n SCHOONHOVENSCHE COURANT 10 uuc! ^EEK f! men Riemen snijden van ons leer. - TIEN BLAfMQJDEN. MAANDAG 17 OCTOBER 1W No Mtï. "TOBER 1938. We JAARGANG. NIEUWSBLAD VODRZUID HOLLAND EN UTRECHT I, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. N. VAN Telef, 20. Tel.-Adres: Vann ooien 'erks ken, Grof voetbalspel. bieding die De Ameide vlucht. iORKUM K. de als .ook tl Dringend verzoeken wij, de copie vóór genoemd uur te doen bezorgen. Burgemeester Luljendljk nam zeil ook aan de vlucht deel. voor de nummer twee als commanditaire venribot en als remisier aan de zaak verbonden was. Zaterdag is de rijksaccountant met t onderzoek der in beslaggenomen beschei den begonnen^ er is pa. een Half gaX- toe- was regels f 130 0.20; derde pry«. Adrer- gr t i s«. Gorcumer”. Advertenties, welke na 10 u. v.m. op de verschijn dagen van ons blad worden i bezorgd, zullen als regel dienzelfden dag niet meer opgpnomen kunnen worden ABONNE’S, die zich Mn onze administratie AAAA Gulden bij levenslange Zvvv ongeschiktheid. Alblawerdam. Donderdag was aan het Nieuwe Veer een bijzondere drukte waar te nemen. Niet minder dan 14 groote reiswagens van V.I.O.S. van Wateringen moesten overgezet worden, welke met de deelnemers van de vereenlging Het Ne- derlandsche Wegencongres een excursie Moesten maken door de Alblasserwaard. Door de goede zorg van den ondernemer, den heer Vos, werd In zeer korte tijd dit gezelschap overgezet, wat vooral nu groote offers vordert, gezien de stagna tie in de vaart in verband met tie bouw van de brug over de Noord. Bij de stei ger van de firma Vroege stelden deze bussen zich op tegen dat de heeren daar, aankwamen met een der booten van de Reederlj op de Lek. Het reeds ver gevor derde werk over de Noord trok natuur lijk zeer de aandacht. Gevonden: een ring met sleutels es een rentekaart. kapitaal van den „Nationalen Lloyd” was in de „commanditaire bankvereeniging” gestoken en is eveneens geheel verdwe nen. De balansen waren vervalscht, zoodat men ter vaststelling van de omvang de zer zwepdelaffaire nog niet het minste houvast heeft. Èen diepgaand onderzoek zal gen en ander moeten üitmaken. De belde directeuren zijn gearresteerd, maar blijven alle schuld ontkennen. SLECHTS WElklG KLEINE SPAAR DERS DE DUPE. Vermoedelijk wordt slechts een gering aantal kleine spaarders door de gepleeg de verduisteringen getroffen. Het waren meestal niet onbemiddelde personen, die verlokt door de belofte van extra hooge rente hun geld aan de onder neming toevertrouwden en er waren be dragen bij van 30 en 40 duizend gulden Het faillissement der „bankvereeniging” is reeds aangevraagd, terwijl de justitie voorloopig twee procuratiehouders, H. Buys en*G. C. W. Blonk, heeft aange houden. Eerstgenoemde beheerde een nevenondememing van de „bankvereeni ging”, de „Credletvereeniging Amster dam” en trad als remisier bankvereeniging" c terwijl TWEE JONGENS DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN. Eén doode. Onder de gemeente Echt is Vrijdag middag op de weg van Pey naar Ko- nlngsbosch een doodelijk ongeluk gebeurd Twee jongens uit één gezin te Pey reden naast elkaar op de fiets. Achter hen kwam een vrachtauto aanrijden. De be stuurder moest plotseling uitwijken, om dat een auto, v^elke van tegengestelde zijde kyam, naar links zwenkte om een kind te ontwijken. De jongens’ werden evenwel aangere den en raakten onder de vrachtauto. De dertienjarige jongen werd op slag ge dood. Zijn broertje brak een been en werd naar het Sint Laurentiuszleken- huis te Roermond vervoerd. Ottoland. De door het bestuur van den polder Laag-Blokland opgemaakte lijst voor het dijkleger in de a.s. winter bevat 19 namen. Als hoofdliedc t zijn aange wezen de heeren P. de Krey en B. de Vroomen. De gemeenteveldwachter heeft te» gen drie personen proces-verbaal opge maakt Wegens baldadigheid. opgevea voor do venekenng, «y* volgeas do veelgestelde bepalingen tegen ongevallen vorsokord voor bedrogen, gewaarborgd door do NIEUWE HAVBANK to Sehiolam, va» zr/v/x Guidon by sxrx/x Guidon bij vorlios Oflf) Guidon by verlies 1/X/X Guidon bij verlies £A Gulden by verlies von Do vsrxekerdo moetin bo( vVU overlijden. JvV van band of voo ZivU van een oog. 1 Vvl van een duun. OU oon andoren vinger. boeit lijn van oen poli» J Telef. 20. Trt-Adrw: 3. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 23. Po.urt,iüM 13783. I Pl**l“ 'D* doch ook kleine, eenvoudige bouquetten. Aangrijpend waren de opschriften der linten, welke aan de bloemstukken wa ren bevestigd. Het 6-jarig zusje van het slachtoffer, Betsy, die met haar moeder Woensdagochtend in het huis de vree.se- lijke ontdekking deed, klemde in haai handjes een kleine ruiker herfstchry- santen. Eerbiedig ontblootte men het hoofd, toen de vader en moeder van ,preta naar buiten traden, die hun leed nauwelijks verbergen konden. Niet minder dan tien volgauto’s maak ten van de stoet deel uit. Langs de rou te, welke de auto’s naar het kerkhof volgden, hadden zich eveneens honder den belangstellenden opgesteld. Op de begraafplaats. Reeds lang voordat de stoet op do alg. begraafplaats aan de Keikhoflaan aankwam, stroomden honderden naar ’t kerkhof. Een aantal agénten onder lei ding van inspecteur van Aperen, zorgde voor de orde op de begraafplaats en om even voor half drie zag de politie zich genoodzaakt de toegangshekken te slui ten. Om 3 uur bereikte de stoet 't kerk hof. Bij de groeve legde allereerst de moe der bloemen op de kist. Hierna heeft de heer Kabbedljk, onderwijzer te Numans- dorp, een woord van afscheid gesproken tot één van zijn liefste en beste oud- leerllngen. Ook werd gesproken namens de familie, bij wie Greta Groen geduren de een zestal maanden in dienst is ge weest Dr. G. P. van Itterzon sprak naar aanleiding van Ps. 39 verzen 18, woor den van troost, waaiMa hij eindigde met het uitspreken van het Onze Vader. De vader van de overledene zegde en kele woorden van dank. Ruime deelname. Ameide. Men heeft het Zaterdag voor de Ameide-vlucht met het weer getrof fen. Er was weinig wind en de lucht was, tenminste in het begin van de middag, helder. In de loop van de morgen ver schenen op Schiphol dertien sporttoe- stellen, die de tocht zouden meemaken. De vliegtuigen waren van de meest uit- eenloopende types .en zoowel van bul- tenlandsch als Nederlandsch fabrikaat. Het af te leggen traject was: Schiphol, Ameide, Ypenburg, Vrouwenakker, langs een punt in de Haarlemmermeer, Schip hol. Op dit traject waren op van te vo ren niet bekend gemaakte plaatsen op zeildoeken witte kruisen gelegd, welke de vliegers moesten, ppsporen en op een kaart aahteekenen. Daarom was er in elk toestel behalve de bestuurder een waarnemer, die met het opsporingswerk was belast. Daar de capaciteit der stellen onderling zeer verschilde, voor elk vliegtuig een speciale maximum vliegtljd berekend. Om één uur vertrek men van Schiphol en om kwart over twee hadden alle toestellen al een bezoek aan Ameide gebracht en waren drie maal om de toren gevlogen. Er was groote belang stelling op de dijk. De door den bürgemeébter, den heer C. W. Luljendljk, uitgeloofde prijs, de wis- selbeker, won deze keer Ir. Luijmes, chef van de lijndienst van de K LM., die geen enkel strafpunt had opgeloopen. De heer J. Heymans- was tweede en de heer Ka- demaker (Jerde prijswinnaar en buiten de cen- met dat werk controledienst, aan autokosten -,-i verminderd tot 100. Sterker nog is het geval crisis-ambtenaar te Geleen. schreef nota’s voor auto- reizen, die hU niet gemaakt had. Hij had een klein rayon en zag toch kans 150 a 200 km. per dag in een auto af te leg gen; tot 3000 km. per maand. De reken kamer liet onderzoeken hoe die kilo- xneterverslinder dat deed en toen bleek dat hij elke dag 56 k m. opschreef voor de afstand Roermond—Geleen, hoewel hij die weg slechts éénmaal per maand reed. Hij deed dat zoo maar niet, maar grondde die voordeellge berekening op het feit, dat zijn dienst hem Roermond als standplaats had aangewezen en dat de organisatie, waarvoor hij werkte, hem vergunde om van uit Roermond de auto kosten te declareeren. Er werd hem dus een maandelljksch douceurtje toegestopt uit de rijkskas. Nu is hem Geleen als standplaats aangewezen en de winstge vende autoritjes.... op papier, zijn op gehouden. Een duurder man was de crisisambte naar te Arnhem, die maanden achtereen van Maandag tot Zaterdag logeerde in Den Haag, Rotterdam, Haarlem of Alk maar, en die ook groote afstanden per auto aflegde, wat aan de crisisdienst (lees: de boeren) f 3600 per jaar kostte. Nu is die uithuizige meneer naar Den Haag verhuisd. Deze gevallen zijn nog niets vergele ken bij de vacatiegelden voor de tucht- rechtcommissle. De heeren van die com missie vergaderen veel en voor elke zit ting krijgen zij vacatie- of presentie geld. Zij overwerkten zich niet op die zittingen en moesten daarom zeer veel vuldig in korte vergaderingen bijeen ko men. Daardoor was het mogelijk, dat zij in één Jaar (1936) niet minder dan f 1000 per week of f 50.000 per Jaar aan pre sentiegeld opstreken. De minister vond geen aanleiding daarin verandering te brengen! I Aan het landbouwcrisisbureau is ver- DE MOORD OP GRETA GROEN. EEN SPOOR, DAT DOODLOOPT. De politie heeft het signalement ver spreid van den man, die op de ochtend van den moord op de 15-Jarige Greta Groen te 's-Gravenhage, zich daar op de Laakbrug omstreeks 12 uur tot een be stuurder van een vrachtauto wendde en het verzoek deed mee te mogen rijden naar Dordrecht, doch bij de Coolhaven- brug te Rotterdam de auto verlaten heeft. Sindsdien komen tal van inlichtingen bij de politie binnen. Al deze aanwijzin gen worden nauwkeurig onderzocht, doch geen ervan heeft bij het verdere onder hoek tot een positief resultaat geleid. Vooralsnog is deze man, die aan de rechterhand een schaafwond had, ter wijl de linkerpand van zijn regenjas on der de zak een naar beneden loopcnde scheur vertoonde, nog niet gevonden. Wel heeft bij de politie zich iemand aangemeld, die omstreeks 12 uur in de omgeving van de Laakbrug dezen man eveneens heeft gezien. De chauffeur heeft verteld, dat de be wuste persoon die het’’verzoek tot mee rijden deed, buitengewoon zenuwachtig was en zeide gevallen te zijn. De om schrijving, welke de chauffeur van de verwonding heeft gegeven, doet echter de aannemelijkheid van deze verklaring aan twijfel onderhevig zijn. Tijdens de reis naar Rotterdam is er heel weinig tusschen de beide mannen gesproken. Zoo wist de chauffeur niette vertellen, wat het doel van de reis van zijn medepassagier was en waar deze woonde. Daar de chauffeur niet verder dan de Coolhavenbrug reed, moest de onbeken de daar wel den wagen verlaten. Er is nog geen getuige gekomen, den man in Rotterdam in de buurt van de Coolhavenbrug heeft opgemerkt of wel hetgeen natuurlijk evenzeer mo gelijk is een getuige, die hem verder naar Dordrecht heeft laten meerijden. Duidelijk is wel, dat het spoor, dat de politie volgt, zich uitstrekt naar Rotter dam en Dordrecht en naar de Zuid-Hol- landsche eilanden. De commissaris van politie, die met ’t onderzoek belast is, de heer Rugers, heeft er de nadruk op gelegd, dat de gezochte vrachtauto-passagier geenszins ’de dader behoeft te zijn. In de aanvang is er van gesproken, dat Greta gevonden werd met een stuk vitrage gordijn om den hals. Dit is ech ter een beddelakentje gefeest, dat ste vig om de hals was toegeknoopt. Op dit lakentje zijn bloedsporen aangetroffen, doch Greta zelf vertoonde geen enkele verwonding. De dader moet dus gewond zijn geweest, misschien i tijdens de wor steling, welke naar men aanneemt (ge zien de wanorde in de kamer) aan misdaad vooraf moet zijn gegaan. HET SLACHTOFFER TER- AARDEBESTELD. Onder 'zeer groote belangstelling is Za terdagmiddag het stoffelijk overschot van het slachtoffer ter aarde besteld. In de omgeving van het huls was de belangstelling zoo enorm, dat de politie een gedeelte van de Molenslootstraat heeft moeten afzetten. Dr. G. P. van Itterzon, Ned. Herv. pre dikant, hield vooraf ten huize van het zoo zwaar getroffen gezin, een korte rouwdienst. Voor de vensters der woningen in de omgeving waren rde gordijnen neergela ten. Zwijgend stonden de honderden op de trottoirs. Een ontroerend oogenbllk was het toen de eikenhouten kist door het verster naar bulten werd gedragen. De kist ging schuiL onder een. groot aantal bloem stukken, Er waren er. van groot formaat OPZIENBARENDE ZWENDEL- AFFAIRE ONTDEKT. Een tekort van 1 1/2 millioen gulden. De Amsterdamsche Justitie heeft Vrij dag huiszoeking gedaan bij de „Comman ditaire Bankvereeniging Wiegerinck Muschter en Co.” en bij de Nationale Lloyd, Maatschappij van Verzekering, beiden gevestigd aan de Keizersgracht en onder dezelfde directie staande. De huiszoekingen hadden plaats een gevolg van de vele klachten die jus titie en politie bereikten. Het onderzoek had plaats vanwege de afd. Handelsza- ken van de Centrale Recherche. Daarbij bleek dat er een tekort was van ongeveer anderhalf millioen gulden. De geheele administratie van belde kantoren werd in beslag genomen en de geheele verzameling rekeningen courant Alles Terd volkomen leeggehaald. Het staat reeds vast, dat er ten minste 200 benadeelden zijn, wonende in alle deelen des lands. De effecten, welke de klanten bij de „bank” in bewaring gaven, zijn verdwenen, alsmede de gelden, welke haar in rekening-courant waren toever trouwd. Nauwelijks kwamen de effecten blnnén, of ze werden te gelde gemaakt. Er bleek geen enkel onderpand meer ter dekking van de vorderingen te zijn, Het Het zou grappig zijn en men zou er ©m kunnen lachen, als er niet tevens een zoo bittere kant zat aan het feit, dat ieder jaar de Rekenkamer een lange lijst geeft van voorbeelden, waaruit blijkt hoe verkwistend de ambtenaren omgaan met het zorgelijk bijeengegaarde belas tinggeld en hoe ieder jaar ook vele be trokken autoriteiten dat morsen en toe- ëigenen van publiek geld goéd praten of negeeren. We zullen beginnen met een paar kleine postjes van slechts enkele duizen den. Bij de landbouwcrisisorganisatie in Noord-Holland was het gewoonte gewor den dat de heeren van het kantoor met gehuurde auto’s op controle gingen zoo ontstond naast en trale controledienst, die belast was, een tweede welke in 1936 alleen f 2700 kostte. Dat is nu een goede f 1" val van een Deze meneer bonden een afdeeling „Juridische zaken”, waar ruim 70 (zeventig) ambtenaren werken en die f 161.000 per jaar kost. Men zou verwachten dat die 70 juristen wel in staat zijn er voor te zorgen, dat er geen juridische vergissingen gemaakt worden. In die verwachting wordt men teleurgesteld, want er deed zich een ge val voor van verzekering, waardoor het landbouwcrisisfonds f 2000 schade leed, omdat de landbouwregeeringscommissa- rissen niet ingelicht waren, dat een be paalde wijziging in het verzekeren van het personeel, niet mogelijk was. Negenduizend gulden per jaar wist de Rekenkamer te bezuinigen op het salaris van de districtssecretarissen in Zuid- i Holland, welke inkomens veel te hoog bleken en die met 21 verminderd wer den. We zijn niet ongerust dat de betrok ken heeren nu te weinig ontvangen. Behalve de 7D heeren van de afdeeling Juridische zaken zijn er ook aan de af deeling teeltvergunningen geweest, die door achteloosheid of gemakzucht het landbouwcrisisfonds een schade hebben berokkend en nog heel wat meer dan de juristen, namelijk f 66.000! Er werden teeltvergunningen uitgereikt na afloop van het seizWn, toen de kweekers dus geen vergunning meer noodig hadden. Natuurlijk hadden deze niet met de han- den in de schoot gewacht tot het de cri sisambtenaren beliefde hun de gevraagde vergunning te zenden, maar zij hadden hun bedrijf voortgezet, zonder vergun ning en en dus ook zonder de kosten voor die vergunning te betalen. De crisis centrale heeft nog geprobeerd die f 66.000 achteraf te innen, maar de kweekers gaven niet thuis en er bleek niets aan te-doen te zijn. Het zijn alle nog maar kleine postjes. Er zijn ook misrekeningen en fouten ge maakt, die blijkens het rapport van de crisisaccountantsdienst, het landbouw crisisfonds op een verlies van een kwart millioen gulden zijn komen te staan. Dan is er de post van ongeveer een half mil lioen voor het detfatureeren van aard appelen, dat is niet minder dan 25 van het steunbedrag en dan zijn er nog de posten van reis- en verblijfkosten door de ambtenaren van de pluimveeoentrale; de hooge kosten op het denatureeren van erwten, ten onrechte uitbetaalde gerst- steun, onjuiste opgaven van de groente- centrale, te hooge kosten der crisiscon trole, uitgaven bulten de begrooting om, verkwisting bij de tarwecentrale, verzui men van inning van melkhandelvergun- nlngshefflngenalles bijeen een enorm bedrag, dat noodeloos, achteloos of wederrechtelijk is uitgegeven, geld, waarvan ieder weet, dat het is opge bracht door hen, die hiervoor offers moesten brengen en zich veel ontzeggen. Buitenspeler breekt een been. Groot-Ammers. De voetbalwedstrijd van Zondagmiddag tusschen Groot-Ammers— Groeneweg is gewonnen door Groeneweg met 4—2. Die overwinning heeft wel bij na menscfrenlevens gekost, maar dat schijnt meer en meer regel te worden. Gedurende de geheele wedstrijd was het veld het tooneel van een vechtpartij en ongelukken konden dan ook niet uitblij ven. Tenslotte moest de linksbuiten van Groeneweg het treffen. Zijn been brak boven de enkel af. Verecbynt: Maandag, Woensdag en Vrydag. Prijs bil vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 'uMnden 1.25 p. post f 1.50 Met verzekering 15 cents meer De werkloosheid. Capclle a.d. IJssel. Een 50-tal werkL loozen heeft bij de werkverschaffing aan de normalisatie van dén Holland-* schen IJssel ontslag gekregen. Eveneens zijn op de Chemische fabrle* ken en op werf I der firma A. Vuyk en Zonen een aantal losse arbeiders ont slagen, zoodat het aantal werkloozen dat op steunverleening is aangewezen» weer aanmerkelijk is toegenomen. Verbetering arbeiderswoningen. Giessendam. De regeering is voorne mens een bijdrage te verleenen in de kosten van verbetering van kleine ar beiderswoningen, die, hoewel niet voor onbewoonbaarverklaring in aanmerking komende, toch niet ten volle aan ae eischen van bewoonbaarheid voldoen eij geen huurders vinden. Deze verbeteringen kunnen van veler lei aard zijn. Gedacht wordt aan ’t ver beteren van de inrichting van verouder de woningen, het treffen van voorzie ningen tegen vochtigheid enz. De her- stelkosten kunnen ongeveer f 450 bedra gen; ingeval van ingrijpende verbete ring kunnen ze nog iets hooger zijn. De regeering verleent als premie 1/3 van d« kosten van verbetering. Gevonden: een groen mutsje, A 179; een blauwe muts, B 166. huis vol kaartsystemen bij en het onder zoek zal derhalve geruimen tijd duren. De slachtoffers zitten in alle deelen des lands en van het geld is geen cent over, vermoedelijk is vrijwel alles in de bo- demlooze put der speculatie verdwenen. Filiaal in Den Haag. De bank had ook in Den Haag een fi liaal gevestigd aan den Badhuisweg. De Kamer voor Koophandel en Fabrieken had echter tot nu toe geweigerd deze onderneming in te schrijven in het Han- delsregister, zoodat nog geen zaken wa ren gedaan en de politie hier geen aan leiding vond om in te grijpen. 5 <3

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 1