We@kbl@d voor Wat O.V. in 't zilver, Oei Oii Orand 458 No. 43 Vrijdag 15 Maart 1946 le Jaargang I Adres Redactie en AdministratieI Verschijnt eiken Vrijdag I Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk I Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.75 bij vooruitbetaling 's Woensdagsavonds inzenden. IAdvertentieprijs 6 cent per milimeter Li Officieële Mededeelingen. Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen brengen ter algemeene kennis, dat op 25 Maart a.s. en vol gende dagen schouw zal worden ge dreven over de slooten, straten, we gen en paden als bedoeld in de al gemeene politieverordening dezer ge meente. Mitsdien zorge een ieder wien zulks aangaat, dat de slooten be hoorlijk zijn gebaggerd, van ruigte en kroos gezuiverd en dat- de kanten behoorlijk opgewerkt of geschoeid zijn. Het niet nakomen van deze ver verplichting wordt overeenkomstig de bepalingen der algemeene politie verordening gestraft. Waddinxveen, 14 Maart 1946. De Burgemeester, MUMSEN Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden: 3 wanten, 1 huissleutel, 1 portemonnaie, 1 rose Kindersokje. Verloren1 ceintuur (donkerblauw), 1 paar leeren handschoenen, 1 fiets- sleutel, 1 bruine hanaschoen, 1 paar bruine wanten. Nieuws uit onze woonplaats De Commissie tot wering van schoolverzuim verzoekt opname van het volgende Ouders, Zooals bij velen van bekend, is, neemt het schoolverzuim de laatste jaren hand over hand toe. De over heid heeft dit in de achter ons lig gende jaren eenigszins toegelaten. Thans, nu wij weer aan de opbouw van ons land begonnen zijn, behoort hier toch zeker in de eerste plaats de toekomst van het kind bij, waar uit dus volgt, dat de leerplichtwet moet worden nageleefd. De kinderen welke dus leerplichtig zijn, en uit de advertentie opgenomen in dit blad, kunt U zien welke daar onder val len, moeten dus allen de school weer bezoeken. Wij raden U dan ook in Uw eigen belang aan, dit wederom te doen, daar U uit verschillende verslagen van het kantongerecht kunt opmaken, dat met schoolverzuim niet meer valt te spotten. Ook werk gevers en werkgeefsters welke leer plichtige kinderen in hun dienst heb ben, raden wij aan, deze kinderen naar school te zenden, daar bij over treding niet alledh de ouders straf baar zijn, maar ook U, en in deze gevallen met gestrengheid zal wor den opgetreden. Laten wij dus allen medewerken, dat de kinderen voldoende onderwijs krijgen; daar het om hun verdere leven gaat en Nederland in de toekomst over menschen zal moeten kunnen beschikken, welke een behoorlijke opleiding hebben ontvangen. Namens bovengenoemde commissie A. van de Vusse, voorz. C. Rietveld, secretaris. De buurtvereeniging van den Henegouwerweg en omgeving „Prin ses Juliana" hield Woensdag en Don derdagavond een feestavond in het Centrum, alhier. Na het openingswoord door den voorzitter werd het Volkslied ge zongen. De confrencier F. van der Krans hield de stemming er goed in. Als tooneelstukje werd opgevoerd „De gescheurde broek" en daarna een zangnummer waarmede Van Veen veel succes oogstte. Lou Hogerdijk liet ons in een fraai geschilderd decor de Kromme Es^e zien, zooals dit mooie laantje er uit zag vóór de brandstoffennood. Voor iederen avond waren 60 mooie prijzen door de leden zelf beschikbaar gesteld ter verloting ten einde de kosten van de feestavonden te kunnen dekken. Na de pauze werd met eigen krach ten een tooneelstukje opgevoerd; dat nogal in de smaak van de toehoor ders viel. Een kleine band verzorgde het muzikale gedeelte van deze avonden. Na afloop van het programma werd de avond voor de liefhebbers met een gezellig dansje besloten. Nu de melkveehouders vol doende tijd- gehad hebben om zich te beraden omtrent de keuze van het zuivelbedrijf, waaraan zij de melk willen afleveren, acht het Bedrijf schap voor zuivel het noodzakelijk de toestand, welke door inwilliging van aangevraagde verandering is ont staan, voor eenigen tijd te bestendi gen. De gelegenheid voor het indienen van aanvragen tot levering aan een andere fabriek wordt in verband hiermede op 23 Maart gesloten, Wie op dien datum geen verzoek tot wijziging van leveringsplicht bij de prov. afd.. van het bedrijfschap heeft ingediend, moet tot nader order blijven leveren aan de fabriek, waar aan hij thans verplicht is te leveren. Op de ingediende aanvragen zal als regel gunstig worden beslist. De melkveehouders die tot en met 11 Mei a.s. tot levering aan een her opend stilgelegd bedrijf verplicht waren en die aaii een ander bedrijf willen gaan leveren, moeten in af wijking van bovenstaande voor 28 April a.s. een verzoek tot verande ring hebben ingediend. De P.O.D. van Waddinxveen heeft in samenwerking met de kamp recherche van het bewaringskamp Duindorp een sluwe vogel ontdekt. Een vroegere inwoner onzer ge meente, zekere T„ had zich aldaar uitgegeven onder den naam W. en had kans gezien om zich aldaar te vestigen bij de binnenbewaking, waar hij den rang van adjudant had. Hij was behalve lid van de N.S.B. en W.A. ook bij de N.S.K.K. geweest. Voor de drie plaatselijke Land bouworganisaties hield Ir Scheepers. Rijkslandbouwconsulent, Woensdag avond j.l. voor een geheel gevulde zaal in de Unie een lezing over Bodemcarteering Spreker toonde zoowel in woor den als ook op de kaart aan, het groote nut van het onderzoek onzer gronden. Vele vragen belangende het car- teeren van onze bedrijven, wat ge daan is, en naar we hopen gedaan kan worden om de bodemproductie op te voeren, werden op serieuze wijze door spreker beantwoord. De heer J. A. van Berkel dankte Ir Scheepers namens de pl. besturen voor het vele werk dat hij voor de landbouw doet. en sprak de wensch uit dat we hem nog meerdere malen bereid mogen vinden, om derge lijke groote vragen op technisch ge bied met ons te bespreken. Vrijdagavond j.l. vopd de eind- les plaats van de Landbouwcursus, uitgaande van de C.B.T.B, alhier. Voor deze gelegenheid waren aan wezig burgemeester Mumsen, de Rijks landbouwconsulent Ir Scheepers en de commissie van toezicht, de heeren Van der Hee, Breedijk en De Jong. Na opening met gebed en een woord van welkom door het hoofd van den cursus, de heer E. van Putten, werd overgegaan tot het examen. Hierna werden door Ir C. P. Scheepers de diploma's uitgereikt, nadat hij eerst had gewezen op het belang van het landbouwonderwijs, daar in .de toekomst de boeren een harden dobber zullen hebben het hoofd boven water te houden, zoo dat het bedrijf zoo economisch mo gelijk geleid zal moeten worden. Ook burgemeester Mumsen voerde het woord en drukte zijn sympathie uit voor het landbouwonderwijs en zijn blijdschap dat ook in zijn ge meente in die behoefte werd voor zien, waarom dan ook de gemeente financieelen steun aan dezen cursus verleent. Voor de plaatselijke afdeeling van den Boerinnenbond zal Woens dag 20 Maart een lezing worden gehouden door den heer W. van der Ven, over „Schilderijen zien". Een onzer dorpsgenooten, een -van de stoottroepen in Ned. Indië zond ons van daar een levendige beschrijving van zijn belevenissen, welke brief we volgende week zullen opnemen. (2e avond) Mocht de eerste Jubileumavond van genoemde vereeniging niet in z'n geheel geslaagd zijn, van de tweede avond kan iets dergelijks niet gezegd worden. Het lag in de lijn der verwachting dat het prachtig fabrieksgebouw van den Heer Matse tijdens de uitvoering moeilij kheden zou opleveren waarm ede van te voren geen rekening kon wör-* den gehouden. Genoemde verwachting is helaas in de practijk bewaarheid. Zoo ge beurde het dat en kou en slechte geluids weergave de prestaties der eerste avond zeer veel te kort heb ben gedaan. De eerste vereeniging die z'n entree maakte was „O.V." en aldus het „proefkonijntje". Bedenken wij hierbij dat de eerste avond een meer officieel karakter droeg dan komt het begrijpelijk voor dat de stemming bij het publiek geen 100 pCt was om reden er aan het program 'geen tempo gegeven kon worden. Direct is echter de hand aan de ploeg geslagen om te trachten de laatste moeilijkheden uit den weg te ruimen die tot succes der tweede avond moest leiden. Wij zullen heel kort zijn. En pres taties en verwarming en geluidsin stallatie maakten het zoo, dat een publiek, waarvan het enthousiasme geen grenzen keilde op uitbundige wijze uiting hebben gegeven aan hun gevoelens. Door het geweldig succes der tweede avond is de balans ten op zichte der eerste avond overgeslagen naar winst en kan O.V. in 't zilver met groote Voldoening terugzien op een waardig zilveren feest. Het put daaruit z'n kracht voor de toekomst die wijd openligt met een zonnigen hemel en waar de O.V.- mannen als een man, schouder aan schouder zullen staan voor dat eene doel, met macht door voorz. De Jong gesproken: Met „Onvermoeid Vooruit" onvermoeid vooruit. J. Treffers bij geen gehoor 333 Woningbouw Evenals in bijna alle gemeenten van Nederland, moet ook in Waddinxveen een groot aantal nieuwe woningen worden gebouwd. Niet alleen doordat er de laatste jaren niet is bijgebouwd en daarentegen juist afgebroken, maar ook doordat nieuwe industrieën zich hier vestigen en de bevolking zeer zeker toe zal nemen Reeds eerder is in deze courant ge wezen op het belang van een goede stedebouwkundige verzorging van onze gemeenten. Zeer terecht werd er op gewezen dat ook voor het platteland een goede plaatsing van de woningen van het grootste belang is. Het blijkt dat er echter nog ontzet tend veel menschen zijn, die niet weten wat nu eigenlijk met „goede plaatsing" wordt bedoeld. De meesten denken daarbij in de eerste plaats aan een goede „stand" d.w.z. aan een mooie breede weg, dicht bij het centrum etc. Deze eischen zijn voor veel menschen zeer belangrijk. Maar belangrijker is echter de plaatsing van de woning t.o.v. de zon. De mensch heeft even veel behoefte aan licht en lucht als aan voedsel. Daarom moet als eerste eisch voor iedere woning worden ge steld dat de zon door groote ramen in alle woon- en slaapvertrekken kan schijnen. Iedere arts zal kunnen vertellen hoe noodzakelijk het is dat het inwendige van de woning door de zon wordt gedesinfecteerd, de t.b.c. vraagt in ons land nog steeds te veel offers. Voor de patiënten zelf is dit verre van prettig. Sanatoria zijn niet de ge zelligste verblijfplaatsen. Vooral als de patient, nog van een liefdadige instel ling afhankelijk is, is deze ziekte fnui kend vóór de geestelijke gesteldheid. Maar dit is niet het eenige. Zieke menschen kunnen zeer weinig of in het geheel niet werken. Dit brengt mede dat het geheele gezin daaronder zal lijden, niet alleen financieel, maar ook in moreel opzicht, waar zieken - zijn, zijn zorgen. Het is dus van het grootste belang dat de zon in uw^woning kan schijnen. Er zijn natuurlijk altijd nog menschen die vreeselijk bang zijn voor het ver schieten van hun gordijnen en meubel tjes met pluche. Zij stellen doode din gen boven de levende, zij hechten meer waarde aan hun inboedel dan aan hun lichaam en dat van hun kinderen. Een dergelijke bekrompen inzicht gaat gelukkig steeds meer tot het ver leden behooren. De jongere menschen van tegenwoordig weten dat zij aan sport moeten doen om gezond te blij ven. Zij weten dat de drie essentiëele levensvoorwaarden zon, ruimte en groen zijn, welke zij nu ook in en om hun woning willen hebben. Dit moet niet alleen gelden voor het vrij staande landhuis, maar ook voor de arbeiderswoning. Dit moet gesteld worden tegenover het in zoo veel fa brieken voorkomende geestdoodende massawerk. Voor de arbeider, die de geheele dag in een fabriek moet werken die hem geheel afsluit van de buiten wereld, is het van het grootste belang, dat hij weet dat er een prettige wo ning met gezonde gezinsleden op hem wacht. Maar het is ook voor de werkgever van zeer veel belang. Er zal meer en beter werk geleverd worden door ge zonde menschen, dan door ziekelijke, slecht gehumeurde zorgelijke arbeiders, die dan in huisjes met glas in lood ramen wonen, maar zonder zon, (vervolg volgend nummer.)

Weekblad voor Waddinxveen | 1946 | | pagina 1