SCHOONHOVENSCHE COURANT f If MEI urten stand Bahlmann 2000 Guld“ Afstammeling van Tromp u. - Hotel door brand verwoest. Vrijstellingen vestigingseisch handelskennis”. TIEN BLADZIJDEN. m. 7967. WOENSDAG 11 MEI 1938 AG 16 MEI 1938 te iets nieuws? andere opgedronken. geen een W. RECHTBANK TE ROTTERDAM. *t, 70 J, echtgë- in wat slaagd I j„ en W. Ver- sen, 53 J, echt- Vliet, 33 k en 70 het nburg, 26 j., en e Hon, 20 j, en tanhouding van oren den getuige door riekte ver- x, die de Itfk- gangers mannen natie, waarin de Evangelische Kerk zal leven en met de mannen, die deze broe- derschap hebben geschapen. Een goede raad: „Wacht niet", eventueele veranderingen komen dan tijdig gereed. Speciale collectie blauw en zwart tot de grootste maten. in J. P. Voahoi i» d. van J, de iria, d. rost. d. C. van Herk en k d. van H. Ver- EL. Mei. ilman, M k en ia, d. van A. u Adrianus, a Mei. Heuvelman en z. van A. Rook rdries, z. van A. ppel. Teunis, J. Timmer. A. H. Langerak. c, 27 j, en A.J. van Houwelln- >rst. 23 j. - A. mlt, 38 j. egraaf, 12 J. weduwnaar van ENTE. lag 17 Mei, *a av. feenendaal. Wij toonen U een enorme keuze elegante modellen in: MANTELS, SWAGGERS, COSTUUMS, COMPLETS, JAPONNEN, HOEDEN, REGENMANTELS, KINDERKLEED1NG, enz.j in elke prijslage. k. 38 j. (te Pola- 25 j. - C. P. V. laas), en G. w. tsé van Oud-Al - n bezwaar. verdere behan- GOUDA Met Pinksteren 5 regel» f 1.80 f 0.20; derde prijs. Ad ver- te waarschuwen, f at er onder aan iligheld had kun- eft den veronge- ens zijn meening r getroffen, doch n weg te loopen, hoofd op een m stuk ijzer te- ABONNE’S, die mch CERK. Donderdag II 3oojj. Huwelijks- op, dat verdacht^ nenschen, die be-, aren, had kunnen xdachte zegt, da, planken zoo dik- taar moeten wor- ian wel een apar- worden aangewe- de Zeeuw was in het werk, toen j heeft de plank en, doch kon ze it hij er ernstig rden. Get. heeft; oord. Het ver- gplanken op de hte het' gedaan laar er moet dan d worden. ,s C, Verloop waa le werkwijze van l is geweest. Al- MOEILIJKE KEUS VOOR DUIT SCHE PREDIKANTEN. DE EED VAN TEOt'W AAN HITI.KR. Vanwege het departement van kerke lijke zaken is in Duitschland een decreet uitgevaardigd volgens hetwelk de tien duizend nieuwe predikanten vóór het ein de dezer maand zullen moeten beslissen of zij al of niet de eed van trouw aan Hitler zullen afleggen. Dit moet voor de hoogste kerkelijke autoriteit in de pro vincie gebeuren. Door deze eed verplich ten de nieuwe predikanten zich tot on voorwaardelijke gehoorzaamheid aan de door de Rljksregeering aangestelde auto riteiten. Het decreet is uitgevaardigd door Dr. Werner, den door de staat benoem den voorganger voor de Duitsche Evan gelische Kerk. Dit is de tweede poging om den amb tenareneed op te leggen aan geestelijken. De eerste poging geschiedde in 1934 door den „Dultsch-Christelljken rijksbisschop Müller. De belijdenisbeweging bood toen met succes weerstand en voerde aan, dat een kerkelijke autoriteit geen recht heeft een politieke eed van geestelijken te elschen. De belijdenisbeweging volgt thans weer dezelfde politiek. De Synode Is bijeenge komen en heeft bepaald, dat geen eed kon worden afgelegd In handen van een ker kelijke autoriteit, die dezelfde politiek volgt als het gewezen „Duitsch-Christe- lljke” regiem. Zij Het de kanselarij van Hitler weten, dat zij wel bereid zou zijn de eed af te leggen in handen van een burgerlijke autoriteit. Het antwoord was, dat de kanselarij aan zulk een eed geen waarde hechtte. De hoogste kerkeraad van de Evange lische Kerk, waarvan Dr. Wemer voorzit ter is, zegt, dat de eed beteekent, de meest Innige eenheid met het Derde Rijk, met de nieuwe broederschap van de Duitsche op G. G. Jte- dstraat. Donder- ,30 uur, de lieer De vestlgingselsch „handelskennis” heeft In den korten tijd van zijn bestaan reeds tamelijk wat stof doen op jagen, zoowel met betrekking tot den omvang van de zen eisch als met betrekking tot de op leiding voor de verelschte handelskennis. Toen het Vestiglngsbesluit Slagersbe- drljven 1938 bekend werd, heeft menig een met een zekere verbazing en zelfs wel met een zekeren schrik, de nadere omschrijving en preclseering gelezen, die daarin met betrekking tot de handels- kenniseischen werd gegeven, en deze ver bazing is zeker niet verminderd bij het lezen van de ministerieele beschikking, waarin de vrijstellingen voor het handels kennis examen werden vermeld. Vrij al gemeen is de opinie geworden, dat men met de regeling van de handelskennis niet op den goeden weg was en dat hier omtrent nadere bezinning ten hoogste gewenscht was. Zeker wat betreft de vrijstellingen valt Aet niet te ontkennen, dat de in de ge noemde ministerieele beschikking getrof fen regeling voor den middenstand hoe genaamd geen practlsche beteekenls heeft. Immers die vrijstelling is gebonden aan één van de volgende zeven diploma’s: elnd-dlploma HBS. A of B, 5-jarige cur sus; einddiploma lyceum; einddiploma gymnasium; einddiploma 5-jarlge hooge- re handelsschool; staatspractljkdiploma boekhouden; akte MO. Boekhouden; ak te L. O. Handels kennis. Deze zeven di ploma’s geven voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken het verlangde be wijs, zoodat bij overlegging daarvan wordt aangenomen, dat men de verelsch te handelskennis bezit. De beteekenls van deze vrijstellingen kan echter slechts zeer gering rijn; Im mers hij, die één of meer van de boven genoemde diploma’s in zijn zak heeft, zal zich zeker bij voorkeur juist niet als TSe JAARGANG. NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT 1 T«l«l. 20. Td-AdM»; Vunootra S. t W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. PwlMknlns 13763. I. Lopik. Deze gemeente telt onder haar inwoners een afstammeling v«a Maarten Harpertz. Tromp, zij het geen recht- streeksche. We bedoelen Jan Janszen, die gisteren rijn 60-jarige bruiloft viesde. De afstamming Is aldus: Jan Is niet bij zijn vader opgevoed, die is reeds vroeg gestor ven. Zijn stiefvader, de tweede man van zijn moeder, heette Tromp en deze zou afstammen van den beroemden admiraal uit de Gouden Eeuw. Dinsdagmiddag was de kleine woning van het diamanten bruidspaar geheel ge vuld met familieleden en kennissen, die de oudjes kwamen gelukwenschen met hun huwelijksfeest. Zooals we reeds eer der schreven, genieten de echtelieden pog een perfecte gezondheid. Ook burgemeester Schuman van Lopik kwam, tezamen met zijn vrouw en den secretaris, den heer Van de Weerd, de oudjes de hand drukken. Zeven kinderen van de negentien zijn nog in leven en van hen waren zes aan wezig bij het feest, dat hun ouders vier den. Eén van de zoons vertelde van de ver schillende belangrijke gebeurtenissen uit het leven van Jan Janszen en zijn vrouw Zoo was b.v. het niet al te groote huis vroeger nog In tweeën verdeeld, waarvan de moeder van Jan het voorste deel be woonde en Jan met zijn geheele gezin van 21 zielen het achterdeel, ’s Avonds als Iedereen thuis was, zaten ze met z*n allen om de tafel In het kamertje van ongeveer twee bij drie meter. Ter gelegenheid van de feestelijkheden brandde in de gang een mljnwerkers- lamp, die een kleinzoon van Jan in de mijnen In Limburg gebruikt heeft. De vader van den mijnwerker vertelde, dat hij een koninklijke onderscheiding gekre gen had, toen hij uit een brandend huis, met eigen levensgevaar, drie kindertjes redde; de vader en de moeder van de kleinen waren toen afwezig. Naar aanleiding hiervan nam de bur gemeester het woord voor het eigenlijke doel van zijn komst. Hij zeide, dat de ko ningin op dezen dag ook aan Jan gedacht had. Zij had n.l. den burgemeester op dracht gegeven, den bruidegom In Haar naam te gaan gelukwenschen. Een late- 29 j„ en B. A. ter, 21 j„ en J. O. Heek, 29 J, 7 j. >raaf, 88 j„ w#- Verechynt: Maandag, Woanadag •n Vrydag. Pnj» by vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 maanden t 1.25 p. post 1.50 Met venekenng 15 cent» meer and en T. Bon- ,aff en M. E. v. en F. Bleeker. t A. fltolker. rger. Advertentiën1-6 elke regel meer f plaatsing hal ven tentiën worden plaatst in „De G. Rolloos uit Ouderkerk a.d. Ussel, die met zijn zoon en de twee veronge lukte Ouderkerkers in de auto had geze ten, verklaarde, dat verdachte hen om streeks half acht was komen halen. Het gezelschap had eerst te Berkenwoude ge stopt bij het café aldaar. Daar had leder twee fleschjes bier gedronken en ver dachte had twee flesschen brandewijn meegenomen. Die brandewijn is later op het brullofstfeest geschonken. Getuige had er vijf of zes borrels van gehad. Hoeveel verdachte gedronken heeft, weet hij niet, maar het Is hem niet opgeval len, dat hij een enkele maal is overge slagen. Er is dien avond alleen gedron ken en niet gegeten, alleen op het aller laatst is een schotel met stukjes kaas rondgegaan. Toen het feest om twee uur afgeloopen was, had verdachte hen de auto weggebracht. Het regende en de ruiten waren beslagen, zoodat getuige niets naar bulten kon zien. Verdachte had alleen zicht door het segment, dat de ruitenwlsscher schoonhield. Dat ge tuige niets kon zien, maakte hem angstig en hij had aan verdachte vraagd, toch vooral kalm te rijden. Het deed er immers niets toe, of men nu een kwartier later thuis kwam. Juist had ge tuige zijn verzoek gedaan, of hij voelde, dat de wagen over een oneffenheid reed en weinige tellen later lag men in de sloot. De president: Verdachte zegt, naar In de stukken staat te lezeh, dat u ’t stuur hebt beetgepakt! Getuige: Buitenbanden vanaf Binnenbanden Kettingkasten Maria, d. van Drost. Jo- iofwegen en H. a. van H. van mux oom administratie opgaven voor da varsakanng, syu volgen» de veelgestelde bepalingen legen ongevallen veriakerj voor bedragen, gewaarborgd door do NIBUWK HAVBANK le Schiedam, van bjj lovonalange Afifi Guidon by O AA Gulden bij verlies nnn Gulden bij verlie» 1 fï fl Gulden bij verlio» zsrw Gulden by verlieo van Do vonekerde moet in bot ongoochiktheid. UüV ovoriydon. JUU van hand oi voel, LVV van een oog. 1 VU van een duim. UU een andoren vinger. be»it »in van een poli» Dat kan niet, want Ik had mijn linkerhand in mijn zak en die was daar nog, toen de auto al in de sloot lag. Getuige vertelt vervolgens hoe het hem gelukt is een portier open te krijgen en uit den wagen te komen. Hij heeft toen zijn zoon In de borst gegrepen en den jongen uit den wagen gesleurd. Toen men de beide anderen op het droge had, waren de levensgeesten al geweken. Ge tuige zegt nog op een vraag van den president, dat er geen tegenligger Is ge weest. Getuige M. Rolloos bevestigt, dat gezelschap op de heenreis in het café te Berkenwoude is afgestapt, waar ieder twee fleschjes bier heeft gedronken. Ver dachte heeft daarna twee flesschen brandewijn meegenomen. Op het feest heeft ieder ongeveer lijf of zes glazen 25 DOODEN, 12 ZWAAR GEWONDEN, 22 VERMISTEN In het stationshotel te Atlanta in Georgië (V.S.) eeu enoime brand uit- gebroaen, die veie slachtoiiers heeft ge- eischt. Reeds heeft men 25 dooden uit de nog brandende puinhoopen geborgen. Twaalf zwaargewonden zijn naar het zie kenhuis overgebracht. Men vreest, dat het aantal slachtoffers npg aanmerkelijk grooter is, daar nog 22 personen vermist worden. Terstond nadat de brand ontdekt was, bleek, dat de brandweer voor een hope- looze taak stond. Het vuur verspreidde zich zoo snel, dat het hotel weldra aan alle kanten brandde. Tot overmaat van ramp stond er een krachtige wind, zoodat in een ommezien de vlammen aan alle kanten uit de vensters sloegen. Het was ongeveer drie uur in de nacht, toen men in de kelders van het vijf ver diepingen hooge gebouw de brand ont dekte. Toen kort daarop de brandweer verscheen, was het gebouw al niet meer te redden. Met een ongeloofelijke snelheid schoten de vlammen langs het trappen huis omhoog en tastten alle verdiepingen aan. „Het gebouw zag er uit als een enor me brandende fakkel’’, zoo vertelde een brandweerman. „Het geleek wel met ben zine overgoten.” Met donderend geweld stortten de vloe ren in. Wat het lot van de vermiste hotel gasten Is geworden, valt op het oo^enbllk nog niet te zeggen. De chef van de brandweer acht het uitgesloten, dat velen hunner zich hebben kunnen redden, .daar de uigangen aan alle kanten door het vuur waren afgesloten. Enkele personen konden nog gered worden, doordat zij in het door de brandweer gespannen valzeil sprongen. Men acht hét waarschijnlijk, dat velen onder de puinhoopen bedolven liggen. De brandweer kan de dooden ech ter nog niet bergen, daar het gevaar van nieuwe instortingen te groot is. Van de slachtoffers, die geborgen kon den worden, zijn de meesten zoodanig verkoold, dat er van herkenning geen sprake meer is. De brandweermannen hebben nog alle krachten in moeten spannen om te,belet ten, dat gebouwen in de omgeving door het vuur zouden aangetast worden. Een belendend perceel, waarin een café ge vestigd Is, kon echter niet behouden wor den en brandde geheel uit. Hier werden enkele personen gewond. middenstander vestigen. Vandaar dan ook dat men niet te boud spreekt met te be weren, dat de vrijstellingen geen practi- sche waarde hebben. Blijkbaar is dit eveneens zoo door de betrokkenen en het departement van economische zaken ge voeld. Althans enkele dagen geleden heeft de minister medegedeeld, dat de vrijstel lingen voor den vestigingseisch .han delskennis” worden uitgebreid. Er zijn twee diploma’s aan toegevoegd, die op een lager plan liggen dan de zeven ge noemde, te weten de einddiploma’s van de 3- en 4-jarige handelsdagschool. On getwijfeld kan aan deze vrijstellingen niet alle beteekenls worden ontzegd. De handelsdagscholen worden Immers voor een belangrijk gedeelte bevolkt door hen, die uitsluitend een grondslag vqor prac- tlsch werken zoeken, en het isldan ook aannemelijk, dat verscheidene van die leerlingen hun toekomst In een midden- standsbranche zullen zoeken. Het moet dan ook ten zeerste worden toegejuicht, dat de minister ertoe is overgegaan de .vrijstellingen voor den vestlgingselsch „handelskennis” In deze richting uit te breiden. Van meer dan één zijde was betoogd, dat de uitwerking, die aan de vestlgings elsch „handelskennis” voor de slagersbe- drljven is gegeven, niet bevredigend moet worden beschouwd. Ongetwijfeld zou door het stellen van te zware eischen het om gekeerde worden bereikt van hetgeen toch wensehelijk moet worden geacht: geen populair, doch juist een impopulair worden van de vestigingswet. De uitbrei ding van de vrijstellingen Is een eerste stap op den weg ter goede oplossing van het handelskennlsprobleem. De eischen voor de handelskennis van den midden stander moeten tot het strict noodzake lijke worden beperkt. gebracht. Op den weg naar huls, onder Berkenwoude, was de auto van den weg geraakt en In de zachte berm terecht gekomen. Nadat de wagen tegen ’n knot wilg was gebotst, die afknapte, viel hij over den linkerkant in de sloot, die langs den weg loop. De bestuurder en degeen, die naast hem zat, wisten den wagen spoedig te verlaten. Zij hadden |oen nog een jongeman, die op de achterbank zat kunnen vastgrijpen en uit den wagen trekken, maar twee anderen waren reeds overleden, voordat men er in ge was hen uit de auto te krijgen. Het waren Joost Boer en Joh. van Erk. De bestuurder, C. J. B., uit Stolwijk, heeft voor de rechtbank terecht gestaan terzake van dood door schuld. Het onge luk zou namelijk hieraan te wijten zijn geweest, dat verdachte ondet drankin- vloed had geréden en daarbij roekeloos en onvoorzichtig was te werk gegaan. Als eerste getuige werd gehoord, de rijksveldwachter J. Zoest, die spoedig na het ongeval ter plaatse was geweest. Hij had den wagen aangetroffen, terwijl de ze met de wielen naar boven in de sloot lag. Vlak er bij was een knotwilg afge broken. Van de plaats, waar de auto in het water lag, liep een spoor over de zachte berm, recht, totdat het den rij weg bereikte. Die weg la een beteerde grintweg van vier meter breed, die uit stekend is te berijden. De nacht, waarin het ongeluk gebeurd is, was erg donker en het miesregende. De brigadier v&n de rijksveldwacht H. H. Schepers had de auto, waarmee het ongeluk gebeurd was, onderzocht. Rem men en stuurinrichting waren in orde geweest. Uit een en ander heeft getuige kunnen afleiden, dat de snelheid waar- mee vêfïfïchte gereden heeft, tusschen de 40 en 50 K-M. ^eef/; bedragen. DE RAMP TE BERKENWOUDE. DROEVIG SLOT VAN EEN BRUILOFTSFEEST. Op 12 Januari hadden J. de Borst en zijn echtgenoote hun zilveren bruiloftsfeest gevierd te Stolwijk. Veertien gasten wa ren er geweest en nadat om twee uur in den nacht het feest was geëindigd, wa ren er vier, die in Ouderkerk a.d. IJssel woonden, per auo naar hun woonsteden brandewijn gedronken, ook verdachte, die in het geheel niet opgewonden was. Getuige heeft niet gehoord, dat iemand anders aangeboden had, hen naar Ouderkerk terug te rijden. Wel weet ge- tuigê, dat zijn vader in de auto aan ver dachte heeft gevraagd om wat kalm rijden. Juist, toen het gezegd was, ge beurde het ongeluk. A. D. van Dam had ook tot de feest- behoord en evenals de andere had hij vijf of zes glazen bran dewijn gedronken. Hij had voordat het feest geheel was afgeloopen, zijn vrouw naar huis gebracht en hij had daarvoor dezelfde auto gebruikt, die verdachte la ter had bestuurd. Getu’ge weet dan ook uit ervaring, dat de wagen geheel in or de was. Toen hij thuis was, heeft ge tuige een flink aantal boterhammen ge geten en daarna Is hij weer naar het feest gegaan. Van de genoten drank had getuige in het geheel geen last en toen de vrouw van verdachte hem vroeg lie ver de Ouderkerkers naar huis te bren gen, dan haar man het zou doen, had getuige dit dadelijk goed gevonden. Zijn vrouw vroeg het niet, omdat verdachte er onbekwaam voor zou zijn geweest, maar alleen vond zij dat het weer te slecht was voor iemand, die niet gere geld reed, zooals getuige. Getuige had er met verdachte over gesproken, maar hij zei, dat hij de Ouderkerkers gehaald had en dat hij ze ook weer thuis zou bren gen. Getuige heeft toen niet verder aan gedrongen. J. de Borst verklaarde, dat veertien gasten op de bruiloft waren geweest. De mannen dronken brandewijn en ieder van hen zal ongeveer een derde flesch hebben opgedronken. Verdachte had, toen de brandewijn op was, nog een glas roode wijn gedronken. Niemand van de gasten was beschonken geweest. Verdachte merkt op; dat hij drie of vier glazen brandewijn heeft gedronken en dat hij daarvan in het geheel last heeft gehad. Even voordat het on geluk plaats had, heeft verdachte een ruk aan het stuur gevoeld. Het O. M. was van oordeel, dat het verweer van verdachte niet op gaat. In dien het juist was, dat Rolloos plotseling een ruk aan het stuur zou hebben gege ven, waardoor de wagen van den weg zou zijn geraakt, dan had dit aan het spoor te zien moeten zijn geweest. Hier heeft men juist het geval, dat er kleine afwijking is geweest, die niet door ver dachte is gecorrigeerd, waardoor de wa gen ongemerkt op het linker weggedeel te is gekomen en toen op den berm is geraakt. Dat zich die omstandigheid heeft kunnen voordoen vindt zijn ver klaring in de bedompte atmosfeer, die in den wagen moet hebben geheerscht, nu er geen raampje openstond. Ver dachte is daardoor doezelig geworden en heeft een moment niet goed opgelet, waardoor het ongeluk is veroorzaakt. Het O. M. vindt de gedragingen van ver dachte zeer laakbaar en het is van oor deel, dat hij daarvoor, gezien het ernsti ge gevolg van zijn tekortkoming, een be hoorlijke straf verdient. Het OM eischt een gevangenisstraf van 6 maanden. De verdediger, mr. J. L. J. A. van Mechelen uit Gouda, merkte op, dat het misschien wel veel lijkt, hetgeen ver dachte dien avond heeft gedronken, maar voor iemand, die geregeld zijn biertje drinkt is het toch niet zooveel, dat hij er van onder den Invloed zal ko men. De passagiers hebben dan ook niets aan hem bemerkt en zij kunnert geen verklaring geven van het ongeval. Vol gens pleiter heeft men hier te doen met een treurige samenloop van omstandig heden, waarvoor verdachte niet verant woordelijk gesteld kan worden. Pleiter concludeert dan ook tot vrijspraak. Mocht de rechtbank verdachte toch schuldig achten, dan wijst pleiter er op, dat hij door het verlies van de beide vrienden en het zelfverwijt reeds zwaar is gestraft. BIJ de oplegging van ’n vrij heidsstraf zullen vrouw en kind van ver dachte ook de dupe worden. Pleiter heeft een reclasseringsrapport over verdachte aangevraagd, dat tot een gunstige con clusie is gekomen. Daarom vraagt plei ter subsidiair een voorwaardelljke straf. Verdachte, die het laatste woord heeft zegt niets meer te hebben op te mer ken. De president: Dan wil ik nog wat zeg gen. BIJ snelverkeer geen alcohol! j Uitspraak 31 Mei. satie. Berm weg avonds 7.30 uur, Giessendam. lezer”. Bermwef 's avonds 8 uur, H Mei, av, deloos, beroepen cent 40 cent ..75 cent jasbeschermers 60 cent Batterijen 10 ct., 15 ct., 20 ct. 22 ct. en 25 ct. bij J. K. SNOEI •tadholMlr. L«plknr»tr. 43, Sch«oniaoT«a

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 1