F i 1 SCHOONHOVENSCHE COURANT f I LOF EN LASTER. Sowjet-agent pleegde den bomaanslag Het raadsel volkomen opgelost. Slachtoffer leider der Oekraïners. Duizend dooden te Kanton. MAANDAG 3® MEI ÏWt TIEN BLADZIJDEN. 70e JAARGANG 3 t7 MEI 1930 K. dat echter, toen c opJeverde, Moskoote grenwhxwe wreed heden. n er toe wor* rteeren met mag heeten, Ier een jaar iburige stad. courant als éér verdient et algemeen feit, dat hij wee jaar ge* 1 SUCCES’ 1, R’datn is hij YOl- ge- in branden No. 7972. NIEUWSBIAD VDORZUIDflOUAND EN UTRECHT J T.lel. 2a TJ-Adra.; Vinnoolu 3. 4 W. N. VAN HOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 23. Pu.lrU.oin, 1370. I. NAAIMACHINE STUK? DAN NAAR J. K. SNOEI! Wordt met garantie gerepareerd. HEEFT U ONZE NIEUWE MODELLEN NAAIMACHINES AL EENS GEZIEN? Stadhuisstraat 79 Lopikerstraat 43 SCHOONHOVEN. Een tweede aanval volgde Zondagmorgen. Toen verschenen om elf uur onverwachts veertig vlieg tuigen boven de stad. Bommen werden geworpen op het Wongsja-station, op de Chineesche batterijen op het eiland. Ho nan en op de dichtbevolkte industrie wijk van Kanton. Drie scholen, leerlingen waren, zijn door de lende projectielen getroffen. kelijkheid ontving, de bom in hëeft gekregen. Met ontsteltenis denkt men er aan, dat de bom had kunnen ontploffen in het café „Atlanta” aan de Coolsingel. Wan neer de tijdbom want het staat vast, dat men hier met een dergelijke helsche machine te doen heeft gehad vijf mi nuten vroeger was afgesteld geweest, dan zou de geweldige kracht van de explosie, welke zoo duidelijk reeds in de openlucht is gebleken, een ramp over Rotterdam hebben voltrokken, als in ons geheele land nog nimmer is voorgekomen. Van het torenhoog gebouw, zouden waarschijn lijk nog slechts pulnhoopen met slacht offers over zijn, wanneer de bom eerder tot explosie zou zijn gekomen. de een glas bier en sprak kort met Ko novalec in gebroken Dultsch. Toen zagen de bezoekers, dat de man den vreemdeling een pakje overhandig de, een doosje, waarin doorgaans kinder schoenen worden verpakt. De man dronk daarop snel zijn biertje en verdween. De vreemdeling riep den kellner en reken de de beide consumpties af en ook hij verdween daarop uit het café. Nog geen minuut later hoorde men in „Atlanta” de hevige slag van de ontploffing. Niemand heeft gedacht aan de belde mannen, totdat Vrijdag den gérant het korte oponthoud der mannen in het ca fé te binnen schoot en hij de politie waarschuwde. De kellner werd daarop geconfronteerd met den verongelukte en onmiddellijk herkende hij in hem den man, die het eerst het café binnengeko men was. Om vier uur verscheen in hotel „Cen tral" is dan de verwoesting, welke in Septem ber van het vorige jaar door de Japan- sche vliegeraanvallen werd veroorzaakt, BRITSCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. IN HAVEN VAN VALENCIA. Door een bom getroffen. Vliegtuigen van Franco hebben Valen cia en het gebied van-Grao gebombar deerd. Er stegen zware rookwolken op en het luchtafweergeschut was krachtig in werking.'' Bij het bombardement is het in de ha ven liggende Brltsche s.s. „Great End” door een bom in de achtersteven getrof fen en gezonken. In de stad zijn vtljwel alle moest verkrijgen. Advertentiën1-6 reeela f 1.30 elke regel meer f 0.20; derde plaatsing halven pnj». Adver- tentiën worden gratie ge plaatst in „De Gorcumer”. ABONNE’Ö, die zieh aan ome administratie opgaven voor de venekenng. »yn volgens de vaatgeatelde bepalingen eega a onprallea verzekerd voor bedragen, gewaarborgd' door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van n/lAH Gulden by levenslange AAA Gulden by QOA Qul<^eB ’•'•riiee 0(1(1 Gulden by verlies 1(1 A Qul^en M verliea AA ®ulden verlies De verzekerde moet in het ZvUU ongeschiktheid. VVV overlyden. «JUv van bandof voet, 4uU van een oog. lUv van oen duim. OU een andoren Vinger. bezit zijn «van een polis die vol neerval- Een bom vernietigde het dak van het Toengsjan- gebouw, een prachtig monument, dat f l‘/i millioen gekost heeft. Het aantal slachtoffers, dat Zondag gevallen is, zou ongetwijfeld nog groo- ter geweest zijn, wanneer de bevolking niet gewaarschuwd was, dat vijandelijke vliegers in aantocht waren. Daardoor kon een aanzienlijk deel van de dicht- opeengepakte bevolking zich nog tijdig naar veiliger oorden begeven. De schade valt nog niet bij benade ring te ramen. Doch bij den eersten blik giét men reeds, dat zij veel groot*- i Eenige maanden geleden (7 Februari) hebben we te dezer plaatse er op gewe zen, dat het in ons land in zeer vele op zichten heel wat beter is dan in andere rijken, maar, dat men zich daarvan hier te lande Weinig bewust toont. Integendeel kan men nog regelmatig hooren smalen op hetgeen ons land biedt en hetgeen hier wordt gedaan en kan men daar tegenover hooren stellen hoe voortreffe lijk en oneindig beter het elders is. We hebben nu een medestander van beteekenis gekregen in mr. H. A. Van Nierop, directeur van de Amsterdamsche Bank, die in aen causerie voor de ver- seniging „Nederland in den vreemde”, gesproken heeft over het onderwerp „Het vreemde in Nederland”, waar hij om eeide: „Ook thans Is er In Nederland een groote mate van welvaart. Nederland is een land, waar de scherpe contrasten ont breken, niet alleen het klimaat, ook het Nederlandsche volkskarakter en bestuur ia gematigd. Het kapitaal is zeer ver deeld. Er heerscht geen tegenstelling tus- echen grooten rijkdom en groote ar moede. In Nederland heerscht echter evenals elders een malaise. Het zou al zeer ver wonderlijk zijn, indien een land dat zoo internationaal als Nederland georiën teerd te, door de internationale toestand niet getroffen zou worden. Het is vreemd, dat menige Nederlan der zich te weinig rekenschap geeft in welk een gezegend land, in vergelijking met andere landen ,hlj leeft. Het is ver bazend, dat vele Nederlanders niet in zien, dat elders de welvaart aanzienlijk lager dan in ons land is en dat aldaar de gemiddelde levensstandaard van het in dividu belangrijk beneden dien van den Nederlanders ligt.” „In welk een gezegend land," zegt de heer Van Nierop. Houdt dat eens voor aan hen, die er een sport van maken al les af te keuren, wat hier gebeurt en die er zelfs op uit zijn leugens en laster om trent het gezegende land te verbreiden met een hartstocht, die voor een normaal Nederlander onverklaarbaar is. Een record verdedigt in dit opzicht het blad van de N.S.B„ dat zich nog durft noemen „Het Nationale Dagblad”, maar dat niet nationaal, doch sterk antl-na- tkmaal is. Het heeft m weer met gierige ijver en wreed leedvermaak het verhaal gecolpor- Twee luchtaanvallen. Ongeveer 3000 gewonden. Elf Japansche vliegtuigen hebben Za terdagochtend een luchtaanval gedaan op Kanton. Volgens een offlcieele raming zijn minstens 600 menschen gedood en 1500 gewond. De aanvallers keerden later terug en bestookten met bommen en machinegeweren de reddingsploegen in het dichtbevolkte district Wongsha. Officieel wordt gemeldt, dat hierbij 40 man der reddingsbrigade zijn omgeko men en 50 gewond. Wongsha werd in totaal viermaal gebombardeerd. Ruim 100 hulzen zijn ven-ield. Ook de -woon wijk Toengsjan werd aangevallen. Tal. van Chineezen probeerden de stad te verlaten, doch de stadspoorten waren gesloten. Binnen I meter voer ttraathoeken b stik staan met auto’s andere voertuigen te genwoordig verboden! teerd omtrent de gevolgen van„.de Jam boree. Er werd gesproken van een groot schandaal, honderden jonge meisjes uit de nabijheid van het Jamboreekamp zou den zijn onteerd, tal van natuurlijke kin deren zou zijn geboren, de ziekenhuizen zouden vol liggen met de slachtoffers, een moeder met drie dochters zou krank zinnig geworden zijp, omdat alle drie de# meisjes zwanger bleken, de vader van een der meisjes zou naar Zweden gereisd zijn om een padvinder op te sporen enz. De verhalen waren talloos en werden met kleur en gloed voorgedragen en natuur lijk werd de padvinder!) en de regeerlng en alles wat Nederlandsch is, gehekeld en gescholden. Men heeft eindelijk het Nationale Dag blad de eer bewezen om een zeer streng en uitvoerig onderzoek in te stellen. Ge vraagd werd aan de burgemeesters der gemeenten rondom het vroegere kamp of daar meer buitenechtelijke kinderen wa ren geboren dan in vorige jaren, men heeft zich gewend tot de ziekenhuizen, de Instellingen voor meisjes enz. en overal waar men hierover inlichtingen kon ver wachten te krijgen. Het resultaat is geweest, dat onweer sprekelijk bleek dat het geheele verhaal van a tot z verzonnen was. Er waren minder natuurlijke kinderen geboren dan in vroegere jaren, in de ziekenhuizen waren geen meisjes opgenomen, er was geen moeder krankzinnig geworden en geen vader in Zweden gaan zoeken. Alles leugen, laster, fantasie. Er 18 geen jam- boreeschandaal, de eer der Nederlandsche meisjes is niet bezoedeld.... tot teleur stelling van een „nationale" blad. Waarom doet men zoo iets? Waarom verzint, men zulke "vuige praatjes en strooit ze rond? Het is toch niet aan te nemen, dat iemand er genoegen in zou hebben om willens en wetens zijn eigen land te belasteren? In dit geval is de verklaring te vinden. In Italië en in Duitschland bestaat geen padvinderij, die is daar verboden en dus is ook de NSB. tegen die jeugdactle. Dultschland wil het niet, dus mag het ook in Nederland niet en dus zal het Na tionaal Dagblad daar tegen gaan werken en niet al te nauwkeurig letten op de strijdmiddelen, welke gebezigd worden ais maar gehandeld wordt in de geest der Dultsche nazi’s Tijdbom in café „Atlanta" over handigd. Met vrij nauwkeurige zekerheid kan de politie thans de tot voor kort ontbreken de minuten in dit verbijsterende verhaal aanvullen. De vraag: wat deed de man, van 11.40 tot 12.14? is geen vraag meer. Regelrecht van fhotel „Central” naar „Atlanta” gegaan, waar hij, komen onbewust van hetgeen hij in wer- handen SCHIPPERSFAMILIE GEAR RESTEERD. 0 Wegens diefstal en heling. Ter zake van diefstal en heling is een geheele schippersfamilie, die met haar schip te Hoogkerk lag, aangehouden. Een 18-jarlg meisje had Maandagavond bij een ouden man te Groningen, om geld gevraagd, omdat haar ouders het zoo arm hadden. Na haar vertrek vermiste de man uit zijn portefeuille 15 bankbil jetten van SO gulden. Het spoor leidde naar Hoogkerk, waar het meisje aan boord met haar ouders woonde. Zij was echter niet thuis en werd de volgende dag in een logement te Groningen aan- getrqffen. Zij had de portefeuille met geld niet bij zich. Terwijl de politie in Hoogkerk op post stond, om op haar te- nigkeer te wachten. Waren de vader en een broer van het meisje naar de s#tad geloopen, om haar te waarschuwen. Daarom werden behalve de 18-jarige schippersdochter W. L., ook de vader G. L. en de broer B. L., gearresteerd. Het meisje legde een volledige beken tenis af. ZIJ bleek het geld te hebben ge geven aap haar moeder. Deze is als ver dacht van heling gearresteerd. Fxgen Konovalec. De man, die zich Novae noemde, was de jeider van de Oekraïnische Vrijheidsbe weging, Eugen Konovalec. Gedurende de wereldoorlog heeft hij als offlicer in het Oostenrijksche leger tegen Rusland ge vochten en in 1923 heeft hij gedurende de Poolsch-Russische oorlog aan Poolsche rijde wederom het zwaard tegen Rus land gevoerd. Eugen Konovalec was de opvolger van den vroegeren leider der Oekraïnische Vrijheidsbeweging Petljpe- ra, die in 1926 te Parijs eveneens door ^n^DQPiaansiag om het leven is geko- >•11 ucu pnuuv, i Men weet niet ten op deze wijze i bevestigd. Zeker is loten de laatste maanden nooit van pa rachutes gebruik hebben gemaakt en dat er nooit parachutes zijn gevonden in wrakken van Japansche vliegtuigen. Wel is het waar, dat een Japansche piloot met een parachute neerdalend, vrijwel altijd verloren zou zijn, omdat hij ge dood zou worden of deB hongerdood rou sterven, maar het .blijft onbegrijpelijk waarom zij zoo vastgebonden zijn, dat zij alleen verlost kunnen worden, wan neer iemand het bulten het bereik van den piloot bevestigde slot openjnaakt. De ontmoeting. Na Konovalec’s aankomst te Rotter dam begaf hij zich naar hotel „Cen tral”, bestelde er een kamer, pakte zijn bagage uit en ging vandaar naar restau rant „Atlanta”. Hij ging aan een tafel tje bij het raam zitten en bestelde een cherry. Even later kwam een andere man binnen. Regelrecht liep hij naar het ta feltje, waar de vreemdeling zat en ging tegenover hem zitten. Deze man bestel de man, die naar Novae vroeg. Nadat deze man .dank zl] de activiteit van het hotelpersoneel gearresteerd was, bracht men hem naar het hoofdbureau. Hij had, zooals men weet, een paspoort op naam van Ladislav Bora. Men vertel de hem. dat hij Novae wel niet meer zou ontmoeten, maar het voorgevallene hield men nog voor hem verborgen. De man was zeer wantrouwend; hij gebruikte niets, geen koffie, geen thee en zelfs weigerde hij een sigaret te rooken. In de avonduren vertelde men Bora," dat Novae door een aanslag om het le ven was gekomen, maar de man schud de slechts ontkennend het hoofd en gaf daardoor te kennen, dat hij de verhalen der politiemannen niet geloofde Daarna bracht men hem naar het ziekenhuis aan de Coolsingel, waar hem de stoffelijke resten van Novae werden getoond. Deze aan blik was Bora te machtig. Hij viel in zwijm. Toen hij weer wat op rijn verhaal was gekomen, herstelde hij zich spoedig van de schok. Hij bleef in eerbiedige hou ding bij het lijk staan en het werd den politiemannen duidelijk, dat er veel in het binnenste van den vreemdeling moest omgaan. De geheimzinnigheden, die de bom aanslag omhulden, welke Maandag der vorige week op de Coolsingel te Rotter dam plaats had, zijn thans geheel weg genomen en de toedracht van het ge beurde is thans vrijwel volledig bekend. Allés wat er duister en mysterieus was in deze zaak, heeft de Rotterdamsche politie binnen een week tljds opgelost, maar het drama is er niet minder sensa tioneel door geworden.' Integendeel, nu het ali een open boek koor ons ligt, is het een vreeselijk beeld voor de gruwzame, gewetenlooze misda digheid, waarmede de Russen, niemand en niets ontziend, tewerk gaan om het Sowjet bewind overeind te houden. Want het staat nu vast, dat de drager van het moorddadige pakketje het slacht offer te geworden van de onverbiddelij ke uitspraak van Moskou. HET RISICO VAN JAPANSCHE VLIEGERS. In hun toestel vastgebonden Bij het buitmaken van een Japansch militair vliegtuig dat een -• noodlanding moest maken, hebben de Chineezen een merkwaardige ontdekking gedaan. Het bleek namelijk dat de Japansche piloten geen parachutes hebben. Zij zitten in hun toestel vastgebonden en kunnen al leen losgemaakt worden, als een slot buiten het toestel en bulten het bereik van den piloot, wordt geopend. af alle Japansche pilo- aan hun vliegtuig zijn s dat de Japansche pl- Itfke naam kende ook Bora niet. Dien kende alleen de leider en deze hield hem zorgvuldig geheim; zelfs mevrouw Kono valec wist de ware naam niet. Bora be schreef Waluch’s signalement nauwkeu rig. De Rotterdamsche politie seinde haar gegevens omtrent Novae en Bora naar Berlijn en, toen wist men daar al heel spoedig, met wie 'men te doen had. Het bleek, dat Konovalec in Zuid-Europa woonde, maar dat hij dikwijls te Berlin vertoefde. In Berlijn te nameiyk de hoofdzetel van de Oekraïnische vrijheidsbeweging gevestigd en vandaarult zendt men den na de Russische revolutie uitgeweken Oekraïners, die door geheel Europa ver spreid zijn, de noodlge mededeelingen. Op een verzoek der Rotterdamsche po litie zijn twee oorlogskameraden van Ko novalec, een generaal-kwartiermeester en een gewezen Weenache „Hofrat", naar Rotterdam overgekomen, evenals mevr. Konovalec. Vrijdagmorgen heeft de confrontatie plaats gehad. Het was een ontroerend moment toen de echtgenoote en de beide strijd makkers in den overledene den leider herkennen. De generaal greep vol inni ge deelneming de handen van mevrouw Konovalec en sprak de weduwe vol me delijden toe. „Uw gemaal is gevallen op het veld van eer”, zelde hjj in het Duitsch. In een rapport, dat de Rotterdamsche politie uit de kringen der Oekraïners heeft ontvangen, schrijft men; „Onze leider Oberstleutnant Eugen Konovalec was degene, die onmiddellijk na de oorlog tusschen Polen en Rusland de vlag-van de onafhankelijke Oekraïne ontvouwde en de Sovjetpers wees hem di rect daardoor aan als de grootste vijand van Rusland. Buitengewoon veel te er Moskou aan gelegen de ziel van de uit gestorven nationalistische Oekraïnische beweging onschadelljk te maken.” Welnu, het te gelukt. Waluch, eveneens Oekraïner van geboortï, te eenige jaren geleden naar de Sowjet Unie overgeloo- pen en als haar geheime agent heeft hij zijn afschuwelijke taak volbracht. Als men bedenkt dat de illtle voor haar onderzoek slechts over een mini mum van gegevens beschikte en dat zij deze vtljwel alle uit het buitenland ziet men met waar- deering op naar dit bekwaam speurders- werk, dat, hoewel men hier met de meest geslepen lieden te doen heeft, in 5 dagen is verricht. twaalf personen wond. Verscheidene bommen vielen het havengebied, waar kleine ontstonden. Uit Barcelona wordt gemeldt, dat de rechtsche vliegtuigen Zaterdagmorgen om 11 uur een bombardement op de stad hebben geopend. Het zeer hevige afweergeschut dwong de toestellen even wel bijna al hun bommen in zee te la ten vallen. Een persoon werd gekwetst De schade is niet van beteekenis. Wie „Bora” te. Men bracht Bora weer naar zijn cel en de volgende dag nam men hem weder om een verhoor af en toen vertelde .Bo ra”, dat hij Ladislav Boranowskl heette en dat hij koerier was in dienst van den leider der Ookraïnische beweging. Men vroeg hem wie zijn „vriend” Novac was, en terwijl de politiemannen in spanning toehoorden, ging Boranowskl in de hou ding staan en sprak op eerbiedigen toon: „Hij was niet mijn vriend, maar hij was mijn Führer”. Boranowskl verhaalde, hoe hij Zon dagavond in Weenen ten huize van dr. Suszko door Konovalec van Berlijn uit was opgebeld, en dat deze hem gelast had onmiddellijk naar Rotterdam te ko men, om daar gewichtige besprekingen met hem te houden. Boranowskl had daartoe van het vliegtuig gebruik moe ten maken. Reeds eerder waren de beide mannen in Rotterdam geweest en zij hadden toen een conferentie gehad met een derden man. Deze man had den leider ook in Brussel reeds meermalen ontmoet en steeds werden dezen dan pakjes over handigd. waarin geld zat zoogenaamd om de Oekraïnische beweging te steunen. Ook bevatte ’t pakje dikwijls bonbons en sigaretten, die de leider dan zonder eenlg wantrouwen gebruikte, hetgeen In deze kringen als een bewijs van onbe grensd vertrouwen wordt beschouwd. De onbetrouwbare „vriend”. Boranowskl vertelde, dat zijn leider dien man óók Maandag te Rotterdam moest ontmoeten en deze man moet het geweest zijn, die na anderhalf jaar zijn kans te hebben afgewacht en een hulche- laarsrol te hebben gespeeld, den leider thans een pakje heeft overhandigd, waar in zich een helsche machine bevond. „Nooit heb ik dien man vertrouwd”, al dus Baronowski, „en ook Novac’s vrouw heeft den man nooit kunnen vertrou wen”, en wanneer Konovalec na zijn ve le reizen dan weer eens thuis kwam, en een sigaret rookte uit het pakje, dat de ander hem had overhandigd, ried me vrouw Konovalec haar man vaak, die si garetten toch niet te rooken; ze konden wel vergiftigd zijn. Maar wij konden No vae niet tot andere gedachten brengen." Op een vraag naar de naam van den geheimzinnige man, vernam de politie, dM M zich Waluch noemde. Zlln <erko- Verechynt: Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs by vooruitbeta ling: voor schoonhoven per 3 maanden y 1.25 p. post 1.50 Met verzekering 15 cent» meer

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 1