Weekblad voor Waddinxveen B„ B._ B 367 De boter el Maand- en weekkalenders Zakagenda's Radiogidsen Boekhandel Veldwijk No. 33 Vrijdag 4 Januari 1946 le Jaargang Adres Redactie en Administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen Verschijnt eiken Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Officieële Mededeelingen. Opheffing staking Burgemeester De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland heeft, in afwachting van de definitieve beslissing, het bevel tot staking van den heer H. B. N. Mumsen als Burgemeester van Wad dinxveen, met ingang van 1 Januari 1946 ingetrokken Tegelijkertijd is de waarneming van van het ambt van Burgemeester door den heer A. P. F. A. J. Albarda opgehouden, onder bijzondere dank zegging voor de wijze, waarop hij deze heeft vervuld. Afscheids-receptie Op Zaterdag 5 Januari 1946 des namiddags van 2.30-4 uur bestaat er in den Raadzaal ten Gemeente huize gelegenheid afscheid te nemen van den heer A. P. F. A. J. Albarda, tot 1 Januari 1946 fungeerend-Burge- meester dezer Gemeente. Afwikkeling Geldkaarten. Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen brengen, ingevolge be schikking van den Minister van Fi nancien ter algemeene kennis, dat de geblokkeerde bedragen van de geld kaarten aan de storters zullen worden terugbetaald. Deze terugbetaling heeft plaats voor personen, wier geslachtsnamen begin nen met de letters A tot en met B Maandag 7 Jan. 1946 C D Dinsdag 8 Januari E F Woensdag 9 Januari G H Donderdag 10 Januari 1 J Vrijdag 11 Januari K L Zaterdag 12 Januari M N Maandag 14 Januari O P Dinsdag 15 Januari Q R Woensdag 16 Januari S T Donderdag 17 Januari U V Vrijdag 18 Januari W Z Zaterdag 19 Januari De kantoren van uitbetaling zijn ge opend als volgt het postkantoor van 8.30—12.30 uur en van 14—15 uur, de Coop. Boerenleenbank van 9—12.30. Men moet medebrengen 1. de gëldkaart A of B. 2. de tweede distributiestamkaart. Het geld moet worden afgehaald bij de instelling, waar het indertijd werd ingeleverd. Dit blijkt uit het op de gëldkaart geplaatste stempel. Voor de uitbetaling aan - de Coop. Boerenleenbank is f 0.50 provisie ver schuldigd. Men neme dit geld gepast mede, teneinde onnoodigen tijdroovend. wisselen van geld te voorkomen. Waddinxveen, 3 Januari 1946. Burgemeester en Wethouders De Secretaris, De Burgemeester, H. JENNÉ MUMSEN Nederlands Volksherstel Van het H.A.R.K.comitéte Schoon- dijke ontvingen wij het volgende schrijven Mijne Heeren. Namens het H.A.R.K. comité Schoondijke wil ik U gaarne de hartelijke dank overbrengen voor/en de waardeering uitspreken over het door U ingezamelde speelgoed, het welk aan alle kinderen van Schoon dijke tusschén 3 en 13 jaar is uitgereikt. We hebben - zij het op het laatste moment - voor de morgen van 5 Dec. de hand kunnen leggen op een Sinterklaascostuum (met maar één scherfgat in de mijter) en zoo kon den op de beide lagere scholen de presentjes met eenige feestelijkheid worden uitgereikt. Zelf ben ik daarbij geweest en heb gezien hoe gelukkig de kinderen van Waddinxveen hun leeftijdgenootjes met hun gulle gaven hebben gemaakt. Wilt U aan hen de dank van de Schoondijksche kinderen over bren gen? Ook voor het Kerstfeest zijn we hiermede geholpen daar voor de Zondagsscholen ook wat speelgoed- meest gezelschapspelletjes - kon wor den gereserveerd die met Kerstmis zullen worden uitgereikt. Nogmaals hartelijk dank. HoogachtendJ. Frank, Pred. Over de glasactie ten bate van het zwaar getroffen Arnhem het volgende Onze Waddinxveensche schilders zijn druk in de weer om met man en macht de ramen te maken voor Arnhem. Een gedeelte is reeds klaar. Ongeveer 5000 ramen worden ge maakt. Aan degenen die nog glas hebben staan dat nog niet is afgehaald wordt medegedeeld dat dit zoo spoedig mogelijk wordt afgehaald. Denk dus niet dat het vergeten wordt, want er wordt aan gewerkt. Op Vrijdag 11 Januari a.s. zal dan de film draaien, waarbij U een alge heel overzicht krijgt van de nood die nog gelenigd moet worden en tevens van hetgeen er gedaan wordt om onze zwaar getroffen landgenooten te helpen. Er worden dien dag in het recreatiegebouw van de Fa. Dobbel- mann aan de Noordkade - hiertoe zoo welwillend ons ter beschikking ge steld - een viertal films gedraaid, t. w. le. „Arnhem" 2e. „De Noodklok luidt". 3e. „Handen-Handen". 4e. „Bezige handen". Duur der voor stellingen ongeveer een uur. De zaal is verwarmd, 's Middags 16.30 uur is de eerste voorstelling voor de kinderen van de 5e en hoogere klassen der scholen, 's Avonds zijn er twee voorstellingen om 19 uur en om 20.30 uur voor de grooten. Verzuimd U vooral niet deze films te gaan zien. De voorstellingen zijn geheel gratis. Wel wordt U in de gelegenheid gesteld een offertje te deponeeren om de groote nood te helpen bestrijden. De Hoofden der scholen worden vriendelijk verzocht zich 's middags met hun kinderen in groepsverband naar de voorstellingen te begeven. Nieuws uit onze woonplaats Uitreiking Bonkaarten Het Hoofd van den Distributie kring 299 brengt ter algemeene ken nis, dat zal worden overgegaan tot uitreiking van Bonkaarten K 602 en L 602 Deze kaarten worden uitgereikt op Maandag 14 Jan. '46de letters AtmM Dinsdag 15 Jan. '46 de letters N tm Z Voor zelfverzorgers op Woensdag 16 Jan. '46, voor de letters A t.m. R. Donderdag 17 Jan. '46 voor de let ters N. t.m. Z. De uitreiking vindt plaats van 9-12 en van 1.30-4 uur in ,,'t Centrum." Openbare Leeszaal De onlangs alhier gehouden ten toonstelling van boeken uit de Goud- sche Openbare Leeszaal heeft veel belangstelling getrokken. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt zal de uitleening van boeken hier ter plaatse op 11 Januari aanvangen. Het gymnastieklokaal van deOpenb. School werd hiervoor ter beschikking gesteld. Als correspondente zal optreden Mevr. J. de Boon-Visser. Dammen (vervolg) Aanvankelijk had Kinnegin voor deel tegende candidaat voor het wereldkampioen, doch.'n fatale ver gissing kostte hem de partij, ook met z'n andere tegenstanders had Roozenburg weinig moeite. Hij won in eeregroep A de eerste prijs. H. Kinnegin werd tweede met 3 punten achterstand. In de andere eeregroepen. werden respectievelijk winnaars de ex-wereldkampioen B. Spinger en Gordijn beiden uit Den Haag. De organisatie van het tournooi was tot in de puntjes verzorgd, zelfs de kleuren van de- plaatsen der her komst van de spelers waren in de zaal aanwezig. De N.D.B. gaf „acte de presence" bij monde van den heer W. Lieve. Uitslagen der 17e, 18e ronde van de Damvereeniging „Excelsior" A. Blonk-G. Heeren afgebr. D. la Grand-C. M. Schouten 1-1 C. Kramp-C. Blonk 1-1 A. N. Littooij-C. v. Dam 0-2 H. Troost-J. C. Toor 0-2 J. Terlouw-C. M. Schouten 0-2 T. Rietveld-A. N. Littooij 2-0 A. Blonk-A. Tol 1-1 F. M. P. Jacobi-T. Rietveld 2-0 W. v. d. Heijden-G. Heeren 2-0 H. Troost-H. v. d. Bor 2-0 A. v. Ringelenstein-C. Kramp 2-0 C. Kramp-J. Terlouw 2-0 A. Blonk-G. Heeren. 2-0 Voetbalvereen. „Waddinxveen" wenscht leden en donateurs een voorspoedig 1946. Van een plaatsgenoot werd te Gouda bij het Van Iterson Zieken huis een rijwiel ontvreemd. Door de activiteit der Goudsche recherche kon dit rijwiel nog de zelfde middag worden opgespoord en aan den eigenaar worden terug gegeven. Men zij op z'n hoede Naar wij vernemen organi seert de Buurtvereeniging „Kerkweg" 2 Feestavonden op 8 en 10 Januari 1946 voor haar leden en genoodigden. Er zijn nog plaatsen beschikbaar en ten bate van de reiskas der kin deren kan men voor f 1.25 een toe gangsbewijs voor één dezer avonden bekomen. Er wordt een vroolijk kluchtspel opgevoerd, wat zeker in de smaak zal vallen. Men wijst ons er echter op dat het een beperkt aantal plaat sen zijn, dus als men er gebruik van wil maken zal men er spoedig bij moeten zijn. Donderdagavond had in het R.K. Bondsgebouw voor 'n goed bezette zaal 'n zèèr geslaagde uitvoering plaats, door de Dames van de Maria-Congregatie. Na 'n kort openingswoord door den directeur, Kapelaan De Graaff, werd 'n aanvang gemaakt met de vrolijke schets in 2 bedrijven genaamd „De Grote Erfe nis'' hetgeen vlot werd afgewerkt. Hierna trad het Dameskoortje op, onder leiding van den Heer F. Cappendijk, het geen ook in de smaak viel van de aan wezigen. In de pauze, die nu volgde, werd een aantal zeer fraaie prijzen verloot. Hierna trad opnieuw het Dameskoortje op. Daarna werd de schets, een klucht in één bedrijf„Je moet haar op je tanden hebben'' ten beste gegeven. Vooral het laatste bedrijf oogstte vèèl succes bij de aanwezigen. Alles bij elkaar genomen kunnen de Dames met voldoening op deze avond terug zien. Alleen mag nog wel vermeld worden dat het zo jammer is, dat zo vele mensen te weinig stilte in acht kunnen nemen onder de bedrijven door1 Van de vele artikelen, die onze huisvrouwen tijdens de oorlog grijze 'haren en slapeloze nachten bezorgd hebben, neemt boter wel één van de meest vooraanstaande plaatsen in. Boter toch is het zuivelproduct bij uitnemendheid, waarover de huis vrouw moet beschikken om de huis houding gesmeerd te doen gaan. Vooral in het laatste oorlogsjaar was het hier treurig mee gesteld, en als oorzaak hiervan nemen we aan een onvrij willige export naar onze Oos telijke buren. De verwachting dat het boterrant- soen na de bevrijding wel spoedig op een zeer gunstig peil zou komen kwam echter bedrogen uit. Zeven maanden na de bevrijding is het nog steeds mondjesmaat ey de verwachtingen zijn niet zo heel gun stig. Velen zullen zich waarschijnlijk afvragen wat de oorzaak hiervan is, temeer daar men zich nog levendig herinnert dat onze boter vóór de oor log geëxporteerd werd tegen prijzen, die veel lager waren dan die welke men in ons land zelf moest betalen. Het Geldersch Landbouwblad wijdde enkele weken geleden een ar tikel aan het antwoord op deze vraag en het zal onze huisvrouwen onge twijfeld interesseren waar onze boter blijft. De oorzaak van ons botertekort zoekt men in de eerste plaats in de inkrimping van de veestapel, en in de verminderde productie-capaciteit van de overgebleven dieren. Boven dien doen hardnekkige geruchten de ronde, dat er nog steeds of liever al weer boter geëxporteerd zou wor den. Bovengenoemd blad legt er echter in de eerste plaats de nadruk op, dat onze veestapel ook vóór de oorlog lang niet in staat was in de vetbe- hoefte van ons volk te voorzien. In 1935 heeft men berekend, dat wij per jaar onge.veer 180 millioen kg. vet nodig hebben. Hiermee wordt dan bedoeld, dat deze hoeveelheid volgens de voedingsleer gewenst is. Dit komt neer op een gemiddeld verbruik van 22 kg per persoon per jaar. In werkelijkheid is dit getal veel hoger. In 1938 bedroeg het totale vetver- bruik 31.3 kg. per persoon. Het is opvallend dat de boterconsumptie in ons land zeer laag is. Van boven staande 31.3 kg. komt slechts 4.8 kg. vet uit boter, uit margarine 6 kg en uit slachtvet 9.1 kg. Sinds de vorige oorlog is de boter- productie sterk gestegen. In 1928 werd 85 millioen kg. fabrieksboter geproduceerd; in 1939: 104 mill. kg. Maar zelfs in die tijd van maxi male productie kan nog lang niet aan de vraag worden voldaan. Met deze gegevens voor ogen is het niet moeilijk te begrijpen, dat we op het ogenblik nog geen bevredi gende boterdistributie kunnen ver wachten. Vóór de oorlog was een belang rijke vetinvoer noodzakelijk. De bin nenlandse productie, kon ongeveer 22 kg per persoon bedragen, een hoe veelheid die volgens de voedingsleer voldoende is, maar die toch niet aan de vraag kon voldoen. De boterexport bedroeg in 1936: 60.185.000 kg., in 1937: 59.669.000 kg. en in 1938: 52.135.000 kg., waar uit blijkt dat de uitvoer in die jaren ongeveer de helft van onze productie bedroeg.

Weekblad voor Waddinxveen | 1946 | | pagina 1