f Weekblad voor Waddinxveen No. 9 Verschijnt eiken Vrijdag Tijdelijke Wethouders benoemd. Offlcieële Mededeelingen, Nieuws uit onze woonplaats Naar wij vernemen zal door een comité worden getracht een gedenkteeken op te richten, als herinnering aan de oorlogs jaren 1940 - 1945. Binnenkort zullen de hiervoor benoodigde gel den worden verzameld. Vrijdag 13 Juli 1945 le Jaargang - 1 n-'J\Tr. An*-* ofp iiifprhilr Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.75 bij vooruitbetaling Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Na den heer J. G. Herfst, in verband met de gerezen bedenkingen tegen zijn beleid gedurende den bezettingstijd van het wethouderschap te hebben uit gesloten, heeft de wnd. Commissaris der Koninging in deze provincie op I voorstel van den fungeerend Burge meester alhier, tot tijdelijk Wethouder benoemd de heeren: A. Oudijk en M. Berghuis Het nieuwe tijdelijke College heeft uit zijn midden den heer Oudijk als loco-burgemeester aangewezen. Burgemeester Albarda naar een toe- lichting op dit voor onze gemeente M zoo belangrijke nieuws gevraagd, ver- I klaarde ons het navolgende: Toen ik 19 juni jl. vernam, dat ik V hier als fungeerend Burgemeester zou I optreden, deelde men mij eveneens mede, dat ik er op rekenen moest zeer I binnenkort den steun van Wethouders te zullen moeten ontberen. Voor de gemeente leek mij dat een zeer onge- wenschte toestand, maar ook mijn persoonlijke democratische opvattingen verzetten zich daartegen. Nu luiden de wettelijke voorschriften thans zóó, dat in zulke gevallen de Burgemeester aan den Commissaris der Koningin terzake een voorstel moet doen. Deze opdracht viel mij, in de mij onbekende gemeente, niet gemakkelijk. Systema tisch heb ik de verwezenlijking van allerlei mogelijkheden onder het oog gezien. Tenslotte schonk het de meeste bevrediging nieuwe wethouders buiten de politieke constellatie der gemeente om, in de gelederen van het bedrijfs leven te zoeken. Het ligt immers voor de hand, dat de meeste gemeentelijke problemen, in den naasten toekomst, hoofdzakelijk zullen liggen op het ter- rein van het bedrijfsleven of m.a.w. beheerscht zullen worden door de vraag: hoe kan het gemeentebestuur het opgang brengen van de welvaarts- bronnen der gemeente het beste be- „-i vorderen. Ondanks hun vele particuliere bezig heden hebben bovengenoemde heeren Vi zich op mijn aanhoudend verzoek wel bereid verklaard tijdelijk het wethou derschap alhier te willen aanvaarden wetende daarmede tevens een burger plicht tegenover de gemeenschap te vervullen Het is voldoende bekend, dat voor noemde heeren in de kringen van den landbouw, den tuinbouw, de landbouw organisaties, de industrie, enz. inge wijden zijn. Om echter ook de belangen jl van de werknemers goed behartigd te weten, zal op de Secretarie een bepaalde 1 ambtenaargevormdofbenoemdworden. die het nieuwe College voortdurend en I deskundig te dezer zake zal kunnen j voorlichten. in een publicatie zal de taakverdee- I ling tusschen de leden van het college I bekend worden gemaakt, alsmede de I dag, waarop het college zich voorstelt I geregeld wekelijks te vergaderen. Voorts ligt het in de bedoeling om f de plaatselijke politieke groepeeringen, eventueel uitgebreid met andere groe pen, uit te nodigen om uit hun midden enkele vertrouwensmannen aan te wij zen. Het College van Burgemeester en Wethouders kan hieruit dan een keuze doen voor de voorgenomen vorming eener Adviescomissie. Hierdoor zal wor den verkregen, dat het politieke leven zich, inafwachting van nieuwe verkiezin gen, toch kan doen gelden, telkens wan neer Burgemeester en Wethouders voor beslissingen zullen komen testaan,welke voor de gemeentenaren met het oog op de toekomst van uitzonderlijk be lang te achten zijn. Of, zoo besloot Burgemeester Al barda, al deze overwegingen het ge meentebelang zullen dienen, zal de praktijk op den duur moeten leeren, doch het welslagen van het bestuur eener gemeente hangt steeds voor een groot deel af van de medewerking en het verstandig inzicht der bevolking zelve. Terugkeer evacué'» De Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland brengt ter kennis van de evacué s uit de provincie, dat alle mogelijke moeite wordt gedaan om de huizen in de geteisterde gebieden weer in bewoonbaren staat te brengen. Terugkeer naar de oude woongemeente, zonder officieele oproeping van het be trokken gemeentebestuur is niet toegestaan. Het eigenmachtig aanvaarden van de terugreis kan slechts op bittere ontgooche ling uitloopen. Men wachte de oproepen in de pers en radio af. Terugkeer Belgen Personen van Belgische nationaliteit, die naar België wenschen terug te keeren, kunnen van hun voornemen daartoe mede- deeling doen ter gemeentesecretarie, afd. Bevolking. Collecte Volksherstel. Zaterdagmiddag j.l. werd de grote geldinzameling gehouden. Tevoren was de interkerkelijke samenkomst en een tweetal pro- paganda-avonden eraan vooraf gegaan. Een en ander had de bevolking reeds voorbereid. Twee enveertig collectanten (collectrices) trokken op pad met band en schaal. Tegen half vijf kwamen de eerste der een en twintig wijken binnen. Een thermometer hield de stand van zaken bij. Omstreeks half zes wees de meter f 12000. Toen kwam de spanning, want de thermome ter liep tot f 25000. De verwachting van het N.V.H. bestuur was ingesteld op dit be drag. De spanning duurde tot half negen toen de laatste wijken binnenkwamen die de meter met sprongen omhoog joeg. Ja, zelfs zo, dat de meter te kort werd en er een verlengstuk aan moest ge maakt worden. De juiste stand is nu f 29.950.—Nu hij eenmaal zo ver is, willen we proberen de f 30.000 te halen. Dan hebben we weer een rond getal. Het Volksherstel dankt allen die mede werkten om deze collecte tot een ongekend succes te maken, t Is inderdaad een topprestatie voor onze gemeente. Tegelijk een ma nifestatie tegen de \Vinterhulp- collectes, die in 't licht van deze collecte ons een glimlach ontlokken. Burgers van Waddinxveen 1 Volksherstel, neen, het geteisterde deel, de beroofden, de gedupeer den, de oorlogsslachtoffers zij brengen U hulde voor Uw offer en danken U van harte Arnhem, arm en gebeukt. Arn hem, nu eigenlijk één grote ruïne. De geëvacueerde bewoners komen terug. Volksherstel en U.V.V. ploetert en zwoegt. Geen bed, geen stoel, geen kopje, niets, niets. Een vrachtauto komt deze treu rige verlatenheid binnen. Het is de derde auto. Zij kwam met een gedeelte van Uw goederen, Waddinxveners De le auto kwam uit Alkmaar. Van Alkmaar de victorie, maar dan Waddinxveen. Alles is in handen gegeven van U.V.V. en N.V.H. Zij zullen uitdelen. Eerlijk, zuinig en snel. Heerlijk te geven daar. waar één kopje een traan van dankbaarheid uit de ogen perst Vandaag ging de 2e vracht. Mét haar enkele dames om te helpen redderen. Hulde Mogelijk zijn we binnenkort eens in de gelegenheid U per soonlijk te vertellen hetgeen oogge tuigen in Arnhem meemaakten. gewonnen. De vijand op de knieen geworpen. Toch moet nog voor de vrede worden gestreden. Tal rijke barricaden staan den vrede nog in den weg. Als uitgangspunt voor het herstel van ons volks leven dient Christus' gebod Hebt Uw naaste lief als U zelf. Geen zwarte handel, geen arbeids- schuwheid, geen sabotage meer, geen zedelijke afglijding, maar opbouw, geestelijke en moreele opbouw alleen kan ons land weer een eereplaats geven in Europa. Met een ernsrige waarschuwing tot jong Nederland, toch niet zedelijk te verzinken, maar zich ook hierin te herstellen, besloot spreker zijn betoog. De gesproken woorden werden door het grote aantal hoorders met gespannen aandacht aange hoord. „Volkherstelkan niet anders dan vruchten plukken van zulk een samenkomst. Het natio nale herstel is hier van de andere zijde belicht, een herstel even noodzakelijk als de materieele verheffing. Op verdienstelijké wijze heeft het dameskoor onder leiding van den heer Mastenbroek de sprekers afgewisseld met enkele zang nummers, terwijl ook de samen zang uitstekend slaagde. In enkele woorden deze samen komst samenvattende kan gezegd worden „Soli Deo Gloria Vervolg N.V.H-vergadering. Ds. Vroegindeweij, had tot onderwerp „Holland, wie ben je?" Spreker zag in het woord volksherstel de gedachte dat ons volksleven stuk was. Het moet worden hersteld, maar naar welk voorbeeld? Naar dat der Germanen Neen, dat heeft de bezetter geprobeerd en is gelukkig mislukt. Wel naar het voorbeeld onzer vaderen in den tijd van Prins Willem I. naar het voorbeeld van ons oude Wilhel mus. Naar die periode, toen Gods woord in het midden van ons volksleven stond. Toen had het volk een levensdoel. Zulk een doel moet het nu ook weer hebben. Niet in het overeind zetten van een verstoord volksleven, maar in het herstellen van een vernield leven moet het gezocht worden. Tot de Wet en tot Getuigenis. Als laatste spreker trad op Kapelaan de Bot, die sprak over „Hoe winnen wij den vrede" Schijnbare tegenstelling. De vrede winnen. De oorlog is toch reeds De heer Kraneveld, gemeente architect, heeft het ontwerp reeds gereed. Maandag 9 Juli hield het Waddinxveen's Mannenkoor „Onvermoeid Vooruit haar 25e jaarvergadering. Na een openingswoord van den voorzitter, gaf de secretaris een jaarverslag, welk blijk gaf van groote bloei en van goeden en kameraadschappelijken geest in de vereeniging, die thans 58 leden telt. Als bestuursleden werden her kozen Cor Bikker (alg. adj.), jan Noorlander (muziek comm.), W. Brok (secretaris). De secretaris, die 25 jaar aan het koor verbonden was, werd ge huldigd met bloemen. fk

Weekblad voor Waddinxveen | 1945 | | pagina 1