Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt eiken Vrijdag No. 45 Vrijdag 29 Maart 1946 le Jaargang Adres Redactie en Administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden1 schapenwollen want, 1 vulpenhouder, 1 paar grijze kousen, 1 paar blauwe wanten, 1 heerensjaal, 1 rood mapje m. distributiebescheiden. Verloren1 witte sjaal, 1 zilveren broche, 1 zwarte sjaal, 1 brandstof- fenkaart. Inlichtingen ter gemeentesecretarie. Nieuws uit onze woonplaats Dr. Paul Julien komt in Waddinxveen Ongetwijfeld kennen velen van onze lezers het boek "van Dr. Julien „Kampvuren om den evenaarwaar in de schrijver op boeiende wijze weet te vertellen van zijn ontdek kingsreizen in Midden-Afrika. Op uitnoodiging van het Lezingen comité komt Dr. Paul Julien op Dins dag 9 April a.s. naar hier, voor het het houden van een lezing over Afrika met lichtbeelden en films. Men verzuime niet dezen intres- santen avond bij te wonen. Volksherstel-Hark deelt ons mede Zooals algemeen bekend is ont vangen we van de Hark goederen ter verdeeling. De hoeveelheid dezer partijen is te gering voor een groot- scheepsche distributie over de heele gemeente. Daarom is besloten om de goede ren welke nog verwacht worden uit te reiken aan hen die er behoefte aan hebben EN NOG NOOIT IETS HEBBEN ONTVANGEN. Zij die tot deze groep behoren kunnen schrif telijk opgeven: adres, naam, jongen of meisje, man of vrouw en leeftijd. Hierachter te vermelden WAT ze behoeven. Een en ander a.u.b. dui delijk geschreven. Alle vorige schriftelijke aanvragen zijn hiermede vervallen. Heel vrien delijk verzoeken we U dan nog twee dingen. 1 e Probeer niet aan te vragen als U reeds hebt ontvangen bij een vo rige gelegenheid. Ons kaartsy steem wijst dit' immers toch uit. 2e Zendt Uw briefje naar de Zuid kade 18: Bureau Volksherstel- Hark. Bezoeken ten huize van de bestuursleden worden heel niet op prijs gesteld. In geen geval zullen persoonlijke bezoeken, bij de be stuursleden of op het bureau een gunstiger uitslag bewerken. Bij de gehouden examens te Utrecht, afgenomen door de Onder vakgroep Detailhandel in Ijzerwaren en Gereedschappen, slaagde onze plaatsgenoot de heer P. v. d. Heiden, voor het Patroonsdiploma Vakbe kwaamheid Wij vestigen de aandacht op de in dit blad voorkomende aankon diging van de filmvoorstelling „Onder één Vlag" op 8 April. Hoe meer de verkiezingen naderen, hoe grooter de politieke activiteit wordt, gezien het aantal aangekondigde vergaderingen. Zoo heeft de Partij van de Arbeid op 2 April een openbare vergadering belegd en komt op 1 April Jan Snel uit Gouda in het Centrum spreken, terwijl op 6 April in Gouda voor de A.R. Partij zullen spreken de heeren J. Schouten en Ds. Fokkema. Voor nadere bijzonderheden raad plege men de advertenties in dit nummer. -r- In verband met de komende herdenking op 4 Mei, kwam het C.O.C. in vergadering bijeen. Op de besprekingen en plannen komen we nader terug. Tot onze voldoening kunnen we melden dat zich nu ook de Oranje vereniging Dorp heeft aangesloten. Een nieuw bestuur werd gekozen, bestaande uit de heeren: T. Ververs, le Voorzitter; J. C. Rooymans, 2e voorz.'; C. Rietveld, le Secretaris; W. Brandhorst, 2e secr.M. Heems kerk, penningmeester. Dinsdagavond hield de Rij vereen. „De Gouweruiters" een groote feestavond in een zaal van Meubel fabriek Matse. De zaal was tot in de hoeken gevuld met belangstel lenden. Na een openingswoord van den heer Ripping kwam het Duo Hofmann ten toneele, die door een programma van bonte verschei denheid de aanwezigen op buiten gewone wijze wisten te boeien. Ook de Melody-makers uit Rotterdam hielden door hun muziek de feest stemming er in. De goochelaar An- tonini bracht met zijn ongeloofelijke toeren het publiek in verrukking en deed met even groot succes zijn sprekende pop August optreden, die op zeer grappige wijze enkele Gouwe ruiters in de maling nam. Het pop penspel van Dina Boelens had ook ieders bewondering. De traditioneele verloting bleef niet achter en gaf een aantal mooie prijzen, w.o. 200 doo- zen gebak, welke dank zij de ro-.li- leit der gevers van prima kwj'teit waren. Een en ander gaf vanzelf groote hilariteit. Tot besluit werd een Ruiterbal ge- gegeven. De Gouweruiters kunnen met voldoening op dit feest terug zien. a.s. Zondagmiddag 2.30 uur zal in het R.K. Vereenigingsgebouw een afscheidsreceptie worden gegeven in verband met het afscheid van den heer J. C. Rooymans als hoofd der R.K. School, voor leerlingen, oud leerlingen en parochianen. Gezien de de plaats die de heer Rooymans in neemt, zullen velen van deze gele genheid gebruik willen maken hem de hand te drukken. Woensdagavond hield de Anti revolutionaire, kiesvereeniging in het „Centrum" haar eerste groote openbare vergadering na de bevrij ding. Spreker was Mr. G. A. Die penhorst uit Zeist, één der voorman nen uit de A.R.-Partij. In een heldere en door een talrijk publiek met groote aandacht aangehoorde rede, zette hij de houding van de A.R.-Partij tegen over de verschillende vraagstukken van dezen tijd uiteen, evenals haar standpunt ten opzichte van de ver schillende daden en plannen van de huidige regeering, als daar zijn de geleide economie, het financieel be leid, de bedrijfsorganisatie enz. Ook de nieuwe groepeeringen als de Par tij van de Arbeid en de Partij van de Vrijheid kwamen ter sprake. Spreker pleitte voor eenheid en samengaan van de Protestantsch- Christelijke Partijen. Aan het slot werd een warm plei dooi gehouden om de A.R.-beginse len, die op den vasten grondslag van Gods Woord rusten, uit te dragen onder ons volk tot heil van dit volk. Beloften worden tegenwoordig maar al te makkelijk gegeven, hoewel te betwijfelen is of ze kunnen worden ingelost. De A.R. staan op het stand punt geen onvervulbare verwachtin gen te wekken, maar bij de nuchtere werkelijkheid te blijven. Zij zoeken het heil van ons volk mede in het betrachten van de Hollandsche dege lijkheid, welke alleen, ook in het buitenland, vertrouwen kan wekken. Na het beeindigen van zijn rede werden nog een aantal vragen ge steld, die duidelijk werden beant woord. Dinsdag 26 Maart heeft een 20-tal dammers van Bleiswijk, den vreedzamen strijd van de zwarte en witte schijven opgenomen tegen de Waddinxveensche Damvereeniging „Excelsior". Helaas de Bleiswijkers mochten het niet tot een overwinning brengen, hoe taai zij zich ook verdedigden, met 29 tegen 13 punten moesten zij het onderspit delven. Deze avond waren ruim 40 dammers bijeen. Donderdagavond 28 Maart vond in het Bondsgebouw het afscheid plaats van den oud-directeur der Vakteekenschool, de heer J. C, Rooymans. Deze avond was georganiseerd door de leerlingen der school en droeg een intiem karakter, 't Geheel stond onder leiding van den heer A. Mathot, een der oudste leerlingen. Als conferencier trad op J. Langen- dam, terwijl N. Vermeulen als pianist fungeerde. Een 18-tal stukjes werden opgevoerd en met succes. Den heer Rooymans werd een portret van leerlingen en personeel aangeboden vergezeld van een oor konde, geteekend door een der leer- leerlingen (Hogenelst). De meubelmakers en een beeld houwer hadden hiervoor een prachtig kastje vervaardigd. De heer Rooymans sprak de jon gens toe en dit afscheid zal door de aanwezigen niet licht vergeten worden, Woningbouw (II) Werd in het vorige artikel voorna melijk gewezen op de eischen die aan onze woningen gesteld moeten worden voor de lichamelijke gezondheid nu zullen we de eischen behandelen die voor de geestelijke gezondheid moeten worden gesteld. Deze twee eischen blijken in de praktijk geheel samen te gaan, een ge zonde moraal zal alleen dan stand kunnen houden als de omgeving ook gezond is. Hierbij doet zich het eigen aardige feit voor dat de eene eisch uit de andere voortkomt en waar de een ontbreekt ook een tekort aan de ander is. Iedereen weet dat juist in de kleine donkere huisjes in stegen of erg buiten af juist dat deel van de bevolking gaat wonen, wier daden het daglicht slecht verdragen kunnen. Natuurlijk is hier de lage huurprijs ook zeer belangrijk, maar voornamer is toch nog dat die menschen zich daar juist thuis voelen. We zien dit echter ook in een ander deel der bevolking, n.l. bij de brave burgerij, die de gordijntjes stijf dicht houdt omdat zij bang zijn dat men in kijkt, doch zelf er tusschen door staat te gluren naar voorbijgangers en buren. Het is nu eenmaal een veel verbreide slechte eigenschap van de menschen, dat zij zich veel mooier voordoen dan zij in werkelijkheid zijn. Dit zien we ook bij onze huizen. De voorzijde is keurig verzorgd met de prachtige voor deur, de salon met te dure gordijnen, etc. Aan de achterzijde leert men pas het werkelijke huis kennen en daar door ook de bewoners en de architect. De schuurtjes met nog eens daaraan gebouwde afdakjes en hokken uit kis ten en emaille reclameborden samen gesteld, de opgehangen waschteilen, enz. bewijzen ons dat er in het huis niet voldoende berg- en werkruimte aanwezig is. Het bergen van fietsen, brandstoffen en het doen van de huiswasch zijn even belangrijk als het klaarmaken van het eten en het nuttigen daarvan. Dit moet alles in het huis gebeuren. De schuurtjes en hokken bederven volkomen de toch reeds kleine stukjes grond achter de huizen. Het tuintje dat dan nog overblijft ontvangt te weinig zon en biedt daardoor meestal een troostelooze aanblik. Uit dit onverzorgde deel blijkt dat de bewoner de moed maar opgegeven heeft om van die rommel nog iets be hoorlijks te maken. Men denkt daarbij zoo spoedig „er is toch niemand die het zkt" maar dit is natuurlijk een totaal verkeerde verontschuldiging, want de bewoners zelf zien het wel en hun moraal is er de dupe van. Men mag geen huizen bouwen met een verzorgde en een onverzorgde ge vel, met een specifieke voor- en achter zijde.

Weekblad voor Waddinxveen | 1946 | | pagina 1