I Zachte heelmeesters. fPlaatseïijk nieuws :nkorf. Slachtoffer» van het verkeer. MAANDAG 4 rtu 1SW ACHT BLADZIJDEN. N». 7W. VOOR K. Nieuwe Burgemeester te Berg» ambacht en Ammerstol. aan dat 1J0 derd« Adver- door met een snelheid van ruim hon derd K.M. per uur van Apeldoorn naar Berlijn te vliegen, een afstand van ruim 500 KM. EEN SNELLE POSTDUIF. Ruim 100 K.M. per uur. Een Berlijnsche postduif heeft ’n snel heidsrecord in de duivenwereld gevestigd JONG MEISJE GEDOOD TE NIEUWER AMSTEL. Op de Handweg tc Nieuwer Amstel is Zaterdagmiddag een rnstlg motoronge luk gebeurd. Een mo._rrijdfr, de heerJ. den H., uit Middelhamls, wilde ter plaat se een autbus passeeren Juist op het mo ment, dat van de andere zijde een bak- De Koningin in Zwitserland. Op weg naar Luzern. Zondagmorgen ia de Koningin met ge volg op aooueis naar Luzein in Bazel aangekomen. HM. werd aan net station verwelkomd aoor den Nedeiiandscnen consul, den hefir C. Baessig en echtge- noote. Het gezelschap gebruikte het ontbijt aan het stationsbuuet en zette vervol gens in eigen auto’s de reis naar Lu zern voort. Lopikerstraat 43 SCHOONHOVEN. DEN VERHUUR. bedraden, gewaarborgd door do INIEUWE HAVBANK to Schiedam, van z:/a Gulden by vbrlieo van De vonekerde moot in ho* "U een andoren vinger. bont i.jn van oen poli» Vorachijnt: Maandag, Woensdag on Vrijdag. Prijs bu vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden Uóg p. poot 1.60 Met verzekering 15 cents moer VACANTIETOCHTEN een waar genot, maar.... DAN Moet uw rijwiel in orde ZIJN! Dus dan eerst na laten zien of een nieuw Rijwiel koopen bij J. K. SNOEI Stadhuisstraat 7-9 TERAARDEBESTELLING ANTnt HOEVELAKEN. Nieuwerkerk a.d. IJsseL Vrijdagmiddag heeft onder buitengewoon veel belangstel ling de teraardebestelling plaats gehad van de 9-Jange Antje Hoevelaken, die Maandag op zoo noodlottige wijze om het leven is gekomen. Op de weg van hefr sterfhuis tot aan de doodenakker stonden overal belangstellenden, die de droeve stoet aan zich lieten voorbijgaan. Op de begraafplaats werd de plechtigheid even onderbroken door de stroomende regen. Hierna werd de met bloemen bedekte baar grafwaarts gedragen. Een ontroe rend oogenbllk was het, toen het kleine kistje in de groeve werd neergelaten. Toe» de kransen van ouders, zusje, nichtjes, verdere familie van de leerlingen en het personeel der O. L. School e.a. waren gerangschikt, nam ds. Vollenweider, Ned. Herv. predikant, het woord, die allereerst wees op de ontroering welke door de ge- heele gemeehte ging b$ het vernemen van dit tragisch ongeval. Een knopje, nog geen bloem, werd weggenomen op den vreugdedag voor haar en haar ouders, haar verjaardag. Vervolgens wees spr. de talrijke omstanders op de roepstem, welke van dit grafje uitgaat. Wie had het ge dacht, aldus spr, dat Antje Hoevelaken zóó zou worden weggenomen, ditzelfde kan zoo spoedig ook van ons worden ge zegd en, zijn wij dan in staat de eeuwige reis te aanvaarden? Het stemt spr. tot vreugde en het mag de ouders tot grootr dankbaarheid stemmen, dat het Evan gelie, zij het op kinderlijke wijze, ook aan hun kind gebracht is. Met woorden van troost tot de familieleden slopt spr. Namens den vader bracht een oom, de heer Den Toom uit Rotterdam, een laat ste groet aan de overledene, waarna deze spreker dankte voor de betoonde belang stelling. Hiermede was de droeve plech tigheid ten einde en stroomde de dooden» akker weder langzaam leeg. GOEDE VANGST OP DE MERWEDE. Een steur van 3Z6 pond. Nadat een aantal vlsschers uit Wou- drlchem reeds enkele dagen met de kantzegén-visscherij op de Merwede op zalm had gevischt en er geen enkele be machtigden, werd Vrijdagmiddag de ze gen op den oever getrokken en bemerk te men, dat het ditmaal niet tevergeefs was geweest. Niemand dacht er echter aan, dat er een steur in het net gevangen zou zijn. Een der visschers liep gekleed te water, waarna met vereende krachten de steur op het droge werd gebracht, en met een touw werd vastgemaakt. Het bleek een flinke vlsch te zijn, welke achter een boot naar het vlschvlot werd gesleept. Onder zeer veel belangstelling is die avond de steur aan de vischmarkt ver kocht voor 26 cent per pond. De visch bleek 326 pond te wegen en ongeveer 60 pond kult te bevatten. ZIJN ZUSJE IN DE SLOOT GEREDEN. Tragisch ongeluk. Te Naaldwijk stond Vrijdagavond in de tuin van den kweeker B. v. d. V. aan de MarlendJJk een vouwwagen met het 1‘/«-Jarige dochtertje er in, dat door de ouders even alleen was gelaten. Het 4- jarlge zoontje van den heer V. kwam daar voorbij en ging met het zusje rij den. Het kon de wagen echter niet hou den, zoodat die in de sloot reed. Het kind is hierop naar huis gewan deld en heeft van het gebeurde niets aan zijn ouders verteld. Na eenigen tijd gin gen deze naar hun dochtertje kijken en moesten tot hun schrik ontdekken, dat het kind met wagen en al in de sloot lag. Toen zij de kleine er uit haalde, gaf zij nog teekenen van leven, doch kort daarop is het kind overleden. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot j burgemeester van de gemeenten Berg ambacht en Ammerstol, met Ingang van 15 Juli a A de heer J. H. Winkler, heer Winkler Is 25 Juli 1895 te Haarlem geboren en is thans hoofd eener Open bare Lagere School te Wagenlngen. Ongeveer zes jaar geleden is de heer Winkler hoofd van de Lagere School te Ammerstol geweest. tOe JAARGANG NIEUWSBLAD VOORZUID HOLLAND EN UTRECHT I SCHOONHOVENSCHE COURANT j f J Telef. 2a Tel-Adres: Vanüooten S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. 1 ABONNE'Ö, die sioh un ense administratie opgaren voor de versekenng, syn volgen» de vastgMtelde bepalingen tegen ongevallen versekerd voor k 1 0/1 Aft öuld*n bl levenslange AAA Gulden by QAA Quld” Gulden bÜ 1 An Gulden by verlies ZvUV ongeschiktheid. vvV overlyden. JW van hand ot voet, van een oog. 1 VU van een duim. flets naderde. Hij verloor toen de macht over het stuur. De motor slingerde tegen het voorste gedeelte van eten autoous aan, tengevolge waarvan de verloofde van den motorrijder, de 21-jange mej. Mey, uit Nieuwer Amstel, die op de duo zat, van de motor viel. Zij werd door den autobus o verreden en op slag gedood. De motorrijder kreeg geen letsel. DOODELIJKE AANRIJDING TE EINDHOVEN. Zaterdag reed voorts een man van on geveer 60 jaar op den Aalsterweg te Eindhoven. Ter hoogte van de Boer ha a - velaan stak hij plotseling den weg over, met het gevolg, dat een achterop rijden de auto hem aanreed, hij werd tegen de gerond gesmakt. De aangeredene is naar het nabij gelegen ziekenhuis overgebracht waar hy bij aankomst bleek te zijn over leden. sel is, dat de heer R, die den personen auto bestuurde, de bus niet heeft opge merkt. De aanrijding was zóó hevig, dat de personenauto na de botsing eenlge me ters terug werd geworpen en zoo goed als totaal werd vernield. De heer Roehart brak eenlge ribben. Zijn echtgenoote kreeg verschillende wonden aan hoofd en beenen, terwijl mej. R-, die door den schok van de ach terbank tegen de leuhing van de voor- zitplaats werd geslingerd, een knie brak. De heer Roehart en het nichtje wefden naar het Wilhelmina gasthuis' overge bracht. Mej. P. werd later In den nacht van dit gasthuis naar het Onze Lieve Vrou we gasthuis gebracht en daar ter verple ging opgenomen. Mevrouw R. kon direct naar haar woning terugkeeren. VERDUISTERING TE REEUWIJK. Incasseerder der waterleiding aangehouden. Minstens 600 niet afge«* dragen. Reeuwijk. Een ernstig geval van ver duistering, gepleegd ten nadeele van een openbare kas, heeft plotseling Reeuwijfc in opschudding gébracht. Het was onlangs bij een onderzoek ge bleken, dat de 53-Jarige iifcasseerder van de gemeentelijke waterleiding, J. M. de K, de gelden, die hij inde, niet regelmatig afdroeg. Er werd een steekproef genomen waarbij het vermoeden werd bevestigd, dat De K. verschillende aan hem gedans betalingen niet had afgedragen. Na deze ervaring is de zaak in handen van de politie gegeven en deze heeft Za terdag ingegrepen en den incasseerden aangehouden. Voorzoover tot nog toe vaststaat, be loopt het verduisterde bedrag zeshon derd gulden. MOTORRIJDER GEDOOD TE ROOSENDAAL Op de Bredasche Baan te Roosendaal nabij het gebouw van de P.N.EM., bot ste Zaterdag een motorrijder uit Putten tegen een militaire vrachtauto, doordat hij een oogenbllk zijn aandacht liet af leiden door erwtenplukkers, die op het veld werkten. Met een zware hersenschudding werd de man opgenomen en in een zieken auto naar „Charitas” vervoerd, waar hij in de loop van de nacht is overleden. Tezelfder plaatse deed zich kort na *t motorongeluk nog een ander ongeval voor. Een jongen, die achter op een fiets was gezeten, is eveneens bij het omkij ken naar de erwten plukkers gevallen, hij liep een dubbele armbreuk op. AUTO OP EEN BUS GEREDEN. Een tweede ongeluk had op deze nieu wen Rijksweg plaats in den nacht van Zaterdag op Zondag. Juist op het nieu we viaduct over den weg naar Schiphol is een personenauto, waarin de heer en mevrouw Roehart uit Amsterdam en een 21-Jarig nichtje mej. M. Roehart, uit Seheveningen zaten, in volle vaart op een autobus geredèn. De autobus was defect en stond geheel rechts van den weg, waar de bestuurder wachtte op hulp van zijn garage. De wa gen was zoowel aan de voor- als achter zijde verlicht, zoodat het nog een raad- De oorlog Is een ziekte en men heeft tot voor kort gedacht, dat het een on geneeslijke ziekte was. De menschheld was er nu eenmaal door aangetast en kon die kwaal niet meer kwijt. Erger werd de ziekte niet, integendeel men nam eenige verlichting waar. Vroeger heeft de zieke vrijwel onophoudelijk ge leden aan hevige aanvallen en krampen, die het lichaam uitteerden en gruwelijke pijnen veroorzaakten, maar in de laatste tijd waren de aanvallen veel minder en werden de tusschenpozen langer* Zelfs zijn er menschen, die verzekeren dat de ziekte volstrekt niet ongeneeslijk is en dat slechts een krachtige en overtuigde behandeling de zieke van zijn vreeselijke kwaal kan verlossen. Er staan thans vele dokters en profes soren rond het ziekbed, huÊ adviezen en consulten zijn lang niet eenstemmig en nu is er een nieuwe stem opgegaan, die een behandeling voorschrijft, welke doet denken aan het spreekwoord: Zach te heelmeesters maken stinkende won den. In het 8t. Jamespaleis te Londen is een congres gehouden van Roode Kruls- vereenigingen, waaraan 54 landen deel namen en op dat congres zijn 28 resolu ties aangenomen die beoogen de gevol gen van den oorlog te verzachten. Be halve deze 28 resoluties is er nog het dreigende plan van president Roosevelt om een conferentie te beleggen tenein de den oorlog meer te humanlseeren. Het klinkt wat raar en tegenstrijdig: een humane, dat is een menschlievende oorlog en indien het daartoe zou komen, dan zou zulks het werk van de pacifis ten zeer schaden. Zij moeten het tegen overgestelde voorstaan en er naar stre ven om den oorlog zoo moorddadig en omnenschelljk te maken als het vernuft slechts kan uitdenken. Er zijn nu oor logsmiddelen, die met één slag 100 óf 200 menschen kunnen dooden, maar dat j; lang niet voldoende. De vredesvrien- den zouden prijsvragen moeten ultschrij- ven om die moordmiddelen veel meer te perfectionneeren en krachtiger te ma^ ken. Indien men bijvoorbeeld een mid del zou vinden, waardoor niet een wijk ©f een stad, maar een geheele provincie verwoest werd, dan zou het gevaar voor een oorlog reeds zeer veel verminderen, Advartentiën1-4 repel» elke regel meer f 0.20; d< plaatsing halten prijs, ten tien worden gratis plaatst in wDe Gorcnmer”? AUTO-ONGELUK OP DE NIEUWE WEG AMSTERDAM—DEN HAAG. Op het pas opengestelde gedeelte van de autoweg AmsterdamDen Haag reed Zaterdagmiddag ter hoogte van de Lis- serweg een Belgische auto, komende uit de richting Den Haag en bestuurd door den heer D. 8. uit Antwerpen. In de wa gen zaten voorts zijn vrouw, een doch ter met haar verloofde en een neef. Onmiddellijk na het passeeren van een autobus haalde de bestuurder van de Belgische wagen naar rechts uit. Hij raakte daarbij het linker-voorwiel van de bus en verloor de macht over het stuur. De wagen vloog over de rechterberm van de weg, de dijk af en kwam terecht In de naast de autostrada loopende sloot Hierbij raakte de auto nog een motor rijder, wiens motorrijwiel zwaar bescha digd werd. De inzittenden van de auto werden niet zonder moeite uit de totaal vernielde wagen gehaald. Vier hunner werden dermate gewond, dat zij in het burgerzlekenhuis te Amsterdam moesten worden opgenomen. Twee personen kre gen armbreuken, terwijl de bestuurder aan het hoofd ernstig werd gewond. Al leen de dochter van den heer S. is met de schrik vrijgekomen. De motorrijder brak een pols. Zijn motor werd ernstig beschadigd. ERNSTIG MOTORONGELUK TE TILBURG. Te Tilburg is Zondagmiddag op de Bredascheweg een motor met zijspan, waarvan plotseling een as brak, tegen 'n boom op gevlogen. Dé bestuurder, de 29- Jarige J. L. F. int de Nieuwlandstraat te Tilburg, werd evenals de zij span pas- saglere, de moeder van den bestuurder ernstig gewond. De motor schoof na het breken van de as nog een dertigtal meters voort. Het bleek, dat de hand van den. be- stuuder volkomen was verbrijzeld, doch ook de moeder, die uit het zijspan was geslingerd en een eind verder op den weg terechtkwam, was er ernstig toe. Zij had een schedelbasisfractuur op- geloopen. Beide slachtoffers zijn naar *t St. BUzabethsziekenhuis te Tilburg over gebracht. en als het verdelgingsmiddel dan nog zoo kon worden verbeterd, dat het mo gelijk was om een land ter grootte van Frankrijk, met een paar bommen of mij nen of luchttorpedo’s radicaal te vernie tigen, dan zou elk gevaar voor oorlog zijn geweken. Geen enkel land toch zou een oorlog durven beginnen als zulke verwoestingen te wachten stonden. Dat ooit zulke verwoestingsmiddelen uitgedacht zullen worden, gelooven we niet, maar het voorbeeld dat er mede gesteld wordt, spreekt duidelijk. Hoe ont- zaglijker, hoe gruwelijker, hoe onmen- schelijker de oorlogsmiddelen worden des te meer zullen dfe staatslieden aarzelen oorlog te verklaren. Vroeger liepen die heeren geen gevaar, niet het minste; zij zaten op hun bureaux in gemakkelijke stoelen en spraken rustig en onbewogen over de onvermijdelijkheid om den oor log te verklaren. Als dan de gehuurde en vreemde beroepssoldaten streden en stierven, overlegden zij wat er gebeuren moest als de oorlog gewonnen zou zijn. Toen het geen gehuurde vreemdelingen meer waren, die te velde trokken, doch de eigen zonen van het land, zaten de staatslieden al minder rustig, maar ge vaar liepen zij nog niet. „Volhouden”, bevalen «ij en gaven order om nieuwe lichtingen op te roepen. Maar nu is het anders. In een nieuwe oorlog zouden de heeren zeer onrustig in hun bureaux zit ten, omdat elk oogenbllk een vijandelijk vliegtuig hun rust zou kunnen verstoren met een bom. Zij verkeeren nu zelf in gevaar en zullên zich niet zoo haasten om de eer des lands te verdedigen of te wreken. Een oorlog bedreigt nu iedereen en dat matigt de geestdrift. Een oorlog brengt ook geen beslissing meer door eenlge veldslagen, maar door uitputting. Nu reeds zou een oorlog, zoowel van den aanvallen als van den verdediger, zulk? geweldige offers eischen, dat na de be ëindiging geen van belden in staat zou den zijn een overwinning uit te buiten. Als een oorlog zoo al-verwoestend en totaal-ilitputtend blijkt te zijn, zal (le dreiging niet meer overgaan in wer kelijkheid en zal de krijg door over maat van kracht en macht zich zelf ver teren. ONREGELMATIGHEDEN BIJ LE- VENSMIDDELENVERSTREKKING. Een winst van rond f 500 verdwenen. Gouderak. Naar aanleiding van de door den heer Vleggeert in ae Jongste ge meenteraadsvergadering gesteiae vragen inzake, een fraude, waaromtrent de ge- ireere gemeente in „hoogspanning’ zou verkeeien, heboen wy hier pogingen aan gewend om wat meer over ueze aange legenheid te weten komen. Hoewel iedereen wei je*s bij geruchte vernomen heeft, en daarvan op eigen ge zag een verhaal heelt gefantaseerd, kan toch moeilijk gezegd worden, dat de be volking in een opgewonden «lemming is, zooals de Keer Vleggeert beweerde. Enkele persoonlijke tegenstanders van de bétrok- xenen daargelaten, iaat men zich hier zoo voorzichtig en onpartijdig mogelijk uit over de gesignaleerde onregelmatig heden. Men heeft hier te doen met een kwestie die louter het Burgerlijk Armbestuur raakt. Tegenwoordig heeft men in deze gemeente een werkloozencontrole, die o.a. toeziet op de verstrekking van levens middelen aan de ondersteunden. Deze is hier echter nog slechts ongeveer een half jaar gestationneerd en voor die tijd res sorteerde zijn werk onder de bevoegdhe den van het B; A. Nu heeft dit bestuur sedert 1935 levensmiddelen aan de werk- loozeir verstrekt, waarbij op elk pakje boter, vet enz. een halve cent winst werd gemaakt. Wanneer de verstrekking plaats heeft vla de winkeliers, komt die winst ten goede van de neringdoenden, nu evenwel maakte het BA. op de levens- middelendistnbutle een totale winst van ongeveer f 500, waaromtrent men blijk baar niet wist wat ermee aan te vangen. Toen namelijk het rijk op een goede dag vroeg om de bescheiden en boeken van het Burgerlijk Armbestuur om die een controle te onderwerpen, bleek van de levensmiddelenverstrekking In het geheel geen boek was gehouden. De winst van f 500 bleek ook nergens te vinden te zijn. Het gevolg was dat een onderzoek op de gemeente-secretarie, waar het B. A. zitting houdt, plaats vond, waaraan o a. ook de officier van justitie uit Rotter dam deelnam. De verantwoordelijke per sonen hebben bij hun verhoor verklaard, dat zij meenden dat de winst van de levensmiddelenverstrekking voor de be stuursleden van het Burg. Armbestuur bestemd was, aangezien, wanneer de ver strekking door de winkeliers plaats heeft, de winst aan hen komt. Derhalve hadden zij het geld, dat in de gemeentekas ge stort had moeten worden, ten eigen bate aangewend. Het valt natuurlijk nog niet te zeggen hoeveel waarde aan deze verklaring ge hecht kan worden. Erg waarschijnlijk doet ze niet aan, want in een Burgerlijk Armbestuur, welks terrein de liefdadig heid is. kan men toch wel weten, dat er geen „persoonlijke” winsten gemaakt mo gen worden. Het B. A. is nooit een lucra tieve onderneming geweest. Het schijnt dat de voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, die tevens eerste wethouder dezer gemeente is, in de loop der laatste jaren op desbetreffende vra gen van raadsleden, niet geheel betrouw bare inlichtingen heeft verstrekt. Verder 5 TANDEMS wordt beweerd, dat het Burgerlijk Arm bestuur, dat eenige tijd geleden een uitstapje naar Valkenburg heeft ge maakt, bij die gelegenheid de winstmar- j ge van de levensmiddelendistributie heeft aangesproxen. Het onderzoek dat nog in De voilé gang is, heeft in de grootste stilte plaats. Zelfs de burgemeester schijnt hier over nog geen gegevens te hebben, zooalz bleek uit zijn antwoord aan den heer Vleggeert, toen deze naar de fraude in formeerde. Justitiëele onderzoekers zijn eenige dagen ter gemeente-secretarie ge weest en daarna met de stukken, die voor het onderzoek van belang kunnen zijn, vertrokken. Het Burgerlijk Armbe stuur is in functie gebleven, niemand ie geschorst. Het juiste winstcijfer is nog niet vastgesteld. Wanneer het onderzoek gesloten is, zal rapport worden uitge bracht en zal de burgemeester, zooals hij zelde, in de raad nadere mededeelinge» kunnen doen.

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 1