SCH00NH0VEN5CHE COURANT kjes r Uwlongvce mtróle van het label van elke Zetmeel waarde, eveneens wordt De verterende ziekte. ?IE< FRECHT [Pl^teêïyk^nküwsj DE streken d uit >r de oons EEP ■Pen VIT :R ZOON acht bladzijden. MAANDAG 24 OCTOBER 1938 Na W34. Ne JAARGANG. OCTOBER 1938. NIEUWSBLAD VDOR ZLID HDLLAND EN UTRECHT :enbons wethou- dle inhoven ?N Hü n I K. idioten. Felle brand te Nieuwerkerk. TACHTIG VOER HOOI GAAN IN VLAMMEN OP. Haven 11, UFORT. KTER. is naar voerd. ERNSTIGE AANRIJDING. Nieuwerkerk a.d. IJsSel. Op de rijks weg Rotterdam—Gouda, ter hoogte van de 2e Tochtweg, is Zondagavond de 31- jarige landbouwer P. v. Leeuwen, wonen de aan de 2e Tochtweg, aangereden door een uit de richting Gouda komende auto Van Leeuwen, die per motor uit de rich ting Gouda kwam, en de Tweede Tocht weg in wilde rijden, werd door de auto gegrepen. Na door dokter Hage te zijn verbonden, is Van Leeuwen per zieken auto van de geneesk. Dienst te Rotter dam naar het St. Franciscus Ziekenhuis aldaar vervoerd. Omtrent de oorzaak is niets bekend; dp, schade wordt geheel door verzeke ring gedekt. De gem.-polltie slaagde er uitstekend In de orde te handhaven en het verkeer te regelen. kind ver* i. trsluis. dam. Duurstede IOONHOVBN inchem. sneel, ida. pry«. Adver- gr a t i b ge- Gorcumer”. AdverUntiën1-6 regelt f 1.30 elke regel meer f 0.20; derde plaatsing hal ven tentiën worden plaatst hl ,D« V*r>«hynl: Maandag, Woensdag en Vrydag. Pryi by Tooruitbeta- üog: voor beboonhoven per 3 ■waanden f 1.25 p. post 1.W Met venekenng 15 cents meer Schoolkwestie eindelijk beslist Hervormde School moet er komen. Waddinxveen. Zooals bekend, was de gemeenteraad bij de Kroon in beroep ge gaan tegen een beslissing van Ged. Staten van Zuld-Holland, die de gemeenteraad hadden voorgeschreven tegen zijn aan vankelijke weigering in, om de kosten voor het stichten van een nieuwe chr. (Ned. Hervormde) school naast de be staande en meer Geref. gezinde, toe te staan. Dit beroep op de Kroon heeft geen was f resultaat gehad: het Is thans bij KB. ongegrond verklaard, zoodat de gemeen te het geld voor de stichting der school zal moeten geven. Door deze uitspraak van de Kroon is eindelijk een beslissing gevallen in da langdurige schoolkwestie. de gelegenheid gebruik om te ontsnap pen. In opdracht van haar maft nam zij toen de bewaking van den anderen ar restant over, terwijl de veldwachter de vluchteling nazette. Veldwachter Fleurman vond weldra den Tsjech terug in het woonwagenkamp, waarna hij hem geboeid na?r zijn woning terugvoerde. Later op de dag zijn beide arrestanten overgebracht naar Hoofd dorp, en daar opgesloten, omdat hun ver klaringen over de rijwielen niet klopten. na een kwartier werd het laatste, een klein meisje op het droge gebracht. On danks medische hulp mocht het niet meer gelukken de drie meisjes in het le ven te roepen. De man gaf als oorzaak van de ramp op het feit, dat er een defect aan het stuur was geweest, maar toen de auto de volgende dag werd opgehaald, b leek daaraan niets te mankeeren. Thans is nu geheel onverwachts, de vader gearresteerd en naar het huis van bewaring te Alkmaar overgebracht, ver dacht van poging tot moord en dood slag, daar men vermoedt, dat opzet in ’’t spel is geweest. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Zaterdagmid dag om half drie werd de brandweer ge alarmeerd voor een brand, welke uitgebroken aan de Kerklaan, midden op het Dorp, op het erf van de wed C. v. d. Ham. De brandweer, welke onder leiding van de brandmeesters Markus en Dekker bin nen enkele minuten ter plaatse was, stond aanvankelijk voor een zeer zware taak. De hooiberg, waarin pl.m. tachtig voer hooi waren geborgen, stond in lichte laaie en het brandende riet werd door de wind over het geheele dorp gejaagd. Links van de vuurzee, op 7 meter afstand, staat het woonhuis met stalgebouwen en direct er naast staat eveneens een groot stalgebouw. Daar deze gebouwen alle 40- 50 jaar oud zijn, bevindt zich onder de pannen nog rietbedekking en zoo bestond er groot gevaar, dat deze gebouwen even eens door het vuur zouden worden aan getast. Onder leiding van den w.n. op- per-brandmeester, den heer F. in *t Hout, werd het vuur met 3 stralen be streden. Daar de hooiberg niet meer te houden was, werd getracht, de belenden de panden te behouden. Hierin is men dan ook, met groote inspanning, ge slaagd. Een onderwerp van discussie tusschen de brandmeesters was; moet de J TaM. 20. Tel-Adra.: VbudooUh S. W. H. VAN HOOIEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 2S. Po.lrek.oiat 13763 1 Controleur der niet-inmenging gearresteerd. Een vreemde behandeling. Uit Bergen werd Donderdag gemeld, 1 dat een officier der Noorsche koopvaar dij, Jacobsen, die kort geleden benoemd l was tot controleur van het niet Inmen-. l glngs-com té, was verdwenen toen hij’ naar Londen reisde. Mevrouw Jacobsen, die zich op het 1 oogenbllk te Rotterdam bevindt, schreef aan haar ouders te fiergen, dat haar man in een concentratiekamp nabij Osna- brück was opgesloten. 1 De heer Jacbosen en zijn echtgenoote hebben de laatste twee jaren te Rotter dam gewoond, waar hij in dienst was bij 1 een zaak in scheepsbenoodlgdheden. 1 Benige maanden geleden Is hij in dienst 1 getreden bij de firma Vinke êi Co. te 1 Rotterdam en vandaar is hij kortgeleden naar Noorwegen vertrokken. Zijn echt- 1 genoote bleef alleen achter. Het ministerie van propaganda te Ber lijn verklaarde niets te weten omtrent de verdwijning van Jacobsen. Vrijdag heeft echter de consul-gene raal van Noorwegen te ^oterdam aan 't Noorsche ministerie van Buitenlandsche Zaken medegedeeld, dat hij een brief heeft ontvangen van den heer Jacobsen, dat deze op het station Bentheim nabij de Nederlandsche grens bij het verlaten van de trein was gearresteerd, omdat hij een derde-klas kaartje had en in de trein slechts eerste- en tjvee-klas wagens reden. Hij bevond zich toen nog te Bent- 1 helm en niet In een concentratiekamp. Bij zijn arrestatie was Jacobsen in het bezit van officleele papieren van de non- interventie-commissie te Londen, waar in zijn benoeming tot controlp-officler in L( Spanje was vermeld., Volgens Jacobsen 'was er geen reden voor zijn arrestatie, die, naar men m Noorwegen vernomen heeft, door de Gestapo is geschied. Het Noorsche ml- nisterie van Buitenlandsche Zaken heeft de legatie te Berlijn opdracht gegeven, 5 een onderzoek in te stellen, en heeft daArna een ge nadere gegevens ontvan gen omtrent de arrestatie van den heer Jacobsen. Deze gegevens zijn -echt?r der mate vaag, dat men er niet veel wijzer uit wordt. Wel wordt het meer en meer waarschijnlijk, dat het hier een gewone politloneele arrestatie geldt en dat poli tieke overwegingen in het geheel geen rol spelen. Het schijnt, dat de heer Ja cobsen zich bij de controle te Bentheim aan verzet tegen de politie schuldig heeft gemaakt en dat hij om deze redenen werd gearresteerd en naar de politlege- vangenls werd overgebracht. TWEE BUITENLANDERS GEARRES TEERD. Verdacht van diefstal. Nog steeds vertoeven In ons land bui tenlandsche vluchtelingen, die zich schuil houden voor de politie en daarom meest al de groote steden mijden. In Nieuw-Vennep, in de Haarlemmer- meerpolder, ontdekte een boer Zater dagmorgen twee buitenlanders,, een Duit- ficher en een Tsjech, in zijn hooiberg. Ondanks hun verzoeken, om het niet te doen, waarschuwde de man den veld wachter, die de twee ongewenschte vreemdelingen naar zijn woning over bracht. Zij bleken in het bezit te zijn van twee zoo goed als nieuwe rijwielen, die waarschijnlijk van diefstal afkomstig wa ren. De veldwachter sloot de mannen in verschillende vertrekken op, om te belet ten, dat zij met elkander afspraken maak ten. Terwijl hij de eenen ondervroeg, zou zijn echtgenoote op den ander letten. Toen zij den man echter een oogen- blik uit het oog verloor, maakte deze van BEJAARD ECHTPAAR OPGELICHT, f 1500 voor een luchtkasteel Er zijn menschen, die een scherpe neus hebben voor het ontdekken van naïeve lieden met spaarduitjes. Aan het, bezit van dit soort scherpe neus gaat meestal gemis van goed geweter^Uje- paard. Een makelaar G. wist in kennis te ko men met een echtpaar te Amsterdam, dat naast zijn pensioen een zuinig bij eengegaard spaarpotje had: Vijftienhon derd gulden. Het heerschap G. wist de oude lieden te bepraten hem het geld ter hand te stellen. De makelaar was zoo' beweer de hijaf en toe in de gelegenheid een aardig huisje zeer voordeellg op den kop te tikken, juist iets voor het echtpaar, om de oude dag in zoo’n aardig eigen huisje aangenaam te slijten. Dit praatje verkocht G. in 1928. Nu, tien jaar later, moet het huisje nog ge kocht worden. Het echtpaar, het wach ten eindelijk mo?de geworden, heeft nu van de zaak aangifte bij de politie ge daan. AUTO IN DE ZUID-WILLEMSVAART GESLINGERD. De bestuurder verdronken. Vrijdagavorid te ongeveer half tien is te Beek en Donk een ernstig auto-onge- luk gebeuld. Een auto, met twee inzittenden, kwam op de Kanaaldijk in botsing met ’n boe renkar. Door de schok werd de auto met groote kracht in de Zuid Willems aart geslingerd. Een der inzittenden, de heer R. Nijgt, uit ’s-Hettogenbosch, zag nog kans het portier te openen en uit de auto te springen. Hij bleef verder onge deerd. De bestuurder, de heer H. van Gelder, eveneens uit Den Eosch, verdween met de auto in de diepte. Met een lier, af komstig van een juist passeerend schip, werd de auto weer op het droge ge bracht, doch de heer Van Gelder was er niet meer in. Spoedig waren de burge meester en politie ter plaatse en werd met dreggen begonnen. Te ongeveer half drie in de nacht werd het lijk van den bestuurder opgehaald. achter een deur, welke met een deksel was vastgeklemd, het vastgeknoopte bed- delaken om den hals, de wanorde in het huis, enz. enz. Er zijn aanwijzingen geweest, welke aanvankelijk deden hopen, dat de zaak tot klaarheid zou komen. Helaas zijn al le onderzoekingen zonder resultaat ge bleven. Wel is'1 het onderzoek nog niet gestaakt en de kans bestaat natuurlijk, dat nog nieuwe aanwijzingen bij de po litie binnenkomen, doch zooals de zpken nu staan, is het onderzoek in deze zaak vrijwel doodgeloopen. Kinderverlamming te Groot-Ammers. Groot-Ammers. Een tweede geval van kinderverlamming is in deze gemeente geconstateerd bij het 5-jarig dochtertje van den heer G. den Hartog. Het het ziekenhuis te Gouda Zijn kinderen vermoord? VADER GEARRESTEERD. Een opzienbarende arrestatie, welke .verband houdt met een auto-ongeval op 2 Januari van dit Jaar, waarbij drie kin deren zijn verdronken, heeft te Bergen plaats gehad. Op genoemde datum was een inwoner van Bergen met zijn gezin op familiebe zoek geweest en keerde per auto in de donkere avond huiswaarts. Behalve de bestuurder zaten in de auto diens vrouw, een baby van enkele maanden, en drie kinderen, meisjes van resp. 3, 4 en 5 jaar. De weg was vrij glad; een voorbij ganger zag, dat de auto langzaam van den weg reed en daarna over den kop in het Noord-Hollandsch kanaal sloeg. De vader wist zich naar buiten te wer ken en werd gered. Toen hij bij omwo nenden binnengebracht was, deelde hij mede, dat ook zijn familie nog in de auto zat, waarna men onmiddellijk naar het,. kanaal toog en met veel moeite de baby en twee kleine meisjes uit het wa ter haalde. Daarna vertelde de vader, dat gr nog een Kind in de auto zat en Geen licht In de Haagsche moordzaak. ONDERZOEK VRIJWEL DOOD GELOOPEN. Btjna twee weken na het drama, dat rich te ’s-Gravenhage in een pérceel aan de Moleilslootstraat afspeelde, en waarbij *t meisje Greta Groen de dood heeft ge vonden, heeft het onderzoek nog tot geen enkel positief resultaat geleid. Het riet er naar uit, dat dit geheim nimmer een oplossing zal vinden. Tal van per sonen zijn gehoord, doch geen hunner verklaringen, heeft eenig licht kunnetf brengen. De man, die in een vrachtauto is ge stapt, op de dag van de dood van Greta Groen, zeer zenuwachtig was en een schaafwond aan zijn rechterhand had, heeft zich tot nu toe nog niet bij de po rtie gemeld. De politie houdt er aan vast, dat het kind het slachtoffer is geworden van een misdrijf. Elke grond ontbreekt om aan te nemen, dat Greta den dood heeft ge vonden tengevolge van een ongeluk, of tiat het meisje zelfmoord heeft gepleegd. Suggesties in deze richting gedaan, be rusten dan ook alleen maar op de om standigheid, dat men volkomen in het duister tast aangaande de motieven van een moord. Men neemt aan, dat bij de Öader nooit de bedoeling kan hebben doorgezeten het meisje te dooden. Zou men uitgaan van de veronderstel ling, dat een ongeluk in de woning heeft plaats gevonden, dan zijn er echter tal San omstandigheden, welke als zeer toe vallig, althans als onverklaarbaar aan- Eemerkt kunnen worden. Hoe verklaart men dan, dat het meisje gevonden ^erd INBRAKEN OPGEHELDERD. Zevenhuizen. De politie is er gister avond in geslaagd de vermoedelijke da ders van de inbraken die hier de laatste tijd werden gepleegd, aan te houden te Nootdorp. Het betreft hier twee staat- looze personen, een geboren Roemeen en een Joego-Slaviër. De 30-jarige Ivan No vak is naar Zevenhuizen overgebracht, de andere verdachte is te Nootdorp in arrest gehouden. Vermoed wordt, dat men hier met twee internationale be roepsinbrekers te doen Meft t BONNE’S, dis sioh **n odm •dnuniaWati» opg«T«a voor de vonekoring, «ij* Toluene de vutgeatelde bopaliagoa tegen ongerriiea venekeri voor bedragen, gewaarborgd door do NIEUWS HA VB ANK to Schiedam, van Oftftft Gulden by levonalango Aftft Uuld*“ by Qftft Gulden by vorlioa Oftft Gulden by verlioa Iftft Gulden by vorlioa Aft Gulden by vorliM van Do verzekerde moot in hot VVv ongooohikthoid. vVV overleden. JUV van band of voet, LVV v»n een oog. 1OO van oen duim. OO oen andoren vinger. bont lijn van oon poli» berg worden uitgehaald of moet hij uit branden. De brandmeesters waren van oordeel dat uitbranden de eenige mogelijkheid was, zoodat men alle aandacht kon be steden aan de belendende perceelen, de w.n. opper-brandmeester was echter van meening, dat uithalen meer succes zou I hebben. De opperbrandmeester, de heer P. Valkenburg, die inm.ddels op het terrein aankwam, nam de leiding over en gaf order: de berg uit laten branden en slechts waken voor uitbreiding. De heer Valkenburg deelde ons mede, dat uitha len van deze brandende vuurhaard te midden van belendende gebouwen en met een gevaarlijke wind onoverzienbare gevolgen zou kunnen hebben, temeer daar men het brandende hooi over het dorp heen wegrijden moest. De burgemeester met beide ders verschenen in de loop van de mid dag op het terrein. De heer G. .de Jong zorgde voor een noodverlichting en zoo ging men, hoewel bevreesd, de nacht tegemoet. Omstreeks 1 uur Zaterdagnacht sloegen de vlam men wederom naar bulten. Zondagmor gen herhaalde dit zich nog versch llen- de malen. Voor zoover er geen enke>l ge vaar aan verbonden was, werd het hooi weggereden, terwijl het andere uitgespo ten werd. Zaterdagmiddag sloegen de vlammen nog naar bultien en de brand weer moest paraat blijven. Niet minder dan 24 uur heeft de vrij willige brandweer, met inspanning van alle krachten, dienst gedaan onder de moeilljkste omstandigheden. Dat het dorp voor een ramp gespaard bleef is te danken aan de bijzondere ac- tiivlteit welke de brandweer aan de dag legde. Onder de rustige leiding van op per-brandmeester Valkenburg deed ieder zijn plicht. Ja AaAhaaL. I— IaXa l— - Het is gisteren de „Arbeldszondag” ge weest, hetgeen niet beteekent, dat dien dag de Zondags, ust is gestoord of de Zondag ontheiligd. De Centrale com- 1 missie voor het Vrijzinnige Protestantis me heeft dien dag zoo genoemd en daar mede bedoeld op 23 Octcber een offerte vragen tot len ging van de moreele en geestelijke nood der weikloozen. In het boekje getiteld „Vrijzinnig Protestantis me en Werkloosheid” behandelt die com missie het viaagstuk van werk en werk loosheid en geeft vooraf een verklaring, waarin zij o.a. zegt: „Wat de taak der kerken en godsdienstige groepen betreft, achten wij ons zelve mede schuldig aan het bestaan en voortduren van dit on recht en erkennen wij dat het Christen dom in ons land te weinig positief is ge bleken, en op h t stuk der werkloosheid te weinig daadwerkelijke Christelijke naastenliefde heeft gepredikt en be toond.” Tot welke uitwassen de werkloosheid en de steun leiden, wordt met een paar gevallen In dit boekje aangetoond. Een jonge man was inwonend bij zijn ouders en kostwinner voor hen. Hij zag aanko men, dat hij weldra werkloos zou wor den en daarom ging hij trouwen en ves tigde zich in een andere woning. Zijn ouders kregen toen steun, hij werd In derdaad ontslagen en kon ook gaan stempelen. Een bezoeker van de vereeniglng Maat schappelijke Steun kwam bij een steun trekkend gezin, dat in feestelijke stem ming verkeerde; den bezoeker werd zelfs een sigaar aangeboden, wat hun anders niet overkomt. De reden van het feest was, dat het gezin dien dag het feit her dacht dat het 12'/» Jaar bij de steun was. „Werkt je vader” vroeg een onderwij zeres aan een kind? „Ja, antwoordde de kleine, hij 13 bij het stempelen. Dat Is een der gevolgen van de werk loosheid, dat er kinderen zijn, die hun vader nog nooit hebben zien werken. In die gezinnen is het leven niet ingesteld op arbeid a’s de zegen en de kracht van het gezin, maar op de steun en de kin deren, die daar opgroeien, weten niet' Beter of het krijgen van steun is een normale en behoorlijke toestand en zij gullen er niets in zien om zoo spoedig mogelijk ook daarvan te gaan genieten. Maar ook voor de ouderen is het kwaad niet minder erg. De werklooze vader, die werken kan en wil, jnaar geen emplooy kan vinden, moet door zijn kinderen on derhouden worden en ontneemt hun al le andere mogelijkheden. Men kan rich de geestesgesteldheid van zoo een man I 1 Indenken. Zoo een. kwam er op ’t spreek uur van een der commissieleden en hij zeide „bij de kerk’’ te willen. Zijn argu ment daarvoor was dit: Na 8 jaar werk loosheid, zei hij, houd ik ’t niet meer uit. Ik voel dat ik de ruiten zal inslaan en dat dan niets mij meer kan schelen of ik wil bij de kerk gaan. Het laatste wil ik probeeren. Wat kan ik nu doen voor de kerk? Ik heb de geheJe dag de tijd. „Hoe moeilijk, voegt de schrijver hier bij, is het dan namens de kerk niet een theoretisch, maar een practisch ant woord te geven.” Dat is het Inderdaad, want het resul taat waartoe leder komt, die over de werkloosheid schrijft of spreekt, is dat hij geen middel weet om iets afdoende te noemen. Ook deze commissie niet. Er is bij de brochure een klein boekje ge voegd „Practische Gegevens”, waarin op genoemd staan welke werkgelegenheden er voor de werkloozen zijn bedacht en gemaakt in werkkampen, centrale werk plaatsen, vakcursussen enz., maar dat is niet wat een werklooze zoekt en begeert- Zij zijn er ook niet op gesteld. Telkens vindt men in dat boekje vermeld dat er zoo weinig belangstelling voor die instel lingen bestaat: Er is dringend meer aan dacht hiervoor noodig”. „In 1938 werden geen kinderwezen gehouden, omdat het aantal opgaven niet voldoende was”. „Het departement van sociale zaken deelde ons mede, dat het totaal aantal werkloozen tusschen 17 en 24 jaar, dat deelneemt aan werkkampen, werkobjec- ten enz., slechts 15 van het totaal aantal jonge mannen van dien leeftijd dat werkloos is, bedraagt.” „Ook bij dit werk is de algemeene klacht: er zijn te weinig deelnemers”. Daling in het be zoek is een algemeen verschijnsel. De opengevallen plaatsen worden niet be zet.’* We kunnen het den werkloozen niet kwalijk nemen, want dat bezighouden, dat bedenken en bij elkaar zoeken van opzettelijke werkgelegenheden is iets an ders dan het dagelijks gaan naar zijn eigen werk, waar men voor opgeleid is, waar men pleizier in heeft, dat behoor lijk wordt beloond en dat ’n zeker nut heeft. Niemand weet nog een middel, dat niet op kunstmatige wijze, maar langs naturlijke wegen de werkloosheid, zooal niet opheft, dan toch aanzienlijk ver mindert en ook deze commissie weet geen ander advies dan: voorlichting, bekend heid geven aan het werk ter bestrijding van de moreele gevolgen der werkloos heid, een collecte en steun aan alle ac ties en hulpmiddelen, die daarvoor in het leven zijn geroepen.

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 1