I ES I LANDVERRADERS. Plaatselijk nieuws Schoonhoven 4 v. s- - TIEN BLADZIJDEN. MAANDAG Zö APRIL 1938 3ta. W- 4 défilé van de Oranje- A ff Aanbesteding. SUedrecht. Het ÉOON -IOVEN Jen in volksaard zooveel, dat men moet af vragen of bet wel zonen wordt van gehouden, geïnstalleerd en A. GEVONDEN VOORWERPEN. Een muts, een ketting, een vulpotlood, een zilveren dop van een flesch. Inl bjj de Politie. Als de A. De worden i .De lo. 6 Loplk. Onder leiding van den voorzit ter TAJ3 de piaatseiljke afdeeling van de „Oranje Nassau*. Loplk, Jaarsveld en Willige-Langerak. In de vergadering van het Algemeen Be stuur van de Oranjevereenlglng „Oranje Nassau” zijn allereerst de diverse buurt- commlssles voor Lopikerkapel, Jaarsveld, Loplk, Cabauw en Wllllge-Langerak aan gewezen, terwijl verder besloten werd op 30 April en 31 Augustus ba. géén feesten te houden, doch wél in September, in verband met het 40-jarig regeerings-ju bileum der koningin. Dan zal een groot Oranjefeest gegeven gorden. blijvend tekort te kunnen dekken, definitief besluit werd hieromtrent niet genomen. Inplaats van wijlen heer - - - - tot bestuurslid gekozen. Mishandeling en beleedigfng. Krimpen a.d. Lek. De politie heeft procesverbaal opgemaakt tegen C. R. We gens mishandeling van W. v. W. Door C. R. Is een klacht wegens beleedlglng In- gedlend tegen W. v. W. n 't land bijzonderheden de advertentie GEMEENTERAAD. Een openbare vergadering van de ge meenteraad is belegd tegen Vrijdag 29 April, n.m. 2 uur. De punten van behan deling zijn: 1. Vaststelling der raadsnotulen van 28 Februari 1938; 2. Ingekomen stukken; 3. Wijziging gemeente-begrootlng, dienst 1937 en 1938 4. Benoeming van een on derwijzer aan de u. 1. o. school; 5. Vast stelling van een raadsbesluit tot onder- handsche verhuring van wellanden en landerijen; 6. Schrijven van Ged. Staten omtrent de kaasmarkt alhier; 7. Schrij ven van Ged. Staten over de gemeente- begrootlng, dienst 1938 7a. Bespreking grenswijziging Bergambacht; 8. Eventu eel verder voorkomende zaken. VEERTIGJARIG JUBILEUM. Op 26 April 1898 trad een jongmensch, genaamd C. de Rijk, in dienst van de firma Goedewaagen en Zn. als jongste be diende voor het kantoor te Boskoop. De heer De Rijk vervulde die betrekking 5 jaar en werd toen geplaatst op het hoofd kantoor der firma te Gouda, waar hij 15 jaar werkzaam was en alle afdeelingen doorliep tot en met de positie van kas- rier. In 1918 werd de heer De Rflp: geplaatst te Schoonhoven, waar toen* Asls agent werkzaam was de heer A. v. d.'Heuvel. Met de komst van den heer De Rijk werd het agentschap omgezet In een bijkantoor, waarvan de heer De Rijk directeur werd, welke betrekking de jubilaris nog ver vult r VERJAARDAG PRINSES JULIANA. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Juliana, houdt de Oranjeveree- Luchtbeschenning. Berkenwoude. Als plaatsvervangend hoofd van de luchtbeschermlng is thans aangewezen de heer K. Kievit hoofd van de openbare school. Gemeenteraad. Krimpen a.d. Ussel. De gemeenteraad Is tegen Woensdagavond 8 uur in open bare vergadering bijeengeroepen. Jubileum. Krimpen a.d. Ussel, Dinsdag herdacht de heer T. Speksnijder, chef-teekenaar bij de C. v. d. Giessen en Zonen’s Scheeps werven, den dag, waarop hij vóór 25 jaar als teekenaar In dienst trad. Er was hem verzocht die dag niet voor half tien op het kantoor aanwezig te zijn. Toen hij er op die tijd aankwam, trad de procuratie houder, de heer Holdermans hem tege moet en geleidde hem naar de directie kamer. Hier werd de heer Speksnijder ge complimenteerd en „gehuldigd” door de beide directeuren, de heeren v. d. Gies sen, die hem leder afzonderlijk toespra ken en waarbij de achting bleek, die men hem toedroeg. Hierna werd de Jubilaris naar het ad ministratiekantoor geleid, waar het vol ledige kantoorpersoneel, zoowel van de administratie als van de teekenkamer aanwezig was. alsmede enkele afgevaar digden van de bazen van de werf. Hier voerde Ir. Boenenbakker, namens alle af- deellngen het woord. Ook hieruit bleek duidelijk, de vriendschap en hoogachting voor den Jubilaris. Vele en mooie stoffe lijke blijken van belangstelling van direc tie en afdeellngen droegen er toe bij, deze dag tot een onvergetelijke voor den heer Speksnijder te maken. De Jubilaris dankte geroerd huldiging en noodlgde allen uit, avonds In zijn huiselijke kring deze dag op eenlgszins feestelijke wijze te beslui ten. Verschijnt:Maandag, Woensdag en Vrijdag. Frysbu vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per I uiaanden 1.25 p. post f 1.50 Met versekenng 15 cents meer nlglng Zaterdag des namiddags 2 uur, een ringrljderij voor versierde fietsen, om geldprijzen enwel voor Jongens en meis jes, zoowel van buiten als van binnen de stad. Er wordt tevens een prijs beschik baar gesteld voor de mooist versierde fiets. De bedoeling is, daarna een ringrljderij te organlseeren voor motorrijwielen met of zonder zijspan. Verder vermeldt het programma een Garde enz. Voor verdere verwezen naar Woensdag aa. bracht namens de controlecommissie gun stig rapport uit waarna de secretaris penningmeester werd gedechargeerd. De uitkeermgen voor 1938 werden ongewij- zigt vastgesteld. Uit *t jaarverslag bleek, dat de vereeniging op 1 Jan. 711 leden telde. Voor 14 patiënten werden verpleglngs- kosten betaald voor 335 verpleegdagen. Vier maal werd amandelen knippen ver goed. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Aantjes en W. Boer, werden beiden met algem. stemmen herkozen. In de controlecommissie werden benoemd de heeren J. Horden en A. J. de Jong. Bij de rondvraag werden enkele vragen gesteld, welke de voorzitter beantwoord de, waarna hij de vergadering sloot. Gouderak. Bij een 5-jarig kind van den heer S. Is kinderverlamming geconsta teerd. Het kind is naar het ziekenhuis te Gouda overgebracht. De h't van den bode 8 schrok Za terdagmorgen van een vrachtauto. Het dier sloeg op hol, waardoor het tuig en het lemoen werden gebroken, waarna *t de dorpsstraat inholde, waar het ten slotte tot staan werd gebracht. Geluk kig werden geen persoonlijke ongeluk ken veroorzaakt. Zwembad „Schuagt”. Krimpen a.d. Lek. Onder voorzitter schap van den heer C Roos had in de zaal van den heer van Namen een ver gadering plaats van de aandeelhouders van het zwembad „Schuagt". Nadat ver schillende verslagen waren uitgebracht, werd breedvoerig besproken, welke maat regelen genomen moesten worden om het Een nog den Staat werd de heer P. Boogaerdt Buitenbanden vanaf 75 ct. Kettingkasten vanaf 75 ct. [«beschermers 4-deelig vanaf 60 ct. Binnenbanden vanaf 40 ct Pendalen vanaf 60 ct bij I. K. SNOEI Stadhuisstraat 7-9, Lopikerstraat 43 Schoonhoven voor de des Ad verten tiën 1-6 re vela 1.30 elke regel meer f 0 20; derde plaatsing halven prije. Adver- tentièn worden gratis ge plaatst ia ,De Oorcumer”. De twee aan elkaar grenzende landen Duitschland en Nederland, bewoond door afstammelingen der Germanen, verschil- zich van één stam zijn. Den Nederlander is de vrij heid boven alles lief, vrijheid van gods dienst, van denken, van spreken, vrijheid in handel en wandel. De Duitscher daar entegen schikt *zlch gaarne, zelfs met welgevallen in zoo streng^ tucht en on derwerping, dat elk spoor van vrijheid verdwijnt en als die tucht overgaat in tirannie en onderdrukking, dan bemerkt hij dat nauwelijks. Verhoudingen en toe standen als in ons land ondenkbaar zijn, worden bij onze Oostelijke buren zonder mopperen aanvaard en in dat land ziet men de kinderen met hartstocht en met de ernst en stramheid der volwassenen lich overgaven aan militaire oefeningen. Onder het tegenwoordige regime is elk gjjoor van vrijheid verdwenen, wie an ders denkt dan de regeering, wordt op gesloten en wie het onderneemt een par tij te vormen in oppositie met de regee- ging, zou met de dood worden gestraft. In ons land is dat anders, men kan tn woord en schrift crltiek uiten over de regeering, men kan partijen oprich ten, die het uitgesproken doel hebben tegen deze regeering te strijden. Het is dus zeer verklaarbaar dat de Nederlan der een sterke afkeer heeft van bet Dultsche nationaal socialisme, zooals dat nu wordt toegepast of beter gezegd: WPgelegd. Toch geldt dat niet voor allen. Er is, «ooals we gemeld hebben, een groep met de lang ademige naam Nationaal So cialistische Nederlandsche Arbeiders Par- WJ, die het Dultsche stelsel bewondert en W«1 zondanig, dat zij er naar streeft ons tand bij het rijk van Hitler te voegen. De- ■e N.8.NA.P.-ers bewonderen niet sléchts de Dultsche onvrijheid, maar zij gaan ■oover, dat zij hun eigen aard verloo chenen en de Dultsche overnemen. Zij gingen niet het Wilhelmus, maar het te genwoordige Dultsche volkslied, zij be groeten elkaar op Dultsche wijze met ^He.11 Hitler” en dragen hakenkruizen. Als die uitzonderlijke Nederlanders er naar zouden streven zich onder Dultsche dwang te stellen, zou niemand zich daar tegen verzetten, doch hun doel Is niet zich zelf maar geheel Nederland onder de Dultsche hiel te schuiven. Openlijk maken zij daarvoor propaganda: aan sluiting bij Dultschland en zij spreken van het goede voorbeeld der Oostenrijk- sche kameraden. Deze groep van land- WANDELCLUB „D.O.T.", De R.-K_ Wandelvereeniglng J3.O.T." vertrok Zondagmorgen half zeven naar Oudewater. De tocht van ongeveer 26 KJd. diende als laatste voorbereiding voor de wedstrijd over 30 KAL, waaraan „D.O.T.* ajs. Zondag te Schiedam deel neemt Na In Oudewater ter kerke te zijn ge weest. werd de terugtocht, evenals de heenreis, over Cabauw, aanvaard. Gezien de resultaten van deze wandel tocht, zien de leden van .JD.O.T." de aa. Zondag hoopvol tegemoet. verraders streeft er dus naar te komen onder een bewind, waarin zij niet zullen mogen doen, wat zij thans doen. Als zij daar zouden beproeven een partij op te richten met het doel Duitschland aan een ander land toe te voegsn, zou hun leven ontijdig beëindigd worden. Men kan lachen om die dwaasheid en de schouders ophalen over zulk anti-Ne- derlandsch werk en ook wij gelooven niet, dat de aanhang van de N.SU.AP. ooit met 3 cijfers geschreven zal kunnen worden, maar er is daaraan een ander gevaar verbonden. Duitschland verkeert In een roes van macht en grootheid, het heeft het Verdrag van Versailles ver scheurd, een leger en vloot georganiseerd, het bewapent zich zoo onmatig, dat alle Ijzeren hekken in dat land aan die be- wapeningsmanie worden opgeofferd, het heeft Oostenrijk geannexeerd, het kijkt uit naar Tsjecho Slowakije en wie weet, welke geweldige plannen nog meer broe den In de hoofden der leiders. Dan zou het kunnen zijn, dat een voorwendsel ge noeg is om ook ons land te grijpen en on der Dultsche slavernij te brengen. Dat voorwendsel kan dan dit zijn, dat de Dultsche leiders betoogen: een groote groep Nederlanders vraagt en elscht van ons, dat wij hen onder onze bescherming nemen. Men weet, hoe weinig nauwkeu rig staatslieden zijn als zij plannen sme den, zich van een ander land meester te maken. Dan tellen zij niet, hoe groot hun aanhang Is in dat land, maar dan spre ken zij zonder eenig gewetensbezwaar van een groote groep, een sterke partij, een meerderheid, de besten uit het land, of van een sterke minderheid onderdrukt door een zwakke meerderheid. Dat zou men ook hier kunnen toepassen, wanneer de begeerte van het Derde Rijk naar on ze -lar-louwen zou uitgaan. We zouden daarom de pro-Dultsche antl-Nederlanders, die snakken naar de heerlijkheden, welke hun In Duitschland wachten, In overweging geven: vensbmel al uw N.S.NA.P.-ers, stap gezamenlijk in een auto en rijdt naar ’t land van Hitler. Niemand zal pogen u tegen te houden of zal uw vertrek betreuren maar laat ons allen, die niet gediend zijn van sla vernij. onze vrijheid. Misschien wordt gij In Duitschland met de gebruikelijke snau wen en brutale bevelen ontvangen en toe gelaten, maar ge kunt er zeker van zijn, dat men daar, evenmin als hier, bewon dering zal hebben voor mannen, die hun land willen verraden en overleveren. K. Arch, en Ing. bureau A Nleuwpoort alhier heeft ondershands aanbesteed het bouwen van een concert zaal met vergaderlokalen, conciërgewo ning enz. te Zwijndrecht. Ingeschreven werd als volgt: J. Nodelijk te Dordrecht f 30640; A. Boogertman te Dordrecht f 29430; Joh. Sprong te Zwijndrecht f 28400; A Hljbeek te Zwijndrecht f 27995; H. Kortman te Dordrecht f 27858; P. den Dikken te Zwijndrecht f 27424; A. Brandwijk te SUedrecht f 26347. Jubileum Chr. Schoei Wollenfeppenweg Zevenhuizen, Donderdag za| in het ver gaderlokaal aan de Rotte een feestmid dag worden gegeyen voor de kinderen der Chr. School aan de Wollenfoppenweg. Deze middag wordt de kinderen gegeven ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der school, het 25-jarig Jubileum van het hoofd der school en het 25-jarig jubileum als onderwijzeres van mej. Heuvelink. Vrijdagavond zal in hetzelfde lokaal een avond worden gehouden met de oud- leerlingen, terwijl Woensdagavond 4 Mei de offlcieele herdenking en huldiging zal plaats hebben. Behalve dé reeds genoem den jubileeren: de heeren D. J. Bos en H. Stofberg, die vanaf de oprichting al be stuurslid zijn; de heeren A. Verduin en W. N. Dijkshoorn, die sinds de oprichting zitting hebben in het dagelljksch bestuur der vereeniging resp. als secretaris en penningmeester. In 1913 werd onder leiding van ds. Pie per, Ned. Herv. predikant^ thans te Ooa- ter Nljkerk, tot oprichting besloten; ach tereenvolgens fungeerden als voorzitter ds. Kayne, thans te Rhenen, terwijl ds. TJ. Tak thans de functie vervult. De school heeft zich vanaf de oprichting af steeds In een gestadige groei mogen verheugen. Ondanks enkele schommelingen In het leerlingen aantal kon het aantal leer kracht enworden uitgebreid. Neemt de jubilaris een vooraanstaande plaats in het schoolleven in, niet minder is dit in het kerkelijk en maatschappelijk leven. Jarenlang is de heer v. Kooten, lei der der Zondagsschool, lid van de Kerke- raad en later notabel der Ned. Herv. Kerk en lid van het Evangellsatiebestuur. Reeds jaren maakt hij deel uit van de commissie tot wering van schoolverzuim. Vanaf de oprichting heeft de heer Van Kooten ook zitting in het bestuur van de afdeeling Moercapelle-.Zevenhuizen der vereeniging „Het Groene Kruis" als lid van de pl. commissie der BIJz. Vrljw. Landstorm is hij ook hier een der actieve leden, terwijl de Jubilaris verder nog tn talrijke andere vereenigingslichamen zijn medewerking verleent. In dit op zich zelf aangewezen landelijke gedeelte der ge meenten Zevenhuizen en Hlllegersberg, Is hij een vraagbaak voor velen, een per soon die steeds voor ieder, ongeacht rich ting of kleur, met raad en daad gereed staat. Mej. J H. Heuvelink werd eveneens I Mei 1913 als onderwijzeres aan de school aangesteld en wordt nog steeds, door oud-leerllngen als „de Juffrouw” aange sproken. Door haar vriendelijk en hulp vaardig karakter heeft zij zich ook hier algemeen bemind veten te maken. 79e JAARGANt». NIEUWSBIAD VOOR ZUID HOLLAHO EN UTRECHT S SCH00NH0VEN5CHE COURANT f LJ T«lrf. 20- Td-Adror. Vinnoot™ W. N. VAN HOOIEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Pculreksning 13763. L ABONNÏ‘8, dl. »ioh md on» MmiaiHnU. opg.T.a toot d. „ruUnag. Tolg.D, da rMlglililla Bap*ün<aa oaja.aUaa ranakarl tour kadntao, jaaMrdorgd door da NIBUWB HAVBAKK la Sohiadam „o 9 AA A Ould“ bï ■•’«“•'«“ga A AA °“ld,“ bÜ onn Ouldm bi) T.rlia, 9AA Quld'“ b’ T,,U“ inn Gulden bü TerliM Gulden b|) .«rile, ren Do rereekerde moet in he> ZWV ongeschiktheid. UW orerlijden. «jVJV van hand ot voet, van een oog. IvU van een duim. v/V een anderen vinger. bezit zjn van een polu Weddenschap. Groot-Ammera. De heer J. de G. alhier ging een weddenschap aan met de tim merlieden T. v. L. en J. v. A., dat hij 30 gekookte kippeneieren achter elkaar zou opeten, dubbel betalen of voor niets. De eitjes werden geschild en de G. at ze alle 30 achter elkaar op, zoodat hij de wed denschap had gewonnen en de heeren T. v. L. en J. A. moesten de eieren be talen. Gevonden: een Jas en een glacé handschoen en een hflftbeschermer van een rijwiel. Te bevr. gem -veldwachter. Gorinchem. Het paedagogisch getuig schrift, bedoeld In art. 38 der Ntjverheids- onderwljswet. behoorend bij de akte bouw kunde, Is behaald door den heer J. Ste- geman. „Door allen, voor allen* Goudriaan. De vereeniging voor Zieken- huiiverpleglng „Door allen voor allen", hield haar Jaarvergadering in de boven zaal van café Baron. Aanwezig waren 13 leden. De notulen werden onveranderd vastgesteld. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Utrecht werd de secretarls-penningmeester, de heer W. Boer, aangewezen. Een verslag van de vo rige algemeene vergadering werd voorge lezen, waarna de rekening, boekjaar 1937, werd vastgesteld met aan ontvangsten f 1563.32, uitgaven f 1640,23, nadêellg saldo f 136,91, waardoor de reserve op 1 Jan. 1933 f 2951,33 bedroeg. De heet Vos BIJz. Vrljw. Landstorm, burgemeester L. Schuman, werd op het Gemeentehuis te Loplk een vergadering nieuwe leden werden heeren W Dapper, uit’jaarsveld H. Oerbekke, pastoor te Cabauw. Besloten werd meer propaganda vooi de B.V.L. te maken en In het najaar een propaganda-avond te organlseeren. Ver der zal contact worden gezocht met d» burgerwacht. Kalverenmarkt Oudewater. Op de kalverenmarkt wa ren slechts 15 stuks aangevoerd, prijzen f 3—6 per stuk. Handel vlug. Aanbesteding stempellokaal. Reeuwijk. B. en W. hebben Vrijdag morgen ten gemeentehuize aanbesteed het bouwen van een stempellokaal voor werkloozen op een terrein aan den Raad huisweg. De uitslag was als volgt: L. Heemskerk f 1210; C. J. Smit f 1124; Adr. Bontenbal f 1070; C. Macdaniël f 1066; A. P. de Klerck f 1022; F. A. v. d. Weel f 979; C. D. v. d. Starre f 960; Heemskerk f 950; J. M. Plak f 909. begrooting was f 1280. Alle Inschrijvers zijn te Reeuwijk woonachtig. De gun ning geschiedt later. Het vijfde slachtoffer. TERAARDEBESTELLING P. BLONK. Vrijdagmiddag 12 uur had op de nieu we algemeene begraafplaats te Ouderkerk a.d. Ussel de teraardebestelling plaats van het vijfde slachtoffer van het auto- ongeval in de nacht van le op 2e Paasch- dag te CapeUe a.d. Ussel, n 1. de 30-jange timmerman en aannemer P Blonk. Als dragers fungeerden de bouwvakpatroons uit de gemeente, benevens enkele be stuursleden van de scnietvereeniging „Joubert". Toen de kist in de kapel der begraaf plaats was opgebaard, en familieleden, dragers en de vele belangstellenden iich daaromheen hadden geschaard, nam de heer A. de Redelijkheid, godsdienstonder wijzer, het woord. Spr. memoreerde, met ontroering, hoe het bericht v»n dit vree- zelijk auto-ongeval ieder had geschokt, hoe ook de broeder van den overledene Jaar geleden door verdrinking om het leven kwam en hoe zijn moeder deze slag niet te boven heeft kunnen komen, zoo- dat ook zij de weg van alle vleesch is gegaan. Tenslotte wenschte spr. de zwaar beproefde familie Gods ondersteuning en hulp toe. Daarop werd het woord gevoerd door den heer Pl. Klein Oefenaar uit Rot terdam, die wees op de macht en de heerschappij van de zonde. Hoewel de mensch kan spotten met de dood, als het er op aan komt, doet hij alles om hem te ontwijken. Er is een krachtdadige hand Gods noodlg, want ook niet door ongeval len als dit, zal iemand er toe komen God te zoeken. Voor te wees ipr. er op, hoe moeilijk het is voor de familie om dit kruis te dragen. Hij illus•*-?-,i’de dit met een voorbeeld uit het leven van David, den koning van Israel. David kon met zijn God door sterke benden dringen en over een muur springen, maar hij kon niet zijn rebelleerenden zoon Absalom overgeven, maar ging weenende achter hem, uitroepend: „Absalom, mijn zoon, dat Ik voor u gestorven ware”. Ook wenschte spr. de familie toe dat dit ster ven aan hunne harten mocht worden ge heiligd. Daarop dankte de heer J. C. van Reeuwijk, begrafenisondernemer, de spre kers, waarop de bouwvakpatroons hun collega grafwaarts droegen en ter aarde bestelden. Ammerstoi. Er heeft zich een comité gevormd, bestaande uit de heeren Dr. J. B. Th. Hugenholtz, J. C. flprik en A. Brand, om bij het afscheid van burge meester J. Koolman op 30 April; een be wijs van erkentelijkheid aan te bieden'.

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 1