1 SCH00NH0VEN5CHE COURANT J T«lrf. 20. Tel.-Adr—Vtnnoolra S. 8 W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 28. Po.irek.ninr 13763. 1 Instortingsramp in de Maasstad. nd] n I Mei- Aanbiedingen h W* ZWAAN De marine zwaar getroffen. KUNT U ER BIJ? Zeven zwaarverminkte lijken geborgen. Een ontzettend schouwspel. Bahimann ZESTIEN BLADZIJDEN. VRIJDAG 13 MEI 1933 No. 7963. I 1933 id van politiek, die imlddaf 0 irur. K. Zaterdag korporaal-vliegtuigmaker WEER GROOTE BRANDER. I die den en all- jsterhout W. Pes- Komclia lingen. en aan wilde en Komt U eens kijken? Speciale collectie in zwart en blauw. Elegante modellen in een prachtvolle keuze, dat ver gemakkelijkt Uw keuze. T. en ran Veen. Loon. laar, wo- t van a onder 14 Mei. 0.79 M. ,1 0.04 M. 1 0.03 M. .D.eette vedstrijd ie Boys, verd ge- P.V.V. llnxveld) M.V.V. I.Y. ter- van on rond: uidelljks waar- ichljnltfk 3E-LAN- i. 2 uur, ging. van Ipe- Adriana, 1. Ba tt J. Vlot wellngen ACCOUNTANTSKANTOOR DORDRECHT CKRAMSTRAAT 84 TIL 6550 BELASTINGZAKEN idrika, d. Baron. iw, 30 j Raate- J. echtgen. Weer een vliegtuig neergestort. Beide inzittenden gedood. Woensdag werd In Groningen een over het algemeen goed gteslaagde luchtbe- schermingsdag gehouden. Op het vlieg veld Eelde was een groote menigte ver zameld om de verrichtingen der vliegers gade te slaan en daar was het dat een donkere schaduw werd geworpen op de eenigszins feestelijke stemming. Om het vele publiek wat te vermaken, zou een Koolhoven-trainer van de marine eenige stunts uitvoeren. Het toestel vloog eerst in de zuidhoek van het vliegveld een moeilijke figuur, welke uitstekend slaagde; doch toen het deze stunt voor de tweede maal doen, gleed de machine plotseling af vloog kaar gaan overhellen en is de blinde muur tenslotte omgestort. Men kan er zich over verbazen, dat men die blinde muur liet staan, zonder hem afdoende te stutten, waardoor de ramp voorkomen had kunnen worden. de zijgevel de Hoog- thans lechanl- KIK aan op èlokland ie D.V.B. t de be- in deze de eer -2 neder» „Ken je daarbij, gaan ze hier de koeien bij Onze bijzonder fraaie Mel-aanbiedingen bieden U bovendien de gelegen heid zeer voordeelig te slagen. een totaal verpletterde kinder wagen het vreeselijk geschonden lichaampje van een baby en vlakbij werd de moeder met geheel verbrijzelde beenen aangetroffen. De vroufc gaf spoedig de geest. Eenige tijd later deed men opnieuw een vreeselijke ontdekking. Uit een nauwe spleet tusschen de resten van den zij gevel van het café en een emorm stuk van de omgevallen muur, zag men een jasmouw steken. Eerst nadat de boven verdiepingen van het café geheel ge stut waren, kon men het geheel verplet terde lichaam van den ongelukkige ber gen. in totaal kostte de ramp aan zeven menschen het leven. Wat wij U voorleggen in: MANTELS SWAGGERS COSTUUMS COMPLETS JAPONNEN HOEDEN en K1NDERKLEEDING zal Uw verwachtingen overtreffen 1 Ook in groote maten. maal in deze week een vliegtuig van de marine verongelukt. Deze maal was het een Fokker twee persoonswatervliegtuig, bemand door den officier-vlieger derde klasse J. L. den Hollander en den korporaal-vliegtuigma- ker Doolaard. Na een oefenvlucht langs de kust Noord-Holland bevond zich de L 15 geveer 1500 meter uit de kust van den Helder, toen het van een hoogte van 400 meter in de nabijheid van het vliegveld De Mok wilde dalen. Plotseling schoten de inzittenden eenige llchtkogels af, waarna het toestel met een hevige slag In het Marsdiep stortte. Van Den Helder werden vletten te wa ter gelaten en zoo snel men kon, roeide men naar de plaats van het ongeluk, dat echter drie kilometer van de Heldersche kust verwijderd was. Maar ook in het vliegkamp De Mok had men de noodsei nen opgevangen., Met een motorboot spoedde men zich naar de plaats van het ongeluk. De kruiser „Gelderland”, die Juist de haven van Nleuwediep zou bln- nenloopen, keerde oogenblikkelijk terug. De onderzeeboot O 16 ging eveneens naar het vliegtuig. Maar sneller nog was er een betonnlngsvaartuig van het loodswe zen, de „Amsterdam”, die bij Texel een lichtboei opgepikt had en deze juist naar Nieuwediep zou sleepen. Van alle kanten begaven zich motor- en sleepbooten naar de plaats van het ongeluk. Ook het vlieg tuig de T 23 daalde in glijvlucht op het water. Intusschen had de „Amsterdam” de bemanning reeds aan boord genomen. Nadat een sleepboot de lichtboei van de „Amsterdam” had overgenomen, bracht deze het zwaar gehavende vlieg tuig aan boord. De rechtervleugel was af gerukt. Het roer was eveneens afgebro ken. Het mag een wonder heeten, dat de Inzittenden er zoo goed zijn afgekomen. De offlcier-vlleger Den Hollander had slechts lichte wonden aan het gezicht opgeloopen; de korporaal-vliegtuigmaker, Doolaard, die een blessure aan den voet had gekregen, blijft voorlooplg ter obser vatie in het MarinehospitaaL r; MV. i-Nleuw- Tardinx- >en nut. Verschynt:Maandag, Woensdag en Vrijdag. Pr ij a Ni,! vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 maanden 1.25 p. post 1A0 Met verzekering 15 cents meer Bergam- k de be ft. De Ijd met ólympla, ad mag greep zoo snel om zich heen, dat men spoedig alles in de steek moest laten. De schade wordt begroot op ongeveer f 50.000, welke echter grootendeels door verzekering wordt gedekt. De Soester politie had 'handen vol werk om de nieuwsgierigen op een be hoorlijken afstand te houden. TWEE FABRIEKEN IN DEN BOSCH AFGEBRAND. Donderdagochtend om half acht Is in Den Bosch een felle brand uitgebroken in de lampekappenfabrlek en grossierde- rlj in electrlclteltsartlkelen van A. Voets, gelegen achter den Ouden Boomgaard, hoek Westwal. Toen de arbeiders de fabriek binnen gingen en aan hun werk wilden gaan, sloeg een geweldige rook hen tegen. Zij ontdekten een begin van brand in het archief. Spoedig werden de politie en de brandweer gealarmeerd, doch in korte tijd nam de brand zulk een omvang aan, dat aan blusschen niet te denken viel. Het vuur vond in de groote voorraad zeer brandbare artikelen gretig voedsel en zette het geheele fabriekscomplex in lichter laaie. De brandweer, die kort na het uitbre ken van de brand aanwezig was, stond voor een moeilijke taak. Zij tastte het vuur met al haar materiaal aan. Hulzen- hoog sloegen de vlammen omstreeks acht uur op en deelden zich mede aan het na bijgelegen fabriekscomplex van de N.V. Nederlandsche Sigarenfabriek v.h. Eugè ne Goulmy Baar en de portierswoning, gelegen aan de Westwal, die nog tijdig ontruimd kon worden. Er heerschte in deze dichtbevolkt* buurt. 19e JAARGANG. NIEUWSHAD VODRZUID HOLLAND EN UTRECHT lijke roomboter kan koopen voor onge veer 30 cent het pond, terwijl we er hier tennaastebij drie maal zooveel voor moe ten betalen. Dat gebeurt om de Engel- sche markt te behouden, maar men vraagt zich af of een markt waar Jaar in jaar uit zooveel geld bij moet, wel een groot voordeel is. een paniekstemming. De bewoners uit de omgeving vlucht ten met hun huisraad naar het nabij ge legen Berenwoudhofje, dat echter even eens ontruimd moest worden. Met koortsachtige ijver werden da brandweerlieden geholpen door burgers en arbeiders van de fabrieken, terwijl de Tilburgsche brandweer en die uit VuglU ter assistentie waren aangekomen. Het vuur bedwongen. Om half twaalf was het vuur eindelijk bedwongen en was het tevens een feit, dat de magazijnen en fabrieken der fir ma Voets geheel vernield waren. De fa brieksgebouwen van Goulmy en Baar zijn geheel uitgebrand en alleen de voor gevel van dit gebouw staat nog overeind. Omtrent de schade valt nog niets de finitiefs te melden, hoewel deze zeker vele duizenden guldens zal bedragen aan grondstoffen en gefabriceerde sigaren. Honderd man personeel werkloos Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet vóórgekomen, docö een, zeer te Jxh vroeg iemand, eerst w duizenden af dachten en dan gaan ze vleesch in De nemarken koopen? Dat was inderdaad een uiterst lastige (Vraag. In enkele woorden wordt daarin eamengevat een economische en crisis voor menigeen onbegrijpe lijk is. Onze prachtige koelen', die regel matig haar voortreffelijke melk lever den, waarvan we onze vermaarde boter en kaas maakten, werden beloond met de doodstraf, lang voor eigenlijk haar tijd was gekomen. Het varkensvleesch (werd op rantsoen gesteld en ook de kip Icwam onder controle. Ze mocht nog wel eieren leggen, omdat geen regeerings- «mbtenaar kans zag dat te verbieden, snaar ze mocht die zonder toestemming wan de regeerlng niet meer uitbroeden. Eoo verloren we in het buitenland onze gevestigde naam van leveranciers van prima boter en kaas en het overmatig (Vleesch van de onmatig geslachte koelen iwerd Ingeblikt. Dat geschiedde om de prijs te redden, hield er minder rekening mee hoe veel er kon worden geleverd en hoe de kwaliteit was, als de prijs maar goed was, het cijfer dat de prijs aangaf, maar (hoog genoeg was. Zoo deed men ook in Frankrijk, waar het loon, dat is dus de prijs voor geleverde arbeid, maar hoog gesteld werd, dan was aan de eischen jvan het Volksfront voldaan. Dat daar door tevens de prijzen der goederen ste gen en dat men dus voor het hoogere Joon minder kon koopen dan vroeger Noor het lagere, kwam er blijkbaar niet pp aan. Een hoogere prijs was het verlangen, jen aan dat verlangen werd voldaan door afslachting en crisismaatregelen. De ge volgen bleven niet uit. Er waren zooveel koeien geslacht dat voor een groot deel Van het volk geen vleesch meer ver krijgbaar was, omdat de prijs te hoog (werd, toen het vleesch in blik opraakte. Daarom werd besloten, dat wij, die eerst Een vreeselijk voorval heeft In ae Maasstad groote beroering en verslagen heid gewekt. Woensdagavond is te Rot terdam In de Valkensteeg, een straat in het hart van de oude binnenstad, een twintig meter lange en acht meter hoo- ge blinde muur omgestort, waardoor al len, die in de straat passeerden, onder de steenen werden bedolven. De muur, die door een reusachUg reclamebord in zijn geheel werd gehóuden, sloeg dwars ,over de straat. De top verpletterde In zijn wal de voorgevel van het aan de over rijde gelegen café van den heer D. Reese. IDe bezoekers van het café bleven ge spaard, doch een lid van het orkest, dat juist aan 't spelen was, werd ernstig aan het oog gewond. In de nabijgelegen straten ontstond een onbeschrijfelijke verwarring. Van alle kanten renden honderden naar de plaats van de ramp, die in dichte kalkwolken was gehuld. Na enkele minuten waren vier ambulance-auto’s van de Genees kundige Dienst ter plaatse. Een groote politiemacht zette de straten af. Politie brandweerlieden en mariniers, doorzoch ten de puinhoopen en reeds spoedig wist men het grootste deel der slachtoffers te bergen. De meeste dooden waren onher kenbaar verminkt. Onder een enorm steenblok vond men in VIER VILLA’S IN DE ASCH GELEGD. Een schllderssteekvlam heeft Woens dag weer groote verwoestingen veroor zaakt. In de villawijk bij het station Soestduinen was een verver bezig, door middel van een blaasvlam.^verf af te branden. Reeds ’s morgens was daardoor een begin van brand ontstaan, wat men met een paar emmers water wist te blus schen. ’s Middags zag de schilder ten tweede male een vlam uit het rieten dak schie ten, en in korte tijd stond het geheele dak in lichter laaie. De Soester vrijwillige brandweer, zeer spoedig ter plaatse was, tastte het vuur met twee stralen aan, maar de wind blies een regen van vonken In alle richtingen en spoedig brandde ook het dak van een huis op enkele meters af stand. Spoedig liet men het niet meer te redden eerst brandende huis in desteek, om te trachten het belendende perceel te behouden. Dit lukte, doch de vonken hadden nog vier andere huizen, alle met rieten daken en In de onmlddellljke om geving te midden van een dennenbosch gelegen, in vlam gezet. In een oogwenk brandden er drie als fakkels. Alles speel de zich slechts In enkele minuten af, waarom assistentie werd gevraagd aan Soesterberg en aan de Utrechtsche pro vinciale boschbrandweer. Door het droge weer van de laatste tijd liepen de om liggende bosschen groot gevaar. De Soesterbergsche motorbrandspuit wist een vijfde huis, dat was beginnen te branden, nog te behouden. De brandweer uit Amersfoort bepaal de zich eerst tot het beschermen van de omliggende bosschen. Toen bleek, dat hiervoor voorlooplg geen gevaar bestond werd met kracht aan de blusschlng der hulzen deelgenomen. Men kon evenwel niet verhinderen, dat vier landhuizen tot den grond toe afbrandden. De blusschlng ondervond veel moei lijkheden, doordat de huizen te midden van hooge dennen stonden. Omstreeks zes uur had men de ver schillende branden grootendeels bedwon gen en was het gevaar voor uitbreiding geweken. Uit enkele hulr®a wist men nog wat meubelstukken redden, doch de brand. De voorgeschiedenis. Daar waar de muur is ingestort, be vond zich voorheen een pand, dat* van wege het moderne verkeer moest worden gesloopt. Men sloopte ook de rest van de huizen, maar de verst verwijderde gevel bleef staan. Tusschen deze gevel van het eerste huis straat, dat nu dus hoekhuis werd, bleef een spleet van ongeveer 10 c.M. breedte open. Deze spleet werd aan de voor- en achterzijde dichtgemetseld. Deze gevel is in de loop der jaren iets naar bulten gaan hellen, waardoor de ruimte tusschen de thans omgestorte blinde muur en de zijgevel steeds kleiner werd, totdat ten slotte de beide muren elkaar aan de bo venzijde raakte. Door het gedreun van het zware ver keer zijn de muren steeds meer naar «1- Advertentiën1-6 regels 1.30 elke regel meer f 0.20; derde plaatsing halven prijs. Adver- tentiën worden gratis g plaatst in „De Gorcumer”. met de kop omlaag, in de grond. Het toestel vloog onmiddellijk in brand. De te hulp gesnelde burgers en militairen konden de brandende machine ónmoge lijk naderen door de ontzettende hitte, welke het vuur verspreldd». Bijna een uur lang moest men aanzien hoe de vlammen hun verwoestend werk deden en eerst toen kon mto zich over de verkoolde lijken van de verongelukte vliegers ontfermen. Dit waren offlcier-vlleger W. Dussel- dorp en korporaal-vliegtuigmaker J. Hoekstra. Van de machine was niets meer over gebleven dan een hoop verwrongen me taal. De oorzaak zou te zoeken zijn in het feit, dat de vlieger op te geringe hoogte gestunt heeft. De machine kon een der gelijke overbelasting niet verdragen en gleed af, waarbij het den vlieger, door de geringe hoogte, niet meer mogelijk was, het vliegtuig te redreseeren. De consternatie op het vliegveld Eelde, waar nog nooit eerder een ernstig onge luk gebeurd Is, was na het ongeluk zeer groot. De honderden toeschouwers wa ren als verlamd van schrik to°n zij de machine zagen neerstorten en de vlam men omhoogslaan. Een vliegtuig van de K. L. M„ dat juist begonnen was met de rondvluchten, staakte deze na het ongeluk onmiddel- lUk. Het stoffelijk overschot van de slacht offers Is per ziekenauto naar het Acade misch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Het wrak van de machine is ’s avonds In alle stilte begraven. Offlcier-vlleger Dusseldorp, 30 jaar en ongehuwd, was juist Maandagavond in Den Helder aangekomen voor het onder houden van zijn vllegvaardigheld. Hij was een zeer bekwaam vlieger, die al Ja ren bij de Marineluchtvaardlenst is en zoowel hier als in Indië veel gevlogen heeft. Dusseldorp heeft veel gevlogen op Nleuw-Gulnea, waar hij aan het land door zijn tochten groote diensten heeft bewezen. Hij ontdekte n.l. een nog on bekend groot meer, waarvan men het be staan niet had geweten. Dusseldorp heeft laten nog andere meren óhtdekt en even eens een belangrijk rivier, die op geen enkele kaart voorkwam. Dusseldorp was de laatste maand bezig met een publica tie over de luchtvaart op Nleuw-Gulnea, waarin hij aantoont, dat de luchtvaart Nleuw-Gulnea heeft ontsloten. Deze pu blicatie zal binnenkort verschijnen. Korporaal-vlleger Hoekstra werd door don chef van De Kooy gekenschetst als een zeer betrouwbaar en rustig mecani cien. NOG EEN MARINEVLIEGTUIG VERONGELUKT. Twee licht gewonden. Donderdagmiddag 13 voor de derde ABONNE’B, die nch aan ome administratie opgeven voor de veraekering, «ija volgen» de vadlgestelde bepalingen tegen ongevallen verieterd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedai ofwi a’ld“ bli ‘•«■•‘•"e* b|i “ion Onl'i”b,) ”rii* onn Qald”b,i ,,rilM mn b» i>. „n.k.rd.no.ttah.* 4VVU on,..ehiklb.id, UUV o..rl||d.o. JUU ..o bud 01 TO«, 4UU IUU „a duim. OU .nd.r.n r<n,.r. b..il na m poli. DE DOODEN. De namen der dooden zijn: S. Kok, 34 jaar; W. Roimans, 47 jaar, krantenver- kooper bij de „Arbeiderspers”; mevr. J. Offermeijer geb. Souwens en haar baby van drie maanden; mevr. A. Roelants geb. Nuyten; de 18-jarige L. P. van de Walle en de 78-jarige P. Klerx, allen uit Rotterdam. Zwaargewond werden: A. Comet, 36 jaar en de 76-jarige H. R. Jught, beiden eveneens uit Rotterdam, Eerst om elf uur des avonds wist men de zevende doode, die tusschen de om gevallen muur en de verwoeste pul fan het café bekneld lag, te bergen. In het café van den heer Reese wer den de tafeltjes en stoelen totaal ver pletterd; van een voorgevel is het ge heele onderste gedeelte weggeslagen en het vier verdiepingen hooge perceel staat op instorten. De politie heeft een nauwkeurig onder zoek gelast. De dactyloscoplsche dienst der politie heeft een groot aantal foto’s gemaakt. Tot zeer laat in de avond bleef men met het opruimlngswerk bezig. Al die tijd waren de straten afgezet. Het was een schokkend schouwspel. i te veel en nu te weinig vleesch hadden, in Denemarken vleesch zouden koopen. I Tien millloen kilogram bevroren vleesch koopen we daar en dat vleesch zal hier te lande worderi gestoomd en geblikt. We weten niet of de voedingswaarde van het bevroren, gestoomde en geblikte vleesch even groot is als het versche en of de vereischte vitaminen er in blijven, maar ook Indien dat alles ongerept blijft, dan lijkt het op het eerste gezicht toch wel vreemd, dat het vleeschrljke Nederland vleesch moet koopen in het buitenland. De minister heeft hierover verklaard, dat dit niet zoo erg is, omdat de Neder landers, voor wie het Deensche vleesch bestemd is, toch niet in omstandigheden verkeeren om het versche vleesch te kun nen koopen, omdat de prijs daarvan te hoog is voor hun beurzen. Onbeantwoord is echter nog de vraag of het niet beter zou zijn geweest de mlllloenen Holland - sche guldens, welke nu naar Denemar ken gaan, in eigen land te houden en die uit te geven aan steunbons voor Hol- landsch vleesch. De veehouders en de slagers hadden dan 10 millloen kilo vleesch kunnen leveren en beiden zou den er zeker beter door sljn geweest dan nu het geld in Deensche handen komt Een andere reden, waarom tot deze transactie is besloten, is dat wij het ge kochte vleesch eigenlijk rullen voor tuin bouw- en zuivelproducten en stroo, die Denemarken van ons zal afnemen. We moeten dan daarbij hopen' dat die verkoop op voordeeliger voorwaarden zal geschieden dan onze boterleveringen aan Engeland, In welk land men onze koste- r,ou0A

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 1