Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt eiken Vrijdag No. 10 Vrijdag 20 Juli 1945 le Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0,75 bij vooruitbetaling Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Officieële Mededeelingen, Gemeentebestuur, In de Woensdag j.l. gehouden verga dering van het college van Burgemeester en Wethouders is de heer A. Oudijk aangewezen den Burgemeester te vervan gen bij afwezigheid enz. De taakverdeeling in het college is als volgt geregeld Burgemeester Albarda Financiën en Per soneelszaken. Wethouder Oudijk: Open bare Werken en Onderwijs. Wethouder BerghuisSociale Zaken en Gemeente bedrijven. De Burgemeester, ALBARDA, fung. burgemeester Nieuws uit onze woonplaats De vlag op de gasfabriek Ten teeken, dat onze gasfabriek weer begonnen is met de levering van gas, wappert de driekleur op het gebouw. Al zal het verbruik voorloopig beperkt zijn, de huis moeders zijn hiervoor buitenge woon dankbaar. Zuinig zijn is ech ter noodzakelijk. De periode van toevoer is eiken dag 11 12-30 uur. Maar eerst de gasfitter afgewacht. Vorige week hield de A.-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" in het R.K Bondsgebouw haar eerste openbare ledenver gadering na de bevrijding. De voorzitter sprak een ope ningswoord, waarin hij terugblikte naar de achter ons liggende jaren van onderdrukking en verguizing, hulde brengende aan die mannen, die voor de vrijheid van ons land hun leven offerden, tevens een woord van dankbare nagedachte nis sprekende aan den heer Colijn, die in ballingschap stierf. Verder deed hij enkele mede deelingen, hoe de politieke actie ook tijdens de bezetting door werkte. Met het oog op een mogelijke fusie met andere pro- testantsche groepen hier ter plaatse, besloot het oude bestuur in zijn geheel af te treden en werden als nieuwe bestuursleden gekozen A. Jonkheid, voorzitter, Ir. Ve- nema, secr., M. D. Bremmer, J. Berghoef, C. Graafland. G. Hol- mer, D. de Nooij en D. Rooker. Wij vernemen uit betrouw bare bron, dat de Gymnastiek vereniging T.O.O.S.alhier Zater- dag 28 Juli a.s. haar jaarlijksche openluchtuitvoering hoopt te ge ven. Het ligt in de bedoeling 6 uur n.m. in optocht af te mar- cheeren van gebouw „Centrum". De muziekvereeniging „Concor dia alhier zorgt voor het muzi kale gedeelte. De route is Centrum, Oranje laan, Kerkweg, over de brug, Henegouwerweg, Prins Hendrik straat, Emmastraat, Henegouwer- weg (langs de oprit), oprit, brug, Kerkweg, Dorp, Witte brug, te rug naar Kleikade en Kerkweg naar het terrein van de Zwart, tegenover het zwembad, waar men 7 uur hoopt te kunnen aanvangen. Een radioinstallatie zal voor begeleiding van de vrije oefenin gen zorg dragen. Het is een ver blijdend teeken, dat na 5 jaren van verbod een dergelijke vereeniging weer met hoog geheven vaandel en wapperende vlaggen kan de- monstreeren. De netto opbrengst is geheel ten bate van N.V.H. De eens zoo beruchte Rene- man is gearresteerd ten huize van zijn zuster te Zuilen, waar hij was ondergedoken, Hij werd door een familielid gezien en aangegeven en vandaar op transport gesteld naar Gouda. Hoera Onder presidium van den heer D. B. van der Most hield de vereniging tot bestrijding der tuberculose haar gewone jaar vergadering in hotel „De Unie". Als lid van het bestuur werd gekozen de heer H. Glasbeek. In het jaarverslag werd met veel dank aan de schenkers ge wag gemaakt van de restauratie van het bestralingslokaaltje in het gebouw „Ziekenzorg", waartoe belangeloos medewerkten de N.V. Kempkes' meubelfabrieken, de fa. P. Both en zonen, de fa. Wed. Boonstoppel en zonen en de heren G. van Tilburg en A. Brouwer. Uit het door de verpleegster- huisbezoekster gegeven overzicht blijkt, dat 105 zieken werden verpleegd en dat hiervoor wer den afgelegd 2147 bezoeken dat 52 patiënten te zamen 1336 be stralingen kregendat gemiddeld 35 gezinnen met gemiddeld 40 patiënten onder toezicht stonden dat de zusters voor de zuigelin genzorg 848 bezoeken aflegden en het aantal zuigelingen, dat door het consultatiebureau werd be zocht 106 bedroeg. Behalve het vorenstaande wer den nog 74 maatschappelijke be zoeken gebracht. Bij de rondvraag werd de finan ciële toestand der vereniging ter sprake gebracht. Deze baart grote zorg, vooral nu de zo zeer ge vreesde ziekte na de vreselijke oorlog, welke we hebben meege maakt, weer de kop schijnt op te steken. Getracht zal worden de finan cien meer te stabiliseren, opdat het bestuur wat gemakkelijker kan werken. Een propaganda zal worden gevoerd om te komen tot een groter ledental, terwijl er bij de leden op aan zal worden gedrongen om hun vaste contri butie te verhogen. Wij hopen, dat het bestuur daarin zal slagen. Naar men ons van de zijde van het Dag. Bestuur van het Centraal Oranje- Comité meedeelt, heeft het C.O.C. voor de komende feestdagen de beschikking gekregen over een mooi feestterrein, ge legen aan de Zuidkade met een ruime toegang over de werf van den Heer P. Hoogendoorn. Op dit terrein worden op de eerste feestdag volksspelen gehouden, terwijl er op de tweede dag de kinder spelen zullen plaatshebben, waaraan alle kinderen van de lagere scholen in onze gemeente, dus ongeveer een 1200 kinderen, tegelijk zullen deelnemen I Het program ma vermeldt verder nog op de tweede feestavond een Ster-lampionoptocht van uit de diverse buurtverenigingen naar het feestterrein, alwaar dan een schitterend vuurwerk wordt ontstoken. Op de derde dag verzorgt de populaire en tot een machtige vereniging uitgegroeide Gymn. ver. „T.O O.S" met haar 270 leden een gymnastiekuitvoering op het terrein. Bovendien heeft de Heer C. Hoogen doorn zijn door de N.V.H -avond bekend geworden loods met de nog aanwezige accomodatie ter beschikking van het C O C. gesteld. Op de eerste feestdag is aldaar een interkerkelijke bijeenkomst ge projecteerd, voor welks opluistering de medewerking verzocht is van de plaatse lijke koren „De Lofstem", het Waddinx- veens Mannenkoor „Onvermoeid Vooruit'' en het Waddinxveens Vrouwenkoor. Op 31 Augustus wordt er in deze local iteit een toneeluitvoering gegeven, terwijl het feest op 1 September wordt besloten met een filmavond, eveneens in deze loods, welke ruimte biedt aan plm. 1800 per sonen. Overigens bevat het programma nog verschillende onderdelen, waarvan we nog noemen een zwemfeest in het zwembad, een orgelbespeling in de Geref. Kerk en een grote allegorische optocht van ver enigingen en corporaties in Waddinxveen. Over dit laatste volgen spoedig meerdere mededelingen. Ook de Gedenkteken-Commissie heeft reeds weer vergaderd en kondigt tegen a.s. Zaterdag een huiscollecte aan. De verschillende programma-onderdelen, wel ke we hierboven vermeldden, laten na het feest slechts een vluchtige indruk na doch het monument zal daar blijven staan als een tastbare en duurzame her innering aan het in de jaren 1940-1945 doorgestane leed en bovendien als een uiting van de diepe vreugde, die ons doortintelde, toen we op 5 Mei aan de greep van de wrede onderdrukkers wer den ontrukt en onze geliefde vrijheid her wonnen. Wij twijfelen niet, of velen zullen het stichten van dit blijvend aan denken toejuichen en het op prijs stellen Anonyme briefschrijver. Volgende week komen we op Uw stukje terug. een aandeel in de totstandkoming ervan te hebben. Waar bovendien dit monument zal worden geplaatst in het plantsoen van de Spoorwegen tussen de Spijsfabriek en de woning van den stationschef, dus juist op het midden tussen „Dorp" en „Brug" en het zodoende een steentje zal bijdragen aan de verbroedering van beide delen onzer gemeente, vertrouwt de Ged. Commissie, dat de collecte van a.s. Za terdag een groot succes zal worden. Al met al krijgen wij de indruk, dat Waddinxveen in de komende dagen een mooi en groots feest zal beleven Woensdagavond werd in de Herv. Kerk een begroetingsavond gehouden voor de gerepatrieerde gemeenteleden. Ds. L. Vroegindeweij opende deze samenkomst met te wijzen op de moei lijke dagen die achter ons liggen en de doorgestane angsten van vrouwen en ouders, waarna hij verder sprak over de gevaren van het verblijf in Duitschland. Uit menige ontvangen brief getuigde men telkens van het ge vaar voor den dood, het gevaar om van den rechten weg af te gaan, het gevaar van geestelijke verwildering. Gelukkig kwam bij velen de opvoeding boven en heeft men daar leeren bidden en om de voorbede der gemeente ge vraagd. God geve hun allen vergeving, die in Duitschland geestelijk zijn los geraakt. Allen weer terug tot de wet en tot de getuigenis. Spreker herdacht de gevallenen en sprak woorden van troost tot de familie. Vervolgens sprak de heer Olie, diaken, enkele woorden over het meeleven der gemeente wat voor hen, zoowel geestelijk als stoffelijk hier werd ge daan, besprak een schrijven van een niet weergekeerde, deelde vervolgens mede dat aan allen nog een eenvou dig aandenken zal worden aangeboden. De heer van de Hoeven, ouderling, sprak hierna overwat zal ons de toekomst brengen? Hieromtrent zijn we allen nieuwsgierig, doch de eenige oplossing is, God te dienen naar zijn woord, liefde te hebben tot den naas ten en liefde tot den arbeid. Een vijftal gerepatrieerden spraken daarna over ervaringen in Duitschland, waarvan een in dichtvorm. Zij spraken over de groote gevaren, waarin zij hebben verkeerd door bombardemen ten, over hun arbeid en levenswijze, over hun godsdienstig leven, hun onder vindingen ten opzichte van het Nat. Socialisme en van een begrafenis van tien landgenooten. De heer G. de Pater sprak het slot woord wijzende op het woord „moed en vertrouwen" dat ons via de radio telkens werd toegevoegd en waarmede ook de vijandelijke persberichten tel ken eindigden. Het moet echter geen moed en vertrouwen zijn in eigen kracht, maar een steunen op God, aan wiens zegen alles gelegen is. Met het zingen van het Wilhelmus werd deze avond, die veel belang stellinghad getrokken, gesloten, nadat de heer Slob, namens de gerepatrieer den aan de gemeenteleden dank had gezegd voor het meeleven. Op keurige wijze werd het gespro kene afgewisseld door Koorzang, onder leiding van den heer van Puften.

Weekblad voor Waddinxveen | 1945 | | pagina 1