SCH00NH0VEN5CHE COURANT f j Binnenland r i SNELHEIDS-EPIDEMIE. WOENSDAG It AUGUSTOS 1538 ACHT BLADZIJDEN. 76e JAARGANG. Ho. 8002. NIMIAO VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT De orgeldraaier onschuldig. De K. het gestolen bedrag V de deel maar couranten en Be die be- Blijkens een artikel in Aétzteblatt”, het orgaan GOEDERENTREIN OP LOCOMOTIEF GEBOTST. BUITENBANDEN BINNENBANDEN KETTINGKASTEN JASBESCHERMERS 4 deelig STUREN RIJWIELEN met Remnaaf van een de toe- 4 de wieler- h van het BLIKSEM DOODT LANDBOUWER EN ZIJN PAARD. zijn aanbeden. vol weet en van een oog de van vanaf 70 et. 40 et. 75 ct. 60 ct* 1— 25.— Vijf wagons in elkaar geschoven. Op het stationsemplacement te Heer len, is gisteravond om halfnegen een ge laden goederentrein, komende uit de richting Kerkrade, in botsing gekomen met een losse locomotief, die op het voor de goederentrein vrij gegeven spoor stond De machinist van de losse locomotief kreeg een hoofdwonde en zijn leerling enkele schrammen. Van den goederen trein werden de eerste vijf 15-tons wa gens In elkander geschoven en zwaar be schadigd. Een gesloten goederenwagen kwam dinars over de sporen te staan, waardoor alle lijnen in de richting Kerk rade versperd werden. Van een der loco-» motieven werden de buffers ingedrukt. te der stad >ru Een dijkwerfczaamheden zal kunnen worden begonnen. Als deze dakwerkzaamheden zijn afgeloopen, kan men pas met het uitpompen beginnen. Bij de veel kleinere Noord-Oosterpolder heeft een en ander vier jaren gevergd. klinkerwegdek voorzien. Met het hierop zullen tot 8 October as. ook wielrijders en het langzame verkeer het nieuwe wegvakje gebruik mogen maken. Daarna wordt het voor deze ca tegorieën gesloten, evenals het reeds eer der geopende gedeelte van Rijksweg 15. In het eind van 1939 hoopt men de Rijksweg 15 van Rotterdam af tot nabij Gorinchem gereed te hebben,inclusief de brug over de Noord bij Hendrik Ido Am bacht. Slechts het laatste gedeelte nabij Gorinchem zal later gereed komen in ver band met de kruising met het nog aan te leggen nieuwe gedeelte van de Rijks weg 27, welke later ten Westen van Go rinchem naar een aldaar te bouwen brug over de Waal zal loopen. Inmiddels verwacht men reeds In Janu ari 1939 Rijksweg 15 naar het Oosten toe tot Meteren te kunnen openstellen, waar door een betere aansluiting naar Gelder- malsen en Tiel tot stand wordt gebracht. Verschynt: Maandag, Woensdag en Vrydag. Pnjeby vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 maanden f 1.25 p. post 1 1JW Met venekenng ló oen te meer Het onderzoek door Justitie en politie wees uit, dat de 54-jarige Echteldsche or geldraaier Jan van Beusichem, die was aangehouden op aanwijzingen van Van T, volmaakt onschuldig was en geheel buiten de aanslag heeft gestaan. Toen het onderzoek steeds meer nieuwe bezwarende feiten aan het licht bracht, heeft Van T. tenslotte bekend. Ofschoon het onderzoek naar den da der thans geëindigd is, blijven er nog wel enkele duistere punten In deze geheim zinnige moordgeschiedenis. Want nog steeds is niet met zekerheid te zeggen, hoe groot Bij bet binnengaan van eei> schuilplaats. Gisteravond is tijdens een hevig on weer de landbouwer J. Hamplsirk te Groot-Agelo, nabij Ootmarssum, door de bliksem getroffen en gedood. Het slacht offer, dat met paard en wagen op weg naar huis was, wilde voor het naderende onweer schuilen in het achterhuis van een café. Juist toen hij binnentrad maak te een bliksemstraal een eind aan zij» leven. Ook het paard werd gedood. Vporloopig nog geen inpoldering van de Z.O. polder. VOORBEREIDING VERGT ZEER VEEL TIJD. Bij de Interpellatle-Van Gelderen in take de bestrijding der werkloosheid, heeft minister Colijn aan de Tweede Ka mer meegedeeld, dat spoed zou worden betracht met de uitvoering der werk zaamheden voor de inpoldering van de Zuid-Ooster Zuiderzeepolder. In deze mededeeling hebben B. en W. van Am sterdam, nog zeer onlangs, gesteund door Ged. Staten van Noord-Holland, aanlei ding gevonden, in Den Haag op spoed aan te dringen. Zij hebben daarbij kun nen wijzen op de beteekenis van uitvoe ring van dit werkobject voor de bestrij ding der werkloosheid. Het Volk verneemt thans echter, dat het Departement van Waterstaat dezer dagen aan de betrokken instanties heeft meegedeeld, dat de voorbereiding van dit groote werkobject zooveel tijd vergt, dat binnen afzienbare tijd niet op een begin der werkzaamheden kan worden gere kend. De plannen zelve zijn nog niet gereed. Men is thans nog met de grondboringen bézig; vervolgens vindt het overleg met defensie plaats. Er zal zeker meer dan een Jaar nog verloopen, na de goedkeu ring door de regeering, voordat met de Advertentiën1-6 regels 1.80 elke regel meer f 0.20; derde plaatsing halven prijs. Ad ver- tentiên worden gratis ge plaatst in .De Gorcumer”. eigenlijk is. Eerst werd het geraamd op f 1300, la ter op f 1600 en nu staat al vast, dat het minstens f 2200 geweest moet zijn, want ondanks het feit, dat er f 200 waren op gemaakt unet de bruiloft, is er met de in dertijd bij de echtgenoote van Van T. aangetroffen f 200, dezer dagen nog weer f 1800 tusschen de bandén van Van T.’s flets gevonden. En dan is er ook nog een briefje van f 100 en een van f 10 gevon den, welke vondsten naar alle waar schijnlijk ook in verband staan met de moord. De justitie heeft in dit verband naar het schijnt wel ernstige vermoedens, maar zij kan tot nu toe niets bewijzen. En toch kan veilig worden aangenomen, dat het geld opzettelijk bij de woning van familie van den orgeldraaier is gelegd om deze onder verdenking te brengen en waarschijnlijk ook wel om zichzelf van het geld te ontdoen uit angst voor ont dekking. J. K. SNOEI - Stadhuisstraat 7—9 Lopikerstraat 43 - Schoonhoven. De opening van de Lingebrug. Tot 8 October voor alle verkeer toegankelijk. Zaterdag is wederom een zeer kort, doch belangrijk wegvak geopend van de Rijks weg no. 15, de weg door de Betuwe. Het betreft het wegvakje tusschen de Rijks- wegen no. 15 en 27, bestaande uit een br,ug over de Linge met wederzijdsche toegangswegen, schrijft de K N A C. Reeds' op 25 Mei werd het gedeelte tus schen de Spijksche Dijk en de Rijksweg VianenZalt-Bommel voor het verkeer geopend. Voorloopig moest het verkeer, om op aeze weg te komen, van Gorinchem uit de Spijksche Dijk volgen, welke, als polderweg uitgevoerd, uiteraard tegen dit verkeer niet bestand was en dan ook in zeer slechte toestand verkeerde. Door het in gebruik nemen van het thans gereed gekomen verbinding, ‘uk tusschen de Rijkswegen 15 en 27 is een betere aan sluiting op Gorinchem en de streek ten Westen daarvan verkregen. Thans zal de Snljksche Dijk geheel worden hersteld en landgenooten heeft hem grooter gevaren gebracht dan zijn Oceaantocht. Het wordt steeds moeilijker voor eerzuchtigen om zoon heerlijke stand: gescheurd kraakbeen, als gevolg van de roem, te verkrijgen. Eiken dag kan men lezen dat iemand weer een re cord met 1/10 of 1/100 seconde heeft verbeterd en al die menschen die zoo- iets kunnen bereiken, zijn niet alleen „keien” op hun gebied, maar ze zijn ook zonder een enkele uitzondering „synf- pathiek en eenvoudig”. Laat iemand het eens in zijn hoofd krijgen tenniskampioen te worden. Als hij de primus is van de club moet hij zich niet verbeelden dat zulks iets te betee- kenen heeft, want als hij tegen andere clubs gaat spelen, zal hij spoedig erva ren, dat daar tennissers zijn, die hem verre overtreffen. Doch die betere spe lers maken weer geen schijn van kans tegen bijvoorbeeld van Swol of Couquer- que en deze leggen *t af tegen Helen Jacobs of Austin. Maar deze Austin is geslagen door Budge met een serie van 61; 60; 63; waaruit dus blijkt, dat de kei, die Austin overwint, nog geen schaduw van kans heeft tegen Budge. Zoo is het op vrijwel elk terrein. De mannen uit de oudheid, wier roem eeuwenlang onaangetast is gebleven, leg gen *t nu droevig af tegen de Jongelie den van de 20e eeuw. Leander was klas siek zwemkampioen, omdat hij de Hell- spont overzwom om Hero te bezoeken. De Deensche kampioenen lachen erom. De hoplite, die na de slag van Marathon 40 kilometer rende om de overwlnnings- boodschap te brengen, betaalde de Ma rathonloop met zijn leven. Zijn roem leeft voort, maar de mannen, die nu de zelfde afstand afleggen, doen het in kor ter tijd en blijven er gezond bij. Zelfs in de wetenschap en techniek is het zoo. Een HJB.S.-er uit de 3e klasse weet veel meer van biologie dan Leeuwen hoek ooit heeft kunnen vermoeden; een 3e Jaars-student in de medicijnen over treft Boerhave in kennis der geneeskun de en zelfs helden uit het nabije verle den, zijn al geen kampioenen meer. Een electro technisch ingenieur is Edison de baas in kennis dier techniek. Er zal toch eens een oogenblik moeten komen, dat het niet meer mogelijk blijkt nog sneller te loopen, te zwemmen, te fietsen, enz„ en dan zal de belangstel ling van het publiek in die spelen sporten snel verdwijnen; maar we looven niet dat het zoover zal komen. We vermoeden eerder, dat de snelheidskoorts dffe nu de geheele wereld schijnt te be zielen, ook weer verdwijnen zal en dat men zal gaan beseffen, dat het toch niet zoo heel belangrijk !s. als een bepaalde afstand afgelegd is weer een fractie van een seconde vlugger. In Amerika is een mijnheer Pickus be zig zich te ruineeren door telefoonge sprekken. Hij belt de grooten der aarde op en geeft hun raad, eerst de Ameri- kaansche en daarna de Europeesche: Chamberlain, Hitler, -Mussolini, Franco, allen krijgen een beurt en ontvangen raad. In het begin luisterden zij, maar nu kan hij al geen verbinding meer krij gen met die autoriteiten. Telefoneeren óver die afstanden is duur en hoewel Pickus een vermogend man is, heeft zijn procuratiehouder hem voorgehouden, dat hem een faillissement dreigt, als hij niet wat gaat bezuinigen op de post: te lefoonkosten. Daarvan wil Pickus echter niet hooren, want hij heeft zijn procura tiehouder geantwoord: al ga ik failliet, ik heb dan toch de grooten dezer wereld mijn meening gezegd en ik zal te- lefoonkampioen zijn. Dat laatste is natuurlijk het gewichtig ste. Hij zal kampioen zijn, het eenige wat in onze verdwaasde tijd beteekenis en waarde schijnt te hebben. Menschen, die een of ander kampioenschap hebben verworven of die een record hebben „verbeterd", zijn groot in de oogen van vrijwel iedereen en staan op ongeveer dezelfde hoogte als een filmster. Het onderscheid is slechts dat de roem van een filmster iets langer duurt dan een recordhouder, want zoodra er ander komt, die eenzelfde afstand 1/10 seconde sneller heeft geloopen, gefietst, gezwommen, geautood, gevlogen of iets anders sneller heeft gedaan, dan is het met zijn roem finaal uit en wordt opvolger wild gehuldigd en Een filmster kan 't eenige jaren houden, tenminste als hij gebruik te maken van alle reclamemiddelen propagandatrucjes. Maurice Chevalier is ongetwijfeld zeer beroemd en zeer ge liefd, maar hij heeft dan ook een prima impressario. Deze reclamemaker brengt het gewone menschdom niet slechts de beteekenis bij van Maurice, maar hij zendt aan de Nederlandsche berichten als dit: De heer Zus en Zoo, de kamerbedlende van Maurice Chevalier, zal den zooveelste des namiddags 3 uur te daar en daar aankomen. En dan vol gen natuurlijk nog eenige regels over die knecht en over Maurice. Er zijn werke lijk bladen geweest, die da$ bericht ge plaatst hebben. De Amerlkaansche vlieger Corrigan, die op zijn eentje de Oceaan is overge vlogen, is bij zijn aankomst in New-York op levensgevaarlijke wijze door zijn land genooten begroet. Er was ofigeveer een millioen menschen op de been, hij hield een glorierijke intocht, maar na afloop moest hij naar bed gebracht worden; het kraakbeen van zijn borstbeen was beschadigd door het handen schudden en wulven. Stevig gezwachteld ligt hij nu in het hospitaal en de geestdrift van zijn DE PRINSELIJKE FAMILIE WEER TR SOESTDIJK. Onopgemerkte thuiskomst* Maandagavond is het Prinselijk echt paar per auto van zijn vacantie op 't pa leis- Soestdijk teruggekeerd. De Prins be stuurde de wagen, terwijl de Prinses naast Jiem zat. De terugkomst van het Prinselijk paar geschiedde onopgemerkt. In tegenstelling met Zaterdag, toen zich een talrijk ppbliek voor het hek had op gesteld, waren nu bijna geen belangstel* lenden aanwezig. Dezelfde avond omstreeks half negen is het koninklijk jacht „Plet Hein”, terug- keerende van de reis naar de Oostzee, te Kornwerderzand binnengeloopen. De prinselijke familie heeft de geheele reis van Heillgendam (Mecklenburg) naar Soestdijk per auto gemaakt. De Prins en de Prinses reden in de eerste auto, In een tweede volgde de verpleegster, jkvr. Feith, met Prinses Beatrix in een rieten wiegje. NIEUW SCHIP VOOR DE K.PJW. Voor de dienst op Sumatra** Oostkust De Kon. Paket vaart Maatschappij heeft bij P. Smits Scheepswerf te Rot terdam een zusterschip besteld van het ms. „Janssens”. Dit schip zal dennaam krijgen van „Van der Capellen Het draagvermogen is pijn. 1900 ton. De nieuwe bodem is bestemd voor de dienst op Sumatra's Oostkust en zal worden in gericht voor het vervoer van palmolie iq bulk. M. borstcrawl voor Nederland een teleur stelling gebracht. Velen althans hadden nog*- gehoopt op een kampioenschap van Rie van Veen, doch deze heeft het niet kunnen bolwerken tegen de twee Deen sche zwemstertjes Ragnhild Hveger en Ovë Petersen. Ragnhild Hveger werd Europeesch kampioene en verkreeg hierdoor haar eerste groote succes op de korte afstand. Zij boekte den prachtigen tijd van 1 mln. 6.2 sec. Slechts gering was de achterstand dien Ove Petersen bij het aantikken op haar had (1 min. 6.8 sec.). Rie van Veen bleef wat onder haar kunnen, met 1 min, 8 4 sec. werd zij derde. Telaf. 20. TeL-Adrw: Vannboten. S. W. N. VAN NOPTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. I. A BONNE'S, die meh aan on«e administratie opgeven voor de venekenng. iqa volgene de veelgestelde bepalingen tegen onjevallen versekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HA VB ANK te Schiedam, van rtAAAÜuldin bq levenslange AAA Üuld,n OAA Gulden big verlies Q/v/k Gulden bq verlies Ififi Gulden bq verlies Gulden bq verlies van De venekerde moet in hot ZvVU ongeeohiktheid. Uvv ovoriyden. Juv van hand od voet, LUW van oen oog. IVV van een duim. UU oen andoren nnger. bosit srjn van oen polis Hef vraagstuk der Joden in Duitschland. Zij mogen geen artsen en handelsreizigers meer zijn. het „Deutsche der georgani seerde Duitsche medici, zal na 30 Sep tember geen Jood in Duitschland nog langer arts mogen zijn. Va ndit principe zal niet worden afgeweken. Wanneer in uitzonderingsgevallen aan bepaalde Joden (in de eerste plaats aan degenen, die ac tief aan de wereldoorlog hebben deelge nomen) vergunning wordt verleent, ook in de toekomst hun beroep uit te oefe nen, dan blijft bestaan, dat zij niet lan ger lid van een beroepsorganisatie mogen blijven en dat zij alleen nog maar Joden mogen behandelen. Deze uitzonderingen zullen uitsluitend daar worden gemaakt, waar veel Joden bij elkaar wonen, dus voornamelijk voor steden als Berlijn en Weenen. Door dezen maatregel, aldus besluit het artikel, zal In de eerste plaats de onjuistheid worden aangetoond van het „sprookje van den beminden Joodschen volksdokter", en in de tweede plaats zal daardoor het Joden dom voor alle tijden uit het Duitsche me dische beroep uitgeschakeld zijn. Verdre worden thans ook definitief de Joodsche handelsreizigers en vertegen woordigers uit het Duitsche beroepsleven uitgeschakeld. Tot nu toe was het over het algemeen reeds onmogelijk voor een Jood, als vertegenwoordiger van een Duit sche firma te werken. In bepaalde geval len echter kon een Jood ook onder de huidige omstandigheden nog in de plaats waar hij woonde of waar zijn firma was gezeteld, zijn beroep uitoefenen. Thans zijn van 30 September af alle firma’s verplicht, eventueel nog in dienst zijnde Joodsche reizigers en vertegen woordigers te ontslaan. Het spreekt van zelf, dat het op grond van de fïPKrÈening ook verboden is, na dien tijd nog nieuwe Joodsche vertegenwoordigers in dienst te nemen. Naar verluidt, zal het volgende beroep, dat aan de beurt komt om „van Joden te worden gereinigd”, dat van de advocaten is. Ondanks de beperkte mogelijkheid van Joodsche advocaten in het huidige Duitschland nog te werken, oefenen er, vooral In de grootere steden, nog tal van Joden .dikwijls in samenwerking met een niet-Joodschen advocaat, hun practijk uit. LICHT IN DE ROOFMOORD TE ECHTELD. DE DADER BEKENT. Ondanks het stilzwijgen der justitie, staat het thans vast, dat de op Donder dag 23 Juni, omstreeks drie uur in de middag, te Echteld bij Tiel gepleegde moord met beroovlng eindelijk opgelost is en dat de aangehouden 29-jarige werklooze A. J. van T. uit Echteld, aanvankelijk alleen de gelddiefstal kende, doch pertinent volhield niets van de moord af te weten, ook de moord op mej. M. A. van Hattum op zijn geweten heeft. Uit de talrijke gegevens, die de justi tie langzamerhand bereikt hebben, is niet alleen komen vast te staan, dat van T. de moord alleen fceging, maar ook, dat alle» nauwkeurig was voorbereid en dat de moordaanslag beraamd was voor de middag van de 22ste Juni. Van T. is die middag ook in de omge ving van de woning van het slachtoffer geweest. De opzet kon toen niet doorgaan omdat twee monteurs van de P.T.T. in de buurt aan het werk waren in verband met de automatiseerlng van de telefoon. Bovendien verrichtten een opzichter en twee helpers vlak bij de woning van het slachtoffer metingen voor de aanleg van het Amsterdam—Rijnkanaal. Van T, die de volgende Zaterdag (25 Junl^ in he thuwelljk zou treden (wat ook inderdaad is geschied), had in Veenen- daal meubelen besteld tegen de 22ste Toen hij in de loop van de middag zag, die dag geen kans te krijgen, heeft hij de meubelen telefonisch afbesteld tot Donderdag of Vrijdag. NEDERLANDSCH ZWEMRECORD TE LONDEN. FRAAI SUCCES VAN HOVING. Bij de Europeesche zwemkampioen- schappen In Wembley Pool te Londen is als eerste beslissing gevallen, die op de 100 meter borstcrawl heeren. De zege viel In Nederlandsche handen en wel in die van den R.Z.C.-er Hoving, diet met een het Nederlandsche record over dien afstand verbeterde en bracht op 59.8 sec., waarmede hij de eerste landgenoot Is, die beneden de minuutgrens Is geble ven. Voor alle buitenlanders was deze over winning een volslagen verrassing. De Ne derlandsche insiders wisten evenwel, dat bij ons heerenploegje feitelijk alleen Ho ving als goed kanspaard meeging. De Hongaar dr. Csik, Olympisch kam pioen, moest wegens een keelaandoening verstek laten gaan in deze finale. Vreugde in het Neder landsche kamp. Het spreekt wel vanzelf, dat er in het Hollandsche zwemmers- en supporters- kamp buitengewoon groote vreugde heerschte over deze prestatie waarop wel gehoopt, maar niet gerekend werd. Trillend van emotie zong de heele JJol- landsche kolonie het „Wilhelmus” mee,» dat gespeeld werd ter eere van Hoving. Deze kreeg onmiddellijk na de race een uitnoodiglng van de Hongaarsche zwembond om in Budapest te zwemmen op 3 Sept, welke uitnoodiglng de leiders van de Ned. Zwembond in overweging hebbenA RAGNHILD HVEGER KAMPIOENE 100 M. BORSTCRAWL. Rie van Veen derde. Bij de Europeesche zwemkamploen- schappen te Londen heeft de finale 100

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 1