Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt eiken Vrijdag Nieuwjaarsgroeten No. 31 Vrijdag 21 December 1945 le Jaargang Adres Redactie en Administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter I Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. In het volgend nummer bestaat gelegenheid tot plaatsing van een Nieuwjaarsgroet. Opgave hiervan moet plaats heb- uiterlijk Donderdagmorgen. De prijs bedraagt 90 cents bij ge wone plaating. Grootere worden naar verhouding berekend. Nederlands Volksherstel Mededeling: Vanaf heden wor den door het N;V.H. voorlopig geen textielpunten meer verstrekt. Het vra gen om een vergunning of om textiel aan Zuidkade 18 heeft dan ook geen zin meer. Men wende zich tot het distributiekantoor voor textielaanvra- gen. Zij, die een aanvrage bij N.V.H. indienden en in de loop der volgende week nog geen bericht hierover hebben ontvangen, kunnen helaas niet ge holpen worden. De stroom aanvragen is overstelpend groot en er is geholpen voor zover er goederen en punten waren. Ook de H.A.R.K. laat mededelen dat de voorraad goederen is uitgeput. Mocht er een nieuwe zending aan komen dan moeten eerst de reeds gedane aanvragen worden afgewerkt, waarom de H.A.R.K. verzoekt geen aanvragen te doen voor opnieuw gepubliceerd wordt, dat zulks mo gelijk is. In .totaal werden vergunningen ver strekt voor plm. 63000 punten, en ettelijke H.A.R.K.-goederen gratis uitgereikt aan kinderen, zieken, ouden van dagen, enz. Gelukkig schijnt de textielvoorziening steeds ruimer te worden. Wanneer de huisbrandstof kan worden gemist (April-Mei) en aan de fabrieken ten goede kan komen zal dat een zeer gunstige invloed uitoefenen, ook op de aflevering van textiel. HetbestuurvanN.V.H.enH.A.R.K heeft echter de indruk dat door haar bemoeiingen (die lang niet altijd ge makkelijk of prettig waren) in de allerergste nood is voorzien. De ervaringen waren zeer leerzaam en interessant. Prettige ervaringen van gemeenschapszin en naastenliefde naast grove pogingen om maar te halen wat te halen viel. Het bestuur van N.V.H. en H.A.R.K. hebben tussen deze uitersten door moeten laveren. Zij meent, enkele uitzonde ringen daargelaten, daarin te zijn ge slaagd. Zij besluiten dit werk met de voldoening te mogen helpen in de ergste noden te voorzien en de aanwezige middelen zo billijk moge lijk te hebben verspreid over zoveel mogelijk gezinnen. Dat was het doel. Deze taak had niet door 't N.V.H. behoeven te geschieden. Toen het aanvaard werd, wist 't N.V.H., dat ze door dit distributiewerk veel critiek en geharrewar zich op de hals haalde. Maar 't doel was alle onaangenaam heden ten volle waard. Het zou het Bestuur van't N.V.H. echter leed doen, te moeten consta teren dat dit textielbedrijf al de andere arbeid, verricht door het N.V.H., zou overschaduwen. Daarom wil 't Volksherstel, nu zij tijd en gelegen heid vrij krijgt, zich tenvolle gaan wijden aan de culturele, geestelijke en zedelijke taak, welke haar is op gedragen, tot vernieuwing en herstel van ons geliefde Vaderland. Nederland zal herrijzen Nieuws uit onze woonplaats Aan de ondersteunden van 't Burgerlijk armbestuur zal een Kerst- gave worden verstrekt van 25 pCt van het ondersteuningsbedrag. Voor het Kind Sinds enige dagen is de verkoop van zegels en kaarten „Voor het Kind" in volle gang. De postbestellers en een aantal jonge dames doen hun uiterste best en stoten nergens het hoofd. Er wordt gekocht en veel ook Het totale bedrag maak ik over drie weken wel bekend. Ik wil ook nog de aandacht ves tigen op de schitterende kaarten, die het dubbeltje, dat men er voor vraagt, meer dan waard zijn. Vele kleintjes maken één grote B. van Gent Uitslagen van de Schaakclub W.S.V. luiden als volgt J. Tol-S. Versloot 1-0 P. Broer-A. Doornhein 1-0 J. Scheele- B. Appel 1-0 F. Koster-W. Verstoep 1-0 K. v. d. Gaarden-M. Both 0-1 W. v. Vuuren- J. v. d. Plaat 1-0 A. Doornhein-C. Broer 1-0 A, v Dijken-C. Tromp V2-V2 Uitslagen der 16e ronde van de Damvereeniging „Excelsior" A. Blonk-A. v. Ringelenstein 2-0 F. M. P. Jacobi-D. la Grand 2-0 C. Kramp-H. Troost 1-1 A. Tol-G.Groen 2-0 W. v. d. Heijden-M. v. d. Flier 1-1 C. v. Dam-H. H. Schoemaker 0-2 J. d. Beer-L. d. Graaf 2-0 C. M. Schouten-G. Heeren afg. C. Blonk- H. v. d. Bor 2-0 A. N. Littooij-H. H. Schoemaker 2-0 Op de algemeene vergadering van van G. D. B. is als hoofdbestuurslid gekozen de heer W. v. d. Heijden, Kromme Esse 7 te Waddinxveen en als plaatsvervanger de heer C. Mo lenaar B 203 te Gouderak. Bij inschrijving is aan de Fa L. C. Verzijden, alhier, gegund het bouwen van 14 nood winkels met bergruimte- te Oosterbeek voor de som van f 47430.—. Op verzoek van de vereeniging van Jong Hervormden sprak Ds. Snij ders uit Boskoop Woensdagavond in het gebouw van de Rem. Kerk over het onderwerp „Duitschland en wij". Nu Duitschland. aldus spreker, toch zeker nog steeds onze belangstelling gaande houdt, mogen wij er ons niet aan onttrekken om onze gedachten eens critisch onder de loupe te nemen. De meeningen over dit land loopen nogal uiteen, doch gevoelens van haat treft men bijna bij een ieder aan. Dit is, menschelijkerwijs gesproken wel te begrijpen; persoonlijk ondervonden leed laat zich nu eenmaal niet gemak kelijk uitwisschen. Het is daarom goed dat wij eerst even stilstaan bij Joh. 4, vers 4, waar wij lezen„En Hij moest door Samaria gaan". Door deze ge schiedenis leert Jezus Christus ons hoe wij thans hebben te handelen met Duitschlandook wij mogen geen om wegen maken. Waar thans de Christelijke Kerk van Duitschland openlijk schuld be lijdt, moeten wij, als Christenen, ook tot vergeving bereid zijn. De Christe lijke Kerkheefttenopzichte van Duitsch land een taak te vervullen. Zij moet getuigen, dat God regeert en niet het lot. De Kerk heeft ook te brengen de boodschap van de vergeving der zon den. Voorwaar een moeilijke en zware taak. Het recht moet zegevieren, doch de Kerk houde zich verre van de straf uit wraak. Duischland is het land van tirannie en de matelooze hoogmoed, doch wij denken ook aan de confe rentie der Christelijke Kerk te Stuttgart. Moge de Christelijke-Liefde tot uiting komen. Spreker besloot met de woorden van Hem, die zondaren aanneemt: „Wie achter mij wil komen, die verloochene zichzelf en neme zijn kruis op en volg mij". De avond werd met dankgebed en het zingen van het welbekende gezang 1681, gesloten. De A.R. Kiesvereen. „Neder land en Oranje" alhier, hield Don derdag 13 dezer, als opening van de wintercampagne, haar eerste leden vergadering. De heer A. War naar, burgemeester te Hazerswoude, hield een belangrijke rede over de huidige politieke toestand, waarbij hij voor al de binnenlandsche politiek besprak en duidelijk de waarde van de A.R. beginselen in deze tijd van verwar ring aantoonde. Na de rede, die met groote belangstelling werd gevolgd, werden nog een twaalftal vragers uitvoerig beantwoord. Tot slot wek te de voorzitter, de heer A. Jonkheid, de talrijke aanwezigen op om actief deel te nemen aan de a.s. verkiezings strijd. Zondag 23 December a.s. des avonds 7.30 uur zal de Vereen. „Wet en Evangelie" in het gebouw van de Rem. Kerk aan de Zuidkade, een Zangwijdingsdienst houden. In deze dienst zal Ds. D. ter Steege van Zevenhuizen spreken over ^.Chris tus en de Volkeren". Het kerkkoor en een dameskoortje zullen verschil lende liederen zingen, onder leiding van den heer B. Mastenbroek, dir. v. d. Chr. Kweekschool te Rotterdam. De toegang en de plaatsen zijn vrij. De kerk is heerlijk verwarmd. Iedere belangstellende wordt daar toe uitgenoodigd. Wij raden U echter aankomt tijdig want het loopt vol. Tweede Kerstdag zal in de Geref. Kerk een Kerstwijding wor den gehouden, uitgaande van de Geref. Jeugdorganisaties. Zaterdagmorgen 10 uur zal de officieële heropening van het geres taureerde station Gouda plaatsvinden. Voortaan zal men weer via de tunnel het perron kunnen bereiken en zal ook de kaartjesverkoop in de stationshal zijn. De Vakteekenschool van de Paroch. Patr. Comm. zal per 1 Jan. overgaan aan de Vereen, voor Chr. Nat. Schoolonderwijs. Men zie de betreffende advertentie. Hedenavond 8 uur zal H.M. de Koningin over de radiozenders van Hilversum een Kerstboodschap tot het Nederlandsche volk richten. Woensdagavond nam de heer van Manen op een buitengewone Ouderavond afscheid van Openbare School B, waaraan hij 14 jaren als onderwijzer verbonden is geweest. Vele toespraken en fraaie cadeaux vertolkten de dankbaarheid van ouders leerlingen en oud-leerlingen voor de prachtige arbeid, die hij in en voor de school verrichtte. De leerlingen voerden een spreek koor op, waarbij zij aan 't eind hun geschenk overhandigden. Zeer ontroerd dankte de heer van Manen aan het slot voor alle harte lijke woorden en fraaie geschenken. Bon 03 Leder is aangewezen voor het repareeren van schoenen (25 gram.) Sluiting Distributiebureaux De waarnemend leider van de dis tributiekring 299, maakt bekend dat het Kringkantoor en het agentschap te Waddinxveen op 24, 25, 26 en 31 Dec. 1945, alsmede op 1 Jan. 1946 voor het pubhek gesloten zijn. De afd. Handel zal op 24 en 31 Dec. geopend zijn van 8 tot 11 uur v.m., voor het in ontvangst nemen van consumptiebonnen en het verstrekken van toewijzingen aan aardappel- en melkhandelaren en slagers. De waarnemend leider, H. J. TROMER. VERSLAG van de gehouden Raadsvergadering. De gemeenteraad kwam Donderdag avond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Albarda. Afwezig met kennisgeving de heer Wormmeester. De Voorzitter opent de vergadering met het ambtsgebed en stelt aan de orde het verslag van de vergadering van 22 November j.l. dat onveranderd wordt vastgesteld. Mededeelingen o.m. dat B. en W. in een volgende vergadering met een voor stel hopen te komen, waarbij een crediet gevraagd zal worden van f 150.000. voor het bouwrijp maken van grond voor den bouw van 68 woon- en winkelhuizen van verschillend type. Voorts deelt de voorzitter mede, dat de gemeente als eerste in de provincie Zuid-Holland de gemeen- tebegrooting voor 1946 bij Ged. Staten heeft ingediend. Tot onderwijzer aan de openbare la gere school B wordt benoemd de heer J. Jager te Gouda. In de commissie tot wering van school verzuim worden herbenoemd resp. tot leden de heeren A. van de Vusse, J. C. P. Janmaat en P. van Zonneveld. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming worden achtervolgens vastgesteld de voorstellen tot voorloopige vaststelling van de gemeenterekening 1944, tot wij ziging van de begrootingen voor 1944 en 1946, tot goedkeuring van de rekening 1944 en de begrooting 1946 van het Burgerlijk Armbestuur. Bij dit laatste punt verzoekt de heer Pille wel in overweging te nemen de on- dersteuningsnormen voor het Burgerlijk Armbestuur te verhoogen. De Voorztiter zegt namens B. en W. zijn medewerking toe. Eveneens worden zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen de voor stellen tot verhooging van de gasprijs met 1 cent per kub. meter, tot verhoo ging van de jaarwedden van secretaris, ontvanger, wethouders en ambtenaren van den burgerlijken stand, alsmede ver- verzoeken om ontheffing van hondenbe lasting. Op het verzoek van de Bedrijfshoreca tot verhooging van het aantal vergun ningen ingevolge de Drankwet tot 12 wordt afwijzend beschikt. De Voorzitter deelt mede, dat een verzoek om het maxi mum op 11 te stellen bij de desbetreffen de instanties in behandeling is. De raad nam daarna een zeer belang rijk besluit nl. tot vaststelling van een verordening op de distributie van woon ruimte. Ingevolge deze verordening zul len niet alleen zij verplicht zijn aangifte te doen van het gebruiken of vrijkomen van woonruimte, die verhuizen of zich willen vestigen, doch iedere bewoner van een huis, die de beschikking heeft over 2 woon- en/of slaapvertrekken meer, dan het aantal inwonende leden van het ge zin bedraagt, moet van deze omstandig heid mededeeling doen ter secretarie. De voorzitter heeft bij dit voorstel een zeer uitvoerige uiteenzetting gegeven, op dat een billijke verdeeling van de woon ruimte tot stand kan komen. (Zoodra deze verordening is goedgekeurd zijn wij voor nemens deze in ons blad af te drukken. Red.) Na de rondvraag wordt de vergade ring gesloten. Voor het Kind Op één dag werd in het postkantoor te Den Helder voor bijna duizend gulden aan kinderpostzegels verkocht, in 1939 waren daarvoor tien dagen nodig. Helderse Courant Den Helder is ons voorgegaan Den Helder heeft z n best gedaan Duizend gulden op één dag Ik zeg, dat het er wezen mag Een record, tienmaal geslagen Alles voor het misdeelde kind Nu, u hoeft mij niet te vragen Of ik dat reusachtig vind Ja, nü kunnen wij weer geven Want we hebben 't opgespaard De collectes in de oorlog Waren ons geen stuiver waard Nu zijn we ook in 't geven, vrij Voor Kinderhulp zij wij er bij „Winterhulp" heeft afgedaan 't Misdeelde kind staat nu vooraan

Weekblad voor Waddinxveen | 1945 | | pagina 1