1 SCH00NH0VEN5CHE COURANT KROM LIGGEN. F^^o^hoyen^] Plaatselijk nieuws jonnen’ Zj Die 2000 oaga.chikUi.id. Da ruimste keuze MERK-R IJ WIELEN zooals Magneet - Germaan - Burgers ENR 4 MAANDAG II APRIL 1938 TIEN BLADZIJDEN. N*. 7958. 70e JAARGANG. I APRIL 10M. NIEUWSBIAD VODRZUID HOLLAND EN UTRECHT Talol. 20. TW-Adrw: Vanaoolan S. I W. N. VAN NOOTEN. SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Poaltekaoiof 13765. >olt K. BEVESTIGING 05 1 C. LUIJT. HETTSTR. Kinderwagen» lot- B I. öo. CwmIum tot de MET SUCCES l >731, R'dam me# keuken bracht spr. dank voor zijn belangstelling, evenals de vele andere autoriteiten, die aanwezig waren. De nieuwe predikante sloot deze ont roerende intrederede met het „Onze Va der”. Ned. bij neer one; eer- ullia NOG MEER GRATIS SCHOENEN. Was het de kans op gratis schoenen, was het belangstelling voor de verbou wing of was het vertrouwen in de schoe nen van den heer Van Meerkerk? Ver moedelijk alles samen was oorzaak, dat het Zaterdag dringend druk geweest is in die schoenenzaak. Denkelijk zijn er nog meer aspirant-koojkTs, die gaarne een kans willen hebben op gratis koopen en de heer Van Meerkerk heeft daarom nog 5 dagen gratis halve uren bepaald, nJ. van Dinsdag tot en met Zaterdag, zooals de advertentie aankondlgt. een nationaal defensiefonds. Dat betee- kent dus voorloopig verzwaring van vrij wel alle belastingen en bovendien 'n nieu we belasting er bij. Of dat voldoende zal blaken om te voldoen aan de uitputtende eischen die het militalrisme stelt, zal nog moeten blijken. Reeds mr. Oud heeft tijdens zijn minis terschap verklaard, dat toen de belasting druk zoo zwaar was, dat daar niets meer bij kon, maar men ziet dat zoon verkla ring niet geldt als verzwaring onvermij delijk is. In normale tijden zou de ontzettende belastingdruk, welke nu op het volk wordt gelegd, wellicht te overkomen zijn, maar nu de inkomsten zijn gedaald en de fis cus reeds zooveel meer verlangt voor werkloozen-steun, werkverschafing en an dere crisls-ultgaven, nu wordt de toestand niet veel minder dan dreigend. Natuur lijk Is wat wij hier schrijven aan de re- geering beter bekend dan aan wie ook, maar zij staat voor de vraag: wat is on der de tegenwoordige omstandigheden het dringendst en dan blijkt haar ant woord te zijn dat versterking der defensie vóór alles moet gaan. Daarom overweegt de regeering of het niet mogelijk zal zijn de overheidstaak te beperken, zoo noodig zelfs ten koste der welvaart De minister drukte het «enigszins anders uit maar het kwam op hetzelfde neer. Minister de Wilde sprak van een beperking der over heidstaak, waarbij „zooveel moge lijk” ont zien zullen worden de bemoeiingen, welke voor de welvaart van ons volk van betee- kenls zijn. Zooveel mogelijk, maar blijkt het noodzakelijk, dan zullen ook die be moeiingen worden opgeofferd. We zullen krom moeten liggen, heeft dezelfde minister gezegd en dat krom liggen zal jaren duren. Zoolang tot de wereld tot het Inzicht komt dat zij bezig Is zich zelf om hals te brengen, door het verwoesten der volkswelvaart, door het uitpersen der bevolking ten bate van Iets, waarvan men moet hopen, dat het nooit gebruikt zal worden. Gebeurt dit wel, dan zou er noch van welvaart, noch van be volking veel ©verblijven. Lucbtbeschennlng. Berkenwoude. Vrijdagavond hield de heer W. Timmerman, hoofd van de luchtbescherming, tot een beperkt aan tal personen een bespreking over de po- litie-dienst met de hulp die in een ge val van activiteit der luchtbescherming noodig is. De personen, die hiervoor waren ult- genoodigd, waren allen bereid een func tie te aanvaarden. De burgemeester, die bij deze vergadering aanwezig was, dankte den heer Timmermans voor zijn duidelijke uiteenzetting. geloof te verloochenen. Bpr. haaide Tn dit verband aan de woorden van prof. Hui zinga: Indien het op deze wijze voortgaat, loopt het op een algemeene vernietiging van do menschen uit; de motoren zullen draaien er» de vlaggen sullen wapperen, maar het geestelijk leven zal vernietigd zijn. Prof. Heerlng verklaarde dit en ging daarna over tot de bevestiging en de in zegening van ds. Luljt, waarna op verzoek van den bevestiger de gemeente ds. Luljt toezong Gez. 204 1 en eveneens op ver zoek van prof. Heerlng tijdens het ver wisselen van plaats vai% prof. Heerlng en ds. Luljt Gez. 124 1. Hierop sprak ds. Luljt de eerste woor den na de bevestiging tot haar gemeente. Spr. had tot tekst gekozen de woorden uit de Eerste Brief aan de Korinthlërs: „Uw geloof moet rusten, niet op mensche- lijke wijsheid, maar op Gods kracht”. „Zij zegde, dat ze dit oogenblik waarop zij voor het eerst als predikante het woord zal voeren tot de gemeente, reeds vele malen In haar gedachten heeft doorleefd en dan altijd vervuld was met blijdschap, maar ook met ootmoed. Zoo is het ook nu. Zij beseft ten volle, dat het niet altijd gemakkelijk zal zijn tn haar loopbaan, maar zij hoopt met Gods hulp deze moeilijkheden te kunnen overwin nen. De nieuwe predikante bracht vervolgens dank aan allen die hebben meegewerkt om haar dit Ideaal te doen bereiken. Zij herinnerde prof. Heerlng aan zijn woor den tot haar moeder gesproken, toen zij zelf als klein huilend meisje In de wieg lag: Het Is In ieder geval een flink geluld om dominee te worden. Spreekster betwij felde of haar bevestiger zich deze woor den nog herinnerde, maar zij heeft ze al tijd onthouden, nadat haar moeder haar deze woorden had herhaald. Vervolgens dankte zij haar vader voor al de moeite, die hij zich heeft getroost om haar te kunnen laten studeeren, even als den hoogleeraar. Het college van kerkvoogden van de Remonstrantsche kerk te 's-Gravenhage, waarvan haar vader reeds dertig jaren voorzitter Is en dat volledig aanwezig was, BONNE'S, die ziek - Pon - Fongers - Simplex - steeds in voorraad J. K- S H E I, Stadhuisstraat 1—9 Lopikerstraat 43 SCHOONHOVEN. Veraohqnt: Maandag, Woensdag ■n Vrijdag. Pnj« bil vooruitbeta ling voor bchoouhovan par 8 uaandan iJió p. poet 1-50 verseker.ng 16 cants meer ONDER WIJSBELANGEN. Gorkum. De jaarlijksche vergadering van onderwijzen (essen) aan openbare en bijzondere scholen In de inspectie Go- rinchem wordt gehouden op 13 Mei in de Doelen. Behalve onderwijskrachten uit de 45 gemeenten, die onder deze in spectie ressorteeren, kunnen o.a. ook de leden der betrokken gemeentebesturen op deze bijeenkomst aanwezig zijn. Een bekende Belgische deskundge zal de Belgische onderwijs-refonn. behande len. De Afrika-onderzoeker dr. Julien houdt aan de hand van eigen filmopna men een voordracht over zijn ervarin gen met het pygmeeënvolk van Midden- Afrika. aaa «dm administratie opgsvea voor de venekenug, «ya volgens de veelgestelde bepalingen tegen ongevallen versekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van by levenslange Afïfl Uuldea bM QOA ®uld,B ▼•rhee üuld,n bij verlies IflO Gulden bV Gulden by verlies van De verzekerde moet in het VVV overleden. jUU van hand ot voet, £UU van een oog. 1 VU vaa oen duim. V V oen andoren vinger. boeit i.jn van oen polis M. O. G. Gorkum. Het dagelijksch bestuur van Hardinxveld heeft besloten, de meenlng der vakvereeniglng te hooren betreffen de een bij den raad Ingediend ontwerp verordening betreffende het toelaten van kweekellngen tot de vier openbare scho len. Het bestuur der afdeeüng Gorkum en omstreken van het N. O. G. heeft nu in een adres aan het gemeentebestuur van Hardinxveld u.a. medegedeeld, dat het wel In principe tegen het systeem van den bezoldigden kweekellng Is, maar dat het werp moet uitspreken, omdat het daar door mogelijk wordt, dat te Hardinxveld enkele werklooze jonge onderwijzers een financieefe tgemoetkoming uit de ge meentekas zullen ontvangen. Het afdee- lingsbestuur zou die tegemoetkoming evenwel hooger gesteld willen zien dan het door B. en W. voorgestelde bedrag. Vrachtauto verbrand. Haastrecht. Vrijdagavond 18 op de Goejanverwelledijk ten gevolge van kort sluiting brand ontstaan in een vracht auto van bode Verboom. Onder het rij den gingen de autolichten uit en in het donker reed de wagen van de stelle dijk. De wagen bleef onder aan de dijk lig gen en brandde geheel uit. Tijdens de val wist de bestuurder uit de cabine te komen. Hij kwam er af met brandwonden aan de rechterhand. Bevestigd door prof. <U. Hearing. De Remonstrantsche Ger. Gemeente in Schoonhoven heeft weer een eigen voor gangster. Gisteren is ds. H. C. Luljt plech tig door prof. dr. G. J. Heerlng beveiligd. Het kerkgebouw was tot in de uiterste hoeken gevuld met een belangstellende schare, toen prof. Heerlng om half elf de kansel besteeg, om zijn bevestlgingarede uit te spreken. De bevestiger had tot tekst gekozen de Woorden uit het Evangelie van Mattheus „Gezegend ia hij (zij), die komt in naam des HeerenSpreker vulde dit aan met de woorden uit de Heilige Schrift „Wie achter mij wil komen verloochen» zich zelf. Het is dikwijls moeilijk zich zelf op zij te schuiven en te spreken zonder men- schelijke wijsheid, maar alleen uit geloof, aldus spreker. Dit kan alleen gebeuren als de gemeente werkelijk geloovlg is. In dit verband memoreerde spr. de woorden van een toehoorster toen spr. nog predi kant was en die gezegd had dat als de dominee de kansel betrad, zij altijd in zich zelf bad, dat hij mocht spreken en dat God hem daarbij zou bij staan. Indien de prediker In zulke omstandigheden te genover de gemeente komt staan, zal het hem lichter vallen te spreken en zich zelf te verloochenen. Ds. Luljt werd op Palmzondag beves tigd. Dit was voor prof. Heerlng aanlei ding om te vertellen, dat deze dag in de kerk als een bijzonder feest schouwd, omdat op dien dag Jezi zalem was binnengereden en de menigte hem toegejuicht had, maar eenige dagen later sloeg het Halleluja geroep om in het „Kruisigt Hem”. Dit was voor den beves tiger Aanleiding om het godsdienstig le ven in de tegenwoordige tijd te behan delen. Wat vroege? nooit voor mogeltfk geacht werd, gebeurt thans: in een land, waar men dacht dat de Krdsdlenst voor goed werd be- eus Jeru- HET HISTORISCH SPEL. Voortgang verzekerd. Het kan nu aan geen redelijke twijfel meer onderhevig zijn dat op een der eer ste dagen van September hier zal worden opgevoerd het bistorisch-romantisch spel „De bruid vaif Schoonhoven". Op de vergadering van Vrijdag in Hotel a la Station was de belangsteiLng weder om groot en velen hebben zich toen op gegeven om deel te nemen aan het spel. In totaal zijn thans ruim 50 dames en heeren ingeschreven als deelnemers te paard en te voet en binnenkort zal aan hen worden bekend gemaakt wanneer de repetities beginnen. Wanneer die datum eenmaal is vastgesteld, kunnen geen spe lers meer worden aangenomen en wordt de inschrijving gesloten. Zoolang die dag nog niet is bepaald, kan men zich voor mede spelen opgeven bij den heer C. de Gruljter, Loplkerstraat. OP DE VOORDRACHT. De heer C. Ouwerkerk, thans plaatsver vangend onderwijzer aan de Openbare U. L, O. School (hoofd de heer A. van der Laan) komt voor als no. 1 op de voor dracht voor een gelijke betrekking te Emmen (Drente). Het is wonderlijk zoo snel en radlcaa. als soms de volksgeest kan veranderen. Jaren, vele jaren lang, zijn leger en vloot door het volk beschouwd als een lastig, duur en niet geheel onmisbaar apparaat. De leuze „Geen man en geen cent” werd niet alleen in het parlement geuit, doch was de wensch van een groot deel der Ne derlanders. Vrij plotseling maar met zonder reden is daarin oef» geheele wij ziging gekomen en wat men voor korten tijd voor onmogelijk gehouakp had, ziet men nu gebeuren: het volk ofrert vrijwil lig voor de versterking der weermacht. Dag aan dag kan men de lange lijsten zien van ingekomen giften, groote en klei ne, duizenden guldens en enkele centen. Een ton Is reeds bijeen en misschien brengt men het wel tot een half millloen. Als uiting van vaderlandsliefde, van of fervaardigheid voor het behoud der on afhankelijkheid, is dat opbrengen van geld zeer prlj ze nawaar dig. maar als men ziet hoeveel er in de eerstkomende jaren geëlscht zal worden voor leger en vloot, dan begrijpt men dat het halve millloen niet veel meer is dan een druppel in de zee. In de begrootlng voor 1938 zijn de uitgaven geraamd op 703 millloen gulden, waarvan voor defensie ruim 110 millloen; de uitgaven op de kapltaaldienst 180 mil lloen, waarvan 42 millloen voor defensie. Deze millioenen zijn voor defensie niet genoeg, lang niet genoeg. Voor dit jaar zulen we daarvoor moeten opbrengen 37 mlIUoen meer dan in 1937, het volgende jaar 45 millloen meer, in 1940 ongeveer 52 millloen meer, in 1941 60 millloen m e r en tn 1942 ruim 62 millloen meer. Laai ons hopen dat na 1942 de toestand zoo geworden ia, dat verdere uitbreiding niet dadelijk noodzakelijk blijkt dan zou over 8 jaar een geleidelijke daling kunnen Intreden. Om de enorme koeten voor leger en vloot te dekken heeft de vorige week de Tweede Kamer een verhooging goedge keurd van de dividend- en tantième be lasting en de Inkomsten-belasting en in voorbereiding zijn verhooging van de om zetbelasting, de personeeie belasting en de instelling van een nieuwe belasting Uitbreiding Geref. Kerk. Waddinxveen. Het bezoek aan de Ge reformeerde Kerk is tegenwoordig zoo groot, dat thans besloten is over te gaan tot het bouwen van twee gaanderijen om alle kerkgangers een plaats te kun nen bieden. Doordat de vlam in een pan vet sloeg, ontstond brand in de van den heer R. in de Jullanastraat Toegeschoten helpers wisten het vuur te dooven, doch men kon niet voorko men, dat de geheele keuken uitbrandde. De brandweer, die was gealarmeerd, be hoefde geen dienst te doen. Waddinxveen. De bewoners van de Bo- degraafsche Straatweg, gelegen in deze gemeente, hebben een actie op touw *e- zet, om te geraken tot afscheiding van Waddinxveen en aansluiting bij Gouda. Dit staat in verband met het feit, dat het gemeentebestuur van Waddinxveen, dat gedeelte stoefmoederlljk bedeelt, zoo zeer zelfs, dat tot op heden geen elec- trische straatverlichting aanwezig is. Trekhondenkeuring. IJsselstein. De keuring van honden, kar en tuig, zal voor deze gemeente plaats hebben op Dinsdag 19 April, des mor gens 8 uur, nabij het bureau van politie, Gevonden: een zilveren vulpotlood, een beenpljp en een rijwiel belasting- merk. Inl. bij de politie. Huldiging. Zevenhuizen. In deze gemeente heeft zich een comité gevormd van oud-leer- lingen der Christelijke School aan de Rotte, dat ten doel heeft, het hoofd der school, den heer A. van Kooten, in ver band met zijn 25-jarig jubileum te hul digen. De huldiging zal plaats hebben op 29 April in de voormalige openbare school. De andere jub larissen zullen eveneens gehuldigd worden Coöperatieve Boerenleenbank. Zevenhuizen. In de algemeene verga dering van de Coop. Boerenleenbank is als bestuurslid gekozen de heer H. C. v. d. DpoL gangspunt om langs wettigen weg tot een hervoming van onze staatsinstellin gen naar de elsch der A.-R. of Christe lijk Historische beginselen te geraken. Over dit onderwerp werden verschil lende vragen gesteld, waarna een leer zame dlscusie volgde. Raadsbesluiten. Willige-Langerak. In de hedenmorgen gehouden raadsvergadering onder voor zitterschap van burgemeester Schuman, waren alle leden tegenwoordig. De begroetingen 1937 en 1938 werden z. h. st. gewijzigd. Besloten werd de armbesturen van Ca- bauw en Wllllge-Langerak op te heffen en een nieuw Burgerlijk Armbestuur van Willige-Langerak op te richten. Een verzoek van de R.-K. School te Cabauw om gelden voor aanschaffing van nieuwe schoolbanken, werd inge- willlgd. Daarna sluiting. Teraardebestelling J. Visser. Waddinxveen. Onder groote belang stelling is op de algemeene begraaf plaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. Visser, oud-wethouder dezer gemeente. Aan de groeve spraken de heer Vroeglndeweij, godsdienstleeraar, en wethouder Herfst namens het gemeentebestuur. Kostersjubileum. Waddinxveen. Onder zeer groote be langstelling vierde de heer L.’Slinger z’n 40-jarig jubileum als koster der Herv. Kerk. Van vele zijden mocht gelukwenschen en stoffelijke bewijzen van erkentelijkheid ontvangtn. Ook van burgerlijke zijde bestond veel belangstel ling voor dit jubileum, omdat Slinger als oud-gemeentebode vele banden met de burgerlijke bevolking heeft. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, heeft de heer Van 't Hoff, hoofd van school A, tegen 1 Juni ontslag aangevraa-gd. Velen zullen hem met leedwezen zien vertrekken. DE MALVERSATIES TER SECRETARIE. Krimpen a.<L Lek. Vrijdag heeft het parket, uit Rotterdam, weder een onder zoek ten gemeentehuize ingesteld naar de gepleegde malversaties, waarbij enkele personen, die steun hadden getrokken, zijn gehoord. De mishandeling. Krimpen a.d. Lek. M. de B„ die ver leden week Woensdag naar het Huis van Bewaring werd overgebracht, wegens zware mishandeling, van J. van Loon te Lekkerkerk, is thans ter observatie ge nomen In het krankzinnigengesticht „Maasoord”. J Telef. 20. Tel.-Adree: Vaxmooten S. A W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. I plaatst in „De Gorcumw". GEVONDEN. Een pop, een snelbinder, een nappan- dameshandsc^ioen, een belastingmerk in gevestigd was, begint men het Christelijke étui. Inl. politie-bureau. 111 1 1 'I Aanrijding. Krimpen a.d. Lek. Bij het oversteken van de weg werd de hger M. Bouter door den motorrijder C. vm V. zoodanig aan gereden, dat hij in ernstige toestand naar zijn woning moest worden vervoerd. Daar dokter Von Lindern afwezig was, werd terstond de hulp van dokter Blom, van Krimpen a.d. IJssel, ingeroepen. Gemeenteraad. Nieuwerkerk a.d. IJssel. De gemeente^ raad is in openbare vergadering bijeenge roepen tegen Woensdag 13 April. In deze vergadering zal o.m. het uitbreidingsplan aan de orde komen. Verlaging IJ ebt tarieven. Nieuwerkerk a.d. IJssel. B. en W. stel len voor met ingang van 1 Mei de electri- citeitsprijs per K.W.U. te verlagen van ■30-<h» 28 cen^ en voor tat vasUeoht van 8 op 6 cent per K.W.U. Kort raadsverslag. Ouderkerk a.d. IJssel. De gemeente raad nam Woensdagavond, na een uit voerige discussie en een vrij scherpe crl- tiek van den heer L. Stam een nieuwe bouwverordening aan met 9—1 stem. De verordening op de heffing en die op de invordering der legesgelden, voor welke materie tot dusver twee verorde ningen waren, werden samengesmolten tot één verordening. Formulieren af- te geven krachtens de Motor- en Rljwielwet werden aan een heffing van 25 ct. per stuk onderwor pen, terwijl de heffing voor bouwvergun ningen werd verhoogd. Het veer op Nieu werkerk werd voor 3 jaar verpacht aan den tegenwoondigen veerman M. v. Mul lein voor f 400 per jaar. De vergoeding aan de Bijz. scholen werd nader bepaald op f 6 99 voor 1935, waardóór de school- vereenlging van het reeds ontvangen voorschot een bedrag van f823.98 moet terugstorten. Mej. B. Speksnijder. Ouderkerk a. d. IJssel. Zaterdag werd op de Nieuwe algemeene begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen mej. B. Speksnijder, die ge durende verscheidene jaren secretaresse was van de Ned. Herv. Meisjesvereen. op G-G. ,Ora et Labora”. Vele leden van de ze vereenlging gaven door hun tegen woordigheid op de begraafplaats van hun medeleven blijk. Ds. J. G. Woelde- rlnk sprak woorden van troost zwaarbeproefde familieleden. A.R.J.A. Ouderkerk a. d. IJssel. Zaterdagavond vergaderde de vereeniging van Anti. Rev. Jongeren (A.R.J.A), onder leiding van den heer W. van den Heuvel in de Chr. School I in de Kromme. Na de ge bruikelijke opening en afdoening der huishoudelijke zaken, verkreeg de heer P. M. Goudrlaan gelegenheid tot het houden van een rede over art. 7 van het A. R. Beginselprogram. In dit artikel aanvaardt de A.-R. Partij de grondwet tocK zijn yamdeeripg pver bedoeld pnt- gelijk die in 1848 gewijzigd is, als uit-

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 1