„Platlig' Stwicz Jan Brouwer’s Radio Philips’ Radio Jan Brouwer’s Radio Laat ons onderstaande wondermooie toestellen vrijblijvend bij U te demon- streeren of schrijf om inlichtingen. Gratis en franco ontvangt U vele gegevens. Storm over land en zee. Haarden, Haardkachels, Vul- en Huishoudkachels QUO VADIS? TWAAUF BLADQJDEV. WOENSDAG t OCTOBER IMS JU. S02& TOe JAARC^fd. 'TOBER 1938 welke worden. Dat K. ver- Vraagt inlichtingen en Neemt geen risico! Koopt bij STROOPER SCHIET OP RIJKS- VELDWACHTER. Staten werden )men. d onder dank diensten eervol rwijzer aan de W. we- gevallen weg nog te bereiken, waar hij door bloed verlies uitgeput, ineenzakte. motorboot „Amstel X", kapitein Jongsma, opgepikt, aangezien deze -noodseinen gaf. Toen de „Groningen IV” bij het in nood verkeerende schip was gekomen, bleek, dat de kajuit in brand stond. Door de hevige storm was de kachel omgevallen, waardoor b'rand was ontstaan. Er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voor gedaan. De „Amstel X” is op sleeptouw genomen en om negen uur Amsterdam de op i werd beslo- bij het voor verklaren, dat Hiding van een emeente wordt kostelooze be door de school o. 1. school 3 imen benoemd der raadsdele- G R A A F, een e voor de Ko- weg sleepschlp “diet werd ten tot f 2000. voor het licht en herbenoemd J. de Jong, P. er. voor de diver- noemd de hee- •el, W. H. Vol- rwijl tot leden van onderzoek heeren Ph. de ng cn H. Sme« Ad verten ti elke regel plaatsing tentiën plaatst in i W. tot aan- en water aan de wed. Lan- uit, omdat in oorspronkelijk ikoop was ge- aande dat Haven 63 - Telef. 113 - Schoonhoven Jaren service en pracht maandblad gratis! (Voor aanbrengst van nieuwe klanten een geld-premie’.) itte met 11 te- Vrijheidsbond aangenomen, laatschappelijk met algemee- Politieman zwaar getroffen. VOL SCHOT HAGEL VERBRIJZELT ZIJN RECHTER BOVENARM. Waddinxveen. Een vreeselijk voorval heeft hedennacht in de polder plaats gehad. In de eeuwige strijd tusschen ge zag en stroopers is een trouw politieman het slachtoffer geworden van zijn plicht, getroffen bij een lafhartige aanval in het duister. Omstreeks 2 uur vannacht werd In de ïuidplaspolder onder deze gemeente door twee personen met lichtbakken gestroopt Een van deze twee droeg een geweer. De rljksveldwachter C. v. d. Hoef merkte de wetsovertreders op. Hij begaf zich in het veld en liep in de richting van de stroo pers. Toen hij deze naderde, keerde de persoon, die het geweer droeg, zich naar den veldwachter en op ongeveer 3 M. af stand loste hij een vol schot hagel, dat in de rechterbovenarm van den heer v. d, Hoef drong. De veldwachter wist de B. en taalde het uitoefenen en reclame. »nd aan het n van vervoer >n naar Dor de verordenin- illing en werk- voor de bedrij- zijzigd. inig nieuws op. aar aanleiding c van de Krui- Zaterdags om te dezer zake ;d aan de di- >odat de win- en korten tijd de rekeningen den voorloopig cening van de zekrlng" over af een toelich- eze verhooglng ien bedrag van den in de hon en, die in den ragen hadden hadden terug- de VOOR- ls in strijd met Veraehpat: Maandag, Woeoadag •n Vredig. Pnjabij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 <uaand«n JJ5 p. post L50 Met verzekering 15 cente meer utobusdienst. nden een voor verleerden van week aan de ledrecht” ten enst Bliedrecht it de restrictie, lijke winkeliers rekening over ing 1638—1939 ivoedlng en tot voor laatstge- de vaststelling 39 voor de ge- dienst van vee ingskring Slie- zonder eenige door. werden ver eniging „Beter tie jaren 1936— subsidie aan de teniand op en v. d. Hoef klom over een hek, om nen verder na te zetten. Toen luj ongeveer 15 meter net land was op- geioopen, draaiue ae strooper,- die de uchtöak droeg, zich om en richtte, het felle licht op uen veldwachter, die daar door verblind werd en alleen kon zien, dat de tweede strooper een man was, die 'n geweer droeg. Het was een groote man, maar de veldwachter herxende hem niet. De strooper richtte, zonder iets te zeggen of te loepen, het geweer op den veldwachter en trok af. Het schot, dat van zeer nabij was gelost, trof v. d. Hoef met vrijwel ae geheele hagellading in de rechterarm. Van der Hoei prooeeide nog met zijn linkerarm de revolver te trek ken en op de stroopers te schieten, maar hij slaagde daarin niet. De gewonde strompelde naar de weg en bleef daar twee uur zitten. Natuurlijk ieed hij veel pijn, maar hij bleef bij bewustzijn. Om streeks vier uur kwam de bakkersknecht Van Muyen op zijn flets voorbij op weg naar Pjjnacker, waar hij werkzaam is. Hij vond v. d. Hoef liggen en vernam, wat er gebeurd was. Van Muyen reed natuur lijk snel terug naar Waddinxveen en waarschuwde de gemeente-veidwachter Snoek en deze ging naar dokter Hfemmin- ga. Geneesheer en veldwachter reden per auto naar de aangewezen plaats en toen v. d. Hoef de auto zag naderen, stond hij op om de Inzittenden aan te geven, waar hij was. Van der Hoef had echter te veel van zijn sterk verminderde krach ten gevergd en hij kon niet op de been blijven, hoewel hij nog steeds niet het bewustzijn verloor. Dokter Hemminga gaf den gewonde'•en onderhuidsche in spuiting, om de hevige pijnen te verdoo- ven en reed met den gekwetste naar het Goudsche ziekenhuis. Het schijnt, dat de verwonding van dien aard is, dat de anp niet behouden zal kunnen blijven. In de nacht van Maandag op Dinsdag waren twee andere veldwachters op sur veillance en hebben toen twee stroopers aangehouden. Onderzocht wordt af hier bij ook een der stroopers van dezen nacht kan zijn. Het onderzoek naar de daders wordt Ingesteld door den burgemeester vier veldwachters en eenige speciale politie mannen uit Utrecht. Het slachtoffer staat gustig bekend. Hij is zeer gematigd in zijn optreden en niemand heeft dan ook iets bemerkt van vijanden of andere kwaadwillenden, die den veldwachter niet mochten. iedere prijsklatM „Philips’ Service” Service schild, service et«ie«rt en contract, Philips’ meetin- beeft in voorraad strumenten, zegeltang en stempel. Onderdeden, lampen, schema's en docu- mentatie’s v. alle toestellen In onze „Philips reparatie inrichting re- pareeren wij alle merken radio als in de fabrieken. Geen looze woorden doch bewijzen! Voorkomt narigheid! Koopt Uw Radio bij Ook gemakkelijke betaling vanaf f 1 - p. w. (Stipte geheimhoudingj VELE SCHEPEN IN NOOD. Twee slachtoffers. Het najaar is weer aangebroken en de stormwinden gieren door de straten. Voor de zeelieden zijn het bange uren en verscheidene ^chepen kwamen door de zware golfslag en de felle rukwinden in ernstige moeilijkheden. Ongelukken zijn dan ook niet uitgebleven. Uit vele plaat sen kwamen berichten over schade, wel ke door de storm werd veroorzaakt. Twee opvarenden van motor boot verdronken? Gisternacht is tengevolge van de hevi- ge storm op het Brasemermeer, onder Alkemade, de motorboot „Maria” omge slagen. Men zag dat van een politieboot, die op nachtelijke surveillance was. Door de zware golfslag kon men echter geen hulp bieden. Het vaartuig, dat toebehoort aan Bijl- loos’ motordienst N V. te Schiedam, meet 70 ton en was, geladen-met stukgoederen op weg van Rotterdam naar Zaandam. Aan boord bevonden zich de 35-jarige kapitein I. Klein en de 40-jarige knecht A. Bil. Tot nu toe Is bij de reederij geen bericht ontvangen omtrent de beide ver misten, zoodat het vrijwel vaststaat, dat zij zijn verdronken. Brandende motorboot opgepikt. Gisterochtend omstreeks half vijf heeft de „Groningen IV”, kapitein Voge lenzang. op het IJsselmeer nabij Urk de i 1 heer L. de ding te mogen ekas, werd af- heer De Jong besluit. werden ver ft. Zegelaar, J. NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT I SCH00NH0VEN5CHE COURANT f 1 Telef. 20. Tal.-Adr*»: Vannooten. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763 L De kajuit is geheel vernield. De boot is eigendom van de reederij Van Swieten in Amsterdam. Het bleek dat de bemanning van de Amstel X bange uren heeft dooi staan. Waren de razende stormvlagen en de hoogop gezweepte golven al 'n avontuur, heel veel werd er omstreeks vier uur in den nacht van de bemanning gevraagd, toen men plotseling tot de ontdekking kwam, dat aan boord brand was ont staan. Het vuur, dat woedde in de woning op het achterschip, was hardnekkig en toen de vliegende storm er vat op kreeg, wa ren de gevaren zeer groot. Want aan de woning grenst de machinekamer en wan neer het vuur naar hier zou overslaan, dreef het schip hulpeloos in de wilde golven van de Val van Urk. Dan was er geen mogelijkheid de haven van Urk binnen te vluchten. Wakkerden de zwiepende stormvlagen eenerzljds het vuur aan, anderzijds wa ren zij een voordeel, omdat de hooge gol ven, die over het dek spoelden, het blus- schingswerk bevorderden. Met het wa ter, dat in zoo ruime mate voorhanden was, gelukte het de bemanning tenslotte 4e brand te beperken. Scheepson gelukken op de Westerschelde. Gisterochtend half elf is op de hoek van Baarland, op de Westerschelde, het Belgische sleepschjp „Bailline” gezonken. De „Bailline” is duizend ton groot en was, geladen met pyriet, op weg van België naar Dordrecht. Het „Brabant" is omhoog gezet op de zand plaat aldaar. Beide schepen kunnen als verloren worden beschouwd. De beman ning is gered door de sleepboot van de firma Muller uit Terneuzen. Het Fransche sleepschlp „Jupiter" Is gezonken recht voor Hoedekenskerke. De provinciale stoomboot, die de dienst on derhoudt van Terneuzen naar Hoede- kenskerke, voer ter assistentie ultT’"*" De Jupiter” heeft een bruto-inhoud van 1300 ton en was geladen met hoog- ovenslakken. Aan boord bevonden zich de schipper en zijn knecht, welke laatste in het water viel, doch spoedig door de bemamning van 'de sleepboot „Pletemel- la” werd gered. Ook de schipper is op deze sleepboot in veiligheid gebracht. De „Jupiter” wordt als verloren beschouwd. Tentoonstellingsterrein totaal vernield. Op 1 terrein van de groote land- tuinbouwtentoonstelling te Schimmert (L.) is gisternacht groote schade aange richt. Twee groote tenten zijn totaal ver nield en de stands liggen geheel over hoop. Een der standhouders beweerde, hierdoor een schadepost te hebben van vijftienhbnderd gulden. Hoe groot de totale schade is, valt nog niet te over zien. De tentoonstelling is stopgezet. Het terrein wordt door politie bewaakt. Fabrieksschoorsteen omgewaaid. Gedurende de storm is gisteren om streeks 3 uur de 23 meter hooge fabrieks schoorsteen van de lederfabriek van de firma L. Koenraad te Dongen afgeknapt en neergekomen in de fabriek. Juist wa ren daar 4 arbeiders aan het werk. De schoorsteen viel vlak langs hen en richtte een geweldige verwoesting aan. Het dak van de looierij werd geheel ver nield en onzet. De buitenmuur is geheel ontzet en zal moeten worden afgebro ken. Het bedrijf kan ter plaatse onmo gelijk worden voortgezet. De materieele schade is zeer groot Ook Twee vreeselijke nren. Nadat hij zoo ongeveer 2 uur In weer en wind had gelegen, werd hij door een voorbijganger, den heer v. Muijen opge merkt. Deze waarschuwde de gemeente politie, die zich met dokter Hemminga naar de plaats begaf, waar het slacht offer lag; De rljksveldwachter is per auto van den dokter naar zijn huls ver voerd en, na te zijn verbonden, haar het Van Iterson Ziekenhuis te Gouda over gebracht. De bovenarm was totaal brljzeld. De dader Is nog niet bekend; een uit gebreid onderzoek door de politie is nog in volle gang. De heer v. d. Hoef is pas vier maanden in deze gemeente werkzaam. Nadere bijzonderheden. Men meldt ons hierover nader: De veldwachter Van der Hoef achter volgde hedennacht twee stroopers, die hij nabij het dorp betrapte met een lichtbak werkend. Zij vluchtten een bie- de Zuiderzeewerken hebben hevig onder de storm geleden. Alle sleepbooten op Urk lagen onder stoom om direct hulp te kunnen bieden. In de werkhaven was al het materieel door elkaar geslagen. Groote kranen wa- ^gn van haar trossen geslagen en raak ten op drift Eenige woonarken werden op den havendam geworpen. Met de grootste moeite mocht het aan het personeel, dat de geheele nacht on der hooge spanning heeft gewerkt ge lukken, de schade zooveel mogelijk te beperken. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Betreffende de stormschade afsluitdijk vernemen wij nog, steenglooiing aan den zuidoostkant verschillende plaatsen is beschadigd. De herstelwerkzaamheden zullen zoo spoe- ABONNE'Ö, di« siah aaa onw administratie opgevea voor d» venekenag, sja volgen» de vaitgeatelde bepaliagea tegen oagevaliea vemekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANC te Schiedam, GAAA Gulden btj leveatiange Aflfl Gulden bij QOO Gulden bij verlies QOO terlie» Gulden bij verlies A/l Gulden bq verlies vaa De verzekerde moet in hei 4UUU ongeeohikthwid. UUU overlijden. JuV van hand ol voet, 4Vv van een oog. 1 VU van een duim. OU een anderen vinger. bezit zijn van een polis srtentiën: 1-6 regels f 1JW .1 meer f 0.20; derde hal ven prijs. Ad ver worden gr a t i s ge- i wDe Gorcumer”. de minste brandstof de meeste warmte af. JAN JAARSMA, FABER, ORAN1ER CLAREE, enz., enz. Haard- m Kachalhandal G. TROMPETTER - Loplkorstr. 49 - Schoonhoven Sited recht. 26 September ijeen. •d bracht da innering, da regeeringsju- nschte Prinses ;el herstel toe. .t B. en W. cp lig waren ge in het school- ina aan het eepvaart door |s. Het college leid het schil- eden, dat een leeft gekregen, het Fonds aan er overproductie is in een of andere tak van voortbrenging, het doeltreffendste geneesmiddel, dat men voor de kwaal kan vinden, is een evenredige toeneming in andere takken van productie. Say was zeer trotsch op zijn vinding en hij zei dat zij „de staatkunde van de we reld zou veranderen”. Men kan die wet op de volgende wijze uitdrukken: de ar tikelen vinden des te gemakkelijker af- zet, naarmate andere artikelen in groo- ter overvloed en verscheidenheid aanwe zig zijn. De redeneering van Say was niet onjuist, maar zij bewijst alleen dat overproductie niet te vreezen is als de vermeerdering in de voortbrenging tege lijk en gelijkmatig in alle takken van voortbrenging plaats heeft. Doch in die laatste woorden schuilt het tekort, want toename van productie heeft nooit plaats op de onderstelde voorwaarden, namelijk een gelijktijdige en gelijkmatige toename in alle takken van voortbrenging. Die vermeerdering vertoont zich altijd bij horten en stooten, zij is plaatselijk en beperkt. Daarin wil de heer Sickesz ook voor zien, maar raakt dan een ppnt, dat tot de utopieën behoort en dat de waarde van zijn betoog vrij problematiek maakt. Na de uiteenzetting te hebben gegeven, schrijft hij: „Het plan hier beschreven, dient internationaal toegepast te worden, het zou dus niet zoo slim (lees: erg) zijn, Indien de kosten van levensonderhoud, internationaal en dus gelijkmatig zouden stijgen.” Ook indien het plan van den heer Sic kesz economisch minder aantastbaar ware dan het is, dan zou door deze eisch de vervulling onwaarschijnlijk Wie zou er in slagen alle staten ter we reld bijeen te brengen en hen eenstem mig een plan te doen aanvaarden, zou ook niet mogelijk zijn, want wat in deze plannen voor Japan goed is, kan voor Engeland onaannemélljk zijn; wat Rusland kan aanvaarden, zal Amerika moeten verwerpen. De schrijver is echter vertrouwd met utopieën. In het hoofdstuk Plan C dient hij een ontwerp in om ergens in Europa (hij noemt de streek tusschen Rijn en Moezel) een moderne wereldstad te bou wen, waarheen alle overblijvende werk- loozen van Europa zullen verhuizen en waar alles gefabriceerd zal worden „wat gebruikt kan worden om het levenspeil der groote massa te verhoogen, produc ten echter, die de koopkracht dier massa te boven gaan.” Men kan op papier schoone theorieën ontwerpen. Multatuli deed dat spottend ook, toen hij zijn wetsontwerp schreef: Alles gehoord, gezien en overwogen. Eenlg artikel: Alle menschen zullen gelukkig zijn. Maar nu de uitvoering! ferd uitgetiok- □ncerten gedu- larmonieveree- I per concert). ;ië verklaarde „Quo vadis”, waarheen gaat gij, is de titel van een bekend werk van den Pool- schen schrijver Sienkiewicz en deze titel koos de heer W. C. Sickesz voor een brochure, welke tot ondertitel heeft „of de weg naar ongekende welvaart'”. Zoo'n titel op een brochure van een schrijver, die reeds vroeger doot verschillende pu blicaties de aandacht heeft getrokken en verschijnend in een tijd, waarin op eco nomisch terrein de wonder lijkste dingen gebeuren, wekt verwachtingen van bij zondere aard. Het boekje bevat 61 bladzijden, waar- ran de helft dient als inleiding tot de drie plannen. In de voorafgaande hoofd stukken bespreekt de schrijver rijkdommen de aarde bevat, welke lap middelen zijn toegepast om de werkloos heid te lenigen, omschrijft nog eens de functie van het geld, wijst wederom op de fouten in 1918 te Versailles gemaakt en komt dan tot zijn drie pjannen, waar van we hier een korte samenvatting la ten volgen. Plan A omvat het voorstel om niet lan ger de werkloozen hun tijd te laten doo- den of vernietigen, maar liever de voort- brengingsmogelijkheden te vernietigen. De schrijver stelt daarom Voor om hui zen, schepen en machines nk een vast gestelde tijd te vernietigen en ze door nieuwe te laten vervangen. De daardoor te lijden schade zou vergoed worden door een heffing in eens met een rentebewijs van 5 maar leder jaar zou de aange nomen hoofdsom 4 minder worden en dus ook de rente verminderen. Na 24 jaar zou de hoofdsom zijn geamdrtlseërd. De kapitalisten, die tot deze heffing gedvzon- gen zouden worden, zouden dus in het begin weinig schade lijden, maat die zou elk jaar met 4 toenemen. Plan B ontwikkelt een voorstel om wanneer door plan A niet alle werkloozen arbeid krijgen, openbare werken te laten nltvoeren tegen vol loon. Plan C zou pas in werking treden wan neer zou blijken dat na uitvoering van de plannen A en B er nog werkloozen over blijven. Deze zouden dan die producten voortbrengen welke de levensstandaard der minst koopkrachtigen verhoogen en omdat deze weinig koopkrachtigen die producten niet zouden kunnen koopen langs de nu gevolgde methodes, zou het stelsel noch in strijd, noch in concur rentie met het kapitalistische stelsel zijn. Er zou van economisch standpunt heel wat te zeggen zijn over deze plannen. In de grond van de zaak is het plan niet geheel nieuw. Het hoofdplan van den heer Sickesz, het plan A, heeft overeen komst met de theorie van den econoom J. B. Say en zij is bekend onder de naam van „de wet van den afzet” (la loi des débouchés) Er zijn economen die meenen, dat als f127.5O f 225.. f 295- typ» S50» typ. 8S0» typ. 763. typ. 470» typ. 752» f197.so

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 1