ler WIS SCH00NH0VEN5CHE COURANT I ^Plaatselijk nïeuws Ki In corpore sano. 2000 ongeechiktheid. óoo°ottx.r Me. 804a. NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT al- K aan I zich op „Bolnes” r. een ping woedde VLIEGRAMP W CHINA. Twintig dooden. Volgens èen bericht In de Chineesche pers zijn bij het wrak van een groot vliegtuig te Nantsjang meer dan twintig lijken gevonden. In een kort telegram van de autoriteiten te Nantsjang werd gezegd, dat de herkomst van *t vliegtuig niet kon worden vastgesteld. de raadselachtige geslagen, kort nadat het de haven 8TROOPER SCHIET OP VELD WA CH- 4 TERS. Politiehond gedood. Zaterdagnacht waren de brigadier der rljksveldwacht Partevliet uit Berchemen de rUksveld wachter Akkermans uit Schalk, elk met een politiehond bij zich, op weg om stroopers op te sporen. On der Schalk gekomen, namen zij op het grondgebied van Reek een lichtbak waar, de man zich bevond, hing een lange gele lap. De man vertelde haaf, dat hij in "t Giessen-Oudekerk. Het restauratieplan van het kerkgebouw der Ned. Herv. Kerk is thans zoo ver gevorderd, dat het be drag van I 600 deze week is bijeengeko men. Behalve de extra collecte welke in de Ned. Herv. Kerk werd gehouden en ruim f 90 opbracht, is door ds. Wiebosch nog f 65 aan giften ontvangen, zoodat in totaal f 155 werd ontvangep. Het plan tot restauratie is deze week bij Monu mentenzorg ingediend. Een gemeene true. Haastrecht. Het komt voor op de weg tusschen Haastrecht en StolwJjkersluis, dat op het fietspad een Juttezak wordt neergelegd, waaraan een touw is verbon den. Komt nu in het dónker een meisje langs rijden, dan wordt op het moment, dat de fiets op de zak is, deze weg ge trokken door onverlaten, die zich ver dekt hebben opgesteld. Het gevolg is, dat de berijdster valt en de gewetenlooze da ders gelegenheid krijgen, haar lastig tg vallen. Stoutmoedige inbraak in de Bijenkorf. Dader zwaar gewond naaf het ziekenhuis. Gistermorgen omstreeks zeven uur deed een* dame, die zich over de Schie- damsche Singel te Rotterdam naar de kerk begaf, een merkwaardige ontdek- Ikng. Op het trottoir vond zij een man liggen, die een groote koffer op de rug had en kreunde van pijn. Langs de ge- veJ van de BUenkorf, voor welk gebouw 1 gebouw had InacbroKen en dat bü daw- Een van de latljnsche spreuken, die nagenoeg ieder kent, is die, waarvan een deel hier boven staat: „Mens sana in corpore sano een gezonde ziel in een gezond lichaam. Het is net devies voor verscheidene vereenigingen van lichaams- ontwikkeling, waaraan onze jeugd nog te weinig doet. Het feit, dat meer dan de helft van de dienstplichtigen voor de mi litaire dienst worden afgekéurd, illus treert dat tekort. Uit dit groote aantal lichamelijk ongeschikt bevondenen, ziet men het gevolg van het feit, dat nog steeds bijna de helft van de leerlingen der lagere scholen geen lichamelijke op voeding krijgt. Hoe zou wijlen de popu laire minister van onderwijs, dr. De Vis ser, teleurgesteld zijn, als hij kon zien hoe weinig aandacht er gegeven is aan zijn vermaning dat lichamelijke opvoe ding de grondslag behoort te zijn van alle andere schoolvakken. Deze minister heeft er voor gezorgd, dat reeds in 1920 de gymnastiek op de lagere school bij de verplichte leervakken werd opgenomen. HIJ gaf een ruime tijd van voorbereiding, 16 jaren en nu die lange tijd alweer 2 iaar voorbij is, blijkt, dat er nog altijd vele gemeenten zijn, die de tijd van voor bereiding te kort vinden en die nog niet Jrlaar zijn daarmee, zoodat op 40 der scholen bedoeld onderwijs nog ontbreekt. In 1935 hadden niet meer dan 1017 van de 3063 openbare scholen nog een on- voorwaardelijke of voorwaardelijke vrij stelling voor lichamelijke opvoeding en 2478 vap de 4986 bijzondere scholen. De verplichte Invoering van dat onderwijs is in 1936 nog eens weer met 5 Jaren verlengd. In theorie is men het er over eens, dat lichamelijke opvoeding nuttig en nood g is, maar met de pracjJsche toepassing van wat men noodlg noemt, wordt geen haast gemaakt. Men blijft te veel en gaarne uitsluitend aandacht geven aan wat men verkeerdelijk noemt: de geest, terwijl deze met het onderwijs heel wei nig te maken heeft. Wat op‘de school op- voeding geniet Is niet de geest, m,aar het verstand, het is een door de leerlingen in te pompen hoeveelheid verstandelijke kennis, die niet verwerkt wordt en geen tijd tot bezinken heeft, die geen vas<.e vorm kan aannemen, omdat op het ge heel van de persoonlijkheid niet geiet wordt, omdat zij niet onderwezen wordt met het oog op dat geheel, maar alleen om zichzelfs wille. Het Is bioote kennis van feiten, d1* het karakter, de persoon lijkheid, de harmonische zlelsontwikke- ling niet raakt. Men is wel eens geneigd in *n ander uiterste te vervallen en de verstandelijke opvoeding achter te stellen bij de licha melijke, hetgeen natuurlijk even verkeerd is, alleen de verhoudingen moeten anders worden, namelijk vermindering van de leerstof en uitbreiding van de lichame lijke oefening. Op de onlangs gehouden opvoedkundige bijeenkomst voor Chris telijk lager onderwijs op de Lage Vuur- sche is dat ook betoogd. Het moet toch voor leder duidelijk zijn, dat het een on- natuurlljke dwang is, welke de kinderen van hun zesde Jaar af noopt uren ach tereen onbewegelijk in een bank te zit ten, op een leeftijd dus, waarop het kind een en al bewegelijkheid Is, behoefte heeft heeft aan lirhaamsbeweglng en die actie ook noodlg heeft voor een harmo nische groei en ontwikkeling van zijn lichaam. In die belangrijke groeiphase moet het jonge kind stilzitten, niet spre ken en zich concentreeren op dingen, waarvoor het geen de minste belangstel ling kan hebben. Na 6 of 7 jaren in die tegennatuurlijke dwangpositie te hebben verkeerd, is het niet te verwonderen, als dan een groot deel der leerlingen licha melijk achterlijk is; geestelijk zijn zij verwaarloosd en verstandelijk Is hun kennis uiterst beperkt. Hervorming van het onderwijs, vooral van lager en middelbaar, is dringend noodzakelijk en gelukkig gaat men dat meer en meer inzien. Twm en twintig dooden bij vliegrampen. TOESTEL OF KANAALEILAND NEERGESTORT. Een vliegtuig van de Jersey luchtvaart MIJ. is op nog geen 200 Meter van het vliegveld van Jersey (een der Kanaal-el- landen), vanwaar het zoo Juist naar Southampton was opgestegen, In 'n veld neergestort. Alle inzittenden kwamen om het leven, *n.l. de 13 passagiers, de be stuurder en de marconist en bovendien een man, die op het veld werktjp endoor een der wrakstukken van het vliegtuig getroffen werd. Het toestel sloeg bij de val over de kop en vloog In brand. Er volgde een zware ontploffing. De inzittenden werden uit het toestel geslingerd en verschrikkelijk verminkt, zoodat zij bijna onherkenbaar zijn. Onder de slachtoffers bevinden een zuigeling en drie vrouwen. Een hee| gezin omgekomen. Een sportvliegtulg is Vrijdagmiddag op 20 k.m.* van La Rèole neergestort. De zes Inzittenden vonden de dood; het waren de fabrikant Garric met zijn vrouw, zoon, dochter, schoondochter en een vriend des huizes. bij gevallen was en ernstig gewond. Hij verzocht de dame om de politie te waar schuwen. Spoedig was een ambulance- auto ter plaatse, die het slachtoffer naar het ziekenhuis op de Coolsingei vervoer de, waar hem een verhoor werd afgéno- men. De toedracht van een en ander kwam toen spoedig aan het licht. De man, een'zeeman, K. W. de L. ge- heeten, had zich in het gebouw van de Bijenkorf laten inslulten, teneinde er zijn slag te kunnen slaan. Hij had zich In de zaak verborgen gehouden tot de bezoekers weg waren en het gebouw ge sloten was. Hoewel twee gewapende nachtwakers voortdurend de ronde op alle étages deden, slaagde de Insluiper er In, om zonder ontdekt te worden op vele étages een rijke buit te bemachti gen. Op gouden horloges, kostbare vul penhouders, een winterjas, schoenen, een damesbontmantel en handschoenen wist hij beslag te leggen en zijn buit pakte hij netjes in een groote koffer, die hij van de afdeellng reisartikelen ging halen. Vervolgens versterkte hij de inwendige mensch In de, levensmiddelen afdeeling en aanvaaidde toen de terugtocht. Daar alle deuren echter gesloten waren, ble< hem niets anders over dan zich naar de daktuin te begeven en zich langs een lap van 25 meter, welke hij van gordijnstof geknoopt had, langs de gevel op straat te laten zakken. Hij bond zijn koffer op de rug en waagde In de diepe duisternis het avontuur. Aanvankelijk ging ’tgoed, maar tenslotte kon hij zich niet meer houden en nog vele meters boven de grond viel hij met een smak op straat, waarbij hij o a. be.de enkels brak. De man zal, na genezen te zijn, ter beschikking van de politie worden gesteld. Een groot aantal rechercheurs en agenten hebben direct na het vinden van den man de „Bijenkort” omsingeld en de heele buurt afgej^t, omdat men meende dat de inbreker medeplichtigen had gehad. Alle afdeelingen werden doorzocht, maar men vond niets ver dachts meer. De zeeman schijnt zljnroe- kelooze onderneming geheel alleen ten uitvoer te hebben gelegd. op het trottoir te pletter, waar zij, reeds overleden, werden gevonden. Toen de brandweer, kort na "t uitbreken, met bijna alle beschikbare materiaal ter plaatse verscheen, werd het vuur met kracht aangepakt, zoodat het ergste na enkele uren bedwongen was. Brandwachten drongen met rookmaskers het huls bin nen en vonden op de eerste drie verdie pingen geen enkel slachtoffer, zoodat men eerst meende dat ook de vierde ver dieping geen lugubere onthullingen zou brengen. Toen zij echter het atelier bin nen wilden dringen, waren alle deuren versperd, zoodat de brandweerlieden met hun bijlen een doorgang moesten hak ken en een kast moesten verbrijzelen, om binnen te kunnen komen. Ze deden toen een vreeselijke ontdekking. Voor een der deuren lagen zeventien lijken van Jon ge mannen en vrouwen. Onder de verdere slachtoffers zijn be halve de hoffotograaf een bekend advo caat en een vooraanstaand koopman. Slechts enkelen zijn aan den dood ont komen. Eenlge gasten waren reeds ver trokken en het dienstmeisje, dat alleen In de keuken was, kon langs de achter trap ontkonftn. Zij kon omtrent de oorzaak van da brand geen onthullingen doen, alleen wist zij dat plotseling een steekvlam uit het atelier, of de donkere kamer, was ge schoten, zoodat men vermoedt, dat ontploffing heeft plaats gehad. vensksnug, iqa volgaas da vuigMtelie Oepsiiagaa lagfa oagavallan venekerd voor badragaa, gawaarbargd door da NIEUWE HAVBANK H Schiedam, van Qfk/k Gulden by verlios OAfl Gulden by veriiea 1 Aft Gulden by verlies Gulden by verlies vaa Do verzekerde moet in het jUU van band oi voel, LVV van een oog. 1 Vv van oen daim. V\J oen andoren vinger. bosit sijn van oen polis Advertentiên1-6 regels f 130 elke regel meer f 0.20; derde plaatsing halven prys. Adver- tentiön «orden gr a t i o ge plaatst tn „De Gorcumer”. M.l lt ItW Ti-Adr-i: Vmdooim S. A W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. HAVEN 25. Po.cr.k.oio, 1J7M. L versperd waren. Acht der genood, gden konden nog de donkere kamer bereiken, doch verder kwamen zij niet, zoodat zij. evenals hun feestgenooten in het atelier, de dood In de vlammen vonden. Vier anderen sprongen uit een raam op de vierde verdieping en stortten brandend DE ONDERGANG VAN DE „VANCOUVER”. Een raadselachtige ontploffing. De „Vancouver”, het vrachtschip van Hamburg-Amerika-lljn, dat onder omstandigheden Is lek van Oakland had verlaten, Is langzaam ge zonken, hoewel de kapitein er in ge slaagd Is, het schip met de voorsteven aan de grond te zetten. BIJ de ontploffing*, die aan het lek slaan vooraf ging (of. volgens andere berichten, er onmlddellljk op volgde) zijn vier leden der bemanning licht gewond. De overige opvarenden zijn ongedeerd. Volgens de tot dusver beschikbare be richten schijnt de ontploffing tamelijk geheimzinnig.’Een onbekende heeft aah een blad te Oakland telefonisch mede gedeeld, dat enkele minuten «sMe groote ontploffing, zich reeds een ont ploffing had voorgedaan. Politle-inspecteurs stellen aan boord van het schip een onderzoek in. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat er opzet in het spel-is. CATASTROPHALE BRAND IN OSLO. IN EEN ATELIER KOMEN 29 FEESTVIERDERS OM HET LEVEN. Kort na de geweldig» rkmp in Mar seille is thans Oslo döor een brand in rouw gehuld. In de nacht van Zaterdag op Zondag werd in het atelier van den hoffotograaf het veertigjarig bestaan van diens zaak gevierd met een feestje, waarop ruim dertig kennissen van den fotograaf wa ren genoodlgd. Daar de ruimte voor al deze gasten in het atalier, dat feestelijk versierd was, te eng was geworden, had men de meu bels langs de wanden geschoven, waar door de deuren waren versperd. Slechts een deur was voor de bediening vrij ge bleven, maar deze ging naar binnen open. ...Even na twee uur ’s nachts, toen nog bijna alle feestvierders aanwezig waren, brak In het atelier brand uit. De feest gangers stortten zich op de eene vrij ge bleven deur en trachten deze door druk ken naar bulten te openen. Waren de gasten slechts rustig geble ven, dan waa men Veiüg kunnen ontko men, daar de brand op de vierde verdie ping woedde en de trappen toen nog niet Totale maansverduistering. Hedenavond een interessant schouwspel aan den hemel. Er zal vanavond een totale maansver duistering zijn waar te nemen en wel van 10.05 tot 11.28 uur. Men zal reeds vanaf 9.01 uur de schaduw der aarde zich zien verbreiden over het stralende oppervlak van de volle maan. Eerst zal er slechts een nauwelijks zichtbaar stuk je van de maan bedekt zijn. Maar lengs zal /dit grooter worden, totdat om 10.05 uur de maan geheel verborgen is. Als de hemel niet te veel bewolkt is, zal z het schouwspel stellig zeer interessant zijn. Nachtelijke vangst der politie. De inbraken te Benschop. Haastrecht. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag werd de politie opgebeld en een oogenbltk later vatte de gemeente veldwachter P. Smits post op de hoek MarktveldHoogstraat. Er moest iemand aangehouden worden, die zou komen uit de richting Benschop. Op het punt, dat de veldwachter als post uitkoos, heeft men zoowel In de richting Oudewater als Schoonhoven uitzicht. Omstreeks 4 uur naderde per flets Iemand uit de richting Schoonhoven. De man werd gesommeerd af te stap pen, doch bemerkende tegenover politie te staan, trachtte de wielrijder te ont komen. De veldwachter schoot in de lucht en de aangehoudene werd van de fiets getrokken. Een worsteling op de kelen volgde, metals resultaat, dat de veldwachter erin slaagde den man te boeien. Inmiddels kwam de zoon van den veldwachter op het hooren van het schot zijn vader te hulpg^M^r het pielt was leeds beslechtjMAfl) De gearresteerd? bleek te zijn de 33- Jarige Turk uit Roelofarendsveen Om 10 uur Zaterdagmorgen werd hij geboeid, door 3 politiemannen overgebracht naar Benschop. Turk was In het bezit van een mooie flets en een keurig kistje gereed schappen voor het Inbrekersbedrijf. Blijk baar had hij die 'artikelen gebruikt In Benschop, waar was Ingebroken en een kas van Armenzorg gelicht. Dezelfde m&n wordt er bovendien van verdacht daar eenlge weken geleden ook Ingebroken te hebben, waarbij hij een bedrag van f 10 of f 12 bemachtigde. Thans was zijn bult f 60, welk geld nog in zijn bezit was. Veldwachter Smits was bij de worste ling met zijn arrestant over diens flets gestruikeld en had daarbij aan een der beenen een ernstige verwonding boven de knie opgeloopen. HIJ zal vermoedelijk eenlge weken geen 'dienst kunnen doen, ZIJ zetten met de grootste omzichtigheid koers In de richting van het licht en weldra waren zij de stroopers op een paar honderd meter genaderd. Toen wachtten zij de mannen met de lichtbak af. Dezen waren reeds vlak bij, toen een der pol.tk honden begon te grommen, waardoor de aanwezigheid der veldwach ters werd verraden: De stroopers sloegen meteen op de vlucht. Rijksveldwacht?r Akkermans sprong over een afrastering en zette de achtervolging in. Bijna te gelijkertijd vloog hem een kogel langs ‘t hoofd, welke de hond doodelijk trof. Een der stroopers, die zich plotseling geplaatst zag tegenover den inmiddels toegesnelden brigadier Parlevl.et, loste op dezen een schot, dat hem als een vuurstraal langs het hoofd ging. Parle- vllet wist zijn tegenstander echter te overmeesteren, waarbij Akkermans hulp verleende. De strooper, een man uit Herpen, werd naar Schalk overgebracht, en daar voorlooplg opgesloten. HIJ wei gert de naam van zijn gevluchten maat te noemen. AöONNE’S, die sieh aan enie uiaiuiirMH epgevea vo »r Gemeenteraad Hnrdinxveld. De gemeenteraad komt heden (Maandagavond) in openbare ver gadering bijeen om 730 uur. Aan de or de komt om. de benoeming van een on derwijzer aan de school voor gJ.o. III. Op de voordracht zijn geplaatst de hee- ren: W. Tukker, Molenaarsgraaf; W. Bohré, Hardinxveld; C. Remans, Har- dinxveld en D. van Weelden, "s-Graven- hage. Veehouderij-centrale koopt rundvee op. Voor het Inbllkken van vleesch voor de werkloozen voert de regeenng Jaar lijks ongeveer 4000 ton bevroren vleesch In. Uit de kringen van landbouwers en veehandelaren was daartegen harhaalde- lijk, maar tevergeefs bij de Veehouderij Centrale geprotesteerd. Thans heeft de regeerlng besloten, der de kwaliteit rundvee uit de markt te ne men. In de afgeloopen week zijn bij wij ze van proef eenlge runderen aange kocht en de regeerlng heeft nu defini tief besloten, hiermee voorlooplg gere geld voort te gaan. Met de aankoop van dit vee zijn vijf veehandelaren In ver schillende deelen des lands belast. Op de voornaamste markten zijn deze week tientallen koelen aangekocht Voor het gemeentehuis. Hoornaar, b. en W. hebben in combi natie met het Burgerlijk Armbestuur een vergadering gehouden om te beraadsla gen over de verkoop van de woning no. 99, om deze in te richten tot gemeente huis. Er werd geen overeenstemming be reikt en deswege werd besloten twee des kundigen te benoemen om dit pand te taxeeren. Hiertoe werden aangewezen de heeren C. Roozendaal te Noordeloos en J. A. van Houwellngen te Hoornaar Nieuw kerkgebouw? Krimpen a.d. Lek. Naar we uit be trouwbare bron vernemen zijn de plan nen voor het bouwen van een nieuwe kerk voor de Ned. Herv. Gemeente thans In een vergevorderd stadium gekomen. Dinsdag zal een vergadering plaats heb ben van kerkeraad en kerkvoogden, ten einde de eventueele nieuwbouw te beJ spreken. Op de Lek had de welgeslaagde proefvaart plaats van de motorsplts „Hecma" van den heer E. Duerinck te Burcht (België). In dit schip werd door de N.V. Machinefabriek „Bolnes” eeg Dieselmotor geplaatst. Krimpen a.d. Lek. De schaver M. Dee len, werkzaam bij de N.V. Houthandel vJi. de wed. M. Boogaerdt raakte met de rechterhand de schaafbank, waardoor twee vingers nagenoeg werden afgesne den. Na door dokter Von Lindem verbon- den te zijn Is hij naar het Diaconessen, huls te Rotterdam vervoerd. Raadsvergadering. Oudewater. Een openbare vergadering van de gementeraad is belegd tegen he denavond 7 uur. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken; 2. Onttrekking openbaar verkeer, gedeelten van de Reljersteeg, Koningstraat en Wijngaard straat; 3. Aanbieding gemeente-begroo- ting 1939; 4. Aanbieding gemeente-reke- ning 1937. BIJ de gemtene-politie zijn inlich tingen te bekomen betreffende een ge vonden gladde gouden ring en een kin der handschoen. TIEN BLADZIJDEN. MAANDAG 7 NOVEMBER Bti

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 1