Weekblad voor Waddinxveen 15 SEPTEMBER EMMABLOEMCOLLECTE^ Verschijnt eiken Vrijdag No 17 Vrijdag 14 September 1945 le Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.75 bij vooruitbetaling Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Officieële Mededeelingen, Bekendmaking Tot vertegenwoordiger van het Provinciaal Bureau Zuid-Holland voor den dienst voor den Wederopbouw en voor de Bouwnijverheid voor het rayon, waarin deze gemeente is ge legen is benoemd de heerA. N. van Donkelaar te Woerden, Utrechtsche straatweg 56 II, tel. 225 of 103. Voor behandeling en het voeren van besprekingen ten behoeve van oorlogs schade- en bouwnijverheidsgevallen wende men zich in de eerste instantie tot dezen vertegenwoordiger. Waarschuwing De directeur van het gasbedrijf dringt er bij alle gasverbruikers op aan, de gaskranen te sluiten, wanneer de tijd van gaslevering is afgeloopen. Herhaalde malen komt het voor dat gaskranen open blijven staan, waar door er lucht in de leidingen komt, en gevaar van ontploffingen ontstaat. Dat verschillende aansluitingen geen gas op tijd ontvangen, ontstaat ook door bovengenoemd euvel. De burgemeester ALBARA, fung. burgem. Zondagmorgen om 3 uur wordt de tijd verzet. Men zette dus reeds Za terdagavond de klok één uur terug. Emmabloemcollecte Na een afwezigheid van circa zes jaren is de Emmabloem weer in ziaht gekomen. Was om verschillende redenen het werk der t.b.c.-vereni- gingen als het ware lamgelegd, thans, nu we ons weer vrijelijk kunnen be wegen, is het mogelijk geworden de arbeid der vereniging evenals vroe ger op actieve wijze te ontplooien. Hiervoor is echter geld, nog eens en altijd weer geld nodig, wil de vereniging aan haar doel beantwoor den. Vooral thans, nu de mensen, als gevolg van de vreselijke wereld oorlog, in hevige mate verzwakt en derhalve zeer vatbaar voor de tuber culose zijn. Helpt daarom de tuberculose, de grootste vijand onzer volksgezondheid, te bestrijden. Tooit U allen met de Emmabloem, die U op Zaterdag 15 September a.s. zal worden aangeboden en steunt door de collectebus goed te bedenken, de tuberculoselijders van alle gezindten uit de plaats onzer inwoning en oök de sanatoria en hospita. Door allen, voor allen. Volksherstel Waddinxveen De tijd staat niet stil. Wonderlijk rustig drijven de uren heen. En vor men jaren en eeuwen in onver- breekbare regelmaat. En elke tik verkondigt onsarbeid o mens en bouw - en bid - voor U zelf, voor Uw kroost. Vooral in onze tijd moet er veel gewerkt en veel gebeden. Veel ge bouwd en veel "hersteld worden. Toch zijn er nog zo grote groe pen die niet inzien of willen in zien dat langs de weg van intensieve arbeidsprestatie er voor ons en ons nageslacht zo veel kan worden ge wonnen. Noeste arbeid devoot ge bed en eendrachtige samenwerking, Laat ons de mogelijkheden ont dekken die er zijn. Dan zullen we weer leren aanpakken. Dan zal ons volk zichzelf weer hervinden gees telijk en materiaal. De schoolgaande jeugd van Waddinxveen heeft feestgevierd. Vlot en vrolijk, 't Was een prachtig gezicht. Meer dan duizend kinderen op die groene wei. Alle krachten in spannend om een prijs te veroveren. Volksherstel stelt een groot aan tal portretten van H.M. de Koningin beschikbaar voor hen die het aardig ste opstelletje maakt over de feest viering of een deel daarvan. Nadere bijzonderheden volgen op de scholen. Behalve de orgelbespeling in de Ned. Herv. Kerk van den Heer Mudde, uitgaande van Volksherstel en nu officieel vastgesteld op 20 September a.s., wordt een speelgoed actie voorbereid onder het motto „Door het Kind voor het Kind" Bijzonderheden volgen. Aan Volkherstel is een zeer bijzondere opdracht verstrekt inzake de textielvoorziening voor oorlogs getroffenen en uitgesleten gezinnen. Dit laatste betekent: gezinnen met meer of minder groeiende kinderen die de een na de ander uit de kleren zijn gegroeid. Kleding, die van na veeljarig gebruik zo zijn opgesleten, dat ze onbruikbaar zijn geworden. Volksherstel geeft niets anders dan advies. Controle kan niet uitblijven. Onderzoek MOET worden gedaan om de eenvoudige reden dat met de voorraad alleen de nodigste gevallen kunnen worden geholpen. Iemand, die meer vraagt dan nodig is, ver oorzaakt dat een ander niets krijgt. Voor 't overige mogen we ver wijzen naar de raambiljetten van de distributiedienst en van het Volks herstel—Hark alhier. Nieuws uit onze woonplaats De competite van de dam- vereeniging „Excelsior" is begonnen. De uitslagen van de eerste en tweede ronde luiden J. Rietveld H. Troost 0 2, W. v. d. Heijden H. H. Schoemaker 0 2, C. Blonk A. v. Ringelen- stein afgebr., A. Blonk P. v. d. Heijden 2 0, D. Lagrand M. v. d. Flier 0 2, J. Verzijden C. v. Dam 2 0, J. Rietveld C. Blonk afgebr. C. Kramp -J. de Beer 0 2, A. Tol H. Troost 0 2, W. v. d. Heijden A. N. Sittooij 0 2, F. M. P. Jacobi L. de Graaf 1—1. Maandag 17 September zal de heer H. van Os en Partner een Jiu Jitsu-demonstratie geven in het Centrum. Gedemonstreerd zal worden het bekende Jiu Jitsu-boek van den heer Tops „Weerbaar zonder wapen". Vrijdag 21 September 's avonds 7.30 uur zal in de Geref. Kerk op treden Ds. P. H. van Eijk, zendeling te Solo, tot het houden van een zendings rede. Deze predikant zal zoo spoedig mogelijk weer naar Indië teruggaan, om het Zendingswerk voort te zetten. Voor geintresseerden in de luchtvaart en dat zijn er tegenwoor dig niet weinige, is er a.s. Zaterdag iets moois te beleven op het vlieg veld Ypenburg. Ge zult U denken op het oorlogstoneel te zijn, als ge de Lancasters, Spitfiris en Typhoons ziet opstijgen en in duikvlucht neer strijken. De afstand is niet groot, zoodat men van deze prachtige ge legenheid gemakkelijk gebruik kan maken. De geldelijke opbrengst hier van is ten bate van de Nederlandsche slachtoffers van luchtaanvallen. Een der vele in November 1944 weggevoerde Rotterdammers die door onze bevolking zoo warm werden onthaald, wil trachten Wad dinxveen een blijvend aandenken aan te bieden. Hij wil probeerëh pok andere Rotterdammers voor dit plan te winnen. Teneinde dit doel te bereiken wil hij gaarne beschikken over adres sen, die deze Rotterdammers hebben geherbergd en van hen die aan de verzorging hebben medegewerkt. Ook adressen en namen van onderduikers zag hij gaarne opgegeven. Om aan dit verzoek tegemoet te komen hebben dz heeren W. Los, Noordkade, C. van der Linde, Dorp straat en F. Veldwijk, Oranjelaan zich bereid verklaard deze namen te noteeren en aan Rotterdam door te geven. De bewuste brief eindigt „Deze actie moet slagen, Waddinx veen heeft het dubbel en dwars verdiend". De collecte voor de „Stichting 1940 1945" heeft opgebracht de belangrijke som van f 7500.— Voorzeker een buitengewoon hoog bedrag, waaruit blijkt dat men het doel der stichting naar waarde weet te schatten, vooral als men bedenkt dat nog niet alle wijken binnen zijn en het eindbedrag dus nog hooger wordt. Aanstaande Zaterdagavond 7 uur geeft de Arb. Muziekvereeniging „Voorwaarts" een concert in de muziektent van „Concordia" aan de Oranjelaan. Het programma luidt als volgt: 1. Einzug der Gladiatoren (Marsch) van Blankenburge, 2. Le Golfe de Guinee (Ouverture) van Marsal, 3. An der Schonen blauen Donau (Wals) van Joh. Strauss, 4. Fantasie sur l'Opera Martha van Blotow, 5. De Eendracht (Marsch) van Joh. v. Glab- beek, 6. The Middy (Marsch) van K. J. Alford, 7. Wiener Praterleben (Marsch) van Franslateur, 8. L'Amitié (Ouverture) van Filsflls, 9. Colonel Cogey (Marsch) van K. J. Alford. Woensdagmiddag a.s. nam. 3 uur zal een voetbalwedstrijd worden gespeeld tusschen Waddinxveensche winkeliers en de Haagsche Winke liers Sportvereen. „Weimar". Donderdagavond gaf het fan farecorps „Concordia" een goed ge slaagd marsch-concert in de muziek tent aan de Oranjelaan. Dinsdag 18 September zal voor de Bond der Chr. Houtbewerkers spieken de Bondsvoorzitter, de heer Westdijk, over het arbeiderscontract. worden. Op den daarvoor bepaalden dag dient per gezin een der gezinsleden 18 jaar of ouder) zich bij den distributie- dienst te vervoegen met ten eerste de stamkaart plus inlegvel van het gezinshoofd, ten tweedede inlegvel len van de overige gezinsleden, ten derde: de brandstoffenkaart van het gezin. Voorts moet per gezinslid tien gulden worden ingeleverd in bank biljetten van f 10, f 20, f 25 of f 50. Inlevering van zilverbons is niet ge oorloofd. Gezorgd moet worden in gepast geld in te leveren. De geldzuivering. Per 26 September verliest al het in omloop zijnde bankpapier zijn gel digheid. Tegelijk worden alle tegoeden bij banken, spaarbanken en girokantoren geblokkeerd. - Voor 26 September kan ieder persoon f 10 aan oud geld omwisselen tegen nieuw geld door bemiddeling van de dis tributiedienst. Ieder wordt aange raden zijn overtollig geld voor 26 September bij bank of giro te storten In de inleveringsweek kan per gezin niet meer dan f 300.— worden inge leverd. Het bankgeheim is opgeheven. Het Centraal Distributiekantoor maakt bekend, dat in het tijdvak van Woensdag 19 tot en met Dinsdag 25 September 1945 de bevolking in staat wordt gesteld in omloop zijnde bankbiljetten bij de plaatselijke distributiediensten om te wisselen in nieuwe muntbiljetten van een gulden en 2 >/2 gulden tot een bedrag van tien gulden per persoon, De dagen, waarop men zich aldaar moet ver voegen, zullen nader bekendgemaakt Een brief uit Zierikzee. Een der deelneemsters aan de hulpactie in de getroffen gebieden, (in dit geval Zierikzee) zond ons een lange, opgetogen brief,waarin zij breedvoerig de lotgevallen beschrijft van de 18 Waddinxveensche meisjes en ons eenig inzicht geeft van hun doen en laten. Hoewel niet gevraagd, zullen we een deel van de brief plaatsen, daar de heele brief te veel ruimte vraagt. „Hier in Zierikzee zie je nog groen, maar buiten de stad is alles één egaal doodsch en dor vlak. Nu zijn we er al aan gewend, maar in het begin was het somber, 's Morgens w rden we heel def tig met auto's gehaald en vertrekken we naar Oosterland, Bruinisse, Nieuwerkerk en Noordgouwe. „De bevolking is ons met alles zeer ter wille. Ook de B.S. hier in Zierikzee helpt ons en komt ons wel eens bezoe ken. De commandanten dan 1 Zelfs hebben we al een onderhoud gehad met een ver bindingsofficier van Z.K.H. Prins Bernard. Reuze gezellig was dat. Daar vóór waren we eens uitgenoodigd door den Militairen Commissaris van Zeeland, maar dat was niet zoo n aardig onderhoud. Daar waren diverse hooge officieren van het M.G. bij tegenwoordig en de commandante van het V.H.K. Dus vreesehjk officieel. „We hebben veel uit moeten leggen, sinds we hier gekomen zijn en in't begin was het wel eens moeilijk om alles voor het onderhoud van 18 personen gedaan te krijgen, want koken doen we zelf. „Alleen al 't idee, dat de bevolking je hulp inroept, omdat ze zelf geen kans zien iets voor elkaar te krijgen, is bewijs genoeg, dat we niet voor niets gekomen zijn. We worden dan ook overladen met uitnoodigiagen, bovendien nog met leuke souvenirs. „Ja, je leert hier ook zoo ontzettend veel, je staat soms voor dingen, die je plotseling moet oplossen, zonder iemand raad te kunnen vragen. En de bevolking en de meisjes beschouwen ons nog wel als raadgeefsters. „We hebben hier voor de meisjes ook een A.H.E. lied gemaakt, op de wijs van het Gymnastenlied, wat we altijd zingen als we vertrekken. Hier volgt 't Wij meisjes van Holland, wij streven er naar Elkander te helpen, ja heusch het is waar We zijn nu in Zeeland, daar is veel verwoest En wordt er door ons de boel opgepoetst Nu hebben we echter nog één ideaal Dat and'ren ons volgen en liep t' allemaal Want zoo komt ons Holland er weer bovenop Hijsch dus allen de A.H.E.-vlag vlag in top! „Als we gezamenlijk aan de slag gaan, kunnen we toch zooveel bereiken. Er zijn nu nog maar 18 meisjes, maar we war men zooveel mogelijk menschen op om een handje mee te helpen. Als je werkt en ziet dat er iets bereikt wordt, krijg je er hoe langer hoe meer lust in. „Men vraagt ons regelmatig, wat we nu na 11 October gaan doen. Deze vraag is moeilijk te beantwoorden, omdat we de winter tegemoet gaan. Maar wie weet, komt er nog wel iets op ander gebied. Het zou fijn zijn zich nog weer voor iets beschikbaar te stellen, nu we zooveel mee gemaakt hebben. „In de hoop dat in Waddinxveen ook opleving mag komen, teekent met vrien delijke groeten, „Een van de 18".

Weekblad voor Waddinxveen | 1945 | | pagina 1