Weekblad voor Waddinxveen 15 SEPTEMBER EMMABLOEMCOLLECTE Verschijnt eiken Vrijdag No. 16 Vrijdag 7 September 1945 le Jaargang Adres Redactie en Administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.75 bij vooruitbetaling Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Of {ideële Mededeelingen, De fungeerend Burgemeester, de heer A. P. F. A. Albarda heeft zich per 31 Augustus j.l. alhier gevestigd Kerkweg 175. Tel. 475. Waarschuwing Het blijkt, dat velen jzich in de gemeente hebben gevestigd, dan wel binnen de ge meente zijn verhuisd, zonder dat dit ten gemeentehuize bekend is. Dit bemoeiijkt in hooge mate de voor zieningen, welke met het oog op het nijpend woning te kort alhier, moeten wor den getroffen. Nalatigen wordt hierbij tot en met 17 September a.s. de gelegenheid geboden het adres vermeld in hun persoonsbewijs ter gemeentesecretarie alsnog te laten wijzigen, overeenkomstig hun werkelijk domicilie. Na dien datum zal een alge- meene controle worden gehouden en zoo- noodig proces-verbaal worden opgemaakt. Hierbij wordt opgemerkt, dat de rechter behalve boete en hechtenis ook ontrui ming van het ten onrechte betrokken per ceel kan gelasten. Voor elke verhuizing binnen de ge meente of vestiging in de gemeente moet de Burgemeester of het Provinciaal Eva cuatie Bureau tevoren schriftelijk ver gunning geven. De voorzieningscommissie v, Gouda en omstieken vraagt met den meesten spoed opgave van de goederen, die door toedoen van den bezetter zijn geroofd, verloren geraakt of op andere wijze wor den vermist. Teneinde te trachten voor zooveel mo gelijk in de ontstane behoeften te voorzien, wordt een ieder, wien zulks aangaat verzocht vóór of op Maandag 10 Sept. a.s. aan het bureau Nederlands Volks herstel, Zuidkade 18 alhier schriftelijk opgave te doen van de verloren gegane ameublementen, huishoudelijke artikelen, porselein en aardewerk, huishoudelijk glaswerk, borstelwerk, tafelgerei, haarden, kachels, huishoudelijke houtwaren en uurwerken. Overschrijding van den gestelden ter mijn heeft tengevolge, dat de opgave terzijde moet worden gelegd. De burgemeester, ALBARA, fung. burgem. FEESTFLITSEN „We hebben feest gevierd" De feestelijkheden behoren weer tot het verleden. Dank zij de veelomvat tende voorbereidingen kunnen we zeg gen Het is uitstekend geslaagd. Want de voorbereidingen waren vele, zowel van Oranjevereniging „Dorp" als van C.O.C. De besturen van beide organisatie's hebben bergen werk moeten verzetten, waarbij ook gerekend moet worden de arbeid van de sub. comité leden van de diverse buurt verenigingen. Maar al dit werk is met succes bekroond geworden, en de burgerij heeft kunnen genieten van de resultaten hiervan. Jammer dat het zo begeerde mooie weer pas Vrijdags middags doorkwam. De regenbuien deden afbreuk aan het afwerken der pro gramma's, eerstens bij de grote alle gorische optocht, maar zeer in 't bijzon der de volgende dag bij de kinderaubade voor het Gemeentehuis en de kinder optocht daarna. Toch ging de goede stemming niet verloren, en wist het bestuur door programmawijziging de gang erin te houden. Hulde aan al de heren die hieraan meewerkten. Als we het feestprogramma eens nagaan beginnen we met Woensdag avond 29 Augustus De Interkerkelijke Bijeenkomst. Weer is bewezen dat onze burgerij dergelijke samenkomsten weet te waarderen. Ook nu weer was het grote lokaal tot in de verste hoeken gevuld met belangstellende hoorders. Gelet op de gespannen aandacht en de grote stilte, kan geconstateerd worden dat de sprekers hun hoorders boeiden. Op verdienstelijke wijze werden spre kers afgewisseld door zang van Zang vereniging „De Lofstem", W'veens Vrouwenkoor" en „W'veens Mannen koor". Donderdag 30 Augustus werden de feestelijkheden geopend door herauten te paard, Direct daarna had onder grote be langstelling de Kranslegging plaats op het Kerkhof, op de graven der geval lenen in de strijd, vier in getal. De Burgemeester en Wethouder Oudijk hielden een korte toespraak tot de nabestaanden, terwijl ook de B.S. geheel aanwezig was. Het volgende puntDe overdracht van het gedenk teken moest tot nader order worden uitgesteld, omdat alles nog niet in kannen en kruiken is. Als hoogtepunt van deze dag trok toen de allegorische optocht door de straten. Deze optocht waar 134 groepen aan deelnamen, had een lengte van ongeveer l'/2 km- en werd voorafge gaan door „Concordia" en „Excelsior" van Boskoop. Elke groep was het bekijken meer dan waardop welk een komische en vernuftige wijze werden ons getoond, beelden van geleden leed en onrecht, van gebrek en honger, maar ook van verlossing, uitkomst en opbouw. Hulde aan allen die soms met ge brekkige middelen zo iets tot stand wisten te brengenzij hebben de waarde van het feest hierdoor vergroot. Vermeld dient te worden de aardige attentie van Fa. Kleiweg, door aan elke deelnemer een grote peer te ver strekken. 's Middags was er veel interesse voor de volksspelen, zowel aan het Dorp als aan de Brug en de toeschou wers hadden, al was het dan dikwijls onder de parapluie, toch de grootste schik om de buitelingen, die maar al te dikwijls gemaakt werden Het is een voortreffelijke gedachte van de besturen geweest de algemene feestelijkheden, die uit de aard nogal bewegelijk zijn, even te onderbreken door een rustig Orgelconcert. De be kende organist Mudde uit Utrecht was uitgenodigd te concerteren op het orgel van de Geref. Kerk, Dat het publiek zulk wist te waarderen, bleek voldoende uit het aantal luisteraars, die het kerkgebouw gefreel vulden. Op voortreffelijke wijze heeft de orga nist zijn programma afgewerkt. Daar we ons niet bekwaam achten dit con cert te beoordelen, volstaan we met deze algemeenheden, al konden we niet de indruk ontkomen, dat de or ganist al te veel haast maakte om zijn programma afgewerkt te krijgen. Het verdere van deze avond werd besteed aan volksspelen op de beide feestterreinen en lampionoptocht op 't dorp. Vrijdag 31 Augustus kwamen alle schoolkinderen bij elkaar om ouder gewoonte voor het Gemeentehuis Vaderlanse liederen te zingen. De heer Mastenbroek dirigeerde en ondanks de plassende regen zongen de kinderen toch uit volle borst de zo lan'g ver boden versjes. De burgemeester sprak hierna een kort woord en beloofde de kinderen nog een aandenken aan deze dag. Natuurlijk konden door de regen de kinderspelen niet doorgaan, men wist echter raadin de loods van den heer Hoogendoorn werden de kinderen bezig gehouden met film en poppenkast. Op het Dorp was intussen ringrijden met tilbury, een volksvermaak van oude datum met een groot aantal deelnemers. 's Middags maakte de Zwemclub zich verdienstelijk door een gevarieerd programma te geven in het Zwembad, waarvan vooral het gecostumeerd sprietlopen en „De Zeeslag" buiten gewoon in de smaak van het talrijke publiek vielen. Van geheel andere aard was de in de avond uitgeschreven Toneeluitvoe ring door de R.K. Toneelclub. Opge voerd werd „De Vreemdeling" van Antoon Coolen. Een groot aantal aanwezigen volgden met intense spanning dit mooie gevoelvolle stuk. Eén woord hiervoorJiet was schitterend. Onderwijl werden aan het Dorp op het feestterrein de volks spelen afgewerkt, waar honderden bezoe kers zich kostelijk amuseerden. Vooral de filmvoorstelling had grote belangstelling. De „Voorwaarts" gaf hierbij haar mu ziek ten beste. Ten besluite van deze dag het traditionele vuurwerk, door beide besturen gezamenlijk afgestoken. Zaterdag 1 September. Het C O.C. had de derde dag hierbij nog aangekoppeld en vulde de morgen met optocht en turn- demonstratie door onze plaatselijke T.O.O.S Onder vrolijke marschen van „Voorwaarts" werd het programma als gewoonlijk vlot afgewerkt en deed de uitvoerende Vereniging alle eer aan. De namiddag van de laatste dag was bestemd voor de buurtverenigingen, elk in eigen kring. Op prettige wijze hebben de kinderen, ook de ouderen, zich ver- vermaakt. Eén der buurtverenigingen had zelfs nog een aardige optocht opgezet. De stemming steeg ten top toen in de avond de volksspelen voor ouderen hun beslag kregen en hoe later het werd, hoe vroo- lijker publiek. Wij mogen met voldoening op deze dagen terugzien en brengen nogmaals hulde aan hen, die dit uitdachten en uit werkten, niet te vergeten onze muziek- en zangverenigingen. Vermeld dient nog dat in de Herv. en in de Geref. Kerk een korte dankdienst werd gehouden. De bekroningen van de gevel- versieringen aan de brug waren Ereprijs Kempkes' Meubelfabrieken N.V. le prijs van den Berg en van Rijswijk, Brugweg, 2e prijs J. Broer, Oranjelaan, 3e prijs G. E. Streng, Kerkweg, 4e prijs A. Mulder, Brugweg, 5e prijs Schoe- maker, Zuidkade. Gevelversiering op het Dorp le prijs G. Vermeulen, 2e prijs C. van der Linde, 3e prijs J. van Pruissen, 4e prijs E. Bonefaas. Brugversiering op het Dorp le prijs J. Vermeulen, 2e prijs Adr. Havenaar. Prijzen Allegorische optochtFruitwa- gen, le ereprijs, Zaadteelt fa Oudijk, 2e idem, Gebeurtenissen '40-45, le prijs, IJs- sport, 2e prijs, Hulde Spoorwegen, jury prijs, Hollands vlag, le prijs, afd. kinde ren, Roode-kruis-verpleegsters, 2e idem. Nieuws uit onze woonplaats In de gehouden ledenvergade ring van de A.R. Kiesvereen. werd o.m met meerderheid van stemmen besloten niet deel te nemen aan de verkiezing van vertrouwensmannen voor de nood-gemeenteraad. Mits dien werd ook geen naamlijst hier voor ingediend. Wij vernemen dat de R. K. Kies- vereeniging, de Chr. Hist. Kiesvereen. en de S.D.A.P. wel van dit recht gebruik gemaakt hebben en lijsten hebben ingezonden. Waddinxveen weer op z'n best De collecte 25 Aug. j.l. gehouden voor Comité „Bloemen - tolk onzer dankbaarheid" heeft de mooie som opgebracht van 2150..Voorwaar een mooi resultaat. Een woord van zeer grooten dank aan allen, die aan het welslagen van deze collecte hebben medegewerkt, en in het bijzonder aan de dames collectanten hartelijk dank voor de genomen moeite. 28 Aug. kwam de damvereen. Excelsior in vergadering bijeen. Na het afhandelen van de agenda, werd besloten ingaande 4 September, iedere Dinsdagavond clubavond te houden. De bij de vakgroep aangesloten kruideniers kunnen opgave doen van door de Duitschers gevorderde goe deren, zoo mogelijk met bewijsstuk ken aan den kring-correspondent, J. Asscheman, Dorpstraat. Volksherstel Waddinxveen „Zeg buurvrouw, ben je binnen? Ja mens, kom er maar in hoor, 'k ben net bezig de was op te ruimen. Bofte ik even, zeg, die juffrouw van „Volks herstel" kwam net in mijn linnenkast neuzen toen een hele grote was in de schuur in de teil lag. En daar kwam ze niet vanzelf". „Dus je deed net of je dat niet had?" „Ja, natuurlijk mens, hebben is heb ben en krijgen is de kunst". De buurvrouw af. Zuster, 'k loop er niet mee te koop, maar U mag het weten. En als 'k het U vertel dan doe 'k dat niet om wat te hebben, want er zijn mensen die nog minder hebben dan wij." ,,'k Heb geen camisole, geen direc toire zelfs meer, maar draag nu mijn badpakje. En mijn man trekt Zater dags zijn hemd en broek uit, 'k was die gauw, en dan kan hij 't Zondags al weer aantrekken. Maar zuster niet aan een ander vertellen hoor Zuster af. Historisch Uit 't archief van Volksherstel. Mevr. v. d. Torren-Veendorp is benoemd tot lid van de Raad van het Bestuur van het Landelijk Bureau van Volksherstel. Vermoedelijk zal 20 September in de Ned. Herv. Kerk een orgel bespeling worden geven, uitgaande van het N.V.H., door den heer Mudde uit Utrecht. De opbrengst van de verkoop van de Fruitwagen uit de Allegori sche Optocht, ten bate van N.V.H. bedroeg f 900.Die van de ver loting f 750. N.V.H. ontving van een gever uit Bloemendaal een bedrag van f 1000.—. Polemiek onzer lezers Het Waddinxveense Oorlogsmonument Gedurende de feestdagen heeft de Waddinxveense bevolking kennis kun nen maken met de ontwerpen voor het oorlogsmonument. Het was echter zeer jammer dat de wijze van tentoon stellen geen van beide tekeningen goed tot zijn recht deed komen. Een ander feit dat te betreuren was, is dat, hoewel naar verluid er een be schrijving bij de éne tekening moet zijn geweest, deze niet was opge hangen. Een nalatigheid die de publieke voorlichting schaadt. We zijn in Waddinxveen nu niet bepaald verwend op het gebied der architectuur. Trouwens de meeste bouwwerken in Nederland zijn zeer conventioneel en klein-burgerlijk. Dit is dan ook de reden dat „the Liberator" onlangs schreef: „De Nederlandse bouwkunst na de 17de eeuw is niet meer de moeite van het bekijken waard. Bezien we in dit licht de beide ont werpen voor het monument, dan blijkt de één wel zeer conventioneel van opvatting te zijn. Een triomfzuil is reeds honderden malen vertoond, en dan meestal beter, de provinciale wapens zijn wel duizenden malen toegepast, om verder maar te zwijgen van de tra ditionele leeuw. Dit ontwerp mist juist dieeigenschap,dieeen monument nodig heeft, n.l. een geestelijk belangrijk niveau. Wat dat betreft is het andere ont werp reeds een grote stap in de goede richting. Zonder iedere overbodige versiering is dit wel een juiste uit beelding van de sobere oorlogsjaren. De lijnen van de gestyleerde poort zijn strak en bezitten spanning. Het geheel is in overeenstemming met het moderne streven uaar openheid, en lichtheid en bezit een zekere activiteit, het zegt ons iets, en juist dit is het wat we bij het andere ontwerp missen. We moeten wel bedenken dat dit niet een feestversiering is voor enkele dagen, maar juist bedoeld is om voor volgende generaties te dienen, die zeker zeer critisch zullen staan tegen over onze tijd en kunstuitingen. Waddinxveen mag zich echter ge lukkig achten jmet een dergelijk monument-ontwèrp en*, zal er zeer zeker een goed figuur mee slaan t.o.v. andere gemeenten rondom. X.

Weekblad voor Waddinxveen | 1945 | | pagina 1