Weekblad voor Waddinxveen No, 38 Vrijdag 8 Februari 1946 le Jaargang. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Adres Redactie en Administratie:! Verschijnt eiken Vrijdag Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.75 bij vooruitbetaling 1 Advertentieprijs 6 cent per milimeter Officieële Mededeelingen. Aangifte schade door oorlogsgeweld De Burgemeester van Waddinx veen brengt ter kennis van belang hebbenden, dat uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat vele per sonen, die schade hebben geleden door oorlogsgeweld, niet in het be zit zijn van een door de schade- enquetecommissie uitgegeven registra tie-nummering, terwijl zij in de ver onderstelling verkeeren, dat de aan gifte heeft plaats gehad. Zij, diederhalve niet in 't bezit zijn van een registratienummer der schade- enquetecommissie, worden aangeraden de door hen door oorlogsgeweld ge leden schade, alsnog aan genoemde commissie te melden. De daartoe benoodigde formulieren zijn vanaf 11 Februari a.s. ten gemeentehuize ver krijgbaar. De registratie mogelijkheid sluit na 1 Maart 1946 onherroepelijk. De niet-geregistreerde gevallen komen niet voor schadevergoeding in aanmerking. Waddinxveen, 5 Februari 1946 De Burgemeester, MUMSEN - Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden: 1 schoudertasch' 1 p. grijze wanten, 1 witte want. Verloren: 1 Noorsche want, 1 muts, 1 bruinleeren portemonnaie 1 bruine hoed, 1 wollen want (schapenwol). Inlichtingen ter Gemeentesecretarie. Nieuws 'uit onze woonplaats Een lid der buurtvereeniging „Brug" maakt ons er opmerkzaam op dat het verslag vorige week van de feestavond niet volledig zou zijn ge weest. We zouden namelijk enkele medewerkenden niet hebben genoemd en andere wel weer. Gaarne willen we dit hierbij herstellen door te melden dat ook de heeren Van den Berg, Langendam en Niewerf een deel van het muzikaal programma verzorg den, terwijl de heeren Voorberg, Kui pers en Vermeulen verschillende voor drachten tenbeste hebben gegeven. Ds L. Vroegindeweij heeft een beroep ontvangen naar de Herv. Kerk te Sprang. Juli a.s. wordt in de Ned Herv. Kerk een tweede predikantsplaats gesticht. DsW.J. Smith is met ingang van 25 Februari opgeroepen als legerpredikant met als standplaats Bergen op Zoom. De Chr. Besturenbond hiér ter plaatse heeft voor de aangesloten leden der afdeelingen een praatavond belegd op Dinsdag 12 Febr. des avonds 7.30 uur in gebouw „Centrum." De heer F. P. Fuijkschot zal een 21-tal vragen behandelen over ver schillende onderwerpen, welke hem door de leden zijn toegezonden. Het belooft een leerzame avond te worden, daarom verzuime niemand deze belangrijke vergadering. Vorige week hield .de buurt vereeniging „Oranje Trouw" haar jaarvergadering. Voorzitter Brand horst opende met een welkomstwoord en herdacht de geboorte van Prinses Beatrix. Hij releveerde enige momenten uit het Oranjehuis. Veel is ons Oranje huis overkomen, versmaad en ver guisd, doch steeds weer terug in ons midden. Ook onze Koningin werd nagejaagd, doch met dank aan God mogen wij terugzien op den dag dat zij weder, als een moeder des Vader lands in ons midden terugkwam. In deze momenten hebben wij gezien het verleden, het heden en de toe komt van ons Vorstenhuis. Daarom roepen wij nu blijdeHet was Oranje, het is Oranje en het blijft Oranje boven. Notulen en jaarverslag werden ge lezen door den Secretaris. De contri butie werd gesteld op 10 cents per week. Aftredend als bestuursleden waren W. Brandhorst en E. Boon. Brandhorst werd herkozen, E. Boon bedankte, in zijn plaats nam zitting A. Oudijk. De aanwezigen kregen nu gelegenheid om te zingen en tractatie te ontvangen. Een flinke verloting was een groot nummer. Nadat de voorz. de vergadering sloot met een woord van dank aan hen die hun mede werking gaven werd door allen ons oud Volkslied gezongen, waarna de heer Buitelaar, namens de vergade ring, het bestuur dankte voor het vele dat zij presteerde, zoowel bij de feesten van het vorige jaar, als de avond van nu. Applaus In de vergadering vandeS.D. A. P. is besloten de afdeeling Wad dinxveen op te heffen en over te gaan tot de Partij van den Arbeid. Het instituut voor Arbeiders ontwikkeling is deze week weer op gericht. Tot dagelijks bestuur zijn gekozen de heeren W. Kleijn, Voorz., P. de Bruin, Secr. en C. Boon, Penningm. Oud-leden en andere be langstellenden kunnen zich bij deze adressen aanmelden. Uitslagen van de inhaalwed strijden van de Schaakclub W. S. V. F. Koster-A. van Dijken 1-0 K. v. d. Gaarden-J. v. d. Plaat 1-0 P. Broer-B. Appel 1-0 C. Broer-J. Scheele 0-1 A. v. Dijken-J. Tol 0-1 H, Kinnegin-W. Verstoep 1-0 H. v. Vuuren-J. Scheele 1-0 K. v. d. Gaarden-C. Broer 1-0 S. Versloot-H. Kinnegin 1-0 F. Koster-C. Tromp 0-1 J. v. d. Plaat-J. Tol 1-0 Uitslagen van de 23ste ronde van Damvereeniging „Excelsior: H. H. Schoemaker-H. v. d. Bor 2-0 C. Kramp-F. M. P. Jacobi 0-2 H. Troost-A. Blom 0-2 A. Blonk-J. Terlouw 2-0 D. la Grand-G. Heeren afg. M. v. d. Flier-L. d. Graaf 2-0 A. N. Littooij-C. Blonk 1-1 J. d. Beer-G. Groen 2-0 T. Rietveld-P. d. Joode afg. A. Tol-N. N. afg. GezinsherstelV olksherstel Woensdag had onder bovenstaand motto een Interkerkelijke Samenkomst plaats in de Ned. Herv. Kerk, uitgaande van Volksherstel hier ter plaatse. De Voorzitter van Volksherstel, de heer Magré, opende deze samenkomst met een korte toespraak, waarin hij de bedoeling van deze samenkomst uiteen zette. Ons volk, ohze gezinnen, onze jeugd zijn losgeslagen. Volksherstel wil deze avond het Nederlandsche volk weer terug roepen en tot inkeer brengen. Voor dit doel waren drie plaatselijke predikanten uitgenoodigd, elk over een hiervoor passend onderwerp te spreken. Ds P. D. van Royen, Rem. Geref. pred., als eerste spreker, sprak over: „Waar werd oprechter trouw „Gezinsherstel brengt Volksherstel" luidt het motto van de gezinsweek. In verband met het huwelijk, dat de grond slag en het uitgangspunt van het gezin vormt, kunnen wij hier aanftoevoegen „Huwelijksherstel brengt Volks herstel." Velen letten meer op het stoffelijk dan op het geestelijk herstel van ons volk. Toch is het geestelijk herstel belangrijk. Het stoffelijk herstel wordt bepaald door veel factoren buiten onze macht, maar,het geestelijk herstel hangt van ieder afzonderlijk af. Ieder draagt hier een persoonlijke verantwoordelijk heid. In het huwelijk dragen man en vrouw de eerste verantwoordelijkheid, omdat zij het huwelijk hebben aan gaan en het gezin hebben gevormd. Vele mannen waren in den oorlog gedwongen buitenshuis te werken of onder te duiken. Zoo kwam de taak van den Vader ook op de dikwijls zwakke schouders van de Moeder te rusten. De nieuwe taak van den Vader was trouw te blijven aan Vrouw en kin deren. Sommigen volbrachten deze zware taak en kwamen geestelijk on geschonden uit de oorlog; maar anderen schoten te kort. Voor deze laatsten is Gezinsherstei en dus ook Huwelijks herstel noodig. Wanneer de Huwelijksband geschon den is, dan kan deze band hersteld worden, wanneer door de eene partij de tekortkoming of zonde wordt in gezien en berouw getoond en door de andere partij de eerbied bewaard wordt en vergiffenis het antwoord is. Langs dezen weg is Huwelijksherstel bereik baar. Berouw en vergiffenis moeten wij leeren aan de voeten van den Meester, Die is de Weg, de Waarheid en het Leven. Dan wordt werkelijkheid, wat Vondel dichtte Waar werd oprechter trouw dan tusschen man en vrouw ter wereld ooit gevonden Twee zielen, gloênd aaneengesmeed of vastgeschakeld en verbonden in lief en leed De tweede spreker bracht de vol gende hoofdzaken naar voren Ouders, ik heb een woord aan U. Volksherstel zegt: het gezin is een ruïne. Een ruïne noemt men een huis waarvan de balken en de steenen uit elkaar liggen. Zoo ligt menig gezin uit elkaar. De vele echtscheidingen na den oorlog zijn daar één voorbeeld van. Wat is het kenmerkende van een gezin? Dat de leden bij elkaar be- hooren. De vadei; van een gezin moet kunnen zeggen met Jozuaik en mijn huis, wij zullen den Heere dienen. Tegenwoordig moet menige vader zeg gen ik en mijn vrouw willen den Heere dienen, maar mijn kinderen de wereld. Het gezin heeft minder be warende en samenbindende kracht dan vroeger. De jongen en het meisje ver- toonen soms een ontstellend gemis aan verantwoordelijkheidsgevoel. Hoe komt dat? Omdat er een verkeerde geest op de menschen beslag heeft gelegd, die leert zeggen ik moet ten slotte zelf weten wat ik doe. Deze geest wil dat er met God en den medemensch geen rekening wordt ge houden. Dit beteekent dat men het eigenlijke van het leven zocht in dit leven en in het genot en daar gëen voldoening in vindt. Wie kan alleen het gezin herstellen God die het ge maakt heeft. Als er dan gezonde ge zinnen zijn is er ook een gezond volk. Nu is het volk ziek. Getuige de plm. 5000 auto's, die bij het M.G. verdwe nen moeten zijn en de hooggeplaatsten, die bedelbrieven schrijven aan onbe kende buitenlanders om een paar ci- garetten te sturen. Zie Autokampioen en N.R.C. van 1-2-46, Wat is de taak der ouders? God de vertegenwoordiger bij het kind. Dit beteekent dat de ouder een voorbeeld moet wezen in vreeze Gods en vol strekt aan Hem verantwoordelijk is. Daar tegenover staat de volstrekte machteloosheid van ieder ouder om zelf het zondige en verkeerde in zich zelf of in hef land uit te roeien. Hoe komt men uit deze nijptang van ver antwoordelijkheid en machteloosheid? Door het gebed. In het gebed late men God en zijn hand nooit los. Wat is het doel der goede opvoeding Dat wij onze kinderen niet opvoeden voor het tijdelijke, waar voor het eeuwige leven. „Wat baat het den mensch al wint hij de geheele wereld en hij leidt schade aan zijn ziel." Van die gedach te zij de heele opvoeding gedrenkt,door dat de ouders het voorleven„Wij aanmerken niet de' dingen, die men ziet, maar die men niet ziet." Een goede opvoeding handhaaft de be grippen zonde en heiligheid Gods en gehoorzamen in volle strengheid, maar weet daardoor ook van vergeving. Gezinsherstel is wederkeer tot God en zijn geboden, opdat het ons volk welga, want in de onderhouding van Gods geboden is grooten loon voor een gezin en voor een volk. De laatste spreker Ds W. J. Smidt behandelde het onderwerp „En gij jonge menschen Spr. wilde gaarne voor dit onder werp een vertrouwelijke sfeer hebben, om niet van uit de hoogte, maar als vriend de jongeren op enkele dingen te wijzen. De jeugd heeft het moei- lijk gehad, de laatste jaren. En er zijn vele klachten ook van jongeren ten opzichte van hun verhouding tot het gezin. Maar de jongeren mogen hun verantwoordelijkheid voor het gezin niet van zich afschuiven. Daar is maar één weg, waarin onze jongeren kunnen bouwen aan een betere toekomst, n.l als zij luisteren naar het Woord van God: Gij, kinderen, zijt uw ouderen gehoorzaam in den Heere, want dat is het eerste gebod met een belofte. De sprekers werden met groote aan dacht aangehoord. Er is gezaaid het resultaat Verslag van het comité voor de voedselverstrekking „Waddinxveen" Het is bijna een jaar geleden, dat het comité voor de voedselverstrek king. gedreven door den voedselnood, een aanvang maakte met het ver strekken van voedsel aan kinderen van 0 t./m. 13 jaar. Wij behoeven hier niet diep in te gaan op het leed, dat in die dagen werd geleden. Och, het was slecht, maar door de snelle latere gebeurte nissen zijn wij veel van dit alles vergeten. Nochthans komt het ons gewenscht voor een kort overzicht te geven van hetgeen door het comité werd ge daan, waarbij wij het noemen van namen achterwege zullen laten. In de eerste plaats brengen wij dank aan allen, die door het schenken van giften, hetzij in geld of in na- tura ons de gelegenheid hebben ge geven dit werk tot een goed einde te brengen. Het comité stopte eerst met de uit- deelingen toen de vliegtuigen ons voedsel kwamen toevoeren. Het was noodig, want na 16 weken arbeid ge raakten wij op den bodem van een put, die aanvankelijk leeg, bodemloos scheen te zijn. In de tweede plaats gaat onze dank uit naar de meer dan 100 mede werkers, die wij, geheel vrijwilig, voor het schoone doel konden aan werven. Er waren postleiders met hun vele helpers en helpsters, er waren koe riers voor het ophalen van melk, eieren, levensmiddelen e.d., die ook weer voor de verdeeling over de posten zorgden. Er warenneen, laten wij niet verder gaan met deze opsomming. Van klein tot groot heb ben alle medewerkers zich voor de volle 100% gegeven,' om de kinderen in die barre maanden aan het eten te houden. Er haperde wel eens iets, zeker, maar een dergelijke amateurs organisatie kan zeker niet zonder fouten werken. Uiteraard was er wel eens. critiek, opbouwende en afbre kende. Voor de eerste wairen wij gevoelig, voor de tweede haalden wij de schouders op. Meer dan 1000 kinderen hebben aan de voedselverstrekking deelge nomen, dit zijn dus geweest: 1. de baby's, die melk, bloem en suiker kregen; 2. de kinderen van 1—4 jaar voor melk en tarwebloem; 3. de kinderen van 4—13 jaar die een dikke belegde boterham en een flink portie erwten ontvingen. Bovendien strekte de zorg zich uit tot de kraamvrouw met eieren en zeep voor de luierwasch en tot de zieken en zwakken met melk en bloem. (Wordt vervolgd).

Weekblad voor Waddinxveen | 1946 | | pagina 1