I SCH00NH0VEN5CHE COURANT fe™ Het vredes=accoord van München. Een nieuwe wereld. Philips cadia 1939 f 1.- p. weak zonder vooruitbet. MAANDAG I OCTOBER MS®' TIEN BLADZIJDEN. No. 892C. Tie JAARGANG. NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT SCHOONHOVEN. HAVEN 2S. Talef. Postrekening 13763. i Hitler en verklaring, onder- on- K. de van om gejubel met de te garantie PHILIPS GLOEILAMPEN Goedkoopere GLOEILAMPEN Duitsche miruster- het het on- aan- maar -oop. ook Philips. ct. „leve Cham- werd gezon- f 0.20; derde prij«. Ad ver- Ook Polen en Hongarije bevredigd. Geestdriftige ontvangst Chamberlain. waren machinegeweemesten Ingericht en rijke verdediginsgwerken aangelegd. Voorts noemt men als reden tot uitstel van de Duitsche opmarsch, gevaar van zulk een marsch In een bekend gebied gedurende de nacht, voor al daar de mogelijkheid bestond, dat de communisten of socialisten onder de be scherming van het duister vuuroverval- len zouden plegen op de binnenrukken-^ de troepen. Stofzuigers f 23, f 35, f <5 enz. 40, 50, 60 cent per week huurkop Vele merken gloeilampen, Tot 50 kaars 34 ct. 60 watt 65 75 watt 7» ct. 100 watt 79 Ct. Goedkoope gloeilampen 24 cent. Jan Brouwer,Haven 63, Schoonhoven Tusschen belde legers bevond strook .van eenlge kilometers, door dé Sudeten-Duitsche vrijcorp sen werd bewaakt. Zorgvuldig werd van beide zijden er voor gewaakt, dat de wederzljdsche troe- penafdeelingen niet op elkander stoot ten. Geestdriftige ontvangst. Overal worden de Duitsche Soldaten met geestdrift begroet. Vele huizen zijn Duitschers trekken Sudetenland binnen. Geen incidenten. Duitsche troepen, onder bevel van generaal Ritter von Leeb, hebben Zater dagmiddag, om 2 uur de vroegere Düitsch-Tsjêchö Slöwaaksche grens in ’t Boheemsche woud tusschen Helfenberg en Finsterau overschreden en zijn be gonnen met de bezetting der eerste zöne van het gebiedsdeel, dat is vastgesteld in het accoord van 29 September. De troe pen maakten deel uit van het Duitsche en het vroegere Oosten rij ksche leger. De soldaten werden door de bevolking aan belde zijden van de grens toigejuicht. Langs de wegens naar de grens reden lange convooien vrachtwagens, artillerie, luchtdoelartillerie en zoeklichten. Vel® wagens waren met bloemen getooid. Aanvankelijk was de intocht der troe pen op middernacht van Vrijdag op Za terdag bepaald. Dit" werd echter uitge- steld. Men neemt aan, dat het uitstel deels ten doel heeft den Tsjechen vol doenden tijd te schenken het onmiddellijk aan de grens l’ggende gebied door hun troepen te doen ontruimen. In dit gebied namelijk honderden verscholen tal mogelijk met het heb De te München behaalde winst blijkt grooter dan men vermoedde en de stap in goede richting heeft meer van een sprong. Hoe gelukkig de volken zijn niet daar genomen besluiten, kon men zien en hooren aan liet gejubel, de geestdrift, de dankbaarheid, de ontroering, waarmede Chamberlain in Londen, Daladier in Pa rijs, Hitler in Berlijn en Mussolini in Rome zijn Ingehaald. De volken waren bevrijd van een angstige druk, een ze nuw -afmattende maand was voor hen afgesloten en zij zagen de bloedige drei ging wijken. Want géén der volken wilde oorlog, geen enkel! Wie wilde die dan eigenlijk wel? De staatslieden? Chamberlain gaat tot drie maal toe naar Duitschland, hij zet zijn naam als staatsman op het spel en waagt het aanzien en prestige van Engeland er aan om oorlog te voorkomen; Daladier vliegt heen en weer naar Engeland en Duitschland, enkele uren wellicht voor de oorlog zal uitbreken, Mussolini bemid delt, Roosevelt verheft waarschuwend zijn stem en eindelijk blijkt zelfs de roemzuchtige Hitler bereid over vrede te 1 praten. De volken willen geen oorlog, de staats lieden niet maar wie dan wel? Was het misschien traditie, sleur, die over de menschen heerschte en die door de eeuwen heen zoo sterk geworden was, dat men er even zeker van was, dat een ge schil tusschen staten slechts door een oorlog beslist kon worden als men be sefte dat een twist tusschen burgers door den rechter behoorde te worden beëin digd. De ban is dan in München gebroken; daar hebben de ministers en de eigenlijke beheerschers der vier groote staten, na slechts enkele uren met el kaar te hebben gesproken, een geheel ander inzicht gekregen van elkaar en el kaar** sympathieën. We willen geen kwaad zeggen van vroegere en tegen woordige diplomaten, maar het is wel bitter, dat de tallooze conferenties sinds November 1918 gehouden, de wereld geen stap verder hebben gebracht en dat een kort gesprek van de hoofden der regee- ringen bereikten, wat geen der plechtige, langdurige en ledenrijke conferenties tot stand konden brengen; toenadering, ver broedering, begrip van elkaar. Die con ferenties werden kennelijk alle benut om op de ouderwetsche wijze te trachten el kaar te misleiden en voordeeltjes op el kander te behalen. In München ging dat anders, daar sprak en handelde men op recht. Daar stonden Hitler en Daladier, Duitschland en Frankrijk, hand in hand en spraken elkaar woorden toe van vriendschap en begrijpen, daar reikten Engeland en Italië elkaar de hand en verjoegen de dreigende vervreemding tus schen die twee volken. Dit zijn symbolische, maar toch veel beteekenende voordeelen, welke behaald zijn. Doch er zijn behalve de regeling over het Sudeten Duitsche conflict nog meer feiten van beteekenis te noemen. De vier staatslieden hebben zich in die weinige uren niet bepaald tot de kwes tie, waarvoor zij bij elkaar gekomen wa ren, maar zij hebben ook gesproken over ds Spaansche burgeroorlog en het vraag stuk der koloniën voor Duitschland. Die Veraehjjet: Maandag Woensdag «n Vrjjdag. Frijiby vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 2 uaandaa f 1.25 p. post f IhJ versokoring ló oeats meer Hitler te Berlijn teruggekeerd. Hitler is te 10 uur 40 per speciale trein op het Anhalterstation aangekomen. Hij werd verwelkomd door Göring, de hoog ste partijfunctionnarissen, burgerlijke en militaire autoriteiten. In de straten, waardoor Hitler van het station naar de rijkskanselarij reed, werd hij door honderdduizenden toege-' Juicht. Rechtop in de auto staande dankte hij voor de hulde. Later ver- 1 scheen hij op het balkon van de kanse larij met Göring en den Sudeten Dult- schen leider Henleip, wilden verwelkomen. Ongeveer 20 minuten voor de komst kwam een hevige regenbui, niemand liet zich weg jagen. Onder de aanwezigen op het vliegveld gespannen dagen een onnoemelijk aan tal brieven heb ontvangen, brieven van steun, goedkeuring en dankbaarheid. Ik kan u niet zeggen, welk een steun dat voor mij geweest is. Ik wil het Britsche volk dank zeggen voor wat het heeft ge daan. In de tweede plaats wil ik verklaren, dat de regeling van het Tsjechos ówaak- sche probleem, welke thans tot stand is gebracht, naar mijn opvatting -slechts een voorspel is voor een breedere regeling, waarin ge heel Europa den vrede zou kunnen vin den. Vanmorgen heb ik nog een bespreking gevoerd met den Duitschea rijkskanse- lier Hitier en hier is een j^plcr ver volgde de premier dat zijn» naam draagt, zoowel als den mijnen. Nadat Chamberlain den inhoud van de elders vermelde verklaring had voorge lezen, barstte een oorverdoovend ge ju ch uit, waarbij kreten als „Goed zoo, Nevil le, God zegéne u”. konden worden on derscheiden. Chamberlain wuifde de menigte toe en stapt» vervolgens in zijn auto, die echter nog geen 100 meter opgereden was, toen de menigte reeds door de afzetting heen- brak en de wagen zóó dicht omringde, dat er geen doorkomen aan was. In het Buckinghampaleis. Tenslotte baande de politie een weg voor den premier door de menigte, zoo- dat hij naar het Buckinghampaleis kon vertrekken, waar hij om 7.10 uur aan kwam. Zijn vrouw was daar reeds een half uur te voren aangekomen. Tien minuten later verschenen de ho ning, de koningin en Chamberlain op het balcon van het paleis, waar zij gedu rende vier minuten bleven staan. De koning beduidde Chamberlain naar vo ren te treden en gedurende enkele oogen- blikken stond de eerste minister vooraan op het balcon, waardoor de geestdrift van het publiek tot een hoogtepunt steeg. Toen Chamberlain en zijn vrouw het Buckinhgampaïeis verlieten, om naar Downingstreet te gaan, werd de auto weer omringd door een jubelende menig te, zoodat bereden politie een wegmoest banen. In Downingstmt- wwheen Chamber- lain op het balcon van zijn woning, waar hij minutenlang werd toegejuicht. ABONNE'S, die mek aan «n* admiaieWatie vpw* voer de ver»eteriafc z<« Toigone de vaatgeetelde bepalingen tegen ongevallen veraetord toot bedragen, gewaarbetgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van QAAA Guidon bij levenelange AA Gulden bij QAA Gulda“ ▼•rliee O A A Gul<^eB ▼•rliez 1AA Gu^en bg verliet J^A Galden bij verliee van De verzekerde moet in het ZvUV ongeschiktheid. UW overlijden. JW van hand <W voet, ZvU van een oog. IVV van een daim. Uv een anderen vinger. bezit »jn van oen polis Twee zones bezet. Intusschen zijn dergelijke incidenten nergens voorgekomen, ook niet toen na deze eerste intocht de Duitsche troepen gisteren de twee eerste zones van het Sudetengebied volledig bezetten, Zij. he ten de Tsjechische troepen enkele kilo meters voor hen uit, zich rustig terug- trekken. -- --> zich een die Daladier’s aankomst op -Le Bourget. Ben haast even geestdriftige ontvangst wachtte Daladier in Frankrijk. Een groo te menigte was aanwezig om hem toe te Juichen. De menschen braken door de afzetting heen en omringden de auto, waarin de minister-president naar Pa rijs terugkeerde. Voortdurend hoorde men kreten als „leve de vrede”, Frankrijk”, „leve Daladier”, „leve berlaln”. De „MarseJlalse” werd gen. Te Parijs zag men hetzelfde tooneel. Een groote menigte wachtte op de aan komst' van den minister-president en zoodra hij verscheen barstte men in toe juichingen uit en zwaaide men met vlag gen en hoeden. De auto kon slechts zeer langzaam voorwaarts gaan. De aankomst van Mussolini. Om 6 uur kwam Mussolini per specla- len trein in Rome aan, waar hij geest driftig werd ontvangen. Hij bpgif zich onmlddellljk naar het Palazzo Venez a, waar hij, terwijl de Giovinezza, het ïta- liaansche volkslied, weerklonk, op het balkon verscheen. Mussolini groette met opgeheven arm de onafzienbare men- schgnmenlgte en verliet zangzaam het balkon, om spoedig voor de tweede en derde maal het balkon t« verschij nen. Hoe te München werd onder handeld. GEMOEDELIJKE BESPREKINGEN. Uit de nadere berichten,omtrent de conferentie te München kan men zich een indruk vormen van de gemoedelijke sfeer, die bij deze belangrijke besprekin gen heeft geheerscht. In het stadium, waarin de oplos Ing van het conillct reeds verkeerde, toen de staatslieden bijeenkwamen, moet die rustige stemming hen reeds by voorbaat de zekerheid van een goed resultaat heb ben verschaft. Ongedwongen zaten de vier regeerings- lelders om een tafel; geen hunner voer de op eenigerlei wijze het presidium bij de besprekingen. Chamberlain sprak Engelsch, Daladier Fransch, Hitler Duitsch en de Duce beurtelings een van deze drie talen. Soms ging hij in de loop van een uiteenzetting van de eene taal in de andere over. De Duitsche tolk, dr. i Schmidt, beijverde zich intusschen, alles zoo gauw mogelijk-te vertalen. Men bevestigt van alle zijden, dat het persoonlijk contact tusschen de vier staatslieden zoo hartelijk mogelijk was. Toen Mussolini *s ayonds op de plaats der besprekingen aankwam, groette hij rljkskanselier Hitler familiaar in het Duitsch met een opgewekt: „Guten Tag, mein Führer”. Chamberlain over Europa's toekomst. EEN NUTTIG CONTACT. De Münchener editie van den „Völki- scher Beobachter” publiceert een onder- HquU met chaeUwjlalu. Paaria heeft tie bevonden zich de Britsche ministers, Italiaansche ambassadeur, graaf Grandi, de Duitsche zaakgelastigde, dr. Kordt en de Fransche gezant Corbin. Het vliegtuig landt. Tegen 6 uur verschijnt in de lucht het lang verwachte vliegtuig, hoeden gaan af, men begint te wulven en de eerste juichkreten weerklinken. Het vliegtuig landt en het zwelt aan. Neville Chamberlain is één en al glim lach, hij ziet er gelukkig en vroolljkult Via de microfoon richt hjj met duidelij ke stem enkele woorden tot het Brit sche volk, welke over de verschillende zenders worden uitgt ^nden. Er zijn slechts twee dingen die ik wil de zeggen aldus Chamberlain. In de eerste plaats wil Ik verklaren, dat ik, evenals mijn rrouw, gedurende aj deze punten zijn natuurlijk niet afgedaan, maar toch behaindeld. Doch bovenal van niet te overschatten gewicht Is het be sluit om de genoemde .en andere vraag stukken af te wikkelen door besprekin gen en niet door geweld. Engeland en Duitschland hebben dat voornemen vast gelegd in een door Chamberlain en Hit ler onderteekende verklaring, waarin ojn. gezegd wordt: „Wij beschouwen de gisteren teekende overeenkomst en de Engelsch- Duitsche vlootafspraak als een symbool van de wensch onzer beide volken nooit meer oorlog met elkaar te voeren. Wij zijn vastbesloten, dat de methode van raadpleging, de methode zal zijn welke wij aanvaarden om iedere andere ^vraag, welke onze beide landen betreft, op te lossen en wij zijn vast voornemens onze pogingen om mogelijke bronnen van meeningsverschll uit de weg te ruimen, voor te zetten, aldus een bijdrage leve rend tot de verzekering van de vrede van Europa”. Verder schijnt het dat Muspolini Chamberlain overeengekomen is om Spaansche oorlog zoo snel mogelijk doen eindigen en Daladier en Hitler heb ben gesproken over een overeenkomst in de geest als die tusschen Engeland en Duitschland. Men moet zich bij het lezen van deze wonderbaarlijke dingen voor twee fouten hoeden: voor een cynisme dat zonder na denken alle goede mogelijkheden, welke hieruit kunnen voortkomen, verwerpt en voor een' overdreven optimisme alsof reeds de wapenen naar de musea gedra gen kunnen worden. Het eerste maakt de mensch ontoegankelijk om te genie ten van het goede en schoone dat de tijd hem kan brengen; het tweede kan tot bittere teleurstelling lelden. Men traehte eenlgszltts nuchter te blij ven bij de overstelpende, de onbegrijpe lijke dingen, welke nu gebeuren. Het lijkt alles zoo ongelooflijk, zoo ongrijpbaar, dat men geneigd Is zijn hoofd vast te houden en te vragen: Is dit alles wel waar? Want wat nu gebeurt is. nog nooit voorgekomen, deze bijeenkomst te Mün chen heeft geen voorlooper ,deze beslui ten hebben niets gemeen met de plecht statige pacten en overeenkomsten, wel ke geteekend, opgeborgen en o vergeten werden. Dat waren ledige formaliteiten, maar hier zijn feiten tot stand gekomen, waarvan men voor eenlge dagen niet kon droomen. Men denke er echter aan dat de wereld zelf, de menschen, nog niet veranderd zijn op die bespreking te München, dat In de eerste plaats de wapenfabrikanten zich met alle macht zullen gaan inspan nen om het in München gekweekte plantje neer te trappen, men denke er aan dat over eenlge tijd de geestdrift, de goede wil, de sympathie weer zullen ver flauwen, dat er weer gekuipt en gekon keld zal worden en dat als er weer een conflict ontstaat, niet steeds weer man nen met vrijwel dictatoriale volmachten gereed zullen staan elkaar te ontmoe ten. Maar men denke er ook aan, dat de wereld nog nooit de oorlog zoo ver van zich heeft afgeschoven als nu. Britsche premier o.a. op de vraag, of hij het accoord van München als een ge beurtenis van verstrekkends beteekenis beschouwde, geantwoord: „Mijn eigenlij ke doel is, te bereiken, dat Eurppa in staat zal zijn, zonder voortdurend ge vaar voor internationale conflicten te leven. Een absolutevoorwaard» daar voor is een beter wederzijdsch begrip tusschen Engeland én Duitschland. Dat de crisis, een persoonlijk contact tusschen de staatslieden die de grootste verantwoordelijkheid dragep, gemaakt en tot besprekingen Duitsche staatshoofd geleid heeft, ik warm toegejuicht. Ik geloof, dat wij hierdoor een contact tot stand hebben gebracht, dat voor de toekomstige be trekkingen tusschen onze twee landen zeer nuttig zal blijken te zijn." NIET ALLEN ZIJN TEVREDEN. Britsch minister van marine treedt af. De Britsche minister van marine, Duff Cooper, heeft zijn ontslag ingediend. In een brief, waarin Duff Cooper den minister-president van zijn aftreden in kennis stelt, schrijft hij, dat hij geen vertrouwen meer stelt In de buitenland- sche politiek, welke de tegenwoordige re- geerlng volgt en welke zij waarschijnlijk zal voortzetten. In het bijzonder Is hij ontevreden over de concessies aan de dic- tatuurlanden. Daarom acht hij het een eerezaak zijn ontslag aan te bieden. München slechts een voorspel. Reeds iang voordat de Britsche minis ter-president Neville Chamberlain Vrij dagmiddag op het vliegveld Heston aan kwam, stroomde het publiek bij duizend tallen toe. Langs de weg die hij zou vol gen, zag het zwart van de menschen, die den premier een „welkom thuis” wil den toeroepen. Langs den weg, die naar het vliegveld leidt, stonden 200 leerlingen van ’t Eton College opgesteld, die Chamberlain, die oud-leerling van Eton ia, op deze wijze .1 Titel. 20. Tal-Adrw: V.unoou. S. A W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 2S. PoiUiiiaiM 1376S. I pl**“‘ ■P* Nooit meer oorlog. Een verklaring van 1 Chamberlain. Vrijdagmiddag hebben de Rljkskanselier en de Britsche president, na hun laatste onderhoud de volgende gemeenschappelijke verklaring gepubliceerd: „Wij hebben vandaag een verdere be spreking gehad en zijn het met elkaar eens, dat de kwestie der Duitsch-Engel- sche betrekkingen van de allereerste ne- teekenls is voor beide landen en voor Europa. Wij beschouwen het gisteravond derteekende verdrag en het Duitsch-En- gelsche vlootverdrag als symbolisch voor den wensch van onze beide volken nooit weer oorlog tegen elkander te voeren. Wij zijn vastbesloten ook andere vra gen, die onze beide landep aangaan, te behandelen volgens de methode van overleg en er verder naar te streven eventueele oorzaken van meeningsver- schlllen uit den weg te ruimen, teneinde op deze wijze bij te dragen tot de verze kering van den vrede van Europa.” Duurzame versteviging van ▼rede in Europa. In welingelichte Duitsche kringen ver klaart men ten aanzien van het gesprek, dat Chamberlain Vrijdagochtend met Hitler heeft gehad, dat een grondslag werd gelegd voor een duurzame verstevi ging van de Europeesche vrede en dat de Engelsch-Duitsche vlootovereenkomst van 1935 zeer goed tot model zou kunnen dienen voor nieuwe regelingen op het stuk der bewapening. In dezelfde kringen legt men een le vendige voldoening aan de dag over deze ontmoeting, welke bovendien betrekking zou hebben gehad op algemeene en be langrijke vraagstukken van den Euro- peeschen toestand. Duitschland en Frankrijk. Naar de correspondent van RlTOV te Berlijn verneemt, heeft de Duitsche re- geering aan Frankrijk voorgesteld een overeenkomst te teekenen van dezelfde strekking als die welke te München door Hitler en Chamberlain Is onder- teekend. JEVEHA GLOEILAMPEN met 3 maanden vanaf 50 ct. 59 ct» 34 ct. BATTERIJEN 10 ct, 15 ct., 20 et en 25 ct. RJJWIELLAMPEN, 6 volts, vanaf 3.50 J. K. SNOEI Stadhuisstraat 79 - Lopikerstraat 43 SCHOONHOVEN.

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 1