Weekblad voor Wac B„ Brand Be. 367 Week- en maandkalenders kantoor-agenda's en radiogidsen Collecte Nederland helpt Indië °pg No, 34 Vrijdag 11 Januari 1946 le Jaargang j Adres Redactie en Administratie:! Verschijnt eiken Vrijdag I Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk I Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.75 bij vooruitbetaling 's Woensdagsavonds inzenden. I1 Advertentieprijs 6 cent per milimeter I Officieële Mededeelingen. De ondergeteekende is voornemens in den vervolge spreekuur te houden op Woensdag en Vrijdag van 11-12 uur ten Raadhuize. Waddinxveen, 10 Januari. De Burgemeester, MUMSEN Nederland helpt Indië De huis-aan-huis-collecte in het kader der actie „Nederland helptlndië" zal alhier worden gehouden op Zater dag 19 Januari a.s. Meldt U aan als collectant bij een der onderstaande leden van het voor- loopig bestuur en de afdeeling van het Ned. Roode KruisC. E. G. Okkerse, H. Jenné, J. A. Kwaak, G. J. van der Horst en Nic Vis. Voor het Kind De verkoop van postzegels en kaarten, die van 1 December tet en met 5 Januari alhier werd georgani seerd vanwege de Nederl. Bond tot Kinderbescherming, bedroeg in totaal f 1185.13. Vijf jaar lang stond de actie stop. De laatste maal, gedurende de cam pagne 1940-1941, werd verkocht voor f 485.22. We kunnen dus deze maal wel spreken van een succes Hartelijk dank aan allen, die - op welke wijze dan ook - aan het ver krijgen van dit resultaat hebben mee gewerkt. Tot een volgend jaar en ook dan weerExcelsior B. van Gent. Voorzitter Burgerlijk Armbestuur Door B. en W. is als Voorzitter van B. A. aangewezen de Wethou der van Sociale Zaken, de heer M. Schouten. Nieuws uit onze woonplaats Het bijzonder gerechtshof heeft C. Binnenkade alhier, wegens verraad veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf, met levenslange ontzetting uit het actief en passief kiesrecht. De eisch was 3 jaar. Op hun verzoek worden de navolgende leden van het korps mare chaussee overgeplaatst naar een andere standplaats, t.w. opperwachtmeester W. de Reus naar Zoetermeer, de wachtmeester C. J. G. Stoop naar Voorhout, G. de Prieëlle naar Middel burg, C. P. de Leeuw naar Dordrecht, J. Th. Opdam naar Nieuwkoop. Voorts zal de opperwachtmeester R. de Haan worden overgeplaatst naar Nieuwkoop. Geruchten van spoken maken onze Gemeente onrustig. Meerderen zijn, 's avonds zulk een spook ver schijnsel, geguld in een wit laken en voorzien van kleine lichtjes, tegen gekomen. Bij de politie kwamen reeds klach ten binnen, zonder tot nu toe zulk een spook te pakken te kunnen krij gen. Wel beweerdt men van deze zijde, zulk een spooksel te laten voelen dat onder het kleed nog vleesch en beenen zitten. Het spook zij dus gewaarschuwd. Vrijdag 18 Januari zal vanwege het Lezingen-Comité een avond wor den georganiseerd, waar Prof G. van Hoorn, met een onderwerp „De Romeinen in Nederland". De lezing is verlucht met lichtbeelden. Men zie de desbetreffende adver tentie in dit blad. Woensdagavond 16 Januari zal voor de Chr. B.T.B. in openb. ver gadering optreden de heer Chr. van de Heuvel, lid der 2e Kamer, om de vragen voor Land- en Tuinbouw te bespreken. Men zie de advertentie. Met ver wijziging naar desbe treffende advertentie elders in dit blad maken wij onze lezers attent op de belangwekkende lezing, welke a.s. Maandag in het gebouw der Remon. Kerk aan de Zuidkade zal worden gehouden. Ds. Nienhuis uit Gouda hoopt dien avond te spreken over „De Doodstraf, een onderwerp, dat vooral tegen woordig wel in het middelpunt van de belangstelling staat. We wekken een ieder op deze belangrijke lezing bij te wonen- De 19e ronde van de Dam- vereeniging „Excelsior" was een en al spanning. Vooral voor de eerste borden was de strijd zeer fel. Verschillende spelers wisten on danks taaie tegenstand toch hun par tij te winnen, de uitslag is F. M, P. Jacobi-A.Blonk 2-0 H. v. d. Bor-M. v. d. Flier 0-2 T. Rietveld-J. d. Beer afgebr. C. Kramp-G. Heeren 2-0 A. Tol-H. ,H Schoemaker 2-0 C. M. Schouten-G.G. Groen 2-0 H. Troost-A. N. Littooij 0-2 C. Blonk-J. C. Toor 2-0 J. Terlouw-L. d. Graaf 1-1 G. Heeren-C. M. Schouten 1-1 Uitreiking bonkaarten Wij herinneren er aan dat zal wor den overgegaan tot uitreiking van bon kaarten K 602 en L 602. Deze kaarten worden uitgereikt op Maandag 14 Jan. '46 de letters A t.m. M. op Dinsdag 15 Januari '46 de let ters N. t.m. Z. Voor zelfverzorgers op Woensdag 16 Jan. '46 voor de letters A t.m. R. Donderdag 17 Januari '46 voor de let ters N t.m. Z. De uitreiking vindt plaats van 9-12 en van 1.30-4 uur in „Centrum". Om nooit te vergeten Het is de-kwade-menschelijke eigen schap te klagen, noodig of niet; we doen het nu en zullen het in de toe komst doen En de klacht over het eten heeft in de afgeloopen jaren wel het meest weerklonken. We weten allen wel hoe erg, heel erg het was. Het is een jaar later en we willen neg even vertellen welke hongersnood we, mede door den Duitschen roof, medemaakten. gewoonlijk. Het interessante boekje der afd. Voorlichting van het Dep. van Land bouw, Visscherij en Voedselvoorziening doet ons echter de volgende autentieke gegevens aan de hand. Gewoonlijk is 3000 caloriën per dag voor een volwassene bij normalen ar beid noodig. Welnu, in 1940 toen de rantsoeneering moest worden ingevoerd, moest men zich uiteraard op een lager niveau gaan instellen. Langzamerhand zakte dat niveau, maar in de jaren 1940, 1941, 1943 en 1944 kon het gemiddeld op 1700 ca loriën worden gehouden, ongerekend dan de groenten. Kinderen beneden 14 jaar ontvingen minder van 14-18 jaar mèèr caloriën. Gedurende de eerste negen maanden van 1944 kon met moeite het gemid delde van 1450! caloriën worden ge handhaafd. En toen we dus al jaren tekort had den ontvangen om ons lichaam op krachten te houden, toen begen „honger winter" 1944—1945. Op 15 Oct. daalden we tot 1360 caloriën 12 Nov. op 1100, veertien dagen later zakten we tot 800, weer +wee weken later tot 660, daarna 600. We begonnen nieuwjaar 1945 met 500 caloriën; „klommen" vier weken tot 640, om dan in de week van 18 Febr. het dieptepunt te bereiken met slechts 450 caloriën per dag Na maanden van langzaam uitteren nauwelijks een zesde van hetgeen we noodig hebben om in het leven te blijven. is het wonder dat het honger-oedeem bij honderden de menschen naar de graven sleepte? We zijn tóen langzaam vooruit ge gaan, hoewel 18 Maart nog slechts 560 en 15 April 520 caloriën bracht. En nu komen we weer rond de 2400 caloriën per dag. Het zijn de cijfers voor ons nage slacht. Maar voor ons ter herinnering en bezinning Wij in Waddinxveen hebben den eindeloozen stroom gezien van hen die uit de steden kwamen om te trachten hier nog wat voedsel machtig te worden Het was een strijd om het zelfbehoud die gevoerd werd, en zoo heel velen hebben dien niet tot een goed einde kunnen brengen. We kunnen het elkander in herin nering brengen. Cijfers zijn niet altijd in staat het gebeurde juist in herinnering in bren gen. WERK EN WELVAART. Onder de titel „Werk wekt Wel vaart" is onlangs in Rotterdam een actie gaande geweest die men kan beschouwen als een loflied op de arbeid. Sinds de bevrijding hebben we eigenlijk uitsluitend te doen gehad met campagnes tegen de arbeids- schuwheid, in dit geval hebben we een rechtstreekse actie "vóór de ar beid. Nu lijkt het of een propaganda tégen de arbeidsschuwheid precies hetzelfde is als een pleidooi voor de arbeid, maar bij nader inzien is dit" toch niet het geval. In het eerste geval, dus bij een campagne tegen de arbeidsschuw heid, richt men zich tot de werkne mers. Hier bestaat tegenover een be paald aanbod van werk een tekort aan arbeidskrachten. Bij de actie vóór de arbeid richt men zich daarentegen niet alleen tot de arbeiders, maar ook tot de werk gevers. Het komt nog vaak voor dat de wil tot werken wel aanwezig is, maar dat het toch niet lukt werk te vin den. Daarom dringt men er bij de werkgevers op aan werk te scheppen en te geven, terwijl men de werkne mers toeroept deze arbeid met beide handen aan te pakken. Op het Rotterdamse Hofplein en aan de Strevelsweg zijn monumenten opgericht, die symbolische voorstel lingen van de arbeid vormen. De Maasstad staat in het teken van Werk wekt welvaart. Werk wekt welvaart verkondigen de aan plakbiljetten op de reclamezuilen. Werk wekt welvaart is het parool, dat in vele etalages tot uitdrukking wordt gebracht. Werk wekt wel vaart betekenen de drie W.'s, op de vlag, die gehesen wordt als men met een nieuw werk begint. „Aanpakken" is hier het devies, dat voor iedereen geldt. Honderden malen is er reeds op gewezen, dat er gewérkt, hard ge werkt zal moeten worden, als we de schade en de vernieling die ons land in vijf oorlogsjaren geleden heeft weer te boven willen komen. Zolang er nog vernielde bruggen over onze rivieren liggen, zoolang onze geteis terde steden en dorpen nog niet op gebouwd zijn, zolang onze fabrieken en mijnen hun vooroorlogse produc tie nog niet bereikt hebben, zal er nog honderden malen op gewezen worden, dat er gewérkt hard gewerkt moet worden. En die opbouw kan alleen dan zo snel mogelijk en met succes tot stand komen als iedereen alle zeilen bijzet en als er samenwerking is tussen werkgevers en werknemers. Er moet een wil zijn mee te helpen aan het herstel van de welvaart in ons land, een wil. die tot uitdrukking moet worden gebracht in de arbeid. Hiertegenover staat dat de voor waarden, waaronder gewerkt wordt, zodanig moeten zijn dat ze een stimu lans vormen voor de werklust. Daar om is het zo goed dat de Rotterdam se Werk-wekt-wel vaart-campagne zich zowel tot de werkgevers als de werknemers richt. Ook het aanbieden van gunstige arbeidsvoorwaarden betekent mee helpen aan de bevordering van onze nationale welvaart. Het is niet te ontkennen dat ons land arm is. Onze rijkdommen zijn geroofd en vernield. Maar de ar beidskracht is overgebleven, en hier mee zullen we die rijkdommen weer moeten verwerven. Met de vele ge schoolde arbeidskrachten die ons land rijk is, is dit heel goed mogelijk. Moge niet alleen de bevolking van Rotterdam, maar die van ons hele land er van doordrongen raken, dat Werk Welvaart wekt. Handeldrijvende en Ind. Middenstand JAARVERGADERING op Dinsdag 15 Januari 1946 des avonds 7.30 uur bij den heer W J. van de Water. Agenda: Opening. Notulen. Jaarverslag. Verslag Penningmeester. Bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van de heeren C. Bikker en Joh. Zwijgers. Bespreking feestavond 25-jarig bestaan Vaststelling Contributie. Rondvraag en sluiting. De vergadering wordt pl.m. negen uur onderbroken voor een bespre king van de Heeren Kraan en Russcher over de in te leveren cou pures. Elke middenstander verstaat zijn plicht aanwezig te zijn- Het Bestuur in beperkte voorraad aanwezig Boekhandel „VELDWIJK"

Weekblad voor Waddinxveen | 1946 | | pagina 1