1 SCHOONHOVENSCHE COURANT Na München. JES r ters - en M »ch J •St* j Bisschoppelijk paleis te Weenen bestormd. TIEN BLADZIJDEN. rOBZR 193» I, SCHOONHOVEN, HAVEN 2S. PoatnUoinf 13763. N. VAN TNW. N. Tal.-Adrw: Vunoolaa. >UO- II in d® p In^t land Uh ling binnen ct. postzegel belastingen t inzenden ks aan het •kantoor rinchem 1 ZOON NHOVEN r SUCCES! 1, R’dam igswet antwoord iste L Bor 6 Copanhavoa de betoogers ten slotte verdreven had, kwamen AUTO RIJDT IN HET WMSCHOTER DIEP. DRIE PERSONEN VERDRONKEN. Om halfeen in de nacht van Zaterdag op Zondag zouden zes personen uit Ap-' pingedam, die in Zuidbroek naar de Ker mis waren geweest, naar hun woningen terugkeeren. Het gezelschap was per auto. Eerst zou een hunner naar Hooge- zand teruggebracht worden. Drie men- schen stapten in den wagen en de urit overigen wachten op hun terugkomst. Gekomen tusschen Zu.dbroek en Sap pemeer, ter hoogte van de werf der fa. Motke, is de bestuurder waarschijnlijk de macht over het stuur kwijtgeraakt, de auto slipte en reed in het zeer vuile wa ter van het Winschoter Diep. De wagen bleef ondersteboven staan, bijna midden in het kanaal, met de wielen even boven de oppervlakte. Met zeer veel moeite slaagden toegeloopen personen er in, den auto op het droge te brengen. De drie personen zaten nog in den wagen en konden eerst nadat de auto op het droge was, bevrijd worden. Een dokter uit Sap- pemeer en een geneesheer uit Zuidbroek, die spoedig ter plaatse waren, konden slechts bij alle drie den dood constateer ren. Het waren de 40-jarige gehuwde A. Jonker uit Appingedam, de 25-jarige on gehuwde K. Badhoom, .eveneens uit Ap pingedam en de 40-jarige ongehuwde J. Visscher uit Foxham, gemeente Hooge- zand. De stoffelijke resten, die evenals de auto door de politie in beslag zijn geno men, zijn naar de barak „Het Werkhuis*' te Zuidbroek overgebracht. Men wijdt het ongeluk eenerzijds aan het slechte weer, anderdeels zal vermoe delijk het gebruik van alcohol aan oorzaak niet vreemd zijn geweest. me, die hem stelde. Had lichters Het is nog maar goed een week geleden dat de wereld opgetogen was over de blij de boodschap uit München, en reeds moet men zich gaan af vragen: zullen de gevolgen van de overeenkomst in Beie- ren’s hoofdstad uitsluitend verheugend zijn of zullen er ook dingen bijkomen, waarover men zich eerder bezorgd dient te maken? Het is nutteloos te trachten in de toekomst te zien en zich aan voor spellingen te wagen, maar er zijn toch ook dingen van het heden, waarvan reeds nu tamelijk vaststaande gevolgen zijn waar te nemen. Duitschland krijgt door de toevoeging Van het Sudetenland, behalve zijn ver meerdering van grondbezit en inwoners, er per jaar bij 14 milhoen ton bruinkool, 13 milhoen ton steenkool, 40 vari de Tsjechische staalindustrie, 50 van de textielindustrie en nog een aantal an dere goede dingen, waar het Duitsche rijk^ dringend behoefte aan had. Door deze veAiieerdering van bezit zal het dat land aanmerkelijk gemakkelijker vallen om Ujn breed opgezette autarkie vol te houden en vooral zal het overwicht van Duitschland tegenover de kleine staten van midden Europa bedenkelijk toene men. Het gevolg daarvan zal zijn dat deze staten, die tot nu toe toe de zijde van Frankrijk hielden, zullen gaan overwegen of zij niet beter doen over te gaan naar de andere partij, naar Duitschland. We zien die omzwaai reeds aangekon- dlgd door Polen. Tot voor kort was Po len Frankrljks vriend en bondgenoot, nu begint het reeds van koers te veranderen en op Duitschland aan te stevenen. Hon- garije is al hartelijk met Duitschland be vriend en zelfs in Tsjeöho Slowakije gaan •temmen op of men niet beter zou doen zich maar bij Duitschland aan te sluiten. Dat wat de nabij Duitschland liggen de kleine staten betreft, maar ook voor de grooten heeft de overeenkomst van München ernstige gevolgen. Het bond genootschap Frankrijk—Rusland heeft daar een zware deuk gekregen en het is niet onmogelijk dat Frankrijk Rusland geheel los zal laten. Duitschland stelt *t tot voorwaarde voor een nauwere samen werking dat Frankrijk de sovjet unie zal Een woeste bende. Tot zeer ernstige gebeurtenissen kwam het Zaterdagavond, Even over halfnegen ERNSTIGE MISHANDELINGEN EN GROOTE VERWOESTINGEN. Politie wacht, tot het te laat is. In Oostenrijk hebben zich de laatste tijd de verschillen tusschen de Kerk en de nazlregeerlng verscherpt, hetgeen o.a. blijkt uit het feit, dat de priesters in Oostmark (Oostenrijk) verplicht werden, de vorige Zondag in de kerken een ver ordening van Bürkei voor te lezen, waar in wordt aangekondlgd, dat het religi euze onderwijs in de scholen niet langer meer verplicht is; voorts had Woensdag de politie de bijeenkomst van de katho lieke onderwijzers verboden en de mi nister van justitie had de publicatie ver boden van de berichten in de couranten omtrent arrestaties en het verhoor van priesters. Er gingen geruchten, dat kardinaal In- nitzer zijn houding tegenover de nazi- regeerlng had verscherpt én meer naar de zijde van kardinaal Faulhaber over helde, wat betreft de verdediging van de Kerk tegenover de nazi’s. heeft een uit circa duizend personen be staande menigte, die plotseling uit ver schillende richtingen was komen opda gen, de woning van kardinaal Innitzer, in het Aartsbisschoppelijk Paleis be stormd. Eerst werden tien minuten lang de ruiten met steenen Ingeworpen, waar na de buitendeur werd gerameid. Een agent en een schildwacht, die zich in de nabijheid bevonden, keken werke loos toe. Blijkbaar achtten zij zich niet in staat, tegen de menigte op te treden en hulp kregen zij niet. Het publiek werd steeds woedender en brulde: „Levert ons den zwarten hond Innitzer uitl’ Enkele minuten later haalden eenige opgeschoten jongens een ladder. Zij klommen door een der vernielde vensters het paleis binnen, verbrijzelden de ruiten voor zoover die nog niet ingegooid waren en begonnen stoelen en andere meubelen uit de_ ramen op het plein te werpen. Intusschen was de menigte tot circa 5000 personen aangegroeid.- Men riep: „Naar buiten met Innitzer; dood aan alie priesters 1" Even voor negen uur werden ook de electrlsche lampen, schilderijen enz. naar buiten geworpen, terwijl men op het plein van de meubelen groote brandstapels tusschen de kathedraal en het paleis aanlegde. Deze brandstapels werden aan gestoken en ook de portretten van den kardinaal werden daarop geworpen. Toen kwam eindelijk de politie opda gen. Zij baande zich een weg naar de in gangen van ’t paleis en versperde deze voor nieuwe indringers. Ook degenen die het paleis reeds binnengegaan waren, werden er uit gedreven. Intusschen was de hitte zoo hevig ge worden, dat de massa moest wijken. Men kon nog zien, hoe een drie voet hoog kruisbeeld en een madonnabeeld ’n de vlammen geworpen werden. Tenslotte kwamen er nieuwe rolitieversterkingen aanrukken, die het plein ontruimden. Het bleek dat tijdens de ongeregeldhe den verschelden aanhangers van den kar dinaal waren afgeranseld. Toen de politie NEGEN SCHIPBREUKELINGEN GERED. IJmuider treiler vergaan. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag om half een gaf een onbekend vaartuig, dwars van Nes op Ameland door middel van stakellichten noodseinen. Binnen korten tijd voeren zoowel de motorred- dingboot „Insulinde” van de N.ZJIM., ge- stationneerd te Oostmahorn, als de mo- torstrandreddingboot „Adriaan de Brui ne” van het station Hollum op Ameland uit om hulp te verleenen. Het schip bleek te zijn de stoomtreiler „Sperwer”, IJmuiden 133, met schipper Albert Vuil. Het is gestrand op de tweede bank aan de Noordkust van Ameland, even bewesten Nes en ligt ongeveer drie honderd meter van de kust. Voor de standing verlooi; de treiler zijn schroef en was daardoor geheel stuurloos gewor den. De reddingboot „Adriaan de Bruine” heeft de 9-koppige bemanning van het gestrande vaartuig, dat midden in de branding zat, gered en aan land gezet. De stoomtreiler moet als verloren wor den beschouwd. Men zal trachten de lading visch, ter waarde van ongeveer drieduizend gulden, met laag water te lossen, SCHEVENINGSCHE MOTOR- LOGGER GEZONKEN. DRIE SLACHTOFFERS; ZWAAR REDDINGSWERK. Nabij het Noorder-havenhoofd te Sche- veningen 1# gistermiddag een motorlog ger vergaan, waarbij men drie dooden te betreuren heeft gehad. Reeds de geheele dag woedde een he vige Zuid-Westerstorm, waardoor het moeilijk was de Scheveningsche buiten haven binnen te loopen; zware water massa’s sloegen over de havenhoofden. Daar het meermalen gebeurt dat sche pen bij zulk weer de haven met goed ge volg binnenloopen, was het nog geen waagstuk te noemen dat de motorloggcr Sch. 102 van de firma Frans Vrolijk te Schevgningen trachtte binnen te loopen. De opkomende vloed speelde het schip echter parten. De motorlogger, met den schipper Piet van der Zwaan aan boord, kruiste gerui- men tijd voor de havenmond om te trachten binnen te loopen. Vele Scheve- ningers stonden op de binnenkomst te wachten. Daar de bemanning geheel uit Scheveningers bevond, waren ook vele fa milieleden aan den wal. Honderden auto mobilisten hadden eveneens een plaats bij de buitenhaven uitgezocht om het woedende spel van wind en golven gade te slaan. Toen de bemanning van het schip ein delijk tot voor de monding had weten te manoeuvreeren, wierpen zware zeeën de loggex onverwacht ast da achtersteven N* MfR. TOW BLAPnjDCr. MAANDAG I» OCTOBER naW» JAARGANG. NIEUWSBLAD WZUID HOLLAND EN UTRECHT 1 Trirf. TJ-AdrM: Vunootai I. A W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. HAVEN 26. PoMnUolng 13763. pl**l*t .D. Gorcumer' jLBOMME’S, die Mh mus •dmiaiatraiM «pgcvM voer de veraekering, nja volgeae de VMtgeeteide tsejxiiagea tegen oogevehen versekerd voor bedrage*, gewaarborgd door do NIÏUWÏ HAVBANC to Schiedam, ven O AA A M levensiaege AA A Guüiooi M QAA O AA Qald*“ bl3 1AA Guld#n b1 vorlioo AA Gulden by verlies van De verzekerde moet in het XWv ongoeehiklheid. Wv ovorlyden. Juv ven band ol voet, ZLW van een oog. IV/V van oen dnun!; LrV een andoren vinger. bezit zijn van oen poli» Vrijdag reeds relletjes. Reeds Vrijdag deden zicÈ op de Ste- Tansplatz te Weenen relletjes voor tus schen katholieken en nazi's in uniform. De katholieken kwamen uit de kerk, Waar zij een godsdienstoefening, geleld door kardinaal Innitzer, hadden bijge woond. De kardinaal had hen aange spoord hun geloof desnoods door daden te toonen. Kardinaal Innitzer verliet juist de ka thedraal om zich naar zijn woning te be geven, die daar tegenover is gelegen, toen de relletjes begonnen. De politie was genoodzaak tusschen beiden te komen. en verkocht mej. Kessler eenige waar- delooze schilderijen tegen hooge bedra gen. Eenige tijd later verscheen hij weet aan het huis in de Wilhelmlnastraat en kwam nu om een bedrijfskapitaal, want hij wilde een kunsthandel beginnen in Amsterdam. Hij spiegelde mej. Kessler voor, dat hij binnenkort de rente en na eenige jaren de hoofdsom in aflossing terug zou kunnen betalen. HIJ maakte een goede indruk op de goedgevige da- het gevraagde ter hand het eerste bezoek den op- eenige honderden opgebracht» thans gingen zij eenige duizenden gul dens rijker naar huis. Kort daarna ontving mej. Kessler ve le dankbetuigingen van den vader en den zoon, omdat zij een geheel gezin ge lukkig had gemaakt enz. Na eenige berichten dat de kunsthan del boven verwachting goed ging, kwam de zoon met een nieuw plan bij de da me, om haar weer eenige tienduizenden afhandig te maken. Nieuwe fantasieën. Ditmaal vertelde hij een zóó fantas tisch verhaal, dat het niet te begrijpen is, hoe een ontwikkelde dame, die op geldzaken altijd zeer precies was, daar- twaalf ziekenauto’s opdagen om de gewonden te vervoeren. Een 60-jarige priester, Johann Kra- warik had men uit een raam van de eerste verdieping op de binnenplaats ge smeten, waar hij later met een hersens schudding en gebroken beenen werd op genomen. Ook de brandweer rukte met veel mate riaal uit om de brandstapels to dooven. Kostbare bibliotheek vernield. Later is gebleken, dat de troep, die het paleis was binnengedrongen, de kostba re bibliotheek der bisschoppen van Wee nen totaal had vernield. ’q Zondagmiddag dromden op de Ste- phansplatz wederom duizenden natlo- naal-soclalisten te zamen, bijna allen jongelieden, die een Uitdagende houding aannamen en zich in de omgeving van het paleis en in de café’s ophielden. Men vreesde reeds, dat. het weer tot hand- tastimjkheden en liibl-denten zou komen tusschen katholieken en nationaal-so- clalisten, doch tot laat in de avond bleef het vrij rustig. Het schijnt, dat kardlnal Innitzer zijn paleis niet mag verlaten. Hij is voor nie mand te bereiken. Ook niet telefonisch. Het paleis van den kardinaal is door ambtenaren van de Gestapo bezet. De politie stelt inmiddels een onderzoek in naar de onlusten, en van officieele zijde verklaart men, dat de aanstichters zul len worden gestraft. Ook in Karlnthië is het tot antl-ka- tholieke demonstraties gekomen, als gevolg van het feit, dat de kerken ge weigerd hebben, de hakenkruisvlag uit te steken in verband met de Inlijving Van het Sudetengebied bij Duitschland. De Duitsche lezing. Het Duitsche Nieuwsbureau meldde gis teren over het gebeurde te Weenen slechts het volgende: „Een stel opgeschoten jongens schoolde gisteravond samen en nam een verspreide berichten, dat de blsschop ge- schoppelljk paleis. De politie greep zeer scherp in, zoodat in zeer korte tijd de rust weer hersteld was. De in het buitenland verspreidde berichten, dat de blsschop ge wond werd en dergelijke, kloppen niet met de feiten. Naar wij vernemen, zullen op de daders de allerscherpste strafmaat regelen worden toegepast.” Dat laatste werd bevestigd door teen iets uitvoeriger bericht van het Duitsche ministerie van propaganda. Het meldt, dat de rljkseommlssaris voor Oostenrijk, Bür- ckel, tegen de daders strenge maatregelen heeft genomen. Zij zullen voor den rech ter geleld worden en, nadat zij de te leggen straf hebben ondergaan, nog een jaar in een concentratiekamp worden op gesloten. laten schieten en Engeland zal om die breuk niet treuren. Dan is ^r nog iets, waarover we ons niet dadelijk grijze veeren maken, maar dat toch wel het vermelden waard is. In Duitschland kan men op openbare plaat sen, zooals jeugdherbergen, kaarten zien hangen van Europa, waarop alle „Duit sche landen” rood zijn gekleurd. Ook Ne derland, Zwitserland en België zijn rood geverfd. Dat herinnert ons aan een ge lijksoortig verschijnsel voor 40 jaar. In 1899 gaf Canada een postzegel uit, waar op een wereldkaart, welke eveneens in roode kleur aangaf, welke landen tot het Britsche imperium behoorden. Transvaal en Oranje Vrijstaat, toen nog vrije re publieken, waren reeds bij voorbaat rood gemaakt, hoewel de Boerenoorlog nog niet was begonnen. WIJ zijn niet zoo heel ongerust, dat ons land het lot van de Boerenrepublieken zal deelen en dat het zal worden ingelijfd. We kunnen gelooven dat Duitschland zijn rijk zal trachten uit te breiden met alle Duitsche minder heden, die thans in andere landen wo nen, maar we betwijfelen sterk of het ook er over zal denken om het Duitsche rijk grooter te maken door er eenige millioenen ontevreden en weerspannige Nederlanders, Belgen en Zwitsers bij te sleepen. Het verdrag van München heeft nog meer gevolgen, de volkenbond die al zoo’n kwijnend bestaan voortsleepte, heeft de genadeslag gekregen, doordat overeenge komen is om voortaan onderlinge ge schillen tusschen de mogendheden te re gelen door besprekingen als die te Mün chen, dus geheel buiten de vergeten vol kenbond om. Door die overeenkomst, waardoor de vrede in Europa verzekerd is, zal Enge land zijn handen vrij krijgen om meer aandacht te geven aan het Oosten, waar het heel wat te doen heeft en dan zal Duitschland volop gelegenheid krijgen om zijn verlangen naar koloniaal bezit kracht bij te zetten. Zoo ziet het er op dit oogenblik uit, maar we leven zoo snel, dat het niet on mogelijk Is, dat over een week de situatie grondig is gewijzigd. K. tegen het Noorderhavenhoofd. De logger werd, na lek geslagen te zijn, tegen het havenhoofd opzij geslagen en zonk. Het schip ging gedeeltelijk onder water. De uit 14 mannen bestaande bemanning verkeerde in levensgevaar op het dek, daar zware zeeën over het schip sloegen. Den schipper met drie matrozen gelukte het, in de achtermast te klimmen; wel dra volgden nog drie visschers. Énkele anderen zochten .het hoogste punt op het voorschip op ert twee anderen sprongen over boord en trachtten al zwemmende de kust te bereiken. Daar het schip juist in de hevige branding lag, was dit een strijd op leven en dood. Van het strand gingen vier moedige mannen, een ketting vormend, de zee in om te trachten dë drenkelingen te grij pen. Het gelukte hun een matroos te pak- kén, die in half bewustelooze toestand naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd werd. Een anderp matroos, J. Bruin, ver dronk en spoelde later aan het strand aan. 1 De reddingboot „Zeemarishoop” tracht te intusschen de Sch. 102. door de bran ding heen te bereiken. Men zag een aan tal mannen in het want hangen. Drie hunner slaagden er na bovenmenschelij- ke pogingen in zich langs het stag, een lijn van circa 23 meter naar de voormast te werken, waar zij veiliger waren, om dat dit gedeelte hooger lag. De „Zeemanshoop” wist na circa een uur worstelen, tusschen het havenhoofd en de gezonken logger te komen. Aan de andere zijde kon men het schip niet na deren, omdat daar de netten naar buiten waren gespoeld, die de motorschroef van de reddingboot onklaar dreigden te ma ken. Na een halfuur slaagde men er in, tien man aan boord te krijgen en toen moest met een groote omweg, vanwege de havenhoofden, precies in het midden van de havenmond gestuurd worden, wat inderdaad gelukte. Toen tegen half- drip de reddingboot in veilige haven was gekomen, stegen-uit de menigte lulde hoera’s op. Ontroerend was het weerzien tusschen de geredde leden de bemanning en hun families. De mannen waren drijfnat en een paar hadden zoo goed als geen klee- ren aan. Zij werden in allerijl van het hoognoodlge voorzien. Twee matrozen hadden verwondingen aan de beenen opgeloopen. De moesten waren zoo versuft, dat zij ternauwernood hun familie herkenden. Eerste-nulp- auto’s vervoerden de mannen naar de ziekenhuizen. Omtrent het lot van twee Jeugdige le den der bemanning, den 16-jarigen H. Roeleveld en den 14-jarigen Cor Bruin, ’n zoon van den verdronken matroos, be stond nog onzekerheid. Zij waren met aan boord van de reddingboot en waren evenmin naar het strand gezwommen. De reddingboot ging later opnieuw een paar maal om de Sch. 102 heen varen, om de twee jongens te zoeken, maar moest on- verrichterzake evenwel terugkeeren. Aangenomen kan dan ook wel worden dat de jongens verdronken zijn. Het schip was na vier weken op zee te zijn geweest, met 38 last haring terug gekeerd. VeneMat: Maandag, Woenerfag Mk Vrydag.Prüeba voerehbota- voor Schoonhoven por ■saaadon 1-25p. poot 1.50 Met vervekenng 15 conto moer „in nood verkeeren# intellectueel" OPLICHTING OP GROOTE SCHAAL OUDE DAME VOOR BIJNA TWEE TON BEDROGEN. Schilderijen, een kunsthan* del en een ijzermijn. Twee oplichters, vader en zoon, van wlen de oudste recidivist, hebben te Glnneken op ongekend geraffineerde wijze een oude da me in elf maanden bijna twee ton afhandig gemaakt. De oude, schatrijke dame had aan de fantastische verhalen van de oplichters, voornamelijk van den zoon, geloof gehecht, en hem telkens weer groote bedragen ter hand gesteld. De goedgeefsche dame, de 81-jarlge mej. Kessler, die bekend staat om haar gaven aan liefdadige Instellingen, had in November 1937, bezoek gekregen van den jongsten oplichter. Hij stelde zich voo$ als

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 1