Weekblad voor Waddinxv II Verschijnt eiken Vrijdag No. 30 Vrijdag 14 December 1945 le Jaargang Adres Redactie en Administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.75 bij- vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Officieële Mededeelingen, Zandstrooien bij gladheid De bevolking wordt herinnerd aan de bepalingen van de Algemeene politieverordening, waarbij o.m. is voorgeschreven, dat de stoepen en straten van de huizen van sneeuw moeten worden ontdaan en dat voorts bij gladheid voor het strooien van zand e.d. moet worden zorggedragen. Niet-nakoming van dit voorschrift is strafbaar. Gemeenteraadsvergadering De tijdelijke raad dezer gemeente is bijeengeroepen voor een openbare* vergadering op Donderdag 20 Dec. a.s. te 20,— uur. Sluiting Gemeentebureaux De gemeentesecretarie en het kan toor der gemeentebedrijven zullen op 24 en 31 December a.s. voor het publiek gesloten zijn. Het bureau van den burgerlijken stand is evenwel die dagen geopend van 9.3010.30 uur, uitsluitend voor het doen van geboorte- en overlijdens- aangiften, Waddinxveen, 13 December 1945. De burgemeester ALBARDA, fung. burgem. Bah ik schaam me! Bah ik schaam rfle !'k zat te mopp'ren Is me dat een maatschappij 1 'k Heb nog slechts 2 mudjes kolen, En toch reeds 'n half jaar vrij. Maar mijn kachel brandt toch, En in Arnhem Bij dit weer 1 Zonder ruiten zonder dekens. Bah ik schaam me. 'k Offer meer. Bah ik schaam me 1 'k Zat te kniezen Dit 's niet goed en dat deugt niet. Maar ik heb een huis met ramen En m'n dak lekt niet, als 't giet. 'k Slaap niet op de kale planken, 'k Heb voldoende beddegoed. 'k Heb veel reden om te danken, 'k Offer voortaan méér, want 't m o e t. Bah ik schaanrme! 'kZat te schelden Op den boer en zwarten piet. Maar zijn wij nu zulke braven Nou, zeg op, of durf je niet? Hielp ik wel die arme stakkerds Uit dat uitgebrande land? Gaf ik niet wat oude rommel? Deed ik dat maar van de hand Bah ik schaam meOntevreden Was ik op die lui met geld. Maar ik ben zo gauw vergeten Dat 'k niet leed van 't krijgsgeweld, 'k Heb nog kasten, potten, pannen, 'k Heb nog deuren in mijn huis. En daarginds in kippenhokken Vinden stumperds hun tehuis. Bah ik'schaam me Was dét geven Op de roep van Volksherstel Is een offer een follecte? Neen, o neen, nu voel ik 't wel. Negen honderd duizend mensen Hebben het onmens'lijk slecht. Heb ik dan nog zoveel wensen, Waar ik elke dag voor vecht Bah ik schaam me! 't Glas moet komen Actie Hark komt langs de deur* Glas van schilderijen, etsen, 'k Stel ze vast nu niet teleur. Ieder huisgezin tien ruitjes Dat is Saflm een heele ruit. En al brengen scherven geluk aan, Dit is 'n grote en betere buit. Bah - ik schaam mei 'k Moet meer geven. Als 'k niets mis dan offer 'k niet. God heeft ons zoveel gelaten. En daarginds zoveel verdriet. 'k Geef nu meer dan ik kan missen, Volksherstel zendt 't spoedig door. En ik kan dan rustig wezen 'k Schaam me er dan niet meer voor. Nieuws uit onze woonplaats Uitgaande van het verbond van Ned. Herv. Jeugdvereenigingen zal Donderdagavond 20 Dec. a.s. een Kerstsamenkomst worden geor ganiseerd, waaraan alle Herv. Jeugd vereenigingen zullen meewerken. De heer E. van Putten, onder wijzer aan de Herv. Chr. School, is in gelijke betrekking benoemd te Voorthuizen. Uitslagen der 14e ronde van de Damvereeniging „Excelsior" A. Tol-G. Heeren 0-2 D. la Grand-T. Rietveld 0-2 C. Kramp J. C. Toor 2-0 C. Blonk-H. Troost 1-1 J. Terlouw-C. M. Schouten afg. J. de Beer-C. v. Dam 1-1 Zaterdag 1 December had op de Markt bij Duinstee te Gouda de heroprichting plaats van het rayon Gouda aangeloten bij de N. D. B. Op deze heroprichtingsvergadering is een nieuw bestuur. Dat als volgt is samengesteld Voorzitter: C. Molenaar B 203 Gouderak, 2e voorzitter J. v. Wens- veen H 185Reeuwijk, Penningmeester T. v. Dam Emmakade 37 Bodegra ven, Secretaris W. v. d. Heijden Kromme Esse 7 Waddinxveen, Lid E. v. d. Bas Van Tolstraat 8 Bode graven. De heeren A. A. Jong te Gouda en F. M. P. Jacobi te Waddinxveen keeren in dit bestuur dus niet terug. Woensdag 19 December hoopt Ds. Snijders van Boskoop in de Rem. Kerk een lezing te houden voor de Jong Hervormden over „Duitsch- land en wij." Wij wekken zoowel jongeren als ouderen op deze lezing bij te wonen. Het is niet bedoeld voor de jongeren van bepaalde kerkgroep, maar voor iedereen, die belang stelt, zoowel kerkelijk als buiten-kerkelijk. Uitslagen van de Schaakclub W.S.V. luiden als volgt W. Verstoep-P. Broer 0-1 H. v. Vuuren-C. Tromp 1-0 H. Struijk-A. v. Dijken V2-V2 JM. Both-J. Tol 0-1 S. Versloot-F. Koster 0-1 H. Kinngin-K. v. d. Gaarden 0-1 J. v. d. Plaat-J. Scheele 1-0 A. Doornhein-W. v. Vuuren 0-1 De Heer L. A. van Manen, onderwijzer aan de Openbare Lagere School B, gaat op 1 Januari a.s. onze gemeente verlaten. 14 jaren is hij aan deze school verboden geweest en zich een zeer goede kracht betoond voor het open baar onderwijs. Oudercommissie en personeel or- ganiseeren op 19 Dec. een ouderavond waar dan tevens afscheid van den heer Van Manen wordt genomen. Bij beschikking van den heer Minister van Binnenlandsche Zaken d.d. 4 December 1945 is aan den heer Chr. J. W. H. Stakenborg ont slag verleend als Burgemeester dezer gemeente met ingang van 9 Mei 1945. Burgemeester en Wethouders hebben met ingang van 1 Januari be noemd tot jongste bediende ten kan tore van den gemeentearchitect C. Rademaker, alhier. Burgemeester en Wethouders hebben met ingang van 1 Januari 1946 ten Kantore van de gemeente bedrijven bevorderd tot commies den heer G. v. d. Krans en tot adjunct commies den heer N. Krabbendam. Correspondentschap Goudsche leeszaal Met ingang van Januari 1946 wordt in onze gemeente een correspondent schap van de Openbare Leeszaal te Gouda gevestigd. Voor velen zal dit een groote verbetering zijn. Want de hier wonende leden, ruim 80, moeten altijd naar Gouda gaan om hun boek te ruilen of moeten het meegeven met de bode. Beide manieren hebben hun bezwaren. Het is daarom een geluk kige oplossing dat de Prov. Bond van Leeszalen in Zuid-Holland het voor de Openbare Leeszaal te Gouda heeft mogelijk gemaakt hier ter plaatse een correspondentschap te vestigen. Waar het gevestigd wordt en wanneer het geopend zal zijn wordt nog nader bekend gemaakt. Tentoonstelling Om eenig inzicht te geven in de verscheidenheid van boeken die in de bibliotheek van iedere richting aanwezig zijn op het gebied van ont spanning, .studie, vak of liefhebberij, wordt een kleine keuzetentoonstelling gehouden. Deze boektentoonstelling wordt gehouden in de Toonkamer van de Fa Verbakei, Zuidkade 8 op Woendag 19 December en is geopend van 3-5 en 7-9 uur. We hopen dat ieder tijd vindt om daar eens even een kijkje te gaan nemen. Men weet dikwijls nog niet welk nut en gemak men van boeken kan hebben, niet alleen bij studie, maar bij de vragen en moeilijkheden die in het dagelijksch leven rijzen, bij het werk in kantoor, fabriek, op het land, of in huis of op school. Werkvergunningen voor vreemdelingen Zooals bekend mag worden ver ondersteld, mogen vreemdelingen geen arbeid in loondienst verrichten ten zij hun werkgever in het bezit is van een daartoe strekkende vergunning, afgegeven door den Minister van So ciale Zaken. Tot dusverre moesten _aanvragen voor het verkrijgen van een vergunning rechtstreeks bij het Departement van Sociale Zaken wor den ingediend. Ter bespoediging van de behande ling dergelijke aanvragan, is thans bepaald, dat de daarvoor bestemde formulieren kunnen worden ingediend bij de arbeidsbureau* in het gebied waarin de onderneming is gelegen. De werkgevers moeten zich dus wenden tot het Arbeidsbureau Gouda, Turfmarkt 144, op dit bureau zijn tevens voorgeschreven formulieren te verkrijgen. De dienstgeleider der belastingen alhier maakt bekend dat de aanvragen voor een loonbelastingboekje voor het jaar 1946 ten behoeve van hen die lossen arbeid verrichten kan geschie den ten zijnen huize Brugweg 79 tel kens des avonds van 7.30-9 uur op de navolgende dagen: Dinsdag 18 Dec. en Donderdagen 20 en 27 December 1945 en 3 'Januari 1946. Trouwboekje en loonbelastingboekje afgegeyen voor 1945 dienen bij de aanvrage te worden overgelegd. Zonder overlegging dezer bescheiden worden geen aanvragen in behandeling geno men. Onze Veestapel Het zal iedereen bekend zijn, dat ook onze veestapel in de oorlogsjaren een belangrijke achteruitgang geboekt heeft Tot voor kort kon men de schade, die dit belangrijke onderdeel van onze voedsel voorziening geleden had, slechts schatten, maar thans zijn de resultaten van de in ventarisatie, die men enige maanden ge leden opgemaakt heeft, bekend. Er is komen vast te staan dat de Duitsers 220000 koeien hebben weggevoerd, waardoor ,de melkproductie met niet min der dan 3300 ton is afgenomen. Verder werden 30 complete zuivel-industrieën in beslag genomen. Onze rundveestapel vertoont op het ogenblik een achteruitgang van 18 Men dient er natuurlijk rekening mee te houden dat de toestand in de zwaar ge teisterde gebieden, zoals Zeeland en Lim burg, vesel ongunstiger is. De fokgebieden, die niet geleden hadden door het oorlogs geweld, verleenden hier al op rüime schaal hulp. Er wordt nog steeds op aangedrongen met deze hulp voort te gaan. De achteruitgang van de rundveestapel is nog betrekkelijk gering, Ir. H. G. A. Leignes Bakhoven, wnd. directeur-gene raal van de Landbouw, zei enige tijd ge leden in een radio-causerie, dat men met een eventuele uitbreiding de nodige voor zichtigheid in acht moest nemen, aangezien in 1946 een deel van onze cultuurgrond nog niet geheel productief kan zijn, ter wijl de kunstmest-en veevoedervoorziening volgend jaar evenmin op een vooroorlogs peil gebracht zal kunnen worden. Beter dan een sterke uitbreiding zal dan ook de toepassing van een scherpe selectie zijn, waarmee trouwens in de oorlogsjaren al door inkrimping van de veestapel be gonnen is. De deskundigen zijn het er over eens dat de kwaliteit van de tegen woordige veestapel beter is dan die van de vooroorlogse. De daling van de melkproductie werd veroorzaakt door twee factoren, de ver mindering van het aantal melkkoeien en de achteruitgang van de melkopbrengst per koe. Van al ons vee hebben de paarden zich het beste gehandhaafd. Op het ogenblik doet zich in onze paardenstapel het vreemde verschijnsel voor van een groot aantal dieren, dat als werkkracht nog niet vol waardig is en een aanzienlijke hoeveelheid in cje oudere leeftijdsklassen, die in een normale tijd niet meer als werkkracht ge bruikt zou worden, Het eigenaardige geval doet zich dus voor, dat we bij een gebrek aan paarden toch binnenkort een overschot kunnen verwachten. Ook lper is de kwaliteit van het fokmateriaal in de oorlogsjaren op gevoerd. De resultaten, die de inventarisatie van onze varkensstapel opgeleverd heeft, zijn veel ongunstiger dan die van de rund vee- en de paardenstapel. Uitbreiding is van het grootste belang voor onze vlees voorziening. Slechts als de voederimport het toelaat, kan men hiermee in 1946 beginnen. Er wordt reeds een onderzoek ingesteld naar de prijzen die de boer in de toekomst van zijn varkens zal kunnen maken. Deze 'prijzen oefenen grote invloed uit op de vleesvoorziening. Ten$jotte is er nog de pluimveestapel, die buitensporig hoge verliezen geleden heeft. De juiste cijfers zijn nog niet bekend, maar naar schatting zal ongeveer s/6 van de vooroorlogse omvang verloren zijn ge gaan. Voorlopig zal men er waarschijnlijk niet in slagen het oude peil weer te be reiken. De geringe hoeveelheid voeder, die nog aanwezig was, is beschikbaar gesteld voor fok- en vermeerdermgsbedrijven, zodat een goede hen kan worden behouden. Ook ten aanzien van onze veestapel ontvangen we echter de nodige hulp uit het buitenland. De Ierse regering heeft Nederland 4000 koeien ten geschenke aangeboden in het kader van de relief-actie, opgezet voor het Europese continent. Het betreft hier slachtvee, dat namens de Ierse regering wordt gekocht door veehandelaren, die voor dit doel zijn aangewezen door het Ierse Ministerie van Landbouw. Onder toezicht van een ambtenaar van dit mi nisterie geeft een- Nederlandse deskundige aanwijzingen. Verder heeft de Ierse regering een ge schenk gegeven, bestaande uit 300 werk paarden, terwijl zij tevens gelegenheid geboden heeft tot het aankopen van slacht vee en paarden. 6000 koeien en 700 werkpaarden zijn gekocht, zodat we in totaal de beschikking krijgen over 10.000 slachtvee en 1000 paarden. Men bedenke bij het lezen van deze grote getaller, wel, dat voor een bevre digende vleesdistributie een wekelijkse aanvoer van 1000 koeien noodzakelijk is. Behalve in Ierland heeft onze regering paarden gekocht in Amerika. Een zending van 667 stuks werd afgezonden. Tijdens de overtocht, die drie weken duurde, zijn er negen bezweken. Bij de inventarisatie van onze veestapel is komen vast te staan, dat herstel mo gelijk is maar dat men er op moet reke nen, dat dit enige tijd in beslag neemt. De kernen van de verschillende vee stapels zijn echter behouden, hetgeen aan leiding geeft tot gematigd optimisme.

Weekblad voor Waddinxveen | 1945 | | pagina 1