Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt eiken Vrijdag Belijdenisgeschenken. Bijb, Dagboeken, Teksten Boekhandel «Veldwijk" No. 47 Vrijdag 12 April 1946 le Jaargang Adres Redactie en Administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk s Woensdagsavonds inzenden. Officieële Mededeelingen. Verkiezing voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten. Stemmen in een andere gemeente. De Burgemeester van Waddinxveen maakt bekend, dat bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal en de Provinciale Staten de kiezer, met inachtneming van het bepaalde in de artikelen 57b tot en met 57j der kieswet, in plaats van in de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, in een andere ge meente aan de stemming kan deel nemen. De kiezer, die van deze bevoegd heid gebruik wil maken, deelt, uiterlijk 14 dagen vóór den voor de stemming bepaalden dag, in persoon ter secretarie van een gemeente aan den Burgemeester of aan den daartoe door dezen aan gewezen ambtenaar mede in welke gemeente hij aan de stemming deel nemen wil. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de publicatie aan het bord bij het Raadhuis, terwijl ter Secretarie alle gewenschte inlichtingen terzake worden verstrekt. De mededeeling, dat men in een andere gemeente aan de stemming wenscht deel te nemen, moet voor de Tweede Kamer-verkiezing worden gedaan vóór 3 Mei a.s. en voor de Statenverkiezing vóór 15 Mei a.s. De Burgemeester voornoemd, MUMSEN. Waddinxveen, 10 April 1946. Verloren voorwerpen. 1 portefeuille, 1 grijze ceintuur, 1 portemonnaie. 1 baal zakken. Inlichtingen ter gemeentesecretarie. Nederlands Volksherstel Het volgende schrijven werd tot ons gericht Arnhem, 28-3-1946. Aan Nederlands Volksherstel te Waddinxveen. Mijne Heren, Van de Centrale Woningstichting alhier ontvingen wij een specificatie van de door U aan deze instelling afgeleverde hoeveelheden glas. Wij kwijten ons gaarne van de aangename taak U en allen welke hieraan hebben medegewerkt namens de Arnhemse bevolking zeer hartelijk dank te zeggen voor de waarlijk uitgebreide bemoeiingen welke u allen zich hebt willen getroosten om een dergelijke hoeveelheid glas te verza melen, te bewerken en naar Arnhem te kunnen doen transporteren. U kunt u ervan overtuigd houden dat de bewoners van de huizen, welke met Uw glas weer in belangrijke mate beter bewoonbaar gemaakt kon den worden, u zeer dankbaar zijn gestemd. Hoogachtend, Bureau Volksherstel, Afdeeling Arnhem. Visser, secretaris. Hierdoor delen wij u mede dat de HARK voortaan elke week een radiopraatje zal houden, waarin ach tereenvolgens alle aspecten van het r^RK"Werk zullen worden belicht. De tijden, waarop deze praatjes zullen worden gehouden in de eerst komende weken, vindt U hieronder vermeld Vrijdag 12/4 Hilversum I V.A R A Vrijdag 19/4 fl K.R.O. Donderd. 25/4 II A.V.R.O. Donderd. 2/5 II N.C.R.V. telkens van 17.30 tot 17.35. Welk gezin zit brandend verlegen om een kinderledikantje met matrasje Brieven met naam en adres bureau Volksherstel, Zuidkade 18, Wad dinxveen. Nieuws uit onze woonplaats De uitslagen van de 5de inhaal- ronde van Damvereen. „Excelsior" H. H. Schoemaker-J. C. Toor 2-0 C. Kramp-C. Kortenoever 0-2 FM. P. Jacobi-A. v. Ringeienstein afg. M. v. d. Fher-G. Heeren 2-0 J. d. Beer-C. M. Schouten 2-0 L. d. Graaf-A. Blom 0-2 Voor een uitverkochte zaal hield Dinsdagavond Dr Julien, uit- genoodig 1 dóór het Lezingen-comité zijn lezing over zijn ontdekkingsreizen in equatoriaal Afrika. Na een inleidend woord van den voorzitter, de heer Van der Most, heeft spieker de aanwezigen in een boeiend betoog als het ware mee genomen naar het land der Pygmeeën. Een land, ons totaal onbekend, onder de evenaar in het hart van Afrika, in de Fransche Congo, te midden van tropische oerwouden, nabij de bronnen van de Nijl. Twaalf jaar heeft hij onder deze dwergenstammen gewerkt, een volk van ten hoogste nog 50 duizend zielen, bewoonend een opper vlakte van minstens 22 x Nederland. Deze „dansende geesten" werden reeds genoemd in een brief van een der Farao's (2300 jaar voor Chr.) zijn sindsdien aan de vergetelheid over gegeven, totdat ongeveer 75 jaar ge leden een Fransch geleerde deze stam men weer herontdekte. Het is een van de meest primitieve natuurvolken ter wereld, van de laagste cultureele waarde, alhoewel hun moreele en zedelijke gesteldheid boven elke ver wachting uitgaat. Hun lichaamslengte is gemiddeld 132 cM, hun huidskleur lichtbruin, in tegenstelling van de hen omringende negers, door welke zij beschouwd en behandeld worden als slaven. Een volk, nog te verdeelen in vier groepen, dat door een buiten gewoon hoog sterftecijfer en door een organische oplossing in de neger stammen, dreigt ten onder te gaan. Hun levenswijze, zoo primitief, zoo zonder de minste comfort, werd ons aanschouwelijk gemaakt door projec tielantaarn en film. Wij maakten kennis met de ondoordringbare oerwouden van dat land, volgden de karavanen op hun tocht van soms maandenlang, kregen inzicht in hun huisvesting en levenswijze, zagen hun inheemsche dansen, zagen hun portretten van dichtbij, kortom wij waanden ons te midden van hen. Wij hebben de „Kampvuren om den evenaar" mee gemaakt. Geen wonder dat de aan wezigen den spreker met een harte lijk applaus dankten voor het genotene. De voorzitter deed nog mededeeling dat getracht zal worden in Mei nog maals een lezing te doen houden. Dat deze lezing van hetzelfde gehalte mag zijn als deze J.L 8 April hield ijsclub „Nooit- gedacht" haar jaarvergadering. Aan wezig waren 83 leden. Daar de voor zitter verhinderd was opende de 2e voorzitter, de heer Dullemeijer, de vergadering. Deze schetste hoe het mocht zijn dat na een periode van 3 ijslooze winters de vereeniging nog steeds in volle bloei was. Gezien de jaren die achter ons liggen" waren wij genoodzaakt de bestuursverkie zing een jaar op te schorten. Spr. hoopte dat de agenda vlot zou wor den afgewerkt en gaf verder het woord aan den secretaris tot het voorlezen van de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd wer den goedgekeurd. Het verslag van de penningmeester werd voorgelezen, welk sloot met een saldo van 2.000 gulden. De controle over de boeken en bescheiden van den penningmees ter werden in orde bevonden, alsmede ook de controle over de boeken van de bode. Hierna volgde het jaarver slag, van den secretaris. Het hield in het verloop van de vereeniging over het boekjaar 1945—'46 en spreker wenschte alle rijders en kijkers een pleizierig ijsfeest 1946—'47. Ook aan dit verslag waren geen op- of aan merkingen. Bestuursverkiezing. Aftre dend waren L. W. Versluis, L. v. d. Valk, P. Alblas en M. Donker deze zijn alle weer herkozen. Na de ver loting volgde de rondvraag, welke weinig inhad in 't belang der ver eeniging. De heer S. Versloot be dankte het bestuur van de ijsclub voor de bereidwilligheid voor het in gebruik geven van materiaal aan de zwemclub. Ds. L. Vroegindeweij ontving een beroep naar de Ned. Herv. Ge meente te Westbroek. De plaatselijke afdeeling van den Ned. Bond van Arbeiders in het Land- en Tuinbouwbedrijf hield 1.1. Vrijdag een ledenvergadering in Café „Sport". Na opening werd door den voor zitter een overzicht gegeven van de gehouden besprekingen tusschen de commissie van Werkgevers en de besturen der Landarbeidersbonden be treffende een overbruggingsregeling voor de contractlooze periode tot aan de nieuwe regeling per 1 Mei a.s. Op de conferentie werd overeen gekomen dat per 1 April de arbeidsdag voor vaste arbeiders is van 5.30 tot 6 uur met anderhalf uur schafttijd, met een loon van f33.per week, verhoogd met 3 liter melk per dag en vrije woning of een vervangings waarde van f 3.en naar keuze 50 roeden aardappelland of 30 hl. aard appelen, terwijl voor de losse ar beiders werd overeengekomen een ar beidstijd van 6 tot 6 uur, met an derhalf uur schafttijd en een uurloon van 68 cent. Alle andere bestaande regelingen blijven van kracht. Wat het loon betreft konden de aanwezigen zich accoord verklaren met de regeling, tegen de dagindee- ling werden nogal bezwaren gemaakt. Men wilde een half uur eerder be ginnen en eindigen. Alsnog zal ge tracht worden hierin verandering te krijgen, Door de Stichting van den Arbeid waren een partij werkschoenen be schikbaar gesteld en werden door loting tegen f7.— per paar onder de leden verdeeld. Medegedeeld werd dat binnenkort nog een partij van deze schoenen wordt verwacht. Dinsdagavond 8 uur zal in de Geref. Kerk een Paaschwijdihgsdienst worden gehouden, (zang en declamatie) De toegang is voor ieder vrij: Ook in de Rem. Kerk zal op Goede Vrijdag avond te 7.30 uur in een dienst van „Weten Evangelie" een Liturgische dienst gehouden wor den. Deze dienst wordt geleid door Ds Van Leeuwen uit Rotterdam, ter wijl het Kerkkoor, onder leiding van den Heer Mastenbroek uit Schiedam haar medewerking zai verleenen. Deze Kerkdienst heeft een zelfde karakter als de Kerstzangdienst vorig jaar. Toegang en zitplaatsen zijn vrij. De Muziekvereenig, „Voor waarts" zal op 16 en 18 April een uitvoering geven, met medewerking van de Tooneelver. „Morgenrood". Woningbouw (III) Vervolg Zullen nu de woningen, als hierin verbeteringen worden aangebracht met te duur, of zelfs onbetaalbaar worden Natuurlijk zullen we in deze tijd nog nief alles kunnen verwezenlijken wat tot een volmaakte woning behoort, maar aan de andere kant mogen we ,niet dezelfde fouten maken als voorheen. Een eerste eisch is breeder woningen dan tot nu toe, waardoor meer licht, lucht en zon in de woningen kunnen komen. Deze meerdere breedte zal meer straatlengte eischen, maar de meerdere kosten zullen reeds gedeeltelijk kunnen worden ondervangen door een blok- ïndeeling. met minder straten. Met de z.g. „strokenbouw". Hierbij staan de huizen haaks (of ondereen hoek, al naar de oriënteering t.o.v. de zon) op de straten. De wo ningen zelf zijn toegankelijk door een verhard pad, dat voldoende is voor bewoners, leveranciers en een enkele keer een trouwkoetsje etc. F*/ faoM/v Een verder doorgevoerde normalisatie en betere bouwmethoden zullen het bouwen verder goedkooper kunnen maken. Komt bij verder doorgevoerde nor malisatie de schoonheid, vooral de stedebouwkundige schoonheid niet in gedrang? Wordt alles dan niet gelijkvormig? Normalisatie zal beperkt moeten blij ven tot ondèrdeelen, geheele keukens, badkamers, trappen, ramen etc., waarbij het niet bij één standaardmodel hoeft te blijven. Het is met de smaak van het publiek eigenaardig gesteld. Men aanvaardt over het algemeen wel de eindelooze aaneenrijging van gelijkvormige huisjes en tuintjes, met allemaal dezelfde bruine meubileering, en neemt geen aanstoot zoolang hef maar een suffe boel blijft. Maar zoodra echter de samenvatting zich op een karakteristieke wijze pro beert uit te drukken is men letterlijk en figuurlijk zijn huis kwijt. Willen wij karakter en schoonheid in het nieuwe stadsbeeld dan moeten wij in de eerste plaats halfslachtigheden ver mijden. Juist die halfslachtige benepen- heid moet verdwijnen. Hiervoor kunnen wij verwijzen naar hetgeen op dit gebied is bereikt in Zweden en Zwitserland. Bijna alle uitbreidingsplannen worden daar vol gens strokenbouw-principe ontworpen en uitgevoerd. Ons land hoeft hierin niet achter te komen. Tot zoo ver architect Liitman. Wij vragen ons nu af „En Waddinx veen Gaat Waddinxveen ook volgens nieuwe plannen bouwen Gaat men hier weer verder met hui zen waar te weinig zen in komt. Moeten er nog meer sanatoria worden opge richt, met nog meer collectes Gaat men rustig verder met het maken van oude fouten? Krijgen we in Waddinx veen een herstel van verouderde vor men. of zal ook hier eindelijk ver nieuwing doorgang vinden Zal ook in Waddinxveen halfslachtige benepen heid worden vermeden S. P.

Weekblad voor Waddinxveen | 1946 | | pagina 1