Weekblad voor Waddinxveen Bij Brand B 367 Verschijnt eiken Vrijdag Nieuwjaar. No. 32 Zaterdag 29 December 1945 le Jaargang t Adres Redactie en Administratie:] Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Wederom ging een jaar voor bij en onwillekeurig gaan onze gedachten terug naar de jaar wisseling 1944/1945, de somberste, die wij ooit hebben medegemaakt. Pas enkele dagen geleden zagen wij de vriendelijke lichtjes van de Kerstboomen branden, door de niet verduisterde ramen. Hadden wij verleden jaar een Kerstboom? Misschien wel op heel bescheiden wijze- om toch aan de kinderen iets te laten blijken van de vreugde, die wij, ondanks alles, toch steeds weer beleven in de geboorte van Jezüs. Daarnaast hing toen de sombere dreiging van den algemeenen arbeidsinzet. Er was geen gezin, of er was wel iemand, die zich moed moest in spreken, dat het wel zou mee vallen- En hoe was het met de voedselpositie, de brandstoffen, de verlichting Genoeg van dit alles Weer hebben wij het Kerstfeest gevierd en weer staan wij aan het einde van een jaar, het jaar, dat ons de Vrede bracht. God zij dank Alom zien wij blijdschap, een ieder gevoelt, dat het beter gaat worden. Steeds weer bemerken wij dat, hoe langzaam dan ook, bet herstel zich voltrekt. Is er dan niets meer te wenschen? Zeer zeker. Verschillende zaken vragen de aandacht en houden de publieke opinie bezig, omdat er in verschillende gevallen, naar de gevoelens van velen, niet be vredigend wordt gewerkt. Wij willen enkele voorbeelden noemen nl. het schoeisel- en kleedingvraagstuk, de berechting van N.S.B.-ers, de zuivering enz. Laat ons hierover, aan het einde van het Vredesjaar, niet klagen. Slechts dankbaar zijn wij voor hetgeen wij nu al weer hebben, in de eerste plaats onze Vrijheid. Moge God ons land en onze gemeente, onder de bezielende leiding van onze geëerbiedigde Koningin, verder voorwaarts stu wen op den weg van herstel on zer stoffelijke en materiëele be hoeften. En met deze bede voor oogen. klinke onze oprechte wensch: Gelukkig Nieuwjaar. Officieële Meded.eelin.gen. De gemeentesecretarie en het kan toor van de gemeentebedrijven zullen op 31 December a.s. voor het publiek gesloten zijn. Bakkers-nachtarbeid Het komt den laatsten tijd veel vuldig voor, dat de betrekkelijke voorschriften niet voldoende wor den nageleefd. In den vervolge zal hier wederom controle op worden uitgeoefend. De burgemeester ALBARDA, fung. burgem. Waddinxveen, 28 December 1945. Voor het Kind! Bij het lezen van de krant van 21 December was ik aangenaam verrast te bemerken, dat ook anderen zich interesseren voor de plaatselijke pro paganda, getuige het berichtje uit Den Helder met bijbehorend versje. Hoewel de verkoop van kaarten en zegels in vergelijking met vijf jaar geleden zeer bevredigend is, bekruipt mij toch de vrees, dat we in verhouding bij Den Helder zullen achterblijven. Daarom dring ik er bij alle vrienden en vriendinnen van het ongelukkige en misdeelde Kind nogmaals op aan Helpt mij allen af van de mooie prentbriefkaarten, waarvan ik er 1400 ontving. Daarvan is ongeveer de helft verkocht. Ook zonden sommigen, die een bestelkaart ontvingen, deze nog niet terug. Waarschijnlijk ontvang ik die nog. Verder verwacht ik nog veel van de huis-aan-huis-verkoop. Stel de verkoopsters niet te leur. B. van Gent. Van dankbare Rotterdammers Het is altijd een prettige ervaring dankbare menschen te ontmoeten, niet alleen die dankbaar zijn, maar ook die hun dankbaarheid toonen. Het tegendeel gebeurt maar al te vaak. Zulks kan echter niet worden ge zegd van die Rotterdammers, die in de donkere Novemberdagen 1944 ten gevolge de razzia's door deDuitschers hierheen werden gevoerd en op allerlei wijze, door de hulp onzer plaats- genooten, wisten te ontsnappen. Een groot aantal, men spreekt zelfs van wel 700 kregen hierdoor hun vrijheid terug. Om hiervoor hun dank te brengen sloegen enkele heeren in Rotterdam de handen ineen, deden een oproep door hun stad gaan, teneinde «allen warm te krijgen voor dit plan, met gevolg dat een aantal van deze onder duikers zicli achter deze heeren stel den en op een of andere manier Waddinxveen zouden danken voor hun bemoeiingen. Dit had tengevolge dat Zaterdagavond in het Bondsge- bouw een feestvergadering was be legd, waar allen die op de een of andere manier hadden meegewerkt aan de bevrijding van deze menschen, waren uitgenoodigd. Het plan was buitengewoon sym pathiek, vandaar dat de zaal tot in de uiterste hoeken was bezet. De heer Lippens, als tolk van de Rotterdammers, sprak een welkomst woord, waarin hij de bedoeling van deze avonduiteenzette, zich veront schuldigend dat niet meerdere konden worden uitgenoodigd, om reden de zaal te klein was. In dichtvorm gaf hij een relaas van de Novemberdagen, van de geleden ellende, maar ook het warme medeleven in Waddinxveen, waardoor zoon groot aantal kon ontsnappen en gedurende enkele dagen verzorgd worden. Uit erkentelijkheid wil men Waddinxveen nu deze avond aanbieden. Voor het meer amusante deel had men zich van de medewerking van enkele bekende artisten uit Rotterdam verzekerd, die door muziek, zang en voordracht de avond wisten te vullen en meermalen de aanwezigen aan het lachen hebben gebracht. Het spontane applaus bewees de waardeering voor het gebodene. Men had kans gezien op royale wijze gebak en koffie te serveeren, zoodat de pauze niet het minste deel van deze avond vormde. Niet alleen voor deze avond was gezorgd, men had ook gedacht aan de toekomst, door een blijvend aan denken te doen vervaardigen in den vorm van een tegeltableau, welk aan het Gemeentebestuur van Waddinx veen werd aangeboden met een har telijke toespraak, vergezeld van een album met de namen der gevers Namens de Gemeente aanvaaardde Wethouder Oudijk dit geschenk, waarvoor hij in enkele woorden den dank van het Gemeentebestuur over bracht. Dit tegeltableau heeft als hoofd motief de wapens van Rotterdam en Waddinxveen; als achtergrond de driekleur en de opkomende Oranjezon. Als onderschrift de regels: Poort geopend Mond gesloten doelend op de in het Waddinxveensche wapen voorkomende sleutels, symboli- seerende het feit dat met een sleutel alle deuren en poorten van Wad dinxveen waren geopend en met de andere de monden werden gesloten. Ook aan ieder die zich op een of andere wijze had geïnteresseerd voor de vluchtelingen wilde men een ver kleinde tegel aanbieden, hierbij kwa men, hoe goedbedoeld, de moeilijk heden aan den dag. Op zooveel had men niet durven rekenen, gevolg dat lang niet voldoende konden worden uitgedeeld. Echter kreeg men de be lofte te zullen nazenden. In kort samengevat, kunnen we constateeren, dat deze avond de aan wezigen buitengewoon heeft voldaan, zoowel wat betreft de vooropgezette bedoeling als de uitvoering. De heer Van de Vusse, oud-voorzitter van het razzia comité, was dan ook de tolk van de vergadering als hij woorden van dank sprak tot de Rotterdamsche heeren voor hun werk daarbij opmerkend, dat Waddinxveen niet meer deed dan een plicht van naastenliefde en saamhoorigheid. Toch had het ons goedgedaan dat Rotter dam op deze wijze ons zijn dank had getoond. Dammen In de rijk met Belgische en Neder- landsche vlaggen versierde Noletzaal te Ierseke werd op de beide Kerst dagen het internationale tournooi verspeeld, welke de vereeniging dier plaats georganiseerd had ter opluis tering ven hun 15 jarig bestaan. De eerste dag werd de enorme publieke belangstelling hoofdzakelijke getrok ken naar de prestaties der partijen Vaessen (kampioen van België) Blom (Ierseke) P. Roozenburg Kinnegin. 't Spel der Belg viel tegen, hij verloor dan ook alle drie z'n partijen. (Wegens plaatsgebrek vervolg a.s. week) AANVULLING B0NNENLIJST Geldig tot 5 Januari 1946 Bonkaarten KA, KB en KC 601 522, 250 gram Bloem 523, 200 gram Zout 524, 250 gram Jam of Stroop enz. 525, 500 gram peulvruchten 526, 2 kg. Aardappelen 528, ong. 225 gram Huishoudzeep 529, 2 doosjes Lucifers B 45, 1 kg. Aardappelen A 46, 1V2 liter Melk B 46, C 46, 3 liter Melk Bonkaarten KD, KE, 601 616, 250 gram Bloem 617, 200 gram Zout 618, 250 gram Jam of Stroop enz. 619, 250 gram Peulvruchten 620, 1 kg. Aardappelen 621, 5 liter Melk 622, ong. 225 gram Huishoudzeep 623, 2 doosjes Lucifers Tabak: T 06, 2 rants. Tabaksart. (geen import) Versnaperingen: V 06, 100 gram Chocolade of Suikerwerk Tabak en Versnaperingen: X 06, 100 gram Chocolade of Suikerwerk

Weekblad voor Waddinxveen | 1945 | | pagina 1