Weekblad voor Waddinxveen LOUIS DOBBELMANN Verschijnt eiken Vrijdag Nieuwe Bonnen. WADDINXVEEN (Z.H.) No. 41 Vrijdag 1 Maart 1946 le Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oraqjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Gevonden en verloren voorwerpen Komen aanloopen een jonge Duit- sche Herder. Verloren 1 bruine portemonnaie met inhoud, diverse distributiebescheiden, 1 paar kinderwanten, 1 armbandje. Inlichtingen ter gemeentesecretarie. Nieuws uit onze woonplaats De 26e en laatste ronde van Damvereeniging „Excelsior" was een en al spanning. Vooral voor de eerste borden was de strijd zeer fel, gezien de uitslag waarin 4 remise partijen. Deze heeren wisten na taaie strijd de punten dan ook te deelen. C. Kramp-P. d. Joode 1-1 T. Rietveld-C. M. Schouten 1-1 H. H. Schoemaker-C. Blonk 1-1 F. M. P. Jacobi-A. Blom 1-1 H. v. d. Bor-G. Heeren 0-2 D. la Grand-J. C. Toor 2-0 J. d. Beer-M. v. d. Flier 2-0 J. Terlouw-P. d. Joode 0-2 Lezing over Rembrandt Blijkens advertentie in dit nummer organiseert het Lezingen-comité weer een bijeenkomst op Donderdag 7 Maart a.s. des avonds 8 uur in ,,'t Centrum". Als Spreker treedt op de bekende redenaar Drs. G. Westmijse uit Rotterdam met als onderwerp „De botsing tusschen goud en genie in een tragisch kunstenaarsleven". Uit een verslag over deze ook elders gehouden voordracht lazen wij: „Drs. Westmijse heeft op een buitengewoon meesterlijke wijze het leven van den grooten Rembrandt uitgebeeld, in zoo sterke mate, dat alles leefde en voor het p\»bliek als ten tooneele verscheen. Met buiten gewone aandacht heeft het audito rium geluisterd, als in extase opge nomen en meegevoerd langs en in alle wegen, waarover de groote schil der in zijn veelbewogen leven gevoerd is geweest". Het schijnt, gezien het vorenstaand, overbodig een speciale opwekking van deze avond te schrijven. Het belooft inderdaad iets goeds te worden. Ter inleiding op de komende verkiezingen heeft de Partij van de Arbeid op Woensdag 4 Maart een Openbare Vergadering belegd in 't „Centrum", waar als spreker zal op treden de heer E. Vermeer, lid der 2e Kamer. Men zie de advertentie in dit nummer. Men schrijft ons Het kringbestuur der Chr. B. T. B. kwam in 'de Landb.school te Gouda bijeen. De heer Vink, hoofd der sehool, bracht rapport uit, waaruit o.a. bleek dat het aantal leerlingen voor de nieuwe cursus die zich heb ben opgegeven ver overtreft het aan tal dat geplaatst kan worden, zoodat niet alleen na de vier-jarige, maar ook voor het begin der cursus exa- men zal worden afgenomen, om daar door te zien wie geplaatst kunnen worden. Een reservefonds werd gesticht tot het stichten van een nieuwe school. Door het overlijden van den heer J. v. Tol zal in de vacature Bond van Toezicht aangezocht wor den burgemeester Mumsen. Vervolgens doet dekring stappen op te richten een Chr. Boerinnenbond voor welk doel hoopt te spreken Mevr. Roelofs. Zij, die zich als lid op willtyi geven, kunnen dit doen te dezer plaatse, Noordeinde 102. Verder zal getracht worden te Gouda een Chr. Huishoudschool te stichten. Op 9 Maart zal de Jaarvergade ring worden gehouden, waar de heer M. van Berkel uit Maasland .spre ken zal. Ds. L. Vroegindeweij heeft voor het beroep der Herv. Kerk te Sprang bedankt. Vrijdagavond gaf de Ned. Herv. Zangvereen. „Vox Jubilante" haar eerste zangavond in de Herv. Kerk, onder' leiding van den heer E. van Putten. Na een kort openingswoord door den voorzitter, waarbij het doel van deze zangavond werd uiteengezet, kreeg het koor gelegenheid haar ga ven te toonen. Verschillende mooie stukken werden ten beste gegeven o.a. het „Loflied" en een baryton- -solo „Largo", terwijl het kinderkoor eveneens aardige stukjes te hooren gaf. Gezien het nog korte bestaan der vereeniging kan het een goed geslaagde avond worden genoemd. De belangstelling was ook bevredigend. De heer van Hoeven sloot de samenkomst met een woord van dank voor deze mooien avond. De leerlingen van de Haag- sche Modevakschool te Gouda, de dames L. Buitelaar, L. Faber, A. Roos en R. Smit, alhier, slaagden voor het examen coupeuse, Een ongewone klopjacht had een dezer dagen plaats toen een tweetal stroopers, opgejaagd door eenige marechausees uit Zoetermeer in onze omgeving belandden en zich probeerden te verbergen op het erf van den landbouwer van T. in het Noordeinde. Door deze opgemerkt, werd met diens knecht en de politie de achtervolging voortgezet tot in de Hoogeveen, waar zij zich in een kreek wisten te verschansen. Van hier weer opgejaagd zagen zij kans zich in een varkenshok bij den heer H. te verbergen, waar zij beiden ge grepen werden. Stroopers en achter volgers waren druipnat, tengevolge van de vele slooten die genomen moesten worden. Ondanks de lange tocht had de politie de voldoening de beide heeren te kunnen inrekenen. Woensdagavond had het eerste jubileum-concert plaats van het Wad- dinxveens Vrouwenkoor, in de Rem. Kerk. Voor een goed bezet kerkgebouw werd het programma op keurige wijze afgewerkt, afgewisseld door piano en viool solo's. Aan het einde van het concert werd aan den dirigent, de heer Mas tenbroek een pianolamp aangeboden en aan de dames M. van Os en E. Mastenbroek een herinnering aan hun 10-jarig lidmaatschap. Volgende week hopen we hierop breeder terug te komen. i Voor de tweede helft van de 3e periode 1946 (3 t.m. 16 Maart). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten KA, KB en KC 603 060 t.m. 066, 800 gram Brood 067, 200 gram Bloem 068, 400 gram Suiker 069, 125 gram Boter 070, 250 gram Margarine 071, 100 gram Vet 072, 100 gram Kaas B 16, 800 gram Brood B 17 1 kg. Aardappelen Bonkaarten LA, LB en LC 602 029, 030, 031 vleesch, 100 gr. Vleesch 025 Aardappelen, 2 kg. Aardappelen A 10 Melk, 112 liter Melk B 10, C 10 Melk, 3 liter Melk Bonkaarten KD, KE, 603 560, 561, 800 gram Brood 562, 200 gram Bloem 563, 500 gram Suiker 564 250 gram Boter 565, 125 gram Margarine 566, 100 gram Kaas D 16, D 17, 400 gram Brood E 16, 500 gram Rijst of Kindermeel D 18, 1 ei. Bonkaarten L.D, LE, 602 529, 530, 531 vleesch, 100 gr. Vleesch 525 Aardappelen, 1 kg. Aardappelen D 10, E 10 melk, 5 liter Melk Tabakskaarten enz. T 15, 2 rants, tabaksartikelen (geen import-sigaretten) V 15, 100 gram Chocolade of Sui kerwerken. X 15, 2 rants. Tabaksartikelen (geen import-sigaretten) Voor de week van 10 t.m. 16 Maart a.s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, jam, thee, tabak en versnaperingen, huishoudzeep en zachte zeep. Bon 06 der lederkaart is aange wezen voor het doen repareeren van schoenen met leder en/of rubber zolenmateriaal. Petroleum aangewezen op bon 25 tot 28 der kaart UA 510 4 liter, bon 25 en 27 UB 510 4 liter, bon 67 UC 510 4 liter en bon 121-122 UD 51 3 liter. Het Weekblad voor Waddinx veen wordt wekelijks bij J1000 geabonneerden thuisbezorgd. Woningbouw Er zullen in ons land in de komende jaren veel woningen moeten worden ge bouwd Volgens schatting van bevoegde zijde bedraagt de achterstand thans reeds meer dan 350.000 woningen. En ieder jaar neemt de behoefte, door de vorming van nieuwe gezinnen en door de veroudering van den aanwezigen woningvoorraad, met een kleine 50.000 toe. Het bouwprogram, dat door de Re geering is gepubliceerd en dat uitge voerd zal worden, naarmate de bouw- materialenpositie zulks zal toelaten, omvat dan ook voor de komende pe riode een aanbouw van 65 70.000 woningen per jaar. Waar zullen deze woningen komen Van ouds is de aanbouw in de steden het grootst geweest, omdat daar de omstandigheden voor het bouwbedrijf het gunstigst waren. De ontvolking van het platteland en de trek naar de ste den hielden dan ook niet alleen verband met de be- staansbronnen in de ste den, maar ook met de slechte woningtoestanden op het platteland, waarin slechts onvoldoende werd voorzien. Toch is de trek naar de stad in ons land lang niet zoo groot als in andere landen. Toestanden als in Engeland, waar blijkens een recente publicatie in 1931 van de 45 millioen inwoners 8 millioen in Groot-Londen woonden, 27 millioen in andere ste den en 9'/2 millioen op het platteland, zijn in ons land niet bekend. In 1920 bedroeg de be volking van de vier groot ste steden 24,17 o/0 Van de Rijksbevolking en die van de daarop volgende groep van 8 steden 7,92] samen 32,09 ®/0. In 1940 waren deze percentages onderscheidenlijk 23,66 8,55 samen 32,21 Hieruitvolgt, dat de be volkingvan deze 12 steden reeds tientallen jaren een tamelijk constant percen tage van de Rijksbevolking uitmaakt. Dit verschijnsel houdt verband met de vestiging van industrieën in kleinere gemeenten en met de uitbreiding der bestaansmogelijkheden op het platte land. Het is tegenwoordig niet meer vanzelfsprekend, dat de groote be drijven zich in de steden vestigen. In tegendeel, de zware lasten, die juist in de groote steden op het bedrijf druk ken, de hooge grondprijzen en de hoogere loonstandaard hebben toe ge leid, dat het bedrijfsleven meer dan voorheen het oog naar de kleinere gemeenten richt. In de tweede helft van de vorige eeuw hebben reeds meer menschen het platteland verlaten en zich in de steden een bestaan gezocht. In die jaren zijn in de groote steden uitge strekte woonwijken ontstaan, die ten gevolge van het ontbreken van goede uitbreidingsplannen en van een gezonde bouwkundige traditie veelal een doodsch en troosteloos aanzien vertoonen. Deze beweging heeft op den duur tot reactie geleid. Er is bij de stede lingen een verlangen groeiend naar het land, een behoefte aan buiten wonen. Hierdoor is de trek naar de steden gecompenseerd door een uittocht van stedelingen, waardoor reeds gedurende een reeks van jaren de stedelijke be volking als geheel in verhouding tot de totale Rijksbevólking ongeveer op peil is gebleven. De groei van de steden vormt dus geen overweldigend probleem meer. Toch hebben wij hier te doen met een vraagstuk, dat zorg vereischt, omdat toch één derde van den normalen aanbouw van woningen in de 12 grootste steden een plaats zal moeten vinden. Dit wil zeggen, dat jaarlijks meer dan 20.000 grootestadwoningen zullen moeten worden gebouwd. Voor de stedebouwkundige verzorging van ons land ligt hier een belangrijke taak. Ook voor het platteland is een goede plaatsing van de te bouwen woningen van het grootste belang, omdat door een slecht verzorgde uitbreiding veel kan worden bedorven. Maar vooral in de steden dreigt het gevaar, dat evenals voorheen eindelooze, dorre woonwijken ontstaan waarvan gezegd is, dat hun aanblik bewonde ring kan wekken voor de energie, waarmede zij in korten tijd zijn tot stand gebracht, maar dat zij tevens getuigen van de volslagen verwaar- Ioozing van alle cultureele waarden. Het zal in de komende jaren veel zorg vereischen om de materialen en hulpmiddelen te verkrijgen om het vereischte aantal woningen tot stand te brengen. Maar niet minder zorg zal het eischen de totstandkoming te verzekeren van woonwijken, die aan de aesthetische en cultureele eischen voldoen. (Cijfers en Feiten) Tabak Sigaretten -Koffie Thee van 4 Maart 1946 af verplaatst van Rotterdam TELEFOONNUMMER 295 Het duitsche bombardement van 14 Mei 1940 vernietigde wèi onze fabrieken maar niet onzen wil de taak voort te zetten die de traditie van Louis Dobbelmann ons opgelegd heeft. 4 Maart 1946: de machines draaien weer in de nieuwe moderne gebouwen te Waddinxveen. Zorgvuldig werd de organisatie voor de toekomst voorbereid. Louis Dobbelmann zal zijn reputatie in Neder land weer eer aandoen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1946 | | pagina 1