a rzs Nieuwjaars- Heil- OUDERKERK AAN DEN IJSEL. en Zegenwensch 59 van aan het WelEdel Achtbaar Bestuur en al mijne Medeburgers Drukker D. van Sijn Zoon De nieuwjaarswens werd gedrukt en ongetwijfeld ook geschreven bij of voor de elektrische drukkerij D. van Sijn Zoon, Gedempte Bierhaven Tl te Rotterdam. Ge noemd boekje bevat een afbeelding van zo'n wens uit 1893 voor bestuur en inwo ners van Krimpen aan den IJssel. Deze is van dezelfde drukker en voor de plaat bo venaan is hetzelfde cliché van een nachtwaker met klepper, stok en hond al benut. Deze werd ook nog hergebruikt voor de wens van nachtwaker Jacob van Duijn van Moercapelle voor 1915, aanwezig in het bezit van Oud Zevenhuizen-Moerkapelle (VT 71 uit 2002). Drukker Van Sijn maakte in deze periode voor functionarissen van tientallen, zo niet honderden gemeenten per jaar uniforme wensen. Het Noord-Hollands Archief be waart een door deze Rotterdamse drukker gemaakte wens van de vuilnisman van Kolhorn voor 1885. (In de voor Ouderkerk benutte editie 1910 komen toch wel wat specifiek-regionale begrippen voor als dijkbestuur en steenfabriek.) De cliché's wa ren overigens andere dan gebruikt voor tien van zulke Nieuwerkerkse nieuwjaars wensen uit de periode 1849-1869 van de erven Mulders uit Rotterdam, aanwezig in het Gemeentearchief daar. (Nieuwerkerkse nieuwjaarswensen voor 1760, 1849 en 1851 zijn al benut in de ru briek Toen 8i Nu in het huis-aan-huisblad Het Kanaal en staan op de weblog groe- nehartarchieven.nl Hetzelfde geldt voor die van de Moordrechtse boodschaploper voor 1829.) Bna-witemti mm*. Kop van het in april van dit jaar door de Stichting aangekochte nieuwjaarsgedicht van Pieter Kreuk Bruinstroop Hoogachtend opgedragen door PIETER KREUK BRUINSTROOP, Nachtwaker alhier, bij den aanvang van het jaar 1910.

Schatkamer | 2012 | | pagina 25