I SCH00NH0VEN5CHE COURANT f J I Nieuwe industrieën. De geheimzinnige ontploffing. NATIONALE FEESTDAG op 6 September. 2000600 300 200 100 60- Roofoverval te Merkelbeek. Een belangrijke arrestatie. Spoor van internationaal complot. F TEEN BLADZIJDEN WOENSDAG 25 MET l®jg wa. I toot r Foto Ziegler. De nieuwste foto van ons, vier maanden oude, prinsesje Beatrix. 'an den t in den gespeeld De regeering heeft besloten, voor zooveel het rijkspersoneel betreft, den dag. waarop het regeerings- jubileum van de Koningin zal worden gevierd Dinsdag 6 Sep tember te verklaren tot alge meens nationale feestdag»* DE AARDBEVING OP CELEBES. Zeventien dooden. Tot dusver zijn te Parigi negen vol wassenen en acht kinderen door de vloedgolf omgekomen. De verbinding tus- schen Tawaeli en Parigi is verbroken. De resident van Menado bevestigde de gebeurtenissen, welke reeds eerder om trent de aardbeving te Donggala zijn gemeld. Oök de plaats Rlnotnbo in de Tomlni-bocht is zeer zwaar geteisterd. Een vloedgolf drong honderd meter hjet land in, waardoor zestig woningen zijn ingestort. Eenlge personen worden ver mist.' De waarnemend resident is met een kleine hulpbrlgade bocht vertrokken. van van over acht de politie het vermoeden gewettigd dat deze pa* valsch Is. De omstandigheden, dat de vervoerder ▼*n de ontplofbare stof een buitenlander waa, die in korte tijd alle hoofdsteden van Europa heeft bezocht en zijn reizen op een valsche pas deed, heeft de politie gebracht tot de veronderstelling, dat men te doen heeft met een lid van een inter nationale terroristenbende, wat door la tere ontdekkingen is bevestigd. VERWARDE GETUIGEN VERKLARINGEN. Omstanders dachten, dat vóór de ont- Overal in Europa speurt de politie thans ijverig naar de verdere draden, waaruit het mysterieuze terroristencom plot is samengeweven. Er zijn echter nog geen antwoorden ontvangen op de tele grammen. die Maandag naar de verschil lende Europeesche hoofdsteden zijn ver zonden. Intusschen zijn Dinsdag foto's en vingerafdrukken van den gearresteerde en den verongelukte naar alle landen van Europa gezonden. Wat deed Novack nadat hij lijn hotel verlaten had? Omtrent de gedragingen van Joseph Novack is *t volgende gebleken: met den D-trein, die 11.24 aan 't Maasstation te Rotterdam aankwam, is hij in de Maas stad gekomen. Onmiddeliyk na zijn aan komst heeft hij zich naar het hotel Cen tral aan de Kruiskade begeven, waar hy een kamer heeft genomen. Slechts korte tyd is de gast in het hotel waar hy geen vreemde was gebleven. Hy heeft er zyn bagage neergezet en eenlge klee- dingstukken op zyn bed gereed gelegd voor het nachtverbiyf. Omstreeks tien minuten over half twaalf heeft Novack het hotel verlaten zonder actetasch en voorzoover men heeft kunnen waarnemen zonder koffertje. Van dit tydstip af beginnen de minu ten te tellen, die in deze geheimzinnige zaak van het allergrootste belang zyn. Immers, om 12 uur 14 wordt aan het le ven van Joseph Novack op de gruwelijk ste wyze een einde gemaakt. Een goed half uur, nadat Joseph Novack'zyn hotel verlaat, brengt zyn dood schrik over de geheele stad. Wat heeft deze vreemdeling in die noodlottige korte spanne tljds gedaan? Waar is hy geweest, wat waren zyn be doelingen? Niet lang na half twaalf wordt zyn spoor zoo vaag, dat het een zware opga ve zal rijn, het te volgen. ten personen van middelbare leeftyd go weest zyn. HET INSTORTINGSGEVAAR TE ROTTERDAM. Straat voor alle verkeer af gesloten. Men te te Rotterdam voorzichtiger ge worden ha de instortingsramp aan de Valkensteeg. De bouwpolitie heeft thans nairteiyk een onderzoek ingesteld naar verscheidene oude gebouwen en Maan dag is men overgegaan tot afsluiting van de Mauritsstraat, een drukke straat*’ in het hartje van de stad, voor het verkeer, daar eenige huizen gevaar liepen in te storten. De huizen vertoonen reeds lang scheuren. De bewoners, in totaal onge veer 20 gezinnen, mogen wel in hun wo ningen biyven, maar de panden moeten eerst aan een nader onderzoek worden onderworpen. Tot dat tydstip biyft de straat af gesloten, om te voorkomen dat door da trillingen van het rijdend verkeer een nieuwe Instortingsramp zou ontstaan, ©ok voor voetgangers is de doorgang ver boden. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Eén doode, één gewonde. Maandagavond is op de rijksstraatweg HeinoZwolle door onopgehelderde oor zaak een personenauto uit Zwolle, be stuurd door den heer Menko uit Ensche de, plotseling de linkerweghelft opgere den en vervolgens met een hevigen slag tegen een boom gebotst. De heer Menko was op slag dood. De medeinzlttende van de auto, mevrouw Terhorst uit Ommen, kreeg een beenbreuk, zy is naar het So- phiaziekenhuis te Zwolle overgebracht. f 0.20; derd* prijs. Adrer- ~r a t i i ga- >rcu meriC een derde man in Rotterdam zou rijn of zou moeten ko men om de beide vreemdelingen van de noodige geldmiddelen te voorzien voor hun verbiyf in Rotterdam en hun verde re reis. De afrekeningen van hotels in Grie kenland, Oostenrijk, Frankrijk, Duitsch- land en Italië wijzen er or, dat Novack internationale interessen had. De in het Oekraïnisch gestelde pamfletten, die in de bagage zyn gevonden, duiden op een politieke interesse, welke fascistisch ge tint zou kunnen zyn. Ook Bora schynt een Tsjech te zyn. De reizen van Novack leidden wel meer over Rotterdam en het schynt, dat hy ook wel in Amsterdam heeft vertoefd. De politie zal nu hebben te onderzoe ken. wat deze man in ons land zocht. Reeds uit het allereerste onderzoek is dui- deiyk gebleken, dat hy relaties onderhield met menschen, die van vliegmachines ge bruik maken om het doel van hun reizen te bereiken. Menschen dus. voor wie het van belang is. dat zy zich snel verplaat sen. Gevoegd by de omstandigheden, wel ke hier aan het licht zyn gekomen, geeft dit inderdaad te denken. DE ARRESTANT ZWIJGT. De gearresteerde ontkende ten stellig ste, dat hy iets van een helsche machi ne of ontplofbare stoffen heeft geweten. Overigens bleek de man zeer gesloten te zyn. Ook toen men den man wees op de naam van den leider der bende, welke naam zoowel in de correspondentie van den gearresteerde als in die van het slachtoffer gevonden was. wenschte hy zich over deze geheimzinnige figuur niet uit te laten. De man blijft voorloopig ter beschikking der justitie. Het spreekt ge broken Dultsch. evenals de verongelukte in het hotel gedaan had. slachtoffer zou zyn gevallen. Dat is ech ter reeds onmogeiyk gemaakt door de bovenstaande verklaringen. Ook de bewe ring van den heer Tiben, dai hij reeds enkele dagen door het siacn.ofiw zou zijn gevoigd is niet waar, omdat' onaer- tusschen va» is komen te staan, dat de gedoode Zondag of misschien zelfs eerst Maandag in het land is gekomen. pe hypothese van een ceLmoiaontplof- fing werd door de politie niet uitgesloten, vooral toen men op enkele meters afstand resten van een film vond. Die film zou het slachtoffer in de linkerhand hebben gedragen en zou door zelfontbranding tot explosie zyn gekomen Ook het vlieg ongeluk van het vorig jaar met het K. L M. toestel Flamingo is door deskundi gen toegeschreven aan een ontploffing, die door een film in het toestel zou zyn ontstaan. Aan een bom gelooft men niet meer. Ondertusschen zat men ook niet stil om naar andere getuigen en verdachten te zoeken. Dit had tot resultaat, dat men laat op de avond den man vond»<die met het slachtoffer zou hebben gesproken en er van wordt verdacht, hem een hoeveel heid ontplofbare stof ter aflevering aan een onbekend adres te hebben gegeven. MEDEPLICHTIGE GEARRESTEERD. Maandagmiddag om kwart over 4 kwam namelyk met het vliegtuig uit-p Weenen op Waalhaven een vreemdeling aan, Bo ra genaamd, die zich regelrecht naar het hotel Central begaf om te vragen naar den heer Joseph Novack. In het hotel ver zocht men den vreemdeling een oogen- blik te wachten en stelde de politie in kennis v»n de komst van dezen nieuwen buitenlander, die blikbaar in relatie stond met Joseph Novack. De politie- had natuuriyk zeer veel in teresse voor dezen man. Öp het hoofdbü- reau van politie wist deze uit Weenen aangekomen reiziger te vertellen, dat hy alleen maar voor het regelen van een geldkwestie had afgesproken met den heer Novack, die uit Parijs naar Rotter dam was gekomen. PAMFLETTEN GEVONDEN. De in beslag genomen bagage van het slachtoffer duidde er wel op. dat de man niet over geldgebrek had te klagen, maar rijn internationale bewegeMjkheid maakte het nu niet geheel aannemeiyk, dat de ze geldaangelegenheid nu persé in Rot terdam moest worden geregeld. Trou wena, op het slachtoffer werden slechts eenige Amerikaansche dollarbiljetten ge vonden en ook beschikte deze man niet over een chèqueboek of andere gelds waardige papieren. Dit zou er op wyzen, dat in leder ge val V*c*chjjnt: Maandag, Woensdag •a Visdag. Pnj* bn vooruit beta ling: voor Schoonoor** per 1 maanden f 1.25 p. poat f 1.50 Met versekenng 15 een ca meer De meening dat Nederland zich moet tndustrialiseeren, teneinde elk jaar de cir ca 100.000 nieuwelingen in het productie proces van werk te kunnen voorzien, is een waan. Theoretisch lykt de leuze ge zond, maar in de practyk is zulks onmo- gehjk, want de binnenlandsche koop kracht is te gering om de sterk vergroot te productie van industrie-artikelen, welke van die Industrialisatie het gevolg zou zyn, in eigen land te kunnen ver- koopen. Men zal derhalve aangewezen zyn op export en de andere landen zullen die Nederlandsche producten niet koopen. De markten, welke nog open zyn, zuilen geen behoefte hebben aan hetgeen Ne derland kan 'aanbieden. Want de groote landen, die er op gericht zyn om het grootste gedeelte van industrieproducten in eigen land af te zetten, kunnen ons ovértreffen, zoowel in kwaliteit ajs in prijs! Bovendien is het aantal werkkrachten, dat in een modem Industrieel bedryf kan worden te werk gesteld, niet groot. De vermindering der werkloosheid zal der halve gering biyven en hetland zal er meer na- dan voordeel van hebben. Toch is het natuurUjk onjuist om elke industrie tegen te houden. In het jaar verslag van de Leeuwarder Ys en Melk- productenfabriéken (de Lyempf) wordt gewag gemaakt van de xpelkwol-ianlta- industrie om van melk een speciale soort wol te maken. Deze industrie heeft een goede kans van slagen, want de Lyempf beeft een ernstig vooronderzoek naar de mogeiykheld gedaan en dit onderzoek heeft goede resultaten gehad. Vandaar dat de Lyempf de licenties van de Itall- aanache patenten heeft gekocht en de Hollandsche Industrieele Maatschappy voor caseïne bereiding heeft opgericht. Hier kan *n behooriyk arbeidsveld liggen De vraag naar wol zal ongetwyfeld toe nemen, indien de prijzen ervan laag kun nen worden gesteld. Wol is nog altyd een duur product en men heeft bet by de kunstzyde gezien, hoe een goedkoop kunstmatig product ter vervanging van de dure kleedlngsmaterie de wereld ver- overtl Kunstzyde is een Industrie van enorme omvang geworden al rijn de fi- nancieele uitkomsten ervan voor de aan deelhouders weinig bemoedigend gewor den. Maar de wereld heeft nu eenmaal We JAARGANG. NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT JT.1W, 30. T^.-Ad,M; V.anomw A W. N. VAN NOPTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN M. Po.lr.k.nin, 13763 I. ABONSra, <b. .o. u. <w*„> ,<x» d. .«...n», d. oot.,.U.a „,^bon[d door d. HAVBANK U niet met de resultaten der aandeelhou ders en der kapitalisten te maken, maar slechts met de voordeeien, die het voik in zyn geheel, dus de massa ervan heelt. De melkwol-industrie kan bovendien van groote waarde voor onze melkvee houders worden, omdat er voor de melk, speciaal de ondermelk, een behooriyke af zet kan ontstaan. Natuuriyk zal melk- wol niet de eenige nieuwe industrie zyn, die voor Nederland van practische waar de kan worden. Er zyn er ongetwyfeld meer, maar dit doet niets af aan de be- trekkeiyk weinige waarde, die men moet biyven hechten aan de industrieele leuze voor ons land. Wy zyn een landbouw-land, een land van scheepvaart en scheepsbouw, van het bouwen van waterwerken, omdat wy een voortdurende strijd tegen het water heb ben te voeren, van handel en van kolo niale ontginning. In de eerste plaats en dit is voor ons land aangewezen moeten wy Indië koloniseeren. Daaraan hebben wy betrek- keiyk weinig gedaan, want tot dusver vormde de handels ontwikkeling van Ne- derlandsch-Indië ons hoofddoel, wy heb ben niet alle krachten ontwikkeld om In dië te maken een terrein van volle Ne derlandsche activiteit, wy gaan alleen te rade met het winstbejag in geld en wan neer de een of andere onderneming in Indië wel werkverruiming geeft, maar geen winst in geld, dan beginnen wy er nifet aan. Beter de Nederlandsche arbei ders naar de steun, zeggen de in geld- denkenden, dan kapitaalverlies te lyden. Beter geld in de bank, rij het ook zonder rente of met een uiterst geringe rente betaling, dan ondernemingslust te toonen alleen ten bate van het nageslacht en ter wille van de werkgelegenheid van het huidige geslacht. Indien wy Indië tot hoogere economi sche ontwikkeling kunnen brengen en wanneer als gevolg daarvan het inkomen van den inlander stygt, dan kweeken wy een groot en krachtig afzetgebied voor onze industrie. Eerst dan zou er van in dustrialisatie in Nederland sprake kun nen zyn, want dan zyn wy niet alleen op de markt in Europeesch Nederland aangewezen, maar ook op de Nederland sche markt in de eigen koloniën! W. WEDUWE DOOR BANDIETEN BEROOFD. Veertig gulden en een horloge buitgemaakt Gisternacht, tusschen twee en drie uur hebben aan de Kerkstraat te Dou- vergenhout (gem. Merkelbeek, L.), twee gemaskerde personen rich toegang ver schaft tot den kruidenierswinkel van de weduwe Jetten, die daar met haar on geveer 20-jarigen zoon woont. De daders verschaften zich toegang aoor een ruitje in de voordeur in te drukken, waarop zy de grendel konden wegschuiven. De vrouw, die eerst dacht, dat het haar zoon was, werd plotseling door twee mannen overvallen, die haar de keel toeknepen, om haar het schreeu wen te beletten. Een der daders onder zocht daarop de kasten. Met een bedrag van ongeveer veertig gulden en een zilveren horloge gingen zy er vandoor. De vrouw, die geen letsel had bekomen, waarschuwde haar zoon, die de politie van het gebeurde in ken nis stelde, zy kon echter geen signale ment opgeven van de daders. Het xnoe- Gcen bom en geen aanslag. Omtrent de ontploffing op de Cooisin- gel te Rotterdam is na onze vorige editie nog het volgende komen vast testaahi Van een bomaanslag kan hier geen sprake rijn, de ontploffing moet aan een ongeluk toe te schrijven zyn. Hiervoor gelden de volgende redenen: De veronderstelling dat iemand met een koffertje, waarin een helsche machine werd vervoerd, had gegooid, is te eenen- male onjuist. De eigenaar van het kof fertje ia pen der gewonde voorbygangers. Bovendien heeft niemand het slachtoffer of een der gewonden een gooiende bewe ging rien maken. De politie heeft het deerUjk verminkte fljk van het slachtoffer nauwkeurig on derzocht en daarop een groote hoeveel heid oude hotelrekeningen gevonden uit by na alle groote steden van Europa. Bo vendien zat in één der zakken van zyn Weeding een pas, waarschynUJk Tsjechische afkomst, en ten name Novaks. Hoewel de foto op de pas eenkomt met het slachtoffer, Advertentiën1-ë regelt f 1.30 elk* regel meer f n~' plaataing bal ven pryt. tentién worden gr al plaatst ia „De Gores ploffing het slachtoffer had gesproken met een anderen vreemdeling, die een eindje met den Tsjech was opgeloopen en hem daarna alleen verder had laten gaan. De politie vermoedde naar aanleiding daar van, dat de beide vreemdelingen eenige tyd Hadden gesproken over de bestem ming van de ontplofbare stof en dat daarop een van hen den ander die stof had meegegeven om ze weg te brengen. De ontplofbare stof of de bom zou toen ontJjdig tot ontploffing zyn gekomen, waaraan degene, die het gevaariyke goedje droeg, ten slachtoffer is gevallen. Later is echter gebleken, dat er hoogst- waarschyniyk geen tweede vreemdeling op het tooneel van de ontploffing is ge weest en dat aan de verwarde en tegen- strydige verklaringen der onthutste ge tuigen, niet veel waarde valt te hechten. De deskundigen van de artillerieinrich- tingen aan de Hembrug hebben voorts naar aanleiding van getuigenverklarin gen gezegd, dat de ontploffing geen krult- of dynamiet-explosie kan zyn. Een voorbyganger heeft verteld, dat de ont ploffing enkele meters boven de straat een donkere rookwqfk met in de kern een roode vlam veroorzaakte. Ook de eenigs- rins verwarde verklaringen van getuigen, die dichter by de plaats des onheils ston den, hebben het niet eenvoudiger ge maakt om de politie een vaststaand oor deel te doen vellen. TIBEN NIET HET DOELWIT. Zoo was daar de verklaring van den heer Tiben, die eenige tyd geleden in Duitschland werd geattesteerd en weer vry gelaten. Hy zeide, dat dit wel een aanslag op zyn leven zou zyn geweest, waar echter de moordenaar zelf aan ten

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 1