was, als hij het in de zekerheid van zijn dood gewaagd zou hebben dat te doen! Neen, neen, wan neer er nog een gerechtigheid in hemel bestaat, dan mag zij zulk laagheid niet laten geschieden." Zij begreep als dochter van haar va der voldoende van zijn wetenschap, om thans niet meer in twijfel te verkeeren omtrent het feit, dat de beroemde ont dekking van haar man niets antlers was dan de gelukkige oplossing van het groote probleem, dat Düringhoffen op dien onvergetelijken Pinksterdag als het onderwerp van zijn eigenlijke levens taak had aangeduid. Als iets diep smar telijks had hij sinds Artois’ succes deze zekerheid gevoeld: nooit echter had zij tot op dit oogenblik den yerschrikkehj- ken argwaan gekosterd, dat de schitte rende resultaten van haar man het uit vloeisel konden zijn van een gemeene diefstal, van een lafhartige, jegens eén stervende begane misdaad. Eerst juf frouw Heleens verhaal had de» verden king in haar opgewekt; nu dit wantrou wen eenmaal bestond, was een tijdsver loop van eenlge minuten voldoende om in haar hart deze verdenking in zeker heid te doen overgaan. Juist opende rij de lippen om een veu- VON BLOMBERG TREEDT AF. Als minister van oorlog. De Duitsche minister van oorlog, ge neraal veldmaarschalk von Biomberg. d e onlangs met zijl) vroegere secretaresse in het huwelijk is getreden (bij welke plechtigheid Adolf Hitler een der getui- houten om haar gezicht te onttrekken. Het was inderdaad ook de hoogste tijd, want het volgende moment stond de privaat-docent reeds op den drempel „Ik vraag excuus,"zeide hij dempte stem, „maar doctor deelde mij mede, dat er voor den patiënt geen gevaar aan verbonden is, indien ik een paar minuten bij hem was. Ik stelde zooveel belang in hem en ik beloof u, dat ik niet langer zal blijven dan ge oorloofd Is." Hij was de kamer binnengegaan, zon der daartoe verder een uitdrukkelijke toestemming af te wachten en met een uitdrukking vol oprechte deelneming op zijn gelaat, trad hij op het bed toe. Juf frouw Heleen. die uit angst voor den mogelijken afloop van deze volgens haar begrippen bepaald ontzettende situatie over al haar leden beefde, was nauwelijks In staat hem op zijn talrijke, van de meest oprechte belangstelling getuigende vragen antwoord te geven Met bijna bo- venmenschelljke inspanning verzamelde zij al haar krachten, teneinde niet door haar opvallend gedrag de verraadster van de arme jonge vrouw te worden. „Is dit de medicijn, aan het gebruik waarvan doctor Gleisberg de beterschap voerde en uit Parijs kwam, door recht- Van de Fransche begeleiders zijn er drie gedood en een groot aantal gewond. Verscheide ne vrachtauto's werden getroffen en vernield. De anderen zijn daarop over de Fransche grens, terug gegaan naar Frankrijk. De ambulancewagens waren aangebo den door de Amerikaansche ‘sectie van het internationale sanitaire centrum. dere haastige vraag tot het verwon derd naar haar opziende meisje te rich ten, toen Heleens moeder haar hoofd door du deuropening stak en zeide; „Doctor Artois is hier en wenscht den zieke volstrekt een oogenblik te zien. Mag ik hem niet binnenlaten, Heleen?" „Mijn man! Om Gods wil hij mag mij hier niet ontmoeten!” stamelde In geborg verschrikt, angstig om zich heen kijkend naar een reddenden uitweg. „Verraad mij niet het zou een scène geven! Misschien gelukt het mij achter dit scherm voor hem te gen." Zij verdween snel achter het scherm, dat hoog genoeg was gestalte volkomen aan het i von Blomberg's heengaan als van oorlog offic.eel bevestigd. Hij schijnt reeds Vóór zijn vertrek naar Itahe zijn ontslag noodgedwongen te hebben aangeboden. Het blijkt wel, dat over von Blomoerg's huwelijk een diepgaande one nigheid tusschen helle ger en nationaal-sociahst.sc he partij- kringen ontrtaan was. De officieren wa ren zeer ontstemd over deze echtverbin tenis. Het staat nog niet geheel vast, of von Blomberg uitsluitend als minister van Oorlog afgetreden is, en du* zijn rang van veldmaarschalk zal behouden, dan wel of hij /ook deze waardigheid neer gelegd heeft. MEDEPLICHTIGE AAN MOORD I VERDWENEN. Waarborgsom vervallen. Eenlgen tijd geleden werd in Frankrijk Lydia Grossowski gearresteerd, onder verdenjt ng een rol te hebben gespeeld bij den in Zwitserland gepleegden moord op den voormaligen Sovjei-agent Ignace Rei»/ Er werd verondersteld, dat zij het was geweest, die Reiss in een hinderlaag had gelokt, om op die manier den moor denaars gemakkelijk werk te verschaf fen. Kort na baar arrestatie werd zij tegen een borgstelling van 50.000 francs in vrijheid gesteld. Thans is Lydia Gros- sowski verdwenen, zoodat de waarborg som aan de Fransche schatkist verval len is. Het is inmiddels gebleken, dat deze som gestort was door de Sovjet-handels- f 141VV m - vertegenwoordiging te Parijs. Volgens de jteld inzake de reeds gemelde malversa- von oArumiff?n is net. niet.tilt- x.u j. aangifte gesloten, dat de justitie zieh thans tot hen zal wenden om rekensrhap van haar verdwijning te vragen. i van r flu- eun ZIJN ZEEPPOEDERS DAN NIETEVEN GOED? VOLSTREKT NIET. MÉT GEEN ANDER WASMIDDEL KRIJG IK MIJN WA5Z0 '^HELDER ALS MET

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 1