Weekblad voor Waddinxveen Bewaart Uw vetbon voor Uw slager! Verschijnt eiken Vrijdag INGEZONDEN STUK No. 23 Vrijdag 26 October 1945 le Jaargang. Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagén, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Officieële Mededeelingen, De Burgemeester is verhinderd a.s. Woensdag spreekuur te houden. De herschouw over slooten zal worden gedreven in de week aan- vangqpde 5 November a.s. Waddinxveen, 25 October 1945 De burgemeester ALBARDA, fung. burgem- Waddinxveen-W est« Burgemeester Albarda heeft zich tot eenige bewoners van „Waddinxveen- West" gewend met het verzoek een Comité te vormen, hetwelk de belan gen en de wenschen der bewoners van dat dorpsgedeelte kan behartigen en in het bijzonder bij het Gemeentebe stuur zal kunnen voordragen. Gisterenavond vond ten Gemeente huize de eerste bespreking plaats. De Burgemeester mocht de heeren Dr. W. van den Berg, Heemskerk, van der Linde, van Nielen en Sonneveld bereid vinden om ter verwezenlijking van het beoogde doel de noodige stappen te doen. »Zwarte Armen« Mede dank zij de opheffing van het bankgeheim kon het Burgerlijk Armbestuur alhier ook eens laten na gaan of zij, die door deze instelling gesteund worden soms ook nog gelden op een spaarbankboekje hadden staan. De moeite was niet tevergeefs. Het bleek, dat er „zwarte armen" waren, die honderden gulden op hun boekje hadden staan. Er waren zelfs gevallen bij van f 1000.- en hooger. Afgezien van het normale appeltje voor den dorst, waarop zulke menschen toch zeer zeker recht hebben, bleken de hooge inlagen juist in de laatste weken en maanden plaats te hebben gehad, zoo dat het vermoeden voor de hand ligt, dat slimme zwartePieten het met deze economische zwakken op een accoordje hebben gegooid, om ook langs deze origineele wijze, iets van hun zwarte geld te redden. De idee was niet slecht, maar de controle beter. Nieuws uit onze woonplaats De Chr. vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem, heeftweer een aanvang gemaakt met haar prachtig werk, en haar huizen weer openge steld tot opname van patiënten. In de oorlogsjaren trok de bezetter dit werk aan zich, met het gevolg dat het grootste deel der patiënten door de familieleden uit de hen ver trouwde omgeving werden weg gehaald, om thuis te worden ver pleegd. Nu komen, bij de directie, weer. aanvragen tot opnamen binnen, en groeit het patientental. Nu heeft de vereeniging weer geld noodig, veel geld, te meer daar veel van den kostbaren inventaris der gebouwen, verdwenen is. Eerdaags gaan de collectanten, die bij^ de oud-leden nog wel bekend zullen zijn, als de col lectanten van „De macht van het kleine", die elke maand de bijdragen ten behoeve van bovenvermelde ver eeniging kwamen ophalen, weer aan het werk. Steunt het mooie werk van deze dames, door uw gave. U helpt daardoor het lijden verzachten, van zoovele patiënten, die door Uw bijdragen in staat worden' gesteld verpleegd te worden in een voor hen zoo zegenrijke omgeving. Bijdragen worden ook in ontvangst genomen door Mevrouw A. H. van der Most-van Seters, Kerkweg 165 Waddinxveen. Na de achtste ronde begint de spanning in de damcompetitie van „Excelsior" er geducht in te komen. Er wordt fel gestreden om de bftvenste plaatsen in beide tientallen. Uitslagen van de zevende ronde: A. Blonk—H. v. d. Bor 2-0, F. M. P. Jacobi—C. M. Schouten 2-0, D. la Grand—H. Troost 0-3. T. Riet veld—M. v. d. Flier 0-2, C. Kramp— G. Groen 1-1, A. Tol C. v. Dam afgebr., C. Blonk—J. d. Beer 2-0, J. Terlouw—W. v. d. Heijden 2-0, H. H. SchoemakerL. d. Graaf 2-0, T. Rietveld—C. Blonk 0-2. Ten gerieve van onze lezers deelen we mede de verhooging der electriciteitsrantsoenen voor huishou delijk gebruik: over Oct.-Nov. van 23 tot 35 kWh over Dec.-Jan. van 26 tot 38 kWh over Febr.-Mrt van 19 tot 27 kWh over Apr.-Mei en Juni-Juli gehand haafd op resp. 12 en 8 kWh en verhoogd over Aug.-Sept. van 12 20 kWh. We wijzen er echter op, dat deze verhooging geenszins een uitvloeisel is van een verbeterde kolenpositie, zoodat nog zooveel mogelijk de zuinigheid dient te worden betracht. De Christelijke Zangvereen. „De Lofstem" vierde Maandagavond op feestelijke wijze haar 40 jarig be staan. De 'Eere-voorzitter, de Heer A. van de Vusse opende deze ver gadering met het laten zingen van Psalm 1503 en ging voor in gebed. Hierna feliciteerde dé eere-voor zitter bestuur en vereeniging met haar 40 jarig bestaan. De vereeniging heeft ook inde laatste moeilijke jaren haar werk door Gods zegen kunnen voort zetten. Wij denken aan de felle aan slagen, waardoor het een wonder mag heeten dat „De Lofstem" is blijven bestaan. Niet alleen door onze inspanning maar door de kracht des geloofs. Spreker besloot zijn openingswoord met de wensch dat we de komende jaren mogen voortgaan in de zelfde kracht en dat ook deze arbeid moge zijn tot eer van Zijn naam. De secretaris, de heer Minee las hierna zijn verslag voor en noemde de namen die in deze 40 jaar 'de vereeniging bestuurd hebben o.a. de oprichter van de zang, de heer Verschoor, en nog vele anderen die hun krachten aan de vereeniging gewijd hebben. De heer van der Bijl gaf hierna zijn verslag van de laatste 5 jaren, waarin hij eenige komische feiten naar voren bracht. Het volgende punt was bestuurs verkiezing. Aftredend waren Mej. E. Vis, de heeren W. A. van der Bijl en C. Treffers, deze werden met groote meerderheid herkozen. Hierna werd gelegenheid gegeven tot feliciteer en. Mevr. van Egdom bracht namens het Waddinxveen's Vrouwenkoor de felicitatie over onder aanbieding van een prachtig bloem stuk. De heer Bikker bood namens het Mannenkoor „Onvermoeid Vooruit" de vereeniging een zangnummer aan. De Muziekvereen. „Concordia bood schriftelijk haar felicitatie aan. De heer Brandhorst die de ver eeniging altijd tot steun is geweest werd benoemd tot eerelid. De heer Los feliciteerde de vereeniging op geestige wijze en stelde zich ten alle tijde disponibel om met de vereeni ging nog eens een reisje n3ar Katwijk te maken. De heer de Vlieger gaf hierna een humoristisch verslag in dichtvorm over de afgeloopen 40 jaar. De verloting verliep zeer gezellig en velen konden een of meer prijzen in de wacht slepen. Na de officieele sluiting door den eere-voorzitter bleven vele leden nog gezellig bijeen en werden verschillende voordrachten gehouden. Er werden zeer aardige stukjes ten beste gegeven, waardoor de feeststemming op nog hooger peil kwam. Vooral de voor dracht „Het paartje van Zwammer- dam" viel bij de aanwezigen zeer in den smaak. De vereniging kan dan ook met genoegen terugzien op deze geslaagde avond. Schaakclub W. S. V. Uitslagen gespeeld in de 4e ronde dér Wintercompetitie luiden P. Broer—F. Kostnr 0-1, H. van Vuuren—A. Doornhein 0-1, K. v. d. Gaarden J. Scheele 1-0, A. van Dijken—M. Both 1-0, B. Appel—S. Versloot 6-1, W. v. VuurenJ. Tol 0-1, C. Tromp—C: Broer 1-0, J. v. d. Plaat—W. Verstoep 0-1, S. Ver sloot—K. v. d. Gaarden half-half, M. Both—C. Tromp 0-1. a.s. Donderdagavond zal in „Centrum" de Oranjekruisfllm wor den vertoond door de plaatselijke vereeniging E.H.B.O., terwijl Dr. Hooftman uit Alblasserdamhet woord zal voeren. De toegang is vrij voor personen boven 16 jaar. De gemelde Jeugdsamenkomst in de Geref. Kerk, waar Ds G. Meijnen van Amsterdam een rede zou houden, is uitgesteld tot 8 November a.s. Naar wij verpemen zijn hier ter plaatse plannen tot heroprichting van de enkele jaren geleden opgehe ven „Oranje-garde". Zoodra hierom trent meer te melden valt, zullerfwe dit zeker doen. Zaterdagnamiddag te 2.45 uur speelt het Waddinxveensche Zater dagmiddagelftal een wedstrijd tegen hetzelfde elftal van Boskoop. De opbrengst der entregelden zal afgedragen worden aan het Comité „Holland helpt Indië.' Dinsdagavond—Middenstands avond. De beide plaatselijke Midden- standsvereenigingen zullen in leden vergadering bijeenkomen, ter bespre king van hun standsbelangen Ieder belangstellende houde deze avond vrij. Het bureau van Volksherstel is van heden,af des namiddags voor het publiek gesloten. Vereeniging „Onze Marine' Heeft U de biljetten in onze gemeente gezien Dit geldt voor allen, jong en oud. Het vereenigingsblad „Onze Marine geeft een volledig overzicht wat onze Marine en Koopvaardij, binnenvaart, zeil- en roei- sport en Marine-luchtvaart gepresteerd heef ten nog in de toekomst zal presteeren. Benevens volledig nieuws uit het buiten land op Maritiem gebied, Zeemansver halen enz. Nederland bouwt aan zijn toekomst, die pas gewaarborgd kan zijn met een krach tige Marine. Het is van groot belang voor ons geheele volk. Zeevarend volk van Nederland, laat deze roem hoog blijven met onze vlag op alle zeeën. De kosten bedragen per jaar f 2.50 minimum als lid. Nadere inlichtingen worden U gaarne verstrekt aan het commissariaat: Verkade Jr., Dinsdagsavonds van 7—9 uur, Julianastraat 17. 1940 -1945 Wel gebogen, niet gebroken In de lange, bange strijd De roos des Vredes nu ontloken Bloeit in haar blijmoedigheid Nu weer aan de toekomst bouwen Met en voor en door elkaar En den Vaderland getrouwe Met aan 't hoofd d'Oranjeschaar H. van Vuuren. buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Gestaakt door M.G. maar toch uitgenodigd voor de Revue van de K.P. te Boskoop. Woensdag 24 October 1945 werd te Boskoop in het Patronaatsgebouw de premiere opgevoerd van de L. O.-K.P. revue „4 Ogen zien meer dan 2". Onder de tal van genodigde illegale werkers uit omliggende gemeenten mochten wij als bijzonderheid opmer ken de vertegenwoordiging van Z.K.H. Prins Bernhard, Kapt. Vermeer. Tot ons misnoegen moesten wij constateren dat ook bij de genodigden aanwezig was een door het M.G. ge staakte Burgemeester. Wij vragen ons af, of dit voor de L.O.-K.P. te Boskoop als een belediging beschouwd moet worden of is dit soms een nieuwe vorm van illegaliteit? Daar er verschillende illegale wer kers geen uitnodiging ontvingen, doet het ons leed dat zo iemand wel uit genodigd werd. Wump van Fransen. Meer warmte uit onze kolen. Hoewel we er ten opzichte van de ver warming van onze huizen er in dit jaar beter voor zullen staan dan de vorige winter, kunnen we toch maar niet raak stoken en daarom is het gewenst de wenken ter harte te nemen, welke wij hieronder doen volgen. Vroeger stookte we in haar den en kachels uitsluitend anthracietnootjes 3 (20-30). Er is geen bezwaar tegen, ook anthracietnoten 1 (50-80) of 2 (30-50) te gebruiken. Anthraciet is heel goed gemengd te stoken. Wij kunnen ze mengen met eierkolen, essnootjes of bruinkoolbriketten. Wij moeten er dan voor zorgen, dat de stukgrootte der brandstoffen ongeveer ge lijk is. Mengen we cokes met anthraciet, dan moeten we er op letten, dat de cokes kleiner is dan eerstgenoemde brandstof. Een voordeel van dit mengsel is, dat het vuur beter doorbrandt dan enkel cokes. Door eierbriketten met anthraciet te ver mengen krijgt men minder last van het pek, dat bij de bereiding van eierbriketten wordt gebruikt. Pek heeft een hoog gas- gehalte. Het vormt bij verbranding veel roet. Wie enkel eierbriketten stookt, moet er op létten, kachel of haard eerst flink te laten doorbranden, voor men nieuwe brandstof toevoert. Ook moet men het vuur goed laten doorbranden, alvorens tot temperen van haard of kachel over te gaan. Cokes en eierkolen kunnen eveneens ge mengd worden gestookt. Men lette er dan weer op, dat de stukgrOotte van de cokes kleiner is dan de eierkolen. Essnootjes (keuken- of kachelnootjes, half of drie kwart vette kolen) hebben de hinderlijke eigenschap vlug te gaan koeken. Dit is te voorkomen door de essnootjes gemengd met anthraciet van de zelfde stukgrootte of met cokes van kleiner afmeting te stoken. Willen we turf in haarden of kachels branden, dan moeten de stukken ongeveer 40 m.m. in het vierkant zijn. Zij mogen slechts met kleine hoeveelheden tegelijk op een goed doorbrandend vuur worden gebracht. Turf verbrandt sneller dan an thraciet, eierbriketten of bruinkoolbriketten. Het heeft dus geen zin, turf met deze brandstoffen te vermengen. Goed nieuws voor snoepers en rookers Ingaande 25 November zal voor manne lijke en vrouwelijke personen een tabaks-, versnaperingen- of gecombineerde kaart naar keuze worden uitgereikt. Kinderen geboren 1928 of later een versnaperingenk.

Weekblad voor Waddinxveen | 1945 | | pagina 1