Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt eiken Vrijdag Bel Bü Brand 458 No. 42 Vrijdag 8 Maart 1946 le Jaargang. Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.75 bij- vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Of {ideële Mededeelingen. Raadsvergadering De Burgemeester van Waddinxveen brengt ter algemeene kennis, dat door hem een openbare vergadering van den tijdelijken raad dier gemeente is belegd op Donderdag 14 Maart 1946 des namiddags 8,— uur ten raadhuize. Aanmelding Vreemdelingen Ingevolge de voorschriften van het Departement van Justitie, moeten alle personen, die op 4 Mei 1945: a) de Duitsche nationaliteit bezaten b) zonder nationaliteit waren, doch tevoren de Duitsche of Oosten- rijksche nationaliteit bezeten heb ben en de uit hen geboren na komelingen, die de Nederlandsche nationaliteit niet bezitten vóór 15 Maart a.s. ter gemeente-secretarie een schriftelijk verzoek indienen om een vergunning tot tijdelijk voortgezet verblijf in Nederland. Zij, die voor of op dien datum geen verzoekschrift hebben inge diend, zullen te zijner tijd zonder meer uit Nederland worden ver wijderd. Waddinxveen, 5 Maart 1946 De Burgemeester, MUMSEN Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden: 1 zwarte kinderwant, 2 knotten grijze wol, 1 dubbeltjes arm band, 1 rood kindertaschje, 1 grijze kinderwant, 1 zwarte ceintuur. Verloren: 1 ringetje, 1 blauw taschjè 1 blauwe jongensceintuur. Nieuws uit onze woonplaats Als leerlinge bij deE.N.S.A.I.D. leerares Mej. A. W. Breedijk, slaagde Mej. A. Roos voor het examen Coupeuse. De directeur van het post kantoor vestigt de aandacht op de avondpostverzending. Deze post ver trekt voortaan te ruim 18 uur van hier. Correspondentie hiervoor moet uiterlijk 17.50 ten postkantore aan wezig zijn. De lichting der meeste bij-brievenbussen geschiedt voor deze verzending tusschen 17 en 17.30. Metvorenbedoeldeverzendgelegen- heid wordt ook veelal nog aanslui ting verkregen op de luchtpostdien sten, welke den volgenden ochtend van Schiphol vertrekken. Voor de drie plaatselijke land bouworganisaties zal 12 Maart op treden Ir Scheepers om te spreken over „Bodemcartéering". Voor belanghebbenden is dit een zeer interessant onderwerp, waarmede men ongetwijfeld voordeel kan doen. Men leze de advertentie in dit nummer. Tr» r\ Gymnastiekvereniging 7r is voornemens 20 en 21 Maart a.s. haar Jubileum uitvoering 9even de zaal van de Firma „Matse In diezelfde zaal zal ook de lan- dehjke Rijvereen. „De Gouweruiters" op 26 Maart een Ruiteravond houden. Men verzoekt ons nog mede te deelen, dat de volgende dames en heeren op de feestavond van Burg. I rooststraat hebben medegewerkt Van der Zwaard, Zwaard, Zoethout- maar, Bosman, Valken Langendam. Van der Zwaard, Stolker, Knegt, d°^^an' Sikkema, de Jong en Van Na de 26ste ronde volgen nog eenige inhaalwedstrijden. De uit slag van de 1ste inhaalwedstrijden van Damvereeniging „Excelsior" T. Rietveld-J. Terlouw afgebr. H. Troost-A. v. Ringelenste in afgebr. A. Tol-J. d. Beer 1-1 W. v. d. Heijden-L. d. Graaf 2-0 D. la Grand-G. Heeren 1-1 C. Blonk-F. M. P. Jacobi afgebr. H. H. Schoemaker-M. v. d, Flier 1-1 C. M. Schouten-A. Blom 0-2 A. Blom-D. la Grand 1-1 De totale stand is achtereenvolgens gespeeld, gewonnen, gelijk, verloren en punten. A. Blonk - 20 15 4 1 34 F. M. P. Jacobi 16 13 2 1 28 D. la Grand 20 6 5 9 17 A. v. Ringelenstein 12 8 1 3 17 T. Rietveld 21 10 5 6 25 C. Kramp 23 9 7 7 25 A. Tol 20 8 5 7 21 W. v. d. Heijden 20 6 4 10 16 M. v. d. Flier 17 7 6 4 20 A. N. Littooij 15 8 2 5 18 H. Troost 21 12 4 5 28 G. Groen 16 0 2 14 2 C. v. Dam 14 4 3 7 11 C. Blonk 17 9 5 3 23 J. d. Beer 17 10 5 2 25 H. H. Schoemaker 18 9 3 6 21 L. d. Graaf 18 2 7 9 11 J. C. Toor 15 4 2 9 10 H. v. d. Bor 20 1 1 18 3 C. M. Schouten 17 3 5 9 11 J. Terlouw 15 4 1 10 9 G. Heeren 16 2 2 12 6 A. Blom 8 6 2 0 14 P. d. Joode 3 2 10 5 Donderdagavond kwam de A.R. Kiesvereeniging „Nederlanden Oranje" in ledenvergadering bijeen. Na afhandeling der huishoudelijke zaken, w.o. de stemmingen over de volgorde van de candidatenlijsten voor de verkiezingen 2e Kamer en Prov. Staten, sprak Mr Dr. Verkerk, burgem. van Boskoop over„Is het wederoptreden der A.R. partij noodig" een vraag die spr. door gedocumen teerde argumenten met „ja" beant woordde. Medegedeeld werd, dat 27 Maart a.s. in openbare vergadering zal op treden Mr G. A. Diepenhorst en medio April te Gouda de heer Jan Schouten. De vrouw in de minderheid Tot geruststelling van de manne lijke bevolking onzer gemeente, is blijkens de statistiek 1 Jan. 1946 het aantal vrouwelijke inwoners zegge en schrijve zeventien minder dan die der mannelijke inwoners. Zij vormden bij de aanvang in 1946 de meerderheid, een feit, dat waard is ruchtbaar gemaakt te worden. Wie weet of eind dezes jaars de vrouw weer niet in aantal zal zegevieren! Het aantal mannelijke inwoners bedroeg 4054 en dat der vrouwe lijke 4037, in totaal dus "8091. Wij ontvingen het volgende ver slag dat we alsnog plaatsen: Vrijdag 22 Febr. hield de Zang- vereen. „Vox Jubilante" in de Ned. Herv. Kerk haar zangavond. De kerk was tot in de hoeken bezet. Door afwezigheid van Ds L. Vroegindeweij was de voorzitter, de heer A. de Vries, genoodzaakt dezen avond te openen. De vereeniging staat pas in de kinderschoenen, zei hij, dus moet men er geen groote verwachtingen van hebben. De stukken echter, die door de vereeniging, onder leiding van den heer E. van Putten, werden gezongen, getuigden van meer dan kinderlijke bescheidenheid. Het geheel gaf een verzorgde in druk. Deze vereeniging imponeert door z'n grootte, In 't bijzonder zong het sextet zeer goed, terwijl de solo zang het gehoor imponeerde. De afwisseling met de zangklasse kinderen was een leuke onderbreking, terwijl het orgelspel in de pauze voorspelde dat de heer A. J. J. van der Dussen een meer dan gewone organist zal worden. „Leid door den zwarten nacht", was wel een van de best vertolkte stukken. Aan het slot bracht de heer D. G. van Hoeven dank voor het ten ge- hoore gebrachte. Het gaat niet om zingen met de mond alleen, doch ook met het hart. Vox Jubilante ziet terug op een prachtige avond. Uitdrukkingen in het dagelijks leven. In het dagelijksche leven gebruiken we vaak uitdrukkingen, waarvan we eigenlijk de oorsprong absoluut niet weten. Dikwijls zijn het spreekwoorden of gezegden, die ieder kent, die door Jan en alleman gebruikt worden maar vraagt men nu: „Hoe kom je aan dat gezegde dan blijven we meestal het antwoord schuldig. Hoe komen we b.v. aan het gezegde: Jan en alleman Het „alleman" is feitelijk een samen voeging van „alle man" dat iedereen beteekend. Dat Jan een van de meest voor komende eigennamen is, is natuurlijk bekend. Zoodoende kwam men er toe Jan en alleman, te zeggen als men alle menschen als een persoon voor wil stellen. Meestal in -een minder gunstige be- teekenis. Een gelegenheid waar „Jan en alle man" komt, gaat u natuurlijk niet binnen. En als u zich er met een „Jantje van Leiden" vanaf wilt maken, weet u waarschijnlijk niet, wie of dat Jantje was. Jan Beukelszoon van Leiden was het hoofd van de Wederdoopers. Hij leefde in de 17e eeuw en bestond bekend als een knaap, die zijn scherpzinnigheid en verstand gebruikte om zijn mede- menschen te bedriegen. Hij verstond vooral de kunst om de Hem opgedragen werkzaamheden door een mooi praatje op anderen af te schuiven. Vandaar is langzaam de zegs wijze ontstaan. Naast Jan hebben we Joost, die het weten mag. Joost is een verbastering van het ChineescheTshoe tszë. Door de Engelschen is dit tot Joss en Joe ver basterd, en de beteekenis is niets an ders als duivel. Een groot aantal uitdrukkingen is aan den Bijbel ontleend. Als dit artikel bij u in „goede aarde valt" is het niet moeilijk de herkomst van deze zegswijze in Marcus 48 te vinden bij de gelijkenis van den Zaaier, Als u een rustig leventje leidt, geen zorgen hebt en u zich nergens dik om behoeft te maken, leeft u in Abrahams schoot. Het was in de Oostersche landen gebruik om bij maaltijden aan tafel te gaan liggen, waarbij de een met zijn hoofd tegen de boezem van de volgende gast rustte enz. Men lag dus in „de schoot" van zijn tafelbuurman. bij geen gehoor 333 De vurige kolen, die op iemands hoofd worden gestapeld zijn aan het boek Spreuken, ontleend (25 22). Met „hart en ziel" een zaak toege daan zijn, beteekent met toewijding en enthousiasme voor die zaak werken (zie Mattheus 22 37). Zoo zijn er nog vele uitdrukkingen ontleend aan de Heilige schrift. Aan de vruchten kent men den boom. Het gouden kalf aanbidden. Een kuil voor een ander graven. (Spreuken 2627,10, 31 en Luc. 13, 30) en de „Steen des aanstoots". Zoó kunnen we verder gaan. Het leeuwendeel van al deze spreu ken en gezegden is al zeer oud. Het „leeuwendeel" Verschillende dieren hadden tesamen afgesproken om op jacht te gaan, zoo verhaalt Aesopus. De geit had voor een net gezorgd. Als men eindelijk met veel moeite een hert gevangen had, en de buit verdeeld zou worden, eischte de leeuw het grootste stuk voor zich zelf op. Dat was niet netjes van de leeuw, maar sommige menschen doen precies hetzelfde. Van deze fabel is de uitdrukking „het leeuwendeel", het grootste deel dus, afkomstig^ Als u iemana iets voorrekent, klopt het natuurlijk: „Volgens Bartjens". Die Willem Bartjens was een secure piet. Een soort rekenwonder in zijn tijd. Hij kwam uit Amsterdam, in het begin van de 17e eeuw en heeft in 1637 een rekenboek geschreven, dat zelfs 2C0 jaar later nog herdrukt is. De uitdrukking: „Te hooi en te gras", waarmede wij bedoelen, zoo nu en dan, dateert uit de middeleeuwen. Het was een tijdsaanduiding; de voorzomer en het voorjaar (hooi en grasmaand). „Het loodje leggen" wil zeggen, hij krijgt de schuld, hij .moet het gelag betalen. De entreebewijzen voor thea ters en de „kaartjes" van de diligences waren vroeger loden plaatjes. Vandaar dit gezegde. Als u in vroeger tijden bij een of andere zaak vaste klant was, kreeg u een houtje, waar bij elke koop een kras op werd gezet. Ook de winke lier had zoo'n houtje, dat precies tegen het uwe paste. Werd er een koop ge sloten, dan hield men de houtjes tegen elkaar en werd op beiden één kras gezet. Zoo kon men altijd nagaan of de „stand van de rekening" klopte. En geen van beide partijen kon iets „op eigen houtje" doen, zonder dat de an der het merkte. Dit houtje werd ook wel „kerfstok" genoemd. Als er nu veel kerven op stonden had men veel „op zijn kerf stok". Vroeger beteekende dit dus veel schulden hebben. Tegenwoordig heeft het de beteekenis van iets op zijn ge weten hebben. U ziet, dat veel van de gebruikte uitdrukken al oud zijn. Zoo oud als de weg naar Rome. Kamerverkiezingen. Het is waarschijnlijk dat de datum voor de verkiezingen zul len worden vastgesteld: 17 Mei voor de 2e Kamer, 19 Mei voor de Prov. Staten en 26 Juli voor de Gemeenteraden. Het Weekblad voor Waddinx veen wordt wekelijks bij 1400 geabonneerden thuisbezorgd.

Weekblad voor Waddinxveen | 1946 | | pagina 1