TROONREDE. Praag zal schoorvoetend toestemmen. I Tsjecho-SIowakije dreigt versnipperd te worden. Chamberlain morgen naar Godesberg. Teleurstellende rede. MBEK 1931 "WT/EN^DAG 21 1^33 b» bumtmw. JAARGANG. I en P. Boon, l. van Leen- 52 J. r irn BERLIJN •n »n »n m- ff k Ziet de etalage. Eltctr. Smedvrl] K. 0 I Stofzuiger* f 93.*, 35.-. Gloeilampen 100 wait 73 el., 75 watt 70 en (at ZB d« de in en wf PBIJZENt f 89.., 24 j., echtge- L Bonte, 21 J. vereischen,^ zoo g-“‘ CHAMBERLAIN MORGEN WEER Bij' HITLER, Te Londen is gisteravond 11 uur het volgende communiqué uitgegeven: In ge meen overleg hebben de premier Cham berlain en de Duitsche Führer Hitler be sloten de gedachtenwisseling, welke zij te Berchtesgaden aanvingen, te Godes- berg voort te zetten op Donderdag a.s. om drie uur. fouten huidige f 127.50 f 167.50 - f 225.— 3.50 0.50 0.34 «f, 25 J. (te inder, 29 j. ht), en C. de torst, 25 j. (te L. Viveen, Wink, 24 j. egen, 20 j., en iner, 23 j., en J. Kuipers, 25 J. G. Gilhuis, FW. trontwand circulatie, de grootste verwarming met weinig brandstof- De haard-kookkachel het succes vgn het vorig jaar. Fram Tabcr Oranier enz. enz. - G. TROMPETTER - Loplkarstraat 49 - Schoonhoven Vraagt inliehtinfaa tt er. L. Stormbroek rie, d. van J. ensbergen. jmkens en J. Heijboer en bezocht en de wenschen van zijn regee- ring aan den Führer voorgelegd. Naar verluidt, heeft Hitler ook den Polen toegezegd, dat zij op zijn volledige steun kunnen rekenen. Electrfsche Rijwiellampen vanaf Jeveha Gloeilampen Goedkoope Gloeilampen Batterijen 25 et. - 22 ct. - 20 ct. 15 ct. en 10 ct. bij J. K. SNOEI Rijwielhandel Stadhuisstraat 7—9 Lopikerstraat 43 SCHOONHOVEN. voorzoover 't de Poolsche belan gen betreft, al een waarschuwing laten hooren. Wie zou veronderstellen, dat Po len zich heden ten dage zou laten ge bruiken als instrument voor een poli tiek, welke niet met zijn belangen in overeenstemming gebracht is, moet we ten, dat hij zich ernstig vergist en zal voor de gevolgen van zijn dwaling moe ten boeten. O»lt teatallng ▼■■af t 1.* par week. Traaft prijscouranten inlichtingen. ena. Alles voor ridio en grsmofoon. Geluid versterkers salen en terreinen. •O watt 30 et. Tot 50 kaars 34 cent. Vele merken. Jan Brouwer, Haven 63,Tel. 113,Schoonhoven Philips Service Station Bespaart V narigheid! - Koopt hij ons uw Nieuwe Badlo 1330! De Kurjer Porany schrijft, dat geen kracht in staat zal zijn om de samen smelting van het Poolsche grondgebied in Teschen met het moederland te - be letten en dit onafhankelijk van de vorm, die de definitieve oplossing van het Dultsch-Tsjechische conflict krijgen zal. ten aanzien van het ontwerp, regeeringen van Frankrijk en Engeland haar hebben doen toekomen, en dat de mogelijkheid schept voor di plomatieke besprekingen in de geest van verzoening, waarvan de Tsjechoslowaak- sche regeering steeds blijk heeft gege ven. Het schijnt dat de Tsjechoslowaak- sche nota een aanvaarding in beginsel beteekent, doch een aantal belangrijke reserves maakt. In verband daarmede beschouwt men in sommige kringen de toestand als critiek. Weliswaar kan het nauwelijks nog twijfel lijden, dat Praag tenslotte met de BritschFransche voorstellen accoord zal gaan, doch elk uur van uitstel maakt de toestand hachelijker. Een officieel® verklaring, welke gister avond voor de radio te Praag is voorge lezen, zegt, dat de Tsjechische regeering heeft verzocht dat Frankrijk en Enge land met aandacht nog eens hun voor stellen. den afstand van grensgebied aan het Duitsche rijk betreffende, zullen over wegen. en noopt mitsdien tot een groot'mogelijke bepeiklng der uit gaven. Dit is te meer geboden omdat de offers, welke in de huldge oihstandighe- den gebracht moeten worden voor de die, welke nu reeds reeks van jaren gevor- voor de bestrijding der de leniging van haar SUDETENLAND ZOU REEDS WORDEN ONTRUIMD. Volgens Duitsche berichten uit Weiden (Oberpfalz) melden Sudetenduitsch» vluchtelingen, die de Duitsche grens zijn overgekomen, dat de Tsjechen de Sude- tenduitsche grensgebieden reeds begin nen te ontruimen. De Tsjechen verklaar den echter, dat zij, alvorens af te trek ken, het geheele land in puin zouden leggen. Het Duitsche nieuwsbureau voegt hieraan nog verschillende uitlatingen van vluchtelingen toe, o.a. dat in de boschgebieden tusschen Meiersgruen en Tillenberg door auto’s groote vaten ben zine en petroleum zijn afgeladen, ten einde eventueel het geheele bosch in brand te steken. Op alle stations tusschen Hof en Waldsassen houdt de stroom van vluchtelingen aan. WIL TSJECHO-SLOWAKIJR VERSNIPPEREN. In Dultschland is men erop uit, aan het advies van Londen en Far ijs een veel verdere strekking te geven dan die waarmede Praag in beginsel accoord is gegaan. Te Berlijn ziet men in politieke kringen blijkbaar in dat plan het begin van een algeheele liquidatie van de T«je- choslavaaksche staat, waarvan dan al leen het zuiver Tsjechische gedeelte zou overblijven. Dat zou dan dus het eenlge zijn, dat als autonoom gebied door de aangrenzende mogendheden, benevens Frankrijk, Engeland en Italië gegaran deerd zou worden, een oplossing, waar mede Praag stellig niet accoord zou gaan ROME PLEIT VOOR DE POLEN EN HONGAREN. Ook Rome wil met de gebiedsafstand verder gaan, dan de Sudeten-strook. In antwoord op wat toen nog slechts was uitgelekt over het plan van Londen en Parijs, legde de Itaiiaansche pers Maan dag de nadruk op de oplossing, welke de Duce in zijn rede te Triest aan de hand gedaan heeft: een plebisciet voor alle nationaliteiten. De „Tribuna”” acht een internationale garantie voor een Tsjechoslövakije, waar van alleen het Sudetenland is afgeschei den, zeer onrechtvaardig en ook verschil lende andere bladen pleiten voor de be langen der Polen en Hongaren. ▼oor badra^tn, gtirMrbargd door da NIEUWE HAVBANK ta Schiedam, van A Gulden by varliaa vu De verzekerde moet in het VV een andoren vinger. b»»it x;ja Taa oen poli» eun, 42 j, en /An J. Bonte- STRATEGISCHE SPOORLIJN IN ROEMENIE. Verbinding RuslandTsjecho» Slowakije. De Roemeensche regeering heeft het aantal arbeiders, werkende aan de stra tegische spoorlijn, welke Tsjecho-SIowa kije met Rusland over een bijna recht- streeksche weg zou verbinden, in zijn ge bied vermeerderd. Het plan voor deze lijn werd opgevat toen Titulescu minister van bultenland sche zaken was. Later werd officieel ont kend. dat Roemenie was oveiaengako- De hierboven afgedrukte Troonrede is groot van omvang, maar gering van be- teekenis. Niet alleen gering, maar ook teleurstellend. Met zekere verwachting had men uitgezien naar deze Troohrede, omdat er aanleiding was te verwachten, dat een „verlossend woord” gesproken zou worden over de werkloosheid en vooral over de jeugdige werkloozen, maar hetgeen de regeering hierover zegt is zoo onbeduidend en zoo weinig be lovend, dat het evengoed ongesproken had kunnen blljvëh. Er werd „gehoopt” en er zal worden „voortgegaan” en de jeugdwerkloosheid heeft „de bijzondere aandacht der regeering”. Acht de regee ring het noodig, dit laatste nadrukkelijk te verzekeren, vreest zij soms, dat men zou denken, dat bedoeld vraagstuk niet de bijzondere aandacht der regeering heeft? Belastlngverhooging wordt aangekon- digd inplaats van de gehoopte verlaging en er worden nog meer groote offers ver langd. De aankondiging van maatregelen van matig beschermende aard zullen niemand doen opkijken. Welk verschil is er tusschen de reeds geldende maatre- Ook de Polen? Tegelijk met de Hongaren heeft ook de Poolsche ambassadeur Lipskl, Hitlei Een bericht, dat later bleek, wat voor- heeft, bang te zijn geweest, meldde gistermor gen t reeds vroeg, dat de Tsjecho-Slo- waaksche regeering had besloten, de aan bevelingen van Londen en Parijs tot af stand van het Sudeten-Duitsche gebied te aanvaarden. Het werd spoedig gevolgd door een tegenspraak, waaruit bleek.dat de ministerraad te Praag gisteren nog druk beraadslaagde om zjjn antwoord. Gistermiddag heeft echter de Tsjccho- Slowaaksche regeering den gezanten van Frankrijk en Engeland een nota over handigd, waarin zij haar standpunt for muleert dat de NIEUWSBLAD VOOR ZUIDliOLLAND EN UTRECHT SCHOONHOVENSCHE COURANT I J Talef. 20. Tal-Adiw; Vannpotan 8. A W. N. VAN NOPTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13768. ABONNE'S, die zich aan onze administratie opgeren voor de vonokenng, zyn volgen» do vaetgoeteldo bepalingen togen ongevallen verzekerd OJArïfl Gulden bij leveneiange é*AA üuld*B by *1AA Quld*B T,r*’** OAO 1 AA Qul<^en verliee ZuuV engoeabiktheid. UVV overiyden. JVu van band ot voet, van een oog. IW van een duim. Philip* Meetinstrumenten Philip* reparatie'* met Philip* garantie en veraegellng. Ad verten ti ën 1-6 regel» f 1.80 elke regel meer f 0.20; derde plaatsing halven prijs. Adver- tentiën worden grati» ge plaatst ia wDe Gorcumer Duitsche steun aan de Hon garen? Als gevolg van dit onderhoud ver wacht men, dat Hitler bij zijn nieuwe besprekingen met Chamberlain de Hon- gaarsche eischen ten volle zal onder steunen. De veronderstelling n.l. dat de voorstellen van Engeland en Frankrijk, om over te gaan tot onmidddllljken af stand van gebied zonder voorafgaande, volksstemming, de andere adspirant suc- cessie-staten van Tsjecho-SIowakije zou weerhouden om onmiddellijk ook hun deel op te eischen, is een illusie geble ken en zooals bekend worden de verlan gens van Hongarije ook door Mussolini krachtig ondersteund. LEDEN DER STATEN-GENERAAL, Bij den aanvang van het zittingjaar tot hervatting Uwer werkzaamheden ge voel Ik allereerst behoeft^ uitdrukking te geven aan Mijne gevoelens van diepe erkentelijkheid voor de in de afgeloopen weken uit alle lagen van Mijn Volk ont vangen bewijzen van gehechtheid aan Mij en Mijn Huis. De herinnering daar aan zal bij Mij onvergefelijk zijn. Kon Ik ten vorigen jare in Uw mid den gewagen van hoop op vebbeteilng In den economischen toestand des lands, de gang van zaken sinds dat. tijdstip heeft deze hoop niet in vervuiling doen gaan. Wel is de werkloosheid sinds dat^ tijdstip nog eenigszins afgenomen, maar '’over het algemeen zijn de economische vooruitzichten minder gunstig dan des tijds het geval was. Deze toestand plaatst de Regeering opnieuw voor de vraag wat gedaan kan worden tot verlevendiging van het be drijfsleven en de daarmede saamhan- gende werkgelegenheid voor groote groe pen van ons volk. Met het oog hierop zullen bijzondere voorzieningen worden getroffen ter bevordering van de uitvoer onzer producten, terwijl voor bepaalde bedrijven tariefmaatregelen van matig beschermende aard in voorbere d ng zijn. Ook zal aan de verdere ontplooiing on zer nationale nijverheid en aan de be langen der scheepvaart bij voortduring aandacht worden geschonken. Mag worden gehoopt, dat van deze voorzieningen een gunstige invloed op de werkgelegenheid zal uitgaan, daarnevens zal worden voortgegaan met het treffen van bijzondere maatregelen tot bestrij ding der werkloosheid. Inzonderheid zal belangrijke uitbreiding worden gegeven aan de uitvoering van die werken, welke bijdragen tot verhooging van het voort* brengingsvermogen van den bodem en daardoor leiden tot het ontstaan van blijvende werkgelegenheid. De verdere uitvoering van de drooglegging van den Noord-Oostpolder en de voorbereiding van de overige inpoldering in het Ijssel meer, zullen krachtig worden voortge zet. Teneinde remmende Invloeden op de uitvoering van werken tot bestrijding der werkloosheid zooveel mogelijk uit den weg te ruimen, zullen voorstellen van wetgevendpn aard U eerlang bereiken. De werkloosheid onder de jeugd heeft de bijzondere aandacht der Regeering; maatregelen tot krachtiger bestrijding worden voorbereid. Tot voldoening stemt, dat in deze be wogen tijden de betrekkingen van Ne derland tot de andere Mogendheden haar vriendschappelijk karakter onveranderd hebben mogen behouden. De Regeering blijft er op bedacht, de positie van Ne derland door onze even zorgvuldig als bestendig gevolgde politiek van zelfstan digheid te bevestigen en te versterken. Daartoe blijft de verdere uitvoering der voorgenomen maatregelen tot versterking van ’s lands weermacht onontbeerlijk. De toestand van de openbare finan ciën blijft in zeer bijzondere mate zorg POOLSCH SILEZIE OPGEEISCHT. Dat ook de overige minderheden in Tsjecho Slowakije niet zonder meer be rusten zullen in het plan, waarbij alleen aan de Sudeten-Duitschers genoegdoe ning wordt verschaft, valt niet te be. wij- felen. Daarvoor spreekt alleen reeds een Maandag te Kattowltz gehouden massa- betooglng, welke In nauw overleg met de Poolsche regeeringspartijen was georga niseerd. Bij die demonstratie is het pa rool gegeven, dat Tsjechisch Silezië on verwijld bij Polen moet worden ingeHJfd en in een resolutie wordt van de Pool sche regeering verlangd, dat hiervoor alle beschikbare machtsmiddelen aangewend moeten worden. Nog denzelfden avond maakten extra- edltles der regeeringsbladen dezen eisch In alle groote steden van Polen bekend; ook de radio-zenders gaven het parool door. In offlcieele Poolsche kringen schijnt men vastbesloten, bovengenoemde eisch onvoorwaardelijk door te zetten. Polen houdt voet bij stuk. In een artikel, dat volgen» het Pool sche Teiegraafagentichap is ingegeven door het jninlsterie van bultenlandsche zaken, waarschuwt de Kurjer Poranny tegen de herhaling van de fouten en slechte methoden, die de huidige toe stand hebben veroorzaakt en die dezelf de gevolgen in de toekomst zouden uit lokken. De Poolsche regeering, aldus het blad. yerachynt: Maandag, Woenadag en Vrijdag. Prijs bii vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.25; p. post 1.50 Met venekering 15 cents meer HONGAARSCHE PREMIER BIJ HITLER Zelfbeschikking geëischt. Intusschen heeft gisteren de Hongaar- sche minister-president Imredy, In ge zelschap van den minister van bulten landsche zaken, Kanya, deq chef van den Hongaarschen generalen staf, gene raal Keresztes-Fischer, en staatssecreta ris Fataky, een bezoek gebracht aan den Führer en’ Rljkskanseller te Berchtesga den. De minister van bultenlandsche za ken von Ribbentrop was bij het onder houd op de Obersalzberg aanwezig. Het bezoek diende voor een bespreking over de onhoudbare toestand in Tsjecho- Slowaije. Terwijl de Führer de Duitsche problemen behandelde, zetten de Hon- gaarsche ministers uitvoerig den even eens onwrikbaren eisch van het geheele Hongaarsche volk uiteen in zake het recht van zelfbeschikking voor hun on derdrukte volksgenooten in Tsjecho-SIo wakije. Öe Hongaarsche heeren waren des ochtends tegen half elf per vliegtuig op het vliegveld Einrlng, bij Freilassing, aangekomen. Tegen elf uur waren zij op den Obersalzberg, waar zij als gasten van Hitler aanzaten aan het middag maal. In de loop van de middag zijn Imrédy en Kanya per vliegtuig naar Boedapest teruggekeerd. Neemt geen rieico Koopt Uw kachel bij den smid dat voorkomt teleurstelling. Wij hebben alleen prima merken en mooie modellen defensie, alsmede gedurende een derd worden werkloosheid en gevolgen, zeer zware eischen aan de pu blieke kassen stellen. Grooter offers zullen echter nog noodig zijn om in deze voor ons volksbestaan zoo eminente belangen op de juiste wijze te blijven voorzien. Voorstellen, welke er op gericht zijn het geheele volk zooveel mogelijk in deze nationale offers te doen deelen, zullen U in dit zittingjaar worden aangeboden. Het ligt in het voornemen hiermede ge paard te doen gaan voorstellen tot be lastingherziening, teneinde een meer rechtvaardige verdeellng van den druk te verkrijgen en de in bepaalde belas tingen gelegen belemmeringen tegen verruiming van de werkgelegenheid zoo veel mogelijk weg te nemen. In verband met het feit, dat de wij zigingen in de economische verhoudin gen op het gebied van den landbouw meer en meer van blijvenden aard blij ken te zijn, is het gewenscht, dat aan de genomen maatregelen een organisatie ten grondslag wordt gelegd, waarbij in het bijzonder gelet zal worden op de handhaving der bij het landbouwbe- drijfsleven behoorende eigen verant woordelijkheid. Blijft Curasao zich verheugen in een gestadige ontwikkeling en vertoont de financieele toestand van Suriname een lichte verbetering, de in het vorig Jaar Ingetreden terugval in de conjunctuur heeft niet nagelaten een ongunstigen in vloed uit te oefenen op den algemeenen economischen en financieelen toestand van Nederlandsch-Indië. Hoewel een voorzichtig financieel be leid terughouding eischt bij het beramen van maatregelen met geldelijke gevol gen, zal niettemin worden voortgegaan met het streven naar verbreeding van de economische basis des lands. De doelmatige inrichting van de ver dediging van Nederlandsch-Indië te land en ter zee, welke van de Schatkist zware offers eischt, heeft de voortdurende aandacht der Regeering Met erkentelijkheid maak Ik gewag van de toewijding waarmede Leger en Vloot, zoomede de ambtenaren In burger lijken dienst In het geheele Koninkrijk hunne taak vervullen. Ook in het komende zittingjaar zal weer veel arbeid en toewijding van Re geering en biaten-Generaal worden ge vorderd. In het vertrouwen, dat £le ar beid verricht zal kunnen worden in har telijke saamwerking en met de Innige bede, dat de Almachtige God ons allen de noodlge kracht en wijsheid schenke, verklaar Ik de gewone zitting der Sta- ten-Generaal geopend. gelen, van protectionistische aard en de nu in uitzicht gestelde? Wat de landbouw betreft vernemen we nu, dat een organisatie gesticht zal wor den, om de crisismaatregelen, die van blijvende aard blijken te zijn, -nog wat vaster te maken. Is de regeering totaal vergeten, dat zij verleden jaar In de Troonrede beloofde, dat de landbouw crisismaatregelen zooveel mogelijk be ëindigd zouden worden? De gebruikelijke verklaring, dat ons land In vrede leeft met andere staten, heeft dit jaar wel meer beteekenls dan anders. Niemand zal van deze rede zeggen, dat zij de indruk wekt van een krachtige zelfbewuste en vastberaden regeering. maar meer van een college, dat het re- geeren moede is en niet meer wil doen, dan hetgeen noodzakelijk is en voor het oogenblik vereischt. We willen hopen, dat het met deze Troonrede gaat als et sommige ande re. die zeer veel beloofden en heel wei nig gaven. Deze belooft niets, misschien dat zij veel zal geven.

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 1