Een moeilijke kwestie. Schoonhoven Plaatselijk nieuws ken LIL 1938 ZESTIEN BLADZIJDEN. VRIJDAG 22 APRIL 1938 Ne. 7M8. toenade- en correspon- zU nog een lige van MAKE- K. ▼an bestuur IRAAN. agenda: oeren van van me- rizake ver- rit aan 't dat wan- »n wordt, uld er- NA HET AUTO-ONGELUK TE CAPELLE A.D. IJSSEL. Luchtbeschermingsdienst. Benschop, in het benedenlokaal O.L. school no. I had was In Het het uizan. lering op urgemees- g de heer ie nurge- g voor ’n men toch i W. niet •n 50 pCt. TERAARDEBESTELLING DER SLACHTOFFERS. MoordrechtGouderak. Indrukwekken de plechtigheden waren de teraardebe stellingen van vier van de vijf slacht offers, die in de nacht van Zondag op Maandag op zoo tragische wijze onder de gemeente Capelle a.d. IJssel om het leven zijn gekomen. Onmiddellijk bij het binnenkomen In de gemeente Moordrecht bemerkte men Don derdag, dat er algemeene rouw heerschte in deze gemeente. Om 11 uur begon de klok met haar sonoor geluid te beleren, ten teeken dat één der jongemannen uit de ouderlijke woning werd gedragen. De eerste, die ten grave werd gedragen, was de 25-jarige Arte Palsgraaf. Toen de lijk stoet de begraafplaats naderde, zag de geheele omgeving zwart van de vele be langstellenden, zoowel uit de omgeving bUUjker ils die in motivee- nslachtl- belasting ieder be- roerbaar- lentages! taal als mogelijk m voor- i i» ech- k er toe niet ver- aan de len prijs-*. GEVONDEN VOORWERPEN. Een muts, een ceintuur, een ruim, een poppenmuts. Inlichtingen politie bureau. 70e JAARGANG. NIEUWSBLAD VOOR ZUID KDLLAND EN UTRECHT 1 SCH00NH0VEN5CHE COURANT I Telef. 20. Tel.-Adres: Vaunooten S. A W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. L nog op, eeft. ■eft, aan- 3, wordt i van de van Dorp n Zweer® il stemde SPAARBANK HANDELS- EN LAND BOUW BANK. In het faillissement der stichting „De Spaarbank” van de Handels- en Land- bouwbank is, blijkens een advertentie in dit nummer, thans de slot-uitdeelings- lijst ter griffie van de Haagsche recht bank gedeponeerd. SCHAKEN. A.s. Maandag speelt het eerste tiental van „Denk en Zet* een wedstrijd in het Nutsgebouw. Tegenstander is het eerste tiental van de sterke schaakvereeniging „Kijk Uit", van Oude water. Zondag her- machinist des ver- sting be ste moge t menig aakt. üieidsbe- jorspron- dsbe sluit, ‘chtvaar- n besloot irtenis te og billijk >lle zalen It, dat er is, doch drag als gaat ech- om het le kanten BOUWPLANNEN. Wij vernemen, dat de heeren W. A. de Gruljtar en J. H. Suur plannen hebben tot de bouw van vier of vijf woningen aan de Oranjelaan. De huizen zouden komen op een perceel ten Westen yan VIJFTIG JAAR WATERMOLENAAR. Lopik. Op 2 Mei zal de heer Joh. de Lange, watermolenaar op de tweede Lo- piksche Molen, 50 Jaar als zoodanig in functie zijn. De heer De Lange is 73 jaar. Een halve eeuw reeds heeft hij met zijn vrouw, die 75 jaren telt, zich de afgelegen woon plaats in de polder getroost. Het molenaarschap zit blijkbaar de fa milie De Lange in het bloed. De vader van den a.s. Jubilaris heeft die betrekking zelfs 60 jaar vervuld en wel op de molens onder Zevender, waar op het oogenblik nog een andere zoon als zijn opvolger in functie is. De heer Joh. de Lange geniet de ach ting en de waardeering van zijn dorps- genooten en superieuren. Bij zijn 40-jarig jubileum werd hij onderscheiden met de bronzen eere-medaille in de orde van Oranje-Nassau. Ongetwijfeld zullen thans velen zich met hem verheugen in zijn gouden feest. vijst naar dat wij- indertijd. i bedrage gemeen- westle ad- tt Wijnen de erven jn, waar in het rapport van het Bureau voor Publiciteitswaaroe wordt vermeid: Dit blad heeft agenten denten o.a. in de volgende gemeenten: Alblasserdam, Arkel, Ameide, Ammerstol, Benschop, Bergambacht, Berkenwoude. Bleskensgraaf, Boeikop, Brandwijk, Cabauw, Capellea.d. IJssel, Giessen-Nieuwkerk, Giessen-()u lekerk, Giessendam, Gorinchem, Gouda, Goudriaan, Gouderak Groot-Amtners, Haastrecht, Hardinxveld, Hekendorp, Heikop, Hoog-Blokland, Hoornaar, Jaarsveld, Kinderdijk, Krimpen a.d. Lek, Krimpen a.d. IJssel, Langerak, Lekkerkerk, Lexmond, Lopik, Lopikerkapel, Meerkerk, Moerkapelle, Molenaarsgraaf, Moordrecht, Nieuwerkerk a.d. IJssel, Nieuw Lekkerland, Nieuwpoort, Nieuwland, Noordeloos, Ottoland, Oud-Alblas, Ouderkerk a.d. IJssel, Oudewater, Papendrecht, Polsbroek. Polsbroekerdam, Reeuwijk, Schelluinen, Schoon hoven, Sliedrecht, Stolwijk, Streefkerk, Tienhoven, Vhst, Waddinxveen, Willige-Langerak, Wijngaarden, Woerden, IJsselstein, Zevenhuizen. heid zich zou kunnen bemoeien met de electriciteitstarieven van een gemeente lijke centrale. Nog erger is het met een ander artikel (7). Minister van Lidt de Jeude had met zijn ontwerp de bedoeling een koppeling van de Nederlandsche centrales en in ar tikel 7 had hij bepaald, dat aan de con cessionarissen van die bedrijven de ver plichting kon word enopgelegd om elec- trische energie beschikbaar te houden ten gerieve van het rijk. In het nieuwe artikel kon die verplichting alleen wor den opgelegd in buitengewone gevallen, terwijl nog veranderd werd dat uitbrei ding van electriciteltswerken tot 50.000 volts vrij blijft. Deze veranderingen ma ken het aan de regeering niet meer mo gelijk de in de allereerste plaats begeer de koppeling tot stand te brengen en sa menwerking van alle centrales te verkrij gen ten bate van de electrische tractie. Er zal dus nu opnieuw naar een oplos sing gezocht moeten worden voor dit uiterst moeilijke vraagstuk. In Engeland heeft men die oplossing gevonden. Daar leveren de gekoppelde ceptrales 95 van alle stroom, daar is 10 jaar geleden al be gonnen met de bouw van het koppelnet, waarvan de kosten ongeveer 300 millioen gulden hebben gekost, maar van welke kosten in de jaren 1932 tot 1936 reeds bijna de helft is teruggewonnen door be sparing op kapitaalsuitgaven. Het reser- vevermogen (in ons land bedragend 110 is daar teruggebracht tot 30 het aantal centrales van 480 tot 155, waarvan bovendien slechts een klein deel volle et malen behoeft te werken. Het kolenver- bruik is 14 lager dan voor de koppe ling en de tarieven zijn aanmerkelijk ver laagd. Dit beteekent natuurlijk niet, dat, wat in Engeland kan, ook voor ons land mo gelijk is, daarvoor verschillende omstan digheden en toestanden te veel, maar le zend hoe gunstig de koppeling daar werkt mag men toch hopen dat ook hier te lan de eindelijk de weg gevonden zal worden om tot samenvoeging te komen. als uit Moordrecht. Op de begraafplaats bevonden zich familieleden, enkele ge- noodigden en de vertegenwoordigers van de bladen. Toen de lijkkist boven de groeve stond, werd het publiek toegela ten. Nadat de kist was neergelaten voerde de heer P. de Jong, godsdienstonderwijzer bij de Ned. Herv. Evangelisatie, het woord, die allereerst woorden van troost en deel neming sprak tot de ouders en verdere familieleden. Hierna wees spr. de talrijke aanwezigen op de roepstem welke er van dit tragisch gebeuren uitgaat voo? allen, die in dit leven staan. Namens de Amsterdamsche Ballast Maatschappij was een krans op de baar gelegd, terwijl deze Maatschappij, waar voor de overledene werkzaam was, verte genwoordigd was door een uitvoerder en den boekhouder. De begrafenisonderne mer dankte namens, de familie voor de betoonde belangstelling. Intusschen was het 12 uur. Toen hield Moordrechts klok op met rolden en begon de klok van het 16de eeuwsche Goude- raksche kerkje te luiden voor de begra fenis van den 33-jarigen Arte Kasbergen, die op de algemeene begraafplaats te Gouderak zijn laatste rustplaats vond. Voor de woning zijner cuders stond een groote menschenmenlgte in afwachting tot het oogenblik, dat de baar naar de nabijgelegen doodenakker zou worden ge dragen; een lange, sombere stoet trok het kleine oude kerkhof op. De baar was ge heel bedekt met bloemen van vrienden en familieleden. Een ontroerend oogen blik was het toen de kist in de groeve werd neergelaten; mede door de smart- uitingen van den ruim 80-jarigen vader, konden de meesten der aanwezigen hun aandoening niet meer verbergen. Ds. Oostenbrug, Ned. Herv. predikant, wees naar aanleiding van 1 Samuel 20 op het vergankelijke van dit leven. Er is, al dus spr., maar één stap tusschen dit le ven en de dood, wij denken aan de dood vaak als aan een ver verwijderde toe komst, maar het drama op de 2e Paasch- morgen bewees dat het slechts één schre de is. Gezond en vol levensmoed verliet Kasbergen zijn ouderlijk huis en de plaats zijner inwoning, slechts enkele uren later had de verwisseling met het eeuwige le ven plaats. De familie, aldus ds. Oosten brug, kan met Jeremia zeggen „Schouwt en ziet of er op de wereld één smart is als mijne smart”. Moge het de familie gegeven zijn bij Hem, die machtig is, te smeeken om met Zijn genade en kracht deze zware slag te dragen. Den aanwezi gen riep spr. toe „Gaat niet alléén door ‘t leven". Een broeder van den overledene dank te dezen voor wat hij voor zijn ouders is geweest. Ontroerd was een ieder, toen deze spr. namens een in Indië wonende zuster afscheid van zijn overleden broe der nam. De heer P. Valkenburg, gemeente-op- zlchter te Nieuwerkerk ad. IJssel, sprak namens de afd. van de Nederlandsche Aannemers- en Patroonsbond. Spr. maak te gewag van de ontroering welke er heerschte bij het vernemen van het on geluk, hetgeen nog meer tot uiting kwam toen bleek dat de heer Arte Kasbergen een der omgekomenen was. Het is dan ook met diep leedwezen, aldus spr., dat de afdeeling aan de groeve staat van een zeer gewaardeerd lid. Tot de fam. Kas bergen richtte spr. woorden van deelne ming, waarbij hij verzekerde, dat de over ledene steeds door de afdeeling hoog in eere zal worden gehouden. Vervolgens voerde de heer Bijen, oud-onderwljzer te Gouderak, het woord. Hpt was voor hem moeilijk, te spreken a^» het graf van een zoo goeden vriend, al^ er geen antwoord meer te wachten is. Inide kleine kring ging een groot man heen, groot van gaven en van hart, was hij algemeea bemind, De wejeld lag voor Woensdag rrydag. Prys bij vooruitbeU- -- per 8 f 1AO Verschynt: Maandag, en Vrijdag. Prys bij v ling: voor Schoonhoven naanden 1.25 p. post Met verzekering 15 cents meer .dvertentièn1-6 regels f 1.80 Ike regel meer f 0.20; derde pry*. Ad ver s dat dit Iseert niet achterwiel raakte het kind, waardoor het werd. Woensdagmorgen tegenwoordigheid van en eemge andere autoriteiten een begin gemaakt met de boombeplanting op het Kerkplein en de Capellelaan. Voor deze gelegenheid was de schooljeugd uitge- noodigd om aanwezig te zijn, waar dan ook gevolg aan had gegeven. De bedoeling was om de jeugd te la ten zien, wat een mooi en nuttig werk hier werd verricht, opdat de jeugd niet zoo baldadig zou zijn om de mooie jon ge boompjes te vernielen. Wie de groote prijsverschillen opneemt ▼oor electriciteit in de onderscheidene rayons, wie bedenkt welk een omslachti ge regeling noodig was voor de electrische tractie der treinen, wie daarbij nog waar neemt hoe de aan elkaar grenzende cen trales soms pogen elkaar vliegen af te vangen, zal herhalen wat door talloos ve len reeds is gezegd of gevraagd: waarom toch voor een zoo groot landsbelang geen landsregeling, waarom van al die gemeen telijke en provinciale electrische bedrij ven geen rijkszaak gemaakt, met één re geling, één prijs en één stroomsterkte? Inderdaad is dat voorgeschreven en is dat de aangewezen oplossing, maar die is niet zoo eenvoudig te geven, als men wel zou denken. De regeering heeft ’t reeds eenige malen beproefd, maar telkens is die poging mislukt en over haar laatste voorstel heeft de Kamer een zoo vernie tigend oordeel uitgesproken, dat er niet veel kans is dat het zelfs maar in behan deling zal komen. Het oorspronkelijk wetsontwerp van minister van Lidt de Jeude is tot drie maal toe gewijzigd en toen daarna minis ter Van Buuren het onderhanden nam is er weer zooveel aan veranderd, dat er van het oorspronkelijke niet zoo heel veel meer overbleef. Wat er nu van het ont werp is gebleven, is een allegaartje, waar van de Kamer zegt: neem ’t asjeblief te rug en zeg ons eerst eens wat je bedoe ling is en wat je wilt. De regeering is niet onwillig en zeker ook niet onkundig op dit terrein, maar het onderwerp is zoo ongemeen moeilijk door de vele belangen, die er mee ge moeid zijn en die veelal tegenover elkaar staan. De bedoeling van het oorspronke lijke ontwerp was dat de provinciale ver ordeningen in zake de electrlciteits-voor- sdenlng geleidelijk aan zouden worden opgeruimd en vervangen worden door een rijksregeling, maar hetgeen nu is over gebleven en door de regeering is inge diend, beoogt juist het tegenovergestelde, namelijk om de provincies het recht van verordening op het stuk van electriciteit te blijven geven en zelfs uit te breiden, soodat bijvoorbeeld de provinciale over hem open, maar hij verkoos zijp ouders tot steun en hulp te blijven. Ook in de sportwereld was hij geëerd om zijn joviale en sportieve geest. In een kring waar veelal strijd heerscht, zegt dit veel. Met een persoonlijk woord tot de familie ein digde spreker met een „Arie, rust zacht”. De begrafenisdienaar dankte voor de betoonde belangstelling, waarna allen langzaam de doodenakker verlieten. Wederom was het Moordrechts oude to ren die de klank van de doodsklok ver spreidde, nu voor P. van Vliet, 25 jaar en den 20-Jarigen J. Versteeg. Weer was de geheele omgeving van de begraafplaats gevuld met belangstellenden en een diepe ontroering maakte zich van allen mees ter, toen de stoet naderde. Voorop de ge- meente-politie, gevolgd door den begra fenisdienaar, waarachter de sombere stoet volgde. Eerst de twaalf jongelingen die Versteeg naar zijn laatste rustplaats droe gen; daarachter de familieleden, waarna twaalf jongemannen volgden met het stoffelijk overschot van v. Vliet. Indruk wekkend vooral, daar deze beide Jongelie den, die tezaam gewoond, tezaam geleefd hebben en tezaam gestorven zijn, nu te zaam werden uitgedragen. Toen de kisten in het dubbele graf werden neergelaten, voerde allereerst prof. dr. Van Mourik Broekman het woord Staande voor de kist van v. Vliet, spAlt hij woorden van troost tot de diepbe droefde familie. Vervolgens gewaagde spr. van de algemeene rouw, welke over Moordrecht is gekomen, ja, een streek- rouw, want 5 jongelingen vonden de dood. Bejaarde ouders zijn het, die hun jonge zonen naar hun laatste rustplaats dra gen. In de Bijbel leest spr. „Ik weet niet den dag van mijn heengaan”. Laat dit door leder verstaan worden, want het kan plotseling gebeuren, hetgeen deze schok kende gebeurtenis bewijst. De mensch zal vragen „Waarom? Waartoe?” Moge het de fam. gegeven worden te vertrouwen in Gods wil en besluit, geloovende aan de onvergankelijke kracht van het leven. Spr. besloot met „God zij met de rouwdragen- den, God zij met hen, die heengingen; God zij met ons allen.’ Naar aanleiding van Joh. 11 wees de heer De Jong, staande voor de kist van Versteeg, öp de ernstige roepstem, welke van dit gebeuren uitgaat. De Meester is daar en hij roept U, aldus spr. Moge het de menschen gegeven zijn, bereid te zijn als deze roepstem voor hen weerklinkt. De mensch schikke zich, om zijn God te ont moeten. Met de bede, dat de bedroefde ouders hun kracht van God mogen ver wachten, sloot de heer De Jong. De be grafenisdienaar dankte namens beide families voor de bewezen eer. Zoowel bij de teraardebestelling Palsgraaf als van v. Vliet en Versteeg, was burgemeester Brandt op de begraaf plaats, terwijl weth. De Jong en weth. Freedericks aanwezig waren bij de ter aardebestelling van v. Vliet en Versteeg. De gemeentepolitie, versterktmet vier rijkspolitiek, zorgde voor handhaving der orde op en om bet kerkhof. Ruim 3 uur was het toen wij, voor het laatst deze dag, de doodenakker verlieten, waar wij getuige waren van de algemeene rouw en deelneming, welke er in beide gemeenten heerschten. De begrafenis van het vijfde slachtof fer, den 30-jarigen P. Blonk, vindt heden (Vrijdag) op de Nieuwe Alg. Begraaf plaats te Ouderkerk a.d. IJssel plaats. JUBILEUM DS. J. W. ESSELLNK. Ter gelegenheid van de 25-jarige Ambtsbediening van ds. J. W. Essellnk, Is Woensdag op treffende wijze geble- en de wijze, ambtswerk it de er- n en de eent, dat m is met ooid, on- van het it de ge- dus ook Ie beide alvereen. •lo-Club”, i organi- Iragen te ■n zelfde sten, dat, ult- rsnee re- an 10 tot waar te- lun reis- ting-per- I I l al een kan de ring van 'jn klein- aan ons larzel die belasting ken, hoezeer zijn persoon waarop deze predikant zijn verricht, gewaardeerd wordt. Het sprekendst kwam dit uit in een samenkomst Woensdagavond in de Ger. Kerk te Doorn gehouden, onder leiding ran den heer P. Kraan, voorzitter der 10 uur werd in den burgemeester Ammerstol. Het 7-jarig zoontje van den heer Jac. de Jong aan de Achter weg, dat op een stilstaande auto geklommen, viel, toen de auto zich beweging zette, van het spatbord, beentje van ernstig gekneusd jublleum-commissie. Nadat de voorzitter ds. Essellnk en zijn gezin op zeer waardeerende wijze toegesproken had, waaraan hij de wensch verbond, dat God den herder en leeraar in zijn verdere leven nabij zal zijn en hem een gezegende arbeidsperiode nog moge geven, werd gezongen Ps. 20 1. Hierna voerden het woord de burge meester van Doom, baron J. H. E. van NagelL ds. R. de Jager, uit Amerongen, namens de classis Utrecht, ds. Toren beek, namens de kerken van Driebergen en Amerongen; ds. K. Schouten, namens de kerk van Wateringen, ds. J. Hoekstra namens de kerken van Schoonhoven en WUlige-Langerak en ds. A. J. Fanoy na mens de kerk van Eindhoven. Deze laat ste drie sprekers vertegenwoordigden ge meenten, waar de jubilaris vroeger had gestaan en vertelden van de herinnerin gen aan de arbeid en de persoon van den predikant. Behalve ds. Hoekstra vertegenwoordig den de ouderlingen G .J. van den Bergh en S. van den Oever de gemeenten Schoonhoven en Willlge-Langerak. Talrijke eadeaux werden aangeboden. Tenslotte sprak ds. Essellnk een woord van hartelijke dank. genoegen rordering. dit voor- hlermede ■dt, een :t moet ABONNE’d, di« zich aan onze adimnistrati» opgeren voor de rerzelcenng, zyn volgen» de viutgeitelie bepalingen regen ongevallen verzeker 1 voor belragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVB.4NK re Schiedam, van QAAri Ouidtn by ‘e’ensl*n8e Ann üulden by Qnn Gulden bij verlies Gulden by verliet Gulden bij verliet zzr» Gulden by verliet van De verzekerde moet in het ongeschiktheid. vIVJVz overlijden. van hand oi voet, v»n een oog. IVv van een duim. l/V een anderen vinger. bezit zin van een poli» Jubileum. Nieuwerkerk a.<L IJssel. denkt de heer Adr. Potuijt, aan het stoomgemaal „Van Gennep” de dag waarop hij voor 25 jaar als zooda nig werd aangesteld door het van de Zuidplaspolder. De bouwmanswoning aan de 's-Gra- venweg, voorheen het eigendom van den heer v. Vianen, zal onder leiding van de bouwkundige P. Valkenburg, worden ver-« bouwd tot twee woonhuizen -v Ad’ tikt regel meer plaatsing halven tentien worden gratit plaatst in »De Gorcumer’C de Prinses Jullanastraat, dat daartoe, zoo mogelijk, van de gemeente zal wor den aangekocht. der Woensdagavond een bijeenkomst plaats van het personeel van de Luchtbeschermingsdienst, terwijl voorts nog enkele genoodigden tegen woordig waren. De leiding van deze a- vond berustte bij den burgemeester, die tevens een inleiding hield over de betee- kenls, het doe’ en de werkwijze van de luchtbeschermingsdienst, in het bijzon der in deze gemeente. Allereerst wees hij er op, dat het luchtwapen reeds thans een voorname pjpats inneemt en dat dit, als gevolg van de voortschrijding der techniek, bij komende oorlogen een nog voornamer rol zal gaan bezetten. Hoewel het te betreu ren is dat de voortschrijding der tech niek gebruikt wordt tot modemiseering van het oorlogsmateriaal en*daardoor de wijze van oorlogvoeren steeds gruwelijker wordt, zal met deze feiten toch terdege rekening moeten worden gehouden. Nochtans kan gezegd worden, dat hier te lande te weinig rekenschap daarvan wordt gegeven, getuige de geringe be langstelling voor de luchtbescherming, vooral bij de burgerbevolking. Daarom verheugde het spr. zeer dat er in de ge meente die belangstelling is, waardoor het mogelijk is gemaakt dat de dienst behoorlijk kan functioneeren. Vervolgens gaf spr. nog een uiteenzetting omtrent het luchtbeschermingsplan, hetwelk voor deze gemeente is goedgekeurd. Tenslotte werd de oefening voor 28 April nog be sproken. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd eenig gebruik gemaak, De heer C. P. van Beusekom, gemeente secretaris, vertolkte de dank der aanwe zigen aan den burgemeester, voor diens duidelijke uiteenzetting.

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 1