SCH00NH0VEN5CHE COURANT f ialen idem Gouda i r ib” 1'1 Ci *<3* fa, maakt Mi mrant eruit gaan. I •“VT DER JUDE WIRD VERBRANNT Nieuwe foltermiddelen tegen de Joden. MAANDAG 1« NOVEMBEB int 11EN BLAD zij 1) EN. Mo. M4X Y«e JAARGANG. JVEMBEK 193 A NIEUWSBLAOVOORZUIOHOLLANDENUTRECHT /H 3UDA DE JODENVERVOLGING IN DUITSCHLAND. I er, dfo eei d ne vernielde en geplunderde etalage van een Joodsche winkel te Berlijn. hark. vormen", zeer binnenkort In verordenin gen en wetten zullen worden vastgelegd. m zijn ITO'S 'OTO'S RTEN 'NAMEN pi glazen I lampjes I 10 lin I oegang I f 1.30 0.20; derde >rij«. Adver- A BON NA’ die aieM oqm adminiitr*Ue Guides by levenslange ZVVV ongeaehiktheid. Is gelezen streekblad vele synagogen In brand zijn gestoken en tallooze Joodsche zaken zijn vernield. Hij loochent echter elke plundering en zegt dat slechts In hoogst zeldzame ge vallen iemand mishandeld is. Ten vierde: de brandweer heeft wel degelijk, In tegenstelling met berichten in de buitenlandsche pers, getracht de synagogen te blusschen. Tenslotte gaf minister Göbbels nog een uiteenzetting van het standpunt der Dultsche regeering betreffende de Joden kwestie, van welke hij zelde, dat zij niet eeuwig kan blijven bestaan, maar inter nationaal moet worden opgelost. Hij gaf den Joden in het buitenland dringend de raad het lot der Joden in Duitschland niet nog moellljker te maken door ophit sing, maar liever te zwijgen. En eindelijk kondigde hij aan, dat de eerstvolgende dagen nieuwe Jodenwetten te verwach ten zijn, die voor Duitschland het vraag stuk zullen oplossen. GEEN JODEN MEER IN THEATERS. Dr. Göbbels heeft verder in zijn hoe danigheid van voorzitter van de Reichs- B Bos 6 “op.nho#e« kulturkammer met ingang van Zaterdag allen schouwburgdirecteuren, organisato ren van concerten en lezingen, bioscoop directeuren, organisatoren van dans avonden en tentoonstellingen op cultu reel gebied verboden, aan Joden toegang te verleenen. In geval van overtreding worden strenge straffen opgelegd, in» zonderheid aan de Joden. Het' wordt den eigenaars van café’s ex restaurants „aan hun eigen smaak en inzicht" overgelaten of zij al dan niet Joden in hun bedrijven zullen toelaten, een vrijheid, die natuurlijk practisch op een verbod neerkomt. Hulp aan de Joden Practische voorstellen Prof. dr. C. U. Ariëns Kappers, prof, mr. W. A. Bonger, prof. dr. K. Herman Bouman, prof. ,M A. van Bouwdijk Bas- tiaanse, mr. A. Fenier.tr van Vlisoingen, prof. mr. H. A. Hoetink, mr. dr. F. Kra nenburg, mgr. dr. G. C van Nooit, deken te Amsterdam, prof mr. Paul Schol ..en en mr. M. Shngenberg stellen zich voor, de volgende petitie tot den m.nis.er van justitie te richten: „Diep onder oen indruk van de 9 ge beurtenissen m Duitschland. dringen wij er bij Uwe Excellentie op aan, zooveel u.ogeiljk tijdelijk asyl-recht te willen verleenen aan hen, die dientengevolge een toevlucht tot Nederland zoeken”. Allen, die met dit plan symuathiseeren wordt verzocht vó«»r 15 November schnf- lelijk hun adhesie te willen octuigen per rdres postbox no. 3S4 hoofdpustkantoor Amsterdam. Het bestuur van het Bu 'gecweeshuis te Naarden heeft liet gebouw, dat sirds vele jaren niet meer al& zoodanig wordt gebru kt, beschikbaar gesteld voor Jood sche kinderen uit Duitcchland. Het Nederlandse he kindercomité, dat zich belast met het p'aatsert van kinde ren van emigranten van ake gez ndten, was sinds eenlgen tijd in onderhande- ling met de regeering over het toelatén van kinderen, wier ouders zullen kunnen emigreeren, als z’j hun kinderen hier In Lesslng’s werk ,Nathan der Weise” fcomt een tafereel voor tusschen een pa triarch en een ridder, waarbij deze laat ste den geestelijke vraagt, wat er «pu ge beuren als een Jood blijkt een Christen kind te hebben opgevoed. De patriarch antwoordt, dat de Jood verbrand zou worden. De ridder voert dan aan, dat de Jood het kind uit de ellende heeft gered toen het dreigde om te komen en dat hij het met de grootste zorg en liefde heeft opgevoed, maar op alle argumenten ant woordt de patriarch met de woorden „Tut nichts, der Jude wird verbrannt”. •t Komt er niet op aan, de Jood wordt verbrand. Zoo is het alle eeuwen door geweest; Welke diensten de Joden ook bewezen aan het land, waar zij woonden, als de kolder losbrak over de christenen, wer den zij verbrand en natuurlijk be roofd. Met het dooden der Joden meen de men een Gode welgevallig werk te doen en het rooven was in elk geval zeer voordeell g. Waarom en vanwaar toch die Joden vervolgingen? Het antwoord is niet zoo moeilijk. Als men rond zich ziet z,al men ontwaren dat in elke stad en in elk dorp, waar zich een godsdienstige minderheid bevindt, deze meer of mln verdrukt wordt door de meerderheid. Wanneer die minderheid dan belangrijke posten gaat bekleeden, komt de afgunst, die v^rvol- gtngszucht versterken en wanneer ze het uitzicht wordt geboden, dat men door die minderheid te vermoorden hun bezit tingen kan toeeigenen, dan is het lot van die minderheid bezegeld. In ons vorig nummer hebben we on geveer een pagina noodlg gehad om een klein deel te kunnen vermelden van de weerzinwekkende tooneelen, die de moord op den Duitschen attachée tengevolge gehad hebben in het rijk, dat zich bij voorkeur noemt „het land van dichters en denkers”, maar dat men beter zou kunnen aanduiden met den naam „het tand der barbaren”, indien men niet moest vreezen daarmede de barbaren te beleedigen. Wat# de „denkers en dich ters” nu weer hebben durven en mogen doen zijn daden die in geen barbaren hoofd zouden zijn opgekomen. Een opgejaagde 17-jarige jongen, die had moeten beleven dat zijn ouders en ‘hun gezin door de natlonaal-soc'.aliste^ was beroofd, mishandeld, verjaagd en vernietigd, krijgt van zijn ouders, die er gens in een veewagen verblijf houden een brief, waaruit hij iets begrijpt van de namelooze wanhoop, waarin zijn ge liefde verwanten verkeeren. In een vlaag van woede gaat hij naar de Dultsche le gatie en schiet op den eersten vertegen woordiger van het nationaal socialisme, die hij ziet. Deze daad van iemand, die slechts gedeeltelijk toerekenbaar mag JODEN MOETEN ZELF DE VERWOESTINGEN BETALEN Voorts heeft de gevolmachtigde voor het vierjarenplan een verordening uitge vaardigd, krachtens weike de geheele schade, we.ke door „verontwaard.g ng van het volk, over het gestook van he o internationale Jodendom tegen het nat. socialistische Diulschland’, op 8, 9 en 10 November aan joodsche zaken en wo ningen is aangericht, door de Joodsche eigenaars of handeldrljvenden, terstond moet worden hersteld. De kosten van het herstel komen voor rekening van den eigenaar der betrokken Joodsche handelszaken of woonhu zen. Aanspraken op vejzekeringsultkeeringen van Joden van Dultsche nationaliteit, worden zelfs ten gunste van het rijk in beslag genomen I EEN MILLIARD MARK BOETE. In het bijzonder is nog het besluit ge nomen, om de Dultsche Joden, als ge meenschap, In de vorm eener geldboete ten bedrage van een millard rijksmark, te straffen voor de snoode moord in Pa rijs. Dit bedrag komt volledig ten goede aan het Rijk. De gevolmachtigde voor het vierjarenplan heeft reeds een verorde ning in dien z.n uitgevaardigd. Reuter meldt dat deze „boete” zal ge heven worden in de vorm van een spe ciale belasting op het Joodsche bezit. De bruto-waarde van dit bezit bedraagt thans 8 a 10 milliard mark. De heffing zal dientengevolge tenminste tien pro cent bedragen. Daar de Joodsche gemeenschap in Duitschland ongeveer 600.000 zielen telt, beteekent het opleggen van een boete van een milliard mark, dat de Jpden per hoofd bijna 1700 mark zullen hebben te betalen. Daarbij zijn vrouwen, kinderen, Invaliden en ouden van dagen meegere kend. Voorts wordt dé tijdens de laatste da gen aardgerichte schade aan Joodsche eigendommen voor geheel Duitschland geschat op een milliard mark. Daarvoor mag een belasting van 20 tot 30 pro cent geheven Worden. Per hoofd zou dht een belasting van ongeveer 3000 mark beteekenen. Hier Worden dus de tot de dood ge tergde Joden wier have en goed eerst aan de vernielzucht en de rooflust van het publiek is prijsgegeven, ten overvloede nog eens door de staat kaalgeplukt en uitgeperst. VerBchynt:Maandag, Woansdag en V rydag. Pnj« by vooruitbeta ling voor Schoonhoven per 3 uaandeu 1.25p. poel 1.50 Met venakering 15 cents meer het er ar. loop zou dan typisch spontaan en overeenstemming met de volksziel geweest. Het succes zou veel grooter ge weest zijn en de actie veel radicaler. Ten derde; de minister geeft toe dat GOEBBELS OVER DE ANTI-JOOD- JOODSCHE ACTIE. „Als hij die georganiseerd had, zou het succes grooter zijn ge weest” Rijksminister dr. Göbbels had Vrijdag avond aan alle vertegenwoordigers der buitenlandsche pers te Berlijn verzocht in zijn departement kennis te komen ne men van het standpunt der Dultsche re geering inzake de antl-semietische de monstraties. Hij verklaarde volkomen te begrijpen, dat de buitenlandsche correspondenten voor een groot deel de dingen in Duitsch land met andere oogen zien dan de na- tionaal-soclallsten en er van overtuigd zijn, dat de journalisten naar hun beste weten berichten geven, doch te vaak vertrouwen op onzekere bronnen. Hij verzocht, dat wat de regeering te zeggen heeft, eveneens royaal mede te deelen. Dr. Göbbels deelde mede,: Ten eerste: De schoten van den Jood te Parijs Hadden het regime ten doel en waren wraaknemingen. Men kan zich voorstellen welke uitwerking zooiets op het Dultsche volk moest hebben. De op winding van het Dultsche volk was te groot en de politie niet bij machte de spontane uitbarstingen, die op zoo tal rijke plaatsen tegelijk uitbraken, te ver hinderen. Bovendien staat de minister aan de zijde yan het volk in zijn verontwaardi ging. Ten tweede: de actie is niet van hoo- gerhand georganiseerd. Had de minister zelf een en ander georganiseerd, dan zou inders hebben uitgezien. Hetver- i dan typisch spontaan De N. R. Ct. schrijft: „Wij zullen het op dit uur niet hebben over de motieven, welke hebben geleid tot het besluit om de mui^gratie (in ons land) aan nauwe banden te leggen. Wij kunnen deze motieven respecteeren en nochtans een menschendaad doen. Als wij dan die Joden niet op kunnen nemer In ons economische leven, dan kunnen wij tenminste vluchtelingenkampen voor hen oprechten, waar zij zullen kunnen verblijven tot een nieuw vaderland zich voor hen opent. Wij weten, dat de Ne- derlandschd Joden bereid zijn daartoor de lasten te dragen. Maar zelfs als dat niet het geval was, zou deze maa regel gerechtvaard gd zijn en zou geheel Ne derland bereid gevonden worden mede te offeren voor het lot van een zoo gesla gen medemensch. Spoed g zullen wij moeten beramen, wat ons allen te doen staat. En daarbij zullen wij één gedachte voor oogen houden: de Dultsche Joden moeten weg uit hun vaderland, hun va derland dat voor hen een hel geworden is.” De heer Leo Mens te Leiden schrijft in hetzelfde blad: Ieder onbevooroordeeld mensch zal de Jodenvervolgingen in Duitschland ver schrikkelijk vinden. Vooral voor ons, Hol landers, die altijd een sterk uitgesproken gevoel voor individueele vrijheid gehad hebben, waarvoor onze voorvaderen dan ook gestreden hebben. Hoewel mij voldoende gegevens ont breken, of uitvoerbaarheid practisch mo gelijk zal zijn, zou ik toch de vraag wil len stellen: kan voor die arme, opgejaag de medemenschen niet woon- en werk gelegenheid geopend worden in een deel van onze uitgestrekte koloniën? Als ik me niet vergis, hebben de Hollanders vroeger inzake koloniseeren ook nog wei iets van (Postugeesche) Joden geleerd. em’greeren, als z’j hun kinderen veilig weten. Door den Ingetreden noodtoestand heeft de regeering thans verlof gege ven 200 kinderen de grens'te doen pas- seeren. Vijfentwintig zuilen in het Naar- densche weeshuis worden ondergebracht tot er nader over aun bestemming zal zijn beslist. Omtrent de huisvesting van de rest der kinderen worden in het Gooi bereids voorbereidingen getroffen. Tslef 20 Tel/Adrea; Vannooten 1. A W. N. VAN NOPTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763 L •pgeveu^vo >r de versekenag. aya volgent de vMtgeetelde bepalingen tegea ongevallen venekerd voor be drage n, gewaarborgd door de NIEUWE HA VB ANK te Schiedam, van A/X/XGulden bj QOA H Ter^* 1OO ®ul<^en blJ ™‘1>ee Gulden by verliea van De venekerde moet in he< VVr v overiyden. «JVz V van hand ol voet. £\J\J van een oog. 1 VU van een duun. OvJ een anderen vinger. bent >.jn van een polit GEEN JODEN MEER IN DEN HANDEL. De gevolmachtigde voor het vierjaren plan, generaal veldmaarschalk Göring, heeft een verordening afgevaardigd, krachtens welke Joden van 1 Januari 1939 af verboden wordt, een kleinhandel te drijven, verzendhuizen of bestelkan- toren te hebben, of zelfstandig een hand werk uit te oefenen. Evenzeer kan, vol gens deze verordening, een Jood van 1 Januari 1939 af geen bedrijfsleider meer zijn. Is een Jood in een leidende betrek king in een handelsonderneming werk zaam, zonder bedrijfsleider te zijn, dan kan de bedrijfsleider hem met een ter mijn van zes weken opzeggen. Deze maatregelen komen dus hierop neer, dat de Joden practisch het bestaan onmogelijk wordt gemaakt. Hoogstens in kleine, ondergeschikte betrekkingen kan nog een plaatsje voor hen te vinden zijn en hoeveel werkgevers zullen de lust en de moed hebben, dat nog aan een Jood af te staan? En heel laconiek laat het Nieuwsbureau hier nog op volgen, dat verdere ingrij pende maatregelen, dienende om „het Jodendom uit het Dultsche bedrijfsleven uit te schakelen en een eind te maken aan toestanden welke een provocatie Advertentiën1-6 rezele elke regel meer f 0 2? plaatsing hal ven prije. tentién worden gr i plaatst in ,De Go reu mei BRITSCHE STAPPEN TE BERLIJN. De Britsche regeering' heeft in de be schadiging van eigendommen van niet- Dultsche Joden bij de trieste gebeurte nissen van Donderdag, aanleiding ge zien tot een optreden. Ogilvie Forbes, de Britsche zaakgelastigde te Berlijn, heeft bij de Dultsche regeering stappen onder nomen voor de bescherming van de be langen en het eigendom van de Britsche Joden in Duitschland. Tevens heeft de zaakgelastigde uil Verdrijving uit zakenleven Hooge boeten opgelegd. Van een ten hemel schreiende wreed heid zijn de nieuwe middelen waarmede Duitschland de Joden te lijf gaat om hen te „bestraffen" voor de wanhoopsdaad, die een jongen te Parijs beging. Minister Göbbels had deze nieuwe Maatregelen reeds aangekondlgd op een Wijze, die niet veel goeds voorspelde, doch voorzoover de arme Joden in Duitsch land na de gewetenlooze en stelselmatige terging nog niet tot zinneloosheid zijn gebracht, moet hen de schrik wel vreese- Ujk om het hart zijn geslagen bij het vernemen met welke geraffineerde me thoden de marteling nu zal worden voortgezet Het Dultsche Nieuwsbureau heeft ze Saterdag bekend gemaakt. Het meldde, dat onder voorzitterschap van den ge volmachtigde voor het vierjarenplan, ge- neraal-veldmaarschalk Göring, die dag een bespreking is gevoerd, waaraan de rijksministers dr. Frick, dr. Göbbels, dr. Gürtner, graaf Krosigk en Funk deelna men, om „over de dringend noodlg ge worden oplossing van het Jodenvraag stuk te beraadslagen.” Een reeks van zeer ingrijpende maat regelen werd tot oplossing van de Jo denkwestie besproken en voor een deel reeds aangenomen, aldus het bericht. worden genoemd door zijn jeugd en de toestand van opwind ng waarin hij ge bracht was, hetft v.eesel^ke gevolgen gehad en zal nog meer gevolgen na zich sleepen. De denkers en dichters hebben verheugd de gelegenheid aangegrepen om zich nog eens weer op de Joden te wer pen en hun aan te doen, wat we Vrijdag voor een deel hebben gemeld. Dat schot in de Dultsche legatie te Parijs, was het sein voor een nieuwe door de regeering veroorlofde pogrom op weerloozen, die alle rechten zelfs dat van zelfverdedi ging ontnomen waren, aan wie ook de troost van groepeering is verboden. Elke Jood in Duitschland staat nu alleen en is geheel op zichzelf aangewezen, hij mag niet bij zijn lotgenooten hulp en raad zoeken en zij mogen niet gezamenlijk overleggen hoe te ontkomen aan hun beulen en beroovers. We gebruikten hierboven het woord „pogrom", afkomstig uit het vroegere Rusland, dat zoo veel minder beschaafd was dan Duitschland. Die pogroms in het czarenrljk haalden in gemeenheid en onmenschelljkheid niet bij die onder het Hitler-regime. In Rusland werden de Joden nu en danocermoord of mishan deld en beroofd en dan weer met rust gelaten. De Dultsche regeering blijft die landgenooten achtervolgen tot in het buitenland als zij daarheen konden ont komen. Nog pas hebben Dultsche indus- trieelen een aanschrijving van hun re geering, dat, zij geen gebruik mogen ma ken van octrool-bureaux in het buiten land, waarop Joden werkzaam zijn. Dat heeft tengevolge gehad, had op een oc trooi-bureau hier te lande reeds twee Joodsche employees zijn ontslagen. Wijst dit er op dat men ook in ons land toegankelijk gaat worden voor het anti-semitisme? Sommigen vreezen er voor en het is begrijpelijk dat de Neder- landsche Joden met eenige bezorgdheid waarnemen hoe die kolder zich uitbreidt over enkele landen en hoe ook in Neder land pogingen worden gedaan om die haat tegen landgenooten aan te wakke ren. Wij meenen dat die vrees ongegrond is. Nederland is alle eeuwen door .een toevlucht geweest voor vervolgden om des geloofswille en heeft altijd afschuw gehad van jacht op andersdenkenden. Op de dag dat Duitschland zich weder om onteerde door moord op onschuldi- gen, uitten alle sprekers in de Tweede Kamer op een NB.B.-er na zich scherp tegen Jodenvervolging en de mi nister-president verklaarde, dat de re geering die weerzin deelde. Een dringende vraag is thans: Kunnen wij niets doen om dat onzegbare leed te verminderen, kunnen wij die opgejaag- den niet bijstaan? Men vindt daarover enkele voorstellen op deze pagina, on der het opschrift „Hulp aan de Joden”. K. Verdrijving uit zakenleven en betrekkingen.

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 1