I IS ig nl! Rassen-gebazel. NG Kiest jftijd ver beter DÉ CHOLERA IN HET VERRE OOSTEN. en defect? teren «Ik merk iratlolnrkhtlng al J. da Van t4 - OouOa PARUS WACHT HET BRITSCHE KONINGSPAAR. Botsing tusschen militaire vliegtuigen. Vier jonge mannen omgekomen. De zaak Oss. MAANDAG 18 JULI 1938 «EN BLADZIJDEN. 1 15 JULI 1888 Nfl. ^988. naar onze thans K. uit dienstjaren vervullen.. hééft Een Gllze- ntvanfen i -T ritraat 43-63 ida hoon 3376 dat het van van en ROTTERDAMSCH TOERISTE OM GEKOMEN. In een bergspleet gevallen. Een jeugdige toeriste, LNO voor 15> en ook geschikt voor W. VAN LANGEJi leuk. rich- ver- REEDS 300.000 SLACHTOFFERS. Massa-inenting als nooit te voren. daar Hij het Do- JXE FORD AUTO goeden staat, bij Benschop 311 on 203. FERJASSEN iwaliteit 3p.stuk tudewater C 13 pluul.t tentièn i plaatst ia Advertantiën1-6 regels f 1A0 elke regel meer f 0.20; derde plaatsing halven prij«. Adver- worden gr a t i ge> .De Gorcumer’C aij thans sergeant-vlleger. vlieger BtreuF was vanaf Mei te terberg in opleiding en moest nog twee ver- overle- later veldarbeid verrichtten, aanstonds met het reddingswerk. overleden, was ult- ï’wB 3.b6Bd.flO-d«.W EEN PROGRAM VAN I DAGEN. Hofarts vergezelt den koning. De voorbereidingen voor het driedaag- sche staatsbezoek van het Brltsche ko ningspaar, zijn thans volledig vastge steld. Koning George is van zijn ziekte zoodanig hersteld, dat hij heden van Royal Lodge naar het Bucklngham-pa- lels.te Londen hoopt te kunnen vertrek ken. Lord Dawson of Penn, die met ^r John Meier den koning gedurende zijn’aanval van Influenza behandeld heeft, zal het koningspaar op zijn reis naar Frankrijk 'vergezellen. Dit is slechts een voorzorgmaatregel en er is geen reden om aan te nemen, dat de diensten van den lijfarts noodig zullen zijn, aangezien men Zaterdag ver wachtte, dat de koning voor zijn ver trek, dat morgen (Dinsdag) plaatsheeft geheel hersteld zou zijn. Morgen zal het koningspaar met koninglijke jacht „Enchantress” uit ver naar Boulogne vertrekken. Het jacht zal geescqrteerd worden door Brltsche en Fransche oorlogsschepen. Het koningspaar zal te Parijs verblij ven In het Qual d’ Orsay-paleis, dat ge heel is gerestaureerd. ABONNE’8, die 2000 ongeschiktheid. Varmbl ra Vrij. Ung: waai elschte inzicht en beleid. Het erkent an derzijds ook het verdienstelijke werk van de Ossche brigade, onder constateering van tekortkomingen. Bevoegdheldsmlsbruik door den Minis ter van Justitie, waarvan in de klachten sprake was. acht het Ambtenarenge recht niet aanwezig, Op deze en andere overwegingen ver klaarde het Ambtenarengerecht tenslot te de Ingestelde beroepen ongegrond. Marechaussees in hooger beroep De marechaussees van de brigade van Oss zullen van de uitspraak van ’t Amb tenarengerecht in hooger beroep gaan. STEENTREÏN VAN BERÓ GESTORT.. Leerling-macBlnist gedood. Op het terrein van de staatsrnijirHen- drlk te Brunssum, is Zaterdagmiddag 'n ernstig ongeluk gebeurd.’ Aohter de staatsmijn Hendrik vormen, de steériaf- nister van luchtvaart, Sir Kingsley Wood, gezogd, dat deze nieuwe onderneming de grootste in Engeland zal zijn en een duur zame aanwinst voor de luchtverdediging zal beteekenen. Nuffield zeide: „Wij wer ken aan de bouw van een der geduchtste luchtmachten ter wereld, een luchtmacht die fnet ohze vloot en ons leger ons lam» be^heonen. gingen volken over Italië, lieten er hun afstammelingen achter en uit dat meng seltje is thans, naar we tot onze stomme verbazing vernemen, een ras voortgeko- inen, daf zoo sulver van bloed is, dat het dit als een adelsbrief beschouwt. Dit allerzuiverste ras zal nu niet ver mengd mogen worden en om dat te voor komen is een programma opgesteld, waar bij een beetje al te luidruchtig verklaard wordt, dat daaraan geen anti-semitisme ten grondslag ligt, maar waarin de maat regelen tegen de Joden niettemin duide lijk doorschemeren. We weten nog niet wat Italië, in na volging van Duitschland, zal gaan doen tegenover dit veel geplaagde en steeds vervolgde volk, maar het gebazel over rassenzuiverheid houdt een beangstigen de klank in. Er is werkelijk geen ander woord voor te bezigen dan hei eenigszins onbeleefde „gebazel”. Iets anders is het inderdaad niet. Ernstige geleerden, xaak- kundigen in de rassenleer, hébben niet slechts verklaard, maar ook s^angetoond, dat het gescherm in Duitschland met Ariërs en nlet-Ariërs de grootste verlak kerij is, welke men zich op wetenschap pelijk gebied kan denken en Duitschland staat in dat opzicht nog altijd stukken sterker dan Italië, dat. alle eeuwen door de roer- en mengketel van Europa is ge weest. Natuurlijk weten de rapporteurs, die Mussolini gemeld hebben dat de Italia nen van vreemde smetten vrij zijn, heel goed dat zij brutaal liegen, maar zij we ten ook, dat de machtige man een rap port verlangt, waarin staat; geen drup pel vreemd bloed is in de Italikansche aderen te vinden. Hij heeft zoo’n rapport noodig, niet om zijn onderdanen de ver maarde adelsbrief te kunnen uitreiken, maar als voorbereiding van maatregelen tegen allen, die niet van zoo zuiver bloed zijn als al die adelijke Italianen. heel onder water liggende vliegtuig plaatst. Een marinevaartuig heeft terdag het toestel geborgen. drik” en de sintels van de cocesfabriek een groote steenberg. Treintjes, bestaan de uit een locomotief eh eenige wagens, welke door middel van schuiven en klep pen geledigd worden, voeren de afval aan. Toen de locomotief met tien aan hangwagens op een nieuwe hellende spoorbaan reed, ging een gedeelte van de berg aan het schuiven. De rails zak te weg en de locomotief en twee wagens kantelden en vielen van de ongeveer 10 meter hooge berg. De machinist, A. Sintelman, ultHoens- broekn sprong, het gevaar ziende, van de machine en wist zich zoo in veiligheid te stellen. Hij trachtte nog den leerling- machinist, den zestienjarigen Van Dee- nen, uit Treebeek, mee te trekken, doch dit mislukte, daar de jongen de locomo tief aan de andere kant verliet. Hier kwam hij terecht op de helling van den berg, waar de zware machine, bij de val den jongen geraakt moet hebben. Nadat de locomotief twee keer over den kop was geslagen, bleef zij aan den voet van den berg, diep in de grond lig gen. De leerling-machinlst werd door mede-arbelders aangetroffen. was uiterlfjk slechts weinig gewond, doch de mijnarts kon slechts de dood consta- teeren. De matfrieele schade is betrek kelijk gering. Mussolini heeft in Berlijn de komieke paradepas der Duitsche soldaten gezien en hij was daarvan zoo bekoord, dat hij direct bevolen heeft om ook de Italiaan- sche infanterie die lachwekkende wijze van loopen te leeren. Dat is een onschul dig vermkak, waarom de menschen, die, minder dan deze dictator, bezeten zijn van de militaire geest, kunnen lachen en als zij daarover zijn uitgelachen, kunnen zij een nieuwe bron van vermaak vinden in de uitspaak der Itallaansche regeerlng, dat het Itallaansche bloed, volmaakt zui ver en vrij is van vreemde smetten en dat dit de grootste adeltitel van het Ita llaansche volk is. Juist geen enkel ander volk is zoo ver lengd met bloed van andere rassen als het Itallaansche, geen enkel ander volk heeft zoo weinig zijn eigen bloed kunnen behouden als het Itallaansche en wan neer het zuivere bloed zijn grootste adel titel is, dan is dat titeltje Inderdaad mi croscopisch klein. Het is waarschijnlijk dat ongeveer 25000 jaar geleden het Zuiden van Europa en dus ook Italië, bewoond was door negers, het zoogenaamde Cro-magnon ras, maar we sullen die smet op de adelbrief maar laten rusten. Er zijn genoeg andere. Eerst zijn in Italië gekomen de Etrusken uit Afrika of Klein Azië, geen volbloed Ariërs, daarna kwamen de Romeinen, van wie de -tegenwoordige Italianen zeggen onvermengd af te stammen. De Romei nen.... men behoeft geen historicus te zijn om te weten hoe het in het Romein- sche rijk toeging. Daar kwamen Grieken, Germanen, Phoenlclërs, Galiërs, Batavie ren, alle volken der aarde en daar kwa men ook de niet Arische Afrikanen, Egyp- tenaren, Perzen, Joden, Arabieren, enz„ mannen en vrouwen, en zij vermengden zich m$t de Romeinen. Later kwamen de Lombarden en bezetten een deel van Ita lië, de Noormannen stichtten een rijk in het Zuiden, de Arabieren veroverden Si cilië. In den loop der eeuwen kwamen en De cholera-epidemie, die sedert eenige maanden het gansche Verre Oosten teis tert, heeft zich in de laatste weken aan merkelijk uitgebreid. Naar schatting zijn in de laatste drie maanden alleen in Chi na reeds 2504)00 menschen aan deze ziek te gestorven. In Britsch-Indië is het aan tal'slachtoffers opgeloopen tot 50.000. De medische autoriteiten der getroffen gebieden hebben thans besloten alle lan den der wereld te verzoeken, zoo groot mogelijke hoeveelheid serum ter beschik king te stellen, ton einde daarmede de< grootste massa-inentlng te verrichten, die men ooit heeft gekend. Niet alleen de Chineesche en^Japansche soldaten, doch ook vele millioenen der civiele bevolking van China, Japan en Britsch Indië zou den, indien de plannen doorgaan, worden ingeënt. a splinternieuwe Laimachine van nieuwe Erres- ot >f ander modern onder No. 6470, u van dit Blad. field gebouwd zal worden, heeft de ml- HH. mej. C. Borst, uit Rotterdam, die in gezelschap van ’n vriendin en, een gids vanuit Saastee in het kanton Walles (Zwitserland) een bergtocht had ondernomen, is bij het passeeren van een gletscher in een twee meter diepe bergspleet gevallen en op slag gedood. Haar stoffelijk overschot is ktynt: Maandag, Worasdag .ijdag. Prijs ïy ToonülbeU- voor öohoonhovra par 8 indan f L2Ö p. post f 1A0 i versakanng 15 cants maar de offl- het hadden en terug kregen bevel om onmiddellijk MILITAIR VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. Piloot weet zich te redden. Vrijdag is een militair vliegtuig jachtafdeeling van Schiphol waren boden de eerste hulp, waarna spoedig de havenarts en een garnlzoensarts ter plaatse waren. De heer Laan werd het hospitaal overgebracht. SCHOKKEND ONGELUK BOVEN GILZE-RIJEN. ontzettend vliegongeluk Vrijdagmiddag aap vier jongelieden het leven gekost. Op het militaire vliegveld te Rijen waren des morgens zeven militai re vliegtuigen neerge^treken, die op een oefenvlucht naar Soesterberg waren. Nadat de bemanning de koffiemaaltijd had gebruikt stegen de toestellen weer op en vervolgden hun reis in de ting Soesterberg. Vijf toestellen dwenen spoedig in noordelijke richting, maar de F.K. 51 no 20 en de F.K. 51 no. 8, voerden eerst nog eenige oefeningen boven het vlieveld uit. Daarbij zijn de toestellen tegen elkaar gevlogen, waar schijnlijk door een verkeerde bereke ning van de respectieve snelheid ook is het mogelijk dat het eene toestel bij een duikvlucht in aanraking kwam met het andere vliegtuig, dat juist opsteeg. De botsing had op 100 M. hoogte plaats De F.K. no. 8, bemand met de aspirant reserve-officieren van Offeren en Over- beeke, den laatsten als bestuurder, vloog in de lucht in brand en viel in het bosch aan den rand het vliegveld, pet t mstpersoneel het veld, geholpen door werkloozen de brandweer uit Gllze-Rijen begonnen onmiddellijk het brandende bcech te blusschen, maar konden vïrder geen azteken QPjL_ dg te slachtoffers zijn: de Aspirant officieren leerhng-vLcgers W. J Offeren uit Bilthoven, J. D. Overbeeke, geboren te Proboüngo op Java, wonende te Oosterbeek en E. C. A. Ma- nesse uit Haarlem en de dienstplichtige sergeant leerling-vlleger J. Steurs Rotterdam, allen jongemannen van on geveer twintigjarige leeftijd. De vliegers van Overbeeke, van Offe ren en Manesse waren van October van het vorige jaar bU de Luchtvaartafdee- Ung gedetacheerd* Eerstgenoemden be hoorden tot de verkeersopleiding van de K.L.M. en hadden in de zomer van het vorige jaar den twejarigen cursus van de Rijksoplelding voor verkeers vlieger gevolgd. Zij deden thans op Soesterberg hun jaardienst als militair- vlieger voor het behalen van het mili taire brevet, waarna zij het examen als verkeersvlieger zouden afleggen. Na t slagen hiervoor zouden zij in October als verkeersvlieger bij de KLM. in dienst treden. Eenals de heer Manesse waren zij thans sergeant-vlleger. De Soes- Beroepen der marechaussee ongegrond verklaard. Het ambtenarengerecht te ’s-Graven- hage heeft Zaterdagmorgen uitspraak gedaan omtrent de beroepen van de le den der voormalige Ossche marechaus- aeebrigade, voor zoover betreft de ont neming der opsporingsbevoegdheid en dé overplaatsing. Wij laten hier enkele der voornaamste overwegingen volgen uit de zeer uitvoerige motlvee- ring van de uitspraak in de zaak Curfs (die in de andere zaken zijn gelijklui dend). Het Ambtenarengerecht is van oordeel dat de beslissing van verweerder (den minister van Justitie), waarbij aan kla ger zijn kwaliteit van opsporingsambte naar niet is ontnomen, doch hem slechts tijdelijk het Instellen van opsporingson derzoeken wordt verboden (voorzoover hij daarmede niet door den Procureur- Generaal bij het Gerechtshof wordt be last) op grond van vorige overwegingen niet geacht kan worden te strijden met artikel 141 van het Wetboek van Straf vordering. Evenmin wordt strijd met art. 154 van dat wetboek aanwezig geacht. Het Ambtenarengerecht zegt verder in zijn overwegingen, dat het niet instemt met de klacht inzake strijd van de be slissing met art. 140 van het W. 8. en art 3 van het Rljkspolltlebesluit, slechts de Procureur-Generaal bij Gerechtshof te ’s-Hertogenbosch en niet de Minister van Justitie deze beslissing had kunnen nemen. Het Ambtenarengerecht overweegt voorts, dat de Minister van Justitie door het nemen der bestreden beslissing niet in strijd is gekomen met de door klager aangevoerde bepalingen en dat ook ove rigens niet van strijd met eenig ander toepasselijk algemeen verbindend voor schrift is gebleken. Zonder af te dalen in een gedetail leerde beoordeeling van het optreden der Ossche brigade, spreekt het Ambte narengerecht wel als zijn overtuiging uit, dat in bepa&lde opzichten de briga- deleden kennelijk te kort geschoten zijn to fasfe Toog ppsporing^n^tchaiegi yefc Familieleden van mej. Borst, die it het Berner Oberland vertoefd hadden, waren op de terugreis naar Rotterdam, maar konden in Bazel van het ongeval op de hoogte worden gesteld. DE OVERSTROOMINGSRAMP IN JAPAN. Aantal dooden en vermisten ruim 900. De overstroomingen, die onlangs eea deel van Japan hebben geteisterd, heb- bens volgens een mededeeling van den Japanschen minister van Binnehland- sche Zaken, Boeëtsoegoe, in het centrum en Westen der lands voor, 420 mlllioen yen schade aangericht. De materieels schade in de provincie Hyogo, met inbe grip van Kobe, bedroeg 270 mlllioen yen. De schade, aangericht in de provincies Ibaragl, Nagano, Sjizoeoka en Tokio be loopt 150 mlllioen yen. Het kabinet heeft besloten 80 mlllioen yen uit te trekken voor herstel van openbare werken, die beschadigd of verwoest zijn. Het aantal dooden en vermisten be draagt 933, dat der gewonden 2,394. Er werden 9124 hulzen vernield en 501 278 oevrstroomd, 430000 HA. rijstvelden en andere terreinen zijn overstroomd. Nieuwe overstroomingen Inmiddels zijn nu weer in de prefec tuur Aomori door de zware regenval de dijken op 19 plaatsen doorgebroken. Meer dan 1100 hulzen staan onder wa ter. Vijf menschen zijn om het leven gekomen. DUIZEND VLIEGTUIGEN BESTELD. Goed begin voor Nuf field's fabriek. De Britsche minister van luchtvaart, Sir. Kingsley Wood, heeft medegedeeld, dat het ministerie bij de nieuwe fabriek, die lord Nuffield te Birmingham zal bou wen, een eerste order voor de bouw van duizend gevechtsvliegtuigen van groote snelheid heeft geplaatst. Hoewel natuur lijk eenige tijd zal verloopen, alvorens met deze bestelling een begin gemaakt kan worden, heeft de aankondiging aller wegen groote voldoening gewekt. Na een plechtigheid tè Birmingham op de plaats, waar de fabriek van lord Nuf- o van de jachtafdeeling van Schiphol nabij den vuurtoren West-Schouwen op onge veer honderd meter uit de kust, in zee gestort. De piloot, de reserve-twee-lui- tenant J. v. d. Kooy, waj met nog twee vliegtuigen van het Vliegveld Haamste de opgestegen met bestemming Schip hol. Op ongeveer 150 m. hoogte kwam het bevel verspreid te gaan vliegen.* Daarbij kreeg het toestel motorstoring waardoor hoogte werd verloren en de piloot genoodzaakt was een noodlanding te maken. Plotseling sloeg |iet vliegtuig echter over de kop en stortte in zee. De piloot wist zwemmende het strand te bereiken Hij heeft slechts enkele onbeduidende schrammen gekregen. De reddingsboot „Prinses Juliana” uit Haamstede heeft een baken op het ge- Za- ?0e JAARGANG, NIEUWSBLAD VDDB ZUID HOLLAND EN UTRECHT SCHOONHOVEN5CHE COURANT J Telef. 20. Tel-Adrra: Vannooten 8. W. N. VAN NOOT^N, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13753. L >ick ran onie administratie opgevra voor de vertekering, iya volgeas de vMtgejtelde bepalingen tegen ongerallen veraekerd toot bedragen, gewaarbergd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van bn levenalange AAA Gulden bij Gulden by verlies OflQ Gulden by verliee 1AA Gulden bij verlies AA Gulden bij verlies van Ds vsnekerde moet in bel VVV overlijden. JUV van hand oi voet, van een oog. 1VV van een duim. ÜV een anderen vinger, bent e|n van oen poli» SPORTVLIEGTUIG NEERGESTORT BIJ SOERABAJA. Zaterdagmiddag is een'nieuw sport* vliegtuig van mr. C. Laan, bij het vlieg veld Darmo, nabij Soerabaja, afgegle den. Het toestel brak in tweeën. Deheei Laan, die het vliegtuig bestuurde, werd zwaar gewond. Golfspelers, die in de nabijheid waarna i redden. Het vliegtuig en de lijken ver koolden geheel. Het andere toestel, de FK no. 20, be stuurd door den adsp. reserve officier Manesse met als mede-passagler den dienstplichtigen sergeant Steurs, ver loor in de lucht zijn staart en een vleu gel en kwam in glijvlucht naar benéden in een lupineveld van het tegenover het vliegveld gelegen Nerhoven. Het1 sloeg met den kop tegen den grond en maak te een groot gat. Werklieden, die in de buurt veldarbeid verrichtten, begon nen De bestuurder bleek reeds Steurs, die zwaar aan het gelaat' gewond, kon nog levend worden gezaagd. Per ziekenauto werd hij naar het Diaconesseziekenhuls te Breda voerd. Om vijf uur is hij daar den. Het lijk van Manesse werd in de loods van het vliegveld geborgen. Majoor Steup, commandant van het vliegveld Soesterberg, en de eerste lui tenant F. Molenaar waren terstond per vliegtuig overgekomen, om het on derzoek te leiden. In de omgeving van de vliegtuigloods en op de plaats van de ramp was het één groote ruïne van vliegtuig-onder- deelen. Het terrein werd door mare- chaussee’s afgezet, die moeite hadden om het steeds toestroomende publiek op een afstand te houden. De verslagenheid op het vliegveld en in luchtvaartkringen is algemeen, drie reserve-officieren zouden Juist volgende week hun examen voor cler doen. De andere vliegers, die ongeluk bemerkt hadden en keerden, weer te vertrekken. DE SLACHTOFFERS. De volledige namen en functies der reserve T. van MANOEUVRES, DIE ERNST WORDEN. Turkije treedt op in Koerdistan Het Turksche leger houdt binnenkort in Koerdistan en wel in de wildernissen van Denim (Oost-Anatolië) manoeuvres op groote schaal. Van deze gelegenheid zal men tevens gebruik maken om een einde te maken aan het verzet van de in dit gebied vertoevende ópstandige stam men. Circa 50.000 soldaten, toegerust met berggeschut, zullen aan deze „ipa- noeuvres” deelneemn. Odk is het aantal vliegtuigen ter beschikking gesteld. Reeds zijn de eerste troepenafdeellngen naar Koerdistan vertrokken. De minister-president heeft onlang» in het parlement verklaard, dat da Turksche regeerlng besloten heeft, krach tig op te treden tegen de onlusten in dat gebied en tegen de invallen van op standige Koerden aan de Oostgrens, waar dikwerf gevochten wordt. Het le ger heeft nu tot taak, bij deze manoeu vres een actie te ondernemen tegen de ze opstandige Koerden. Tevens zullen middeleeuwsche gewoonten, die in dat gebied nog bleven voortbestaan, worden uitgeroeid en vervangen door de ingrij pende hervormingen, die het nieuwe Turkije in de laatste laren heeft Inge* voerd.

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 1