I SCHOONHOVENSCHE COURANT Stoft®” TWEE MANNEN. SPAAS Schoonhoven Plaatselijk nieuws Mei- Aanbiedingen Bahlmann W* ZWAAN belastingzaken J FOTO „LUX” SS m ra 19» Nb. 7M3L ZESTIEN BLADZIJDEN. VBUDAG I MEI 1938. TH JAARGANG. NIEUWSBLAD VOOR ZUIDHOLLAND EN UTRECHT JANK TE h*nd ot voet, jur. van K. een Speciale collectie zwart en blauw tot de grootste maten. er ernstig ivangenis- GEVONDEN VOORWERPEN. Een nijptang, een groene ceintuur. In< lichtingen bij de politie. i den ionen deze met ge- 14 RECLAMEDAGEN Op alle wollen Mantel- en Japonstoffen 1O korting GOUDA ACCOUNTANTSKANTOOR DOROR6CHT CERAMSTRAAT 84 TIL 6650 ;en goed idee ge ïnd” te organlsee- U zult versteld staan, wat wij U voorleggen in: MANTELS COSTUUMS COMPLETS JAPONNEN HOEDEN JjJNDERKLEEDING Onze Mei-aanbiedingen stellen U in de gelegenheid prettig en voordeelig te sla gen, daar ook onze prijzen zéér laag zijn. .1 T«tef. 20. Td.-Adr«a: V.n.ool.n S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Po.lr.k.nint 13783. L Ameide. 2 ziekvereenlging „Unie’ worden gruwen wonderen, ereikt. !4 B 2 9Ï< 17 MC B 21: B T H e 10 M r< ntikker. it, had op t van het ugeslagen. n. Eisch: hechtenia jen hech» DE WEG KRIMPEN A.D. IJSSEL— SCHOONHOVEN. Maandag heeft te ’s-Gravenhage de aanbesteding plaats van het ma ken van een weglichaam voor de aanleg van de povinciale weg Krimpen a.d. Us- selSchoonhoven, gedeelte Krimpen a.d. IJssel—Bergambacht, tusschen km. 2 en km, 4. end, ver in tonrech- een boetr Elegante modellen, prima coupe en afwerking in een enorme verscheidenheid, zóó is de samenstelling in al onze afdeelingen. R IJ M E R IJ. Wanneer een concurrent kwaad spreekt [over het werk van een ander, Dan handelt hij toch heusch niet schrander Weldenkend publiekkeurt ’t nimmer goed, Indien de concurrentie zooiets doet. Gaarne willen wij ons wérk voorjaren en [jaren garandeeren; Al wil een Concurrent dan ook het [tegendeel beweren. Kleiweg 80 - Gouda - Telefoon 2656 91804 96 9WH tt 91868 ’0 98807 )6 MM2 13 24906 U3IS lediging. ludswaard, ildwachter en „leu- weten, dat che ver- ik wegens aan was de veld- te dingen it, dat de Dan moet maar uit- Hitler, de vroegere verversknecht en Mussolini, de vroegere metselaar, zijn bij elkaar in de Eeuwige stad. Ja, de koning van Italië is er ook, maar wie let op hem, hij mag mee naar het station om den gast af te halen en hij rijdt met Hitler naar het paleis, maar dan wordt Zijne Masjesteit terzijde geschoven en gaat hij gelaten zich met zijn muntver zameling bezighouden. „Ik en de koning” heeft Mussolini eens gezegd. De twee eigenlijke staatshoofden gaan dan met elkaar confereeren en wat zij besluiten is wet. Het is wonderlijk, wat daar op die his torische bodem van Rome geschiedt. We verfoeien de regeeringstelsels van Italië en Duitschland, we beklagen de men- schen, in die landen, zonder schijn of schaduw van vrijheid, zonder eenige me- defcegging, zonder ooit een regeeringsper- soon verantwoording te kunnen vragen en die in gestadige vrees leven om, zon der eenige vorm van proces te gearresteerd en opgesloten. We van die stelsels, maar we bev wat de twee mannen hebben hei Duitschland, door de slechts aan wraak denkende overwinnaars, neergeworpen, verdrukt en vernederd, voortstrompelend als een bedelaar, moedeloos, weerloos, on bewapend, zonder zelfbewustheid, sukkel de na de vrede van Versailles hulpeloos voort. Toen kwam Hitler, ulterlljk geen forsche figuur, maar Innerlijk kennelijk een krachtmensch. In enkele jaren wij zigde hij alles, duwde Duitschland om hoog, gaf het zelfrespect en kracht tot daden, verbrak de banden, waarmede de entente Duitschland had gekneveld, vorm de een leger, een vloot, deed zijn aan spraken gelden en maakte het rijk weer tot een mogendheid, waarmede duchtig rekening wordt gehouden. Met Italië was 1 nog droever. Na de troteche Romeinsche tijd was Rome een stad van vervallen grootheid geworden, waar voortdurend gestreden werd tus schen het geestelijk en wereldlijk gezag, Italië was verdeeld in een aantal elkaar bevechtende rijkjes. Vreemde heerschers trokken Rome binnen, de groote hoofd stad van een nietig land. Over het vor men van een nieuwe eenheid werd wel gedacht en gesproken, maar tot de daad kwam het niet. Het land was doodarm, het volk miste geestkracht en werklust en werd een volk van bedelaars en roo- vers. Vele jaren duurde dat kwijnend be staan en in de wereldpolitiek werd Italië in het minst geen rekening houden. De wereldoorlog brak uit. Italië had een verbond met Duitschland en Oostenrijk en was derhalve verplicht de zijde van zijn bondgenooten te kiezen. Het deed dat niet, maar liep over naar den vijand, van nog veel te verbeteren en te veroveren is. Het Plan van de Arbeid wil dat bereiken onder het motto; arbeid, vrijheid, vrede. Na de pauze volgde een klucht „Wie is Gerard", eveneens door bovengenoemde vereeniging opgevoerd, een vermakelijke geschiedenis, waarvan een misverstand 't uitgangspunt is en die veel vroolijkheid in de zaal verwekte. Ook hier kweten de spelers en speelsters zich goed van hun taak. Een muziekgezelschap] e, samengesteld uit de leden der afdeelingen te Ammerstol illustreerde de avond met prettige mu ziek. De heer J. P. Visser zong in Spaan- sche kleedij de befaamde tango „Hör mein Lied, Violetta", en de twaalfjarige P. Bakker, het jongste lid van het or kest, voerde zeer vaardig op zijn accor deon een Fransche wals uit. Beiden oogssten een daverend applaus. De heer Peerbolte dankte de medewer kenden en reikte aan elk der leden van „Door en Voor het Volk" een product van de Schoonhovensche Industrie uit, bestaande uit een zilvereen theelepeltje. Een tombola zorgde nog voor vele prij zen, terwijl tot slot een bal volgde. De sprekers hebben geen rede of cau serie gehouden, maar hebben na enkele inleidende woorden vragen van de leden van „Schoonhoven Vooruit” beantwoord. Vele vragen werden gesteld en beant woord, bovendien werd in enkele geval len raad gegeven. De heer Hagedoom Met uitkomen, dat hij een overtuigd voorstander was van het z.g. behoefteelement en dat het hem speet, dat de minister dit niet in de Ves tigingswet had opgenomen. Spr. wees ook op het cultureel© nut van deze wet, die ongeveer een achtste deel van het Nederlandsche volk raakt. De heer v. Loon legde er de nadruk op, dat men niet bij het Borgstellings- fonds behoeft te komen om „geld te ha len”, zij verleent alleen bemiddeling. Ook kwam de aansluiting bij een Mld- denstandsvereenlging ter sprake. Dit zou op een aparte causerieavond besproken worden. De bezoekers zullen ongetwijfeld vol daan zijn dat zij deze leerzame avond bijgewoond hebben. MEI-VIERING. Het 1 Mei feest, georganiseerd door de afdeelingen van SD.A.P., SB.B., VARA, en LVAO., dat Woensdagavond in de Nutszaal gehouden is, heeft evenals an dere Jaren weer succes gehad. Een zaal vol belangstellenden heeft met animo het gevarieerde programma gevolgd. De heer C. Peerbolte opende, nadat „De Stem des Volks” onder leiding van dAn heer B. A. Hoon eenige liederen had gezongen, de In principe werd besloten tot aankoop van een bestuurstent Als attractie wer den vijf taarten verloot. LUXEMBOURG BIOSCOOP. De bioscoop onderneming Luxembourg geeft Dinsdagavond in de zaal van het Nut de laatste bioscoop voorstelling in. dit seizoen. De grootste zanger ter wereld Benjamlno Gigll, die een waardige op volger is van den groote Caruso, treedt dan op in de ontroerende film ^AveAIa- ria”. Opmerkelijk fraai In deze film ia de samenzang van het Dom knapenkoor. Het hoogtepunt van deze film is de dra matische scène in het ziekenhuis, waar in KIL the van Nagy, die de vrouwelijk» hoofdrol vervult, en Benamino een con cert geven in het ziekenhuis. Voor de pauze komt de bekende Joe Brown in zijn lachorkaanfllm „Kom je ook bij de brandweer”, welke ook voorde kinderen zal vertoond worden. Zie de ad vertentie. VOOR BETERE RIJWIELEN zooals Veeno Simplex - Germaan - Magneet - Burgers E.N.R. enz. Zie elders in dit Blad. J. K. SNOEI Stadhuisstraat 79 Lopikerstraat 43 SCHOONHOVEN. ABONNK’d, die sich aan ons» administratie opgaven voor de venekenng, »ya volgen» do vaatgestelde bepalingen tegen opgevallen ver»» ter d voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van Gulden by levenslange Afin Gulden by Qfifl Gulden bij verliea QOO ®u'^en v®rl>e» Iflfl by verlies Afl Gulden by vorliea van De verzekerde moet in het ZVvU ongeschiktheid. UW overlyden. JvV van hand ot voet, /SVV van een oog. 1VV van »en duim. OU een anderen vinger. be«it xjnuvan een poli» S. Z. EN F. C. Op de drempel van het nieuwe water- sport-seizoen kwam gisteravond de Schoonhovensche zwem- en poloclub in hotel Van Asperen bijeen. Aanwezig, wa ren twintig léden. Na het openingswoord van den voorzitter, den heer C. H. Ker- ling, werden de notulen vastgesteld. Het Jaarverslag van den secretaris, den heer W. v. d. Oever, was in gematigde toon gehouden; herinnerd werd aan de succes sen op de kringwedstrijden van de Goud- sche Zwembond. Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Niekerk, wees een nadeelig saldo van f 24.22 aan. Inde kascommissie werden de heeren J. Pe- Advertentiën1-6 regel» f 1.80 elk» regel meer f 0.20; derde plaatsing halven prijs. Adver- tentiën worden gratis ge plaatst ia ,D» Gorcumer”. Concert. Zaterdagavond geeft de mu- TTni©” een concert ojj de Dam van 8—10 uur. Verschijnt: Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.25 p. post 1.50 Met verzekering 16 cents m»er MM 8 M8M 0 190M 1 19048 7 19008 0 19068 A 19076 8 19148 1 19178 10171 8 19176 B 19900 KI 19646 V 19401 >6 1MM SK! 16408 liSS 18 90191 91 M»94 10 9R91 90 90» w mn M 90MB K MKI M 906M 9OM7 16 90074 >2 3O0M I 90409 3 90491 4 90520 .3 20M8 '2 20541 10 2056Ö 7 206'30 4 90646 II 90651 .1 90711 7 20741 7 20780 20761 18 90796 20836 20841 90646 20665 20678 20880 20920 20033 20991 910» 10» _1®1 21100 99191 “1M 91MB 24174 21206 91094 91866 21390 - 91» 91144 91676 '0 91083 13 91095 14 94708 IN DE NOODHAVEN GEVALLEN. Gistermiddag geraakte t zoontje van den heer Mulder van de Kortedljk bij spelen in de Noodhaven. Voorbijganger! trokken den kleine spoedig op het dro ge, zoodat het kind geen nadeelige ge volgen van het overigens nog frlssche bad heeft gehad. echter bulten de gemeente vertoefde, heeft de politie het stoffelijk overschot per brancard naar het lijkenhuis op de algemeene begraafplaats overgebracht, vanwaar het liter per auto naar de wo ning te Bergambacht Is vervoerd. De heer De Jong was In zijn gemeente een gezien persoon. Sinds jaren vervul de hij de functie van ouderling derNed. Herv. Kerk en voorts was hij o.m. heem raad van de polder Bergambacht. SCHOONHOVEN VOORUIT. De Schoonhovensche Vereeniging van winkeliers en handeldrijvenden „Schoon hoven Vooruit” heeft et had met een „Praatavoi ren. In de convocatie stond: „Deze leerza me avond moet een succes worden” en dit Is ook gebeurd. De avond is een suc ces geworden. De heer C. de Gruiter opende de avond en heeft ook aan het einde een slot woord gesproken. Als sprekers, of beter als vraagbaken waren gevraagd de hee ren Hagedoom en Van Loon, beiden uit Gouda, resp. voor het beantwoorden van vragen betreffende de Vestigingswet en het Borgstelllngsfonds. terse en J. Macdanlel benoemd. De be groeting voor 1938 werd ingediend met een nadeelig slot van f 72. In verband hiermede zullen pogingen in het werk gesteld worden om de vermakelijkheids belasting verlaagd te krijgen, daar men thans aan contributie voor het bad en vermakelijkheidsbelasting een vierde van het in de begrootlng geraamde Inkom stencijfer betaalt. De contributie voor 1938 werd vast gesteld voor werkende leden op f 2.25, voor ondersteunde leden op f 1,26 en voor adspirantleden op f 0,75. De heer Kerllng werd als voorzitter herkozen, mej. Taxwedel en de heeren W. v. d. Oever en J. Niekerk als be stuursleden. In de plaats van den heer G. den Butter werd de heer Th. Mallngré tot bestuurslid gekozen. Het bestuur werd voorts uitgebreid met de heeren J. Brou wer en G. J. v. d. Bergh. In de polocom- mlssie werden herkozen de heeren L. Lankhorst, D. v. d. Oever en G. J. v. d. Bergh. .In de rondvraag werd nameris de po- locommlssie dank gebracht aan den heer Mallngré voor het werk, dat hij belange loos voor de vereeniging heeft verricht door in de vorige zomer de spelers te trainen. avond en merkte op, dat deze Mei viering georganiseerd was onder de leuze Arbeid, vrijheid, vrede. Hierop volgde het tooneelspel In één be drijf „Episode”, opgevoerd door leden van de arbeiderstooneelvereeniging „Door en Voor het Volk” te Gouda. Dit was een tendens-stuk en becritiseerde het optre den der 8.A. mannen in Duitschland. Hoewel dilettanten het speelden, werd het goed vertolkt, al was de dialoog hier en daar wat pathetisch. Men hééft in spanning het stuk gevolgd en een har telijk appjaus was de belooning. De heer J. Spronkers uit Hillegersberg, lid van de Prov. Staten, hield de Melre- de. Hij begon met de Meivieringen in de vorige eeuw te memoreeren en de moei lijkheden welke daarbij overwonnen moes ten worden en gewaagde van de groei van het socialisme en de vruchten, die het heeft afgeworpen. Hij herdacht de kameraden in Duitschland, die onder de dictatuur zuchten, en de strijd van de regeeringsgetrouwen in Spanje, die thans in een voor hen zoo nijpend stadium is gekomen. Al wordt daar de regeering ech ter overwonnen, dan zal toch de strijd van hen, die tegen het leger en vreemde troepen vochten en dit twee jaar lang wisten vol te houden, allerwege bewon dering blijven afdwingen. De annexatie van Oostenrijk door Duitschland wekt bezorgdheid voor ons land, waar de na tionaal socialisten met het fascistische buitenland heulen. In dit verband merk te spr. op, dat Colijn speelt met de vrij heid van ons land, want door zijn politiek zijn honderdduizenden bewoners van het rjjkste land van Europa tot armoede ge doemd en in hun wanhoop wenden zij zich tot Mussert. Tenslotte besprak de heer Spronkers de groei en gevolgen van het socialisme in het naoorlogsche Wee- reclame-wagen in de optocht bij het a s. nen pn concludeerde dat ooK ip ons land Lregeertngajuhileum (op Koninginnedag. EEN PLOTSELING EINDE. De heeren G. de Jong, veehouder te Bergambacht en P. van der Bas, lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, kwamen Donderdagmiddag per flets naar Schoonhoven, om een bezoek te brengen aan ds. D. J. van de Graaf. Hoewel de heer De Jong 70 jaren telde, viel het klölne fietstochtje hij woon de in de Bergambachtsche Buurt —hem schijnbaar niet zwaar; zijn metgezel kon daarvan althans niets cdhstatéeren. Des te grooter was dan ook zijn schrik, toën op de Opweg, dus bijna aan het einde van de reis de heer De Jong zich plotse ling machteloos van zijn rijwiel liet val len. De fiets slingerde over de weg en de •berijder bleef bewusteloos liggen. Dadelijk schoten omwonenden toe, en daar het geval zich hoogst ernstig liet aanzien, riepen enkelen hunner de hulp van een geneesheer en van de politie in. De chef van politie en twee agenten wa ren spoedig ter plaatse, evenals dokter Antvèllnk, die echter moest constatee- ren, dat zijn hulp hier niet meer kon baten. Blijkbaar had een hartverlam ming dft plotseling levenseinde veroor zaakt. Een bereidwillig omstander begaf zich naar de woning van een zoon xajn overledene, den heer C. de Jong^wc de in de Lange Welstraat. Daar IJSCLUB. De Schoonhovensche Ijsclub hield Woensdag 4 Mei een ledenvergadering in het Veerhuis. De aftredende bestuursle den, de heeren Deerenberg en Ouweneel werden herkozen, terwijl eerstgenoemde werd benoemd tot penningmeester. Inde vacature’s werden gekozen als bestuurs leden de heeren Spek, Meerkerk en Ter- louw; als voorzitter werd gekozen de heer Timmer. Besloten werd, mee te doen met wie het meer baat verwachtte. Bij de vrede echter werd het vrijwel vergeten. De mannen, die in Versailles de lakens uitdeelden, waren zoo gewoon om Italië te negeeren, dat zij ook nu niet de min ste notitie er van namen en het met een kluitje in het riet stuurden. Arm en ontmoedigd keerde het land terug uit den grooten oorlog, waarin het geen enkele blijvende overwinning had kunnen behalen en waarbij het op de vredesvergadering verslagen was. Mach- teloozer dan ooit. Politieke tweedracht verscheurde het land, oproer, verzet, on wil, revolutie dreigde elke dag. Toen ver scheen Mussolini, greep naar het gezag èn vermeesterde het. Van de dag af dat hij heerscher van Italië werd, stond dat land weer midden in de belangstelling van alle andere staten. De geheele we reld keek toe en bestreed hem met woor den. Zijn fascisme leek gevaarlijk, maar aan andere dingen dacht men nog niet. Dat werd anders toen het schijndoode Italië oprees en een kracht ontplooide als het na de Romeinsche tijd niet meer had getoond. Eerst lachte men, want alles wat Mus solini deed, was Immers in volkomen strijd met de wetten van economie en van staatsbeheer, met alle dogma’s, waar aan'de knapste staatslieden en economen vasthielden en geloofden. Het werd dui zendmaal verzekerd, dat dit stelsel niet kon voortduren, dat het naar de onder gang leidde en dat de debacle spoedig verwacht moest worden. Maar tot stom me verbazing van de geheele wereld bleef die debacle uit en werd Italië met elke dag en elk jaar sterker en gezonder. Het volk werkte, het land herademde, het aanzien steeg recht tegen alle logica in. Het voorheen in de hoek gedrongen Ita lië, liet zich gelden, het stelde zich zelfs tegenover het machtigste rijk vati Euro pa, tegenover Engeland, het veroverde koloniën, het reserveerde de Mlddelland- sche Zee voor zich, het bouwde een vloot, een luchtvloot, het schiep een leger van 6 mlllloen irtan, het deed zich erkennen, sloot bondgenootschappen met Duitsch land, Japan, toen bood Engeland zijn vriendschap aan en Frankrijk wacht op het oogenblik in de antechambre Mussolini om toegelaten te worden. Men kan een tegenstander zijn van een staatsman, maar niettemin zijn ver diensten, zijn kracht, zijn grootheid er kennen. Wie iets weet van hetgeen Hitler en Mussolini hebben gewrocht, zal moe ten erkennen, dat deze twee mannen uit het volk, zonder opleiding, steun van voorname geboorte of van Invloedrijke familie en zonder fortuin, elk hun land en hun volk hebben opgestuwd uit verne dering en armoede naar grootheid en macht.

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 1