Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt eiken Vrijdag No. 26 Vrijdag 16 November 1945 le Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0,75 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Vergadering van den Noodgemeenteraad op Donderdag 22 November 1945 des avonds 8 uur ten gemeentehuize. 1. Openingswoord door den Voorzitter. 2. Beëediging van de Raadsleden. 3. Verkiezing Wethouders. 4. Vaststellen notulen vergadering dd. 1 Augustus 1941. 5. Mededeelingen en ingekomen stukken 6. Benoeming van de Voorzitters en Leden der navolgende raadscom missies a. Commissie van bijstand in het beheer der gemeentebedrijven b. Financiëele commissie c. Bouwcommissie d. Commissie voor de Strafveror deningen. 7. Begrootingswijziging dienst 1944 8. Rondvraag en Sluiting De N.V. Louis Dobbelmann aan het werk. De N.V. Louis Dobbelmann, tabak en sigarettenfabriek alhier, die gedu rende de oorlogsdagen in Mei 1940 is gebombardeerd en daarna in Waddinx veen in het begin van den oorlog1 eenige grote fabriekscomplexen heeft laten bouwen, gaat thans weder aan het werk en binnen niet al te langen tijd zal deze zaak weer 'op volle toeren draaien Na jarenlang niets doen, kan dfe Directie thans een aanvang maken met de uitvoering van haar grootsche plannen. Wij hebben de Directie gevraagd naar deze plannen. Een der eerste stappen■■zal zijn de vorming van een op hoog peil staand vrouwelijk per soneel. Hiervoor is noodig, dat een kader wordt gevormd, bestaande uit een tiental meisjes in den leeftijd van 16 tot 30 jaar, welke in deze onder neming in opleiding worden genomen. Volgens mededeelingen van den bedrijfsleider is het niet de bedoeling hiervoor meisjes te nemen, die verder nergens meer voor deugen en dan maar naar de fabriek trekken. Dat is juist hetgeen zij niet willenWat zij willen is, naar onze zegsman vertelde, een beschaafd, op hoog peil staand vrouwelijk personeel. Wij, van onze zijde, zullen al het mogelijke doen het den meisjes zoo prettig mogelijk te maken. Het ligt in het voornemen van de Directie cursussen voor algemeene ontwikkeling te organiseeren lezingen te doen houden in de avonduren. Een behoorlijke recreatiezaal zal dan ter beschikking van het personeel staan, waardoor het clubleven en de onder linge band tusschen het personeel onderling en de fabrieksleiding levend wordt gehouden. De salarisregeling voor dit kader is zeer gunstig; het loon zal plm f 17.— per week bedragen, vermeerderd met eventueele toeslagen. Meisjes, die hiervoor iets voelen, kunnen zich melden aan de afdeeling sociale zaken ter gemeentesecretarie te Waddinxveen, alwaar alle gewensch- te inlichtingen worden verstrekt. Nèderlands Volksherstel Textiel. De textielvoorziening via Volks herstel nadert de eindstreep, 't Is een wekenlange spurt geweest. Bestuur en ambtenaressen hebben week aan week en van dag tot dag zich ingespannen voor de ons toegewezen punten zo billik mo gelijk onder ongev. 1500 gezinnen te ver- deelen. Het aantal punten was ons opgegeven. Was dus beperkt. 't Liefst hadden we ieder, groot en klein, dik in -de onderkleren gezet, alle dames minstens een jurk en mantel, alle heren een costuum en winterjas willen toekennen, maarpluk van een kikker nu maar eens veren In de ergste nood is in W. voorzien. Gelegenheid tot herziening hebben we niet afgesneden. En wie niet tevreden is moet eens denken aan 't volgende Hoe zou 't gegaan zijn wanneer Volks herstel dit niet ter hand had genomen En er dientengevolge hier ook geen agentschap van de Distributiedienst was gekomen. En dbk dithebt ge Uw oor wel eens te luisteren gelegd hoe het op andere plaatsen is gegaan. Alles te samen is voor ons reden om met voldoening terug te zien op de vele uren arbeid, en vast te stellen dat dit werk (dat geheel vrijwillig werd opge nomen) zijn doel heeft bereikt. Dankbaar heid vragen we niet. Een heel klein beetje waardering is echter wel op zijn plaats. Bij de behandeling der klachten bleek, dat een goed woord steeds een goede plaats vond. Volksherstel heeft de hand weten te leggen op een tweetal filmpjes: „De noodklok roept" en „Welkom thuis" Ze hebben betrekking op de verwoesting van Arnhem. En ze staan in verband met schilders en glas. Meer mag er vandaag niet van gezegd worden. Naar Schoondijke werden verzon den 39 kisten en 13 colli's met het speel goed van de Waddinxveense kinderen. We wachten bericht af van aankomst. Door dat het Bureau overstelpt was met werkzaamheden, kan de lijst van ingezamelde goederen, gereedschap en speelgoed nog niet worden gepubliceerd. Tot een volgende keer. Nieuws uit onze woonplaats Voor de plaatselijke afd. van den Bond van Plattelandsvrouwen, zal Dinsdag 20 November een lezing worden gehouden over Indië, door den heer P. E. van Bemmel uit Gouda. Donderdag 22 November zal in gebouw „Centrum "een Bevrijdings- progaganda-avond worden gehouden vanwege de Chr. Besturenbond. Behalve een spreker, vermeldt net programma zang, muziek en declamatie. - Naar we uit betrouwbare bron vernemen zal de nieuwe fabriek van Dobbelmann binnen zeer korten tijd in werking worden gesteld. Er is voldoende voorraad grondstoffen, om de fabricage vanaf ruwe tabak tot aan het eindproduct hier ter hand te nemen en dat niet alleen van het alom bekende tabaksproduct, maar ook van thee en koffie. Men spreekt er van dat meer dan 500 arbeidskrachten te werk gesteld zullen worden, voor het meerendeel uit Rotterdam. Daar onze gemeente vooralsnog, deze bevolkingsaanwas, gezien het woningtekort, niet kan opvangen, zal daaraan wel moeilijk heid verbonden zijn. Laten we hopen, dat ons gemeentebestuur in .de toe komst hiervoor, een middel weet te vinden, zoodat, de industrie hier, ter plaatse zich voldoende kan uitbrei den, mede tot voordeelt van onze winkelstand. Door de politie werd deze week proces-verbaal opgemaakt tegen -een koopman, die lucifers, kammen, e.d. tegen „zwarte" prijzen te koop aanbood. Dinsdag 13 November sprak Ds. D. ter Steege voor een aan dachtig gehoor in het gebouw der Rem. Kerk op uitnoodiging van de Vereen, van Jong Hervormden over het onderwerp „Een nieuwe koers in een oude kerk". Spreker begon bij de Nationale Synode van Dor drecht in 1619 en belandde via de kerkorde van Koning Willem I na de Fransche revolutie, de Afscheiding en Doleantie, bij de Nationale Synode van 1945, die evenals de eerste van zeer groote beteekenis is in.de His torie van de Ned. Herv. Kerk. Het is duidelijk zichtbaar, aldus spreker, dat in de richtingsproble men der N.H. Kerk een kentering komt, hetgeen aanleiding geeft tot groote dankbaarheid. Het werk, door de Kerk in de be zettingsjaren begonnen, moet voort gezet worden, hetgeen alleen moge lijk is wanneer er van eenheid sprake is. Door het breken met de oude kerkorde is zij werkelijk Kerk ge worden en van nu af aan, geregeerd door de Synode, gebonden aan Jezus Christus, het hoofd der Kerk. De avond werd gesloten met ge bed en het zingen van het lied der Kerk „Een vaste Burcht is onze God". Twee avonden deze week, vierde de Rijvereeniging „De Gouwe- ruiters" haar 15-jarig bestaan in het R.K. Vereenigingsgébouw. Beide avonden was de zaal over vol met leden, donateurs en genoo- digden. Na opening en felicitaties van diverse vereenigingen, waarna een spontane huldiging van den secr.- penningm., de heer G. J. van der Horst en diens vrouw, onder aan bieding van een speciaal vervaardigd Delftsch wandbord en bloemen, werd als hoofdschotel opgediend een toneel stuk ,,'n Zomerzotheid", gespeeld door het bekende Korenschoof-gezel schap „Onder Ons" uit Utrecht. De bekwaamheid der spelers is te over bekend, zoodat niet getwijfeld hoeft te worden aan de kwaliteit van. het gebodene. Het spel was in alle opzich ten af. De jubileerende vereen, kan dan ook met voldoening op dit Ruiter feest terugzien, Naar aanleiding van het ge rucht, dat het personenvervoer op de lijn Gouda-Waddinxveen-Boskoop- Alphen a.d. Rijn zou worden opge heven, heeft het Gemeentebestuur van Waddinxveen zich terstond tot de Directie van de Nederlandsche Spoorwegen gewend. Er werd aangedrongen deze op heffing althans niet dezen winter niet in overweging te nemen, omdat de tallooze arbeidenden, die van deze gelegenheid gebruik maken, nog geen voldoende kleeding, schoeisel en rij wielbanden kunnen krijgen, zoodat een dergelijk besluit onverantwoord zou zijn. Maandagavond trad in de Geref. Kerk op Dr. Belgraver uit Gouda, om te spreken over „Sexueele vraag stukken". Door N.V.H. werd een proef genomen met een dergelijke spreekbeurt om te zien of Waddinx veen hiervoor belangstelling zóu too- nen. N.V.H. bepaalt zich niet uit sluitend tot materieele hulp, maar werkt ook aan de geestelijk-zedelijke verheffing van ons volksleven. Ó.i. is deze proef geslaagd, al kan niet ontkent, dat een onderwerp als dit, zich niet zoo gemakkelijk in het open baar laat behandelen. Men verwachte dus hierover geen persverslag. De groote aandacht van de toehoorders was wel bewijs, dat de spreker hen boeide. Aan de ouders werd hun roeping in deze materie duidelijk en onomwonden, maar op uiterst kiesche wijze voor oogen gesteld, terwijl de jeugd werd gewaarschuwd voor de gevaren op dit terrein. Jammer, de voorziiter wees er in zijn openingswoord reeds op, dat plm. 100 toegangsbewijzen niet gebruikt waren, in tegenstelling met het ver zoek deze terug te geven. Hierdoor moesten verscheidenen teleurgesteld. N.V.H., geef ons meerdere van deze leerzame avonden. Dinsdagavond hield de S.D. A.P. een openbare vergadering, waar Dr. Nederhorst sprak over „Lonen en prijzen in dezen tijd". Spreker begon met er op te wijzen dat de regering met alle mogelijke middelen probeerde er in te slagen dat de arbeiders de distributie pak- ke'tten van hun weekinkomsten kun nen betalen. Nu er meer op de bon nen te verkrijgen is wordt het des. te moeilijker, van het weekloon rond te komen. Naar aanleiding hiervan heeft de stichting van de arbeid- voorstellen bij de regering aanhangig gemaakt om de lonen met 10 pet te verhogen dus 35 pet op de basis van Mei 1940, met dien verstande dat voor de grote steden de gemiddelde lonen voor ongeoefend, geoefend en geschoolden resp. f 35.00, f 38.50 en f 42.00 zouden bedragen.' De gemiddelde lonen op het platte land zou dan f 4.00 lager kunnen zijn. Voor kinderrijke gezinnen wordt aanbevolen met het derde kind distributiewaardebonnen uit te reiken waarop gratis levensmid delen verkrijgbaar zullen zijn, tenslotte wordt een spaar- en voorschotregeling noodzakelijk geacht opdat de arbeider zich vernieuwing zal kunnen aanschaf fen. Het bestuur en den heer Dulle- meijer stelden vragen welke naar genoegen werden beantwoord. De zwarte handel en wij. De regeering heeft een nieuwe cam pagne aangekondigd: de strijd t gen de zwarte handel zal krachtiger dan ooit ter hand worden genomen De heeren zullen er van opkijken. De saneering van het geld was de eerste klap, nu zal dan een nieuwe campagne waarvoor de plannen voor het grootste gedeelte gereed zijn, aan het zwart- handelgedoe een einde maken. Laten we het vurig hopen. Want nog steeds staan de Zwarte Pieten in de groote stad op hun gereserveerde plaatsen, op de trottoirbanden doen zij hun veelsoortige aanbiedingen„heipalen (dat zijn sigaretten) vier voor een gulden nog een beetje wit zout, nog wat chocolade, koffie, thee," ja, wat is er niet Nog altijd schuifelen de koopers tusschen de aan weerszijden van de straat opgestelde zwarte han delaren door en al wordt er zo nu en een razzia gehouden, waarbij nog verkeerde slachtoffers vallen, al worden sommigen tot een gevangenisstraf van een paar weken of van een paar maanden veroordeeld.de zwarte handel ging tot dusver door. In zekere zin zijn wij er zelf de oorzaak van, dat de zwarte handel nog mogelijk is. Waar geen koopers zijn, kunnen de verkoopers wel thuis blijven, maar wat doet U, als een familie lid van buiten 40 pond spercieboonen heeft gezonden om in te maken en U heeft er geen zout voor? Wat doet Uw vrouw, die Uw winterjas heeft gekeerd en verkleind voor Uw stam houder (zelf doet U het deze winter wel met Uw „dikke" regenjas) als ze geen garen voor dit mooie werkje heeft? Uw vrouw gaat garen koopen en zelf verrast U haar misschien met het inpiaakzout gekocht op de zwarte markt. We keuren zulk een handelwijze niet goed, we stellen alleen de feiten vast. 't is niet te verdedigen, wèl te begrijpen. Maar toch is het diep te betreuren, dat het groote publiek, zich niet tot taak heeft gesteld, de verfoeilijke zwarte handel radicaal de nek om te draaien, door principieel niets wat zwart is geprijsd, te kopen. Met alle opoffering, die daaraan gepaard is, dienen -ve de regeering in haar streven te steunen en te helpen. De zwarte handel heeft echter een dieper ondergrond dan op hét eerste gezicht lijkt. We moeten ook bereid zijn, een offer te brengen door iets na te laten. We moeten „neen" durven zeggen, als een bepaald artikel, dat we naar eigen idee zo hoog nodig hebben alleen maar „zwart" te koop is. Dan moeten we vrijwillig een offer brengen Gaat dit niet vrijwillig, dan ge dwongen, omdat het nu eenmaal moet. We dienen te beseffen, dat we er iets voor over moeten hebben, wil ons volksbestaan weer op een gezonde basis rusten. Wij hoopen.dat denieuwe regeerings- campagne voor deze handel de genadeslag zal blijken te zijn.

Weekblad voor Waddinxveen | 1945 | | pagina 1