Weekblad voor Waddinxveen 3 MIDDENSTANDSACTIE van 1 tot 6 December a.s. Verschijnt eiken Vrijdag No. 28 Vrijdag 30 November 1945 le Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Officieële Mededeelingen, Gemeentebestuur In de deze week gehouden ver gadering van het College van Bur gemeester en Wethouders is de heer A. Oudijk aangewezen als loco burgemeester. De taakverdeeliög in het College is als volgt: Burgemeester Albarda: Financien en Personeelszaken. -Wethouder Oudijk: Onderwijs en Openbare werken. Wethouder SchoutenBèdrijven en Sociale* Zaken. Laatsgenoemde is tevens voorzitter van de commissie van bijstand in het beheer der gemeente-bedrijven Zittingsdagen Arbeidsbureau. Teneinde het contact met de buiten gemeenten van het Arbeidsbureau te verstevigen, heeft de Directeur van het Arbeidsbureau Gouda, in samen werking met de gemeentebesturen, besloten, het aantal zittingsdagen uit te breiden en nieuwe toe te voegen voor die gemeenten, waar tot heden geen bepaalde dag was vastgesteld. Voor Waddinxveen zullen deze zittingsdagen gehouden worden "met ingang van de maand December en wel iederen len en 3en Dinsdag van de maand. Van 9.30 - 15.30 uur zullen amb tenaren van het Arbeidsbureau zitting houden in het voormalige stempel lokaal, Henegouwerweg no. 40, te Waddinxveen. Voor de werkzoekenden uit Wad dinxveen, zoowel mannelijke als vrou welijke, bestaat de gelegenheid zich op deze dagen te laten inschrijven, c.q. hun inschrijving te laten verlengen. Hierdoor wordt voorkomen, dat men naar Gouda moet reizen. De werkgevers kunnen zich even eens op deze dagen wenden tot de ambtenaren, betreffende aanvragen om personeel, ontslag en verdere zaken, die tot de competentie van het Arbeidsbureau behooren. Nadere inlichtingen worden zoo- noodig verstrekt door de afdeeling 5i?k Zaken ter Gemeentesecretarie te Waddinxveen en door het Arbeids bureau Gouda. Waddinxveen, 29 November 1945 De burgemeester ALBARDA, fung. burg em. vuur, wegen onbegaanbaar door ver nieling der zware tanks, die er over kwamen. Wij spraken menschen, die 4 weken of langer onafgebroken in kelders door hebben gebracht. Ik zou U heel veel kunnen vertellen van het verwoeste dat wij gezien hebben, maar ook van de moed die nog in de men schen gebleven is, om weer vol energie op te bouwen, maar ook niet minder van de oprechte dankbaarheid voor het vee dat wij namens de Waddinx- veensche boeren hen geheel gtatis» mochten aanbieden. Met de P.B.H. en andere autoriteiten daar ter plaatse hebben we bij loting aan hen die het meest er voor in aan merking kwamen, de beesten mogen verdeelen, die op twee boerderijen, waar nog een stal van overeind stond, waren ondergebracht. Daar we alles nauwkeurig hadden gekenmerkt van wie elk beest afkomstig w*s. weet nu elke boer daar wie de schenker van zijn beest is. Wij zijn ondergebracht, ontvangen en door verschillende auto riteiten toegesproken en bedankt, in een hotel waar nog slechts 4 muren van overeind staan, zonder kap, en boven ons een doorzichtbare zolder, met schietgaten in planken en balken. De dankbaarheid voor dit prachtige fok- materiaal uit Waddinxveen was zeer groot. Tcch weet ik zeker dat wanneer allen gezien hadden wat wij aanschouwd hebben, wij het driedubbele van U hadden ontvangen en ook zij iets hadden afgestaan, die nu niefs wilde missen. Met de bede dat Leut weer uit de puinhopen zal herrijzen en dat God daar dankbare harten, maar ook hier blijmoedige gevers moge ver wekken, dank ik namens ons Comité nogmaals de boeren uit Waddinxveen voor hun gave. v. B. kan bijdragen tot verheffing van de arbeid. Men wil een prettige, gezellige sfeer scheppen, waarmee bij het in richten van de fabriek reeds van de beginne rekening werd gehouden. Op onze vraag welke artikelen al zoo gemaakt er verhandeld zullen worden antwoordde de Directeur dat bij volledige productiemogelijkheid niet alleen de bewerking Engelsche kerf- en pruimtabak en van sigaretten ter hand genomen zal worden, doch ook het koffiebranden en theeverpak-- ken een onderdeel van het bedrijf zullen vormen. Maar zo eindigde de Directenr zijn betoog, dit is alles nog toekomst muziek. Alles hangt ten nauwste samen met de algeheele .installatie van ma chines en werktuigen, die v/el onder weg zijn en ten deele nog ingepakt, maar nog niet gemonteerd zijn. Wij konden ons hiervan .bij een rondgang door de kolossale fabriek overtuigen. Hard wordt er aan een en ander ge werkt, niet alleen aan de montage, maar ook aan het herstel van de door den Duitscher toegebrachte schade. Alhoewel deze schade zeer belang rijk is, werden de fabrieksgebouwen gespaard voor bombardementen, dus voor geheele vernietiging. Bij de officieële opening der fabriek hierover meer binnenhuisarchitectuur, schilderkunst, muziek en welsprekendheid. Na de pauze las Dr Ritter een fragment voor uit zijn dagboek over zijn verblijf in het concentratiekamp te Buchenwalde, waarin hij speciaal liet uitkomen de invloed van de mu ziek op het leven van een gevangene Burgemeester Albarda heeft ten slotte den Spreker dank gebracht, voor het gebodene, waarbij door in stemming van de zijde van het tal rijke publiek bleek, dat het door het comité genomen initiatief op prijs gesteld werd. Bij de gehouden enquete vroeg 99 pet der aanwezigen deze lezingen voort te zetten. Waddinxveen helpt Leut. Men schrijft ons: „Toen wij als comité collega-boeren waren afgegaan of zij gratis een jong koebeest, varken of schaap over hadden voor de be woners van de Ooipolder, hadden wij zelf nog maar een flauw begrip over hetgeen wij nu gezien hebben. We hebben dan Donderdag 22 November" de 76 stuks beesten per drie vracht auto's verzonden naar Leut, (voorheen een welvarend dorp) gelegen vlak tegen de Duitsche grens en hebben deze den volgenden dag verdeeld. E?nsdeeIs een mooie reis op Vrijdag 23 November, ik kan niet anders zeggen dan dat het hartverscheurende toneelen zijn die we op onze autoreis te zien kregen. Wanneer je via Wageningen. Arnhem en Nijmegen op de Duitsche grens aan rijdt, zie je vanaf de Grebbe- berg en zoo verder weinig meer dan puinhopen, huizen zonder glas (hier en daar micaruiten), schietgaten in de muren en woeste mijnenvelden en achtergelaten of verongelukte tanks. Het dorpje Leut, waar wij arriveerden IS er niet meer, dit is wel een der zwaarst getroffen streken. Boerderijen zijn weg of zeer zwaar getroffen, alle boomen zijn dood of door water, wat er gestaan heeft, of door mitrailleur- Het Dobbelmann-bedrijf. De Directeur van dit bedrijf was zoo vriendelijk ons enkele oogenblik- ken te woord te staan, waarbij hij inte ressante mededeelingen deed over de plannen en voornemens van de Direc tie. Zooals bekend, werd dit bedrijf dat bijna 80 jaar oud is, te Rotterdam in 1940 door de oorlogshandeling to taal werd verwoest en hier ter plaatse opnieuw opgebouwd. Behalve deze fabriek bezat de N.V. nog een derge lijke te Kopenhagen en een te Resen, welke laatste ook geheel verwoest is. Voorheen was het afzetgebied over de geheele wereld uitgestrekt, men verkocht zoowel in Scandinavië, als om de Middellandsche Zee tot Indië toe. Momenteel is de afzet uiterst beperkt, eerstens door de onzekerheid op de wereldmarkt, tweedens door nog te geringe toewijzing van grondstoffen, waardoor een vlotte handel zeer be- bemoeilijkt wordt. Het ligt in het voornemen van de Directie tegen "het voorjaar 1946 het bedrijf te doen aan vangen, al zal dit nog wel niet op volle toeren zijn. Dit is ook weer af hankelijk van de aanvoer van buiten- landsche tabakken. Wat de personeelsbezetting betreft, die geleidelijk tot 500 zal worden op gevoerd,„stelt de Directeur zich een scherpe selectie voor. Door psycho technische testing wil men „,de juiste man op de juiste plaats" zien te krij gen en ieder een kans geven op te klimmen naar hoogere positie. Gezien de onmogelijkheid in Waddinxveen voldoende huisvesting te vinden zal vooralsnog getracht wórden per auto- tractie het Rotterdamsche personeel heen en weer te brengen. De voorkeur zal echter gegeven worden aan perso neel uit en om Waddinxveen. Dat het de firma niet louter te doen is om winst te maken maar dat zij blijk gaf van sociaal-economisch inzicht kan geconstateerd uit de veornemens der Directie. Niet alleen de vrije Zaterdag, maar ookontspanning, muziek in de fabriekslokalen, bloemen voor de ramen, club- en recreatiegelegen heden, lezingen, film, kortom alles wat Nederlands Volksherstel HARK Verschillende kinderen die het broodnodig hadden zijn in de kleren gezet. Meerderen zijn er nog wachtende. We hopen spoedig een nieuwe zen ding te ontvangen om ook die kin deren te kunnen helpen. Willen de ouders van hen, die geholpen zijn, daaraan medewerken? Schrijf dan een brief, zoals hieronder staat (of een soortgelijke) en zendt die aan ons bureau Zuidkade 18. Laat nu voor een enkele keer het egoïsme geen hoogtij vieren maar schrijf direct. Anderen worden verzocht deze krant te bewaren. Ook voor hen kan de dag aanbreken waarop zij deze brief nodig hebben. Aan de onbekende gevers en geefsters in het buitenland p/a Hark Zuidkade 18 Waddinxveen. Langs deze weg betuigen wij onze hartelijke dank voor hetgeen wij van U mochten ontvangen. Wat hadden we moeten doen om onze kinderen in deze winter geen kou te laten lijden? De vijf jaren oorlog hebben ons in zovele opzichten uitgeput. Nu de winter nadert, kunt U begrijpen hoe dankbaar we voor Uw hulp zijn en nu hopen dat de velen die nu nog niets hebben gehad, óók geholpen kunnen worden. Voor all«s echter is het Uw medeleven van verre, dat ons verkwikt en sterk maakt temidden van de vele nood die er nog heerst. Weest overtuigd van onze diepe erkentelijkheid. De ouders van Naam Adres Woonplaats Nieuws uit onze woonplaats Lezing door Dr P. H. Ritter Jr. Op uitnoodiging van het comité tot het houden van lezingen heeft de bekende letterkundige uit Utrecht, de heer Dr P. H. Ritter, Jr., op Woensdagavond ten xaadhuize een voordracht gehouden over „De kunst in ons leven. "Spr. behandelde aller eerst de vernielende uitwerking door de atoom-splitsing, waardoor het einde van de wereld nabij schijnt. Vervolgens behandelde hij de meest eenvoudige kunst in ons leven, te beginnen bij de maaltijden. Vervolgens passeerden de revue de woningbouw, Donderdag 15 November 1.1. wérd alhier opgericht een afdeeling van den Chr. Metaalbewerkersbond met 40 leden. Als bestuursleden werden gekozen de heeren J. Brand, G. Both en H. Kuiper. Donderdag 22 November hield de Chr. Besturenbond haar bevrijdings- propagandaavond. Zang, declamatie, muziek werden onderbroken door een pakkend woord van den heer Kunst, terwijl Ds W. J. Smidt een gevoel vol slotwoord sprak. Mogen vele buitenstaanders gehoor geven aan de oproep om zich Chr. te organiseren. Juist nu. Uitslagen van de Damclub „Ex celsior" luiden als volgt: A. v. Ringelenstein-A. Tol 1-1 C. Kramp-W. v. d. Heijden- 2-0 M. v. d. Flier-H. Troost 0-2 C. v. Dam-J. d. Beer afgebr J. C. Toor-C. M. Schouten 2-0 J. Terlouw-G. Heere 2-0 A. Blonk-T. Rietveld afgebr. C. Blonk-D. la Grand 2-0 De volledige stand na de 13e ronde is als volgt Achtereenvolgens gespeeld, gewonnen, gelijk, verloren en punten. A. Blonk 9 8 1 0 17 F. M. P. Jacobi 8 7 1 0 15 D. la Grarid 10 4 1 5 9 A. v. Ringelenstein 8 5 1 2 11 T. Rietveld 11 6 1 4 13 C. Kramp 13 4 4 5 12 A. Tol 10 4 2 4 10 W. v. d. Heijden 13 3 1 9 7 M. v. d. Flier 8 4 13 9 A. N. Littooy 7 5 0 3 8 H. Troost 11 7 2 2 16 G. Groen 7 0 16 1 C. v. Dam 10 3 1 6 7 C. Blonk 7 6 0 1 12 J. d. Beer 8 4 2 2 10 H. H. Schoemaker 10 6 1 3 13 L. d. Graaf 10 0 4 6 4 J. C. Toor 7 3 13 7 H. v. d. Bor 9 117 8 C. M. Schouten 10 2 2 6 6 J. Terlouw 8 4 0 4 8 G. Heere 3 0 0 3 0 Uitreiking bonkaarten K 601 Het hoofd van de distributie kring 299 brengt ter algemeene kennis, dat zal worden overge gaan tot uitreiking van bonkaar ten K 601Deze bonkaarten wor den uitgereikt tegen inname van bon 512 van het inlegvel en tegen overlegging van de tweede dis tributie-stamkaart. De uitreiking vindt plaats van 9—12 en van I.304 uur, op Maandag 3 Dec. 1945 van A t.m. I, "Dinsdag 4 Dec. van J t.m. R en Woensdag 5 Dec. van S t.m. Z, in Centrum. f1Cvuc uc womngoouw, D uec. van 5 t.m. Z, in Centrum,

Weekblad voor Waddinxveen | 1945 | | pagina 1