1 SCHOONHOVENSCHE COURANT I T.lel. 20. Tel-Adrw: Vannooten -S. W. N. VAN HOOIEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Poatrekaninj 13763 i I lh I I I 1 1 Droevig auto-ongeluk te Lopik. 1 I Binnenland H Rusland, Japan, Chin<i en Engeland. Vrachtauto in de Wetering gereden. De Koningin in het land terug. j TIEN BLADZIJDEN WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1538. n». 7Wf i sn om <en af- ge- eenige e daartoe het kon uit de ondanks H. Prins Juliana deg van 7We JAARGANG. NIEUWSBLAD VDORZUID HOLLAND EN UTRECHT hoven, die inmiddels was ontboden, werd het voor de sectie naar Utrecht overge bracht. Het verkeer op de Voordijk was al die tijd gestremd geweest. Dinsdagmorgen reeds vroeg hebben de burgemeester en de gemeente-veldwach- ter het onderzoek voortgezet, waaraan ook twee deskundigen van de verkeerspolitie uit Utrecht deelnamen. Met een wa gen van de graanhandel Brokking werd de auto gelicht en naar de garage van de gebr. Kramer gebracht, waar hij aan een nauwgezet onderzoek werd onderwor pen, in het bijzonder de rem-inrichtlng. Nadat een en ander uit elkaar was ge nomen en weer gemonteerd, heeft de politie den chauffeur V. met de wagen laten rijden op de Rolafweg. Alles bij een duurde dit onderzoek van 811.30 uur. Het beslag op de auto is daarna ge handhaafd. Het lijk is gisteravond vrij gegeven. Het slachtoffer is ongeveer 43 jaar en laat een vrouw met drie jeugdige kinde ren achter. Zijn teraardebestelling zal morgen, Éonderdag, op de algemeene be graafplaats geschieden. inzittenden verdronken. oorzaakt, maar dat van Maandag mag daaraan stellig niet worden toegeschre ven, want ter plaatse is de weg geasfal teerd en breed genoeg om, ook in de flau we bocht die hij hier maakt, zonder ge vaar te kunnen worden bereden. De spo ren van de vrachtauto wijzen echter uit, dat deze al te veel de buitenzijde van de bocht heeft gehouden. Of dit moet wor den toegeschreven aan te groote snelheid dan wel aan het feit, dat van tegenover gestelde richting een melkauto naderde, zal ’t verdere onderzoek zoo mogelijk moe ten uitwijzen. In elk geval kan de be stuurder van de melkauto niet als de oor zaak van het ongeval worden beschouwd, •Ijl i H woning van den heer Van de Haar daar heen op weg. Bij deze korte rit had het ongeluk, dat voor den heer Koudijs een tragische afloop zou hebben, plaats, ter hoogte van den veehouder T. Kersbergen, aan het begin van het dorp. De weg niet de oorzaak. De slechte toestand van de Lopiker- 'foordljk heeft reeds menig ongeluk ver- verbinding zou hebben met de Indische Oceaan, maar niet met de Middelland- sche Zee en slechts langs een groote om weg hiet de Atlantische Oceaan. Doch ook al was dit zoo niet en al zou de Perzische zuidkust een ideaal vloot- punt zijn voor de Russische marine, dan nog zou Rusland daaraan niet veel heb ben, want Engeland zou zich tot het laat ste er tegen verzetten, dat op die plaats de Russen vaste voet krijgen, omdat het dan tevens de noordgrens van Engelsch- Indië bedreigd zou zien door de bolsje wieken en zijn overheersching ter zee in gevaar zou zien gebracht. Rusland blijft dus zonder ijsvrije ha ven maar de samenhang met dat ver langen en de strijd om de Chineesche heuvel is daarmede nog niet verklaard. Engeland, zelden we hierboven, kan Rusland niet dulden in de buurt van zijn Indische noordgrens maar dat geldt evenzeer voor Japan. Tot nu toe was China (dat met zijn zuidgrens tegen Britsch Indië ligt) eed rustig bolwerk te gen de Russische en de Japansche bedrei ging van Britsch Indië, maar als Japan er in zou slagen China te onderwerpen, dan zou niet het trage en rustige China Engeland’s buurman blijven, maar zou de begeerige en niets ontziende Japanner daar zitten. Dat wil Engeland niet en het zal daarom niet zonder welgevallen zien dat Japan en Rusland, die twee die voor Britsch-Indië een gevaar zouden kunnen Worden, elkaar naar de keel vliegen. Rusland acht misschien het oogenblik gunstig om met zijn tegenstander, Ja pan, af te rekenen, maar het leger is door Stalin’s reeks van doodvonnissen beroofd van zijn beste aanvoerders en daarom zal Rusland vermoedelijk niet haastig zijn met een oorlog. K. want hij was nog op vrij geruime stand, toen V.’s wagen van de weg raakte en in de wetering reed. Vlak langs de kart is het water niet zeer diep en het on eluk zou dan ook waarschijnlijk niet zulke ernstige gevol gen hebben gehad, als de auto niet was omgeslagen. Eenige omwonenden, die toeschoten, zagen dadelijk het hachelijke 5 regels f 1.80 f 0.20; derde prijs. Adver- gratis ge- Gorcumer”. erschijnt: Maandag, Woensdag i Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 maanden f 1.25 p. post 1.50 Met verxekenng 15 cents meer Ernstig vliegongeluk onder Rijswijk. MILITAIR TOESTEL VERPLETTERD. Luitenant-vlieger op slag ge dood, leerling-vlieger zwa^r gewond. Dinsdagmiddag omstreeks kwart over één is een militair lesvliegtuig, bemand met den luit.-vlieger J- L. J. Swartjesen den leerling-vlieger Verheyen, aan het Jaagpad bij Rijswijk neergestort en in de broeikassen van de kweekerij v. d. Wees terecht gekomen. De bestuurder, luitenant-vlieger J. L. J. Swartjes, werd op slag gedood, de waarnemer, de leer ling-vlieger Verheyen, is zeer zwaar ge wónd paar het ziekenhuis te Delft over gebracht ABONNE’B, die ®ch aan ons* administratie opgerea voor do veraekonag, syn volgens do vMtgestelde bepalingen tegen ongevallen venekerd voor bedragen, gewaarborgd door do NIEUWE HAVBANK to Sd&iodam, van ra rtn/ï Guidon bï levenslang* AAA‘öul<ltn by QUA Gulden b« QAA Gulden bjj verlies 1An Gulden bij verlies /Zft Gulden by verlies van De venelrerde moet in het ZuUV ong**chikth*i<L VVV overlijden. JVv van hand of voet, faVV ven «en oog. IVV van een duim. VV een anderen vinger. besit zijn van een polis Advertentiën1-6 elke regel meer f plaatsing halven tentiën worden plaatst in „De van de situatie in en boden krachtdadige hulp. Samen met den chauffeur wisten zij het kind tijdig op het droge te helpen en ook de bestuurder zelf kon zich met hun bijstand nog in veiligheid stellen. Slachtoffer bekneld geraakt. Leelljker was echter de positie van den heer Koudijs. Hij heeft vermoedelijk de auto door het portier willen verlaten, Juist op het oogenblik toen deze reeds naar die kant omsloeg. De wagen drukte de deur dicht, met het gevolg, dat het slechtoffer met de beenen daartusschen bekneld geraakte en met het hoofd om laag onder water bleef hangen. De red ders moesten om de auto heen door het water baden om hem te bereiken, doch het gewicht van de vrachtwagen belette hun, den drenkeling te bevrijden. Der halve moest men trachten, de auto zoo veel mogelijk op te lichten en de eerste pogingen daartoe hadden, jammer ge noeg, geen resultaat. Eerst toen men er na taaie volharding in slaagde de auto zoover om te trekken, dat deze schuin tegen de kant op kwam te staan, was het mogelijk, den heer Koudijs los te maken en op het droge te brengen. Opofferend reddingswerk. Bij dit zware reddingswerk hebben ver schillende dorpsgenooten groote moed en zelfopoffering aan de óag gelegd. In het bijzonder mag hier het gedrag van de gebroeders Kramer en van de heeren Lieshout, Kooiman, De Gier en de Gilde worden genoemd, zonder iets te kort te doen aan de verdiensten van andere hel pers, wier prestaties misschien in de consternatie minder zijn opgevallen. Eenige mannen liepen bij deze hulpver lening verwondingen op en den heer D. Kramer werden zelfs een paar pezen van de linkerarm afgesneden, zoodat hij per auto naar een ziekenhuis te Utrecht moest worden gebracht, evenals de chauffeur van de verongelukte wagen, die zich aan de handen had verwond. In de loop van den nacht konden zij naar hun woningen terugkeeren. c Het wat ’t slachtoffer, aan te zien, dat zijn toestand uiterst critiek moest worden geacht, maar geheel hopeloos scheen deze nog niet en men heeft .dan ook niets on beproefd gelaten, om den drenkeling nog het leven te redden. Dokter Herschel, die tijdens de vacantle van dokter Blanken- stein- als diens plaatsvervanger optreedt, de wijkverpleegster en eenige andere dorpsgenooten, hebben daartoe alle krachten ingespannen en vooral mag het lofwaardig werk worden genoemd van drie leden der afd. Schoonhoven van het Roode Kruis, eerst de heer Soeterg en daarna ook de heeren Brands en Kom mer, die zorgden voor een zuurstofappa raat en twee cylinders. Helaas bleven alle hardnekkige pogingen zonder resultaat en om tien uur. dus na ongeveer drie uur rusteloos werken, constateerde de ge neesheer, dat verdere moeite-hier vruch teloos zou zijn. Over de groote toewijding, waarmede verschillende personen hulp hadden ver leend, betoonde de burgemeester, toen wij hem later spraken, zich een en al lof. Het onderzoek. Inmiddelè hadden rijks- en gemeente politie onder leiding van den burgemees ter, den heer L. Schuman, alle noodlge maatregelen genomen, niet alleen voor hetmogelljke levensbehoud van het slaght offer, doch ook ten behoeve van het on- derzoek naar de oorzaak van ’t ongeluk. In opdracht van den burgemeester maak te de fotograaf W. H. Niestadt, uit Schoonhoven, eenige opnamen, die voor dat onderzoek zullen moeten dienen en ook de hiemevenstaande foto is van den heer Niestadt. De auto werd in beslag genomen en de sporen op de weg werden met roode verf vastgelegd. Ook het lijk liet de burgemeester in be slag nemen; per ziekenauto uit Schoon- Foto Niestadt. het slachtoffer. Hoewel het toen reeds schemerig was, geeft de foto een goed beeld van de situa tie. De auto is hier reeds op de kant getrokken. In Mandsjoekwo staat een heuvel met een onuitsprekelijke naam, die bezet was door Japanners. Toen kwamen bij die Chineesche heuvel Russische soldaten, verjoegen de Japanneezen en bezetten de heuvel. Daarna kwamen de Jappies met versterking terug en verdreven de Rus sen weer van den Chineeschen heuvel. Zal er nu om die heuvel oorlog komen tusschen beide landen? Als dat gebeurt dan is het zeer beslist niet om die heuvel, maar om heel andere veel verder liggende redenen. Veel ver der: in Perzié, Engelsch-Indié en de Middellandsche Zee. De eigenlijke oorzaak van de strijd om die heuvel is: de vorst, het vriezen. Rus lan zoekt sinds eeuwen naar een ijsvrije haven en heeft sinds onheugelijke tijden gevochten om de Dardenellen, waardoor het dan tevens een verbinding met de Middellandsche Zee zou verkrijgen, maar de kans op die uitweg naar zee is nu kleiner dan ooit, omdat ae Dardanellen aan Turkije is toegewezen en Engeland, Frankrijk en Italië nooit zouden toe staan, dat de straat Aan Rusland kwam, omdat dan de Middellandsche Zee open zou liggen voor de Russische vloot. De andere zeewegen van Rusland, zooals de Oostzee en de haven van Wladiwostok, liggen maandenlang door een ijsmuur af gesloten. Koortsachtig zoekt Rusland naar een mtweg naar zee en heeft zelfs zijn blik gericht op Perzlë, of, zooals het tegen woordig heet, Iran. Rusland grenst ten zuiden, bij de Kaspische Zee, aan Iran en de zuidkust van Iran ligt aan de Arabi sche Zee. Maar die kust is door haar zen gende hitte vrijwel onbewoonbaar voor mannen uit het Noorden, terwijl boven dien de daar gestationneerde vloot wel Voor oefenvlucht uit Soes- torberg gestart De machine was gistermorgen van Soesterberg opgestegen voor een oefen vlucht, waar bijc de inzittenden onder andere Ypenburg aandeden. Tijdens deze oefeningen, waarbij lui tenant Swartjes eenige Immelmanns uit voerde, schijnt de machine te laag bij de grond te zijn gekomen. Zij, die, aan het Jaagpad staande, de bewegingen jvan het toestel volgden, za gen dit plotseling van vrij geringe hoog te met groote vaart omlaag duiken, waar bij de bestuurder alle pogingen in het werk stelde, om het toestel weer vlak te krijgen. Dit gelukte hem echter niet. Met een hevigen slag, waarvan het geluid nog werd versterkt, door het breken van glas en houtwerk, sloeg de Koolhoven door de broeikassen en boorde zich met den neus diep in de grond. Luitenant Swartjes. Luitenant Swartjes, die bij het vlieg ongeluk om het leven is gekomen, was 24 jaar oud. Hij werd 4 Augustus 1935 tot tweede-lultenant bij de cavalerie aangesteld en ontving later zijn oplei ding tot militair vlieger. HIJ was ge plaatst bij de luchtvaartafdeeling te Soesterberg. De toestand van den milicien Verhyen is naar omstandigheden niet ongunstig. Een der Lopik. Op de rustige zomeravond van Maandag werd het dorp plotseling opge schrikt doör de mare van een ernstig verkeersongeval. Te omstreeks 7 uur reed een vracht auto van de brandstoffenhandel D. van de Haar op de Voordijk. De wagen, die kwam uit de richting Schoonhoven, werd bestuurd door een knecht van den eige naar, J. G. V. en verder zaten in de ca bine een zwager van V., de heer J. Koud- ijzer uit IJsselmonde en diens ongeveer 4-jarig zoontje. De heer Koudijs logeerde tijdens zijn vacantie met zijn gezin bij zijn schoon ouders hier op het dorp en was van de Hulp spoedig ter plaatse. Men ontbood hulp van Ypenburg, van waar de havenmeester, de heer H. M. Schmidt Crans, de heer D. J. Asjes en eenig personeel van de werkplaatsen, binnen enkele minuten ter plaatse wa* ren. Bij luitenant Swartjes bleken bij aan komst de levensgeesten reeds te zijn ge weken;. de milicien Verheyen gaf nog teekenen van leven. De zitplaatsen van belden waren nog tamelijk goed intact gebleven, zoodat beide lichamen, nadat de schouderriemen waren doorgesnederj uit de cockpit konden worden getild. De zwaar gewonde waarnemer werd per ziekenauto met spoed >naar ’t Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft overge- oracht. Hij had een zware hersenschud» ding opgeloopen. Daarna werd het stoffelijk overschot van den jeugdigen luitenant vlieger even eens weggevoerd. Hij had waarschijnlijk een schedelbasisfractuur opgeloopen, be nevens zware hoofdwonden, terwijl zijn borstkas was ingedrukt. In het rapport van het Bureau voor Publiciteitswaarae wordt vermeld: Dit blad heeft agenten en correspon denten o.a. in de volgende gemeenten: Alblasserdam, Arkel, Aineide, Ammerstol, Benschop, Bergambacht, Berkenwoude. Bleskensgraaf* Boeikop, Brandwijk, Cabauic, Capellea-d. Ussel, Gïessen-Nieuwkerk, Giessen-O udekerk, Giessendam, Gorinchein, Gouda, Goudriaan, Gouderak Groot-Ammers, Haastrecht, Hardinxveld, Hekendorp, Heikop, Hoog-Blokland, Hoornaar, Jaarsveld, Kinderdijk, Krimpen a.d. Lek, Krimpen a.d. IJssel, Langerak, Lekkerkerk, Lexmond, Lopik, Lopikerkapel, Meerkerk, Moerkapelle, MolenaarsgraafMoordrecht, Nieuwer !cerka:d. Ussel, Nieuw Lekker land, Nieuwpoort, Nieuw land, Noordeloos, Ottoland, Oud-Alblas, Oulerkerk a.d. Ussel, Oudewater, Papendrecht, Polsbroek, Polsbroekerdam, Reeuwijk, Schelluinen, Schoon hoven, Sliedrecht, Stolwijk, Streefkerk, Tienhoven, Vlist, Wadhnxveen, W Uiige-Lange? ak, Wijngaarden, Woerden, Usselstein, Zevenhuizen. - Hartelijke begroeting. Na verblijf van eenige weken in Zwit serland is de Koningin gisterochtend met den trein van 11.57 uur aan ’t Hol- landsche Spoorstation te ’s-Gr»venhaga teruggekeerd. H.M. heeft tot Rotterdam met de ge wone trein uit Bazel gereisd, waarna van Rotterdarti een speciale uthein naar d6 residentie was ingelegd. Op het perron waren ter verwelkoming aanwezig de gouverneur der residentie, luitenant-ge- neraal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, de waamemend-burgemeester, wethouder J. R. Snoeck Henkemans en de waarnemend hoofd-commissaris’ van politie, de heer P. Kramer. Op het perron en buiten het station stonden veel belangstellenden om H.M, te begroeten. Precies op tijd stoomde de trein station binnen. Van het perron af men reeds zien, dat de Koningin, die aan het raam van een der coupé s hüd plaats genomen, er zeer goed uit zag, gebruind door de Alpenzon, INBRAAK TE HOORNAAR. VAKLIEDEN AAN HET WERK. Een geringe buit. Gisternacht is ingebroken In de wo ning, annex broodbakkerij, we—debrs. Zorn te Hoornaar. Toen de bewoners gis termorgen opstonden, vonden zij alles overhoop gehaald. Bij nader onderzoek werd slechts een doosje, waarin een klein bedrag aan geld, drie zilveren horloges en een gouden ring, vermist. De indringers zijn zeer brutaal te werk gegaan. Zij zijn binnengkomen door het bovenlicht van een raam van de brood bakkerij en via de keuken en woonkamer naar de slaapkamer gegaan. Daar hing vlak naast het ledikant, waarin het echt paar sliep, een broek van den heer Zorn. De dieven hebben de sleutels uit een broekzak gehaald en hiermede een kast en buffet geopend. In de bakkerij lag een vrij aanzienlijk geldsbedrag voor het meenemen, doch de indringers hebben dit over het hoofd ge zien. Om een achtervolging te bemoeilijken, haalden zij de electrische lampen uit de fittings, waarbij zij een handdoek ge bruikten om geen vingerafdrukken ach ter te laten. De deuren hadden zij open gezet, om eventueel gemakkelijk te kun nen vluchten. Een spiegel was uit de bak kerij gehaald en aan de buitenmuur be vestigd, om als spion te dienen. Uit de geheele situatie is op te maken, dat hier beteepsinbrekers aan het werk zijn gewees* Rijks- en gemeentepolitie hebben het onderzoek in handen. In de tuin van den heer C. Zanen is gisteren een geledigde spaarpot van een dochtertje van den heer Zorn gevonden. Deze vondst wijst erop, dat, dè daders zich langs de achterzijde der huizen uit de voeten hebben gemaakt. o van

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 1