Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt eiken Vrijdag Open Brief No. 29 Vrijdag 7 December 1945 le Jaargang Adres Redactie en Administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Nederland helpt Indië. Hedenavond zal H.K.H. Prinses Ju liana zich door middel van de radio tot het Nederlandsche volk richten, teneinde de actie „NEDERLAND HELPT INDIË" in te luiden. Ook in Waddinxveen zal onder lei ding van de plaatselijke afdeeling van het Ned. Roode Kruis binnenkort een huis-aan-huis collecte wo'rden gehou den. De nood in Indië is zeer hoog ge stegen. Helpt allen mede, deze actie te doen slagen. Collectanten kunnen zfch nu reeds aanmelden bij den secretaris der af deeling, den heer H. Jenné. Aarzelt niet, meldt U aan als col lectant. Voor het Kind. Vijf jaar geleden, December '40, organiseerden wij de verkoop van zegels en kaarten „Voor het Kind" voor de laatstemaal met een zeer gunstig resultaatde verkoop bedroeg toen namelijk ruim f 485. Een jaar later, December '41, waren alle voorbereidingen getroffen, toen we plotseling de actie staakten. Van den heer Kinderrechter te Rotterdam was een clandestien bericht binnen gekomen, dat het gehele Hoofdbestuur aan de kant was gezet. De nieuwe meesters hadden het vervangen door trouwer volgelingen. In Waddinxveen was dus geen opbrengst. Toch zou die bij voortgang der acte stellig groter zijn geweest dan een jaar te voren, want er waren reeds een aantal bestellingen binnengekomen, waarvan de eerste drie in totaal boven f 100. gingen. Natuurlijk werd aan de kinder vrienden en - vriendinnen bericht, dat en waaróm hun orders niet wer den uitgevoerd. Maar nu mogen we weer kopen En we doèn het ook, want het is een bewijs, dat we weer vrij zijn. Een bedrag zal ik niet noemen. Bedelen doe ik evenmin. Maar wèl staat vast, dat de opbrengst in 1945 alle vroegere achter zich zal laten. Zulks tot heil van de ontelbare lichamelijke en gees telijke misdeelde stumpers in honder den gestichten. B. van Gent, Brugweg 135. Nederlands Volksherstel Woensdagavond 12 December des avonds voor Dorp en Kerkweg te 7 uur en voor overig deel van Wad dinxveen te half 9 draaien voor U de films De Noodklok klept en De Thuiskomst De scholieren van deklassen 5, 6, 7 en 8 zullen op die dag in school verband te half 5 gelegenheid hebben de films te zien. Waar? De directie der firma Dobbelmann stelde voor dit doel haar recreatiezaal ter beschikking. Fietsen- en autostalling onder goede bewaking op het terrein In de pauze een collecte ter dek king der kosten. Medeburgers van Waddinxveen, deze films zijn natuurgetrouw, ze draaien voor U, om U warm te maken voor het welslagen der glasinzame ling, ook uit dank voor 't geen ge reeds deedt. Tot heden gaven we in de collecte nu gaan we offeren want: Nederland zal herrijzen! Nieuws uit onze woonplaats Vervolg lezing Ds. Vroegindeweij Het is ontstellend wat in dat rapport over de gevaren van het huidige dan sen want de dames van nu zijn ze ker niet beter dan die van 15 jaar ge leden is bijeengebracht. De ouders verwaarloozen er hun gezin om. De jongeren leven boven hun stand. Het huidige dansen vindt z'n oorsprong in de zedenverwildering en bevordert de ze krachtig. De kinderrechter van Utrecht verklaarde het dansen uit een ontstellend gemis aan inzicht in het geen zedelijk wel er niet geoorloofd is bij kinderen (dat is het ergste) bij vele ouders. Men vraagt waarom mag schaatsenrijden wel en dansen niet. Spr. antw.bij schaatsenrijden kleedt men zich zoo goed mogelijk, bij dan sen zoo weinig mogelijk, waarbij de heele sfeer enz. komt. Natuurlijk be hoeft men niet te ontkennen dat over al gevaren dreigen waardoor de oer- macht, die God ten goede en tot wel zijn heeft gegeven, ten kwade ontke tend worden. Dansen heeft echter niets voor en alles tegen. Het is ver knoeien van z'n tijd, verknoeien van zijn ziel en verknoeien van z'n lichaam, voor ouders verknoeien van hun gezin, want 'dansen is een razernij. Theore tisch kan het zuiver beoefend worden, maar niet op deze aarde met gevallen menschen. Spr. illustreert dit met een verhaal van John Galswirthyen t en van Gottfried Keller. In het eerste danst een danseres, die als spionne ter dood veroordeeld is voor de zusters in een klooster. Zij danste zoo zuiver ais het op aarde maar kan. Den vol genden dag is ehcter de mooiste en jongste zuster heimelijk teruggekeerd in de wereld. Dat had het zuivere dan sen bij haar opgewekt. Het tweede verhaalt van Musa een vroom kind. Maar wanneer zij niet bidt, danst ze. In een geestvervoering biedt Koning David haar aan om de eeuwige zaligheid in eindeloos blijden dans door U brengen. Zij neemt dat met vreugde aan. Maar de voorwaar de is dat zij op aarde niet mag dan sen. Als zij de hemelsche muziek hoort aanvaardt zij de voorwaarde geheel. Zij leeft nog drie jaar op aarde in stille eenzaamheid, de fijne Voetjes met een lichten ketting aaneengesmeed. Dan sterft ze, en gaan de hemelen open. Inderdaad, zoo eindigde spr. wij hebben te kiezen tusschen den aard- schen of den hemelschen dans. We hebben St Nicolaas weer gezien Door een groote schare kinderen en ouderen verwelkomt, arriveerde j.l. Zaterdagmiddag St Nicolaas met zijn knecht per boot aan de steiger aan de Gouwe, ter eere van de Middenstandsweek. Voorafgegaan door het muziekcorps „Concordia" werd een rondrit gemaakt door ons dorp, waarbij Zwarte Piet zoo nu en dan de jeugd tracteerde op mopppen. Het werd een ware zegetocht, oud en jong verdrong zich om de kinder vriend te zien. De St Nicolaas-actie zelf kan uit stekend geslaagd heeten. Alhoewel niet veel te koop, was de kooplust boven verwachting. Men wist zich ook hierin te behelpen. De jeugd vetdrong zich voor de etalages, de neuzen plat tegen de ruiten, om de vlaggetjes te kunnen tellen en te probeeren een prijs te bemachtigen. Door de medewerking van het electrisch bedrijf kon ge durende deze dagen de etalagever lichting in _de winkels branden, wat voorzeker heeft meegewerkt tot het welslagen van de winkelweek. Vermeld dient te worden dat deze actie reeds-Vrijdagavond werd ge opend door een muzikale rondgang van „De Voorwaarts". Onze plaatsgenoot A. Koóyman slaagde -voor het Middenstands examen (Alg. Handelskennis). Als bijzonderheid kunnen we mede delen, dat thans 15 van de 16 leer lingen dér laatste cursus, gegeven door J. H. Visse alhier, dit diploma behaalden. Dus wel een groot succes. Voor de Waddinxveensche Bestuurdersbond zal Donderdag 13 Dec. in openbare Vergadering op treden de heer F. Ripper, hoofdbe stuurder van den Fabrieksarbeiders- bond. De collecte ten bate der „Werkverschaffing aan hulpbehoeven de blinden" heeft opgebracht de som van f 400.—. Een stap verder in het vervoers probleem. Maandag j.l. is een bus dienst Leiden-Gouda geopend door de N.V. „Citosa". Vooral nu de treinverbinding met Leiden op zich laat wachten is deze verbinding van beteekenis. Men kan nu via Boskoop rechtstreeks naar Leiden, maar ook van hier naar Gouda en terug per autobus. Ver schillende diensten zijn echter alleen bestemd voor werklieden en mogen alleen gebruikt worden als er plaats beschikbaar is. Van stopplaats Brug, alhier, ver trekken deze bussen kwartier over elk uur te beginnen 7 uur tot 's avonds 7 uur. Vertrek uit Leiden (Beesten markt) precies op heele uren te be ginnen 7 uur tot 's avonds 7 uur. Vertrek Brug naar Gouda 43 min. over het uur (met uitzondering van 12.43 13.41 die Zaterdags niet rijden en van 16.38 en 17.43 die alléén Zaterdags rijden. Vertrek van Gouda (Station) elk heel uur van vm. 7 tot nam. 7 uur. Uitslagen van de Schaakclub W.S.V. luiden als volgt G. M. v. d. Berg-B. Appel 0-1 A. v. Dijken-H. v. Vuuren 0-1 H. Struijk-J. v. d. Plaat 0-1 W. v. Vuuren-W. Verstoep 1-0 K. v. d. Gaarden-C. Tromp afgebr. F. Koster-M. Both 1-0 J. .Scheele-A. Donrnhein 0-1 J. Tol-B. Appel 1-0 C. Broer-P. Broer 0-1 Uitslagen der 14e ronde van de Damvereeniging „Excelsior" A. Blonk-W. v. d. Heijden 2-0 D. la Grand-J. d. Beer 0-2 A. v. Ringelenstein-J. Terlouw afg. C. Blonk-L. d. Graaf 0-2 C. Kramp-H. v. d. Bor 2-0 A. Tol-J. C. Toor 2-0 M. v. d. Flier-C. v. Dam 1-1 A. N. Littooy-H. H. Schoemaker afg. H. Troost-C. M. Schouten 2-0 G. Groen-T. Rietveld 0-2 F. M. P. Jacobi-G. Heere 2-0 A. Blonk-T. Rietveld 1-1 A. Tol-C. Dam 2-0 Zaterdag 1 December werd Groep I der Ned. Padv. Vereen, officieel opgericht. Deze plechtigheid werd geopend door het hijsen der Nederlandse driekleur, hetgeen ge bruikelijk is bij de padvinders. Hier bij wordt door de gehele groep ge salueerd en wordt door een van de leden de padvinderswet herhaald. Hierna werd het woord gegeven aan Distr. Comm. Bijlo, uit Gouda, welke de troep en Hopman J. van Dijken toesprak waarna Ass. Distr. Comm. A. J. Bos een kort woord tot de pas opgerichte Groep richtte. Tot slot nam Hopman van Dijken het woord, waarbij hij de genodigden dankte voor hun spontane opkomst. In het bijzonder Burgem. Albarda en Weth. Schouten, de heeren Bijlo en J. Verheul. Ook hij sprak enige woorden tot de nieuwe groep, waar na door de padvinders het „Hoort zegt het voort" werd gezongen. De genodigden bleven nog eenige tijd bijeen en werd van deze gelegenheid gebruik gemaakt om hen in te lichten over het doel en het streven der Nederlandsche Padvindersbewëging, terwijl tevens werd getracht een aan den EdAchtb. Heer Burgemeester De Chr. Besturenbond, in vergade ring bijeen op 4 Dec. 1945kennis genomen hebbende van Uw rede, ter gelegenheid van de installatie nood- gemeenteraad, gepubiceerd in het „Weekblad voor Waddinxveen" en de „Orar.jegids"is met U Ed.Achtb. van oordeel, dat het college van B. en W. een mooie taak heeft ten opzichte van de voorziening van kleeding en schoei sel, met name voor de landarbeiders en daarmee gelijkgestelden. Wij zijn echter tevens erg benieuwd naar de taak, welke naar het oordeel van den Heer Burgemeester „de werk nemersorganisaties hier ter plaatse" in dit opzicht hebben. De Raad van Vakceritralen toch en de Vakcentralen afzonderlijk hebben zoowel mondeling als schriftelijk keer op keer bij den Minister van Sociale Zaken aangedrongen op bespoediging van de beschikbaarstelling van klee ding en schoeisel. Daarbij is regelma tig verzekerd, dat deze zaak de aan dacht van den minister heeft en even ■regelmatig is de verzekering gegeven dat zooveel mogelijk spoed zal wor den betracht, maar niettemin is nog niet verkregen, wat toch zoo dringend noodig is. Dit alles wetend, is het wel interes sant te hooren, dat onze Burgemeester het betreurt, „dat men ter plaatse zoo weinig bemerkt van werknemersorga nisaties t. a. v. de verstrekking van kleeding en schoeisel. Uw Ed.Acht^, schijnt dus van oor deel te zijn, dit de afdeelingen en de besturenbonden wei iets zouden )kun- nen bereiken. Het zou ons inderdaad aangenaam zijn als Uw opvattting juist bleek. Maar dan mag ook ver wacht worden, dat U ons zegt welke weg wij daartoe moeten bewandelen. De desbetreffende clausule in Uw openingswoord wekt den indruk op, alsof de besturen in gebreke zijn ge bleven en de publicatie hiervan werkt o. i. belemmerend .voor onze propa ganda. Onze ervaring, ook als leden van fabriekscomité's, is moedbenemend. Reden, waarom wij ons, in open brief tot U wenden, zulks in het be lang van alle Waddinxveensche ar beiders. Namens het bestuur van den Chr. Besturenbond, Adr. van der Ben, voorz. H. Kuiper, secretaris. IJlaatselijke Commissie voor de nieuwe afdeeling te vormen. De heeren Dr. P. v. d. Linde, C. Hoogendoorn Jr. A. v. d. Vusse en J. Verheul werden bereid gevonden deze Com missie te vormen. Medegedeeld werd dat er thans gelegenheid bestaat tot inschrijving van ,;Welpen", dit zijn jongens van 7 tot 12 jaar, bij den Groepsleider, den heer J. A. van Dijken, Brugweg 91 De vorige week belegde de vereenigirig „Ziekenzorg haar alge- meene vergadering, de eerste najaars vergadering sinds 1943. De belangstel ling voor de vereeniging en haar werkzaamheden waren van de zijde der leden op deze avond zeer gering. Veel grooter bleek de belangstelling echter gedurende de oorlogsjaren te zijn geweest voor de materialen, die aan de leden in bruikleen gegeven konden worden. „Ziekenzorg" is'een krachtige vereeniging, die thans bijna 1300 leden telt. Door de actie, in 1944 door het bestuur ingesteld, is ook de financieele positie aanmerkelijk ver stevigd. Maar spoedig zal blijken, dat dit terdege noodzakelijk is, daar de gebruiksmaterialen gedurende de oor logsjaren niet aangevuld en vernieuwd konden worden, hetgeen toch noodig is om aan de bruikleenaanvragen te kunnen voldoen. Het is te betreuren, dat meerdere leden na gebruik van het materiaal dit niet direct aan het magazijn terugbezorgen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1945 | | pagina 1