Weekblad voor Waddinxveen No 44Vrijdag 22 Maart 1946le Jaargang Adres Redactie en Administratie:! Verschijnt eiken Vrijdag I Bijdragen, Verslagen, etc, uiterlijk Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0,75 bij vooruitbetaling 's Woensdagsavonds inzenden Advertentieprijs 6 cent per milimeter Gevonden en verlore'n voorwerpen Gevonden: 1 ceintuur, 1 polshorloge, 1 sjaal, 1 zomerschoen. Verloren: 1 bruine handschoen, 1 brandstoffenkaart, 1 zilveren arm bandje, 1 portefeuille, 1 sleutel, 1 leder- en textielkaart, 1 sleutel, 1 portemonnaie, 1 zakmes, 1 klanten boekje, 1 witte gymschoen, 1 fiets- tasch. Inlichtingen ter gemeentesecretarie. Nieuws uit onze woonplaats De Ned. Herv. Zondagsschool „Marcus 10:14" zal op 5 April vijftig jaar bestaan. Zaterdag 6 April hoopt men dit feest in een samen komst te herdenken. Door „Volksonderwijs" wor den pogingen aangewend tot oprich ting van een openbare Kleuterschool. De Oranjevereeniging „Dorp" is voornemens 29 Maart a.s. een leden vergadering te houden ter bespreking voor 4 Mei. In de vorige week gehouden vergadering van den gemeenteraad heeft de heer Pille medegedeeld, dat er ook te Waddinxveen een afdee- ling van de Partij van den Arbeid is gesticht en dat in den raad tot deze partij behooren de heeren Schouten, Van Egdom, Pille en Wormmeester. Woensdagavond a.s. houdt de A.R. Kiesvereeniging haar eerste open bare vergadering na de bevrijding, waarin zal spreken de bekende Mr. G. A. Diepenhorst uit Zeist. Voor de bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie in dit nummer. Men is druk bezig met de fundeering voor het monument 1940- 1945 op de hoek Kerkweg-Statons- plein. Het Gedenkteeken is volgens ontwerp van den bekenden Rotter- damschen architect Sutterland. Alles zal in het werk worden ge steld dit monument gereed te hebben op de nationale feestdag 4 Mei a.s. Uitslagen der 2e inhaalronde van Damvereeniging „Excelsior". A. Blonk-A. Blom 2-0 A. Tol-J. Terlouw 2-0 F. M. P. Jacobi-J. C. Toor 2-0 J. d. Beer-C. M. Schouten afgebr. C. Kortenoever-G. Groen 2-0 H. Troost-C. Kortenoever 2-0 C. Blonk-A. Blom 0-2 3e inhaalronde. C. Kortenoever-M. v. d. Flier 2-0 T. Rietveld-J. Terloew - 2-0 A. Blonk-P. d. Joode afgebr. A. Tol-A. Blom 0-2 W. v. d. Heijden-C. Blonk 2-0 F. M. P. Jacobi-M. v. d. Flier 2-0 G. Groen-J. C. Toor 2-0 D. la Grand-C. Kortenoever 1-1 F. M. P. Jacobi-C. Blonk 2-0 C. Blonk-j. Terlouw 2-0 D. la Grand-Av. Ringelenstein 1-1 De Autobusdienstonderneming N. V. Citosa te Zoetermeer deelt ons mede, dat met ingang van 1 April a.s. haar autobustraject Bos koop Waddinxveen Zevenhuizen Moercapelle Bleiswijk Berg- schenhoekRotterdam wederom in exploitatie zal worden genomen en wel met een regelmatige uurdienst van 's morgens 6 uur tot 's avonds 8 uur. De N. V. Citosa verwacht door het gaan rijden van deze dienst een zoodanige spreiding van het vervoer te verkrijgen, dat de hevige overbe lasting van de diensten Boskoop—- Gouda en Boskoop—Leiden verbe terd zal worden. Zou aan deze verwachting niet worden voldaan, dan is thans ook materiaal beschikbaar om de drukste diensten van deze lijn te versterken. Ook de diensten BoskoopGouda en BoskoopLeiden krijgen latere verbindingen naar en van Gouda en Leiden. Een verdere uitbreiding is, dat te Hazerswoude om de twee uur aansluiting wordt gegeven op een bus naar Zoetermeer en verder ge legen plaatsen. Voorts deelt de N.V. Citosa ons nog mede, dat met de Gemeente besturen van Boskoop en Waddinx veen onderhandelingen gevoerd wor den om te komen tot plaatsing op de belangrijkste halten van zgn. abris, schuilplaats biedende voor wachtende busreizigers tegen regen en wind. De jaarlijksche uitvoering van de gymnastiekvereeniging „T.O.O.S." waaraan door haar 25-jarig bestaan een bijzonder cachet werd verleend, heeft Woensdagavond in de tot de uiterste hoeken gevulde zaal van de meubelfabriek „Matse" plaats gehad: In zijn openingswoord verwel komde de voorzitter, de heer N. Bontenbal in het bijzonder wethou der Oudijk, den heer Matse en de afgevaardigden van vele vereenigin- gen. Voor het vele werk aan het orga- niseeren verbonden, werd een spe ciaal woord van dank gebracht aan de heeren Matse en Slob, hetgeen vergezeld ging van een bloemenhulde aan de dames van Dormolen en Slob, waarvoor eerstgeftoemde, onder over reiking vnn een persoonlijk geschenk, bedankte. Hierna werd in een boven alle lof verheven tempo, begonnen met het afwerken van het programma, dat meer dan 20 nummers omvatte. Wij willen geen enkele der deel nemers boven de anderen roemen en dus geen speciale nummers noemen, die onze bijzondere bekoring hadden. Alle deelnemers, van jong tot oud, hebben hun best gedaan om te laten zien, wat in de vereeniging T.O.O.S. met haar 327 leden, wordt gepres- teerd, alles onder leiding van den eminenten directeur, den heer W. B. van der Laan. Na afloop van het programma be stond er gelegenheid de jubileerende vereeniging te feliciteeren, waarvan gebruik werd gemaakt door de af gevaardigden der gymnastiekvereen. „Houvast te Boskoop, „Houvast" te Hazerswoude, „O.S.S." te Zeven huizen, voorts door de voetbalver. „Waddinxveen", de muziekvereen. „Concordia de Mannenzangvereen. „Onvermoeid Vooruit", de landelijke rijvereen. „De Gouweruiters" en door den heer De Jong, ambtenaar van de lichamelijke opvoeding en sport. Voor hen complimenteerde de heer Oudijk de vereeniging namens het gemeentebestuur. Aan de heeren Bontenbal, Alblas en Van Reewijk werden voor hun 25-jarig lidmaatschap der vereeniging bij monde van Mej. Van Wessem elk een zilveren bekertje aangeboden met inscriptie. De heer Bontenbal heeft daarna alle sprekers dank gebracht voor de vriendelijke woorden tot de vereeni ging gesproken en voor de daarbij gepaard gaande geschenken. Hiermede was het officieele gedeel te afgeloopen, doch men bleef nog geruimen tijd gezellig bijeen, waaraan luister werd bijgezet door het en semble van Berkel uit Gouda. T.O.O.S. kan op een in alle op zichten geslaagd feest terugzien, waar bij wel sterk tot uiting kwam, wat een goede organisatie vermag 1 De tweede avond werd door de gymnastiekvereen. „Excelciör" uit Gouda aan de bestuursleden een herinneringsinsigne aangeboden. De Geref. Jong. Vereen. „Asaf" vierde Woensdagavond haar 77-jarig bestaan in een overvolle zaal van 't „Centrum". Na de gebruikelijke opening door den voorzitter N. Berghoef, sprak P. Valk over: „De J.V. in de be zettingstijd, nu en in de toekomst", waarin hij voornamelijk behandelde de moeilijke jaren voor de J.V. tijdens de bezetting. Door de Secr. en Penningm. werd op zeer komische wijze verslag uit gebracht over het laatste vereenigings- jaar. Het programma, uit verschillende memorisaties, voordrachten bestaande, werd vlot afgewerkt, waarin als hoofd nummer goldt een door enkele leden der J.V. zelf gescheven reveu:„Wij herinneren aan een beeld gevende van al de belevenissen tijdens de jaren '40 - '45, welker inhoud buiten gewoon insloeg bij de aanwezigen. Het was een mooie avond. Woningbouw (vervolg) Het is daarom misschien goed eens iets verder in te gaan op die goede plaatsing t.o.v. de zon. Het zou natuurlijk ideaal zijn als we allen 's morgens op konden staan in een slaapkamer waar de zon binnen scheen. Al leggen we echter ook alle slaapkamers op het oosten, verreweg de meeste menschen moeten opstaan vóór de zon, waar nog bij komt dat het toch alleen maar in vrijstaande groote huizen is te bereiken. Het is echter wel noodig d&t er zon in de slaapkamers kan schijnen. Van de woonkamer maken we een veel langer - gebruik bij daglicht. Het is daarom van veel meer belang dat dit vertrek op de juiste tijd zon ontvangt. Ligt de woonkamer op het noorden, noord-west of noord-oost, dan is dat steeds fout en voor de gezondheid funest. Moet dus steeds worden ver meden. De woonkamer op het oosten is verkeerd als er maar één kamer is. De huisvrouw vindt haar bezigheden des morgens in de keuken, en gewoonlijk pas na de middag in de woonkamer. Als deze kamer dan op het oosten ligt is de zon er om 1 uur reeds uit ver dwenen. Oost is wel goed als er nog een kamer is, die dan natuurlijk niet als een salonnetje moet worden mis bruikt. Een goede plaatsing voor de burger woning met de gebruikelijke kamers- en- suite is dus aan de oostzijde van een straat die noord-zuid loopt. Keuken en eetkamer oost, zitkamer west. Aan de andere zijde van de straat staat dit huis natuurlijk juist fout, de keuken is des zomers veel te warm. De woonkamer op het zuiden is het prettigst voor die menschen die slechts een huis met één woonkamer kunnen bewonen. De woonkamer west is slechts goed, als er een eetkeuken op het oosten bij aanwezig is. De keuken moet steeds oost of noord-oost. Hierbij moet natuurlijk gezorgd wor den dat de afstanden van de huizen rijen zoo groot is, dat de zon over de daken heen kan schijnen tot in het in wendige van het huis. Vooral met woonkamers op het westen is dit moeilijk, daar de zon ;in het westen reeds laag staat. Dit zijn slechts enkele punten waarop gelet moet worden bij het bouwen van huizen. In reeds bestaande straten is het natuurlijk moeilijk, soms niet mogelijk, om tot een goede bezonning te komen. Maar bij nieuwe uitbreidings plannen heeft men hierin de handen geheel vrij. Moderne stedebouwkundi gen zijn momenteel in staat om altijd een goede bezonning te verkrijgen. Het kost soms veel moeite en werk. maar dit wordt later ruimschoots ver goed doorgezondheid en levensvreugde, De wereld begint bij de woning, want de woning is de basis van het gezin, zooals het gezin de basis der maatschappij is. s. P. Kamp Sekamat in de Rimboe Zondag 24 Febr. '46. Geachte Dorpsgenooten Zooals u allen weet ben ik met het 4e Bataljon Stoottroepen op 31 Dec. vanuit Engeland, met het m.s. „De Alcantara" naar Indië vertrokken. Na een voorspoedige zeereis be reikten wij op 22 Jan. '46 Singapore, en gingen op 29 Jan. aan land. Na een treinreis van 6V2 uur bereikten we Labis en met auto's werden we naar het tentenkamp Chaak gebracht. Het kamp zag er prima uit, maar daar het nu juist de regentijd hier is, spoelden we bijna uit onze tenten. Hier zijn we echter maar 10 dagen geweest en gingen toen naar Sekamat, dat 40 mijl van de stad Malaka ligt. We wonen in villa's op een bergtop. Rondom ons zien we de rubberplan tages van de Dunnlop Mij. Het leven is hier erg plezierig. Er is elecirisch licht en stroomend water. Ook over het eten hebben we niets te klagen, daar onze koks, die voor 125 man ko ken, van het beste soort zijn. De eerste indrukken die we kregen van de be volking van de kampong waren niet erg bevredigend, daar alle Inlanders direct in hun huizen gingen, als wij ons ver toonden. 2 dagen later hoorden we wat hier de oorzaak van was. De menschen hadden veel te lijden gehad van de Jappen, die vele wreedhedèn hadden begaan en zij dachten dat wij dit ook zouden doen. Wij spraken echter het Dorpshoofd, die goed Engelsch sprak, en wij vertelden hem dat wij geen kwade bedoelingen hadden. De vol gende dag bleef alles weer gewoon aan het werk toen wij in de kampong kwamen en met eenige sigaretten wer den wonderen verricht. Nu ik heb ge zien wat de Jappen hier uitgehaald hebben. Ik zal daar iets over vertellen. Menschen liepen met halve beenen, die waren door de Jappen afgezaagd met een handzaag, anderen liepen met een hand waar de vingers van afgehakt waren. Ook loopen er blinden, wier oogen met een stuk hout uitgestoken waren. Kinderen zijn in de lucht ge gooid en de Jappen vingen die op met de bajonet van hun geweren. Ook waren massamoorden hier de orde van den dag. Maar nu genoeg daarover. Linksvan onze villa ligt de berg Ophier die 4200 voet hoog is en op de top is de laatste 6 jaar niemand ge weest. Op een Vrijdagmorgen gingen 30 jongens er op uit om de Ned. vlag op de top te plaatsen. Zondagavond zagen we lichtseinen op de top en Maandagmorgen wapperde er onze mooie driekleur. Dit is dus een mooie prestatie. Want ons parool is en blijft „Bij de Stoottroepen is niets onmoge lijk". De stemming onder de jongens is prima. Nu iets over onze training, 's Mor gens begint de dienst om 6 uur en eindigt om 5 uur. Iedere middag is er velddienst en als we dan thuiskomen zijn we doodmoe en doornat van het transpireeren. Maar dit mag een goede Stoottroepman niet deren, daar je zoo hard wordt als een spijker. Onze trai ning wordt in hoog tempo opgevoerd daar er sprake is dat we spoedig in Ned. Indië ingezet zuilen worden en dan hebben we goed getrainde, harde kerels noodig, die voor niets uit den weg gaan. 's Avonds gaat alles vroeg slapen om de volgende dag weer fit aan de slag te gaan. 2 x in de week is er een gezellig kampvuur waarbij gezongen wordt en verschillende too- neelstukjes opgevoerd worden. Dit is ook ons eenigste vermaak hier midden in de rimboe. Zondags zijn we vrij en daarom gaan we iedere Zaterdagavond om 8 uur op jacht tot 's morgens 5 uur en slapen dan overdag. Tijgers en wilde zwijnen zijn hier wel in de buurt maar we nog geen succes gehad, daar we moeten wachten tot het lichte maan is. Alleen met de post kon het beter, daar deze erg lang onderweg is. Als er post komt is er groot feest bij ons. Ik ga nu weer eindigen en wensch al mijn Dorpsgenooten het beste toe en velegroeten en ook de groeten van de jongens van de Compagnie. Met Stootersgroete n Soldaat J. Troost

Weekblad voor Waddinxveen | 1946 | | pagina 1